Přejít na obsah


Fotka

výroba nové základní desky ke zvětšováku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 26 prosinec 2009 - 11:53:03

přátelé,
k vánocům jsem se obdaroval zvětšovákem, bohužel je v mírně horší kondici, než bych si představoval. po výměně elektriky vše svítí, funkuje, autofokusuje, nicméně základní deska zvětšováku má povrchové poškození, je přelepena bílým hnusem a je promáčknutá od základní tyče.
tedy řeším jakým prknem onu základní desku v budoucnu nahradit.
u posledního zvětšováku (opemus 6) jsem původní desku nahradil (oka, žádnou původní desku jsem k němu neměl) spárovkou z buku jakosti A/A ke své plné spokojenosti, nicméně můj současný mazlík je trožku těžší kráva a tudíž jsem se začal poohlížet jinde.
původní deska je klížená z 3 vrstev čehosi, co vypadá jako spárovka, a každá vrstva je k sousedním lepena pod pravým úhlem (zřejmě aby se zajistila vyšší mechanická pevnost ve všech směrech). obávám se, že nahrazení spárovkou by nebylo vhodné - nehledě na příliš nízkou tloušťku standardně sehnatelných spárovek (18-20 mm v bauhausu a podobných).
na internetu jsem narazil na termín "biodeska" - jedná se o 3 vrstvý deskový materiál který dle mého tušení bude původní desce zvětšováku dostatečně podobný.

takže otázky:

1) je tady někdo truhlář, kdo by mi k tomu mohl dát rozumnej komentář či poradit vhodnou firmu (nejlépe přímo výrobce) u které by mělo smysl poptávat výrobu desky 40 x 52 cm tloušťky 24-26 mm?
2) našel jsem českého výrobce http://www.bd-bzenec.cz/ a nevypadá to zle - nemáte někdo zkušenost?
3) jako dřevinu vhodnou k tomuto účelu jsem se rozhodnul pro buk - ano, dub by byl pevnější, nicméně prozatím nemohu zvětšovák nikde pevně usadit, tudíž by mi to při jeho přenášení nedělalo zrovna radost (už takhle má skoro 20 kg)

děkuji a přeji všem temnokněžníkům příjemné prožití zbytku svátků.
  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 prosinec 2009 - 12:20:06

Asi to chceš mít high end, co? :) Já bych totiž použil normální 5cm kuchyňskou desku a dole ji pouze přišrouboval na dřevěný kříž. Takovýhle kousek by byl obi brán jako odpad - zalevno. Já si hodil zvětšovák na zeď a dolů z této kuchyňské desky udělal celý stůl. Dle mého nejlepší řešení vůbec...
  • 0

#3 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 26 prosinec 2009 - 12:32:54

jsem v tomhle směru děsnej estét a mám silnej odpor k dřevotřísce.
navíc je tyč zvětšováku (focomat Ic) k desce uchycena třemi šrouby M8 s šestihrannou hlavou - dovedu si představit, jak by to zacvičilo s dřevotřískou.
prostě bych raději opravdový dřevo, ne piliny. nemám problém dát za desku ke zvětšováku tisícovku (od firmy, na kterou jsem dal odkaz, by mě ta deska vyšla na zhruba 650 Kč, což mi přijde jako supr cena).
  • 0

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 prosinec 2009 - 13:07:02

S tou estetikou to chápu. Nicméně, průhybů se až tak neboj. Koukej, taková sranda co jsem právě teď zkusil. Odkaz Jde o dvě zvětšeniny (expozice odhadem, studená vývojka, prostě podexponovaný, do skeneru strčený rovnou z ustalovače ještě mokrý, ale pro náš účel to stačí) z 645, celkový obraz by byl cca 60cm široký, toto je výřez cca 5 cm, svíceno Anaretem 90mm na f8, skenováno na 300dpi bez doostření. Jedna fotka byla ostřena přesně mikroskopem, u druhé jsem vzal 1cm vysokou desku a dal ji pod papír. Která je která? :)))) (ani ve skutečnosti bys to nepoznal)
To jen aby lidi s dokonalostí spodní desky tak nešíleli....
  • 0

#5 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 prosinec 2009 - 13:32:45

Lukas_87:
Kdybych chtěl jít opravdu "natvrdo do high endu" a chtěl mít záruku, že se nic nehne, postupoval bych následovně:
1. Poohlédnul bych se po bazarech, zda se někde nepovaluje např. základní deska po Magnifaxu 4 nebo jiném "bytelnějším" aparátu... Bývají za pár kaček a možná by i o zbytek ("železa") měl někdo zájem.
2. Pokud bych chtěl něco vyrobit, určitě bych zašel za truhlářem, který má lis (na lepení). Desku bych slepil ze 2-3 vrstev - nahoru dýhovaná laťovka, dolů stavbařská vodovzdorná překližka (cca 10 mm, červenohnědá, lepená epoxidem). Nařezat o 1cm větší, než chci, kontaktní lepidlo (typ chemopren), sestavit, zalisovat.
3. Pokud byste do toho chtěl jít sám, pak materiály, které jsem uvedl, zespod i shora hranoly (aspoň 10cm!), stáhnout alespoň 6 svěrkami.
4. Zespod 4 stavitelné nožičky (bývají dostupné v prodejnách kování nebo u elektrotechniků).
5. Do místa, kde bude přišroubovaná tyč zvětšováku, bych zespod i shora umístil podložky z (nejlépe nerez) plechu, aby nedošlo při pevném zatažení ke zborcení laťovky a aby se dala tyč vycentrovat - vypodložkovat. Mně se osvědčila deska vložená místo negativového rámečku + vodováha. Budete žasnout, jak neochotně budete docilovat rovnoběžnosti.
  • 0

#6 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 26 prosinec 2009 - 15:35:16

Jestli ti ta firma z linku udělá biodesku (hrozná móda ty bioslova) tloušťky 24-26mm, tak to bude asi nejlepší řešení. Ještě mě napadá, sehnat někde zbytek tady z tohodle – http://www.ikea.com/...oducts/40146524 – nebo, jak pravil Pentaxista, vodovzdorná překližka. Tata kdesi nakřečkoval pár ploten a máme z ní mj. udělanej dekl na studnu. Po několika letech na slunku dešti a mrazu nepozoruju žádný deformace a je určitě lehčí než buková spárovka. Namátkou jsem našel tohle – http://www.finnfores...es/Default.aspx

A ještě malá technická k Pentaxistovu příspěvku...
Desky prakticky čehokoli se musí vždy lepit z lichého počtu vrstev (min. tři) právě proto, aby se to nakonec nezkroutilo. V jakémkoli bauhausu apod. koupíš kvalitní lepidlo na dřevo, co ti vytvoří spoj podobný srostlému dřevu, chemoprénem fakt neeeee!

Hodně zdaru a hezký svátky,
Lee Mellon
  • 0

#7 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 26 prosinec 2009 - 15:41:02

30-ti milimetrová +/- 15-ti vrstvá překližka a nic se ti nehne. Vypadat to také může hezky.
  • 0

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 prosinec 2009 - 16:19:13

Mellon:
Ano, pokud lepíte dřevo...
Vodovzdorná stavbařská překližka nemá na povrchu čisté dřevo - je impregnované čert ví čím (to se mi nikdy nepodařilo zjistit, snad měli pravdu ti, kteří tvrdili, že podobným humusem, jako dřevěné pražce na železnici. Také proto se může používat opravdu jenom na šalung)
Mám stůl (tři slepené laťovky) lepený chemoprenem asi 35 let (dříve alkapren) a není nejmenší problém, stejně tak opravené schody "z obracených hranolů" a u těch jaksi mluvit o malé zátěži nelze. Opět bez problémů.
P.S. Ono za bolševika bylo nebylo (spíše nebylo).
  • 0

#9 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 26 prosinec 2009 - 17:36:25

Mellon:
Ano, pokud lepíte dřevo...
Vodovzdorná stavbařská překližka nemá na povrchu čisté dřevo - je impregnované čert ví čím (to se mi nikdy nepodařilo zjistit, snad měli pravdu ti, kteří tvrdili, že podobným humusem, jako dřevěné pražce na železnici. Také proto se může používat opravdu jenom na šalung)
Mám stůl (tři slepené laťovky) lepený chemoprenem asi 35 let (dříve alkapren) a není nejmenší problém, stejně tak opravené schody "z obracených hranolů" a u těch jaksi mluvit o malé zátěži nelze. Opět bez problémů.
P.S. Ono za bolševika bylo nebylo (spíše nebylo).


Aha, to já jsem myslel jinou překližku (jakou jsem poslal v tom linku), vodovzdorné je jen to lepidlo, povrchovka je na vkusu a potřebách každého soudruha. Jestli je tu už natřený nějakým sajrajtem, to je potom ten chemopren na místě ;-)
  • 0

#10 kolombo

kolombo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 prosinec 2009 - 17:54:38

Jako truhlář vám řeknu pár věcí.Buk nebrat,hrozně se bortí.Biodesku nebrat,bo většinou je ze smrku,ideál bych viděl jako dubovou spárovku 25mm plus z každé strany 10 mm překližku.Lepit zásadně kvalitním bílým lepidlem.Zalisovat a přebrousit.Jinak,kdyby bylo potřeba, není problém vyrobit. ;-)
  • 0

#11 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 26 prosinec 2009 - 18:05:03

Lukas máš-li zájem o spárovku,mohu ti vyrobit z dubu dle tvých rozměrů (tlouštka do 40mm).Spárovka je broušena v kalibrační brusce má velmi hladký a přesný povrch.Cena ať nežeru asi tak 300 kč a poštovné ;-)
  • 0

#12 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 3 březen 2010 - 11:34:18

Lukas máš-li zájem o spárovku,mohu ti vyrobit z dubu dle tvých rozměrů (tlouštka do 40mm).Spárovka je broušena v kalibrační brusce má velmi hladký a přesný povrch.Cena ať nežeru asi tak 300 kč a poštovné :)


Jestli můžu, potřeboval bych desku k Magnitauru, mohl bych se na Vás tak za měsíc - dva obrátit?
  • 0

#13 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 3 březen 2010 - 12:07:38

no problem,jistě že jo :)
  • 0

#14 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 3 březen 2010 - 12:24:10

Vážený kolego, kolombo, dotaz na odborníka zní: Jaké nejpevnější a velmi
kvalitní lepidlo na dřevo doporučujete pro velmi trvanlivý spoj? Díky! Erik
  • 0

#15 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 3 březen 2010 - 12:35:06

Pro velmi pevný a vodě odolný spoj používám a doporučuji KLEIBERIT PUR LEIM 501.Je to prakticky tekutá pěna.Lisovací čas minim. 60 minut :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních