Přejít na obsah


Fotka

Kolorovani barytu anilinkami


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
95 odpovědí na toto téma

#1 anton

anton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 prosinec 2009 - 10:29:46

Zdravim vsetkych Vas.

Hladal som tu informacie ako kolorovat fotku na baryte anilinkami, ale vela informacii som nenasiel.
Mam preto otazky:
- je potrebne po ustaleni fotky a jej vyprani ju vybielit v bieliacom roztoku napr. zo sady FOMA Sepia?
- mozem kolorovat fotku napnutu na skle a po obvode prilepenu ako ked sa susi, s tym, ze ju po kolorovani necham takto uschnut?
- mate nejake postupy pri samotnom kolorovani?

Dakujem pekne a zelam vsetkym krasny zvysok Vianoc.
  • 0

#2 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 prosinec 2009 - 12:21:12

Čoveče to s tím sépiovým tónováním je zapeklidá věc. Jednou Saudek řekl, že se musí každá fotka nejdřív otónovat než jí nakoloruješ, ale neřekl proč. Pak jsem si odchytl Sáru Saudkovou na údílení cen Cesofoto a začal jsem se vyptávat jestli ví jak to Saudek dělá a proč to tónuje. Řekla mi že to tónování dělá jen kvuli barvě kůže kterou většinou nechává nenabarvenou, jen v surovým sépiovým tónu.
Tak a to je vše co o tónování vím. Zlom vaz, aď ti to jde.
  • 0

#3 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 25 prosinec 2009 - 20:14:47

Tak táto téma by zaujímala aj mňa. Možno ak má s tým niekto skúsenosti by mohol niečo napísať. :lol:
  • 0

#4 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 25 prosinec 2009 - 21:01:55

Dá se kolorovat i normální černobílá fotka, ale barvy jsou nepřirozené a pleťovka na šedém podkladu skoro nejde udělat, proto tónování do sépie, čím teplejší odstín, tím lépe, prdelky pak mají tu správnou barvu. Myslím, že Saudek používal jako druhou lázeň místo uhličitanu sodného sirník sodný, nebo něco podobného. Po natónování se fotka napne na sklo jako při sušení a tak se koloruje, odřízne se až nakonec. Nenapnutá se kroutí. Po nanesení barvy je třeba loužičky setřít, jinak zůstává na povrchu po uschnutí kapek jakýsi matný zbytek. A pak jen zkoušet a zkoušet, přesný návod není, každý si musí najít tu svou cestu.
Trošku problém je s barvama. To, co se dnes prodává pod názvem anilínky jsou jen lepší vodovky a se starými jedovatými se nedají srovnat. Dobře se pracuje s akvarelovými barvami Pébéo Colorex (k zakoupení v uměleckých potřebách, cca 70Kč kus), ale u nich výrobce upozorňuje na menší odolnost proti UV záření, tak nevím, co by to udělalo po několika letech na zdi.
  • 0

#5 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 prosinec 2009 - 21:30:39

Mazec zrovna sem chtěl nadorit podobné téma.
Tedy od včerejška co jsem dostal ,,anilinky" jsem nakoloroval dvě ne zsela povedené fotky. Znovu jsem je namočil a přilepil na sklo,jak to známe.
Vzal ty pseudoanilinky nekolik mystitěk v krerých sem si namíchal barvu a začal. Je to noc zábavný a asi není co ktomu říct. proste to na to napatlat podle svího nejlepšího vědomý a svedomí.
Hlavně to musí bejt spíš obarvená voda než barva....
Adam
  • 0

#6 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 prosinec 2009 - 21:40:20

Ještě mě napadá že emulze fotky by měla bejt nabobtnalá. No to asi nebude žádná novinka. Teda namočit fotku, setřít vodu a malovat. Tak, se na to chytaj barvy celkem dobře. Zkouším to teď s vodovkama a s fixama který se na to taky chytají celkem dobře a ďělají se s nima dobře drobný věci jako třeba rty atd.
  • 0

#7 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 prosinec 2009 - 21:53:43

na tom kolorování mě připadne nejlepší to že ti pod rukama z ne scela povedený fotky vzniá nádhernej obraz.
Od dectví sem nel sklony k malováni ale nikdy to za nic nestálo. Todle mě fakt chtlo.
Zýroveň to žeší i nekteré problémy, např nedaří se mi dostat na fotku obloho, nebo je v okamžiku snímání nijaká.... tek si ji domaluju..... :lol:
  • 0

#8 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 prosinec 2009 - 21:56:40

Ještě pár postřehů, co tu nepadly (ale berte to s rezervou, sice tam nemám matné zbytky a šedý podklad, ale jinak stojí vždycky výsledek za ho...):

1) když se dá do vody na namočení fotky a na ředění barev trocha smáčedla (cokoliv, jen ne Fotonal), tak to jde mnohem líp.
2) Kdo je líný tónovat, použije Fomatone volaný v hodně ředěném PWčku nebo v hodně vyjeté a hodně ředěné GD-L - jde to rovnou a je to fajn.
3) Od anylinek ruce pryč - sice už nejsou jedovaté co se týče zdraví, ale jejich barvy jsou jedovaté pro oči - ať míchám jak míchám, svítí to jak z digitálu.
  • 0

#9 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 prosinec 2009 - 22:04:23

Enthropy:
dik za zajímavé info.....
tetka si štu toto:http://www.paladix.cz/clanky/kolorovani.html
  • 0

#10 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 prosinec 2009 - 22:24:26

Ještě jeden dotaz, co tady kdyš né ,,anilinky"?
  • 0

#11 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 25 prosinec 2009 - 22:30:27

Přidám jednu nepřímou zkušenost. Historické skleněné stereodiapozitivy jsou často kolorované. Pochopitelně ručně, přestože se mnohdy jednalo o sériovou výrobu. Podorobnosti technologie neznám, neb mi zatím nikdo nedovolil diák rozloupnout. Každopádně to vypadá, že barvy jsou naneseny na dalším mléčném skle, nebo možná papíře. Postupem času došlo u mnoha diáků k posunu černobílého obrazu a barevného kolorování. Ve spojení s nízkou původní přesností kolorování je výsledek dost hrozný a značně narušuje prostorový vjem.
Většinou práci našich předků obdivuju, ale tohle si mohli odpustit.
Vy co neděláte stereo to můžete matlat jak chcete, tak se tím netrapte :lol:
  • 0

#12 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 prosinec 2009 - 22:41:44

no jako kolrovat stereo to musi bejt hardcor...
  • 0

#13 Vladimír Milata

Vladimír Milata

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 44

Publikováno 25 prosinec 2009 - 23:31:00

další zásada je, že barvy musí být silně rozředěný...naneseš na fotku a ihned pucvolem odsaješ...barva zmizí...a znova a znova a znova a pořád, až pomalu v mokrém barytu barva zůstane...jedině tak dosáhneš toho, že pod barvou je fotka vidět..jinak ji překryješ a jedná se o omalovánky...nevím, jestli pan Saudek tónuje, vím, že lehce bělí.... :lol:
  • 0

#14 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 prosinec 2009 - 00:12:39

Ještě jeden dotaz, co tady kdyš né ,,anilinky"?


Hledat po papírnictvích a popelnicích takové ty staré vodovky, kterými jsme patlali ještě ve školce - ty jsou fajn.
  • 0

#15 anton

anton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 prosinec 2009 - 09:48:56

Mna hlavne zaujima, ako velmi to mam vybielit a ci aj nasledne natonovat do sepie. Rad by som sa tonovaniu vyhol, chcem aby cierna ciernou bola a nie hnedou.
Po vybieleni to mam uz len vyprat aby sa z barytu dostalo bielidlo prec a mozem kolorovat?
  • 0

#16 Vladimír Milata

Vladimír Milata

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 44

Publikováno 26 prosinec 2009 - 09:55:27

Mna hlavne zaujima, ako velmi to mam vybielit a ci aj nasledne natonovat do sepie. Rad by som sa tonovaniu vyhol, chcem aby cierna ciernou bola a nie hnedou.
Po vybieleni to mam uz len vyprat aby sa z barytu dostalo bielidlo prec a mozem kolorovat?


myslím, že ano... ;-)
  • 0

#17 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 prosinec 2009 - 10:08:17

no moment jestli to chceš vyvolat, vybělit a pak jen vyprad tak to ne. Moc tě teď nechápu. Měl bys tu fotku natónovat. pokud použiješ jen běličku, nebo tónovací roztok "A" tak tu fotku v podstatě jen zeslabíš. A určitě po vybělování musí přijít znovu ustálení. Pouhým vypráním bělič uplně nezastavíš.
  • 0

#18 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 prosinec 2009 - 10:26:29

Mna hlavne zaujima, ako velmi to mam vybielit a ci aj nasledne natonovat do sepie. Rad by som sa tonovaniu vyhol, chcem aby cierna ciernou bola a nie hnedou.
Po vybieleni to mam uz len vyprat aby sa z barytu dostalo bielidlo prec a mozem kolorovat?


Černá se dočerní při tom kolorování - ona totiž neutrální šedá vypadá pod barvama fakt blbě. U nějakého baráku nebo krajiny by se to ještě sneslo, ale jakmile je na fotce člověk, tak je to fakt ekl.
  • 0

#19 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 26 prosinec 2009 - 11:13:28

Mna hlavne zaujima, ako velmi to mam vybielit a ci aj nasledne natonovat do sepie. Rad by som sa tonovaniu vyhol, chcem aby cierna ciernou bola a nie hnedou.
Po vybieleni to mam uz len vyprat aby sa z barytu dostalo bielidlo prec a mozem kolorovat?


Rozhodně natónovat, slabé bělení tě jen připraví o kresbu ve světlých místech. Pokud chceš zachovat černou, nařeď si bělicí lázeň dvakrát, třikrát slabší, než doporučuje výrobce a bělení ukonči v okamžiku, kdy se začínají ztrácet polotóny a černá je stále černá, tak ji zachováš. Další fígl je ten, že s dá vzít štěteček a vývojka a na vybělené fotce vrátíš lokálně obraz do původní černobílé, pak se ti natónuje jen to ostatní.
  • 0

#20 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 26 prosinec 2009 - 23:47:23

Ako úplného začiatočníka v kolorovaní fotografií by ma zaujímala ešte jedna vec. Čo ak mi v priebehu kolorovania emulzia na fotografii uschne ? Môžem ju opäť namočiť bez nejakého vplyvu na už nakolorovanú časť ? Alebo ako docieliť dlhšej výdrže mokrej emulzie pri zdĺhavejšej práci ?
  • 0

#21 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 27 prosinec 2009 - 00:33:31

S tím se vůbec netrap, klidně můžeš fotku nechat uschnout a pokračovat v práci třeba až za dva dny, jen ji potom přejedeš mokrou houbičkou, nebo si potřebnou část navlhčíš štětcem a čistou vodou.
  • 0

#22 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 prosinec 2009 - 12:17:21

Ale je to vkusné?
nevím, nehaním, ale já mám rád zrnitou černobílou na barytech 30x40.
  • 0

#23 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 27 prosinec 2009 - 12:48:46

Podľa jedného vkusné, podľa iného nie.
Ako hovoril náš profesor: Proti gustu žiaden dišputát. :)
  • 0

#24 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 prosinec 2009 - 13:00:11

Ale je to vkusné?
nevím, nehaním, ale já mám rád zrnitou černobílou na barytech 30x40.

Kolik lidí, tolik chutí. Beru to jako další výrazový prostředek. Dá se s tím dosáhnout zajímavých výsledků, skoro bych řekl i nálad.
Prostě: "proti gustu žádný destilát" :)
  • 0

#25 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 prosinec 2009 - 15:54:21

Už dlouho koketuju s pokusem kolorvání, ale až nedávno jsem se k tomu pokusu dopracoval a bohužel se mi zatím moc nedaří. Mám asi 20 let staré vodové barvy, který by snad mohli být k tomu účelu dobrý podle toho co jsem se snažil zjistit. Ale barva se mi vubec nechytá do emulze, přesto, že jsem se snažil kolorovat jen jemně zbarvenou vodou, vysoušet aby nezůstávali kapky... Prostě buď něco málo ulpěje ale je to matná nad obrazem spíš omalovánka a nebo se neudrží. Zkoušel jsem to na lesklý baryt, není lepší matný? Netónoval jsem, protože se nejdná o fotku s obličejem, nebo natónování napomáhá i chytání barvy. A když nechám barvu zaschnout do druhého dne tak když bych chtěl znova nanést na stejné místo další vrstvu hned se to novým nátěrem smeje.
  • 0

#26 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 28 prosinec 2009 - 17:31:35

Na chytání pomůže, když člověk při praní trochu přitvrdí se sodou (samodomo washaid) - utvrzení emulze jde do háje a saje jak divá. Jenom pak bacha na škrábance.
  • 0

#27 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 28 prosinec 2009 - 23:51:03

Už dlouho koketuju s pokusem kolorvání, ale až nedávno jsem se k tomu pokusu dopracoval a bohužel se mi zatím moc nedaří. Mám asi 20 let staré vodové barvy, který by snad mohli být k tomu účelu dobrý podle toho co jsem se snažil zjistit. Ale barva se mi vubec nechytá do emulze, přesto, že jsem se snažil kolorovat jen jemně zbarvenou vodou, vysoušet aby nezůstávali kapky... Prostě buď něco málo ulpěje ale je to matná nad obrazem spíš omalovánka a nebo se neudrží. Zkoušel jsem to na lesklý baryt, není lepší matný? Netónoval jsem, protože se nejdná o fotku s obličejem, nebo natónování napomáhá i chytání barvy. A když nechám barvu zaschnout do druhého dne tak když bych chtěl znova nanést na stejné místo další vrstvu hned se to novým nátěrem smeje.


Tak po dvoch dňoch pokusovania a presne s takými istými problémami som prišiel na to, že chyba je jednoznačne vo farbách. Skúšal som to kolorovať vodovkami rôznych značiek a všetko bolo na ho..o. Dnes som zbehol do papiernictva, kúpil anilinky a je po probléme. Jednoznačne na kolorovanie len a len anilínové farby, vodovky už nikdy. A ešte som si kúpil za 1 euro poriadny tenký štetec v umeleckých potrebách a to je hneď radosť. :-)
  • 0

#28 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 prosinec 2009 - 20:32:54

Už dlouho koketuju s pokusem kolorvání, ale až nedávno jsem se k tomu pokusu dopracoval a bohužel se mi zatím moc nedaří. Mám asi 20 let staré vodové barvy, který by snad mohli být k tomu účelu dobrý podle toho co jsem se snažil zjistit. Ale barva se mi vubec nechytá do emulze, přesto, že jsem se snažil kolorovat jen jemně zbarvenou vodou, vysoušet aby nezůstávali kapky... Prostě buď něco málo ulpěje ale je to matná nad obrazem spíš omalovánka a nebo se neudrží. Zkoušel jsem to na lesklý baryt, není lepší matný? Netónoval jsem, protože se nejdná o fotku s obličejem, nebo natónování napomáhá i chytání barvy. A když nechám barvu zaschnout do druhého dne tak když bych chtěl znova nanést na stejné místo další vrstvu hned se to novým nátěrem smeje.


Tak po dvoch dňoch pokusovania a presne s takými istými problémami som prišiel na to, že chyba je jednoznačne vo farbách. Skúšal som to kolorovať vodovkami rôznych značiek a všetko bolo na ho..o. Dnes som zbehol do papiernictva, kúpil anilinky a je po probléme. Jednoznačne na kolorovanie len a len anilínové farby, vodovky už nikdy. A ešte som si kúpil za 1 euro poriadny tenký štetec v umeleckých potrebách a to je hneď radosť. :lol:


Děkuju za radu. Na praní sodu nepoužívám vůbec, teď jednou jsem to zkusil jak mi radil Entrophy, ale zlepšení chytání barvy žádný. Půjdu koupit pořádný barvy a snad to bude o něčem jinym.
  • 0

#29 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 29 prosinec 2009 - 21:22:28

Uvidíš že bude. Mám to overené. S tými anilínkami je to paráda a fotky sú z toho nádherné.
  • 0

#30 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 30 prosinec 2009 - 11:18:18

Uvidíš že bude. Mám to overené. S tými anilínkami je to paráda a fotky sú z toho nádherné.


Barvy mám nové a jde to moc pěkně, líp než jsem doufal nenechává to žádné matné stopy nádherně se to vpíjí do emulze a i při pohledu z boku to není nijak rušivé lesk kolorované části oproti nekolorované se nemění.
  • 0

#31 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 30 prosinec 2009 - 11:21:46

Uvidíš že bude. Mám to overené. S tými anilínkami je to paráda a fotky sú z toho nádherné.


Barvy mám nové a jde to moc pěkně, líp než jsem doufal nenechává to žádné matné stopy nádherně se to vpíjí do emulze a i při pohledu z boku to není nijak rušivé lesk kolorované části oproti nekolorované se nemění.


Presne ako som ti písal. Kolorovanie s tými anilínkami je proste nádhera. Vodovky sa na to vôbec nehodia. :)
  • 0

#32 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 3 únor 2010 - 11:38:56

Ako kolorujete väčšie bledé plochy ? Mám na mysli oblohu. Všetko mi ide pekne ale tá obloha ani za svet, vždy si tým pokazím celú fotku. Nech robím čokoľvek, riedim farby maximálne, stále sú tam vidieť ťahy štetcom a nie je to pekne konzistetné.
  • 0

#33 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 únor 2010 - 12:46:31

Nanášelsem ředěnou barvu vatou do vlhké emulze a chodilo to, ale je to dávno.
  • 0

#34 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 3 únor 2010 - 20:12:16

Nanášelsem ředěnou barvu vatou do vlhké emulze a chodilo to, ale je to dávno.

Musím vyskúšat, uvidíme. :)
  • 0

#35 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 15 únor 2010 - 17:06:18

Špatné zprávy pro koloristy :-(

Před časem jsem udělal pár čár barvama, které používám na natónované zkoušky papíru, polovinu zakryl černým papírem a přilepil na okno na světlo na jižní straně. Tady je výsledek po padesáti dnech.

Vložený obrázek

Zatímco Pébéo férově na lahvičkách upozorňuje na sníženou odolnost proti UV záření, výrobce anilínek se stálostí svých barev chvástá neoprávněně. Bezproblémovou barvou je červená, ale kde vzít pořádnou modrou nevím. Modrá anilínka se dokonce ztrácí i na zatemněné části.
Pro trvalé vystavení na světle bude asi potřeba kolorované obrázky chránit fólií nebo lakem s UV ochranou.
  • 0

#36 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 15 únor 2010 - 17:16:10

Špatné zprávy pro koloristy :-(

Před časem jsem udělal pár čár barvama, které používám na natónované zkoušky papíru, polovinu zakryl černým papírem a přilepil na okno na světlo na jižní straně. Tady je výsledek po padesáti dnech.

Vložený obrázek

Zatímco Pébéo férově na lahvičkách upozorňuje na sníženou odolnost proti UV záření, výrobce anilínek se stálostí svých barev chvástá neoprávněně. Bezproblémovou barvou je červená, ale kde vzít pořádnou modrou nevím. Modrá anilínka se dokonce ztrácí i na zatemněné části.
Pro trvalé vystavení na světle bude asi potřeba kolorované obrázky chránit fólií nebo lakem s UV ochranou.


Tak ja chránik kolorované fotografie lakom v speji s UV ochranou.
Kde sa dajú zohna5 tie farby Pebeo ?
  • 0

#37 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 15 únor 2010 - 17:46:47

spooky: v prodejnách uměleckých potřeb, nebo zkus internetové obchody
  • 0

#38 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 15 únor 2010 - 17:50:32

spooky: v prodejnách uměleckých potřeb, nebo zkus internetové obchody

A vpíjajú sa pekne do emulzie ?
Ja som už vyskúšal asi 10 druhov farieb a jediné vyhovujúce sú stále tie anilinky.
Skúsim teda pozrieť u nás v meste v umeleckých potrebách.
  • 0

#39 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 15 únor 2010 - 18:23:57

Špatné zprávy pro koloristy :-(

Před časem jsem udělal pár čár barvama, které používám na natónované zkoušky papíru, polovinu zakryl černým papírem a přilepil na okno na světlo na jižní straně. Tady je výsledek po padesáti dnech.

Vložený obrázek

Zatímco Pébéo férově na lahvičkách upozorňuje na sníženou odolnost proti UV záření, výrobce anilínek se stálostí svých barev chvástá neoprávněně. Bezproblémovou barvou je červená, ale kde vzít pořádnou modrou nevím. Modrá anilínka se dokonce ztrácí i na zatemněné části.
Pro trvalé vystavení na světle bude asi potřeba kolorované obrázky chránit fólií nebo lakem s UV ochranou.



Byly ty zkušební papíry stejně dobře vyprané, jako na ostro dělané fotky? Že by to byl z části i efekt nějakého bordelu z ustalovače.
  • 0

#40 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 15 únor 2010 - 18:47:03

Enthropy: Ano, zkoušky putují procesem společně s normálními obrázky, pak na nich zkouším odstín. Navíc po ustálení následuje bělení, praní, tónování, další praní, takže po ustalovači nemůže být ani stopa.
  • 0

#41 vkrejci

vkrejci

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2010 - 19:18:31

První kolorovanou fotku mám za sebou, sice má nějaké začátečnické mouchy, ale bavilo mě to :D
http://vkrejci.devia...t.com/#/d356xtx
  • 0

#42 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2010 - 20:32:34

Zábavka co! Vsadim se ,že by ta fotka jinak stála za prd.
Ja sem makoloroval asi 4a taky mě to moc bavilo.A hlavně je to takový vopravdu jimý, většinou všici žasnou.....
  • 0

#43 tomaspekny

tomaspekny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 únor 2014 - 07:20:25

Zkoušel někdo z Vás, tónovat do sepie kafem? Je to výborný nenásilný a ekologický. Fotografie musí být akorád lehce kontrastnější...přeexponovaný.

Fakt super a funguje to od 5ti minut do 16ti hodin (proces tónováni) naprosto bez problémů. Jo a fleky to nedělá. :)

Jinak můj názor je ten, že pokud jakkoliv natónujete fotografii, líp se dělá třeba pleťovka.


  • 0

#44 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 12 únor 2014 - 09:42:42

Zkoušel někdo z Vás, tónovat do sepie kafem? Je to výborný nenásilný a ekologický. Fotografie musí být akorád lehce kontrastnější...přeexponovaný.

Fakt super a funguje to od 5ti minut do 16ti hodin (proces tónováni) naprosto bez problémů. Jo a fleky to nedělá. :)

Jinak můj názor je ten, že pokud jakkoliv natónujete fotografii, líp se dělá třeba pleťovka.

Taky mohu doporucit. Je zajimave, ze kafe tonuje vic do zluta, nez by clovek cekal. Video na toho tema:


  • 0

#45 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 13 únor 2014 - 10:50:06

tak krome caffenolu budem mit i caffeton! cekam vzik diskuze o vyhodach rozpustneho kafe proti pressu, nebo o kreativnim vyuziti logru pri tonovani v turku :)

 

s cukrem ci bez?


  • 1

#46 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 13 únor 2014 - 11:09:01

...a co teprv s mlékem či koňakem.


  • 0

#47 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 13 únor 2014 - 14:06:08

konakem? :-D ... barbare! 

 

(cibule je taky zajimava ;-) )


  • 1

#48 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 14 únor 2014 - 02:04:57

chci se zeptat,zkousel nekdo caj,to by taky mohlo jit ,ne?

jo s tim kafem to po sepii ,das do vanicky s kafem? ja piju horky a cigarko,bez toho to neni ono :cry:


  • 0

#49 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 14 únor 2014 - 02:20:03

omlouvam se ,ten caj jsem prehlidl


  • 0

#50 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 14 únor 2014 - 08:03:42

konakem? :grin: ... barbare! 

 

(cibule je taky zajimava ;-) )

Pardon. S brandy:

http://www.gastroeco...jillo-magno.jpg

už je tomu pár let co jsem se tím naléval.  :-P


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních