Přejít na obsah


Fotka

Metaboritan sodný / Kodalk


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
87 odpovědí na toto téma

#1 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 24 listopad 2009 - 09:42:22

Namíchal jsem si PMK.
Mám takovou nejistotu ohledně béčka.
Kodalk v béčku je nerozpuštěný.
I po 24hod je v lahvičce bílá usazenina, zhruba 25% obsahu.

Je pravda, že jsem si ten kodalk dělal doma.


Co třeba zkusit doplnit vodou na dvojnásobný objem a podlo toho pak používat dvojnásobné množství při přípravě pracovního roztoku? Nebo nahradit triethanolaminem.
A vůbec, proč připravovat pracně Kodalk a pak ho pracně rozpouštět, když se může připravit přímo v roztoku..
PMK = bohaté polotóny


Já se striktně řídil radou kolegy Bzencáka.
Nedovolil bych si měnit postup :)

Avšak půjde-li to tak jak navrhuješ, bude mi to
míň pracné.

Myslel jsem, že je důležité kašování kvůlivá nějaké
chemické reakci.

Odděleno od vlákna: PMK - pyro.
Související téma: Kodalk.
Moderátor.

  • 0

#2 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 24 listopad 2009 - 09:53:59

69g borax + 14,5g hydroxid sodný + pár kapek vody
dá se koupit v drogerii, nebo lékárně

Tím mi vznikne 83,5 g gramů čehosi.
Takže budu muset přepočítat kolik
vody nalít, aby to dalo roztok v přepočtu
30g na 100ml.

Kde se vůbec vzal ten recept kolující po
vlstech českých ve výše popsaném
složení?
Všude narážím na 69 boraxu a 14,5 hydroxidu.

No asi se dám na HDčko.
Bude to jednosušší :)
  • 0

#3 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 24 listopad 2009 - 10:17:13

Tak jsem si dal za úkol
si přepočíst výše uvedený návod.

Tak percentuelně to vychází na
poměr při výrobě kodalku:
82,63 % boraxu
17,37 % louhu


Na těch 30 g v návodu na PMK
to odpovídá cca:

24,789 g boraxu
5,211 g louhu
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 24 listopad 2009 - 13:40:59

máš to nějaký divný

podle mejch poznámek:
1,0 g kodalku (metaboritan sodný) nahradíš ve vodnym roztoku smísením 0,692 g boraxu a 0,145 g hydroxidu sodnýho
  • 0

#5 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 24 listopad 2009 - 14:40:39

máš to nějaký divný

podle mejch poznámek:
1,0 g kodalku (metaboritan sodný) nahradíš ve vodnym roztoku smísením 0,692 g boraxu a 0,145 g hydroxidu sodnýho



Takže smísením hmoty 0,692g plus 0,145g mi
to dá při 0,835 gramech čehosi. 1 gram kodalku?

Nebo mám chápat, že při bzencákově postupu
se kapky vody promění ve scházející gramy?

Jsem z toho totálně jelen :)
  • 0

#6 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 24 listopad 2009 - 19:55:23

metaboritan sodný se ve vodě hydrolizuje na hydroxid sodný a kyselinu boritou:
NaBO2 + 2H2O <-> Na+ + OH- + H3BO3

borax si můžeš rozložit (Na2B4O7 == 2NaBO2 + B2O3), B2O3 se hydrolizuje na kyselinu boritou (B2O3 + 3H2O <-> 2H3BO3), tedy rozpuštěním se borax hydrolizuje:
Na2B4O7 + 7H2O <-> 2Na+ + 2OH- + 4H3BO3


když přidáš k jednomu molu boraxu dva moly hydroxidu sodnýho, bude reakční produkt hydrolízy shodnej s produktem hydrolízy metaboritanu:

Na2B4O7 + 2 NaOH + 7 H2O <---> 4 Na+ + 4 OH- + 4 H3BO3 <---> 4 NaBO2 + 8 H2O

když to pak přepočítáš podle molárních hmotností, vychází to přesně na:
0,692 g boraxu (dekahyrdát) + 0,145 g hydroxidu sodnýho --> 1,0 g kodalku (metaboritan sodný tetrahydrát)


holt je třeba si uvědomit, že do reakce vstupuje i voda a že každá látka má jinou molární hmotnost (a na každou z nich je navázaný jiný množství vody v krystalu).
  • 0

#7 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 24 listopad 2009 - 22:33:35

Hurá, hurá.... B)
Díky moc za polopatické vysvětlení.

Konečně mám jasno a někdo se nechal vyprovokovat
k úplnému vysvětlení jak se to má s tím
tajemnem opředeným kodalkem.

Díky, díky, díky.....
:)
  • 0

#8 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 24 listopad 2009 - 23:15:09

Lukáši, jsi zkrátka pašák 8-O
  • 0

#9 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 31 prosinec 2009 - 15:58:59

Tedy, když je vše neustále aktuální a diskuze nikdy neumírá...

Dovolil bych si zdůraznit, že následující citace by se měla vytesat do kamene či naexponovat do fotodesky. Aby odpadlo veškeré váhání nad přípravou Kodalku. Potvrzuji, že dané tvrzení (tedy poměr chemikálií) je jediné správné pro jeho náhradu. Vždyť to tvrdí i od Kodaků (a nejenom tam) :lol:

...když to pak přepočítáš podle molárních hmotností, vychází to přesně na:
0,692 g boraxu (dekahyrdát) + 0,145 g hydroxidu sodnýho --> 1,0 g kodalku (metaboritan sodný tetrahydrát)...

se zdůrazněním, že se to musí dělat v roztoku, nikoliv na "suché" cestě viz dále.

Pouze rovnici:

Na2B4O7 + 2 NaOH + 7 H2O <---> 4 Na+ + 4 OH- + 4 H3BO3 <---> 4 NaBO2 + 8 H2O

bych zjednodušil a trošinku upravil, aby zcela odpovídala bilanci, z které výpočet pro náhradu 1 g Kodalku vyplývá:

(Na2B4O7 . 10 H2O) + 2 NaOH + 5 H2O <---> 4 (NaBO2 . 4 H2O)
Poznámka. Ve skutečnosti ty závorky nejsou potřeba a nepoužívají se, chci jenom zvýraznit, co k čemu patří.

Je mi líto, ale Bzencákovu recepturu (69 g boraxu; 14,5 g hydroxidu sodného; zakápnutí vodou (4-10 kapek) atd. atd.) nepovažuji za šťastnou.
Ano, poměr vstupujících chemikálií je správný a vychází z výše uvedené rovnice, ale při použití výsledného produktu se může uživatel dopustit až cca dvacetiprocentní chyby v jeho potřebné navážce kvůli nedefinovanému chemickému složení.
To, zda je chyba významná, je otázkou.
Hlavní věcí ale je, že tato příprava na suché cestě není tak pohodlná jako přímé návážení a následné rozpuštění potřebných složek přímo v roztoku.

Ve vlákně o Kodalku jsou ostatně o tom vysloveny také chytré myšlenky.

A poznámku na závěr. Recepturu (citovanou rovněž ve vlákně o Kodalku) z Fotografického slovníku autorů Jiráček; Hálová; Morávek bych odmítl úplně. Autor (autoři) pravděpodobně mylně vycházel(i) z nesprávné bilanční rovnice.
  • 0

#10 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 31 prosinec 2009 - 16:12:02

jojo, lepší si to spočítal :lol:
díky moc!
  • 0

#11 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 1 leden 2010 - 22:50:40

chemik: Nerozumím těm vzorečkům, umím jenom namíchat vývojku podle bzenčákovho návodu. Můžu tě požádat o vysvětlení pro technika ale ne chemika?
PMK používám docela často a tak mě tohle zajímá. Děkuji.
  • 0

#12 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 2 leden 2010 - 13:13:22

>Golfista
Hm.
Zkusím to :lol:
Především, pokud je potřeba něco nahrazovat a lze k tomu napsat rovnici, tak:
1. rovnice musí zcela odpovídat skutečnosti jak na straně levé, tak na straně pravé.
2. tato rovnice musí být správně vyčíslena!

Tedy je potřeba vzít do úvahu suroviny vstupující, tzn. pokud takové suroviny existují s krystalovou vodou (borax jich má 10), tak to klidně do té rovnice napsat. Při vyčíslování rovnice se to zohlední, to není problém.
Hydroxid se vyskytuje ve formě NaOH.
V pravé straně rovnice může být problém a v ranných dobách receptu nemuselo být jasné, jak ten Kodalk vypadá. Je to metaboritan sodný bezvodý? Je to krystalický? Ale s kolika vodami? Zde pozor, i když hovoříme o jakési krystalické formě, tak i v rovnici, pomocí které chci bilancovat složení roztoku je potřeba s krystalickými vodami počítat. Nejen proto, že vstupující suroviny navažuji a pak je do roztoku převádím, ale i na straně produktu/produktů! V tom je ten kámen úrazu, kdy si tento fakt řada autorů neuvědomí a spočítá to nesprávně. Ale zpět ke Kodalku. Na základě různých informací po netu se člověk může dočíst, že sám velký Kodak navrhl jakousi náhradu. 10 g Kodalku je v roztoku! ekvivalentní 7 g boraxu (boraxem se vždy rozumí dekahydrát teraboritanu sodného) a 1,5 g hydroxidu sodného. Kombinací různých rovnic boraxu s hydroxidem, kdy si na pravou stranu rovnice napíšu jako produkt jednou metaboritan sodný bezvodý, podruhý třeba s dvěma vodami, potřetí se čtyřmi a počtvrtý třeba s osmi. Po správném vyčíslení pak lze zpětně vypočítat, kolik surovin (boraxu a hydroxidu) bych potřeboval pro přípravu 10 g suroviny. U každé rovnice zvlášť. No a právě to doporučení od Kodaku se hodí pro rovnici, kdy na práve straně rovnice bilancuji produkt, tetrahydrát metaboritanu sodného (NaBO2 . 4 H2O).
Na základě takového pátraní lze třeba zjistit, že legendární Anchel (Darkroom Cookbook), který má ten poměr jiný (na 100 g "Kodalku" 45,4 g boraxu a 9,5 g hydroxidu; nemám ho teď po ruce, takže mne prosím nechytejte za slovo, kdyby ty navážky byly jiné), se právě v té rovnici dopustil chyby a na straně produktů bilancoval oktahydrát (metaboritan s osmi vodami).
U Jiráčka; Hálové; Morávka (Fotografický slovník) si myslím, že bilancovali na pravé straně bezvodý. Podle toho vychází hydroxid (30,3 g), ale nevychází borax. Vyšlo by to, kdyby omylem počítali, že má borax 4 sodíky, ale pak by nevycházelo vyčíslení rovnice. Dál mne už pátrat nebavilo.
Ještě se vrátím k tomu oktahydrátu metaboritanu. Tam je kámen úrazu asi v jedné věci. Světový producent boraxu, mataboritanů atd. (www.borax.com) označuje jeden z výrobků mataboritanu jako Sodium metaborate 4 mol a na produktovým listu se mihne terahydrát (4 H2O), druhý výrobek nazývá Sodium metaborate 8 mol a obdobně se tam mihne oktahydrát (8 H2O). No jóóó. Ale!!!
Zůstaňme u toho oktahydrátu. Při bližším studiu je vidět, že ten oktahydrát se píše Na2B2O4 . 8 H2O, což přesněji (netvrdím, že nejpřesněji) odpovídá struktuře molekuly. Ale není to nic jiného a pro účely bilanční to nehraje žádnou roli, když se napíše NaBO2 . 4 H2O (a i výrobce tento alternativní vzorec používá). A tady je asi zakopaný pes s tím "oktahydrátem".
Všimněte si, že i ten Sodium metaboritane 4 mol se může nazývat tetrahydrátem (Na2B2O4 . 4 H2O), ale i dihydrátem (NaBO2 . 2 H2O).

Takže závěrem k dané rovnici.
(Na2B4O7 . 10 H2O) + 2 NaOH + 5 H2O <---> 4 (NaBO2 . 4 H2O)
Na levé straně bilancuji borax, hydroxid, na straně pravé metaboritan sodný tetrahydrát. Na levé straně si ještě "pomohu" 5 molekulami vody, abych rovnici snadno a správně vyčíslil.
Když pak použiji správné molekulové hmotnosti (zaokrouhluji!), borax 381 g/mol, hydroxid sodný 40 g/mol a tetrahydrát tetraboritanu sodného 138 g/mol, vynásobené příslušným počtem molů (borax 1×; hydroxid 2× a tetrahydrát tetraboritanu sodného 4×), tak pomocí trojčlenky vypočítám třeba pro 10 g tetrahydrátu tetraboritanu sodného (Kodalku) navážky boraxu 6,9 g a hydroxidu 1,45 g. Opět po zaokrouhlení kýžený poměr od Kodaku 7 g/1,5 g.
Pokud by byly otázky, jak to přece jenom vypadá s tím "oktahydrátem", tak zde je rovnice:
(Na2B4O7 . 10 H2O) + 2 NaOH + 5 H2O <---> 2 (Na2B2O4 . 8 H2O)
Molekulová hmotnost toho "oktahydrátu" je dvojnásobná než "tetrahydrátu", ale zase nevznikají moly čtyři, ale dva. Bilančně to vyjde na stejno.

No to jsem se rozepsal.
  • 0

#13 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 2 leden 2010 - 13:25:38

>Golfista
Jak koukám na Tvůj dotaz, tak nevím, zda jsem Ti odpověděl :lol:

Zkrátka, vyprdni se na nějaký patlání boraxu s hydroxidem na sucho a přímo při přípravě nějaké vývojky přidej do roztoku na každý 1 g metaboritanu sodného (přesněji tetrahydrátu metaboritanu sodného; Kodalku!) 0,69 g boraxu (dekahydrátu tetraboritanu sodného) a 0,145 g hydroxidu sodného. Je jasné, že takové miliprdy hmotností se nemusí doma navažovat pohodlně, ale obvykle není potřeba 1 g Kodalku. A takových 6,9 g boraxu a 1,45 g (1,5 g) hydroxidu pro náhradu 10 g Kodalku už by se zvládnout dalo. I zde na fóru je tento problém diskutován (autoři promiňte, že vás necituji) a strategie nejdřív borax, pak hydroxid mi přijde docela rozumná (tuším, že jméno vlákna Kodalk).
  • 1

#14 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 leden 2010 - 13:40:56

Ahoj Chemiku, ještě mám dotaz, ve fotografickém receptáři(Macek - Paspa) se píše roztok boraxu s hydroxidem povařit. Je to nutné?
  • 0

#15 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 2 leden 2010 - 15:18:06

>Golfista
Jak koukám na Tvůj dotaz, tak nevím, zda jsem Ti odpověděl :lol:

Zkrátka, vyprdni se na nějaký patlání boraxu s hydroxidem na sucho a přímo při přípravě nějaké vývojky přidej do roztoku na každý 1 g metaboritanu sodného (přesněji tetrahydrátu metaboritanu sodného; Kodalku!) 0,69 g boraxu (dekahydrátu tetraboritanu sodného) a 0,145 g hydroxidu sodného. Je jasné, že takové miliprdy hmotností se nemusí doma navažovat pohodlně, ale obvykle není potřeba 1 g Kodalku. A takových 6,9 g boraxu a 1,45 g (1,5 g) hydroxidu pro náhradu 10 g Kodalku už by se zvládnout dalo. I zde na fóru je tento problém diskutován (autoři promiňte, že vás necituji) a strategie nejdřív borax, pak hydroxid mi přijde docela rozumná (tuším, že jméno vlákna Kodalk).


Takže pokud tomu dobře rozumím:
Pro PMK-Pyro vývojku si míchám zásobní roztok označený jako "B" a v něm je 30 g metaboritanu sodného. Místo míchání na sucho přidám do vody nejdřív 20,7 g boraxu a pak 4,35 g hydroxidu sodného.
Je to tak správně?

Tím prvním příspěvkem si mě trochu vyděsil. Jinak moc děkuji.
  • 0

#16 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 2 leden 2010 - 16:27:45

Ahoj Chemiku, ještě mám dotaz, ve fotografickém receptáři(Macek - Paspa) se píše roztok boraxu s hydroxidem povařit. Je to nutné?

Ahoj.
No i ten Jiráček et al. doporučuje vaření. Ono to má něco do sebe. Metaboritan se právě tak vyrábí, že se roztok z boraxu a hydroxidu zahřívá. Myslím, že jsem někde viděl nějakou teplotu 60 °C až 80 °C. Borax se rozkládá na metaboritan. Myslím, že teplota bodu varu tomu již nemůže ublížit, už se to nemá kam rozložit.
Otázkou zůstává, zda to je nutné.
Asi takto. Kdyby se daná náhrada za Kodalk tradovala tak nějak pouze mezi temnokomorníkama podepřená výše citovaným chemickým rozborem, tak bych asi povaření doporučil.
Ale pokud s danou náhradou přišel samotný Kodak, tak bych si starosti nedělal. Na APUGu se to řešilo už před více než dvěma roky a myslím, že i tam je, že s tím přišel Kodak (rozumíme si: 10 g Kodalku odpovídá 7 g boraxu + 1,5 g hydroxidu).
Ono v tom roztoku jde především o odpovídající iontovou formu příslušných kationtů a zejména aniontů za daného pH, kdy se v roztoku vytvoří rovnováha. Je pak jedno, zda požadovaného výskytu za daného pH docílím z jedné sloučeniny (Kodalku) nebo na základě kombinace sloučenin dvou (boraxu a hydroxidu) odvozené od přesně dané chemické rovnice. Ale to už zabředávám do chemie příliš.
  • 0

#17 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 2 leden 2010 - 16:44:37

...Takže pokud tomu dobře rozumím:
Pro PMK-Pyro vývojku si míchám zásobní roztok označený jako "B" a v něm je 30 g metaboritanu sodného. Místo míchání na sucho přidám do vody nejdřív 20,7 g boraxu a pak 4,35 g hydroxidu sodného.
Je to tak správně?


Ano.
Ale, kdybych měl být puntičkář, tak bych spíš počítal na 10 g Kodalku s hodnotou 6,95 g boraxu (obvykle by se výpočty měly dělat s čísly zaokrouhlenými na tři platné cifry, když ne více :lol: a pak teprve zaokrouhlit. Takže na 30 g Kodalku bych navažoval 20,85 g. Ale to opět zabředávám příliš. Ona i ta hodnota 6,95 se při použití přesných molekulových hmotností (tzn. nezaokrouhlených) nepatrně změní. Ale to už fakt nebudu rozvádět.
Ještě jedna věc. Není vůbec důležité jaký roztok připravuji. Takže stejný poměr lze aplikovat třeba i na alkalický ustalovač.

Tím prvním příspěvkem si mě trochu vyděsil.

Můžeš být konkrétní?
  • 0

#18 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 leden 2010 - 17:37:02

Dík Cemiku, jdu shánět kamínek, než zapálím plamínek :lol:
  • 0

#19 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 2 leden 2010 - 17:55:45

chemik: Myslel jsem tím, že ten první článek je na mě moc složitý a dlouhý. Než se dočtu konce, nevím co bylo na začátku. Ale pomohlo mi to a příště, až budu míchat, určtě to takhle vyzkouším. Je to hlavně jednodužší, než se připravovat s metaboritanem za sucha.
Já totiž chemii umím jenom jako recept na koláč podle kuchařky, nic víc. Ale i s tím si vystačím.
  • 0

#20 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 2 leden 2010 - 18:00:35

...roztok boraxu s hydroxidem povařit. Je to nutné?

Pro PMK-Pyro vývojku si míchám zásobní roztok označený jako "B" a v něm je 30 g metaboritanu sodného. Místo míchání na sucho přidám do vody nejdřív 20,7 g boraxu a pak 4,35 g hydroxidu sodného.


Pánové, nedalo mi to a ještě jsem se do těch receptur začetl podrobněji. Přiznám se, že s podobnými experimenty jsem se intenzívně zabýval v minulém století a tady u vás nostalgicky vzpomínám na doby minulé.
K tomu roztoku "B".
Ono se ho připravuje pouze 100 ml.
V takovém množství roztoku se rozpustí (při 20 °C) pouze něco přes 5 g boraxu (bez hydroxidu). To znamená, že ten var má něco do sebe. (V zájmu bezpečnosti bych na tom varu tak zcela netrval.) Nejenom, že zvýšená teplota usnadní rozpuštění boraxu, ale za přítomnosti hydroxidu se urychlí i jeho přeměna na metaboritan. Po vychladnutí a doplnění na těch 100 ml by měl zůstat roztok čirý. Pokud by na dně zůstalo něco na dně, tak to bude zbytek nepřeměněného boraxu.
Nicméně v případě náhrady Kodalku v roztocích, kdy bude třeba při těch 20 °C jistota rozpuštění boraxu, tak bych z přímých navážek boraxu a hydroxidu obavy neměl.
Omlouvám se tedy za přílišné teoretizování.
  • 1

#21 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 2 leden 2010 - 18:12:44

Jednou se mi stalo, že za sucha namíchaný metaboritan se nerozpustil. Podruhé jsem už destilovanou vodu zahřál a až pak ho rozpouštěl a od té doby je roztok zcela rozpuštěný a průhledný. Takto jsem to připravoval možná i 5-6 krát.
  • 0

#22 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 2 leden 2010 - 18:20:13

No, snad jsem to moc nezamotal. Viz rozpustnost a teplota.

... se připravovat s metaboritanem za sucha...

K tomuto asi toliko.
Tady někde na fóru už k tomu také pochybnosti padly.
Jak už bylo naznačeno (hrubě cituji):
Smíchání 69 g boraxu a 14,5 g hydroxidu (+ ty kapky vody) dostanu nějakých 84 g něčeho, co nahradí 100 g Kodalku. A ted uvažujme.
Pokud teda bude potřeba 10 g Kodalku, pravděpodobně experimentátor vezme z této téměř za sucha připravené směsi 10 g.
Nebo jednu destinu tj. 8,4 g prášku, jak by mělo odpovídat poměru?
Přece bylo "zaděláno" ("zapatláno") na 100 g Kodalku.
Vtip je v tom, že nám tam chybí ta voda!!!! Do těch 100 g, tedy 16 g. Jak už je naznačeno v té chemické rovnici, kde na levé straně rovnice se musí počítat s 5 molekulami vody.
Ano, takže pokud bych při tom patlání použil 16 g vody, dostal bych se ke Kodalku také. Otázkou zůstává zda jsem schopen výslednou hmotnost 100 g docílit +/- přesně. Přece jenom se to zahřeje a část vody se může odpařit. Přeci jenom tento postup na suché cestě mi v domácích podmínkách nepřipadá jako vhodný.
  • 1

#23 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 2 leden 2010 - 18:23:12

Zahřeje se to docela dost a po několikanásobném rozmíchaní a rozdrcení až dostanu "suchý" prášek, jsem si myslel, že ta voda se odpaří prakticky všechna.
  • 0

#24 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 2 leden 2010 - 19:52:35

Prosím pana Chemika o posouzení správnosti receptu dvojce Štulík-Tausk:
"Ve 400 mililitrech destilované vody,ohřáté,rozpustíme 41.5g kryst. boraxu. Do tohoto roztoku přidáme 8.7g hydroxidu sodného a po rozpuštění všeho doplnit na 1000ml. Ve 100ml roztoku je obsaženo 6g metaboritanu sodného."
Je to správné :oops:
  • 0

#25 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 leden 2010 - 20:03:46

ach jo, nejde toho kodalku udělat teda nějaký roztok? místo prášku? vím, že někde u vlákna přímo o kodalku se něco takového psalo...ale nějak jsem se v tom ztratila, i v tomto vlákně už se ztrácím. Pokud zásobní roztok kodalku jde udělat, písněte prosím, jak na to přesně jít...pokud ne, nechť tento příspěvek admin raději smázne, ať to tady nezaclání. Děkuji.
  • 0

#26 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 2 leden 2010 - 22:58:41

Zahřeje se to docela dost a po několikanásobném rozmíchaní a rozdrcení až dostanu "suchý" prášek, jsem si myslel, že ta voda se odpaří prakticky všechna.

Ona se nemusí zcela odpařit. Vysvětlím.

Zde opakuji tu správnou rovnici:
(Na2B4O7 . 10 H2O) + 2 NaOH + 5 H2O <---> 4 (NaBO2 . 4 H2O)

A teď se soustřeďme na následující rovnici, která je správně vyčíslena a kterou velice zhruba popíšu "suchý" postup:

(Na2B4O7 . 10 H2O) + 2 NaOH + 1 H2O <---> 4 (NaBO2 . 3 H2O)

Tou jednou molekulou vody si pomáhám, aby mi na pravé straně vyšlo celé číslo a bylo to trochu hezké. V tom receptu (69/14,5) to reprezentuje cca 3 g vody (to je 3 ml, taková kávová lžička vody) takže se tam těch několik kapek bohatě vejde.
To dokazuje, že suchým postupem nevyrobím tetrahydrát (jak to je v úmyslu Kodaku), ale látku, která průměrným složením odpovídá cca trihydrátu. "Suché" se to tváří proto, protože veškerá voda se váže do té krystalové. A všichni víme, že i hydráty se mohou tvářit suše, byť obsahují ve své molekule molekuly vody.
Ten produkt bude nestabilní, asi hygroskopický (bude ze vzduchu chytat vodu) a pravděpodobně se bude snažit dostat do nějaké rovnováhy, patrně, aby se "dostal" na ten tetrahydrát. Další věcí, kterou odhaduji, je, že reakce na suché cestě neproběhne zcela dokonale, takže výsledný prášek bude směsí boraxu, hydroxidu a ???hydrátu metaboritanu. I se všemi důsledky sorpce oxidu uhličitého.
  • 1

#27 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 2 leden 2010 - 23:25:47

Prosím pana Chemika o posouzení správnosti receptu dvojce Štulík-Tausk:
"Ve 400 mililitrech destilované vody,ohřáté,rozpustíme 41.5g kryst. boraxu. Do tohoto roztoku přidáme 8.7g hydroxidu sodného a po rozpuštění všeho doplnit na 1000ml. Ve 100ml roztoku je obsaženo 6g metaboritanu sodného."
Je to správné :oops:

Předpisu není co vytknout.
Navážka boraxu (budiž, krystalického :oops: ) a hydroxidu odpovídá šestinásobku navážky na 10 g Kodalku (6,95/1,45). A když se to rozpustí na 1000 ml, tak se získá roztok, který odpovídá koncentraci Kodalku 60 g/1000 ml, tj. 60 g/l. Pokud z takto připraveného roztoku odeberu jednu desetinu (100 ml), tak odeberu i tu desetinu z 60 g, to znamená 6 g.

Líbí se mi na ní taktika připravy roztoku, kdy je množství boraxu voleno tak, aby roztok byl co nejvíce koncentrovaný s ohledem na jeho rozpustnost při 20 °C. Současně se počítá i se zahřátím, protože těch 41,5 g boraxu by se v počáteční 400 ml při 20 °C nerozpustilo.
Z tohoto roztoku by po doplnění na litr a ochlazení (pro puntičkáře opětovným doplněním na litr) nemělo nic vykrystalovat a usazovat na dně lahve.
  • 1

#28 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 2 leden 2010 - 23:45:13

...nechť tento příspěvek admin raději smázne, ať to tady nezaclání...

Jak je vidět, admin zasáhl zcela ve prospěch Kodalku :oops:
Díky.

...Pokud zásobní roztok kodalku jde udělat, písněte prosím, jak na to přesně jít...

Bych řek', ten předpis od Sokolíka resp. od Štulíka a Tauska je to pravé. A není problém ho modifikovat směrem k menší koncentraci.
Například 34,8 g boraxu (dekahydrátu tetraboritanu sodného) plus 7,25 g hydroxidu (včetně té "předpřípravy" rozpuštění boraxu v teplé vodě) do 1 litru roztoku. Vzniklý roztok je ekvivalentní koncentarci Kodalku 50 g/l, takže 20 ml tohoto roztoku bude odpovídat 1 g Kodalku.

Jinak se rád vyjádřím k jakékoliv kombinaci či předpisu.
  • 2

#29 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 leden 2010 - 23:50:56

super, děkujeme!
myslím, že tento předpis vytrhne trn z paty spoustě temnokomorníkům :oops:
  • 0

#30 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 3 leden 2010 - 00:06:13

super, děkujeme!
myslím, že tento předpis vytrhne trn z paty spoustě temnokomorníkům :oops:

Rádo se stalo.
Já ale myslím, že to byla kolektivní práce. Vždyť ta správná receptura se tak nějak nesměle mezi vámi (námi) neustále vznášela.
Potřebovalo to jen trochu podpořit.
Nicméně, není problém diskutovat dále :oops:
  • 1

#31 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2010 - 13:34:36

rad by som sa spytal, ako je to s trvanlivostou zasobneho roztoku, resp. nieco v zmysle ci koncentrovanejsi nie je trvanlivejsi.

dik
  • 0

#32 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 28 leden 2010 - 21:31:49

Asi jako s každým roztokem alkálie. Bacha na oxid uhličitý. Dobře uzavřít (sorry, nechci učit orly létat, ale dovolím si poznámku, zábrus není vhodný) a při delším skladování zaplynit.
Není od věci si u čerstvého roztoku stanovit pH a pak ho zkontrolovat.
O které složení konkrétně jde? Klidně ho namíchám, opublikuji zde jeho pH, uskladním a na jaře udělám kontrolu pH :-)
  • 1

#33 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2010 - 21:39:42

myslel som hlavne na koncentrovanu verziu Stulik-Tausk. co sa tyka oxidacie, odpozorovane mam iba vyvojky a nevdel som nakolko sa to tyka koncentrovaneho roztoku kodalku. nic kriticke to snad nebude a urcite to nemienim uskladnovat viac ako pol roka a za pritomnosti vzduchu. musim este dodat ze som sa tomuto vlaknu naozaj potesil. tak ako som sa radoval pred 2 rokmi z toho ze si metaboritan viem pripravit miesacou a drtiacou metodou, tak som spokojny teraz s formou koncentrovaneho zasobneho roztoku.
  • 0

#34 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 28 leden 2010 - 22:03:43

myslel som hlavne na koncentrovanu verziu Stulik-Tausk. co sa tyka oxidacie

Tam se nemá co oxidovat.
Já ho "nasadím" a na 1. máje se na něj mrknu :-)
  • 0

#35 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 únor 2010 - 11:22:42

přeposílám chemikův text se zrušenýho dubl vlákna, co vzniklo mojí neumělou snahou pomoct :oops:

...Rozpis na zásobní roztok tu někde visí, byl počítanej na maximální rozpustnost boraxu při 20 stupních.

CHEMIK:Pro milovníky koncentrovaných zásobních roztoků není třeba se příliš omezovat rozpustností boraxu. Důležitá je rozpustnost Kodalku, který po alkalizaci boraxu vzniká, a ta je dost velká.
Mimo přípravy zásobního roztoku o koncentraci Kodalku 60 g/L dle Štulíka a Tauska je možné použít recepty modifikované i k vyšším koncentracím.

Třeba zásobní roztok Kodalku o koncentraci 100 g/L, kdy se v horké vodě (cca 700 mL) rozpustí 69,2 g boraxu a 14,5 g hydroxidu sodného a po vychladnutí se roztok doplní na 1000 mL. 10 mL tohoto roztoku pak odpovídá 1 g Kodalku. Ostatně tento roztok popsali před více než padesáti lety i Macek s Papsou. (To, že mají chybu v chemickém vzorečku či popsali nesprávnou přípravu na suché cestě, která je pak přebírána, bych jim neměl za zlé :)).

Podobně lze připravit 1 litr více koncentrovanějšího roztoku Kodalku (200 g/L), kdy se vezmou navážky následující 138,4 g boraxu a 29 g hydroxidu sodného. 1 g Kodalku pak je v 5 mL tohoto roztoku.

A není vyloučeno obdobně připravit ještě koncentrovanější roztok Kodalku (500 g/L). Na 1 litr roztoku 346 g boraxu a 72,5 g hydroxidu sodného. 1 g Kodalku pak je ve 2 mL tohoto roztoku.

V případě potřeby jiných objemů lze samozřejmě navážky (spolu se "startovacím" množstvím vody) příslušně upravit.

Moderátorům dávám na zváženou, zda by nebylo vhodné posledních 5 příspěvků (včetně mého) extrahovat do vlákna "Metaboritan sodný / Kodalk". A pak tuto poznámku smáznout.
  • 0

#36 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 23 únor 2010 - 13:09:54

... vzniklo mojí neumělou snahou pomoct :oops:

Ale snaha byla, to se musí ocenit. To se stane.
Jen spooky přišel o dotaz, ale snad už má jasno :)

Já se ještě vyjádřím k následující modifikaci:

A není vyloučeno obdobně připravit ještě koncentrovanější roztok Kodalku (500 g/L). Na 1 litr roztoku 346 g boraxu a 72,5 g hydroxidu sodného. 1 g Kodalku pak je ve 2 mL tohoto roztoku.

Tento roztok nemusí mít rád chladno, ostatně je zbytečné ho v zimě trápit. Rozpustnost Kodalku není neomezená a tento roztok je tak na hraně, kdy by mohlo začít při chladu něco vypadávat.
A i když jsem ho trápil nějaký čas v chladničce při 9 °C, tak nic nevypadlo.
  • 1

#37 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 23 únor 2010 - 13:50:01

A teď odpověď Enthropymu.
Ve ztraceném příspěvku konstatoval, že v B roztoku pro PMK mu vypadl nerozpuštěný podíl o výšce 0,5 cm. Roztok připravoval v teplé vodě.

Předpokládám, že navážka na litr roztoku byla 207,6 g boraxu 43,5 g hydroxidu sodného což odpovídá koncentraci Kodalku 300 g/L.

O rozpustnosti Kodalku je zmínka ve firemním materiálu firmy
Borax.
Rozpustnost Kodalku je při 20 °C 41,9 %. Této koncentraci se hrubým odhadem blíží mnou popsaná koncentrace 500 g/L a tento roztok i v chladničce je stále roztokem (viz výše).
Nevidím problém mít v roztoku všechny chemikálie při připravě roztoku Kodalku o koncentraci 300 g/L.

Byla řeč o přípravě v teplé vodě. Já roztok připravoval ve vodě horké. Teplou vodu chápu tak, že v ní ruku udržím, horkou, že se opařím. Ale je to subjektivní.
I Macek s Paspou doporučují nejdříve navažované chemikálie v menším podílu vody povařit. Já ten var nepovažuji za zcela nutný, ale ta voda by měla být horká hodně (cca 80 °C). Ten borax, přesněji tetraboritan, se musí v alkalickém prostředi rozložit na metaboritan a tento rozklad probíhá za vyšší teploty, 2. ledna jsem v tomto vláknu psal o teplotě 60 °C až 80 °C.

Vypadlý nerozpuštěný podíl je s největší pravděpodobností nerozložený podíl boraxu (přeci jenom, borax má přibližně desetkrát menší rozpustnost než Kodalk). Roztok bych z nerozpuštěným podílem přelil do kádinky a opatrně za stálého míchání ohřál. Pro zručnějšího experimentátora nemusí být od věci roztok s vypadlým podílem ohřát přímo v zásobní láhvi na vroucí vodní lázni. Pokud to láhev a experimentátor vydrží!!! :)
  • 1

#38 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 23 únor 2010 - 15:13:25

Teplou vodou jsem myslel to, že jsem to mordoval asi dvacet minut při teplotě kolem 75°C a po celou dobu intenzivně míchal. Výsledkem byl dokonale čirý roztok, ze kterého ten asi borax vypadl přibližně po dvou hodinách. Vodě věřím, byla to destilka lékopisné kvality.

Asi to ještě zkusím hodit na pár hodin i s flaškama do sterilizátoru na nějakých 70°C a uvidím, co vyleze. Ale bude to jenom ze zvědavosti - roztok sebraný stříkačkou nad sraženinou funguje a výsledný pracovní roztok vývojky se chová naprosto standartně.
  • 0

#39 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 23 únor 2010 - 17:08:17

Teplou vodou jsem myslel to, že jsem to mordoval asi dvacet minut při teplotě kolem 75°C a po celou dobu intenzivně míchal. Výsledkem byl dokonale čirý roztok, ze kterého ten asi borax vypadl přibližně po dvou hodinách. Vodě věřím, byla to destilka lékopisné kvality.

Asi to ještě zkusím hodit na pár hodin i s flaškama do sterilizátoru na nějakých 70°C a uvidím, co vyleze. Ale bude to jenom ze zvědavosti - roztok sebraný stříkačkou nad sraženinou funguje a výsledný pracovní roztok vývojky se chová naprosto standartně.


Zajímavé.
Namíchal jsem si to teda také, s plánem připravit 250 mL roztoku Kodalku o koncentraci 300 g/L.
Do "čtyřstovky" kádinky:
- 200 mL destilované vody
- zahřátí na cca 65 °C
- přidání 51,9 g boraxu
- do ještě nerozpuštěné suspenze přídavek 10,88 g hydroxidu sodného.
- cca do 10 minut vše rozpuštěno (je to nějakých 220 mL roztoku)
- v ledové lázni schlazeno na 6 °C

Dokonce jsem tam po půldruhý hodině (ještě za podchlazení) přidal pár zrníček boraxu, jako jestli se nerozjede krystalizace.

Výsledek viz foto. Stále čirý roztok (to bílý u dna kádinky je feritové míchadélko v teflonu).
Vložený obrázek
  • 0

#40 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 25 únor 2010 - 14:50:28

...Asi to ještě zkusím hodit na pár hodin i s flaškama do sterilizátoru na nějakých 70°C a uvidím, co vyleze...

Bez ohledu na to, zda pokus proběhl, si dovolím odhadnout výsledek.
Po zahřatí vylezl (by vylezl) čirý roztok, po vychladnutí (by) zase něco vypadlo.

Inspirován mým výše popsaným pokusem jsem provedl pokusy další.

A) Pokus bez zahřívání
Do "čtyřstovky" kádinky:
- 225 mL destilované vody
- přidání 51,9 g boraxu za běžné laboratorní teploty
- do ještě nerozpuštěné suspenze přídavek 10,88 g hydroxidu sodného
- roztok se nepatrně rozpuštěním hydroxidu zahřál
- roztok nebyl dále zahříván a byl míchán na magnetické míchačce, kdy se za cca 5 hodin vše za laboratorní teploty rozpustilo!
Zatím nic nevypadlo a roztok zůstává stále čirý.
Závěr: zdá se, že i bez zvýšené teploty, natož varu, se za laboratorní teploty za daných podmínek borax v alkalickém prostředí přemění na metaboritan, který zůstává v čirém roztoku. Tvrdím tedy, že roztok Kodalku o koncentraci 300 g/L připravovaný z boraxu a hydroxidu sodného lze připravit i bez podstatného zahřívání. Akorát to bude trvat déle. Já bych to ale zahřál vždycky :)

B) Pokus se zahříváním, ale s polovičním množstvím hydroxidu
Do "čtyřstovky" kádinky:
- 225 mL destilované vody
- zahřátí na cca 65 °C
- přidání 51,9 g boraxu
- do ještě nerozpuštěné suspenze přídavek 5,44 g hydroxidu sodného
- cca do 10 minut vše rozpuštěno

Již asi po půlhodinovém chladnutí se na stěnách kádinky a na hladině začaly objevovat první krystalky nepřeměněného boraxu.
Za tři hodiny toho vypadlo mnohem více. Viz foto:
Vložený obrázek

C) Ještě jedne pokus
Ne, není to otočená ta kádinka na předešlém snímku, jenom jsem hledal vhodnou pozici kádinky druhé :)
Vložený obrázek

Je to vlastně pokus B), ale bez hydroxidu. Zcela logicky vypadl po ochlazení borax. Docela rychle.
Jeho navážka byla vlastně zhruba 4× větší než je jeho rozpustnost při 20 °C.

_______
opraveno. JH
  • 0

#41 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 22 červenec 2010 - 14:58:01

myslel som hlavne na koncentrovanu verziu Stulik-Tausk. co sa tyka oxidacie

Tam se nemá co oxidovat.
Já ho "nasadím" a na 1. máje se na něj mrknu :lol:


Ahoj Chmiku, proběh tento pokus ?
  • 0

#42 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 22 červenec 2010 - 18:28:34

...proběh tento pokus ?

Pokus stále probíhá, já jsem neřekl, že letošní 1. máj :roll:
Ale vážně.
Dík za připomenutí. Roztok stále čirý, pH nějakých 11 až 11,5.
Moc "směroplatné" to asi nebude, na ten roztok nikdo nesáhl, nikdo neotevřel.
  • 0

#43 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 červenec 2010 - 11:20:34

Dík za výsledek, slušně skladovanej roztok kodalku budu brát pro fotohraní za stabilní (a na kontrolu stačí lakmusák).Až budu dělat kodalk, schválně zkusím trochu probublat CO2 a trochu nechat volně, kam spadne PH.
  • 0

#44 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 25 červenec 2010 - 08:18:37

V ČS fotografii jsem četl: místo metaboritanu sodného se dá dvojnásobek boraxu. Není to elegantnější řešení?
  • 0

#45 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 25 červenec 2010 - 11:18:45

je to řešení s jinym pH a pufrovací schopností, dle mýho skromnýho názoru.
  • 0

#46 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 26 červenec 2010 - 17:44:33

je to řešení s jinym pH a pufrovací schopností, dle mýho skromnýho názoru.

Není třeba být skromný!!! :D
Jde pouze o to, zda je to vůbec řešení, natož elegantní.

P.S.
Dostal jsem avízo o zaslání SZ. Nejsem registrován, takže se vlastní SZ ke mně nedostane. Kdyžtak mail, fotoglycin na seznamu.

  • 0

#47 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 4 listopad 2010 - 18:58:00

Tak jsem si několikrát pročetl toto forum a mam z toho hlavu jak škopek a nevím nic.Jsem neznalý chemických procesů i zákonitostí a budu si poprvé od zakladní školy míchat sám nějakou chemikálii,tedy dvoulázňovou vývojku A.Adamse D23. Mám borax a hydroxid sodný. Na 1litr roztoku B potřebuji 10g metaboritanu.Tak nějak jsem pochopil,že toho dosáhnu pomocí 7 g boraxu + 1,5 g hydroxidu. Také jsem pochopil,že je tam nějaký problém se smícháním těchtou dvou částí a že se to musí provést v teplé vodě.Je možné,že by mi někdo v jedné či dvou větách napsal,jak je správně smíchat? Stačí stručně popsat jak bez "proč to tak dělat" .Já se v těch různých názorech "proč to tak dělat" nebo co se při tom děje za reakci ztrácím.Děkuji.
  • 0

#48 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 4 listopad 2010 - 19:58:41

Tak jsem si několikrát pročetl toto forum a mam z toho hlavu jak škopek a nevím nic.Jsem neznalý chemických procesů i zákonitostí a budu si poprvé od zakladní školy míchat sám nějakou chemikálii,tedy dvoulázňovou vývojku A.Adamse D23. Mám borax a hydroxid sodný. Na 1litr roztoku B potřebuji 10g metaboritanu.Tak nějak jsem pochopil,že toho dosáhnu pomocí 7 g boraxu + 1,5 g hydroxidu. Také jsem pochopil,že je tam nějaký problém se smícháním těchtou dvou částí a že se to musí provést v teplé vodě.Je možné,že by mi někdo v jedné či dvou větách napsal,jak je správně smíchat? Stačí stručně popsat jak bez "proč to tak dělat" .Já se v těch různých názorech "proč to tak dělat" nebo co se při tom děje za reakci ztrácím.Děkuji.


tady v tomhle problém nebude. vemeš půl litru vody, nasypeš tam borax, rozmícháš a pak tam nasypeš hydroxid. problémy nastávaj u větších koncentrací, ničeho se neboj.
  • 0

#49 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 4 listopad 2010 - 19:59:28

kurňa, eště bys to potom měl dolejt vodou, aby toho opravdu byl 1 litr :cry:
  • 0

#50 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 5 listopad 2010 - 17:50:58

Tak jsem si několikrát pročetl toto forum a mam z toho hlavu jak škopek a nevím nic.Jsem neznalý chemických procesů i zákonitostí a budu si poprvé od zakladní školy míchat sám nějakou chemikálii,tedy dvoulázňovou vývojku A.Adamse D23. Mám borax a hydroxid sodný. Na 1litr roztoku B potřebuji 10g metaboritanu.Tak nějak jsem pochopil,že toho dosáhnu pomocí 7 g boraxu + 1,5 g hydroxidu. Také jsem pochopil,že je tam nějaký problém se smícháním těchtou dvou částí a že se to musí provést v teplé vodě.Je možné,že by mi někdo v jedné či dvou větách napsal,jak je správně smíchat? Stačí stručně popsat jak bez "proč to tak dělat" .Já se v těch různých názorech "proč to tak dělat" nebo co se při tom děje za reakci ztrácím.Děkuji.


tady v tomhle problém nebude. vemeš půl litru vody, nasypeš tam borax, rozmícháš a pak tam nasypeš hydroxid. problémy nastávaj u větších koncentrací, ničeho se neboj.


Díky moc za potěšující informaci! Už jsem se bál,že s tím budu muset provádět nějaká kouzla.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních