Přejít na obsah


Fotka

Názor na postup při C-41


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
55 odpovědí na toto téma

#1 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 listopad 2009 - 09:48:16

Zdravím, tak jsem si vyvolal první 4 kino negativy procesem C-41, ale ne tak úplně přesně podle návodu. ale dopadlo to nadmíru dobře, lépe než z minilabu. Tam byly takové nevýrazné, mdlé, připadalo mi, jako by měli starou chemii. Tak bych prosil o názor:
1. Namočím na několik minut do vody.
2. Vývojka - první 4ks 3´15´´
3. Přeruším ve Fomacitro
4. Bleachfix 4´
5. Oplach 3´ tak, že vývojnici plním a vylévám
6. Stabil. - 1´
7. Oplach - asi třikrát vyměním vodu v již otevřené vývojnici+chvíli proplach
8. Nechám asi minutu v roztoku Fotonalu.
9. Věším normálně na usušení, suším asi 2 hod. stejně jako čb.

ad.3. V přerušovači to nechám asi 3min., ne záměrně, ale než vývojku vyliju zpět do lahve a vytlačím vzduch a odměřím si Bleachfix.... Po přerušení pro jistotu ještě párkrát vypláchnu vývojnici.
ad.5. Můžu po Bleachfix už vývojnici otevřít?
ad.6. Je už ve Stabilizátoru nějaké smáčedlo? Nějak mi pění.
ad.7. jak dlouho bych měl nakonec oplachovat?

Popř ještě jiné připomínky...?

Pak se mi u Kodak ProFoto stalo, že měl takový zvlněný okraj. U Fuji to nebylo. Stává se vám to u některých materiálů také? Já negativy před uložením do trezorků ještě lisuju, takže se to asi srovná, ale i tak se mi to nelíbí.

Jinak co se týče vlastního procesu, tak pracuji v lavoru s vodou 39°C a simuluji procesor otáčením, asi 1ot./2s 15s tam a 15s zase zpět ... Proces mi nepřipadá jednodušší než ČB jak jsem zde několikrát četl, spíš tak na stejné úrovni.
  • 0

#2 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 listopad 2009 - 09:59:25

Body 7,8 vynechat, po stabilizátoru už by se nemělo prát, smáčedlo už obsahuje. Na první pohled to ničemu nevadí, ale dlouhodobě by se negativy mohly kazit (stabilizátor se vyplaví). Aspoň tak praví zkušení, dříve jsem taky ještě pral po stabilizaci, a zatím jsem žádné problémy na těch negativech nepozoroval.
  • 0

#3 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 listopad 2009 - 10:40:45

Zdravím, tak jsem si vyvolal první 4 kino negativy procesem C-41, ale ne tak úplně přesně podle návodu. ale dopadlo to nadmíru dobře, lépe než z minilabu.


Ahoj, gratuluju, postup vypada dobre, pridavam par svych postrehu:

ad 3] prerusuji vodou, 1x naplnim tank vodou, vyleju; nasledne 4x po 30 sec prani, kazdy 30 sec beh vzdy v cerstve vode. Ono je to spise prani nez preruseni, cilem je co nejmene vyvojkou kontaminovat bleachfix (dele vydrzi)

ad4] po bleachfixu naplnim tank vodou, vyleju, opet naplnim vodou a otevru. Tank by slo otevrit hned po bleachfixu (bez prani), ale nedelam to (a] docela dost smrdi b] posledniho ctvrt roku volam rotacne)

ad 6] ve stabu je i smacedlo, dalsi kroky (7/8/9) delat nemusis. Stab je zaroven i utvrzujici lazen. Osobne jej pouzivam pouze na C-41 filmy, u E-6 pouze u starsich filmu formatu super 8 kde vim, ze je tendence odplavavani emulze. Pokud nepouziju stab, pak v kroku 6 pouziju smacedlo. Pri letmem pohledu na nektere sve 15+ let stare filmy problemy na negativech nenachazim.

Tu jednoduchost C-41 oproti CB volani jsem zde propagoval ja, a to s nadsazkou trochu zamerne - obecne se mi zda, ze mezi temnokomornickou verejnosti panuje jisty iracionalni strach z C-41 a E-6 procesu - pritom zatim kazdy, kdoz se do volani barvy doma pustil mi potrvrdil, ze vysledky jsou vyborne.
  • 0

#4 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 26 listopad 2009 - 11:19:28

Mě by zajímalo co vydrží chemikálie po otevření.
  • 0

#5 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 listopad 2009 - 11:35:46

Mě by zajímalo co vydrží chemikálie po otevření.


vyrobce (tetenal) udava toto:
pouzita lazen:
vyvojka u C-41 a E-6: 6 tydnu
barevna vyvojka u E-6: 24 tydnu
bleach fix C-41/E-6: 24 tydnu
STAB C-41/E-6: 24 tydnu

otevrena lahev s koncetratem / stock roztokem:
vyvojka u C-41 a E-6: 12 tydnu
barevna vyvojka u E-6: 24 tydnu
bleach fix C-41/E-6: 24 tydnu
STAB C-41/E-6: 24 tydnu

Z praxe mi vychazi vyse uvedene doby jako minimalni bezpecne a snesou prodlouzeni i o dvojnasobek (za dodrzeni maximalni pece pri skladovani / pouzivani roztoku).
  • 0

#6 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 listopad 2009 - 11:45:49

Taky mám zkušenost, že s trvanlivostí C-41 nejsou problémy, navíc to dělám tak, že pracuji s polovičním množstvím, tj. udělám si 1/2 litru pracovního roztoku a vyvolávám vždy dva filmy najednou. Po osmi filmech pak rozdělám druhou polovinu.
  • 0

#7 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 26 listopad 2009 - 12:37:52

Když jsou viditelně "slabé" barvy, tak to lab abnormálně prasí. Dá se toho dosáhnout několika způsoby, nejčastější je používání vývojky po dobu mnohem delší než je její trvanlivost, případně nedostatečné množství přidávaného regenerátoru.

Přednamáčení nepoužívám, ani jsem ještě nečetl, že by to barevný proces vyžadoval.

Ne každý stabilizátor obsahuje smáčedlo. Ten můj (podle procesu Agfa AP-71) je jen zředěný formaldehyd. Po stabilizaci už film neperu, ale pověsím jej a opláchnu roztokem smáčedla (injekční stříkačkou). V tomto kroku je důležité mít kvalitní destilovanou fodu, aby po uschnutí nebyly na filmu stopy kapek.
  • 0

#8 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 listopad 2009 - 13:05:22

Dobře,
no to předmáčení dělám u čb, takjsem to začal dělat i u tohoto procesu. Ale musí se nechat, že si aspoň nezaprasím vývojku barvivem (myslím, že asi anihilační vrstva). U Kodaku je voda do zelena, u Fuji do fialova. Ale samozřejmě vývojce to nevadí.
Přerušovač jsem si už naředil a pokud to ničemu nevadí, tak ho už budu používat.
Příště namíchám stabilizátor z destilky a už to potém nebudu oplachovat. U teho Tetenalu mi ten stabilizátor pění, takže tam smáčedlo je, ale pokud bych třeba začal používat stabilizátor, kde smáčedlo není, tak ho do něj prostě přidám a je to.
Ale jinak je ten C-41 pohoda a filmy vypadají brilantně.
Zrovna se chystám je založit do trezorku, tak se ještě pokochám :-)
  • 0

#9 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 listopad 2009 - 15:01:19

Předmáčení opravdu potřeba není, ale před nalitím vývojky je potřeba tank se založenými filmy předehřát ve vodní lázni, aby studené filmy a cívky pak vývojku nezchladily. Je to popsáno v návodu, doporučují 5 minut.
Také není špatné filmy filmy nesušit ve svislé poloze, ale v šikmé nebo vodorovné poloze tak, aby zbytky stabilizátoru stekly rychle na jeden okraj, kde už případný flíček nevadí.
  • 0

#10 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 listopad 2009 - 15:16:53

No já jsem právě tím předmočením tank zároveň vytemperoval, nalil jsem tam vodu cca 39-40°C.
  • 0

#11 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 28 listopad 2009 - 23:29:21

Ja tiež predmáčam a tým pádom aj predhrievam tank. Potrebné to asi nie je ale zvykol som si na to a filmy sú po domácom vyvolaní nádherné. Oproti filmom z labu, kde som si ich nechal volať predtým a kde vyzerali ako by ich prešli šmirgľom sú doma vyvolané filmy komfort. :D
  • 0

#12 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 listopad 2009 - 12:22:35

Ve staré literatuře se píše o vlivu přednamočení na barevný tón. Dneska už může být všechno jinak, také ale nemusí.
  • 0

#13 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 8 duben 2011 - 16:32:06

chtěl bych se zeptat na aproximaci času CD C41 (ale ne/platit to bude asi obecně) při volání např. 5ks filmů naráz. Mám doma Krokus tank na těch 5 kinofilmů (příp. až 6 svitků) a tím, že jsem si exponované filmy střádal s ohledem na (ne)trvanlivost lázní, tak toho mám teďka kupu a rád bych to zvládnul nějak masově.

Dá se to řešit nějakým aritmetickým průměrem, nebo jsou na to nějaké pravidla/tabulky... nebo to vůbec nelze?

díky
  • 0

#14 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2011 - 23:02:32

chtěl bych se zeptat na aproximaci času CD C41 (ale ne/platit to bude asi obecně) při volání např. 5ks filmů naráz. Mám doma Krokus tank na těch 5 kinofilmů (příp. až 6 svitků) a tím, že jsem si exponované filmy střádal s ohledem na (ne)trvanlivost lázní, tak toho mám teďka kupu a rád bych to zvládnul nějak masově.

Dá se to řešit nějakým aritmetickým průměrem, nebo jsou na to nějaké pravidla/tabulky... nebo to vůbec nelze?

díky


jak to myslíš? jakože máš mix filmů různých citlivostí a chceš je volat naráz, a netušíš, jakej dát čas v "CD" tak nějak doprostřed?

Pak to řešíš zbytečně, za předpokladu "standardní expozice" na nominální citlivost filmu je čas pro všechny filmy stejný, tj. jak pro ISO100, tak pro ISO800. Já je takhle volám v 5cívkovém paterson tanku všechny naráz, každej pes jiná ves, žádnej problém.
  • 0

#15 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 8 duben 2011 - 23:15:20

chtěl bych se zeptat na aproximaci času CD C41 (ale ne/platit to bude asi obecně) při volání např. 5ks filmů naráz. Mám doma Krokus tank na těch 5 kinofilmů (příp. až 6 svitků) a tím, že jsem si exponované filmy střádal s ohledem na (ne)trvanlivost lázní, tak toho mám teďka kupu a rád bych to zvládnul nějak masově.

Dá se to řešit nějakým aritmetickým průměrem, nebo jsou na to nějaké pravidla/tabulky... nebo to vůbec nelze?

díky


jak to myslíš? jakože máš mix filmů různých citlivostí a chceš je volat naráz, a netušíš, jakej dát čas v "CD" tak nějak doprostřed?

Pak to řešíš zbytečně, za předpokladu "standardní expozice" na nominální citlivost filmu je čas pro všechny filmy stejný, tj. jak pro ISO100, tak pro ISO800. Já je takhle volám v 5cívkovém paterson tanku všechny naráz, každej pes jiná ves, žádnej problém.


Ja si skôr myslím že má na mysli fakt, že napr. Tetenal C41 set udáva rovnaké časy pre 1-2, 3-4, 5-6 film.
1-2 film je 3:15
3-4 film je 3:30
5-6 film je 3:45

Myslím že mu ide o to, aký čas použiť ak vyvoláva naraz všetky 5 filmov ? Aký čas teda použiť ? 3:15, 3:30 alebo 3:45 ? To by aj mňa zaujímalo.
Aj keď osobne si myslím že je to asi jedno. Mne sa raz dokonca podarilo volať film nie v 38 stupňoje vývojke ale omylom v 35 stupňovej a rozdiel som nevidel. Asi najlepšie použiť stredný čas a hotovo.
  • 0

#16 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2011 - 23:51:56

aha, takhle, díky.

U toho tetenalu při dávkovém volání až 5 filmů najednou používám čas 3.30, přesně dle Tetenal návodu (v tabulce je uvedeno, že čas 3.30 je pro 5 - 8 film, nebo pro 1 - 16 filmů, myšleno za předpokladu, že jsou volány v rámci dávky najednou).
  • 0

#17 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 9 duben 2011 - 12:01:34

jj, tak jsem to myslel (jak píše spooky).. u toho C41 mi to přijde jako lepší příklad, protože tam jsou ty časy jsou stejné pro všechny filmy/citlivosti a jde mi jen o to, že je třeba po x filmech prodlužovat čas volání v CD.

podle toho, co píšeš, Leoši, tak to vlastně opravdu vychází na aritm. průměr.

u BW se mi málokdy sejde více filmů stené značky/citlivosti/stejně naexponovaných(push-pull). ale až to jednou sjednotím, tak to možná půjde aplikovat.

Asi bude třeba si nejprve uvědomit prodlužování časů... v praxi obecně např +10% času na každý další film (na litr vývojky).
u většího množství filmů se do toho tanku leje té vývojky víc, řekněme 1,5l (teď nevím přesně) pro 5 kinofilmů. prodloužení na 1,5l vychází cca +7% na každý film, takže časy by pak byly např. u HP5@400 v D76, kde je výchozí čas (pro 1. film) 7:30, pro 2. by byl 8 min, 3. = 8:35, 4. = 9:15, 5. = 9:50. průměr z těch časů je pak ten čas pro ten 3. film, tz. 8:35.
je má úvaha správná?[/b]
  • 0

#18 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 9 duben 2011 - 13:10:35

No počkaj,
ja som myslel že sa bavíme o C41. ID11 ale nie je C41.
Tam som si teda neni istý vyvolávaním 5 filmov naraz v stocku. Ale zaujímalo by ma to. :)
  • 0

#19 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 9 duben 2011 - 19:10:29

Ale jo, Spooky, šlo mi primárně o C41/CD časy, ale ono to je imho vlastně analogicky totožné s BW vývojkami, co se týče prodlužování časů po určitém použítí/vyčerpání vývojky filmem. Pokud tedy po každém jednom filmu nepoužíváš regenerátor. Jenže mi se ty filmy vůbec nechce volat po jednom, když je právě u C41 pouze jediný standardizovaný čas volání (pro všechny značky/citlivosti). U BW se to tedy vztahovalo jen pro případy kdy voláš naráz více kusů stejného typu filmu (stejně exponovaných).
  • 0

#20 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 9 duben 2011 - 22:47:11

Pokud dobře chápu manuál od tetenalu, tak pro konstantní výsledky se má dodržet vyvolávání 4 filmů najednou (event 6 APS filmů) v jednom litru roztoku. Proto jsou ty časy odstupňované po 4 filmech.
  • 0

#21 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 9 duben 2011 - 23:28:44

osobně ani neznám žádný tank, který by pojal více než 4 filmy naráz v objemu 1 litr.
  • 0

#22 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 duben 2011 - 00:55:06

osobně ani neznám žádný tank, který by pojal více než 4 filmy naráz v objemu 1 litr.


a co rotační vyvolávání? :wink:
  • 0

#23 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 14 červen 2013 - 17:26:06

Ahoj, chci taky zkusit C41 a koupil jsem Tetenal Colortec, jsem z toho docela jelen tak se zeptám, možná blbě ale zeptám. V mauálu je udělat roztoky po 1 litru - to je jasný. ale je tam taky že pokud chci vytěžit maximální počet filmů tak musím volat 4 filmy v tom litru zároveň. Někde jsem tady četl že je dobrý udělat dvě sady roztoků po půl litru a volat po dvou, nicméně tank potřebuje pro dva filmy 650 ml takže teď vůbec nevím jak na to. Je špatně když udělám roztoky normálně po litru a filmy volám po dvou? tj do tanku naleju potřebný množství a pak vrátím zpět do láhve, tak to dělám u BW a je to v pořádku. Co to udělá když budu volat tímto způsobem po dvou filmech a budu se držet časů v tabulce která je v manuálu? Nerad bych hned druhou várku zkazil, předpokládám že první vyjde určitě v čerstvém roztoku.
  • 0

#24 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 červen 2013 - 18:32:27

Dělej to tak jak navrhuješ, nezkazíš to. Není to tak háklivé jak se zdá.
  • 0

#25 Pirx

Pirx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 4 prosinec 2013 - 12:39:51

Zdravim, panove,
prave jsem vytahl dva svitky z tanku a mam par dotazu... (vim, mel jsem se spis ptat pred tim, nez jsem se do toho pustil...)
V navodu od Tetenal Colortec C-41 je v postupu barevna vyvojka a pak hned bleachfix. Bez preruseni.... to mi prislo divne, u CB se prece prerusuje mezi vyvojkou a ustalovacem. No ale pak jsem koukal na youtube na nejake postupy a tam taky sel blix hned po vyvojce... no tak jsem to tak udelal... po blixu, kdyz jsem pral, nejderiv tekla voda spinava od blixu, pak uz tekla cista, a pak zacla tect takova naruzovela. Divny.
Tak jsem tam nalil tu posledni lazen, stabilizator, a ten byl po minute uplne ruzovej. To se mi taky nezda. :-(
Filmy tu ted visej na snure, neco na nich je, zatim je to mlecny, snad to uschne a pujdou z toho nazvetsovat alespon cernobily fotky.
Ma se to tedy prosim oplachnout mezi vyvojkou a blixem nebo ne?
Proc stabilizator zruzovel?
  • 0

#26 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 4 prosinec 2013 - 12:47:03

nepamatuju si z C-41, ale u E-6 voda v závěrečném praní taky táhne do růžova stejně jako STAB. Mělo by se jednat o antihalační vrstvu. Vydrž až to uschne, mléčný závoj by měl zmizet (pokud jsou diáky mléčné, zmizí to při schnutí, tak hádám že to pro negativ může platit taky).
  • 0

#27 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 prosinec 2013 - 13:39:13

Všechno co popisuješ je normální.
Dvoulázňové C-41 je bez přerušovače. Kdybys ho mocí mermo chtěl, tak 1% roztok kyseliny octové.
Růžová je antihalačka (zejména u filmů Fuji).
Mléčný zákal po uschnutí zmizí.
  • 0

#28 Pirx

Pirx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 4 prosinec 2013 - 14:02:58

Aha, tak tim padem jsem to snad zvladl. Dekuju moc panove.
Je fakt ze jak to schne, vypada to lepe.
Tak hlavne ze neni chyba v tom chybejicim preruseni.
  • 0

#29 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 28 září 2014 - 12:16:48

Ahoj, sehnal jsem tank na 5 cívek, takže můžu konečně vyvolávat víc filmů najednou, problém je v tom, že když do toho naleju ten namíchanej litr Tetenalu, tak jsou ponořený jen tři cívky (pokud je tam jen kino), co s tím? koupit dvě sady, namíchat dva litry a brát z toho? to znamená ten čas pro první 4 filmy použít na prvních 8 atd? Nebo by to šlo jako v procesoru, nalít tam jen to co mám a pak s tím tu danou dobu otáčet - válet po lince nebo v lavoru?


  • 0

#30 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 28 září 2014 - 15:01:27

AKy tank?


  • 0

#31 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 28 září 2014 - 16:10:44

Paterson multi-reel 5 tank


  • 0

#32 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 29 září 2014 - 08:39:16

Super tank, ale nie je urceny na "valeni". Takze dve sady (ak ti to staci). Alebo budes vyvolavat iba tri kinofilmy naraz.

Ani Jobo nie je na valanie, treba k tomu aspon CPE. Alebo nieco taketo

http://photo.net/bla...ng-forum/00XrEp

A vela inych samodomo pristrojcekov, samozrejme aj plavajucich v lavore. To je az neskutocne, co doma ludia nvymyslia.

Alebo mensi tank od toho isteho vyrobcu do serky, viac dielov dava moznosti kombinovania.


  • 0

#33 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 29 září 2014 - 14:27:34

OK, ten tank nikde neteče tak proč by nešlo ho chytit z každý strany a ty tři a půl minuty s ním točit? A tím použít jen litr chemie. Ty 4 filmy najednou mi akorát vychází a stejně v návodu k tomu tetenalu jsou časy vždy pro 4 filmy, pak prodloužit o 15 sekund a další 4 filmy atd...


  • 0

#34 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 29 září 2014 - 18:23:21

Ale to ide. Ibaze by si mal mat tu stredovu trubku vo vodorovnej polohe. Takze ukazky tych "udelatek" v prispevku vyssie je na mieste.

Na typ tanku som sa pytal preto, lebo Jobo ma priamo na sebe nalepku s doporucovanymi naplnami.


  • 0

#35 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 29 září 2014 - 18:31:40

to je mi jasný, beru to spíš jako nouzovku abych to nemusel volat nadvakrát po dvou filmech v menším tanku. proto mě zajímalo kdybych to takhle zkrátka pro jednou udělal, jestli je jedno kolik do toho tanku naleju vývojky když mám litr tak jestli celej nebo míň, a jestli ty časy pro překlápění seděj i na to "ruční točení" a jestli točit po celou dobu a jak často střídat směr, nechci hned přijít ovšechny 4 najednou, nebo se na to mám fakt vykašlat a dělat to po dvou jako doteď. Na ČB filmy s tím problém nemám, tam si naředím rodinal kolik potřebuju a fertig, ale tady sem holt narazil :-)


  • 0

#36 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 29 září 2014 - 19:08:49

pokud ten tank nebude plnej, tak musíš točit asi pořád (ono je to skoro už jedno, stejně překlápíš 1x/15s). Jinak by tam asi byly čmouhy od hladiny chemie. Není v návodu část věnovaná rotaci?


  • 0

#37 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 29 září 2014 - 22:15:35

To je fakt... teď otázka jestli ten čas sedí a jak často měnit směr...  návod už je kdesi v popelnici tak další až s novou sadou :-(


  • 0

#38 slacho

slacho

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 leden 2022 - 07:49:06

Ahojte pripojím sa k tejto téme so žiadosťou o pomoc

vedel by mi niekto napísať schcemu miešania pre tetenal c41? Nejak sa v tom začínam strácať tank mám Paterson universal na dve cievky všade sa spomína rotačný proces

dakujem 


  • 0

#39 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 16 leden 2022 - 11:19:08

Je to úplně jednoduchý. V podstatě mnohem jednodušší než čb, protože tam není téměř žádná variabilita postupů.
Jako vždy - nejkomplexnější vysvětlení od Gregory Davise:

https://youtu.be/arrCQutv_TQ

V čem se ztrácíš?
  • 0

#40 slacho

slacho

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 leden 2022 - 11:30:23

Strácam sa v tom že čím viac čítam tým je tých postupov viac a máloktoré sa zhodujú
Niekto cievky iba točí vnútri niekto preklápa zas iba cely tank a netočí vôbec tak neviem čo to ma vôbec nejaký vplyv a zdá sa že to je úplne jedno .. časy sa v podstate +/- zhodujú 30s začiatok a každých 30s 15s točiť niekto len kazdu minutu preklopí 4x tak toto ma trosku mätie neviem či mi budeš rozumieť strašne zle sa to opisuje :) každopádne ďakujem
  • 0

#41 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 16 leden 2022 - 11:53:23

No počkat - čb vyvolávat umíte?
  • 0

#42 slacho

slacho

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 leden 2022 - 11:55:51

Áno CB som už robil
  • 0

#43 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 16 leden 2022 - 11:57:35

No tak s tim preklapenim to je jedno. Hlavni je udrzet konstantnich 38 nebo 30 stupnu.
Preklapejte to treba 5s kazdych 30s. Ale je to fakt jedno. Tam zadnej vetsi kontrast nevznikne.
  • 0

#44 slacho

slacho

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 leden 2022 - 11:59:57

Pri ČB nepreklapam vôbec tam len točím cievky prvú minútu a potom každú minutu prvých 10s napr.
  • 0

#45 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 16 leden 2022 - 14:16:43

No, to je v pohodě. Tak s tím Patersonem točte s barvou stejně. Nic se na tom nedá zkazit. Jen ty teploty si zkuste hlídat. Ale taky to má toleranci. Stejně z toho (asi) nebudete zvětšovat barevně, tak si to kdyžtak porovnáte ve photoshopu.
  • 0

#46 slacho

slacho

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 leden 2022 - 14:24:56

Na teplotu mám suise vide takze teplôt sa nebojím vôbec
  • 0

#47 slacho

slacho

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 leden 2022 - 14:41:10

Ďakujem veľmi pekne za pomoc
  • 0

#48 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 16 leden 2022 - 14:43:24

Jo, taky to tak dělám. Tak to zvládnete levou zadní.
  • 0

#49 slacho

slacho

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 leden 2022 - 13:47:44

Tak vyvolanie dopadlo podľa mna uspokojivo tak aspoň na ukážku
Ďakujem vám za rady veľmi mi to pomohlo

Přiložený soubor (y)


  • 6

#50 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 17 leden 2022 - 15:36:13

ony jsou ty casy v podstate definovany na kontinualni agitaci (rotacni proces), ktery se da bez "rotatoru" nasimulovat tim, ze se kazdych 15 vterin vyvojnice preklopi (nebo protoci -pokud nekdo pouziva nejaky stojaty kvedlaci/otocny tank (coz asi vsichni, kdo vyvolavaji 8mm filmy v tech LOMO UFO tancich)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních