Přejít na obsah


Fotka

Nikon F801 / F801s


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
47 odpovědí na toto téma

#1 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 listopad 2009 - 09:03:47

Ahoj všem, začal jsem se rozhlížet po kinofilmu, který umí jak manuální, tak i AF objektivy.. zajímaloby mě, jestli má někdo z vás zkušenosti s výše uvedenými těly a jak je to případně s rozdílem mezi nimi. na Paladix jsem koukal, ale jsou tam spíš definovány vlastnosti obou, než rozdíly. Díky.
  • 0

#2 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 listopad 2009 - 10:53:04

ahoj, podobný prblém jsem měl před lety. na doporučení zde přítomných jsem ho vyřešil tak, že jsem ke své spokojenosti přiložil pár grošů navíc a koupil F 90X. výtečný stroj na kterém se prakticky nemá co zkazit, ale hlavně má poněkud propracovanější systém měření. ten je u těch tebou vybraných modelů přeci jen trochu archaický.
zkus nad tím ještě pouvažovat
hodně zdaru
  • 0

#3 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 listopad 2009 - 10:55:56

Díky za názor, i nad tím jsem uvažoval, ty kačky jsou momentálně problém.. :wink:
  • 0

#4 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 listopad 2009 - 11:05:49

jo tak to vím, ale řekl bych že se to rozhodně vyplatí, fin rozdíl neni velkej...
ještě to zvaž
zdar
  • 0

#5 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 listopad 2009 - 11:06:51

Beru na vědomí :wink:

Díky :-)
  • 0

#6 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 listopad 2009 - 11:08:11

ještě možná blbej dotaz...co jen f90? A umí to měřit i s manuálama?
  • 0

#7 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 listopad 2009 - 11:55:19

ano, jiné objektivy nemám:
čti tu
  • 0

#8 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 listopad 2009 - 11:57:50

Tisíceré díky..
  • 0

#9 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 listopad 2009 - 12:02:51

zdravim,

tak toto by mala byt ta 90-ka http://www.kenrockwe.../nikon/n90s.htm

``You also don't get matrix metering, program or shutter-priority with manual lenses. You do get great flash metering, center-weighted and spot metering, and manual and aperture-priority automation with manual lenses.''

tak merat to sice mera, ale bez matrixu (s objektivmi AI, AI-S), s autofocus objektivmi problem s meranim nebude.

na druhej strane, mne osobne sa nepaci, zohnal som si nikon FA a to uz je stroj ako sa patri, autofocus nepotrebujem a matrix to vie s kazdym objektivom tak isto program, prioritu casu a prioritu clony, vytecny strojcek ;)
  • 0

#10 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 19 listopad 2009 - 12:56:43

Souhlasím, FA jsem měl a bylo to výborné. Pokud vím, tak analogové autofokusy od Nikonu zas takové terno nabyly, míval jsem F4 a měl jsem AF furt vypnuté. Nakonec jsem přešel ke Canonu. Nicméně 90x měla tuším již křížové senzory a až tolik necukala. Ovšem pokud bych se měl u Nikonu rozhodovat mezi AF a MF tak bych šel do MF. A konkrétně s FA se mi dělalo lépe než s legendární F3.

Luboš
  • 0

#11 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 listopad 2009 - 19:49:15

Ahoj všem, začal jsem se rozhlížet po kinofilmu, který umí jak manuální, tak i AF objektivy.. zajímaloby mě, jestli má někdo z vás zkušenosti s výše uvedenými těly a jak je to případně s rozdílem mezi nimi. na Paladix jsem koukal, ale jsou tam spíš definovány vlastnosti obou, než rozdíly. Díky.


Nikon F 801/801s je dosti slušný aparát, pokud na něm ovšem nebudeš zásadně využívat autofokus :-) Je plně kovový, robustní, ale ne velký, chodí na 4 tužkovky i nabíjecí. Oproti tomu F 90/90x je o trochu větší, plastový (alespoň to nahoře, co se může obouchat), co se týče AF a měření expozice výrazně lepší. Dělá se k němu i bateriový grip.

Další možností z levných přístrojů je F 70, ten má ale nevýhodu v tom, že funguje jen na relativně drahé lithiové baterie a grip se k němu nevyráběl (ale koluje jich pár domácí výroby, sám ho taky mám). AF i měření expozice je velmi dobré, lepší než F 801 a jen o trochu horší než F 90x.

Takže já mohu z AF Nikonů z vlastní zkušenosti doporučit tyhle tři.

F 100, F 4, F 5, F 6 jsou jiné kategorie (F 100 je nástupce F 90x, ale bývá dražší a podle mně už dost přetechnizovaný a bohužel vím i o jisté poruchovosti).
  • 0

#12 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 listopad 2009 - 20:03:56

Ahoj, díky i za tvůj názor :-) Mně jde hlavně o to, aby to umělo měřit i s manuálními skly, co používám na FM2..takže autofokus je u mě více méně druhořadý. Na AF mám F75 a ta mi plně dostačuje :-) Takže asi tolik upřesnění :-)
  • 0

#13 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 listopad 2009 - 20:43:50

Všechny tři vyjmenované umí bez problémů měřit i s manuálními skly (tenkrát to byla samozřejmost :-o ) Myslím, že kdyby sis koupil v bazaru i jen "nejnižší" z těch tří, tedy F 70, do měsíce bys na F 75 nesáhl :lol:
  • 0

#14 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 listopad 2009 - 20:47:38

S tím jsem se už psychicky vyrovnal :lol:
  • 0

#15 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 listopad 2009 - 21:53:01

Tak to je fajn. Osobně doporučuju (jestli máš už FM2) volit mezi F 70 a F 90x, F 801 má kromě velmi pomalého a těžko se chytajícího autofokusu (je totiž jen jednobodový) také horší měření expozice - má sice matrix, ale starší generace a není to nějak ono v náročnějších světelných podmínkách. F 70 a F 90x oproti tomu měří skvěle a i autofokus je na běžné věci dostačující (pokud zrovna nefotíš rychlé sporty).
  • 0

#16 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 listopad 2009 - 22:02:04

Všechny tři vyjmenované umí bez problémů měřit i s manuálními skly (tenkrát to byla samozřejmost 8-) ) Myslím, že kdyby sis koupil v bazaru i jen "nejnižší" z těch tří, tedy F 70, do měsíce bys na F 75 nesáhl :wink:


tu bude asi problem, ono tie novsie nie profesionalne nikony s manualnymi sklami merat nevedia. f100 myslim ze nevie vobec tak jedine f6, ale to je uz ina cenova kategoria (od vyroby ani f6 nevie merat, ale nikon dokaze za par stoviek f6-ku upravit aj na manualne skla) jediny nikon (cenovo dostupny) ktory mera s kazdym sklom (manual, auto) je FA ;)

len tolko
  • 0

#17 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 listopad 2009 - 22:04:38

Pánové...solidní bordel mi děláte v hlavě :lol:
  • 0

#18 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 listopad 2009 - 23:52:54

kup si F90x (z vlastní zkušenosti je to skvělej foťák s výbornym měřenim)
přičemž zauvažuj ještě o FA - má matrix měření i s AiS sklama (nevim, jak na tom je F90x - tak trochu pochybuju, že bez elektroniky pozná světelnost objektivu tak, jako to umí FA).
a nebo F4, což je ultimátní a stále ještě ne_nechutně_velký tělo s naprosto nejlepšim měřenim, jaký kdy nikon udělal (F5 a pozdější typy při focení za nízkejch hladin osvětlení podexponovávaj, děvky)

i když se ti trochu divim.... já zrovna z F90x migroval přes FE2 na F3 :lol:
  • 0

#19 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 20 listopad 2009 - 00:37:44

no, každopádně bych počkal na vyjádření kovaných Nikonistů co mají F90(x), F3 i F6 :lol: a manuální + AF skla :-o, to vše v aktivní službě :lol:.
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 listopad 2009 - 00:45:10

no, každopádně bych počkal na vyjádření kovaných Nikonistů co mají F90(x), F3 i F6 :) a manuální + AF skla :-o, to vše v aktivní službě :lol:.

Zkrátka, co na to řekne Fabius? :lol:
  • 0

#21 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 20 listopad 2009 - 00:52:12

no, každopádně bych počkal na vyjádření kovaných Nikonistů co mají F90(x), F3 i F6 :) a manuální + AF skla :-o, to vše v aktivní službě :lol:.

Zkrátka, co na to řekne Fabius? :)


:lol:
  • 0

#22 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 20 listopad 2009 - 01:33:25

Někdo mě hledal? :lol:
  • 0

#23 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 20 listopad 2009 - 03:12:45

Při rozhodování jestli AF nebo MF tělo je nutno přihlédnout ke:
- konkrétnímu nasazení
- osobním preferencím - MF těla nabízí jednoduchost, AF těla zase různé praktické pomůcky (příkladmo bodové měření)
- objektivům, které jsou k dispozici. K MF tělům o něco lépe "sedí" MF objektivy a k AF tělům AF objektivy. Jde o to, že matnice AF těl (a to ani u té nejvyšší třídy) nejsou pro manuální ostření tak dobře přizpůsobené jako u MF těl. Naopak manuální ostření je příjemnější u MF objektivů (ale je to do jisté míry jen věc osobního pocitu).

Ohledně konkrétních typů bych to viděl asi takto:

F100/F5/F6 necháme stranou - podle všeho jsou zcela mimo cenový limit.

F801 a F90X jsou stejná třída - tedy fotoaparáty pro náročné, ale nikoliv profesionální třída, takže postrádají některé vynálezy (typicky MLU).
F801 se sežene za cca 1000-1500 CZK
F90X v dobrém stavu kolem 2500-3000 CZK.
- pokud je to jen trochu finančně únosné, doporučuji F90X. Je to přeci jen novější model. AF je stále poměrně archaický, ale pro řadu situací dostatečný. Je vhodné to koupit i s gripem, který výrazně zlepšuje ergonomii (zejména s těžšími objektivy)
F90 je první verze, není moc obvyklá a není důvod ji pořizovat (vyráběla se tuším 1992-1994, F90X 1994-2000).

F4 - větší a těžší než F90X. Umí matricové měření s MF objektivy, má MLU. Je to zkrátka profi kalibr. Cenu neznám.

F70 - kuriozita do vitríny (Předseda promine). Ve své době zajímavá alternativa k dražším modelům, ale dnes nevidím žádný racionální důvod, proč to používat.

FA - tento aparát jsem osobně nikdy nepoužíval. Jako jedinou výhodu lze uvést matricové měření s MF objektivy.

F3(HP) - nepochybně špičkový stroj. Hlavní předností je excelentní hledáček a bohatá nabídka hledáčkového příslušenství (matnice, lupový hladáček). Je to do jisté míry vrchol vývoje MF Nikonů. Lépe se drží s těžšími objektivy (je větší než typy jako FA/FG/FM/FE). Nelze ale pominout i určité nedostatky - zejména vše co souvisí s bleskem.

---

K měření s MF objektivy: velká část AF Nikonů s manuálními Ai/AiS objektivy měří, ale jen středově a popř. bodově. Jde např. o F801/F90X/F100/F5/F70.
Pouze levnější těla neměří vůbec* - příkladmo F80, F75, F60, F65
Matricové měření s MF objektivy umí jen několik málo těl. Pokud je mi známo, tak jde o FA, F4, F6. Problém je v tom, že matricové měření ke své činnosti musí znát světelnost objektivu. To se u MF objektivů děje buď mechanickým snímačem za bajonetem (FA, F4) nebo tak, že se to zadá v menu (F6).

* to co napsal manutara (19. listopad, 2009 22:02) je mylné ve všech bodech - F100 s MF objektivy měří, F6 se nijak upravovat nemusí (ta úprava se vztahuje pouze na nekonvertované non-Ai objektivy a s měřením to nesouvisí) a s MF Nikkory měří celá řada AF Nikonů. Tolik omylů a zavádějících informací v jednom odstavci se opravdu nevidí každý den.
  • 0

#24 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 20 listopad 2009 - 06:19:46

Fabius: uffff...díky :lol: budu si to muset několikrát přečíst, abych to vstřebal, ale super info!
  • 0

#25 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 listopad 2009 - 08:14:41

Dovolím si ještě malý dodatek k vyčerpávajícímu příspěvku pana Vavřína.

F3HP - výborný stroj, ale vzhledem k ostatním typům (FM, FM2, částečně i FM3A) má jednu zásadní odlišnost měření, a sice zobrazuje údaje pouze +-.
Ostatní typy mají obvyklé -0+. Toto řešení mi připadá praktičtější, jelikož vidíte i odchylku od přesné hodnoty.

Z tohoto pohledu je ale naprosto nejlepší FM3A, kde ručkový ukazatel naráz obsáhne celý rozsah časů, současně druhá ručka ukazuje nastavený manuální čas, v režimu A zmizí. Toto je praktické hlavně u focení na diáky nebo u složitých situací.

Na druhou stranu, u standardních scén nastavím na F3 režim A a nic ostatního neřeším, funguje to skutečně dobře.

Ve vaší situaci bych asi setrval u FM2, a k AF objektivům bych si koupil třeba F80, kvůli modernímu AF a modernímu měření, netrval bych na kompatibilitě se starými Nikkor Ais objektivy. Toto je velmi svazující požadavek do budoucna. PL
  • 0

#26 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 listopad 2009 - 09:53:54

kedze som tu napisal nepravdy tak sa ospravedlnujem, je to z dovodu, ze AF nikony som osobne nikdy neskusal, ale ked som sa rozhodoval pre nejaky nikon pre MF objektivy tak som nieco precital a vypadlo mi z toho jedine FA. este raz pardon.

* fabius, mno tu to je napisane celkom dobre http://www.kenrockwe.../nikon/afmf.htm a z toho som aj vychadzal ``After that you don't even get metering! With the D70s, D50, N80, N65 and most other Nikon AF cameras you don't get any metering. In other words, almost useless. You need to go get a hand held meter and set exposure manually on the camera based on what the meter says.'' si napisal ``a s MF Nikkory měří celá řada AF Nikonů'' ale podla kena to vychadza len na F6, F100, F5 a FA, tie prve tri menovane si hned vylucil ked si radil. samozrejme aj ken moze pisat kraviny, chcel som len poradit a vychadzal som z toho co viem. sorry
  • 0

#27 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 listopad 2009 - 10:12:19

Vím, že typ který ti doporučím je asi mimo cenovou relaci. Já požívám hlavně FE2, ale v autofokusu mám F100 a musím říct, že to má sice oproti F5 samozřejmě rezervy, ale jinak je to moc příjemný foták co bez problémů měří se starými MF skly, s gripem se velice pohodlně drží a pokud ho chčeš zmenšit na cestu tak bez gripu není žádná velká obluda. Mám brýle a F100 má mnohem příjemnější hledáček pro brýlovce než FE2 u který se musím dost často nakrucovat abych viděl celou plochu i s měřením to u F100 řešit nemusím (i displej v hledáčku je solidně provedený). Nevím moc o poruchách F100 mě zatím slouží cca druhý rok bez poruchy (fotím na ní převážně barvu) a nevím jak moc jí používal předchozí majitel. Než jsem jí kupoval rozhodoval jsem se mezi F90X a F100 nakonec jsem byl rád, že jsem došetřil a koupil F100 v dnešní době šla s cenou už hodně dolu. Tolik moje zkušenost.
  • 0

#28 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 20 listopad 2009 - 12:15:51

Souhlasím s Fabiem a taky bych z těch tří aparátů F801, F 70, F 90x nejraději doporučil F 90x (vzhledem k tomu, že cena oproti F 70 je dnes už jen nepatrně vyšší než ještě relativně nedávno). Pro F 70 tu mluví už jen vestavěný blesk, který sice bývá obecně terčem posměchu "amatérských profíků" :D , ale nastanou situace, kdy člověk chce udělat fotku a bez blesku to nejde a externí není zrovna k dispozici....Jinak vše ostatní mluví pro F 90x.
  • 0

#29 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 20 listopad 2009 - 13:22:01

Obávám se, že s panem Lavičkou nemohu souhlasit :D

Systém indikace měření expozice u F3(HP) - jiné to opravdu je, nicméně i F3 zobrazuje samozřejmě podexpozici/přeexpozici/korektní expozici. Jako u mnoha ostatních parametrů je to věc vkusu či zvyku. Jako důležitější bych viděl, že F3 má (na rozdíl od většiny ostatních MF Nikonů) měření 80/20 a tedy blíže k bodovému. Pro zkušeného uživatele může být lepší než obvyklé 60/40 - osobně bych to viděl jako vhodnější právě na ty diapozitivy :)

F80 - jako záložní nebo druhé tělo (s jiným materiálem) - proč ne (výhodou jsou malé rozměry a nízká hmotnost). Ovšem o tom "moderním AF" by se dalo diskutovat. Je sice vícebodové, ale bodů je málo a navíc je AF dost pomalý. F80 ostří znatelně pomaleji než třeba F90X. Navíc opakuji, že F80 s MF objektivy neměří, takže pokud původní tazatel už nějaké má (asi ano ???), tak je to dost diskvalifikující. "Modernost měření" bych vůbec nebral v úvahu - podstata je shodná.

F90X nepodporuje VR a použití G objektivů (bez vlastního clonového kroužku, tedy všechny objektivy uvedené na trh od r. 2000) je celkem problematické (i když možné v režimech S a P).

Z pohledu kompatibility je jednoznačný vítěz F6, následovaný F5 a F100 - bohužel všechny tři patrně mimo cenový limit.
  • 0

#30 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 20 listopad 2009 - 13:28:06

manutara: ono se nesmí brát doslova všechno, co Ken v rychlém rozletu napíše :D
Příhodnější nežli čtení nějakých hrubých generalizací je dát si trochu práce a zjistit si fakta. Ostatně přehlednou tabulku lze nalézt přímo na Kenových stránkách zde:

http://www.kenrockwe...bility-lens.htm

Nebo taky zde:
http://www.nikonians...patibility.html
http://www.bhphotovi...es/bodylens.jsp


Snadno zjistíme, že z kinofilmových AF Nikonů s MF objektivy
měří: F70, F801, F801s, F501, F601, F90, F90X, F100, F4, F5, F6
neměří: F401, F50, F55, F60, F65, F75, F80

... nyní si již závěr každý snadno udělá už sám :)
  • 0

#31 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 listopad 2009 - 13:41:15

Fabius - s tím "moderním" u F80 jsem to myslel tak, že je tam kompatibilita na nejnovější modely AF objektivů z dneška (AFS, G). Jinak je mi jasné, že je to model nižší střední kategorie v odpovídající sérii Nikonů své doby (60-80-100-5).
Indikace měření u F3 je asi pro mne nezvyk, já jsem při rychlé práci zvyklý spíš na červené diody a přibližné nastavení, na přesné někdy ani není čas. Pokud se fotí v klidu, je to jedno.
PL
  • 0

#32 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 20 listopad 2009 - 16:35:46

Mám s F70 cca desetiletou zkušenost - s MF naprosto bez problémů s výjimkou matrixu. Relativně lehké, ale robustní tělo. Velkou výhodou je paměť 3 uživatelských přednastavení (plus jedno tovární) do paměti (což má ovšem za následek nastavovaní pomocí různých menu - ale mají to příjemně vyřešené, zvykl jsem si). Byl jsem s ním velmi spokojen. Časem mi ovšem začalo chybět MLU a možnost náhledu hloubky ostrosti se zavřenou clonou. Taky větší hledáček by se hodil. Tak jsem zvažoval změnu - finalisty byly F4 (ale jen s malým gripem) a F6.
a) pro F4 hovořily:
cena, bezproblémová kompatibilita s MF, "analogové ovládání" (na všechno je čudlík), velký hledáček (možnost několika typů)
:lol: pro F6 - novější, modernější (ojetina asi nebude tolik ojetá jako výrazně starší F4), tisk dat na okraj filmu (myslím, že to má F4 taky - ale jen s datovou stěnou MF-23, velmi obtížně sehnatelné), novější AF a 3D color matrix - proti je samozřejmě cena, některé volby pomocí menu (to mne poněkud otravuje), MF plně funkční jen po uložení parametrů do paměti (až deset objektivů ohnisko + min. clona, po nasazení MF objektivu musíte přístroji sdělit, co jste nasadil - trochu nepohodlné, dalším řešením je zřejmě přečipovat MF skla, lze-li)

Samozřejmě jsem zvažoval i FA (hodně starý model - jak mít jistotu, co má za sebou?), F3 (zjména HP), FM3a, FM2 - chtěl jsem si nechat otevřená vrátka k AF... F90 mne nějak nezaujala, rovněž zmiňovaná F80.

A tak když jsem si jel ke Škodovi jeden z nich koupit, udělal jsem cimrmanovský úkrok stranou a náhodně narazil na Pentax 645 NII a bylo po Nikonu...
  • 0

#33 phanny

phanny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 listopad 2009 - 18:51:43

Mám F90x a naprosto mi vyhovuje. AF jsem postupen času přestal používat a ač mám AF abjektiv tak ostřím růčo. F100 ostří výrazně rychleji a lépe.
  • 0

#34 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 23 listopad 2009 - 15:36:05

Díky všem za odpovědi a názory, dopadlo to tak, že se naskytla vymazlená F4e s gripem... tímto bych chtěl ještě jednou poděkovat a pokud byste náááhodou někdo měl český manuál, uvítám ho :D I když asi nebude třeba..
  • 0

#35 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 listopad 2009 - 16:27:06

Nádherný stroj :)
  • 0

#36 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 24 listopad 2009 - 08:03:33

Jj, :)
  • 0

#37 Rumcajz

Rumcajz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 98 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 listopad 2009 - 11:38:58

Co se týče změny parametrů objektivu u F6, uložené objektivy lze měnit pomocí tlačítka + voliče, jde to slušně rychle. Pokud spěchám, mám na těle objektiv navolený dřív, než ho druhou rukou vyměním.
  • 0

#38 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2009 - 18:50:34

F 90 x jsem koupil nedávno , k němu objektiv Tamron 28/2,8 . I jako naprostý amatér (nezkušený) si dovolím tvrdit , že AF nepotřebuji . mám ruce a na nich prsty ...
  • 0

#39 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 prosinec 2009 - 17:14:22

Otazka je spatne polozena - neni to totiz KTERY APARAT, ale JAK TO UDELAT abych mel vsechny :)

Pri dnesnich cenach v bazarech se da poridit F70 pod 1000 Kc, F90X i s battery packem za 1500 Kc, F4ka s battery packem za 4500 Kc a F80 za 3000 Kc.

U nekterych aparatu (F90X, F100...) lze zjistit pres pocitac kolik cyklu ma najeta zaverka
  • 0

#40 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2009 - 19:03:00

U nekterych aparatu (F90X, F100...) lze zjistit pres pocitac kolik cyklu ma najeta zaverka


to je zajímavý, a jak se to zjistí ? je na to nějaký speciální propojovací kabel ??
  • 0

#41 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 prosinec 2009 - 20:37:34

Vlastnictvi vsech tech aparatu doporucuji z duvodu jejich urceni, takova F4 s battery packem se docela na krku pronese.


Je na to kabel, ale da se snadno vyrobit. Na strane do aparatu je specialni Nikoni petikolik (da se nahradit zastrkanim pinu primo do konektoru)

Ten kabel byl puvodne drahy jako prase, asi za 12.000 Kc (vyrobeny par korun)

Na strane pocitace jsou na to dve aplikace: jedna primo od Nikonu, druha od nejake firmy co toho umi vice. Jde i docasne (do vypnuti) aktivovat ruzne funkce.

Nikon Photo Secretary (ten se musi nekde ukrast nebo archeologicky vyhledat, neb se uz 10 let neprodava)
Softtalk 2000
http://cocoon-creati...-Download.shtml
Tenhle je uz par let zadarmiko


Schema kabelu zde:
http://www.schneorde...F100/diy_03.htm
  • 0

#42 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 1 prosinec 2009 - 21:31:46

F 90 x jsem koupil nedávno , k němu objektiv Tamron 28/2,8 . I jako naprostý amatér (nezkušený) si dovolím tvrdit , že AF nepotřebuji . mám ruce a na nich prsty ...


vidim to podobně
  • 0

#43 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 prosinec 2009 - 22:07:28

Můj spolupracovník si přivezl z Japonska Nikon FM2 s objektivem C=Z 50mm/1.4 (za velice zajímavou cenu) a je spokojený, dá se říct že našel klid.
  • 0

#44 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 2 prosinec 2009 - 14:06:02

Tak jsem se chlapci, konečně domazlil s F4, které jsem na konec podlehl... jelikož je i s gripem (MB 23) docela mohutnej a těžkej, je to moje krevní skupina :lol: teď už mi jen držte palce, ať ty fotky za něco stojej :-)
  • 0

#45 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 prosinec 2009 - 14:26:43

Jen jestli to nakonec neni primo F4s, kdyz ma ten obludny batterypack :lol:
  • 0

#46 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 2 prosinec 2009 - 14:28:10

Jen jestli to nakonec neni primo F4s, kdyz ma ten obludny batterypack :lol:


MB-23 je E
MB-21 je S

to Ecko je obludnejsi, eSko je jeste relativne kompaktni.
  • 0

#47 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 2 prosinec 2009 - 14:29:50

Omlouvám se za dezinformaci, je to "obludné" Éčko :lol:
  • 0

#48 Tomáš Burian

Tomáš Burian

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 květen 2011 - 18:56:10

Dobrý den,

nechci zakládat nové vlákno, snad nebude vadit, že to dávám sem. Dnes jsem poprvé založil film do svého Nikona F-801S a počítadlo snímků mi naskočilo na 20. Pak již pokračovalo normálně na 21, 22... Nevíte někdo čím by to mohlo být?

Díky
Tomáš
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních