Přejít na obsah


Fotka

Začátečnický velkoformát (původně: VF - CALUMET 4X5")


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
65 odpovědí na toto téma

#1 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 16 prosinec 2009 - 09:02:39

Zdravím,
již delší dobu uvažuji o vstupu do světa velkého formátu.Na aukru jsem našel kameru CALUMET 4X5,jejíž cena mi přijde celkem přijetelná,oproti ostatním kamerám,které jsem viděl prodávat.Je tedy bez objektivu,ale ten bych si již časem dokoupil.Zatím mám v plánu to nějakým způsobem začít dávat dohromady.O této kameře jsem však na internetu nic nenalezl,alespoň ne v češtině.Zajímalo by mě,zda-li někdo něco o této kameře nevíte.Jestli je to vhodný typ,atd.Díky
  • 0

#2 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 16 prosinec 2009 - 09:03:15

Zapomněl jsem přidat odkaz.... :-)
http://www.aukro.cz/...iew_camera.html
  • 0

#3 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 16 prosinec 2009 - 09:32:23

Tento Calumet je školní, tedy velmi jednoduchá, začátečnická kamera. Čímž nemyslím jednoduchá na obsluhu, ale to, že není tak rigidní a přesná, jak bychom asi většinou chtěli. Já osobně bych ti doporučil spíše Toyo 45G. Dá se sehnat z ebay a možná i z čr za nějakých 6 tisíc a je to už dospělý stroj...
  • 0

#4 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 prosinec 2009 - 09:51:57

Jak muze byt prijatelna cena, kdyz je to aukce ?

V posledni vterine muze klidne nekdo prihodit 20.000 Kc
  • 0

#5 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 prosinec 2009 - 10:28:49

myslím, že už to na aukru běželo lehce přes 4 a nikdo to nechtěl.
Ona i cena 3,9 je poměrně našponovaná. Nebude to moc systém, na kterém se dá stavět, protože to není příliš obvyklý stroj. Pozdější Calumety jsou přejmenovaný Camba.
Taky bych se přeptal prodávajícího jak je to s pohyby typu rise, fall a swing...
Ono těch 20k by bylo jen zbožné přání prodácájícího :-) :-) :D
  • 0

#6 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 prosinec 2009 - 10:41:32

Na Aukru bezne ceny neplati :-) Mnohokrat jsem videl jak se neco vydrazilo za cenu vyssi nez novy kus v obchode. Pred vanoci lidi koupi cokoliv :-)

Mozne jsou i aukce "Nevim co to je, prodam za 800 Kc"

Jde o to, ze u aukce cena neni jista a na pohled vyhodna nabidka muze skoncit jako pekne nevyhodna. Zvlast kdyz zacne soutezit nekolik zajemcu kteri netusi jaka je skutecna hodnota.

Takovyhle aparat bych radsi poridil u Pazdery nebo u Skody, pripadne na inzerat (Paladix)
  • 0

#7 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 prosinec 2009 - 11:07:12

Tento přístroj již v aukci byl. Ale zrovna patří do kategorie nevyspitatelnejch aukcí. Já by jsem Ti nedoporučoval koupi
Jde opravdu o jednoduchý a neskladný přístroj. Já jsem nedávno prodal Sinara Alpinu za 8 000 a nyní mě to mrzí. Má výhody oproti P2. To co by se dalo doporučit je více. Ale jako na všem záleží i zde na penězích. (to pořád od dob, co je Féničané vynalezli). V celku mě na setkání na Rýchorách překvapilo Cambo. To je již dospělej stroj. Pro začátek by bylo lepší se schánět po informacich o tom jednoduchým s pevným širokým měchem. Není sice zde na temný moc oblíbený stroj, ale jde o názory lidí, co mají velmi dobrý stroje. Vždyť majitel Royse nebude chválit Škodovku i když i ta tě přepraví od A do B a na naučení stačí. Na poznání záležitostí ohledně focení s naklápěcími standartami je takovýto přístroj dostatečný. Dá se také nosit.
Zapoměl jsi ale na dovybavení. Kazety na film a objektivy.
  • 0

#8 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 16 prosinec 2009 - 11:08:35

Kup si Sinara F, neni jine cesty... Temer cokoliv jineho je zbytecne oddalovani nevyhnutelneho.
Pres eBay...
Pokud s nim neumis, jiste tu ti hodne lidi s logistikou nakupu pomuze...

Bohousek
  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 prosinec 2009 - 11:10:49

podle mě je u takovýho nákupu další klíčová otázka a to je zvětšovák a taky jestli se vejde kam ho potřebuju dát
každej ho doma nemáme :-) ale možná kolega už má
  • 0

#10 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 16 prosinec 2009 - 11:14:21

to co doporučuje otec s tou rezervou na kazety a sklo ber vážně, taky by se ti mohlo stát to co mně - že budeš mít nádherný stroj, ale budeš se ně něho moct akorát dívat (já se na něho teda ještě nedívám bo mi teprve cestuje z dojčlandu)
  • 0

#11 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 16 prosinec 2009 - 11:15:12

v prvni fazi se to da resit rollkazetama na svitky a pouzit tedy stredoformatovy zvetsovak. ale neni to uplne ono.
  • 0

#12 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 16 prosinec 2009 - 11:19:40

možná bych si zkusil počkat na kolik je schpný to prodjece snížit, protože to snižuje furt...
nebo se s ním rovnou domluvit.
  • 0

#13 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 prosinec 2009 - 11:31:35

v prvni fazi se to da resit rollkazetama na svitky a pouzit tedy stredoformatovy zvetsovak. ale neni to uplne ono.


otázkou je, jestli je tam strčí a bude souhlasit rovina ostrosti. Rolka Horseman a podobné se strkají místo modulu matnice (jde sundat?), ta co se strká pod matnici jako například Cambo není moc běžná a u nás běžela v posledním roce jen jednou asi za 2700,-
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 16 prosinec 2009 - 11:59:53

Sinar F je nicméně docela hovado a jestli to chce nosit... Kdoví k čemu to punkomat chce, třeba ani nepotřebuje kardan, ale spíš by ocenil sklopku, nebo cokoliv skladnějšího...
  • 0

#15 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 16 prosinec 2009 - 12:00:55

Díky za rady.Asi to tedy raději nechám plavat a dám na rady zkušených,abych se (jak mám ve zvyku) opět neunáhlil a později investuji do lepší kamery.Rozhodující pro mě však bude cena.Jak již tady někdo zmínil ono přirovnání: Prozatím zřejmě postačí ona škodovka,která mě doveze z bodu A do B :wink: .Ohledně té ceny.Nějak mi prostě připadlo,že o onu kameru není zájem,vzhledem k tomu,že k ní,na rozdíl od jiných, ještě nikdo nepřihodil.To,že tam v poslední minutě může vyletět cena,o tom vím.Ostatní vybavení ještě nemám,ale chci to začít pomalu dávat do kupy.Pokud by pak tedy bylo možné s někým domluvit logistiku přes e-bay,tak by to bylo supr,protože mi to připadá hrozně složité a ještě komunikovat v cizím jazyku s prodejcem...tahle představa mě budí ze spánku :wink:

Je tam ještě jedna aukce,ale připadá mi to podivné.Ovšem ta kamera je krásně stará
http://www.aukro.cz/...o_npa_1888.html
  • 0

#16 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 16 prosinec 2009 - 12:05:04

Ten dřevák je 5x8, takže filmy a kazety = problém.
  • 0

#17 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 prosinec 2009 - 12:16:16

Hele ještě jsem se jednou díval na tu aukci, jest-li jsem mašinku nepodcenil a zbytečně nepomluvil. ----Výsledek?NEPOMLUVIL. Opravdu ji nech plavat.
Taky by jsi se měl rozepsat, na co tu mašinku chceš. Já vím na focení, ale čeho? Roper si koupil Graflexe z USA a ouplně září. (tedy září Roper. Graflex po těch letech již tolik nezáří). Malý skladný přístroj a dá se nosit s nasazeným objektivem. ----taky řešení---A byl za hubičku.
Sinar je král mezi velkoformáty. Jistě by se králů našlo více, ale nejsou nejskladnější. Když se s ním v kufru tahám po okolí, tak dojedeme co nejblíže autem a pak si hraju na zapomenutého Němce při odsunu.
Kazety nemusej bejt kompatibilní :wink: :wink: Pak jde o zvolený rozměr. 4"x5" nebo 9x12. Až mi Roper vrátí 2 kazety 9x12, tak by jsem Ti je mohl půjčit.
  • 0

#18 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 16 prosinec 2009 - 12:44:04

Ahoj, nechci hodnotit konkrétně ten Calumet, ale měl bych jednu konkrétní radu k VF. Opravdu pokládám za nutné si předem ujasnit, co budeš dělat s nafoceným materiálem... Budeš si schopen planfilmy vyvolat doma? Pokud ano, co pak s nimi - stačí ti BW a kontaktní kopie? Pokud ne, máš na to zvětšovák, budeš mít na jeho pořízení a (nepodcenit!!!!) budeš ho mít kam nainstalovat? Pokud chceš navíc barvu, zvládneš doma barevný proces? Nebo to budeš skenovat a tisknout - máš na to scanner (nebo peníze na jeho koupi)? Atd, atd....

Tohle je fakt zásadní - z hlediska zpracování je vše (relativně) triviální do cca 6x9cm, ale u větších formátů se najednou všechno zatraceně hodně zkomplikuje. Ale vyřešit to prostě musíš, bez toho je to o ničem. Třeba diákem 4x5palců jistě všechny oslníš na nějakém fotopivu, všichni na to budou obdivně zírat, jenže po prvotním okouzlení zjistíš, že bez možnosti to kvalitně naskenovat nebo přímo zvěšit na Cibu/Ilford si to můžeš v podstatě tak leda strčit víš kam - samo o sobě je to na nic...
Opravdu bych to nepodceňoval - u VF jsou ty věci v "postprocesu" hodně zásadní...
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 16 prosinec 2009 - 13:04:24

Mno, zvětšovák není až takový problém, na to stačí jen peníze :) Ale pak ty věci kolem! To bejvá teprve sranda :) 4x5 mašinu, kterou jsem kupoval víceméně kompletní přesně před rokem začnu používat asi řádněji až teď. Ono se to nezdá, ale třeba jen ten batoh. To je u kardanu velký problém. Teď teprve ho budu mít. Nebo řádný stativ, objektivy, vývojnice, filtry, kazety - ač se to nezdá, není to levná sranda. "Tělo" fotoaparátu opravdu nebývá až tak drahé, to až tyhle věci okolo to prodražují. Já osobně bych skorem doporučoval vzít si půjčku a koupit všechno najednou, jinak budeš jen vymýšlet, bastlit, nahrazovat a půjčovat...

Vím, že většina věcí jde pořídit i levněji, třeba vývojnice jde ubastlit, místo Dursta může mít Magnitara, nemusíš mít skla se závěrkou, ale vono to prostě není ono... Takže takový náhled rozpočtu na vf, pro lepší představu, jak to vidím já...

Středová rozvaha:

Tělo fotoparátu - 6000,- (třeba to toyo 45G, co jsem doporučoval)
Širokoúhlý měch - 1500,-
5 kazet 4x5 - 1250,-
Zvětšovák 4x5 - 12000,-
Objektiv k zvětšováku - 2500,-
Tři skla k fotoaparátu se závěrkou - 18000,-
Vývojnice řady jobo 2500 - 3000,-
Lupa, drátěnka, jeptiška - 1500,-
Batoh 5000,-

= 45 000,- jen to fikne.... (když budeš mít štěstí a budeš obchodovat na ebay, tak řekněme o necelých deset méně)

Zalevno se zvětšováním - takový set pro zátiší
tělo fotoaparátu - 5000,-
3 kazety - 750,-
Magnitarus - 1500,-
Tessary bez závěrek - 2500,-
lupa, drátěnka, jeptiška - 200,-


= 10 000,- a nosit to budeš najak po rukách, což je peklo....

Bez zvětšování = - magnitarus....
  • 0

#20 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 16 prosinec 2009 - 13:11:17

No Pavle, já měl v reálu možnost vidět u kolegy, jak stěhoval ten Magnitarius - jestliže nemám žádný principiální problém provozovat Opemus "jen tak v koupelně", tak u toho Magnitaria ani náhodou - tam prostě kdo nemá možnost stabilní temné komory, tak má smůlu...

Jinak ale hezký příspěvek, kterým to jen dále rozvádíš včetně příkladů cen - výmluvné :wink:
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 16 prosinec 2009 - 13:21:40

Já magnitara měl doma jen na chodbě, pořád jsem věřil, že to s ním půjde, ale v mé podkrovní místnosti bez šance. Jsem se prostě naprdnul, stavil se v bance, půjčil si nějaký prachy a koupil si moderní zvětšovák s multigradační hlavou a nikdy jsem toho nelitoval ani na vteřinku....
  • 0

#22 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 16 prosinec 2009 - 13:23:44

Já magnitara měl doma jen na chodbě, pořád jsem věřil, že to s ním půjde, ale v mé podkrovní místnosti bez šance. Jsem se prostě naprdnul, stavil se v bance, půjčil si nějaký prachy a koupil si moderní zvětšovák s multigradační hlavou a nikdy jsem toho nelitoval ani na vteřinku....


Jojo, jak jsem ten Magnitarius viděl v reálu, tak tě absolutně chápu...
  • 0

#23 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 16 prosinec 2009 - 13:25:27

S tím magnitaurem mohu potvrdit. Ten můj od Pavla má teď už přes měsíc nucenou pauzu a ještě tak měsíc až dva se to nezlepší. Místnost, kde jsem zvětšoval, jsem musel vyklidit, a ačkoliv bych si ho mohl roztáhnout i jinde, tak tak nečiním, protože rozebírat a přenášet 67kg neustále dokola je neskutečná otrava. Na druhou stranu, zrovna magnitaurus je i pěkný bytový doplněk, pokud se tomu poddá rodina, může krášlit řekněme obývací pokoj, a zvětšovat se dá v noci tamtéž(vyvolávat pozitivy už je možné kdekoliv).
  • 0

#24 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 16 prosinec 2009 - 13:27:49

Jen připomenu, že v tý svý rozvaze nemám řádný stativ s řádnou hlavou, velké filtry atp :) To je další kotel peněz :)

Nicméně, třeba takový David, ten si pořídil krabici s jedním sklem za pár kaček, kontaktuje to alternativně a fotky má jak víno :) Ale když von je ten talent, no :))))
  • 0

#25 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 16 prosinec 2009 - 13:32:38

Co tím punkomate vlstně chceš fotit? Já s tím sice nemám také zkušenosti, takže nechci radit hloupě, ale já mám na to své snímání krajiny a spol. předválečnou sklopku s velice omezenými pohyby, dva objektivy, a jsem spokojen. Jestli míníš něco podobného(a jsi ochoten to nosit), nebude lepší pořídit dřevěný přístroj tak velikého formátu, aby se to nemuselo zvětšovat. Když se stavíš v Brně na Kounicově, mají tam pár kousků, objektiv by to vystačil, co bude na komoře, kazety se nějak opatší a víc by snad nemělo být potřeba. Jen mít tu trpělivost, já ji třeba nemám, a tak mnohdy, ač vím že je to hřích, vyrážím do přírody s nějakou tou miniaturou a na ctihodný přístroj se často práší...
  • 0

#26 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 prosinec 2009 - 14:03:47

Já by jsem Tě Pavle doplnil. Předně i nejpevnější ocelová pěst temnokomorníka nemá šanci kardan udržet. Já mám stativ Gitzo R.No.4 rovnou s hlavou a nedám na něj dopustit. Těch 8 kilo má. Mají jej u 'Skody, ale v dost bídném stavu za 9999 korunek. Maj i levnější, ale o dost horší. Berlebach se jeví asi jako nejlepší s ohledem na cenu. Ten mám doma a mohl by jsem Ti jej pro začátek půjčit. Jen mi doma leží a leží.

:wink: Hlavně se nenech odradit. Stejnym uvažováním a rozhodováním jsme prošli všichni. Zvětšovák Ti mohu taky nabídnout. Po snaze zakoupit ten nejlepší mi nyní leži dva Dursty 4"x5" a jeden 13x18. Tím se mohu považovat za Durstmena 1. kategorie, tak si vše rozmysli, aby jsme nebyli durstmeni dva.
  • 0

#27 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 16 prosinec 2009 - 14:30:37

Děkuji Pavlovi_P (i jiným samozřejmě) za pěkný rozpis cen.Počítám s tím,že je to nákladné,ale předpokládal jsem tak o 15000Kč méně.Mám právě teď možnost si koupit něco do fotografické výbavy na Vánoce,a tak jsem reagoval ,zřejmě unáhleně,když jsem zahlédl na aukru ten fotoaparát.Musím si ještě pořádně prostudovat různé typy kamer.Jelikož žiji od výplaty k výplatě,tak budu nucen to nějak slepovat dohromady a snad příjde den,kdy bude komplet.O té půjčce jsem také přemýšlel,ale moc se mi do toho nechce,abych nedopadnul tak,že budu vysedávat v Brně u Tesca, obklopen velkoformátovým vybavením a popíjet krabicové víno :wink: S vyvoláváním planfilmů (pár kusů) už nějaké zkušenosti mám a nějaký extra problém bych v tom neviděl.Planfilmy bych si chtěl zvětšovat a asi bych si pořídil ten magnitaurus,ačkoli moc chváli na něj není,jak tak čtu.Svoji komoru mám,tak s umístěním by problém být neměl.
A teď proč to všechno vlastně: S velkoformátem mám v plánu fotografovat portéty.
Ale nejvíce ze všeho si chci splnit svůj sen (doufám,že tady teď nebudu pro smích):Když jsem byl před několika lety na Ukrajině v horách,tak mě velice okouzlila jedna horská oblast,kde lidé žijí ještě takovým prostým způsobem života.A tak jsem si řekl,že tyto odlehlé komunity někdy v budoucnu musím začít fotografovat.A hrozně se těším na to,že se třeba na dva měsíce sbalím,budu chodit po horách s velkoformátovou kamerou a pořizovat fotografické snímky sedláků, horalů,pasáku ovcí,atd.Asi to zní naivně,ale chci se o to alespoň pokusit.Z toho vyplývá,že kamera by neměla být nějaký těžký dinosaurus a že si k ní budu muset navíc zaplatit kurs ruského jazyka :wink:
Je to vše otázka delší budoucnosti,ale začínám sestavovat výbavu již nyní,abych se mohl nějakým způsobem naučit pracovat s kamerou, zpracovávat planfilmy a výsledek na papíře tak nějak odpovídal mé představě.

Přidávám ještě odkaz na stránky,kde jsou ukázky fotografii Gabriely Kolčavové z její výstavy Houstone,nemáme problém.Údajně je to první česká road-movie focená na velký formát.
http://www.kinoartbr...riela-kolcavova
  • 0

#28 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 prosinec 2009 - 14:39:01

Hele nabízí se jednoduché řešení. Já pojedu s tebou a ostatní vezmu s sebou. Můžeme vyrazit po svátcích. Oni na Ukrajině je mají pozdějc, tak by jsme letos slavili dvakrát. :wink:
  • 0

#29 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 16 prosinec 2009 - 14:46:08

.A hrozně se těším na to,že se třeba na dva měsíce sbalím,budu chodit po horách s velkoformátovou kamerou a pořizovat fotografické snímky sedláků, horalů,pasáku ovcí,atd.Asi to zní naivně,ale chci se o to alespoň pokusit.Z toho vyplývá,že kamera by neměla být nějaký těžký dinosaurus a že si k ní budu muset navíc zaplatit kurs ruského jazyka :wink:


Není na tohle lepší nějaký "větší svitek" - typu Mamiye RB67 či třeba nějaké té staré hledáčkové Fuji GW690? Kvalita už je také vynikající, přitom ale je proti VF propastně lepší přenosnost atd.
Prostě si myslím, že VF má cenu použít tam, kde je jeho použití jasným přínosem - chybou je chtít fotit na VF jen proto, že mi to připadá "cool"...
Tohle si neber sebeméně osobně - třeba mi teď jako reakci napíšeš nějaký důvod, který mě nenapadl :wink:
  • 0

#30 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 16 prosinec 2009 - 14:50:08

čeče ty hory... odlehosti usedlosti... to na mě přímo dýchá sklopkou :wink:
  • 0

#31 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 prosinec 2009 - 14:51:41

A hrozně se těším na to,že se třeba na dva měsíce sbalím,budu chodit po horách s velkoformátovou kamerou a pořizovat fotografické snímky sedláků, horalů,pasáku ovcí,atd.Asi to zní naivně,ale chci se o to alespoň pokusit.Z toho vyplývá,že kamera by neměla být nějaký těžký dinosaurus a že si k ní budu muset navíc zaplatit kurs ruského jazyka

přeju hodně zdaru, protože myšlenka je to opravdu pěkná - jinak dle mého je fotograf důležitější, než formát - v tomto případě a aby "to" na těch snímcích bylo záleží přece víc na tobě než na kameře
přeju ať se dílo vydaří
  • 0

#32 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 16 prosinec 2009 - 14:54:10

Tak to potřebuješ skládačku. Pokud dřevo, tak Wista je třeba levná a dobrá, pokud kov, tak takové Toyo Field A je i mým snem.

Jinak ty portréty... čoveče, já ti nevím. Aby to pak nebylo jen o té formě. Já jsem si ty portréty odložil, ač jsem je také zkoušel. Raději dál zůstávám u 6x7, kde je kvalita opravdu dostatečná a díky tomu, že je to slr je práce s tím jednodušší a máš větší šanci zachytit určitý moment. Ono je to z toho vf pak samozřejmě kulervoucí, ale chci jen říct, že prostě to, že je to na vf z toho dobrou fotku neudělá. A není to vůbec legrace....

Když o tom tak přemýšlím, být tebou, koupím dřeváčka 18x24, k tomu dřevěný stativ, toulám se a dělám kontakty.... Jen ty kazety, ty to chce nějak ošéfovat :)
  • 0

#33 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 16 prosinec 2009 - 14:57:07

Přidávám ještě odkaz na stránky,kde jsou ukázky fotografii Gabriely Kolčavové z její výstavy Houstone,nemáme problém.Údajně je to první česká road-movie focená na velký formát.
http://www.kinoartbr...riela-kolcavova

Ajaj, jenze ti jeli autem a drzeli se zakladniho postulatu VF fotografie, ze cokoliv vzdaleneho vice nez 5 minut lehke chuze od auta neni hodno fotografovani!
Zkusim mensi brainstorming na toto tema, muj nazor:
Tohle je velmi odvazny plan a tise ti ho zavidim. Ale budu te od neho mirne zrazovat, protoze 2 mesice toulani s VF bez automobiloveho zazemi je podle meho temer nerealizovatelny plan. Kdyz vezmes vybavu typu 4x5 kardan, das ji do nejakeho batuzku, na nej pridelas stativ, ono se to nezda, ale pod 12kg to moc nepujde. A ja osobne mam v horach vyzkouseno, ze batoh nad 20kg uz je problem, pravda, jsem lemra zdechla.
Naopak, s kardanem na potret si vyhrajes v atelieru, pokud mas ovsem dostatecne trpelivy model.
Na cesty bych doporucil sklopku, Toyo 45A ti v Brne ukaze Fesoi, ja bych mozna volil radeji i format 6x9, neco jako Technika/Horseman/Graflex, ktery ma dalkomer a moznost pouzit jak rolku tak kazety. Mamiya 23 je fotoaparat skoro reportazni, byt uz rozmernejsi. Ono kdyz bys to mel dele nosit, rad vystacis s jednim objektivem! A daji se s tim fotit i momentky!
Pravda, pohyby to nema jako kardan, ale ta vaha!
Taky stativ staci typu 055, kdyz bych to mel nosit po horach, klidne pod to dam jenom 190!
Na delsi vypravu je treba i pocitat, ze musis nosit fotograficky material, to se taky docela nastrada! Pokud nechces jet na svitek, musis mit prebijeci stan, dalsi kram do batohu...

Ale hlavni doporuceni!
Nez cokoliv koupis (hlavne kdyz nemas prebytek financi), zkus si co nejvic fotaku osahat, takhle po internetu ti muzem radit, ale osobni kontakt s aparatem je neco jineho. Dojed na nejaky sraz TK a tam pravdepodobne najdes +- vetsinu veci, o kterych muzes uvazovat...

A jeste, proc bych volil kardan Sinara F:
Prodava se za cca 300-350EUR s jednim sklem, je to uceleny system, ktereho jsou plne bazary. Vystaci ti pravdepodobne do smrti, byt je to plastak... Kdyz se ti neco poskodi, pripadne zatouzis po 8x10", proste dokoupis par veci a jedes dal...
To Toyo 45G je peknej kousek, ale prislusenstvi/nahradni dily jsou prece jenom mene obvykle ve stredni Evrope...
Urcite bych nekupoval ruzne Camba Explorer, protoze to je opravdu zacatecnicka kamera a brzy bys zjistil, ze potrebujes vice. A jsou to stroje obvykle spatne prodejne, viz. cena na Aukru...

Bohousek
  • 0

#34 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 prosinec 2009 - 15:12:40

No právě Radime. Koupí toho nedoporučovanýho Camba za směšnou cenu 2500 a pak je klidně pošle dál. Ty se dost točej. Je lehký, na začátek stačí, výtah má 50 cm a je skladný. V tomhlůe se Radime rozcházíme.--ale hlavně že se sejdeme jinak ve všem.
  • 0

#35 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 16 prosinec 2009 - 15:36:47

to by mne zajímalo kde se tyhle camba za tyhle prachy prodávají...
mlátím se do hlavy že jsem si nechal utéct to TOYO od antona...
  • 0

#36 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 prosinec 2009 - 15:39:54

...
Ale nejvíce ze všeho si chci splnit svůj sen (doufám,že tady teď nebudu pro smích):Když jsem byl před několika lety na Ukrajině v horách,tak mě velice okouzlila jedna horská oblast,kde lidé žijí ještě takovým prostým způsobem života.A tak jsem si řekl,že tyto odlehlé komunity někdy v budoucnu musím začít fotografovat.A hrozně se těším na to,že se třeba na dva měsíce sbalím,budu chodit po horách s velkoformátovou kamerou a pořizovat fotografické snímky sedláků, horalů,pasáku ovcí,atd.Asi to zní naivně,ale chci se o to alespoň pokusit.Z toho vyplývá,že kamera by neměla být nějaký těžký dinosaurus ...


tvoje tema je mi hodne blizke, ja se chystam na podobnou vec pristi nebo prespristi rok do Rumunska.

Aparat na toto tema potrebujes pohotovy, relativne lehky a skladny. Doporucil bych ti nejakou 5x4" sklopku (sam mam Graflex Crown Graphic a jsem s nim plne spokojeny). Pravdou je, co se casto tvrdi, ze sklopka je kompromis z hlediska moznosti pohybu oproti plnohodnotnemu 5x4 fotoaparatu. Sam jsem se timto zatim necitil nijak omezen.

Pokud svoji akci na Ukrajine pojmes tak, ze budes mit vzdy par dni nekde rozbaleny "zakladni tabor" ze ktereho se budes vydavat na 1 -2 denni vylety, pak bys kuprikladu ten Graflex (+ 7 kazet + rukav na vymenu filmu + krabicku s filmy + krabicky na filmy & hodne cernych sacku + dratenky + filtry + zada na rolku 6x7cm) byl schopen sbalit do velmi maleho batohu, v mem pripade Deuter Travelpack 55L). Z boku na ten batoh pripnes z jedne strany stativ, z druhe strany lahev na vodu a horni nebo spodni casti se ti vejde i neco malo k jidlu a pak kusu obleceni.

Jinak nez aparat koupis, priklanim se k bohouskove rade, nejlepe napred vyzkouset, pripadne pokud mozno zapujcit. Relativne rychle zjistis, jestli ti vyhovuje nebo ne.

S drevakem 18x24cm bys byl frajer, zavidel bych ti to, a vysledek (kontakty) by urcite staly za to. Sam si neumim delsi vylet s takovym strojkem predstavit, ale mozna je to jenom ma lennost.
  • 0

#37 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 16 prosinec 2009 - 15:56:33

ono ten dřeváček 18*24 něni sám o sobě zas taková kráva. ale ty kazety... navíc v tu chvíli jde opravdu o čisté focení 18*14.

nicméně přesně jak píše šnek. 4*5 sklopka (klidně bych si takto dopřál linhof. kazety, záda na rolku. je to nádherně skladný! pohyby jsou slučný.

budu-li darebák - 5*7 paců neni o moc větší než ty sklopky 4*5... ale dokompletovat to do tak rozsáhlýho systému je mnohem těžší, než 4*5
  • 0

#38 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 prosinec 2009 - 17:06:22

Já bych to viděl jako Bohoušek. Buďto nějakou dálkoměrnou fujicu, nebo mamču pressku ... vše na svitek 6x9. Pokud chceš 4x5 tak nějakou sklopku s dálkoměrem. Když jsem se díval na ty fotky z kina Art ..... jsou nepochybně krásné. Akorát je rozdíl vyjet si na trip se dvěma kamarády fotografy a příležitostně si je portrétit a nebo vyrazit do davu mezi horaly a nutit je pózovat před VF.....

Co se týče Camba..... řada explorer je tzv. školní řada, jenž i u nás se prodává za částku kolem 12000 nová. Tomu však odpovídá provedení i následná omezení. Pokud vím, za ty prachy nikde nový kardan nekoupíte. Vyšší řady od fy. Cambo jsou trošku o něčem jiném a ty nejvyšší úplně. Mám doma starý SCII a o proti sinaru F se kterým občas příjdu do styku mi nepříjde ničím horší. Spíš jsem omezen svými fotografickými schopnostmi, než vlastnostmi fotoaparátu....
  • 0

#39 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 16 prosinec 2009 - 19:50:15

Díky všem za komentáře,možná už by to chtělo i změnit název vlákna.
Tak jsem celý den projížděl stránky s VF kamerama a už s tím musím přestat bo se jinak zblázním...
Na klasickou kameru 9x13 nebo 18x24,to chce hodně času na rozmyšlenou a pořádně si promyslet všechna pro a proti u jednotlivých typů,protože ta investice není zrovna malá...Ale do budoucna určitě.
Jak jsem tak ale projížděl různá vlákna,narazil jsem i na mamiyu 23 o které jste se zde zmínili a ten fotoaparát mě velice zaujal.Hlavně tím,že je vcelku pohotový(reportážní) na fotografování mezi VF a jestli jsem dobře pochopil,tak je možné měnit kazety na svitkem s kazetami s planfilmem?? :)
V tom případě bych o něj měl vážný zájem.To by bylo asi ideální na cesty.O tomto typu jsem neměl tušení.Jak je to s cenami? Na ebay byly značné rozdíli.
  • 0

#40 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 16 prosinec 2009 - 20:00:43

Planfilmy ano, ale jen velikosti 6,5x9. Navíc ti to tedy přinese pouze možnost separátního zpracování...
  • 0

#41 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 prosinec 2009 - 20:01:26

Díky všem za komentáře,možná už by to chtělo i změnit název vlákna.
Tak jsem celý den projížděl stránky s VF kamerama a už s tím musím přestat bo se jinak zblázním...
Na klasickou kameru 9x13 nebo 18x24,to chce hodně času na rozmyšlenou a pořádně si promyslet všechna pro a proti u jednotlivých typů,protože ta investice není zrovna malá...Ale do budoucna určitě.
Jak jsem tak ale projížděl různá vlákna,narazil jsem i na mamiyu 23 o které jste se zde zmínili a ten fotoaparát mě velice zaujal.Hlavně tím,že je vcelku pohotový(reportážní) na fotografování mezi VF a jestli jsem dobře pochopil,tak je možné měnit kazety na svitkem s kazetami s planfilmem?? :)
V tom případě bych o něj měl vážný zájem.To by bylo asi ideální na cesty.O tomto typu jsem neměl tušení.Jak je to s cenami? Na ebay byly značné rozdíli.

Mno můžeš rovnou mrknout zde:
http://www.temnakomo...highlight=press
Máš tam nástřel cen, i je tam zmíněno vlákno, kde už mamiak něco k týhle kameře sesmolil.
  • 0

#42 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 prosinec 2009 - 20:02:05

Planfilmy ano, ale jen velikosti 6,5x9. Navíc ti to tedy přinese pouze možnost separátního zpracování...

Tady bych se nebál to slovo "pouze" dát do uvozovek. :)
  • 0

#43 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 16 prosinec 2009 - 20:04:22

Určitě :) Však jsem teď skoupil nadnárodní zásoby planů 6,5x9 ke své RZ :)
  • 0

#44 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 16 prosinec 2009 - 20:15:02

pokusím se o příspěvek přímo k věci. Zmíněný přístroj v aukci je přesně ten typ, kterým jsem včera fotografoval "vánoční dárek", čímž chci říct, že pracovat se s ním dá bez problému, všechny důležité pohyby a vlastnosti VF kamery má...
S jinou VF kamerou jsem ale neměl tu čest pracovat, pouze očumovat. Určitě je pravda, že komport použití, snadnost ovládání a tuhost celého přístroje je oproti věhlasné konkurenci typu sinar, cambo atd, samozřejmě podstatně nižší. Ovšem stejně jako cena.
Pokud chce někdo přístroj na občasné fotografování VF nebo vyzkoušení práce s VF kamerou, nezatracoval bych jej.

Stejný přístroj se prodával také pod názvem Kodak View, ten jsem měl a fotografoval jsem s ním na Šumavě, pokud si někdo vybaví.

A aby toho nebylo málo, mám pocit, že prodejce znám a že působí i zde na TK.
  • 0

#45 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 prosinec 2009 - 20:20:51

A ještě jsem vlastš nic nenapsal k tomu záměru - focení lidí na Ukrajině. Já bych to vzal nějakou dvojočkou na klasickou emulzi. při pečlivé expozici a zpracování to bude vypadat i na plachtě moooc pěkně. A dvojočka, ta se nepronese.
  • 0

#46 Fesoi

Fesoi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 188 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 16 prosinec 2009 - 20:25:15

Mám Toyo 45A a fotím s ním venku.
Objektivy, kazety, expozimetr, stativ, filtry, jeptiška, ... a ještě kino, protože všechno se s Toyem nestihne, flaška s vodou, bunda a tatranka. Opravdu se to vejde na jedny záda.
Deset km v kopcích a druhý den potřebuješ rekonvalescenci.
Doporučoval bych vybudovat základnu a obden vyrážet na fotovýlety.

Jak psal Bohoušek, můžu příležitostně ukázat. (Brno)
Nebo vyrazit na výlet s TK, to co bylo na Rýchorách na dvou stolech se opravdu jen tak nevidí.
Člověk si mohl sáhnout na to o čem dřív jen slyšel.
F.
  • 0

#47 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 16 prosinec 2009 - 21:00:41

Planfilmy ano, ale jen velikosti 6,5x9. Navíc ti to tedy přinese pouze možnost separátního zpracování...


Můžeš to prosím trochu přiblížit,nějak to nechápu...
Beru-li tedy význam separátní-oddělený.
Na váš velkoformátový sraz bych se tedy někdy rád podíval.
  • 0

#48 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 prosinec 2009 - 21:28:51

výhody:
odděleně exponuješ např. dle zonálního systému a každý snímek můžeš jinak vyvolávat. Nepatrně větší plocha negativu.
Strká se pod matnici, takže ji nemusíš sundávat jako když děláš s rolkou
nevýhody: ceny planů 6,5x9
  • 0

#49 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 prosinec 2009 - 21:31:22

píšu jako tatar :)

ps: některé pressky umí naklápět zadní stěnu
  • 0

#50 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 16 prosinec 2009 - 21:40:00

Můžeš to prosím trochu přiblížit,nějak to nechápu...
Beru-li tedy význam separátní-oddělený.
Na váš velkoformátový sraz bych se tedy někdy rád podíval.


někdy v lednu počítám s malým srazem v Brně, tak můžu přinýst můj dřevák na 4x5" (Tachihara, dost podobný jako Wista, Zone VI atd.), kdyby byl zájem.

PS: taky jsem se skoro rok sunul od pořízení kamery až ke zvětšování :) Holt foťák není všechno, jak už Pevel psal vejš.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních