Přejít na obsah


Fotka

3D fotografie


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 leden 2010 - 23:01:10

Nelekejte se, jde o klasické fotografie, ale můžou bejt 3D.

Napadlo mě, že možná málokdo ví, možná to víte všichni, ale nikde jsem o tom nikdy nečetl a nevím ani, jak jsem na to přišel, ale jde o takový trik, iluzi vnímání.

Když vidíte dobře na obě oči, vnímáte prostor trojrozměrně. Když se díváme na fotografii, vidíme něco plochého, ale představujeme si prostor, který fotografie zobrazuje.

Co se stane když zavřeme jedno oko? Skutečně trojrozměrný prostor kolem nás se zredukuje na dvourozměrný a my můžeme do něčeho narazit, protože nevnímáme vzdálenosti v prostoru. Když se ale jedním okem podíváme na dvojrozměrný obraz, který simuluje trojrozměrný prostor, najednou fotografie, obrázek, cokoliv plochého, dostane - díky jakési chybě mozku - trojrozměrný charakter! Dvourozměrná kompozice téměř zmizí a objeví se kompozice trojrozměrná - který předmět je vepředu, který vzadu, jak jsou navzájem v poměru v tom prostoru. Jako byste se dívali na sochu, ne na fotografii. Prohlížet si takhle třeba vynikající reprodukce fotografií Adamse je jako procházet se krajinou, kterou fotil. Jste uvnitř obrazu, ne před ním a to je dost zajímavý zážitek, aspoň pro mě.

Velkou nevýhodou a to je taky důvod, proč se takhle lidi nedívaj na filmy v kinech a ani je nenapadne takhle prohlížet fotografie, je , že obraz ztratí šířku, takže vás to dlouho bavit nebude. Když na to má ale člověk náladu, může vidět neskutečný 3d obrazy.

Možná si někdo zaklepe na čelo, ale zkuste to. Přinejhorším neuvidíte žádný rozdíl. Nebo vás z toho budou bolet oči.
  • 0

#2 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 20 leden 2010 - 23:17:53

sice to funguje, ale mně se ten obraz furt hýbe tam a zpátky, takže naprd.

napadá mne jestli by tohle nestačilo lupnout do "jen tak" a nedělat kvůli tomu nové vlákno...
  • 0

#3 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 21 leden 2010 - 00:39:19

Blbost. Kdybys radši přišel na promítání... http://www.temnakomo...
Další příležitost budeš mít 17.3.
Prostor na 2D fotkách je jen o tom, že víš jak svět normálně vypadá, takže ke známým věcem jsi schopen si představit odpovídající prostor. Ta informace tam není, tak ji nemůžeš vnímat. Zkus si to s nějakou abstraktní fotkou.
  • 0

#4 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 leden 2010 - 11:54:22

myslím, že to je jen jiný druh iluze - protože fotografii ve srovnání s okolím normálně vnímáme plochou, jakmile okolí vnímáme plochý, fotografie se v mozku nějak jinak promítne, mě to tak funguje, bylo by divný, kdyby to tak neviděli i ostatní, těm iluzím vnímání obrazů podléháme všichni myslím v podstatě stejně
  • 0

#5 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 leden 2010 - 15:02:07

3D fotky jsme se učili dělat. S digitálem to není složitý. S filmem bych si to ale neodvážil.
Cvaknu jednu fotku, udělám krok stranou a cvaknu druhou. Pak je nabarvim a plácnu na sebe. Tohle jsem cvaknul teď na ukázku http://elvis-art.cz.tl/3D-Foto.htm
Vem si na to 3D brejle nebo červenej a modrej filtr od Foťáku.
  • 0

#6 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 21 leden 2010 - 15:26:15

to by mě docela zajímalo, jak se učí stereoskopie na školách. Je k tomu něco smysluplného ve skriptech?
  • 0

#7 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 leden 2010 - 15:34:10

to by mě docela zajímalo, jak se učí stereoskopie na školách. Je k tomu něco smysluplného ve skriptech?

To netuším. Nám to ukázal učitel a pak jsme to měli předvíst (zopakovat po něm) Netuším jestli to vůbec bylo v osnovách. Tenkrát jsme fotili řadu špejlí zapíchaných za sebou v řadě. Vycházelo to hezky.
  • 0

#8 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 7 květen 2014 - 22:30:11

Docela zajímavé je  to na herním přístroji Nintendo 3DS. je určené pro hraní her, kde je potřeba prostor na displeji. Nicméně má využití i jako fotoaparát a kamera ve 3D Vytváří na displeji tuším od Panasoniku, nevím jistě, Většinou jsou to záběry do hloubky tedy jako dívat se na realitu "ven" , ale někdy při správné volbě kompozice předmětů to má iluzi hologramu. Celkem na to člověk nechápavě zírá. Zvláště pak, když to vloží na 3D televizi Panasonic s aktivními brýlemi. Zajímavé.


  • 0

#9 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 18 květen 2014 - 20:22:41

Sodoma gomora jedine belplasca
  • 0

#10 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 18 květen 2014 - 20:47:26

..co je to nintendo a TV Panasonic,diky Bohu ze jsem tak zaostaly,verim ze jsem o nic neprisel

jo a ze prej existuje nejakej telefooon bez dratu,ze prej se tomu rika mobil,ja pamatuju na tu klicku jak se s tim muselo zatocit a nejak pani se mi zeptala koho ze ma spojit :grin:


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních