Přejít na obsah


Fotka

PSix/Exakta převíjení filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
79 odpovědí na toto téma

#1 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 prosinec 2009 - 10:06:42

K dotazu Yashica 124 G se rozvinula diskuse o P-Sixu která tam asi nepatří, dovolte mi teda tenhle dotaz.

P-Six jsem nikdy neměl ani nevím v kterých letech se vyráběl. Obrázek který jsem dal do Yashica… je Pentacon Six TL jednoho kamaráda, vylepoval jsem mu ho v roce 1987, hned po skončení záruky která tenkrát trvala jenom půl roku. Je teda vyrobený někdy v roce 1986.

Chodil tenkrát po horách a diapozitivy dával do turistických časopisů. Dokud měl Flexaret V bylo všechno v pořádku. Když si koupil Psix už to od něj nechtěli že je to šedivé a nekontrastní, vylepení vše napravilo.

Foťák spokojeně používal 20 let, pak se mu porouchalo přetáčení, po opravě mu to špatně odměřuje film. Několik oprav, spousta peněz a nikdy to nefunguje dlouho.

Tak nad tím teď hloubám, vyptávám se opravářů. Namáhané součástky udělám nové, z pořádného materiálu, ale ani to není všechno, celé je to řešeno nešikovně. Chtělo by to ňák jinak ještě nevím jak.

Nějakou krátkou dobu vyráběla nebo spíš rekonstruovala P-Sixy firma Exakta GmbH v Norimberku a prodávala aparát pod značkou Exakta. Dělali na tom vzhledové změny, ale snad i funkční. Nevíte jestli dělali něco také se systémem odměřování rozestupu políček?
  • 0

#2 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2009 - 10:24:32

Exakta 66 ma s puvodnim Pentaconem Six spolecny pouze bajonet a uchyceni sachty/hranolu, jinak se jedna o zcela rozdilne aparaty co se tyce kvality materialu a spolehlivosti. Problemy s pretacenim jsem na tom kusu co mam nepozoroval. Obrovskou vyhodou proti puvodnimu Pentaconu Six je velka svetla matnice s rastrem. Nevyhodou je samozrejmne cena (objektivy od Schneidera + originalni merici hranol (ten je vyzaduje)). K telu Exakta 66 lze pouzit sachtu a dalsi prislusenstvi od Pentaconu Six.

U Pentaconu Six je jedine zcela spolehlive reseni pretaceni: oddelit od sebe pretaceni filmu a natahovani zaverky (staci vyndat jedno kolo z prevodu), a pretaceni filmu udelat rucni spodnim koleckem. Do zadni steny je pak jeste treba pridat pruhled na kontrolu cisla na filmu.
  • 0

#3 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 18 prosinec 2009 - 10:45:00

Jen tak naokraj - máte někdo zkušenost s Kievy 6 (myslím tu ruskou variaci na P-six, nikoli asi známější "Hasselblad")?
Už jsem se na více místech setkal s názorem, že Kievy 6 jsou proti Pentaconu six kupodivu spolehlivější a že pro člověka, který má víc skel na "sixe" a má problémy s jeho tělem vůbec není od věci koupit raději Kijev, navíc je to možnost koupit ten přístroj v úpravě Hartblei včetně MLU atd. - viz http://www.hartblei....ras/kiev-60.htm .
Nějak se mi ale nedaří tuto informaci plně ověřit z takříkajíc "nezávislých zdrojů", tedy od někoho, kdo tuto sestavu reálně provozuje u nás...
  • 0

#4 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2009 - 10:57:05

Je to mozne, Kiev je vyvijen az na zaklade zkusenosti se Sixem (ktery ma hure resene previjeni filmu nez Praktisix). U zadneho Kieva jsem problemy nemel, (narozdil od temer vsech Sixu), stejne jako u Exakty 66 je vyhodou i podstatne lepsi matnice (i kdyz zdaleka ne tak dobra jako u Exakty). Ze stejneho duvodu ma Kiev ale rozdilne sachty a hranoly nez originalni Six

Koupit se da cokoliv, ja bych doporucoval Araxfoto
http://www.araxfoto.com/

Hartblei uz snad ani neexistuje nezbo fotaky uz nedela, je to par let nejake mrtve
  • 0

#5 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 18 prosinec 2009 - 11:41:19

Je tedy fakt, že ten upravený Kijev 60 má něco do sebe - kvalita by měla být slušná - minimálně je prakticky jistota, že to v Araxu (či dříve Hartblei) kontrolovali, čistili a mazali a riziko totálního zmetku je malé. Konečná cena i s poštovným někde mezi 5-8 tisíc podle toho, kolik toho člověk chce (přirozeně ten, kdo má dobrý Biometar už nepotřebuje objektiv) mi za defakto nový přístroj 6x6 s určitou zárokou nepřijde až tak drastická :-)
  • 0

#6 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 18 prosinec 2009 - 13:22:45

Je to mozne, Kiev je vyvijen az na zaklade zkusenosti se Sixem (ktery ma hure resene previjeni filmu nez Praktisix).


to slyším poprvé. a překvapuje mě to, vzhledem k tomu, že praktisix je předchůdce pentacon sixu...
  • 0

#7 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 prosinec 2009 - 13:28:51

No nevím, jak znám norimberskou Exaktu nikdy nic nevyráběli a i úpravy si nechávali dělat jinde. Byly to snad jen kanceláře obchodníků. Zajímá mě spíš jestli je u téhle "Exakty" stejný nesmyslný odměrný váleček s drobnými zoubky.

Chtěl bych to celé předělat, aby šlo založit fim stejně bezstarostně a spolehlivě jako do jiných foťáků. Jak to už vím, žádné červené sklíčko pro přetáčení filmu, normální automatické přetáčení, musím ale úplně předělat celý systém. To není tak obtížné, ale bude to fungovat jen pro film 120.

Kolega říká že mu to nevadí, za celých 20 let měl jen jednu krabičku s 5ti kusy ORWO NP20, ale mě to stejně vrtá hlavou, jestli by to nešlo udělat i s přepínáním 120/220, zatím mě nenapadá jak. Preincipy znám ale do Psixu se nevejdou.
  • 0

#8 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 18 prosinec 2009 - 13:30:25

to slyším poprvé. a překvapuje mě to, vzhledem k tomu, že praktisix je předchůdce pentacon sixu...


Je to ale asi pravda - doma mám jako relikvii Praktisix a on je v jistém směru lepší než Psix - on totiž nemá to "odvalovací kolečko", takže rozteč fotek na začátku a na konci filmu není stejná, je to jen přibližné, ale zas se na tom nemá moc co porouchat.
Pentacon Six je proti Praktisixu vylepšen v tom smyslu, že když vše funguje, tak jsou mezery mezi snímky konstantní, měl by jít i film 220, ale bohužel spolehlivosti to spíš uškodilo :D
  • 0

#9 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 prosinec 2009 - 13:31:59

Kolegovi jsem před časem dával do Pentaconsixu matnici z Rolleiflexu, byla drahá ale je pěkná.
  • 0

#10 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 18 prosinec 2009 - 13:34:05

No nevím, jak znám norimberskou Exaktu nikdy nic nevyráběli a i úpravy si nechávali dělat jinde. Byly to snad jen kanceláře obchodníků. Zajímá mě spíš jestli je u téhle "Exakty" stejný nesmyslný odměrný váleček s drobnými zoubky.


Podle mě to Petr myslel tak, že Exakta 66 opravdu nemá nic moc společného s Psix - a v tom má pravdu, liší se hodně, stačí ji vzít do ruky... Kde přesně to vyráběli je v tomto ohledu dost jedno.
Na ten odměrný váleček se vám bohužel nepodívám, měl jsem kdysi možnost s tou Exaktou nafotit nějaký zkušební film, ale nevlastním ji...
  • 0

#11 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 18 prosinec 2009 - 13:42:38

to slyším poprvé. a překvapuje mě to, vzhledem k tomu, že praktisix je předchůdce pentacon sixu...


Je to ale asi pravda - doma mám jako relikvii Praktisix a on je v jistém směru lepší než Psix - on totiž nemá to "odvalovací kolečko", takže rozteč fotek na začátku a na konci filmu není stejná, je to jen přibližné, ale zas se na tom nemá moc co porouchat.
Pentacon Six je proti Praktisixu vylepšen v tom smyslu, že když vše funguje, tak jsou mezery mezi snímky konstantní, měl by jít i film 220, ale bohužel spolehlivosti to spíš uškodilo :D


ach tak. díky. už chápu, na co se naráží.
  • 0

#12 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2009 - 13:49:28

Exaktu 66 muzu vecer nafotit ze vsech stran

Exakta 66 neni v zadnem pripade pouze upraveny Pentacon Six, je to uplne jiny fotak. Sachta, merici hranol a objektivy jsou naprosto rozdilne, maji navic i elektronickou komunikaci (hranol nemeri bez skel od Schneidera)

Ta ptakovina s odmernym valeckem je ciste zalezitost Sixu - staci zalozit film kdyz je valecek v nespravne poloze a posun filmu je rozhozeny. V originalnim navodu na Six je presny postup s rucnim otocenim valecku na doraz pred zalozenim filmu. V Praktisixu tahle vymozenost neni, posun je konstantni, ale diky ztencujicimu se valecku s filmem je ta mezera mezi snimky rozdilna (ale aspon nehrozi prekryti policek)
  • 0

#13 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2009 - 13:52:07

Pro zajemce je k dispozici uzivatelsky i servisni manual na PentaconSix

http://foto.prelude....man_others.html
  • 0

#14 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 prosinec 2009 - 14:22:08

Nejlepší zeptat se u zdroje.

Exakta skutečně nic nevyráběla, byly to zbytky Psixů z Drážďan a chtěli to v Drážďanech dál vyrábět, měli velké plány.

Změnili vzhled polepením plastem a elektrický přenos na jiný TTL a objektivy Schneider. ty použili proto že v Jeně byl velký spor s nadací Carl Zeiss a jejich dodávky byly nejisté. Objektivy se nevyráběly v Německu, kde to už neví.

Celé to ale neuspělo, pak prodali slavnou značku někam do Asie.

O žádných vnitřních úpravá jejich bývalý zaměstanec nic neví ale on není technik, je to ouřada, moc by mě zajímala fotka jestli je tam ten válečk, předem děkuji.
  • 0

#15 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2009 - 14:52:41

Tech zmen je tam podstatne vice + zcela rozdilna sachta a hranol

Vložený obrázek

Vložený obrázek
  • 0

#16 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 prosinec 2009 - 15:12:17

Ad Petr22: "Exakta 66 neni v žádnem připade pouze upraveny Pentacon Six, je to uplne jiny fotak."
hm, sohlasil bych v tom smyslu, že rozdílné budou akorát tak aerodynamické vlastnosti a ona zmíněná matnice, ale tu si lze do Sixe koneckonců implantoval taky.
dále: "stači založit film kdžz je váleček v nesprávné poloze a posun filmu je rozhozený." A to jste vyčetl kde ? Poloha transportní rolničky neboli válečku, jak píšete při zakladání filmu je naprosto lhostejná, jelikož se tento váleček při začátku posunu = pohybu filmu tak jako tak okamžitě zablokuje = zaskočí, což je v pořádku. Jiná věc ale je, že je moc dobré a užitečné po skončení focení se Sixem před jeho uložením důkladně promáčknout spoušť (závěrku netřeba natahovat), aby se eventuálně uvolnilo pérko, resp. zaskakovací prožinka, která je tou onou achillovou patou celého převíjecího mechanizmu.
  • 0

#17 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 prosinec 2009 - 15:22:26

Když už jsem takto grafomanem, tak bych si dovolil se trošku opakovat (příspěvek z 25.5.2008 na téma Jaký TLR?)

Pár postřehů ohledně Sixů:
Dejme tomu, že nastala situace, kdy máte v ruce tenhle aparát a zvažujete jeho koupi

1. podívejte se na 2 "pamatovací kolečka" na převíjecí páčce a na časovacím kroužku. Aby se opravář dostal dovnitř, musí je "vyloupnout" (pod nimi jsou šroubky) a podle event. množství stop na okrajích resp. vrypech od jehel lze poznat, kolikrát a zhruba kým byl P-six "navštíven" vevnitř

2. Zkuste časy, začněte u 1/125 sek. Plátna musí zdravě proběhnout, bet skřípnutí a po odexponování nesmí být vidět okraje pláten, natož aby závěrka zůstala úplně viset (v tom případě přestavit čas na pomalejší hodnotu a závěrku tím zavřít. Nikdy "nespravovat" takto postižený P-six tím, že se upraví tah pružin !!! Pouhé základně vyčištění a promazání osiček pláten kvalitním nevysychajícím olejen situaci vyřeší, zpravidla není nutno ani justovat časy závěrky. Pak zkuste 1/1000 a podívejte se proti rovnoměrně osvětlené bílé ploše (ne výbojkou nebo zářivkou !) jestli vidíte bílý obraz po celé délce negativu a i stejnoměrně (objektiv před tím samozřejmě vyndat) A nakonec "podle ucha" sekundu a zejména 1/15, ta bývá dost háklivá. Musí to znít jako "kodak", normální rychlostí vysloveno

3. Když už máte objektiv venku, prohlédněte si dobře vnitřek aparátu, zejména stav pláten, nejsou-li na nich nějaké záplaty, divně se lesknoucí místa apod. Není totiž nijak těžké závěrku propálit - sluníčko svítí a stačí neúmyslně namířit objektiv na něj, zejména odcloněný a "nejlépe" Sonnar 2,8/180 a máte vymalováno. Předejdete tomu nejlíp prevencí, venku radši hned po snímku znovu přetočit a tím vrátit zrcátko zpět dolů.

4. Jestli má aparát ve zvyku překrývat snímky, poznáte taky, ale to už chce trochu cviku: vevnitř je tzv. třecí rolnička, která odměřuje délku posuvu, ta se má chovat následovně: pokud s ní točíte (doprava), jako kdyby vevnitř byl film, po určité době dojde k jejímu záskoku a dál už musíte při šoulání" překonávat mnohem větší odpor. Podržte tu rolničku prstem a stiskněte spoušť (řádně promáčknout až do dna). Tím by se měla rolnička uvolnit a mělo by být možné s ní lehce točit dále až do dalšího záskoku. Pokud se stiskem spouště neuvolní a jde ztuha pořád, je to špatně a Váš Six překrývá. Vše způsobuje jedno malé pérko, které se časem unavuje či dokonce ulamuje. Ale nezoufejte: má li Váš Six tuhle Vadu, poradím jednoduchý fígl, jak se s tím naučit žít: při každém převíjení, tedy i na začátku filmu, nejdříve stisknout spoušť a držet ji během natahování asi tak do poloviny natahovací fáze, ze začátku filmu možno pouštět i o něco dříve - zkrátka musí se pohnout film. Nemůže se aparátu, Vám ani filmu nic stát a tím se vlastně provede jakýsi bypass té nefunkční pružiny. Na správné funkci transportu resp. rovnoměrnosti políček má nemalý vliv důkladnost (hloubka) stisknutí spouště. Pokud není správně aparát seštelovaný, někdy sice odexponujete, alu přitom se transport nestačí ještě odblokovat. V minulosti se hodně v časopisech vyskytovaly návody, jak si upravit převíjení, konkrétně vložit různé brzdící podložky pod cívku s filmem apod. Do jisté míry má toto vliv na eliminaci zpětného tahu odvíjející se cívky filmu. Pokud je už ta zmíněná pružina "poněkud unavena", pak nepatrné zpětné cuknutí filmu mohlo opravdu mít vliv na neodblokování. (No, už budu radši šlajfovat, vida, co jsem stvořil). Ono to ale fakt funguje... No a pokud to naopak dělá mezery moc veliké. tak to bývá naprostá prkotina, je potřeba trošku napružit zpět časem odehnutý malinký plíšek. Onu součástku, která způsobuje překrývání, bohužel nemám k dispozici coby náhradní díl, není ale problém ji přehodit z jiného Sixu (Pentacon.sixu, Praktisixy ji nemají)

5. u vyjmutého objektivu zkuste zkontrolovat jeho odcloňování a zaclo... atd.Stiskněte kolíček přenosu clony - posuďte, jak ochotně clona reaguje na stisk. Zůstává-li clona trvale otevřená, nechte si clonu raději odborně vyčistit. To se dá udělat zhruba dvěma způsoby, které bych zjednodušeně nazval 1. rychlý 2. poctivý = pracný. Ale ani ten objektivu, resp. jeho clonovým lamelám nezajistí doživotní funkci, jako např. našim...
Ve víceméně téměř hermeticky uzavřeném vnitřku objektivu se postupně vytváří mikroklima, ve kterém pomalu ale jistě sublimuje mastnota z vazelíny, kterou je promazán každý objektiv, no a ta se nejraději usazuje v místech, kde může vzlínat - mezi clonovými lamelami. Bojují s tím všechny optické firmy, jestli Vás to uklidní.
6. Sixy obecně mají jednu nepříjemnou vlastnost - film někdy neleží rovně a prohýbá se, resp. střed políčka se vyboulí dovnitř. Bývá to někdy, ale opravdu jen někdy tím, že uživatelé v dobré snaze napruží pérka na přítlačné destičce. Lze si do jisté míry pohrát s polohou čepů cívek.

6. Je dobré mít na zkoušení funkčnosti těl staré svitkové filmy, velmi jednoduše tak lze otestovat transport filmu - založíte takovýto film, vyjmete objektiv, čas nastavíte na "B". Vezmete měkkou obyčejnou tužku a při stisknutá spoušti na každé políčko filmu provedete podélnou čáru od kraje ke kraji, a to jednou nahoře, podruhé níže, aby se nekryly

Tož asi tak, pro dnes by to snad stačilo...Sixům zdar !
  • 0

#18 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2009 - 15:49:56

Necetl jsem to cele, ale podle me prvnim naznakem ze Six bude chtit servisni zasah je nefunkcni pocitadlo, pote nefunkcni 1/125s


To s tim valeckem predvadeji bud u Pazdery nebo na Betlemskem namesti jako jediny spravny zpusob zakladani filmu. Otevrit zadni stenu, exponovat, otacet valeckem ve smeru pohybu filmu dokud to jde lehce, pak zalozit film, pohyby natahovaci packy popotahnout film sipkama k rysce, zavrit zadni stenu.
  • 0

#19 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 prosinec 2009 - 16:04:53

Funkčně spolu počitadlo se 1/125 naprosto nesouvisejí.
Oproti předchozímu (svému) textu bych ještě doplnil, že stále víc mám pocit, že mazivo, kterým byly Sixy originál ve fabrice promazané, nebylo nikdy kvalitní. Nejen že totiž časem tuhne, ale co je horší - stává se někdy viskózní. Což se dá odstranit jen toluenem a to ještě dost blbě. Ale jde to a adekvátně ošetřený a seštelovaný Six pak může spolehlivě fachčit docela dlouho.
  • 0

#20 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 prosinec 2009 - 16:15:17

ad : "To s tim valeckem predvadeji bud u Pazdery nebo na..."
Pazdera či někdo jiný samoozřejmé tyhle fígle coby opraváři znaj, ale řekl bych, že pomocí otáčení onoho válečku byl toliko někomu demonstrován postup, jak snadno poznat, že Six překrývá snímky = ulomené nebo jen vytahané pérko alias pružina, která má postupným otáčením té rolničky tuto (rolničku) zablokovat - a (eventuelně - je-li problém) nezablokuje a nezablokuje...
  • 0

#21 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 prosinec 2009 - 16:16:48

ostatně viz bod 4)
  • 0

#22 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 18 prosinec 2009 - 16:18:34

Upřesnil bych předřečníky ohledně převíjení Praktisixu. Převíjení nemá úplně konstantní, se zvyšujícím se číslem na počitadle se zkracuje interval záběru cívky, takže mezery jsou pak přibližně stejné. Jinak by se zvětšovaly výrazně více s rostoucím průměrem navíjecí cívky.
Konstantní převíjení a tím pádem zvětšující se mezery měly například první Super Ikonty 6x6 a na film se tím pádem vešlo jen 11 snímků. Jinak mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že Praktisixový systém funguje vcelku spolehlivě, horší je to po těch letech se závěrkou.
  • 0

#23 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 prosinec 2009 - 17:24:07

Super Ikonta dělala 12 snímků prostě proto, že mezery meti nimi byly "konstantně" větší, tedy nikoli proto, že by se postupně měly ke konci filmu stále zvětšovat. Leda by nebyla mechanika OK.
  • 0

#24 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 prosinec 2009 - 17:36:04

jakej to je (uživatelsky) petře prosím foťák ta tvoje exakta?
  • 0

#25 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 18 prosinec 2009 - 18:20:29

Upřesnil bych předřečníky ohledně převíjení Praktisixu. Převíjení nemá úplně konstantní, se zvyšujícím se číslem na počitadle se zkracuje interval záběru cívky, takže mezery jsou pak přibližně stejné. Jinak by se zvětšovaly výrazně více s rostoucím průměrem navíjecí cívky.

U toho mého Praktisixu teda mezery narůstají ke konci filmu dost výrazně - je to ale naprosto krásně lineární, než ten film rozstříháš, tak to vypadá "takřka esteticky". Asi tam nějaká kompenzace bude, ale zjevně ne právě přesná.
Nicméně jsem ale s tím Praktisixem byl docela dost spokojen, bohužel se mu postupně začaly prodlužovat časy (to by asi opravilo namazání a vyčištění) a hlavně se objevily "díry" v pláténku závěrky, takže už je dlouho jen jako dekorace.
  • 0

#26 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 18 prosinec 2009 - 19:00:27

Super Ikonta dělala 12 snímků prostě proto, že mezery meti nimi byly "konstantně" větší, tedy nikoli proto, že by se postupně měly ke konci filmu stále zvětšovat. Leda by nebyla mechanika OK.


Nebudu se hádat, už tu Super Ikontu nemám, abych to vyzkoušel. Vím jistě jen, že měla počitadlo pouze do 11, zatímco novější měly do 12.
  • 0

#27 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2009 - 19:30:47

Uzivatelsky mi to pripada mnohem lepsi nez Pentacon Six - ma to pogumovany povrch, takze to neklouze a v zime nestudi, v cene je vyborna matnice od Rolleie. Mam ale MK I, s veri co ma MLU jsou pry problemy (cele slavne MLU je tycka vrazena pod natahovaci packou mezi zoubena kola, da se snad udelat i na Sixu).

Hranol, sachtu a skla nemohu posudit - nemam k dispozici. Sachta mi ale dost pripomina sachtu od Mamiye 67.

Ma to ale jednu zradu - Exacta 66 je priserne draha - u Skody ji tedka maji za 36.000 Kc - telo, merici hranol, sachtu a zakladak. Ja ji koupil (samotne telo) za 3500 Kc. Jiny kus jsem za cca 10 let u Skody ani Pazdery nevidel.

Cenove mi pripada vyhodnejsi sehnat Kieva 60 nebo 6C (bud original nebo upraveny od Araxfoto)
  • 0

#28 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 18 prosinec 2009 - 22:55:49

Jsem také šťastným-nešťastným majitelem P-Sixů a tenhle rok byl pro ty moje mašiny doslova ve znamení zkázy:všechny se porouchaly,jak jinak,v oblasti přetáčení a po opravě u jednoho "odborníka-mechanika" z Prahy můžu jeden z nich asi definitivně odepsat. Zhruba ve stejný čas mi přestaly fungovat clony u objektivů 120 a 180 mm...
Jsem v kýblu přes půl roku,zmíněný fachman mne okradl o 2000kč a kde nic tu nic. Možná to sem nepatří,ale myslím,že typ lidí jako jsem já,kteří nejsou odborníky , ani zdaleka nebydlí v Praze a nemají ty správné adresy,by se hodilo a to moc,kdyby zde někdo umístnil adresu či adresy na opravdu dobré opraváře,bez zlodějských sklonů. Ten můj gauner mi ještě,jak jsem zjistil po čase vybrakoval z jedné mé mašiny funkční součástky a nahradil je aušusy. Fotit sice umím,ale lidstvo je pro mne stále záhadou.
  • 0

#29 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2009 - 23:45:02

Rozbijenim se jsou Sixy proslule, p. Havel vzpominal jak jel do Afriky a vezl sebou asi pet Praktisixu (jeho kolega asi 7) a hned prvni den se vsechny rozbily, ale na hotelu z nich dokazal slozit asi dva funkcni, s nimi pak celou dobu fotil. Psal ze rozborku-sborku zvladl snad i po slepu.....

Na co si netroufnu sam, davam opravit p. Kratkemu (www.3k-foto.cz). Rekl bych ze tady na foru nekoho najdes a mozna i bliz nez v Praze.
  • 0

#30 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 092 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 19 prosinec 2009 - 11:01:29

:-) Mám Praktixix 30 let a za celou dobu nezlobil
Myslím, že se více pokazí neodbornou opravou a špatným mazivem.
Dobrej nápad s tím ručním převíjením. Dávám za něj pochvalu. Tak je možný si předělat Psixe na 6x4,5. Jeden mi zde leží co by vrak, ale funkční. Tak jej předělám.
  • 0

#31 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 prosinec 2009 - 12:46:25

Zavada nastane vzdy drive nez oprava, neobornou opravou lze pokazit pouze aparat ktery uz nejakou vadu ma. Spatne mazivo povazuji za zavadu, pokud si koupim 5 novych aparatu a po nekolika filmech se vsechny porouchaji tak to nelze svadet na nikoho jineho nez vyrobce.

Uz to ze si znami fotografove brali sebou 5-10 PraktiSixu o svedci o jejich spolehlivosti.

Krome 6x4,5 (na vysku, specialni verze nna foceni fotografii na prukazy) existuje i verze 6x7.
  • 0

#32 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 19 prosinec 2009 - 15:04:15

..existuje i verze 6x7.

muzes k tomuto napsat i neco blizsiho?? o 6x4.5 verzi jsem slysel a cetl, ale o 6x7 ne -je to nekde na internetu popsano (nejlepe i s odkazem), nebo je to jen fama?
Dik
  • 0

#33 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 prosinec 2009 - 15:25:19

Na internetu netusim, nikdy jsem to nehledal. Ma to o neco sirsi diru, 6x7 a prestavene pretaceni filmu (s kontrolou cisel pro 6x7)
  • 0

#34 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 prosinec 2009 - 15:55:22

Teda vy tu budete tak dlouho s těma Sixama blbnouit, až si nějakýho pořídím :-) Ale mám dojem, že to tak dopadne stejně, na svitek mám Mamču, ale tu mi Mamiak asi nedovolí vzít na Expres, takže budu stejně muset vyšašit nějaké náhradní řešení. Nemluvě o tom, že by mne hodně zajímalo, co je na těch Sixech tak špatně, bych to bral jako výzvu - dát to dohromady nebo do popelnice :).
  • 0

#35 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2009 - 16:11:53

Teda vy tu budete tak dlouho s těma Sixama blbnouit, až si nějakýho pořídím :) Ale mám dojem, že to tak dopadne stejně, na svitek mám Mamču, ale tu mi Mamiak asi nedovolí vzít na Expres, takže budu stejně muset vyšašit nějaké náhradní řešení. Nemluvě o tom, že by mne hodně zajímalo, co je na těch Sixech tak špatně, bych to bral jako výzvu - dát to dohromady nebo do popelnice :).

Jeden ti na Expres klidně půjčím. :-)
  • 0

#36 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 19 prosinec 2009 - 16:31:58

Na internetu netusim, nikdy jsem to nehledal. Ma to o neco sirsi diru, 6x7 a prestavene pretaceni filmu (s kontrolou cisel pro 6x7)


o trosku vetsi diru, no zni to pekne, ale je to realizovatelne? pretaceni filmu je to nejmensi, ale co matnice, sachta 6x7?..ne vsechny skla na Sixe daji 6x7 (vim jen o konverzi Sonnaru 180).

Spis mi to prijde do kategorie "jedna pani povidala", tedy dokud me nekdo nepresvedci o opaku, nejlepe i s dukazy ;)
  • 0

#37 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 19 prosinec 2009 - 16:35:24

jeste k te skvele Exakte 66, zrovna vcera jsem byl u skody a maj ji tam.
O vitrinu niz nez Sixe, dle vzhledu je to jen pogumovany Six - vypada tak nejak podivne ;).
Jen to sklo a hranol se lisi..
  • 0

#38 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 19 prosinec 2009 - 16:39:21

na svitek mám Mamču, ale tu mi Mamiak asi nedovolí vzít na Expres, takže budu stejně muset vyšašit nějaké náhradní řešení.


Já ti půjčím Dianu - návrh je prokazatelně z roku 1960 a to z Číny, což je východní blok - přesně podle pravidel ;)

Jinak obecně k Sixům - něco jsme měli ještě "za bolševika" ve fotokroužku, sám jsem pak měl taky něco (asi nejvíc jsem fotil se starším Praktisixem). Je to celé o tom, že pokud six fotí, tak dosáhneš výsledky v mezích možností slušné, to potvrzují i moje zkušenosti, jenže poruchovost je prostě "trochu" moc velká. Tohle prostě nikdo soudný popřít nemůže - že má občas někdo štěstí a jeho kus jede není s tímto nijak v rozporu.

Podle mě se ti klidně může podařit odladit slušně fungujícího "sixe", jen mi přijde, že při dnešních cenách M645 či ETRsi to nějak nemá smysl - to už bych asi spíš šel do toho Kieva 60 důkladně odladěného od Araxu...
  • 0

#39 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 prosinec 2009 - 17:04:41

Co se Sixama, ale Kiev 80/88 - to je ta spravna zabava, kdy nevis jestli dalsi snimek nebude posledni ;) Ja osobne bych doporucoval Kieva 6C/60 kvuli vetsi matnici a spolehlivejsi konstrukci.

Exakta 66 je straslive draha, i kdyz se prodavala snad jeste v polovine devadesatych let (jsou na ni reklamy v nemeckych casopisech)

Tady je ten Pentacon Six 6x7, je to upravene i v prostoru komory aby nic neprekazelo v ceste (to co je standardne rovne je tady sikme). Posun filmu je nutne kontrolovat skrz pruhled v zadni stene.

Vložený obrázek
  • 0

#40 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 prosinec 2009 - 17:16:32

Teda vy tu budete tak dlouho s těma Sixama blbnouit, až si nějakýho pořídím :D Ale mám dojem, že to tak dopadne stejně, na svitek mám Mamču, ale tu mi Mamiak asi nedovolí vzít na Expres, takže budu stejně muset vyšašit nějaké náhradní řešení. Nemluvě o tom, že by mne hodně zajímalo, co je na těch Sixech tak špatně, bych to bral jako výzvu - dát to dohromady nebo do popelnice :).

Jeden ti na Expres klidně půjčím. ;)


Tak díky za nabídku, ale já myslel koupit, rozložit, zkusit vymyslet, co kde udělali soudruzi z NDR špatně - no a pak to buď odložit do kruhového pořadače, nebo složit a používat, to bych si fakt se zapůjčeným netroufnul...
  • 0

#41 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 prosinec 2009 - 17:21:32

na svitek mám Mamču, ale tu mi Mamiak asi nedovolí vzít na Expres, takže budu stejně muset vyšašit nějaké náhradní řešení.


Já ti půjčím Dianu - návrh je prokazatelně z roku 1960 a to z Číny, což je východní blok - přesně podle pravidel :D

Jinak obecně k Sixům - něco jsme měli ještě "za bolševika" ve fotokroužku, sám jsem pak měl taky něco (asi nejvíc jsem fotil se starším Praktisixem). Je to celé o tom, že pokud six fotí, tak dosáhneš výsledky v mezích možností slušné, to potvrzují i moje zkušenosti, jenže poruchovost je prostě "trochu" moc velká. Tohle prostě nikdo soudný popřít nemůže - že má občas někdo štěstí a jeho kus jede není s tímto nijak v rozporu.

Podle mě se ti klidně může podařit odladit slušně fungujícího "sixe", jen mi přijde, že při dnešních cenách M645 či ETRsi to nějak nemá smysl - to už bych asi spíš šel do toho Kieva 60 důkladně odladěného od Araxu...


No tak M645 Super mám (a Flexu a Lubitele a ...) a občas jí chodím provětrat, tady jde spíš o to se kousnout a dokázat (si), že to jde přestavět na fungující a spolehlivej foťák (a nebo taky ne, předpokládám, že o totéž se už pokoušely stovky mechaniklů přede mnou), v podstatě bez velkého ohledu na pracnost a čas. Fakt mám čím fotit (a konec konců na ten Expres by klidně mohla jet se mnou ta Flexa), ale někdo blbne s Holgou, někdo vymejšlí jiný ptákoviny, jako bys to neznal ;)
  • 0

#42 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 prosinec 2009 - 17:23:52

Ještě doplním, že dobrá zábava i zajímavá zkušenost by to pro mne byla i v tom případě, kdyby mi zbyla hromada šroubků a koleček a zbytek jsem tiše odložil do popelnice - a nebylo by to zdaleka poprvé, jen Sixe jsem ještě neopravoval...
  • 0

#43 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 prosinec 2009 - 17:30:46

K tomu je idealni Six na soucastky, da se sehnat u Pazdery tak za 100-300 Kc podle stavu rozbitosti a obouchanosti
  • 0

#44 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 prosinec 2009 - 17:38:55

K tomu je idealni Six na soucastky, da se sehnat u Pazdery tak za 100-300 Kc podle stavu rozbitosti a obouchanosti


To sice jo, ale já bych rád, aby ta mašina byla pokud možno kompletní a alespoň omezeně funkční, na pytlíku součástek se blbě poznává, jak to původně mělo chodit ;)
  • 0

#45 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 19 prosinec 2009 - 17:55:59

Petr22 : nechci, aby to vypadalo, že se do někoho soustavně navážím, ale - s odpuštěním - matete:
"Krome 6x4,5 (na vysku, specialni verze nna foceni fotografii na prukazy) existuje i verze 6x7."
Tož vím akorát o policejní verzi s názvem TLs, ale ta byla na formát 4x4 a určena na focení pro evedenci zločinců atp. 3 fotky každého více či méně podezřelého byly následně jednoduše přímo zkopírovány a takto uloženy. Čili 12 resp. 13 obrázků 4x4, tak trochu mrhání filmem, ale oni si to asi mohli dovolit, že. Proti normálnímu Sixu to mělo akorát přidané točítko dole pro převíjení, které nebylo spřaženo s natahováním závěrky, vzadu červené okýnko pro kontrolu a spediální matnici. Dodnes mi není jasné, jestli to policajtům dodávali už hotové z DDR nebo se to upravovalo v dílnách ministerstva vnitra, budu rád za případné upřesnění
ad "existuje i verze 6x7" zeptám se coby Terazky Kefalína - a čo si predstavujetě pod takýmto pojmom - existuje ? jen někoho bastl ?
  • 0

#46 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 prosinec 2009 - 17:58:39

Kompletni a omezene funkcni to vetsinou je, protoze se to nevyplati opravovat - oprava ma vetsi cenu nez opraveny aparat. Vetsinou drhne zaverka (nedovira se) nebo jen vydava podivne zvuky (vyschle mazivo).

Nejhorsi kus na soucastky co mam je rezaty a zatuhly, ale zase k nemu za par stokorun byla 120mm a 180mm sklo ktera stacilo vycistit.
  • 0

#47 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 19 prosinec 2009 - 18:05:31

C
Tady je ten Pentacon Six 6x7, je to upravene i v prostoru komory aby nic neprekazelo v ceste (to co je standardne rovne je tady sikme). Posun filmu je nutne kontrolovat skrz pruhled v zadni stene.

Vložený obrázek


rekneme ze toto je fakt znouzecnost, nekoho vyrobek na koleni.
Sachta porad na 6x6, pritlacna desticka 6x6... no proste bastl ;)
  • 0

#48 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 prosinec 2009 - 18:13:01

Z hlediska existence preci nezalezi na tom, jestli je to oficialni nebo neoficialni verze, aktivita nekolika zamestnancu, specialni objednavka na zakazku nebo neci prestavba. Kolik takovych kusu existuje se tezko odhaduje.

Ta verze 6x4,5 ma taky okynko vzadu, ale je pouzita maska pouze ze stran (takze policko ma plnou vysku), a soucasne je pouzita maska i na matnici. 2500 Kc za takovou vec bylo na me trochu hodne, udajne to byla policejni verze.............. vypadalo to ale ze je to tak vyrobene nebo nekym velmi kvalitne upravene.

TLs ma masku na 4x4,5, a okenko v zadni stene presne uprostred (presne to same ma moje 6x7 verze). U tohohle je to ale standardni TL (zepredu).
  • 0

#49 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2009 - 18:15:31

Z hlediska existence preci nezalezi na tom, jestli je to oficialni nebo neoficialni verze, aktivita nekolika zamestnancu, specialni objednavka na zakazku nebo neci prestavba. Kolik takovych kusu existuje se tezko odhaduje.

No když si takhle udělám podobnej bastl(a že tohle je bastl), nebudu to přece vydávat za verzi. To je prostě úplnej nesmysl. Chtělo by to trošku soudnosti před napsáním příspěvku.
  • 0

#50 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 prosinec 2009 - 18:23:54

Odkdy se vyznam slova verze vztahuje pouze na tovarni vyrobky ?

I kdybych si ten jeden kus upravil sam, porad se jedna o verzi. Kolik kusu existuje a kdo je vytvoril v tomhle pripade zjistit nelze.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních