Přejít na obsah


Fotka

Střih a lepení filmů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
275 odpovědí na toto téma

#151 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 1 December 2017 - 13:59:34

Jo tu Fujicu nabízí už potřetí. Chtěl sem si ji koupit, ale nakonec jsem si namíchal lepidlo. Takže šance na koupi je...


  • 0

#152 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 December 2017 - 17:09:24

no a není to na normal 8? na normal mám trimat - se vteřinovým lepidlem mám dobré výsledky a ještě dostanu v poště filmové lepidlo :-) což bude naprosto ideologicky čisté

na super čím to zaříznout mám a slepit zkusím čirou páskou co vybíral golfista

-

projektor prohlídnu, na mazání plast/mosaz mám modelářskou vazelínu přímo určenou


  • 0

#153 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 1 December 2017 - 18:42:16

Umí obojí, N8 i S8, aspoň podle toho co jsem se o ní dočetl. Taky mám Trimat, teď i lepidlo - lepící páska už netřeba. Akorát mi není jasné, jak do ní mám upnout S8 film. Jaksi nepasuje do drapáčků - jsou moc velké pro S8 perforaci.


  • 0

#154 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 December 2017 - 19:07:04

trimat s8 neumí, je to i v knížce, kde ji podrobně popisujou a ten film tam prostě nejde dát, tak mají pravdu...


  • 0

#155 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 1 December 2017 - 19:19:44

Aha, tak označení na internetu - zahraniční weby - prostě kecají. No nevadí, na super 8 mám malou lepičku Meopta 8Super/Standard.


  • 0

#156 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 1 December 2017 - 20:29:12

neměl by někdo naváděcí pás 8 mm super a origo slepky? případně avizo kde se dá koupit

nejdu s prázdnou

můžu nabídnout nové cívky, pouzdra-krabičky na cívky  případně naváděcí pás 8 mm normal, čirý se zvukovou stopou.

Keď sa trochu pohrabem v tom svojom kráľovstve, tak by som mal niekde nájsť ten zavádzací pád na S8 aj s originál cievkou.


  • 0

#157 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 December 2017 - 20:40:21

to je slovo!

jsem na příjmu i když mi za hlavou hučí dvouhlavá fréza


  • 0

#158 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 3 December 2017 - 22:11:08

neměl by někdo naváděcí pás 8 mm super a origo slepky? případně avizo kde se dá koupit

nejdu s prázdnou

můžu nabídnout nové cívky, pouzdra-krabičky na cívky  případně naváděcí pás 8 mm normal, čirý se zvukovou stopou

Našiel som to. Napíš kam ti to mám poslať. Cievka 20m je už načatá ale min. tretina tam ešte bude.


  • 0

#159 pajo

pajo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 December 2017 - 12:18:20

Nedaří se mi nikde sehnat řezačku filmů 2x8mm. Nemáte někdo jednu na prodej?


  • 0

#160 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 4 December 2017 - 20:37:19

Pánové, máte to poslané. Všichni tři. Berte to jako vánoční dárek.


  • 0

#161 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 December 2017 - 21:22:32

 

neměl by někdo naváděcí pás 8 mm super a origo slepky? případně avizo kde se dá koupit

nejdu s prázdnou

můžu nabídnout nové cívky, pouzdra-krabičky na cívky  případně naváděcí pás 8 mm normal, čirý se zvukovou stopou

Našiel som to. Napíš kam ti to mám poslať. Cievka 20m je už načatá ale min. tretina tam ešte bude.

 

díky napsal jsem to soukromou zprávou


  • 0

#162 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 December 2017 - 20:15:45

Mno, třeba meopta má mazací body - otvůrky do ložisek červeně natřené. Tam je potřeba kápnout olej. Používám olej na kola a šicí stroje :) zkusil bych to u toho Eumigu podobně. Stříkačku, jehlu, olejíček a jemně dávkovat. Olej dobře vzlíná kam je třeba.

 

Vazelína časem zasychá do takové tuhé pasty.

 

Typ motoru neznám, pokud má rozběhové vinutí tak potřebuje i běhový kondenzátor. Bez něj to nejede a kondenzátory stářím ztrácejí kapacitu. Toto sem řešil u AM8ky. V AM8 musí být kondenzátor přesně s kapacitou 1uF, jinak to nefunguje jak má. Může to být ale i asynchron se stíněnými póly, ty nemají rozběhové vinutí. Ale mají malý rozběhový moment - nevím jestli by ten mechanismus ze startu utočil.

 

EDIT: tak jsem si našel nějaké fotky a je to asynchronní motor se stíněnými póly, nemá kondík ani rozběhové vinutí. Takže vada bude mechanická.

projektor vypadá celý promazaný, samá vazelína

po deseti vteřinách se s pomocí roztočí a po půl minutě už běží přesně a tak i celé promítání/večer

tak to nechám, jak to je

leda by někdo znal někoho okolo hradce do padesáti km, kdo by se na to podíval - posílat to nechci, že bych si udělal výlet dráhou, to bych byl rád za tip 

jinak jsem vyzkoušel řez super 8 ve slepkové řezačce a použití dobré čiré pásky, perforaci jsem pak propíchl a spoj je dobrý, vypadá to použitelně a filmovou dráhou to normálně proběhlo


  • 0

#163 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 December 2017 - 09:26:51

RHX, vazelíny opatrne odstráň čo najviac, ako sa dá, a jemne zdrsni a benzínom umy spojku aj to koliesko na motorčeku a tie dosky spojky. ono to úplne postačí. Ak sa premietačka pomaly rozbieha, tak ju nechaj zahriať zopár minút a ona potom v pohode pôjde. Ešte pozor na nastavenie napätia. U nás totiž dvihli napätie v sieti na 240 voltov, odporúčam zistiť presne, aké napätie je vo vašej sieti, poprípade urobiť niekoľko meraní a nastaviť najbližšie napätie na premietačke.Ak tam budeš mať nižšie nastavené napätie, napr. 220 a v sieti bude 240 budú ti odchádzať žiarovky, a tie nie sú práve najlacnejšie.


  • 0

#164 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 6 December 2017 - 09:44:50

U starých pryží je problém, že z nich mají tendenci vystupovat změkčovadla - typicky se na to používají při výrobě kapalné oleje. Spíš by to chtělo zdrsnit pastorek na motorku. Různé staré pogumované nebo gumové kolečka se dají odmašťovat do nekonečna. Znám to z tiskáren a podávacích mechanismů.


  • 0

#165 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 December 2017 - 08:37:56

Pánové, máte to poslané. Všichni tři. Berte to jako vánoční dárek.

velmi děkuji!

doufám, že peníze došly

než se pustím do bojových zkoušek, můžu se zeptat, jestli v té lahvičce už je rozpuštěná filmová podložka?


  • 0

#166 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 7 December 2017 - 11:28:30

Je to kompletní hotové lepidlo.


  • 0

#167 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 December 2017 - 20:21:20

že to nesouvisí s filmy?

pohlédl jsem v oblíbeném bazaru v pátek po šichtě na tuhle židli, vskutku neobvyklá konstrukce, když tu mi svitlo

hádám je to posluchačská-divadelní-kinová židle, jako když je vyprodáno a potřebujou usadit ještě pár lidí po stranách a do uličky, nebo když nejsou řady pevné a jsou vyrovnány ze samostatných židlí

 

nikde nevrže, z dobrého dřeva a výbornou ergonomií, stačí se posadit a vyzkoušet a byla moje za pět plzní v naší čtyřce na rohu :smile: tak jsem rád, že ji mám vedle pelechu

Přiložený soubor  zidle.jpg   163.22K   1 Počet stažení


  • 0

#168 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 9 December 2017 - 21:15:52

To je zidle kamkoli, kde se pak zvedne a zahakne o stul, misto toho, aby ji bylo nutno otacet a na stul davat (jako v hospode, nebo ve skole). Meli jsme podobny typ v sedme az devate tride. Akorat ten nas nebyl celodreveny, nybrz kombinace plechovych profilu a preklizky. Ale je to dost pevne, to ano.


  • 0

#169 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 December 2017 - 21:21:53

Honza díky za lepidlo, musím čim skôr vyskúšať.


  • -1

#170 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 December 2017 - 19:06:48

musím říct, že jsem rád, že temná funguje pořád stejně a roky se na tom nepodepsaly

stačí se zmínit a máš pěkný oemko, filmový lepidlo, nebo naváděcí pás v obálce z trebišova! taková dálka

-

jinač kdyby někdo chtěl udělat nějakou kamerovou/promítací ukázku 8/16mm, jak se co zakládá, jak se promítá a nahrává zvuk apod. to bych jistě přijel, některé věci nejsou složité, ale vynecháš pár potrhaných filmů a starostí, když je na poprvé uvidíš


  • 0

#171 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 11 December 2017 - 08:30:50

RHx> ano, peníze přišly, díky

 

Sokol> tak ať dobře poslouží Janko.


  • 0

#172 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 December 2017 - 12:02:45

RHX, vazelíny opatrne odstráň čo najviac, ako sa dá, a jemne zdrsni a benzínom umy spojku aj to koliesko na motorčeku a tie dosky spojky. ono to úplne postačí. Ak sa premietačka pomaly rozbieha, tak ju nechaj zahriať zopár minút a ona potom v pohode pôjde. Ešte pozor na nastavenie napätia. U nás totiž dvihli napätie v sieti na 240 voltov, odporúčam zistiť presne, aké napätie je vo vašej sieti, poprípade urobiť niekoľko meraní a nastaviť najbližšie napätie na premietačke.Ak tam budeš mať nižšie nastavené napätie, napr. 220 a v sieti bude 240 budú ti odchádzať žiarovky, a tie nie sú práve najlacnejšie.

vazelinu  okolo převodů jsem odstranil a použil lékařský benzín na spojku - pomohlo to hodně, naopak mám problém mechanismus brzdit při zavádění filmu

brždění se mi osvědčilo, jinak se tenký zaváděcí pás namotá u první smyčky (občas) a to jsem ho různě tvarově přemáhal

napětí je přepnuté na 240, u nás máme stabilně 230-234 V, tak to sedí

-

ještě se ptám-než to vyzkouším -  na výměnu drapáků a vedení filmu ze super8 na normal8, jestli tam je nějaká svízel, louskám anglický návod, ale lingvista nejsem

je to typ s810d

stejně je to pěkné kouknout pod kapotu a představit si ty inženýry u prkna, jak kreslí kolečka a převody co po desítkách let normálně fungujou


  • 0

#173 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 11 December 2017 - 13:23:27

Treba dopredu odsunúť prednú prítlačku, a opatrne vytiahnúť dráhu, ktorú potom vymeniť za tú druhú N8-S8 a opačnou cestou ju tam zasunúť, ozubené kolieska by nemal byť problém, vytiahnúť a zasunúť druhé, má to drážku, takže ju tam treba trafiť a dotlačiť. Dúfam, že si to pamätám dobre, už asi dvadsať rokov som s týmto strojkom nerobil, ináč nám v klube slúžil spoľahlivo dlhé roky . A objavil sa na Bazoši a rozmýšľam nad jeho kúpou.


  • 0

#174 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 December 2017 - 19:26:48

dobrý prodejce mi k projektoru dal i nějaké staré filmy, tak mám na čem testovat

ještě dohnat nějaké ty pětikolíky, letitý zvukový mix hama, na kterém jsme v devadesátých zvučili video a můžu se pustit i do zvuku na což jsem zvědav

mazání jde jistě, to jsem si omylem kus zvukové stopy umázl... ale vím, co to bylo za muziku, tak ji tam můžu zase vrátit


  • 0

#175 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 December 2017 - 09:02:09

Dá sa kúpiť redukcia päťkolik/cinche, kúpil som ich niekoľko, len treba hľadať. Na to mazanie treba dávať pozor, nemá to ochranu proti nechcenému vymazaniu ako napr. MG kazety.

RHy len taký  dotaz, kde chceš dať naniesť mg stopu na S8 film? Viem, že existovali strojky na nalepovanie mg stopy na film, ale dosiaľ som sa k tomu nedostal ani na dohľad. Pásky nie sú problém, pokiaľ viem, Agfa ich vyrába dodnes a aj Wittner ich predával ešte nedávno vrátane lepidla, teraz neviem, lebo som to dlhšie nesledoval.


  • 0

#176 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 December 2017 - 18:03:12

v první řadě chci filmy co mám, zvukové super 8, použít jako testovací na nahrávání zvuku - to by mělo proběhnout

točit míním na normal 8,  hlavně proto, že materiál dostanu v naší hradecké továrně, jejíž komín denně vídám, ale kamera čeká na prohlídku-opravu

cílem jsou rodinné filmy normal 8 a když se podaří ozvučit nesynchronním slovem a podbarvit hudbou, budu rád

když ne, tak ne

jak budu nanášet zvukovou stopu ještě nevím, tam jsem nedospěl

když ale českoslovenští amatérští filmaři před čtyřiceti lety dovedli rozpustit audio pásek, nanést ho na podložku a nahrávat, třeba se to podaří i nyní mě, ale tam taky ještě zdaleka nejsem... a třeba tam ani nedojdu


  • 0

#177 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 December 2017 - 18:15:48

RHx a prečo N8? Tá istá Foma, ktoré komíny vidíš, vyrába aj DS8 filmy a kamerky na DS8 sa dajú kúpiť za dve tri piva a poldeci?! S8 je podstatne kvalitnejšia. To nehovorím len ako čitateľ filmovej literátúry, ale aj z vlastnej skúsenosti, točil som na N8 aj na S8 a môžem potvrdiť, že ten obraz na S8 je podstatne kvalitnejší. Ja osobne by som volil DS8 (respektíve S8)


  • 0

#178 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 December 2017 - 18:39:42

já vím, takové automatické kamery za 100-300,- czk vídám u nás v bazaru

taky jsem viděl rozdíl v obraze, ale kdybych chtěl skálopevný obraz, zvolil bych něco moderního, třeba vhs-c...

mám dvě pěkné kamery na 2x8N, jedna je dokonce s příběhem, tak proto

ale nikdy neříkám nikdy


  • 0

#179 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 December 2017 - 09:32:38

Nehovoril som o automatoch, aj na DS8 existujú plne manuálne kamery, napr Admirky rad G a L, alebo potom Qurtzky , Napr DS8-3 a ďalšie. Ten archív je samozrejme poklad, ale do toho by som nešahal. Radšej nahrať zvuk na pásku, CD či nejaké nové médium a pri premietaní púšťať. Ak zničiš film, už ho neopravíš.

 

A RHx porovnávať film s VHS je urážkou filmu.

 

Čo sa týka tej MG stopy, tak to lepenie rozpustenej stopy sa neuplatnilo, jej kvalita bola neadekvátna vynaloženej práci a peniazom. Najlepšie boli stopy, ktoré boli nanesené na filme priamo u výrobcu (Agfachrome PLUS atd., stopa bola nanesená na oboch stranách filmu-stereo) a potom lepené stopy. V Prahe to robil jeden pán, na meno si momentálne nespomínam (musel by som dohľadať), ktorý nanášal stopu na filmy 8, 16 aj 35 mm. Dokonca viem, že spočiatku to robil aj pre televíziu či Barandov. Tá lepená stopa na filmoch z rokov okolo 85-90 drží dodnes a filmy na nej ozvučené hrajú takmer rovnako kvalitne, ako pred tými cca tridsiatimi rokmi.


  • 0

#180 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 December 2017 - 11:25:23

aha
tak jsem zase chytřejší

-

se zvukem se uvidí, tedy uslyší

manuální kamera na super8 kterou jsem si přál, by stála na e-bay příliš mnoho, české a sovětské jsem nehledal i když o nich nepochybuji

-

dnes mám radost, přišla "nová škola amatérského filmu" autora j. řehořka a to je moc pěkná publikace, zachovalá i s přiloženými tabulkami


  • 0

#181 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 December 2017 - 13:10:43

A akú kamerku na S8 by si si prial, ak to nie je tajomstvo? Ja ich mám niekoľko a momentálne sú mojou jednotkou dve Canon 512 XL Elektronic a Elmo 412 XL macro. Tá Elmo má systém ostrenia typu "focus free", čo znamená, že pri nastavení objektívu na cca 5 metrov sa zápne táto funkcia a objektív potom bez nutnosti ostrenia posúva miesto zaostrenia podľa nastaveného transfokátoru. Je tu síce obmedzený rozsah transfokácie, ale zase pri reportážnom filmovaní hlavne neposedných detí je to výhoda, lebo sa nemusíš starať o zaostrovanie. Tento systém vymysleli v Eumigu a používa ho aj niekoľko kamier tejto firmy. A plne manuálna kamera na S8, teda na kazety Super 8 asi ani neexistuje, ale Veľa kamier na S8 ponúka aj možnosť manuálneho nastavovania, len si vybrať, mojím favoritom v tomto je NIZO S560.

 

Nová škola amatérského filmu od Řehořka a spol. je jednou zo základných kníh, ktorá mi pomohla naučiť sa všetko čo o filme viem, samozrejme potom to bol aj časopis Amatérsky film a mnohých ďalších kníh, a samozrejme moje vlastné pokusy a omyly. Gratulujem k jej získaniu


  • 0

#182 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 December 2017 - 15:58:18

ohledně kamer mám (dvě) co potřebuju

je to zajímavá paralela s fotografováním, taky jsem v určitém období měl víc těl a objektivů, než času na práci :-)

vitríny v mém bydlícím kutlochu jsou prakticky zaplněné a nastal čas nakupovat s rozmyslem a nikoli sbírat, tak až budu mít rok-dva s úzkým filmem za sebou, můžu přehodnocovat


  • 0

#183 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 December 2017 - 22:54:04

uff! tak mám vyvoláno a musím říct, že kdo chce zažít adrenalin, tady ho má, pořád jsem si říkal, je to divný, exponuješ film a pošleš ho někam poštou vyvolat až jsem si sehnal vybavení a nelituju
největší obavu jsem měl z navinutí 2x8 mm pásu do cívky a to proběhlo normálně, nácvik s půlmetrem a bezedná videoknihovna na síti, kde ti všechno ukážou
šlo o film  kdysi založený a částečně exponovaný, pak prošlo asi sedm let (k některým věcem musíš dozrát), film jsem dotočil, obrátil a exponoval druhou část
a ejhle! nezkušený osmičkář si první část exponoval dvakrát... nějak jsem tu dvojku na cívce přehlíd a pochopitelně dal tímto úkonem vzniknout některým uměleckým záběrům vysoké hodnoty, rozuměj synek pětiletý a dvanáctiletý v jednom prolnutí
ohledně vývojnice lomo musím říct, že se sovětům povedla a nemám výhrad, dostal jsem ji se štěstím i s řezákem od pána, co ji používal a nyní některé dotazy:
 
vymytí vývojnice - stačí voda, nebo se má mydlit? sověti v návodu doporučují mýdlovou vodu
praní mezi lázněmi- nemám v komoře tekoucí teplou 20°c, tak jsem vytemperoval a na čtyři litrové výměny to vždycky spolu se značným pohybem udělal ručně- mám se obávat nedostatečného praní, nebo to tak stačí?
osvit filmu ve vodě, na metr jsem dal předepsanou žárovku a provedl, zdá se to vyvolané dobře, je tam nějaký zádrhel s tím čarováním žárovkou?j případně nač dát pozor
koukám na tu ekonomiku a ptám se, jestli by se lázně nedaly použít například na dva filmové pásy po sobě (když by se nevolaly společně), nebo na filmovým pás a potom po přefiltrování kupříkladu na kinofilm 1-2 ks? případně kolik desítek minut/hodin ta chemie-pracovní roztoky vydrží po použití
no je lépe kameru přiclonit než otevřít, takový moudro přijde až v praxi
 

  • 0

#184 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 30 December 2017 - 20:53:57

vymytí vývojnice? stačí vodou.No a když píší mýdlem,proč ne.

praní bych  zvedl na šest výměn po 1.vývojce a běliči.

závěrečné praní? taky bych přidal,už ohledně archivace.

druhý osvit? to je asi v pořádku.Dobrý je cívku s filmem osvítit pod vodou v bílém lavoru.

Jakou chemii používáte?

Víc těch filmů volat by nebyl problém.Chtělo by to mít 1l pro první volání a 1l pro druhé volání/lze použít jakoukoliv pozitiv.vývojku/

Barvu jsem volal v jednom litru 12 filmů během tří dnů,jak super8,tak kinofilm 35mm.


  • 0

#185 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 30 December 2017 - 21:42:16

Ja by som to s tým mydlom nepreháňal ani keby som ju chcel predať.


  • 0

#186 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 December 2017 - 08:56:12

RHx, vývojnicu v podstate nie je potrebné umývať, nakoľko inverzná lázeň ju vlastne vždy vyčistí, len po zmáčadle je potrebné tank aj cievky poriadne prepláchnuť v tečúcej vode a nechať vyschnúť.

Ak by bolo potrebné umyť nejaké nádoby, teda myslím foto nádoby, tanky, fľaše, misky na papiere a podobne, vynikajúco poslúži inverzná lázeň, aj použitá, do ktorej nalejeme cca 100ml kyseliny sírovej, stačí akumulátorová. Naliať do nádoby, nechať postať 5-10 minút a potom poriadne niekoľko krát vypláchnuť. Ešte sa nenašla usadenina, ktorá by tomuto roztoku odolala. Na čistenie foto veci používam len toto. Pozor na kyselinu, silne leptá aj zriedená, takže zvýšena pozornosť je na mieste.


  • 0

#187 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 December 2017 - 10:35:52

děkuji za rady

první film zkušební, kamera se zdá v pořádku, film je při promítání úplně klidný, kamera někdy po záběru nezavřela závěrku, možná slabé baterie(lomo sport 3)

film+chemii jsem koupil foma a na barvu se nechystám

ještě se ptám na otření filmu po sušení, kino-svitky jsem nikdy neotíral, jestli se to má dělat, nebo případně podle potřeby

-

tady jsem měl opětně před lety štěstí, v bazaru jsem dostal sadu osmičkáře za 30,- kč a konečně jsem ji po týdnech hledání nalezl! takové věci průběžně kupuju "co kdybych to někdy potřeboval"

jsou to naváděcí pásy super8, štětec, utěrka, čistící roztok a.... lepky! sice na tyhle revue lepičku nemám, ale věřím, že si s nimi případně poradím

tak jestli někdo nuzujete, můžu poskytnout

Přiložený soubor  sada.jpg   105.74K   0 Počet stažení


  • 0

#188 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 31 December 2017 - 11:00:21

Zajímalo by mě, jak jsi sušil a na čem? Pořád ve mě hlodá, natočit si a vyvolat sám svoji 8-ku.


  • 0

#189 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 December 2017 - 11:54:24

smáčedlo a pak film pověsit na drátkové závěsy, něco jako vánoční stromeček, bylo to kolem celé komory a ten pocit, když vidíš šestnáctkou lupou v těch okýnkách ty lidičky, to je jak vyvolávat prvně před mnoha léty

kde by mě napadlo, že se k tomu někdy dohrabu, jen mě s odstupem mrzí, že jsem se do toho nedal dřív, měl bych synka na pískovišti, taková ta klasika našich rodičů a jejich archívů 

teď ho chytím leda s fyzikou, nebo tabletem

kolik lidí ty vývojnice poptává, to jsem měl opravdu veliké štěstí ji koupit v čechách a mít pod stromečkem


  • 0

#190 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 December 2017 - 12:03:24

Ja po zmáčadle pretiahnem film cez rozmočenú a dobre vyžmýkanú jelenicu a zavesím ho na šnúry nad vaňou v slučkách asi tak meter dlhých. Či to pretieranie je potrebné neviem, tak som sa to pred rokmi naučil a dodnes to praktikujem u všetkých filmoch, či už kino, zvitok alebo 8-16mm. Na vešanie používam kancelarské sponky na spisy, ktoré roztiahnem do takého pretiahnutého "S". Na 16mm film akékoľvek, Na S8 len tie také akoby medené, či mosadzné. Sú tenšie a tak nehrozí poškodenie perforácie.


  • 0

#191 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 2 January 2018 - 10:46:15

Pánové, kde bych mohl zakoupit zaváděcí/naváděcí pásy pro N8? Mám doma pár filmů, které bych jimi rád opatřil. U Fomy jsem našel v nabídce pás jenom pro perfo 35mm.


  • 0

#192 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 January 2018 - 10:53:15

přece u mě

dej mi do soukromé zprávy adresu, nevím, jestli mám ještě obálku od lepidla

-

ovšem dotaz do fomy proč mají filmy a nemají pásy by se taky dal poslat


  • 0

#193 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 2 January 2018 - 12:29:13

RHX   ovšem dotaz do fomy proč mají filmy a nemají pásy by se taky dal poslat

 
 
To je dobrý nápad.Hned tam posílám dotaz.Přidejte se!Čím nás bude víc,tím líp.

  • 0

#194 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 2 January 2018 - 13:06:46

Já jim psal dotazy ohledně vývojky, ale nikdy nepřišla odpověď. Ale takhle když něco objednám a zaplatím, to se můžou přetrhnout.


  • 0

#195 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 2 January 2018 - 15:50:39

Tady je odpověď.

 

Dobrý den,

 

zaváděcí pás máme pouze šíře 35 mm:

 

https://fomaobchod.c...0601]?ItemIdx=0

 

Jiné provedení není k dispozici z důvodu malé poptávky.

 

S přáním hezkého dne

 

 

Milan Pavlík

FOMA BOHEMIA spol. s r.o.

Jana Krušinky 1737/6

Pražské Předměstí

500 02 Hradec Králové


  • 0

#196 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 2 January 2018 - 15:57:11

Zaváděcí pás 16mm jsem u Fomy koupil v roce 2016.


  • 0

#197 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 January 2018 - 20:23:03

já před vánoci zjistě, že mám stejnou šichtu, jako expedice se ptám, zda můžu zaplatit převodem a zboží vyzvednout na bráně, až pojedu v 16 hodin domů

kdepak

strážník zboží vydat nemůže a platba převodem nepřipadá v úvahu

tak jsem si zaplatil poštovné a nechal si to převézt dva kilometry na poštu

já si nestěžuju, aby nebyla nějaká mejlka, jen s tím budu na příště počítat

-

kdo ví, jak je to s některými položkami, třeba by stačil jeden osmičkář v představenstvu a máš všechny pásy i film super osm do kazet


  • 0

#198 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 January 2018 - 10:05:33

A čo Wittner alebo Kahl? skúsiť pozrieť a poprípade spojiť niekoľko objednávok aby sa rozložilo poštovné, ináč len po bazároch. Mne sa podarilo kúpiť asi 50metrov origo Fomáckeho za pár Euro, ale S8.


  • 0

#199 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 January 2018 - 14:11:16

dotaz - zda zahraje ve výsledku, když budu r100 z kamery, nebo kinofilm vyvolávat zvolna rotačně, předpokládám, že různé tovární procesory tak nějak fungují

stejně jsem s tím pohyboval během celého procesu, tak jestli s tím má někdo zkušenost

 

oč mi jde, jednak kinofilmový formát - testy - běžně si zpracuju jeden záběr libovolného formátu, nebo několik na kinofilmu apod.  a pak když bych potřeboval na zkoužku vyvolat dva metry 2x8 mm, nebo třeba kvůli titulkům 

 

že bych dal cívku na výšku +nějaký pohon na hřídeli a dolů udělal měsícovitou nádobu z nerezu, snadné napouštění, vypouštění a úspora chemie

jen doladit navinutí - upevnění filmu  v cívce nikoli od středu, ale kousek od vnějšího obvodu, případně navíjet s pomocným pásem od středu a ostrý kousek filmu nalepit na konec


  • 0

#200 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 7 January 2018 - 16:30:22

dotaz - zda zahraje ve výsledku, když budu r100 z kamery, nebo kinofilm vyvolávat zvolna rotačně, předpokládám, že různé tovární procesory tak nějak fungují

stejně jsem s tím pohyboval během celého procesu, tak jestli s tím má někdo zkušenost

 

oč mi jde, jednak kinofilmový formát - testy - běžně si zpracuju jeden záběr libovolného formátu, nebo několik na kinofilmu apod.  a pak když bych potřeboval na zkoužku vyvolat dva metry 2x8 mm, nebo třeba kvůli titulkům 

 

že bych dal cívku na výšku +nějaký pohon na hřídeli a dolů udělal měsícovitou nádobu z nerezu, snadné napouštění, vypouštění a úspora chemie

jen doladit navinutí - upevnění filmu  v cívce nikoli od středu, ale kousek od vnějšího obvodu, případně navíjet s pomocným pásem od středu a ostrý kousek filmu nalepit na konec

O rotačnom volaní neviem prakticky nič, ale na volanie 16mm filmu do dľžky 150 cm používam upravenú plastimatku. Už som tu niekde vešal fotky.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních