Přejít na obsah


Fotka

Flektogon 50/4 - nefunkční clona


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
30 odpovědí na toto téma

#1 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 listopad 2009 - 18:27:52

prosím poradte : koupil jsem flektogon 50/4 na psix a při točení clonovým kroužkem se clona nehýbe, ani když je nasazený na přístroji na matnici nevidím, že by ubývalo světla... to je asi špatný objektiv že ?
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 listopad 2009 - 18:41:29

Když je objektiv sundaný z těla, při otáčení clonovým kroužkem by clona měla otvírat/zavírat. S objektivem nasazeným na tělo je potřeba zmáčknout čudlík(šoupě) na objektivu, aby se to takto chovalo. Z čehož plyne, že ses pravděpodobně setkal s klasickou závadou=zamaštěné nebo zatuhlé lamely clony v objektivu. Závada se dá relativně snadno odstranit, pokud si na to netroufáš, tak v Brně například paní Konečná. Kontakt na ni si vyhledej, je tu k její osobě samostatné vlákno.

p.s. název jsem upravil a téma přesunul do správné sekce.
  • 0

#3 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 listopad 2009 - 18:47:18

aha tak to jsem zase koupil dobrou věc :wink: díky za vysvětlení
  • 0

#4 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 4 listopad 2009 - 19:58:00

Chce to nenechávat objektivy na sluníčku, ani v pouzdru. Pak se rozteče vazelína a doputuje až na clonu. Takhle sem si "uvařil" objektivy na dovolený.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 listopad 2009 - 20:22:56

aha tak to jsem zase koupil dobrou věc :wink: díky za vysvětlení

Já takhle koupil skoro všechny skla k P-SIXU. Zase moc nestály. :cry: Ta oprava taky nevyjde moc draho. Až bude funkční, uvidíš z fotek sám, co jsi to koupil. Je to povedený objektiv.
  • 0

#6 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 listopad 2009 - 21:11:57

S vysokou pravděpodobností je to tak, jak píše Notorius, zatuhlé lamely clony. Pro zručného opraváře (mně dávala Sonar dohromady paní Konečná) je to oprava v řádu stokorun.
  • 0

#7 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 listopad 2009 - 18:38:05

bylo mě sděleno , že oprava lamel bude stát cca max 400 kč. je to ten s tou zebrou. jaký je rozdíl od těch bez zebry ? srovnával jste někdo flektogon se Sekorem ? asi hloupá otázka...někteří tvrdí že objektivy na psix jsou proti sekoru hodně slabší...
  • 0

#8 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 5 listopad 2009 - 22:54:08

Já jsem byl s Flektogonem hodně spokojen. A se Sekorem jsem taky :)
  • 0

#9 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 6 listopad 2009 - 17:04:22

Neboj se jej rozebrat. Opravdu to nic není. Jen si dej pozor při zandávání lamel. Na ty by se nemělo šahat. Pinzeta a malej šroubovák stačí. No a jistá dávka trpělivosti se též vyžaduje.
Roman
  • 0

#10 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 listopad 2009 - 18:31:20

Nevim jak proti Sekoru, ale 50ka na Six je opticky o chlup lepsi nez 50ka Distagon na Hasselblad
  • 0

#11 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 listopad 2009 - 15:11:28

Nevim jak proti Sekoru, ale 50ka na Six je opticky o chlup lepsi nez 50ka Distagon na Hasselblad


záleží na tom než jaký Distagon... Viděl jsem testík Flektogonu 50 - a moderním sklům Mamiya Sekor na 6x7 (minimálně tomu se kterým to bylo srovnáváno - tuším Sekor 65 K/L) se prostě nevyrovná. Ale stejně to je velmi dobré sklo (mám z něj nádhernou 30x30 na zdi), ve své době přímo úžasné.
  • 0

#12 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 listopad 2009 - 17:15:58

zajímavá na tom nefunkčním Flektogonu byla cena - 1290 czk . kdyby stála oprava tech 400czk tak je to furt dobrý. jenže se mě na něm nelíbí ty šroubky - někdo už ho asi rozdělával a dělal to nějakým nevhodným nástrojem, jsou téměř strhaný... taková škoda .
  • 0

#13 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 7 listopad 2009 - 17:18:38

Odpovídající šroubky se někde seženou - furt lepší, než dodrbaný skla.
  • 0

#14 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 listopad 2009 - 18:12:21

Ta cena skutecne zvlastni je, ale tim jak je vysoka ;)

Za 1200 maji u Skody plne funkcni i s rocni zarukou, a ne jenom jeden

http://www.fotoskoda...k259-cz-ostatni
  • 0

#15 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 listopad 2009 - 18:36:17

aha, no ja sem ho koupil v brně . tady je všechno drahý, to jsem ani nevěděl. když se snažím smlouvat , tak se namě dívají jak na blázna....
  • 0

#16 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 listopad 2009 - 18:41:07

a taky mě není jasný, jak se dovnitř do objekt. dostane prach? kudyma tam vleze ? když je tam pár mikrosmítek jaký to ma vliv ?
  • 0

#17 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 listopad 2009 - 18:54:57

No nevím jestli vysoká. S opravou 1700 a jestli je jinak OK, proč ne. Navíc doma s trochou šikovnosti bych to odhadl na půlhoďku. Důležité v jakém stavu jsou čočky. Spíš než zamaštěná clona by mě odradily ožvýkané šroubky, neb to značí, že se dovnitř dobýval nějaký neuma a a je otázka zda se tam nedostal a něco neprovedl.

Byl jsem shodou okolností teď u Škody a Flektogony mě překvapily. Nevím jestli měli nějaký za 1200, ale za 1600-1700 tam zebry byly určitě. Spíš mě ale zaujalo, že tam měli černé tedy ne-zebra kusy na štítcích označené jen 50/4 za cenu zebry (do 2000) a přitom minimálně na jednom se mi podařilo přečíst červené MC a kousek vedle měli černé s MC a to i na štítku a ty stály tak 3500. Nevím ale v jakém byly stavu. Většinou byly postavené tak, že nebylo vidět na čočky. Také nevím jestli se dělalo černé provedení bez MC. U Sonnara 180 jsem to ale viděl.
  • 0

#18 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 listopad 2009 - 19:02:01

jsu začátečník, a co koupím , stojí za nic . podobný " dobrý" obchod se mě podařilo s werrou, pan opravář řekl , že je v hodně špatném stavu, navenek ale byla zachovalá. kopuil jsem ji na aukru .
  • 0

#19 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 listopad 2009 - 19:53:59

Pro ty ceny mam vysvetleni - kdyz neco nemuzou prodat, zacnou to zlevnovat. Koupil jsem takhle 150mm Opton na Hasselblad (z 15.600 skoncil na 3100 Kc), 6x7 Linhof kazetu (4900 na 900 Kc) a podobne.

U tech 50mm skel za 1200 je puvodni cena 3500 nebo podobna - je to videt na webu

Na tu clonu pozor - muze tam byt i kardinalni zrada, jako ze tam vubec nejsou lamely clony - proste to nekdo vymontoval. Takze drzim palce ze vevnitr skutecne clona je, kdyz do toho nekdo lezl.
  • 0

#20 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 listopad 2009 - 19:57:51

Pokud se tyka prachu, tak ten tam muze vlezt vsude mozne - zadny objektiv neni prachutesny - nejcasteji zezadu, skrz pohyblive casti (ostreni, pripadne zoom) nebo jakymkoliv otvorem (nahled hloubky ostrosti). A samozebou pri rozebirani.

Prach se snadno dostane i do prachutesnych skel od Canonu a Nikonu, ktera ve skutecnosti samozrejmne prachutesna nejsou, tedy jen za urcitych podminek ktere neni mozne dodrzet celou dobu pouzivani. Majitele se pak dosti divi.

Pokud neni vevnitr nejak moc necistit nebo dokonce chlupy tak je vliv na obrazovou kvalitu nulovy.
  • 0

#21 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 listopad 2009 - 09:22:40

Hm, a existovalo černé provedení Flektogonu v provedení bez MC?
Jak je to s roztmelováním čoček. Narazil jsem na zmínky, že jsou na to náchylné.

Mám zebru, ale občas přemýšlím o koupi MC.
  • 0

#22 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 8 listopad 2009 - 20:55:29

opravoval jsem stejný problém. Dělal jsem to doma a vychutnal jsem si i skládání lamel clony :). Moje přícina nefunkčnosti flektogonu 80 byla, že pružinka, jejiž sílou se při expozici zavírá clona, byla prasklá. Ovšem! S trochou šikovnosti se dá z disketový jidnotky vymotnovyt pružinka, který když trošku zkrátíš zásečkový packy tak jí v pohodě dostaneš do objektivu.
V tom objektivu je umístěná vzadu.Když odmontuješ první zadní díl objektivu tak první co najdeš bude na boku takvek kontrukční hejblák v podobě "houpačky" . V prostřed tý houpačky to je.
  • 0

#23 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 listopad 2009 - 21:20:10

Hm, a existovalo černé provedení Flektogonu v provedení bez MC?
Jak je to s roztmelováním čoček. Narazil jsem na zmínky, že jsou na to náchylné.
Mám zebru, ale občas přemýšlím o koupi MC.


http://www.commiecam...enses/index.htm

vada, o který mluvíš, je oddělení čoček od okraje tubusu, ne rozmelení, a nemá žádný vliv na kvalitu kresby.
  • 0

#24 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 9 listopad 2009 - 13:04:27

Clona se dá zprovoznit i bez celkového rozebírání. Stačí odšroubovat zadní (nebo přední) skupiny optických členů, dostat se k clonovému mechanismu a tyčinkou namočenou v benzín. čističe několikrát pročistit plíšky. Musí se postupovat opatrně (nesmí být moc benzínu), ale taková oprava se s trochou šikovnosti dá zvládnout v domácích podmínkách a netrvá to ani 10minut (podle stavu clonových plíšků). POZOR - určitě bych na to nešel kovovou pinzetou, ani ničím kovovým (hrozí poškrábání povrchu plíšku, což může být problém). Klidně pracuj čistýma rukama a před usazením ještě jednou přejeď benzínem.

Jinak bych řekl, že CZJ skla jsou vcelku jednoduše rozebíratelný, zatím sem narazil pouze u prastarého Flektogonu (hliníkové tělo), kde jsou zničené závity a nejde vykroutit část s optikou.

CZJ Flektogon 50/4 jsem zkoušel několikrát na M645, ale mám s tím velký problém - při f4 už je poměrně tmavý obraz a při špatných světelnýh podmínkách se mi s tím špatně ostří.

Libor - kde jsi ten "zaseknutý" objektiv koupil? Pokud v bazaru, tak to normálně běž reklamovat a žádej slevu, nebo opravu na jejich náklady
  • 0

#25 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 22 září 2015 - 20:42:50

Nevěděl by někdo zda na starém Flektogonu jde nějak od předního členu rozebrat přední čočka? Je to Flektogon Psix 2,8/65 hliníkový. Je funkční , ale má vevnitř takovej slabej mlžnej opar, něco jako ve zvětšovacích objektivech. Myslím by to stačilo vyčistit, ale nevím jak, není tam nic na povolení. Tak buď zkusím sám pokud někdo ví, nebo raději nějaký servis.


  • 0

#26 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 září 2015 - 21:20:35

Laďo, písnu mail, ale v rychlosti, ser na to, je to moc krásná a vzácná věc, pošli to panu Vaitovi. Nemá smysl to pokoušet.


  • 0

#27 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 22 září 2015 - 22:23:33

Týýýýýýýýýýývogo. Takové věci se doma neopravují!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 Už  jsem jej dlouho neviděl.


  • 0

#28 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 23 září 2015 - 09:01:22

Vím , kde se nachází na internetu ještě jeden :-) No sám bych to nedělal, to by bylo po Flektogonu.


  • 0

#29 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 23 září 2015 - 09:44:43

Vím , kde se nachází na internetu ještě jeden :smile: No sám bych to nedělal, to by bylo po Flektogonu.

 

Na internetu se jich momentálně nachází několik (a já jako na potvoru nemám prachy...), ale jak už bylo psáno, doma bych se do toho necpal. Osobně preferuju pana Blažka.


  • 0

#30 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 23 září 2015 - 10:04:57

Flektogonů je na internetu dost , ale ne hliníková stará verze 2,8/65  to je prostě puclák.


  • 0

#31 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 23 září 2015 - 11:28:02

Flektogonů je na internetu dost , ale ne hliníková stará verze 2,8/65  to je prostě puclák.

 

Však já myslel 2,8/65mm a řekl jsem "několik", ne "dost", což je maličko rozdíl :cool:


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních