Přejít na obsah


Fotka

pH metr


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 listopad 2009 - 15:19:28

Mám dobrou zprávu pro kolegy, chemické experimentátory. Donedávna jsem žil v přesvědčení, že elektronický pH metr je hračka v ceně desítek tisíc a tedy dostupná jen profesionálním laboratořím. Náhodou a s potěšením jsem se dozvěděl, že pH metr vhodný pro amatérské fotochemické použití se dá koupit okolo 1000Kč. Existuje řada modelů, vesměs připomínají elektrikářskou zkoušečku. Zpravidla mají rozsah 0 - 14 pH, přesnost 0,1pH a automatickou teplotní kompenzaci. Nedalo mi to abych si ho nekoupil a nevyzkoušel. A - funguje to. :-)
Prodávají se v obchodech pro pěstitele a pro akvaristy.
Dají se koupit i levněji přes e-bay, mně ale česká záruka za těch pár stovek rozdílu stála. Doporučuji i ostatním. Je dost pravděpodobné, že sonda dva roky nevydrží (to nevydrží často ani u profesionálních měřidel) a takto se celý přístroj pohodlně v záruce vymění.
  • 0

#2 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 listopad 2009 - 16:49:23

Otázkou je, jak často potřebuje kalibraci. Mám lehce "dražší", ale čas od času potřebuje kalibraci. Nicméně i toto je řešitelné. Zatím spokojenost.
  • 0

#3 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 30 listopad 2009 - 19:11:29

Ako akvarista mám takýto meter. S kalibráciou nie je problém, predávajú sa na to roztoky s pH 4 a pH 7. kalibrujem sondu raz za mesiac. :wink:
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 30 listopad 2009 - 20:53:24

nebyl by odkaz na prodejnu?
  • 0

#5 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 30 listopad 2009 - 21:34:23

to me zajima. netusil jsem, ze v takto dostupne cenove hladine lze poridit neco pouzitelneho. a tip na konkretni typ by nebyl ? diky
  • 0

#6 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 listopad 2009 - 21:46:13

Otázkou je, jak často potřebuje kalibraci. Mám lehce "dražší", ale čas od času potřebuje kalibraci. Nicméně i toto je řešitelné. Zatím spokojenost.

Diskutoval jsem to se zkušeným praktickým chemikem. Každý pH metr potřebuje čas od času kalibraci. Ty nejlepší jednou za několik měsíců. U mnou pořízeného přístroje se píše jednou týdně, ale to mi připadá lehce přehnané. Já jej nebudu ani tak často používat, natož kalibrovat. Po vybalení, neznámo jak dlouho od kalibrace při výrobě, jsem přístroj přezkoušel a již bez kalibrace vykazoval odchylku v mezích uváděné přesnosti.
Kalibrace je velmi jednoduchá. Přístroj se zapne a spička se ponoří do kalibračního roztoku pH 7.0. Až displej přestane blikat a ukáže 7.0, špička se opláchne a ponoří do kalibračního roztoku pH 4.0 nebo 10.0. Až displej přestane blikat a ukáže 4.0 nebo 10.0, je zkalibrováno.
  • 0

#7 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 listopad 2009 - 21:54:00

to me zajima. netusil jsem, ze v takto dostupne cenove hladine lze poridit neco pouzitelneho. a tip na konkretni typ by nebyl ? diky

Já mám model ADWA pH-100. Nicméně v obdobné ceně existuje řada dalších modelů. Hledej v obchodech pro pěstitele (ehm... především konopí). Těm obchodům se říká "growshop".

BTW v těch obchodech se dá koupit řada dalších zajímavých věcí pro foto a laboratoř. Například velmi výkonné zářivky nebo laboratorní potřeby.
  • 0

#8 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 30 listopad 2009 - 21:55:21

Měřit PH je opravdu problém. Pokud chcete měřit PH s nějakou přesností je třeba použít dvě elektrody. Kaluminiovou a skleněnou. Jejich výroba je dost složitá. Zejména skleněná musí přenést ionty.......Prostě jde o složitou záležitost. Proto phmetry jsou jedny z nejdražších přístrojů. Snaha o přiblížení těchto přístrojů domácím kutilům vedla k mnoha omezením při měření. Vlastně se ani neměří PH, ale spíše vlastnosti měnící se s PH. V praxi to znamená, že přístroj ukazuje a někdy i měří. Všechny ale časem měřit přestanou a pak i ukazovat. Pokud si nepořizujete PH metr pro radost z měřidla, tak by jsem doporučil jen PH papírky, popřípadě kapalinu zvanou pufr. Ty jsou oproti levným PH metrům dokonalý. Přiznám se však, že jsem sběratel všelijakých měřidel a PH metr by jsem si pořídil pro radost z něj.
Otec
  • 0

#9 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 listopad 2009 - 21:56:52

nebyl by odkaz na prodejnu?

http://www.growshop-headshop.cz/
Je to internetová i kamenná prodejna. Je to ale v Ostravě, takových obchodů musí být v Praze několik.
  • 0

#10 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 listopad 2009 - 22:14:15

Měřit PH je opravdu problém. Pokud chcete měřit PH s nějakou přesností je třeba použít dvě elektrody. Kaluminiovou a skleněnou. Jejich výroba je dost složitá. Zejména skleněná musí přenést ionty.......Prostě jde o složitou záležitost. Proto phmetry jsou jedny z nejdražších přístrojů. Snaha o přiblížení těchto přístrojů domácím kutilům vedla k mnoha omezením při měření. Vlastně se ani neměří PH, ale spíše vlastnosti měnící se s PH. V praxi to znamená, že přístroj ukazuje a někdy i měří. Všechny ale časem měřit přestanou a pak i ukazovat. Pokud si nepořizujete PH metr pro radost z měřidla, tak by jsem doporučil jen PH papírky, popřípadě kapalinu zvanou pufr. Ty jsou oproti levným PH metrům dokonalý. Přiznám se však, že jsem sběratel všelijakých měřidel a PH metr by jsem si pořídil pro radost z něj.
Otec

Samozřejmě i tyto levné přístroje mají dvě elektrody. A navíc čidlo teploměru. Jinak to ani nejde.
Každý pH metr časem přestane měřit a je třeba vyměnit sondu. U těch profesionálních je sonda vně přístroje na kabelu. Nicméně její cena je okolo 80% ceny celého přístroje.
Já se zcela úmyslně a zištně (až se mi to protiví) spoléhám na to, že sonda odejde za méně než 2 roky (to obvykle nevydrží ani profesionální). Protože sonda je v tomto případě nedílnou součástí přístroje a návod neříká nic o tom, že by se reklamace na sondu nevztahovaly, prostě celý přístroj vrátím...

Nicméně zatím mám zkušenosti z několika dnů používání a mám z toho radost. Například jsem zjistil, že
- moje zásoby uhličitanu sodného nejsou tak zvětralé jak jsem si myslel
- v příspěvku na APUG http://www.apug.org/...acement-18.html někdo kecá, protože druhá lázeň Emofinu nemá pH 12 ale 9,5. To první by se směsí uhličitanu sodného a siřičitanu sodného dosahovalo poměrně těžko, to druhé je reálné.

A protože nejsem umělec ani právník, ale hračička a výzkumník, soudím, že jsem si pořídil za málo peněz dost zábavy.
  • 0

#11 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 30 listopad 2009 - 22:42:59

I ta levná elektroda by měla vydržet roky. Jenom (pokud jde o nějakou variantu skleněné) se musí člověk postarat o to, aby nikdy neuschla - skladovat v destilce.
  • 0

#12 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 30 listopad 2009 - 23:42:04

Kúpiť je najlepšie cez ebay.com.
Napr.: http://cgi.ebay.com/...=item563766873b

Ak sa sonda nepoužíva je dobré ju udržovať v roztoku KCl, ktorý sa dá tak isto zakúpiť napr. tu: http://www.akvashop....0ml-p-7165.html
  • 0

#13 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 1 prosinec 2009 - 06:05:11

Ak sa sonda nepoužíva je dobré ju udržovať v roztoku KCl, ktorý sa dá tak isto zakúpiť napr. tu: http://www.akvashop....0ml-p-7165.html


Pokud vím, tak stačí obyčejná destilka. Roztok KCl se hodí spíš na doplňování náplně skleněné elektrody (ale u těch levných je to občas zatavené a doplňování je nemožné).
  • 0

#14 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 1 prosinec 2009 - 11:22:23

Vážení kolegové, před mnoha lety jsem se ujal péče o starce: OP 201/2
Radelkis Hungary, jež stál smutně na skříni rušené laboratoře s vlastním parte v podpaží. Po krátkém lázeňském pobytu v odborném servisu stále
vykazuje i po mnoha letech a občasných obměnách měřících pH elektrod
za mladší, čilou aktivitu a pohotové reakce. Uchovávací roztok KCl bývá
pro péči o svěží elektrodu vhodnější volbou, než čistá destilovaná voda!
Pokud se zde často hovoří o kalibraci osvědčeného postupu zpracování,
který poskytuje předvídatelný výsledek, není nijak od věci jednou za čas
překontrolovat, zda nedošlo k nějakým změnám parametrů. Zejména u
vážených receptur a starších zásob chemikálií, nevyjímaje ovšem vůbec
produkty domácích výrobců, kteří zpracovávají technické chemikálie od
různých levnějších dodavatelů a váží je na vážících automatech, nelze o
standartizaci produkce v čase hovořit skoro vůbec. Občas měřte pH! Erik
  • 0

#15 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 1 prosinec 2009 - 12:35:46

Ty dva roky záruky platí jen pro zboží zakoupené u nás a platí jen pro běžné uživatele. Pokud opravdu není nikde v návodu informace, že se někde na výrobku jedná o spotřební část a není jasný z povahy věci (například ošlapaný podpatek u boty nelze reklamovat, ale ulomený ano), je možný do roka po zakoupená výrobek vrátit, popřípadě vám může prodejce nabídnout jiný výrobek. Po jednom roce máte nárok jen na opravu. Tedy vezme prodejce sondu a vymění Vám ji. Což je chyba. Pokud jde o reklamaci, má tuto výměnu provádět oprávněná dílna určená výrobcem. B) Samozřejmě máte nárok na protokol o výměně s razítkem opravny.
Druhou často opomíjenou vadou je návod s chybějící Češtinou. Pokud návod k použití nemá Češtinu, není jistý, že prošel výrobek vstupní zkušebnou....(to by jme zabíhali moc do detajlu). Podle mě by stručný návod na použití PH metru měl mít alespoň půl běžný stránky, aby se výrobce vyhnul všem potížím. - což asi nebude.
Osobně by mě zajímalo, zda-li je v návodu i taková samozřejmost pro phmetry, že se nikdy nesmíte dotknout skleněné elektrody. No raději elektród vůbec!!!!
V případě, že se vám phmetr podělá, tak mi jej pošlete, já vám na něj udělám znalecký posudek a pošlu s kulatým razítkem. Proti tomu žádný prodejce nepude.
  • 0

#16 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 1 prosinec 2009 - 12:38:40

jakejsi starej maďarskej poměrně hmotnej péhámetr sem dostal teď darem. trochu zvažuju "co s ním"....
  • 0

#17 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 1 prosinec 2009 - 12:42:46

Chlapi teda nehnevajte sa na mňa ale ako obchodníkovi mi nedá nereagovať.
Z takých vychcaných zákazníkov ako sa tu niektorý prezentujete mi je na grcanie. Používať niečo dva roky a tesne pred zárukou to reklamovať s cieľom získania nového výrobku, ktorý mi bude zase 2 roky slúžiť a potom ho budem znova reklamovať, je vážne nechutné.

Je to fakt vychcanosť najvyššieho zrna., B)
  • 0

#18 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 1 prosinec 2009 - 13:08:23

Chlapi teda nehnevajte sa na mňa ale ako obchodníkovi mi nedá nereagovať.
Z takých vychcaných zákazníkov ako sa tu niektorý prezentujete mi je na grcanie. Používať niečo dva roky a tesne pred zárukou to reklamovať s cieľom získania nového výrobku, ktorý mi bude zase 2 roky slúžiť a potom ho budem znova reklamovať, je vážne nechutné.

Je to fakt vychcanosť najvyššieho zrna., B)


moje první reakce byla v duchu úplně stejná, pak mě ale napadlo něco vo obchodnících, který prodávaj šunt s nastavenou životností dva roky+

to neni naprosto nic osobního a úplně chápu tvý rozhořčení, ale stává se mi to poslední dobou dost často. eště, že ty foťáky u mě pod třicet let nejdou B)

některý kluci u nás v basketovym oddíle si takhle chodili už za minulýho režimu každej rok pro nový drahý boty. neměl sem na to už tenkrát - peníze na vstupní investici ani žaludek na ty výměny. ale fungovalo jim to dobře, adiny, najky aspol měli furt nový
  • 0

#19 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 1 prosinec 2009 - 13:33:51

Vážení kolegové, elektroda pH metru má svojí životnost, asi jako baterie.
Poučenou manipulací a servisními zásahy lze tuto dobu funkce prodloužit
i když odezva měření se trochu prodlužuje, což pro náš účel měření moc
nerozhoduje. Za důležitější považuji pečlivou rozvahu o vhodném typu a
kombinaci optimální pro měření v oblasti fotochemie. Ceny pH elektrod v
mnoha případech nejsou nijak levnou záležitostí. O aktivaci zcela nové a
nepoužité měřící pH elektrody, jejím čištění a kalibračních pufrech najde
případný zájemce informací dost. Pokud všechno úsilí přispěje ke zdaru
při přesné kontrole procesu zpracování, abychom měli jistotu nad svými
"temnými činy" a neplýtvali cenným materiálem, je to věci na prospěch.
Poznání zmíněného charakteru bych přirovnal k houslistovi, který hraje
sice dobře, ale nedokáže si vlastní nástroj naladit. Přesné pH přeje Erik!
  • 0

#20 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 prosinec 2009 - 15:27:50

Pokud vím, tak stačí obyčejná destilka. Roztok KCl se hodí spíš na doplňování náplně skleněné elektrody (ale u těch levných je to občas zatavené a doplňování je nemožné).

V návodu se výslovně píše, že se elektroda nesmí skladovat v destilované vodě. Doporučuje se skladovat v kalibračním roztoku pH 4.0. Známý a zkušený chemik říká, že správné skladování je v 0,1 mol roztoku KCl. Rovněž v prodejně byli o tom informováni a rovnou mi nabídli kalibrační i skladovací roztoky.
  • 0

#21 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 prosinec 2009 - 15:33:16

...často opomíjenou vadou je návod s chybějící Češtinou. Pokud návod k použití nemá Češtinu, není jistý, že prošel výrobek vstupní zkušebnou....(to by jme zabíhali moc do detajlu). Podle mě by stručný návod na použití PH metru měl mít alespoň půl běžný stránky, aby se výrobce vyhnul všem potížím. - což asi nebude.

K diskutovanému modelu byl český návod (i anglický originál) přiložen a je i ke stažení na stránkách prodejce. www.growshop.cz/download.php?id=50
  • 0

#22 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 prosinec 2009 - 15:41:40

Chlapi teda nehnevajte sa na mňa ale ako obchodníkovi mi nedá nereagovať.
Z takých vychcaných zákazníkov ako sa tu niektorý prezentujete mi je na grcanie. Používať niečo dva roky a tesne pred zárukou to reklamovať s cieľom získania nového výrobku, ktorý mi bude zase 2 roky slúžiť a potom ho budem znova reklamovať, je vážne nechutné.
Je to fakt vychcanosť najvyššieho zrna., B)

Já budu maximálně spokojen, pokud přístroj bude řádně sloužit a k reklamaci nebude důvod. Možná, že výrobce je si jistý kvalitou elektrod natolik, že si troufá je na pevno zabudovat a spolehnout se, že vydrží minimálně ty dva roky.
Pokud ale obchodník spolu s výrobcem berou peníze za zboží, které nevydrží ani dobu záruky, pak je otázka, kdo je vychcaný z koho by nám mělo být na grcanie.
  • 0

#23 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 1 prosinec 2009 - 16:22:39

Chlapi teda nehnevajte sa na mňa ale ako obchodníkovi mi nedá nereagovať.
Z takých vychcaných zákazníkov ako sa tu niektorý prezentujete mi je na grcanie. Používať niečo dva roky a tesne pred zárukou to reklamovať s cieľom získania nového výrobku, ktorý mi bude zase 2 roky slúžiť a potom ho budem znova reklamovať, je vážne nechutné.
Je to fakt vychcanosť najvyššieho zrna., :)

Já budu maximálně spokojen, pokud přístroj bude řádně sloužit a k reklamaci nebude důvod. Možná, že výrobce je si jistý kvalitou elektrod natolik, že si troufá je na pevno zabudovat a spolehnout se, že vydrží minimálně ty dva roky.
Pokud ale obchodník spolu s výrobcem berou peníze za zboží, které nevydrží ani dobu záruky, pak je otázka, kdo je vychcaný z koho by nám mělo být na grcanie.


Nemám nič proti reklamácii v záručnej lehote, ak výrobok vážne prestane fungovať. Len som mal dojem z niektorých príspevkov, že úmyselné reklamovanie výrobku pred koncom lehoty a dúfanie v zaslanie nového výrobku je trošku mimo.
  • 0

#24 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 prosinec 2009 - 16:26:57

No kté mojí hračce, je z GESu, cca 1100 měřák a to samý čidlo. Je zvlášť, dá se měnit. Funguje ok už 3tí rok s původním čidlem. Jen je potřeba kalibrovat cca po půlroce.
  • 0

#25 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 6 leden 2010 - 14:16:12

K pH-metru pár poznámek.
Ano, v současné době již nepatří mezi luxusní nebo málo rozšířené vybavení nejenom v chemických laboratořích. V podstatě je to obyčejný voltmetr s vysokým vnitřním odporem. Jde totiž o to, že měrná sonda je elektrochemický článek, který se po ponoření do roztoku, hrubě řečeno stane baterií a začne vytvářet napětí. Výše tohoto napětí je nějak úměrná (obvykle v daném rozsahu přímo) měřené veličině. V tomto případě pH. Aby měření proběhlo správně, je nutné (opět zjednodušuji) napětí takto vzniklého čánku měřit za pokud možno bezproudového stavu. Proto ten požadavek vysokého vnitřního odporu daného voltmetru, aby jím prakticky při měření neprotékal žádný proud.

Jako každý článek se i tento článek musí skládat ze dvou elektrod (katody; anody) a u některých aplikací se měření dvěma elektrodami doopravdy provádí. Z důvodu jednoduchosti v používání lze konstrukčně tyto elektrody spojit v jedno tělo. Hovoříme pak o elektrodě kombinované. Je tu určitý paradox, odborně se elektrodou rozumí půlka článku, v přeneseném významu se pojem elektroda myslí i kombinace dvou za vytvoření článku. Někdy se používá pojem sonda.

Ke kalibraci.
Jak už bylo zmíněno. Odezva článku (mV) je přímo úměrná danému pH. Proto se dělá kalibrace, kdy se pro daný rozsah přístroj "napasuje", aby měřil správné hodnoty pH. Nutno však zdůraznit, že u celé řady zejména levnějších elektrod nebo přístrojů to nemusí platit v celém rozmezí pH, dejme tomu od pH = 3 do pH = 12. Kalibrace se obvykle dělá tzv. dvoubodově, na střed (pH kolem 7, záleží na daném roztoku kalibračního roztoku, pufru, tlumiče) a na pH v oblasti kyselé (třeba kolem 4 a pak přístroj je napasován na tuto oblast od 4 do 7) nebo na oblast alkalickou (třeba 11 a přístroj je pak napasován na správné měření mezi 7 a 11). Ona ta závislost může být právě v kyselé oblasti trochu jiná než v oblasti alkalické a v případě měření například alkalických roztoků s přístrojem kalibrovaným v kyselé oblasti se může stát, že se lze dopustit významné chyby, která může být větší než měření obyčejným pH papírkem. Záleží, jak jsem daleko od toho prostředního pH.
Z tohoto důvodu je potřebné věnovat kalibraci dostatečnou pozornost. Pro nás fotochemiky je to o to víc nepříjemné, protože se často přesouváme s našimi potřebami měření z jedné oblasti do druhé.
V odbornější praxi se to řeší kvalitnějším přístrojem, který dovoluje kalibraci vícebodovou. Pak výše zmíněný problém odpadá.
  • 0

#26 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 leden 2010 - 17:15:05

Při pročítání tohoto vlákna mne zaujala následující věta:

- v příspěvku na APUG http://www.apug.org/...acement-18.html někdo kecá, protože druhá lázeň Emofinu nemá pH 12 ale 9,5. To první by se směsí uhličitanu sodného a siřičitanu sodného dosahovalo poměrně těžko, to druhé je reálné.

Ono se dá pH řady roztoků spočítat. Tak jsem si něco spočítal a dovoluji si zahrát na arbitra.
Alan Johnson nekecá, s odhadem pH pro ten druhý roztok se docela trefil. Sice ne zcela přesně, ale s tou vlnovkou to lze brát jako trefu do černého.
  • 0

#27 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 leden 2010 - 18:53:08

No... dávnooo.. ked som začínal s Cibachrome procesom, som ho kúpil z predanej kuponovej knižky, xiiii dávne časy.. Kalibrácia a ostatné je tu popísané dobre..
Je potrebný vo fotokomore, pri farbe sa Vám može zvyšovať pH bieliča, ak vývojku na fotke "nestahujú gumenné alebo iné valce" , treba to zraziť potom kys. octovou..
Inak skor pri E-6..
Viac ako pH metre sa Vám pri práci v komore zídu hustomery.. moj názor
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních