Přejít na obsah


Fotka

kompletní vybavení fotokomory


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
55 odpovědí na toto téma

#1 canny

canny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 listopad 2009 - 11:36:55

zdravím, chci si pořídit kompletní vybavení fotokomory..... zvětšovákem počínaje (minimal 6x6), co nejkvalitnější objektiv, až po misky atd. Nechci nic polovičatého ani nic extrémě drahého ... průměrné vybavení. Prosím Vás o nabídky ke koupi popřípadě rady jaké vybavení si koupit zejména mi jde o zvětšovák a objektiv.
díky moc :) [/b]
  • 0

#2 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 6 listopad 2009 - 12:08:52

zdravím, chci si pořídit kompletní vybavení fotokomory..... zvětšovákem počínaje (minimal 6x6), co nejkvalitnější objektiv, až po misky atd. Nechci nic polovičatého ani nic extrémě drahého ... průměrné vybavení. Prosím Vás o nabídky ke koupi popřípadě rady jaké vybavení si koupit zejména mi jde o zvětšovák a objektiv.
díky moc :)

zvětšovák zkus Opemus 5 nebo 6 (pokud cheš větší, tak Magnifax nebo Durst)
sklo bývá většinou v ceně (anarety jsou docela v pohodě)
misky a pod. je podle potřeby

celé se to dá nakoupit na aukru bo lidi jsou blbí a zbavujou se toho.

(tohle ale spíš patří do bazárku, ne? a navíc máš několika-plicitní vlákno)
  • 0

#3 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 6 listopad 2009 - 13:07:41

Ja bych jednoznacne volil eBay.de...
Pokud je minimum 6x6, kolega asi kouka na vetsi formaty. Z toho v CR najde prevazne Magnifax a priznam, se, v CR me prijde predrazenej.
Pokud bezmu nejakou komplet komoru postavenou na Durstiku, uz se proto vyplati i kousek zajet...

Bohousek
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 listopad 2009 - 13:12:37

pro nějaká doporučení a odpovědi napiš čím budeš fotografovat, na jaký formát filmu a jak velké zvětšeniny mají být na konci řetězce
kolik má činit celková suma za základní vybavení
  • 0

#5 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 103 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 6 listopad 2009 - 13:50:48

To nejdůležitěšší chybí. kolik můžeš utratit peněz

Od dob co Féničané vynalezli peníze je jich všude nedostatek. Ve focení je výhoda, že člověk může začít hodně po skromnu a pak mlsat přikupováním ( mnohdy zbytečností, které se však líběj a nejsou tak ani na focení a dělání fotek, jako spíše na mazlení se s nimi. Což potvrdí většina temnokomorníků).
Zajímalo by mě, od kolika se dá pořídit fotokomora pro začátečníka. Tak aby měl vše důležité.


:x vejdem se do 500???
  • 0

#6 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 6 listopad 2009 - 14:06:33

mohu Ti nabídnout plně funkční Opemus 5 (6x6) s filtry Ilford na mutigradaci. Objektiv je Belar na kino a Anaret na 6x6
To vše za 500,-Kč (symbolická cena za ty filtry)
Ovšem je třeba si pro to dojet..
  • 0

#7 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 6 listopad 2009 - 14:08:23

jo ještě jsem našel nějaké misky na asi 18x24 + nějaké další mně zbytečné věci - zadara ke zvětšováku..
  • 0

#8 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 listopad 2009 - 14:20:20

Do 500,- se to dá. Větší formát jinak drahých misek řeším pro začátek starými šuplíky z lednic (jsou toho plné spotřebičové hřbitovy). Rámeček se dá vyrobit, jak je zde popisováno na TK.

Jinak se přiživím, a poptám, jestli někdo nemá ŽZ filtr (nebo celou lampu) navíc za cenu mírnou? (Pokud ano, tak třeba do osobního vzkazu nebo mailem) Díky
  • 0

#9 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 6 listopad 2009 - 15:30:40

Vím o volném Opemus 5 v Brně, levně nebo odvoz.
  • 0

#10 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 listopad 2009 - 11:10:48

o jednom zvětšováku Opemus 5 s kondenzorovou hlavou + hlavou Meochrom bych věděl. Nějaký anaret je u toho, pár misek taky...

K vyzvednutí v Praze nebo Popradu:)
  • 0

#11 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 listopad 2009 - 11:11:36

o jednom zvětšováku Opemus 5 s kondenzorovou hlavou + hlavou Meochrom bych věděl. Nějaký anaret je u toho, pár misek taky...

K vyzvednutí v Praze nebo Popradu:)



Jo, a cena symbolická. Flaškovné dle tvé vlastní volby:)
  • 0

#12 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 12 prosinec 2009 - 16:25:51

Tedy pánové, vy se vykecáváte a písemný záznam vaší porady nikde.
Přemýšlel jsem, co všechno bych měl mít v komoře. Některé věci mne napadly díky tomuhle serveru, tak pár bodíků:
Základní výbava :
1. - zvětšováky - dva - kinofilm a střední formát s možností výměny jednoho na 4x5' - bo kdo ma furt ty zvetšováky štelovat.
2. hodiny
3. misky + potřebný plac
4. voda - tepla studená + odpad
5. pračka na papíry
6. plac na sušení papíru a filmů
Nepovinná výbava:
6. skřínky
7. výměna vzduchu - vzduchotechnika
8. lednička - na materiál a ty správné tekutiny :-(
9. mikrovlnka - to pro sušení zkoušek, docela mne překvapilo že to někteří praktikují, ja bych si vytáhnul starou leštičku
Není to všechno, snad je ale patrné že vlastně temná komora by měla býti zatemněnou kuchyní, kde se pohybuje cákly printer.
Cítím že mých vyčleněných 11m2 na to bude stačit :D



přesunuto z smazaného témata
ypres

  • 0

#13 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 13 prosinec 2009 - 00:14:17

Tedy pánové, vy se vykecáváte a písemný záznam vaší porady nikde.
Přemýšlel jsem, co všechno bych měl mít v komoře. Některé věci mne napadly díky tomuhle serveru, tak pár bodíků:
Základní výbava :
1. - zvětšováky - dva - kinofilm a střední formát s možností výměny jednoho na 4x5' - bo kdo ma furt ty zvetšováky štelovat.
2. hodiny
3. misky + potřebný plac
4. voda - tepla studená + odpad
5. pračka na papíry
6. plac na sušení papíru a filmů
Nepovinná výbava:
6. skřínky
7. výměna vzduchu - vzduchotechnika
8. lednička - na materiál a ty správné tekutiny :D
9. mikrovlnka - to pro sušení zkoušek, docela mne překvapilo že to někteří praktikují, ja bych si vytáhnul starou leštičku
Není to všechno, snad je ale patrné že vlastně temná komora by měla býti zatemněnou kuchyní, kde se pohybuje cákly printer.
Cítím že mých vyčleněných 11m2 na to bude stačit :D



přesunuto z smazaného témata
ypres


Mať tak 11 m2 tak sa zbláznim. Ja som sa teraz nasťahoval do domu a mám vyčlenené 2x2,2 m. Na jar sa na to chystám, tak uvidím, čo s tým poriešim. :-(
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 prosinec 2009 - 08:51:11

z jedenácti metrů by si se nezbláznil, jen trvá trošku dýl to tam všechno logicky naskládat
nakonec zjistíš, že se s osvitovou, suchou, polomokrou, mokrou, odpočívací atd částí se do těch jedenácti vejdeš s odřenou krytkou a bude to chtít metrů dvacet protože se nevešla ještě ta knihovna za závěsem a ten magnitarus protože "do budoucna co kdyby..."
  • 0

#15 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 13 prosinec 2009 - 11:31:13

z jedenácti metrů by si se nezbláznil, jen trvá trošku dýl to tam všechno logicky naskládat
nakonec zjistíš, že se s osvitovou, suchou, polomokrou, mokrou, odpočívací atd částí se do těch jedenácti vejdeš s odřenou krytkou a bude to chtít metrů dvacet protože se nevešla ještě ta knihovna za závěsem a ten magnitarus protože "do budoucna co kdyby..."


Tak tomu verím, len pri mojich cca. 4,4 m2 je 11 metrov luxus.
Stále rozmýšľam ako tú moju plochu logicky využiť. Mám tam strop 3,20 m a rozmýšľam niečo poriešiť na využitie tejto výšky. Nemáte nejaký dobrý nápad ?
  • 0

#16 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 prosinec 2009 - 11:42:54

regály, skřínky se zavíráním (pro všechno, co se nemá zaprášit) - spíš bych chtěl ty skřínky
využít místo až do stropu
když nepotřebuješ místo do stropu dnes, tak na stěnu namontovat např. dřevodesku, nebo nějakej drátěnej prvek na kterej se budou další věci dávat už bez vrtání do zdi =čístá montáž v budoucnu bez nutnosti uklízet zvětšováky
něco za něco, já mám "zdi" z dřevodesek a tolikrát jsem už montoval a demontoval za minutu vrutem do dřeva polici, držák...
kdyby to bylo do zdi :-(
  • 0

#17 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 prosinec 2009 - 12:32:53

dej sem půdorysnej nákres s rozmístěním elektriky, vody, topení a uděláme náčrt :wink:
když nemůžeš udělat konzilium, tak aspon takhle
  • 0

#18 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 13 prosinec 2009 - 13:36:01

dej sem půdorysnej nákres s rozmístěním elektriky, vody, topení a uděláme náčrt :wink:
když nemůžeš udělat konzilium, tak aspon takhle


Pôdorys je 200 x 220 cm. Voda, elektrika, kúrenie a odpad tam nie sú, všetko sa bude robiť. Začínam s výstavbou na zelenej lúke. :lol:
  • 0

#19 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 13 prosinec 2009 - 14:13:04

... a bude to chtít metrů dvacet protože se nevešla ještě ta knihovna za závěsem a ten magnitarus protože "do budoucna co kdyby..."


Tak s knihovničkou nepočítám :lol: ale s magnitaurusem ano...

... když nepotřebuješ místo do stropu dnes, tak na stěnu namontovat např. dřevodesku, nebo nějakej drátěnej prvek na kterej se budou další věci dávat už bez vrtání do zdi =čístá montáž v budoucnu bez nutnosti uklízet zvětšováky něco za něco, já mám "zdi" z dřevodesek a tolikrát jsem už montoval a demontoval za minutu vrutem do dřeva polici, držák...kdyby to bylo do zdi :wink:


Jo tak tohle je velmi inspirativní... a asi se podle toho ještě zařídím... díky za podělený se nápad...
  • 0

#20 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 prosinec 2009 - 14:35:11

Pôdorys je 200 x220 cm. Voda, elektrika, kúrenie a odpad tam nie sú, všetko sa bude robiť. Začínam s výstavbou na zelenej lúke. :wink:

píšu si :lol:
  • 0

#21 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 prosinec 2009 - 17:03:08

:wink:
kde jsou dveře
kolik zvětšováků a jakých
jaký formát misek trvale k použití, jaké nouzově
nebo jestli slot
topení tam bude trvalé - spojené s bytem, nebo se bude zatápět před prací - ev. kolik je tam stupnů v létě a v zimě před zatopením...
  • 0

#22 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 13 prosinec 2009 - 17:28:42

Vložený obrázek

Takže údaje:
Rozmer: 200 x 220 cm
Priestor: Časť pivnice oddelená stenou z drevoštiepky
Dvere: 60 cm, otváranie von. Umiestnenie podľa obrázku, možnosť ich posuvu po stene
Voda: na mieru podľa postreby
Elektrika: na mieru podľa potreby
Kúrenie: Radiátor napojený na kúrenie v dome, termohlavica(nastavené na 20 stupňov)
Počet zväčšovákov: 2: Magnifax, Axomat
Misky: 30x40(50x60)
Drez
Odvetrávanie miestnosti
  • 0

#23 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 13 prosinec 2009 - 17:30:46

Plus som ešte zabudol že odpad bude riešený prečerávačkou odpadu, nakoľko pivnica je pod úrovňou kanalizácie čo mám v dome.
  • 0

#24 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 13 prosinec 2009 - 18:24:14

spooky, ještě prozraď zda si levák nebo pravák... Ať Radim může nasadit správnou ergonomii :wink:
  • 0

#25 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 13 prosinec 2009 - 18:40:00

červené jsou elekrické věci
modré vodové
zelené neutrální

kolečka jsou vstupy/výstupy

Vložený obrázek
  • 0

#26 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 13 prosinec 2009 - 19:22:34

spooky, ještě prozraď zda si levák nebo pravák... Ať Radim může nasadit správnou ergonomii :wink:


Som pravák. :lol:
  • 0

#27 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 prosinec 2009 - 19:32:20

dobře, urobíme to pro praváka, ale to si musím dát židli na zem, udělat rysky, prostě jako když dělali mini cooper - tam použili čtyři židle a křídu
nebude to tak rychlé
  • 0

#28 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 14 prosinec 2009 - 09:40:19

Osobně mohu jen doporučit co nejvíc pracovní plochy. Od té doby co mám navíc eště jeden stůl cítim se jako lord. Ideální si myslím je pracovní plocha "suchá část" kde si člověk může připravovat negativy, řezat papíry.
Pak zvětšovák (případně dva a víc:o) a volná plocha pod ním. Od zvětšováku po ruce vypínač na světla (mě vyhovuje si někdy při ostření vypnout červený světlo aniž bych se musel hnout od zvětšováku).
No a pak pracovní plochu pro mokrý proces, pokud budeš mít teda ten komfort vody a odpadu v komoře tak nejspíš nejlepší s dřezem a přívodem vody případně el ohřívač vody a filtr který není na škodu. Nad mokrou pracovní plochou odvětrání
Dobrý jsou i regály (třeba kovové Hornbach atd. dost udržej) na spousty drobností a uskladnění zrovna nepoužívanýho lab. vybavení.
Dále skříňka (třeba umístěna pod pracovní plochou) na věci, které je lepší mít zavřený.
Police dle libosti (třeba na radio)
Lednička na chemii a s mrazáčkem na filmy.
A co pěkně usnadní práci je židle na kolečkách když mezitím vším můžeš pěkně popojíždět v sedě.

Tak to by byla komora mých snů. Místa mám doma dost, ale voda s odpadem mi v komoře chybí a lednička taky jinak jsem spokojenej.
  • 0

#29 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 prosinec 2009 - 11:37:07

hledím na prostor s ohledem na misky 30x40 a 50x60
obyčejně větší misky nedávám vedle sebe, ale na sebe s pomocí skla
miska, na ní sklo o stejném rozměru ale odsunuté o 1/3 dozadu a na to další miska - je to pohodlný, odkap horní lázně je do druhý misky (přerušovač) a ušetří se místo

čili navrhuju navrhnout kaskádový držák misek kdy jsou dvě a dvě "sady" misek vedle sebe, ta spodní je předsunutá - buďto trvale - napevno, nebo na pojezdu - což nemusí být nic složitého

v tuhle chvíli je to klíčová otázka s ohledem na suchej stůl - jestli se misky vejdou na protější stěnu dveří všechny nebo budou muset být na dvou stěnách
další klíčová otázka je to použití 50x60
taky mám takový misky a po roce jsem je "zatím nepoužil" pokud by měly být použity jednou za půl roku, tak je lépe plánovat komoru pro 30x40 a 50x60 nouzově
pokud by se zvětšovalo na 50x60 každou chvíli, tak se na to musí dát důraz
  • 0

#30 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 14 prosinec 2009 - 12:24:04

Ja by som povedal že 30x40 ako štandard a 50x60 len občas
  • 0

#31 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 prosinec 2009 - 12:58:07

Tak tady je zas můj náhled:
Vložený obrázek


Vpravo si nechat na míru udělat stůl s šikmým dnem, svažujícím se pozvolna do pravé, hlubší a větší části. (ta by se využívala na mytí propriet) Vyrobeno u bazénářů z novoduru. Spodní část stolu dvě až tři police na chemii, nádobí, rámy. Nad vanami dvě sprchy s dlouhými kohoutky.

V rohu stůl se zvětšovákem, přístupný z obou stran, kvůli snazšímu zvětšování věcí na výšku.

No a pak už jen jako doplněk, vysoká úzká skříňka na bordel.

Papíry skladovat ideálně mimo, v případě nutnosti pod zvětšovákem.
  • 0

#32 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 prosinec 2009 - 13:18:18

Jo a kreslil jsem to s ohledem na to, že suchý věci, jako paspartování a tak v komoře nedělám, páč je raději udělám při povídání si s manželkou v kuchyni u stolu... Proto jsem se suchým prostorem moc nerozvašňoval. Jedinou suchou věc co v komoře občas dělám je ládování filmů a to se v klidu zvládne na desce zvětšováku.

Jo a zvětšovák pověsit na zeď, to je dobrá fičůra :) Už bych ho jinak nechtěl...
  • 0

#33 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 prosinec 2009 - 15:41:37

tak třeba takhle:
Vložený obrázek
dveře se otevřou ven, vlevo stůl na dva zvětšováky - podle zadání, ten blíž k miskám je ten co se používá víc
lámal jsem si doma hlavu jak dát dva zvětšováky těsně vedle sebe a řešení je udělat přesný, pevný, rovný stůl a na něj zvětšovák našroubovat přímo a druhej 50 cm vedle
pro zvětšování použít přímo desku toho stolu
pro práci s oběma zvětšováky se potom zvětšovací rámek přesune vlevo, nebo vpravo
zvětšovák dole přišroubovat, potom vyladit svisle a upevnit i nahoře, stačí jednoduchá tyčka z kulatiny
pokud by byly extrémní nároky na souběžnost rovin filmu a papíru dala by se dolů udělat rovná deska se 4 šroubovacíma nohama - položila by se na stůl pod zvětšovák, zvolenou metodou by se to na desetiny nohama vyrovnalo při daným zvětšení do rovnoběžnosti s filmem - jak když rovnáte předem plněnou pračku do vodováhy
stůl počítám suchý, třeba s obkladem na povrchu - jestli tam bude domácí topení, tak teplota je zajištěna a další temperování nebude moc nutné
otázka je léto, v zimě si zatopíš na dvacet, ale kolik je tam mimo topnou sezonu? jestli patnáct, tak budeš muset mít ještě elektrický topení a taky vyhřívat stůl pod miskama
vlevo vzadu - rohový regál, stůl hl. 550 mm a nad něj pevnou, nebo sklápěcí polici na další 2 až 3 misky
tohle řešení umožní použít najednou 6 misek pro 30x40 nebo min. 4 pro 50x60 - čili dost místa pro všechny i pro dva ustalovače, odkladovou misku s vodou atd, prostě rezerva
praní se dá dělat různě, já mám misku s odtokem, kde shora voda přiteče, dole odtéká - možná by se praní vešlo i pod misky na další polici někde ke kolenům - pak se musí s přívodem a odtokem počítat při projektování vody
v takovém případě by se posunul dřez k miskám a zbylo by víc místa na suchomokrej stůl
tečkovaně je navrhutá sklopná deska na přidružené přáce

obecně vodu a odpad mám v každým koutě, používám dvě místa, elektriku úplně všude - nahoře, dole, vlevo, vpravo, vypínače mám na stěně, dnes bych je dal zespoda na stůl, mám tak světlo v kuchyni je to dobrý - pochopitelně dobrá izolace a ochrana pro práci s mokrýma rukama je nutná
než si lámat hlavu se třemi vypínači pro jedno světlo je lepší mít tři světla každý se svým vypínačem
odsávání nad misky - já mám jednoduchou drátěnou konstrukci potaženou igelitem a lámu si hlavu, jestli to vůbec předělat na sklo - něco jako mají z nerezplechu ve stánku s kebaby nad grilem a funguje to dobře
ostatní police, kam jaké světlo, hifi a háček na bundu to by se mělo řešit až určíš polohu zvětšováku, misek, dřezu definitivně
uprostřed otočná židle s kolečkama to se rozumí
nic neplatí jednoznačně a předělávat to budeš stejně, hlavní je navrhnout si to tak, aby se to dělalo v budoucnu co nejmíň:)

čí je to snímek v misce tentokrát nechám jako hádanku
  • 0

#34 Franta

Franta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 prosinec 2009 - 18:22:31

Tak RHx mě s koncepcí předešel. Moje odlišnosti:

-S dveřmi se dá hýbat-šup s nimi doprostřed a stůl se zvětšováky vlevo dotáhnout ke zdi tak, aby mezi ním a stolem s miskami bylo asi 0,5-0,6 m. Spodek stolu by měl mít pod deskou něco jako vytahovací polici třeba na odkládání papírů, měl bys je mít jako pravák na levou ruku (aspoň já ano). Při RHx uspořádání totiž těžko využiješ prostor v rozích, kam se strašně špatně sahá.
-Pod polici s miskami umístit aspoň přenosnou vanu
-Spodek stolu s miskami=sklad chemie, s utěsněnými dvířky, dlouhý asi 1,5m. Tahle skříňka má zevnitř vytaženou odvětrávací hadici s větrákem z počítače, co táhne vzduch ven-paralelně k odvětrání misek, ne do té samé roury, aby to nefoukalo zpátky. Ve zbylém prostoru (pod rohem) je čerpací nádrž na odpadní vodu s čerpadlem
-Nad dřezem a praním pověšená skriňa na kdeco
  • 0

#35 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 prosinec 2009 - 21:21:02

Dle mého je zbytečné cpát tam ty dva zvětšováky. Kino se na MG dělá pěkně. Je to pohodlné mít dva, ale ubírá se tím dost prostoru, který se dá využít líp. Další věc, kterou bych fakt doporučoval jsou ty mnou navrhovaný vany. Proč se babrat s úklidem nějakých stolů? Proč vymýšlet nějaké dřezy, suchomokré stoly atd. Přenášení kapalin, čištění - nechápu to. Já mít tu možnost, okamžitě si udělám vanu přes celou místnost a dělám tom úplně všechno. Pak se jen vezme do ruky sprcha, vše se bezvadně vyčistí a hotovo...


Schválně jsem teď vytáhl adamse a von to kluk ušatá ode mě úplně okopíroval :)

Vložený obrázek

Vložený obrázek

(nascanováno z knihy "The print", z kapitoly jak zařídit komoru..)
  • 0

#36 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 14 prosinec 2009 - 21:24:14

jeste bych misto misek navrh (necetl jsem cele tak me nekdo mozna predbehl) misto misek Nova sloty, do 30x40 se daji sehnat zcela bezne, vetsinou vcetne topeni. Vyborna vecicka.
Sam provozuji v koupelne, po seanci je vzdy zasunu pod umyvadlo, zena uz si na to zvykla, mam je tam skoro 3 mesici :evil:
  • 0

#37 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 prosinec 2009 - 22:22:23

já doma mám takové malé Gabcikovo-Nadmaros - tedy několik vodních van, ale kdybych nemusel temperovat, tak to asi neřeším
ukazka:
Vložený obrázek
jinak klasika, deset komorníků = deset porůzných komor
nejlepší bude asi dívat do vlákna fotky fotokomory
  • 0

#38 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 prosinec 2009 - 23:00:19

ještě něco - suchomokrej stůl mám třeba na řezání, na sušení papírů na hadru před napnutím
s tím domů nemůžu - synek by mi z toho mohl udělat létající předměty
pěknou komoru jsem viděl ve filmu zvětšenina, mimo jiné
  • 0

#39 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 prosinec 2009 - 23:08:26

pěknou komoru jsem viděl ve filmu zvětšenina, mimo jiné

No to byla skoro hala. :D
  • 0

#40 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 14 prosinec 2009 - 23:23:59

No to som teda prekvapený aká diskusia sa tu strhla.
Inak od každého z Vás si niečo podnetné pri stavbe komory vezmem.
Mám len také doplňujúce info a niekoľko otázok:
1.) Po dnešnej zrelej úvahe a rozprave s priateľkou som sa rozhodol(a bolo mi aj schválené), že komora mení rozmery na 345x200. :D Všetko ostáva ako bolo, len dĺžka sa mení z 220 na 345.

Chcel by som sa opýtať, z čoho máte vyrobené tie vane ? To sa mi veľmi páči a určite by som si niečo také vyrobil. Celý dom som si postavil sám(teda s otcom), takže komoru budem tiež budovať sám a taký vaňový stôl je podľa mňa perfektná vec. Ale ako na to ? Z čoho je to vnútro ?

A ešte by som potreboval nedieť, ako máte prichytený zväčšovák ku stene ?

Ďakujem za info
  • 0

#41 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 prosinec 2009 - 10:02:12

dobře děláš, každej metr dobrej, možná bych se ještě zítra zeptal, "jestli by ještě metr k dispozici nebyl, když těch brambor už není tolik potřeba"

dá se koupit v bazaru fotografia praha za 1,9kk z mokrej stůl už hotovej na 4 misky 24x30, nebo dvě dvojice na sobě 30x40 - možná se tam 4 kusy 30x40 vejdou i půdorysně, ale to bych musel doma přeměřit
Vložený obrázek

nebo ideální je to samozdřejmě udělat na miru - výrobce bazénů, nebo někdo kdo umí řezat lepit plastove desky v místě bydliště
v takovém případě bych vyrobil model z kartonu, do něj dal misky a pak teprv zadal do výroby
vedle takových van mám i příruční dřez na mytí rukou, ev. temperování lázní pro vyvolání filmu - umývat si ruce nad tou vanou je dost nepraktické:
Vložený obrázek
ještě obr. van, na jaké můžeš narazit v bazarovém prodeji, já je mám od jedné profizezdigitalizované fotografky:
Vložený obrázek
ono to už na temné je, ale najít takovej obrázek je někdy potíž i pro jeho autora
uchycení zvětšováku na zeď je nejlepší řešit s nějakým řemeslníkem, aby to bylo pevné, kolmé - možná na zakázku vyrobená konzola na kovový desce ze silnýho plechu
některé zvětšováky jsou pro montáž na zeď určené přímo od výrobce
  • 0

#42 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 prosinec 2009 - 11:12:10

Zvětšovák mám uchycený takto:
Vložený obrázek

Jsou to prostě jen tři svařená eLka, přišroubovaná na zeď a do nich vešroubovaná tyč. Stůl dole je proti originálu níž, proto můžu dělat i větší zvětšeniny, či lehce demontovatelný pro zvětšování na zem. Opravdu to zvětšováku přidá na stabilitě. Uchytit Magnifax by neměl být žádný problém...

Projdi si vlákno "fotky fotokomory" který je v ostatních tématech, pro inspiraci je to výborné...
  • 0

#43 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 prosinec 2009 - 11:28:20

Zvětšovák mám uchycený takto:

jak jsi řešil svislé narovnání, je tam nějakej štelovací prvek?
ono i dobře udělaná zeď kolmá k podlaze, stolu nebude
magnifax má trubku a ne obdélníkovej profil - ty upevňovací prvky budou náročnější
  • 0

#44 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 prosinec 2009 - 11:45:52

Horní díl nemá díru, ale širokou drážku a zvětšovák je k němu připevněn šroubem s velkou podloložkou. To stačí pro dobrý pohyb dopředu i mírně do stran. Naštěstí jsem vrtání trefil velmi dobře, takže nebyly potřeba téměř žádné korekce.

A pak jedna kacířská myšlenka. Ještě než jsem dokonale vyrovnal původní stůl, měl jsem ho docela dost křivě. Nicméně, na zvětšenině to nebylo vůbec, ale vůbec znát. Cloním tedy většinou 8-11 a byly to 30x40. Tím chci jen říct, že až tak úplně exaktní to být nemusí. Stůl jsem původně chtěl chytit na šroubovou trojnožku, abych to mohl štelovat, nicméně, zase jsem to trefil dobře, stačila tak jediná podložka.
  • 0

#45 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 15 prosinec 2009 - 12:58:24

Magnifax mi visí na zdi za dva vruty 4 nebo 5mm. Provrtal jsem tyč nahoře a dole tak, že hlavičku prostrčím skrz dovnitř a tak přitáhnu jenom za zadní stěnu trubky (je potřeba dloooouuuhej šroubovací bit :D). Mezi stěnu a tyč jsem udělal takové dřevěné kolébky, finální urovnání do svislé polohy jsem vyřešil vypodložením kouskem papíru a dotažením. Původně jsem plánoval tyč takhle jenom fixovat ve svislé poloze a tak jsem udělal takový malý stoleček (asi 10x10cm) pod tyč. Po našroubování jsem zjistil, že na něm neleží ale jenom visí na vrutech :) :D.
  • 0

#46 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 15 prosinec 2009 - 18:56:16

Bolo by možné tie vane vyrobiť z dreva a vnútro vylepiť bazénovou fóiou ?
  • 0

#47 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 prosinec 2009 - 19:07:18

Šlo by to, ale spíš než bazénovou fólií to vylep laminátem. Možná se to bude dělat i líp a výsledek zaručen... Jen to namatláš, prekryješ laminovací látkou, namatláš a hotovo :)
  • 0

#48 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 15 prosinec 2009 - 19:10:54

Šlo by to, ale spíš než bazénovou fólií to vylep laminátem. Možná se to bude dělat i líp a výsledek zaručen... Jen to namatláš, prekryješ laminovací látkou, namatláš a hotovo :roll:


A kde sa to dá kúpiť ? V modelárskych obchodoch ?
  • 0

#49 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 prosinec 2009 - 19:23:06

Spíš lepší drogerie, železářství, obi atp. Ptej se po laminovací sadě. (látka se většinou prodává zvlášť)
Tady je nějaký postup pro laminování, ty nebudeš muset kopyto vyndávat ani dělat lepší povrchovku, takže o to je to jednodušší:
http://jarous65.blog...lo-o-laminovani
  • 0

#50 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 15 prosinec 2009 - 20:05:53

místo laminování se dají imho použít ty HPS desky..
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních