Přejít na obsah


Fotka

Kodak Vision 2 500T


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 October 2009 - 10:42:22

Zdravim vsetkych.

Dostal som sa ku vacsiemu poctu zvyskov tejto filmarskej metraze a okrem datasheetu o nom neviem nic. Vyzaduje proces ECN-2. Uvital by som akekolvek nazory a prakticke info ohladom domaceho vyvolania vo farbe (kludne aj nie uplne korektneho). Ak by to neslo, zostane mi len experimentovat aspon s CB procesom.

Dakujem a prajem pekny den.



miso
  • 0

#2 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 6 October 2009 - 11:09:21

doma se to dela blbe, je lepsi prijit s vetsi varkou do filmovych laboratori a oni ti to tam vyvolaji (Barrandov).
  • 0

#3 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 6 October 2009 - 15:56:30

Doma se to dělá víceméně stejně jako normální barevný negativ. Jsou tam dva problémy:
- 500T je film korigovaný na umělé světlo, při focení venku nastane posun barev
- film má tzv. remjet vrstvu, černý povlak na straně podložky, která se musí před vyvoláním umýt, jinak zůstane ve vývojce.

Zkušenosti se zpracováním kinematografických barevných filmů má uživatel khorak, zkus se jej přímo zeptat.
  • 0

#4 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 7 October 2009 - 13:01:48

500T ti na barrandově vyvolají přez noc.Dělaj to běžně. dneska na to točí každej. Ale musíš jim to donýst v 120 metrovým kuse, jinyk tě pošlou do někam
  • 0

#5 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 7 October 2009 - 16:20:29

500T ti na barrandově vyvolají přez noc.Dělaj to běžně. dneska na to točí každej. Ale musíš jim to donýst v 120 metrovým kuse, jinyk tě pošlou do někam

pry nemusis
jen si uctujou nejaky manipulacni poplatek (za zakazku/varku) cca 200,-, takze se nevyplati jim to tam nosit po jednom.
  • 0

#6 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 7 October 2009 - 20:25:51

aha tak to jo. Já jsem si tam dohadoval 16mm film na vyvolání a tenkrát mi psali mejla že tam musim zadat minimálně 120ti metrovou roli a když tam dám těch mejch 30 metrů tak mi to zaůčtujou jako celejch 120 metrů. To je teda přibližně 2 roky zpátky
  • 0

#7 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 October 2009 - 20:34:46

Vision 200T / 500T bezne volam doma, pouzivam standardni c-41 chemii.
Remjet odstranuju na konci procesu protazenim filmu mezi odlicovacimi tamponky, film ponoren v teple vode 38 stupnu.
Chemii ihned po volani prefiltruji.

Pokud toho nemas tuny (stovky metru), tak bych se s volanim v labech na barrandove vubec nezabyval.
  • 0

#8 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 October 2009 - 12:29:59

dik za reakcie.

barrandov je asi mimo hru kvoli malemu objemu (fotim, netocim, a aj to nie v kvantach). zatial som v stadiu skusania s nasledovnym volanim ako CB, vzhladom na mnozstvo metraze ma to ale laka do toho domaceho C41, opatrne zistujem zakladne informacie a nezda sa to tak nezvladnutelne. co sa tyka remjetu - som rad ze to drzi az do konca procesu a netreba s filmom bojovat pred jeho navijanim do vyvojnice.

mk
  • 0

#9 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 October 2009 - 13:12:58

nebudes zitra / v sobotu na srazu v Banske Stiavnici? Dali bychom rec, mohl by sis v praxi vyzkouset treba barevny inverzni proces E-6

C-41 doma je jednoduchy, podle me mnohem jednodussi nez CB inverzni a barevny inverzni proces.
  • 0

#10 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 October 2009 - 14:42:46

dik Sneku, chcel som prist ale tento tyzden sa mi uplne vymkol z ruk.. vidim to na c41 a (odlicovacie) tampony. uz sa tesim
  • 0

#11 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 January 2013 - 21:06:59

Obnovujem toto staré vlákno, lebo iné vhodnejšie som nenašiel.
Dnes som vyvolal svoj prvý film procesom ECN 2 a to Fuji Eternu 500T. Chémiu som použil naváženú podľa receptu, ktorý bol spomenutý niekde tu vo vlákne o C41, myslím si, že Dubraro? Fotený ako 400 za hmlistého počasia s použitím konverzného filtra. Mal som na skúšku dva kúsky cca 30 obr.
Prvý film som "vyvolal" tak, že som nechtiac otvoril tank ešte pred naliatim vývojky a samozrejme ho spálil. To sa mi stalo asi dva-tri krát za tridsať rokov foto praxe.
Druhy krát už to bolo v poriadku. Keďže farbu doma nerobím, fotky som ešte nevidel, ale scany z filmu vyzerajú byť OK. Niečo pridám, len najprv musím upraviť veľkosť, aby som ich tu mohol dať.
  • 0

#12 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 January 2013 - 21:36:06

Teda prikladam fotky z tej Eterny. Sken a prevod v PC plná automatika, nechal som to na Canona, čo s tým urobí:Přiložený soubor  Graphic1.jpg   36.08K   87 Počet staženíPřiložený soubor  Graphic2.jpg   49.04K   107 Počet staženíPřiložený soubor  Graphic3.jpg   83.88K   110 Počet staženíPřiložený soubor  Graphic4.jpg   70.79K   88 Počet stažení
  • 1

#13 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 2 June 2013 - 23:15:53

Problémom týchto filmov pre naše použitie je veľmi nízky kontrast - film vyzerá akoby podvolaný. Na papier je problém z toho dosiahnuť peknú "šťavnatú" fotografiu. (Rem-jet vrstva sa na Eterne dá vyriešiť boraxovým predmáčacím roztokom a následne asi trojnásobným výplachom temperovanou vodou). Posledné zbytky sa môžu uvoľniť vo vývojke). Riešením je film preexponovať a zároveň použiť push proces, aby stúpol kontrast. Aj napriek tomu bude negatív menej krytý, ako klasický negatív C-41. Vyvolávanie v klasickej C-41 chémii sa neodporúča kvôli posuvu vo farbách a ich nižšej stálosti. Ešte jedna poznámka: ECN-2 je skutočne horúci proces, teplota vývojky je 41,1°C, ako stopka sa vyžaduje roztok kyseliny sírovej a bielič sa môže použiť ferrikyanidový (pri filmoch C-41 vraj môže poškodiť farbivá, resp. spôsobiť nárast zrna).
  • 0

#14 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 28 May 2014 - 15:42:22

Jestě trochu života do tohoto vlákénka ;-) Sehnal jsem z Barrandova pixli F-64D, něco CD-4 a prubnul jsem to. Předpis chemie dám dohromady a zveřejním asi jinde, zde jsou první dojmy pěkně popořadě:

 

- teplotu měřím digi teploměrem z GME (http://www.gme.cz/te...dt-131-p759-436)

- ramjet jde dolů v zásaditém prostředí, stačí mi ližička boraxu a ližička jedlé sody na 1L vody, cca 38C, pak řádně vyprat a temperovat

- teplotu udržuju kýblem horké vody (cca 50C), do ní pohroužím lahve s roztoky vývojky, kyseliny a běličky a čekám, až se vývojka ohřeje. Pak to jde ráz na ráz (3:15 vyvolání, protřepat, do horké vody, zas protřepat a stále dokola, tu a tam kontrola teploty)

- přerušení potřebuje pH okolo 1, takže sírovka, zkusil jsem i s octovou, cca 50% roztok, pH bylo něco ke třem a taky to funguje, akorát ten smrad

- běličku lze vynechat, tzv. bleach bypass, méně saturované barvy, něco mezi barvou a čb, při určitých námětech žádaný efekt, není však cesty zpět (narozdíl od NIK software)

- po přerušení intenzivně vyprat, až na neutrální pH, nemusíme se hned při prvním pokusu otrávit kyanidem (v případě ferrikyanidové běličky). Pozor, není to ferrokyanid (žlutá krevní sůl), ale ferrikyanid - červená krevní sůl. V zásadě benigní, ale ve styku s kyselinou uvolňuje prudce jedovatý kyanid, takže je to celkem dobrodrůžo

- ustalovač bez tvrdidla, čili TF-2

 

Kontrast se mi zdál uspokojivý, výsledky s klasickou barvou velmi podobné (jakási 200 z Drogeria Marketu, válela se mi na polici tak 2 roky) prakticky se mi nepodařilo přepálit světla. Možná to způsobilo intenzivní překlápění při vyvolávání, to mi doporučil p. Maršálek z Barrandova. Zbytek doženu po skenování, nemaje temnice, pozitiv v labu jsem si ještě dělat nenechal, zatím jsem nenafotil nic, co by za to stálo.

 

Suma sumárum, je to celkem snadný a rychlý proces, při ceně chemie a materiálu (CD-4 je potřeba 4g na litr, film 6,- Kč plus DPH za metr) je to velmi levná cesta k barvě.


  • 0

#15 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 22 August 2014 - 09:28:57

Jestě trochu života do tohoto vlákénka ;-) Sehnal jsem z Barrandova pixli F-64D, něco CD-4 a prubnul jsem to.....

 

Drobná oprava, v ECN-2 procesu je to CD-3. Mám ho asi 1kg, což při spotřebě 4g na litr nejakou dobu vydrží ;-)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních