Přejít na obsah


Fotka

Řízení gradace změnou napětí


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
78 odpovědí na toto téma

#1 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 22 leden 2010 - 23:02:41

Lide temnokomornický!
Srdečně vás zdravím a snažně prosím o radu. Má smysl pouštět se do experimentování s regulací napětí? Jelikož nemám autotrafo, či jimé trafo s odbočkami nebo vícero vinutími, nemohu vyzkoušet. Mělo by to však fungovat, avšak v jakém rozsahu toť otázkou. Pokud mi bude doporučena tato cesta jako schůdná, okamžitě se na to vrhám!
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 22 leden 2010 - 23:03:57

Jsem mozna natvrdly, ale na jakem principu by to melo fungovat?
  • 0

#3 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 22 leden 2010 - 23:05:24

Lide temnokomornický!
Srdečně vás zdravím a snažně prosím o radu. Má smysl pouštět se do experimentování s regulací napětí? Jelikož nemám autotrafo, či jimé trafo s odbočkami nebo vícero vinutími, nemohu vyzkoušet. Mělo by to však fungovat, avšak v jakém rozsahu toť otázkou. Pokud mi bude doporučena tato cesta jako schůdná, okamžitě se na to vrhám!


chapu-li to spravne, tak tim maximalne vyrobis stmivac, a tim se gradace ridit neda, maximalne tak intenzita osvetleni.
Gradace se ridi zarazovanim barevnych (zlutych a magenta) filtru.
  • 0

#4 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 22 leden 2010 - 23:08:33

To bys musel mit ne opalovou zarovku, ale nejake teleso, ktere by reagovalo na zmenu teploty i zmenou teploty chromaticnosti, takze by to slo vlastne od cerne, cervene do modre az bile... Lec ve zvetsovaku by to nebylo moc prakticke :wink:
  • 0

#5 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 22 leden 2010 - 23:15:09

Jsem mozna natvrdly, ale na jakem principu by to melo fungovat?


Změnou napětí se nemění jen výkon žárovky ale i "barva" světla /omlouvám se za neodborné termíny/. Tudíž to bude fungovat. Ale jak? To je oč tu kráčí!
  • 0

#6 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 22 leden 2010 - 23:19:01

Jsem mozna natvrdly, ale na jakem principu by to melo fungovat?


Změnou napětí se nemění jen výkon žárovky ale i "barva" světla /omlouvám se za neodborné termíny/. Tudíž to bude fungovat. Ale jak? To je oč tu kráčí!


byt tebou zapomenu na to - filtry nebo barevna hlava - to je oc tu bezi.
Preci jen ty gradace jsou dosti barevne, coz timto nenasimulujes.
  • 0

#7 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 leden 2010 - 23:24:59

Jsem mozna natvrdly, ale na jakem principu by to melo fungovat?

Změnou napětí se nemění jen výkon žárovky ale i "barva" světla /omlouvám se za neodborné termíny/. Tudíž to bude fungovat. Ale jak? To je oč tu kráčí!


a ty si jako _doopravdy_ myslíš, že ta drobná změna teploty, bude dostatečná k tomu, abys změnil gradaci vo víc jak půl stupně (a to tipuju, že nedosáhneš ani toho)?

hodně štěstí...
  • 0

#8 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 22 leden 2010 - 23:27:00

Kdyby jsi nekdy videl jak je takova filtrace M150 fialova a Y100 zluta, nikdy by te ani nenapadlo, ze to se zmenou napeti zarovky dokazes...
  • 0

#9 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 22 leden 2010 - 23:27:59

To bys musel mit ne opalovou zarovku, ale nejake teleso, ktere by reagovalo na zmenu teploty i zmenou teploty chromaticnosti, takze by to slo vlastne od cerne, cervene do modre az bile... Lec ve zvetsovaku by to nebylo moc prakticke :wink:


To jste mě moc nepotěšili. První příspěvek a taková ledová sprcha!
Nejsem ale první, kterého to napadlo! Že to funguje jest dokázáno. Alespoň pokud umím správně číst a chápat ,viz J. Šmok: Barevná foografie
Má otázka se týkala spíš "rozsahu". Osobně to odhaduji na jeden gradační stupeň.
  • 0

#10 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 leden 2010 - 23:32:55

hele abych tě jenom neprcal:

jde ti jenom o modrou a zelenou složku světla, vostatní je tam... navíc.
nejměkčí gradace ve zkratce znamená jenom zelená
nejtvrdší naopak znamená jenom modrá

změnou napětí žárovky ani omylem nedosáhneš markantnější změny poměru modré složky světla k složce zelené.

pokud Šmok tvrdí něco jinýho, prosím o citaci.
  • 0

#11 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 22 leden 2010 - 23:35:49

Mozna bys mohl jeste upresnit u ceho chces tu gradaci ridit, my tady predpokladame ze u CB multigrade papiru.
  • 0

#12 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 22 leden 2010 - 23:49:37

hele abych tě jenom neprcal:

jde ti jenom o modrou a zelenou složku světla, vostatní je tam... navíc.
nejměkčí gradace ve zkratce znamená jenom zelená
nejtvrdší naopak znamená jenom modrá

změnou napětí žárovky ani omylem nedosáhneš markantnější změny poměru modré složky světla k složce zelené.

pokud Šmok tvrdí něco jinýho, prosím o citaci.


Ale chlapci!
Prcat se nenechám a troubu ze mne dělat také nemusíte! Na to mám už pětadvacet let manželku. Pro tu knížku od Šmoka zaběhnu /16km/. Pokud se zítra neozvu, tak jsem natáh někde na trase kolem Mexika brka.
Vy si zatím zapojte žárovečku na baterky, přidávejte a ubírejte články. Výsledky pozorování pečlivě zaznamenejte do tabulky. Zítra zkontroluji a oklasifikuji.
  • 0

#13 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 22 leden 2010 - 23:52:23

Ahoj Patriote,
Jaksi nechápu otázku, jestli se snažíš o změnu gradace multirade papíru předžhavením žárovky, tak to nikam nevede. Bude VELMI zajímavé se bavit o řízení kontrstu zelená X(versus)Xmodrá SUPERsvítivá LEDka v hlavě zvětšováku. Máš lepší nápad, než proměnlivá střída? A jak to kalibrovat?
  • 0

#14 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 22 leden 2010 - 23:57:27

Mozna bys mohl jeste upresnit u ceho chces tu gradaci ridit, my tady predpokladame ze u CB multigrade papiru.

Tak jest.
  • 0

#15 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 23 leden 2010 - 00:04:48

Ahoj Patriote,
Jaksi nechápu otázku, jestli se snažíš o změnu gradace multirade papíru předžhavením žárovky, tak to nikam nevede. Bude VELMI zajímavé se bavit o řízení kontrstu zelená X(versus)Xmodrá SUPERsvítivá LEDka v hlavě zvětšováku. Máš lepší nápad, než proměnlivá střída? A jak to kalibrovat?

Asi jsem nějak mimo? Jaká střída? Jaká kalibrace? Pouze žárovku podživíme nebo přižhavíme /to se jí nebude ale moc líbit/. Dále použijeme střídavý, střídavý elektrický proud. Sínus , kosínus, deskriptíva.
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 00:21:24

Ale chlapci!
Prcat se nenechám a troubu ze mne dělat také nemusíte! Na to mám už pětadvacet let manželku. Pro tu knížku od Šmoka zaběhnu /16km/. Pokud se zítra neozvu, tak jsem natáh někde na trase kolem Mexika brka.
Vy si zatím zapojte žárovečku na baterky, přidávejte a ubírejte články. Výsledky pozorování pečlivě zaznamenejte do tabulky. Zítra zkontroluji a oklasifikuji.

Určitě tím můžeš ovlivnit barevnost, možná i gradaci u barevné fotografie, to mám i prakticky vyzkoušeno. Samotná halogen lampa mění během své životnosti vlastnosti a je třeba tomu přizpůsobit filtraci(u barevné foto). Nevěřím však, že se dá smysluplně ovládat gradace u čb multigrade. Jistě by s tím dávno některý z výrobců přišel. Sám odkazuješ pouze na Šmokovu Barevnou fotografii.

p.s. trochu pokory by pro začátek taky neuškodilo. :)
  • 0

#17 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 23 leden 2010 - 00:42:26


Ale chlapci!
Prcat se nenechám a troubu ze mne dělat také nemusíte! Na to mám už pětadvacet let manželku. Pro tu knížku od Šmoka zaběhnu /16km/. Pokud se zítra neozvu, tak jsem natáh někde na trase kolem Mexika brka.
Vy si zatím zapojte žárovečku na baterky, přidávejte a ubírejte články. Výsledky pozorování pečlivě zaznamenejte do tabulky. Zítra zkontroluji a oklasifikuji.

Určitě tím můžeš ovlivnit barevnost, možná i gradaci u barevné fotografie, to mám i prakticky vyzkoušeno. Samotná halogen lampa mění během své životnosti vlastnosti a je třeba tomu přizpůsobit filtraci(u barevné foto). Nevěřím však, že se dá smysluplně ovládat gradace u čb multigrade. Jistě by s tím dávno některý z výrobců přišel. Sám odkazuješ pouze na Šmokovu Barevnou fotografii.

p.s. trochu pokory by pro začátek taky neuškodilo. :)


Děkuji, to už je blízké mému očekávání. Přesto musím poznamenat bez bázně a hany, natož pokory. Ocenil bych odpověď typu např. " bylo zkoušeno, ale výsledky nesplnily očekávání " nebo "v některých případech je to realné". Ostatní odpovědi jsou pouhý balast, ale i tak za ně děkuji.
  • 0

#18 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 23 leden 2010 - 01:12:03

Kdyby jsi nekdy videl jak je takova filtrace M150 fialova a Y100 zluta, nikdy by te ani nenapadlo, ze to se zmenou napeti zarovky dokazes...

I viděl. Filtry /želatinové/ mám, objektiv Janpol color mám a občas si s těmi kolečkami dokonce zatočím! Někomu by to už možná stačilo, mě ne!
  • 0

#19 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2010 - 01:25:35

spytam sa ja teraz z opacneho konca ...
ked pri zvacsovani na mg pouzivam stmievac, ovplyvni mi to nejako gradaciu?
  • 0

#20 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 leden 2010 - 07:29:14

ten tón si vyprošuju, husy jsme spolu nepásli.

Pokud tě iritují naše názory ale hledáš pouze podporu, tak hurá do toho a pak se pochlub výsledkem :).
  • 0

#21 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 leden 2010 - 12:39:12

na druhou stranu - pánové, věda má být vděčna i těm všem, kteří v minulosti prošlapali ty špatné cestičky a dali o tom zprávu, aby náhodou někdo jiný podobnou blbost nezkoušel znovu a neztrácel tím čas.

:)
  • 0

#22 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 leden 2010 - 13:14:08

tak, někdo musí jako první světu oznámit, že vyfukováním cigaretového dýmu do umyvadla s vodu zlato nevzniká...
  • 0

#23 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 leden 2010 - 13:26:28

Ahoj Patriote,
Jaksi nechápu otázku, jestli se snažíš o změnu gradace multirade papíru předžhavením žárovky, tak to nikam nevede. Bude VELMI zajímavé se bavit o řízení kontrstu zelená X(versus)Xmodrá SUPERsvítivá LEDka v hlavě zvětšováku. Máš lepší nápad, než proměnlivá střída? A jak to kalibrovat?

Asi jsem nějak mimo? Jaká střída? Jaká kalibrace? Pouze žárovku podživíme nebo přižhavíme /to se jí nebude ale moc líbit/. Dále použijeme střídavý, střídavý elektrický proud. Sínus , kosínus, deskriptíva.

Měl sem na mysli (ale nenapsal), že změnou žhavení žárovky se nebude podstatně měnit poměr modré a zelené, ale hlavně "červenější" části spektra proti "modřejší" U barvy to roli hraje, ale MG nemá červenocitlivou vrstvu.
Už delší dobu mi vrtá hlavou nápad na ledkovou světelnou skříň. Trefit se ledkama (prakticky monochromatické) do vrcholů spektrální citlivosti emulzí. Ledky rozblikat (min 100 Hz radši víc) a gradaci řídit délkou pulsu, tedy střídou. Elektricky poměrně triviální zapojení, při řízení jednočipem i dost moderní. Jen mě nenapadá elegantní řešení, jak určit nastavení pro normální gradaci = kalibrace abysme měli opakovatelné výsledky pro různé papíry. No a s červenou nebo RGB ledkou navíc můžeme vyhodit červený filtr spod objektivu.
Na MG nedělám, pár žárovek v zásobě taky je, takže úloha má malou prioritu.
  • 0

#24 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 23 leden 2010 - 13:30:01

tak, někdo musí jako první světu oznámit, že vyfukováním cigaretového dýmu do umyvadla s vodu zlato nevzniká...


ovšem rakovina plic ano, však myslím, že za pár let poreferuju :)
  • 0

#25 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 23 leden 2010 - 13:31:37

Vanourek: Otazkou je, jaky to bude mit vliv na zmenu gradace :)
  • 0

#26 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 23 leden 2010 - 13:43:14

Já bych do toho šel! žárovka 500W 220V dokáže mezi 50V a 300V udělat celkem solidní rozsah od sytě oranžový až po ostře bílou. A nemýlím-li se, v závislosti na délce expoziční doby se dá s gradací taky trošku pohnout. Teda mám zkušenost že se 60W žárovkou vycházej fotky měkčí než s 500W (na papíru s pevným číslem). Jen pro snížení napětí používej triak a né trafo. Triakem si můžeš napětí řídit plynule, je velkej jak krabička od cigaret a na rozdíl od trafa utáhne jakkoliv silnou žárovku. V OBI nebo Baumaxu ho koupíš za 100Kč pod krycím komerčním názvem "stmívač osvětlení"
  • 0

#27 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 23 leden 2010 - 13:51:48

Vanourek: Otazkou je, jaky to bude mit vliv na zmenu gradace :)

o ja, bude, čím víc toho vykouřím, tím větší kontrast (zčernání) plic (jsem na Dmax 6.3)
  • 0

#28 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 23 leden 2010 - 14:05:32

Načo objavovať už dávno objavené.
Používam multigradačné filtre aj farebnú hlavu Meopta Color 3 a maximálna spokojnosť.
  • 0

#29 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 leden 2010 - 18:10:43

nejlepší bude to zkusit
stmívač mám - dělanej jako prodlužku - zvětšovák mám taky, akorát nevím, kdy se dostanu do komory, jestli dneska, nebo zejtra
normální filtrace - zvětšenina, pak snížit napětí, prodloužit osvit a dívat, co to udělá s papírem
třeba nic, třeba něco

jinak připomínám, jak jsem kdysi zkoušel, když máte na stejný fázi zvětšovák a topení kolem 2000w, tak když by vám seplo po zkoužce při zvětšování na finální papír, sníží se napětí a dojde k o něco jinačímu osvitu
u jedný kilovaty to nebylo znát, u dvou ano - úbytek asi deset voltů
  • 0

#30 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 leden 2010 - 18:14:22

žárovka 500W 220V dokáže mezi 50V a 300V udělat celkem solidní rozsah od sytě oranžový až po ostře bílou.

změř si to někdy kolorimetrem, ju? :wink:

Triakem si můžeš napětí řídit plynule

triakem se nedá řídit napětí. diakem taky ne a tyristorem taky ne. vždy se pouze "ořezává" původní sinusovka napětí ze sítě, aby se snížil příkon (jež je možno určit časovou integrací druhé mocniny napětí po dobu jedné periody). :roll:
  • 0

#31 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 leden 2010 - 18:24:23

Trochu jsem ráno gůgloval, ale nestihnul jsem to sem už napsat a jiní mě předběhli.

Žárovka se chová vpodstatě jako černé těleso, a co jsem našel na netu za grafy pro různé teploty, tak největší zastoupená vlnová délka se s teplotou mění, a to od ca 700nm při 3500K po nějakých 500nm při 5500K. což nestačí, protože papíry mají peak okolo 470nm a 525nm (modrá a zelená), takže se nikdy nedostaneš na dominantní modrou, při normálních teplotách.

DOufám, že mě místní fyzikové nezatlučou do země :wink:.

Add LED: myslím, že by bylo asi zajímavější udělat stmívání, diody na to slyšej velmi dobře :roll:.
  • 0

#32 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 leden 2010 - 19:08:07

ledky jsou parádní řešení, jenom co se mě týká, nestmíval bych je pomocí pulzně šířkový modulace, ale analogově (spojitě proudovym zdrojem). ta trošku nižší efektivita je buřt, zato je to příjemnější na oči + jsem četl párkrát jakýsi negativní ohlasy na to, že PWM s vysokym kmitočtem nedělá papírum dobře (a s nízkym kmitočtem je to neskutečně nepříjemný pro oči).
  • 0

#33 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 leden 2010 - 19:30:36

já myslim, že eště chvilku a už se vám tam vobjeví nějakej aspoň menší čip... :roll: :wink: :lol:
  • 0

#34 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 23 leden 2010 - 19:58:05

Nebude to úplně moc dobře fungovat.Žárovka má velkou setrvačnost.Jak jí jednou ohřeješ a její okolí,tak se to bude chovat jinak jako s úplně studenou.Myslím,že s klasickou opálovkou se budeš dostávat jen k změkčení gradace.Těžko ti bude vláknová žárovka svítit do fialova.

Jak píše lukas_87.Proměřit kolorimetrem je dobrý nápad.Aspoň by bylo něco hmatatelného.Oko je blbé,možná že vidí co vidět chce a to znamená,že světlejší bod se mu může zdát bělejší.Proto by to chtěl o změřit.
  • 0

#35 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 leden 2010 - 20:02:08

A možná by stačilo i ofotit to tikitálem, bez vyvažování bílý, samo :) Jinak se mi to zdá taky jako náramná blbost. Ještě že jsou tyhle věci už dávno vymyšlený a za mrzký peníz koupitelný...
  • 0

#36 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 23 leden 2010 - 21:34:39

hele abych tě jenom neprcal:

jde ti jenom o modrou a zelenou složku světla, vostatní je tam... navíc.
nejměkčí gradace ve zkratce znamená jenom zelená
nejtvrdší naopak znamená jenom modrá

změnou napětí žárovky ani omylem nedosáhneš markantnější změny poměru modré složky světla k složce zelené.

pokud Šmok tvrdí něco jinýho, prosím o citaci.


J. Šmok J.Pecák P. Tausk
Barevná fotografie
str. 185
.....například v černobílém procesu lze vhodnou změnou napětí vyrovnat změnu citlivosti při přechodu na jiný druh papíru.
  • 0

#37 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 23 leden 2010 - 21:38:33

hele abych tě jenom neprcal:

jde ti jenom o modrou a zelenou složku světla, vostatní je tam... navíc.
nejměkčí gradace ve zkratce znamená jenom zelená
nejtvrdší naopak znamená jenom modrá

změnou napětí žárovky ani omylem nedosáhneš markantnější změny poměru modré složky světla k složce zelené.

pokud Šmok tvrdí něco jinýho, prosím o citaci.


J. Šmok J.Pecák P. Tausk
Barevná fotografie
str. 185
.....například v černobílém procesu lze vhodnou změnou napětí vyrovnat změnu citlivosti při přechodu na jiný druh papíru.


to je ale imho trochu neco jineho nez primo rizeni gradace, podle me se jedna o jemne dorovnani, tot vse. ale nevim v jakem kontextu to bylo psano.
  • 0

#38 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 23 leden 2010 - 21:40:42

Tam neni o gradaci ale ani slovo, jen jde o to ze maji papiry ruznou citlivost (fotil jsem na ne dirkovkou tak o tom neco vim), napriklad RC maji obecne o dost vic nez baryty, a adoxacke baryty maji jeste min nez ostatni baryty...v podstate tou zmenou napeti jen menis vykon a treba pri prechodu z barytu na RC zmenis vykon na polovinu a casy budou sedet...ale to je asi tak cele.
  • 0

#39 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 21:41:09

J. Šmok J.Pecák P. Tausk
Barevná fotografie
str. 185
.....například v černobílém procesu lze vhodnou změnou napětí vyrovnat změnu citlivosti při přechodu na jiný druh papíru.

Hmm, tohle ale nic nedokazuje. Mluví tu pouze o změně citlivosti, nic o gradaci.
  • 0

#40 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 leden 2010 - 21:43:04

v černobílém procesu lze vhodnou změnou napětí vyrovnat změnu citlivosti při přechodu na jiný druh papíru.


mohu, prosím, tuto větu rozebrat a znova složit?

změnou napětí lze vyrovnat různou citlivost různých papírů

citlivost neni gradace, kurvafix!
  • 0

#41 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 23 leden 2010 - 21:51:58


J. Šmok J.Pecák P. Tausk
Barevná fotografie
str. 185
.....například v černobílém procesu lze vhodnou změnou napětí vyrovnat změnu citlivosti při přechodu na jiný druh papíru.

Hmm, tohle ale nic nedokazuje. Mluví tu pouze o změně citlivosti, nic o gradaci.

Samozřejmě, že to nic nedokazuje. Ale stačí se trochu zamyslet a uvědomit si : co znamená jiný druh papíru?
co je to citlivost a na čem?
proč změna napětí, nestačí změna doby exposice?
atd.
  • 0

#42 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 leden 2010 - 21:54:40

BULLSHIT!
  • 0

#43 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 23 leden 2010 - 21:57:46

BULLSHIT!


trosku bych to krotil a psal pouze relevantni prispevky, jo?

Ja to chapu nasledujicne (i kdyz je to podle me nesmysl) - mas nejaky papir jako svuj etalon a ostatni papiry zmenou napeti dotlacis na uroven toho sveho etalonu. A pak s nimi pracujes stejne, tzn. stejne casy. Je to takto pohodlnejsi, mit stejne casy pro vsechny papiry.

I kdyz podle me je to nesmyslne se tim takto zabyvat, btw: ta kniha je o barevne fotografii.
  • 0

#44 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 23 leden 2010 - 22:28:07

v černobílém procesu lze vhodnou změnou napětí vyrovnat změnu citlivosti při přechodu na jiný druh papíru.


mohu, prosím, tuto větu rozebrat a znova složit?

změnou napětí lze vyrovnat různou citlivost různých papírů

citlivost neni gradace, kurvafix!

Nějak ztrácíš glanc. Kdo tady kladl rovnítko mezi gradací a citlivostí? He!
Co máš pořád s tím napětím? Není lepší se zamyslet nad tím, co jeho změna způsobí? Být tebou začal bych používat šedou kůru mozkovou a vystříhal se používání expresivních výrazu. Ty svědčí pouze jen o tvé nejistotě a nevyzrálostí
  • 0

#45 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 23 leden 2010 - 22:30:52

v černobílém procesu lze vhodnou změnou napětí vyrovnat změnu citlivosti při přechodu na jiný druh papíru.


mohu, prosím, tuto větu rozebrat a znova složit?

změnou napětí lze vyrovnat různou citlivost různých papírů

citlivost neni gradace, kurvafix!

Nějak ztrácíš glanc. Kdo tady kladl rovnítko mezi gradací a citlivostí? He!
Co máš pořád s tím napětím? Není lepší se zamyslet nad tím, co jeho změna způsobí? Být tebou začal bych používat šedou kůru mozkovou a vystříhal se používání expresivních výrazu. Ty svědčí pouze jen o tvé nejistotě a nevyzrálostí


stejne jak jsem psal Lukasovi, vyjadrujte se pouze k tematu a zadne urazky!
jiste jsi si pri registraci precetl toto : pravidla
  • 0

#46 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 23 leden 2010 - 22:43:31

ja sem to pochopil tak ze mam cas na jeden papir s dejme tomu normalni gradaci a zmenou napeti se muze kompenzovat cas pokud se pouzije jina nez normalni gradace papiru (aspon co jsem delal na pevne gradace tak kazda gradace mel trosku jinej cas)
  • 0

#47 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 23 leden 2010 - 22:46:32

[quote]Triakem si můžeš napětí řídit plynule[/quote]
triakem se nedá řídit napětí. diakem taky ne a tyristorem taky ne. vždy se pouze "ořezává" původní sinusovka napětí ze sítě, aby se snížil příkon (jež je možno určit časovou integrací druhé mocniny napětí po dobu jedné periody). :-)[/quote]


Dobře, dobře. :D nesnížíme napětí ale snížíme příkon. Že já rači neřekl, že to prostě stlumí světlo.
  • 0

#48 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 leden 2010 - 22:53:35

v černobílém procesu lze vhodnou změnou napětí vyrovnat změnu citlivosti při přechodu na jiný druh papíru.


mohu, prosím, tuto větu rozebrat a znova složit?

změnou napětí lze vyrovnat různou citlivost různých papírů

citlivost neni gradace, kurvafix!

Nějak ztrácíš glanc. Kdo tady kladl rovnítko mezi gradací a citlivostí? He!
Co máš pořád s tím napětím? Není lepší se zamyslet nad tím, co jeho změna způsobí? Být tebou začal bych používat šedou kůru mozkovou a vystříhal se používání expresivních výrazu. Ty svědčí pouze jen o tvé nejistotě a nevyzrálostí


seš to ty, kdo si myslí, že změnou příkonu klasické žárovky se natolik změní její spektrum v oblasti modrého a zeleného světla, že se změní i gradace fotografie. a pokud toto tvrdíš (viz 23:15 22.1.2010) a obhajuješ svoje tvrzení oním cintátem (viz 23:27 22.1.2010, dále pak citát reagující přímo na mě v 21:34 23.1.2010), pak "dáváš rovnítko" mezi citlivost a gradaci (a to přímo v 21:51 23.1.2010).

pokud tohle tvrzení popřeš, jsi demagog - to je prostá logika.

p.s.: kdybyste s tim měli problém, tak bullshit.
  • 0

#49 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 23 leden 2010 - 22:58:48

v černobílém procesu lze vhodnou změnou napětí vyrovnat změnu citlivosti při přechodu na jiný druh papíru.


mohu, prosím, tuto větu rozebrat a znova složit?

změnou napětí lze vyrovnat různou citlivost různých papírů

citlivost neni gradace, kurvafix!

Nějak ztrácíš glanc. Kdo tady kladl rovnítko mezi gradací a citlivostí? He!
Co máš pořád s tím napětím? Není lepší se zamyslet nad tím, co jeho změna způsobí? Být tebou začal bych používat šedou kůru mozkovou a vystříhal se používání expresivních výrazu. Ty svědčí pouze jen o tvé nejistotě a nevyzrálostí


seš to ty, kdo si myslí, že změnou příkonu klasické žárovky se natolik změní její spektrum v oblasti modrého a zeleného světla, že se změní i gradace fotografie. a pokud toto tvrdíš (viz 23:15 22.1.2010) a obhajuješ svoje tvrzení oním cintátem (viz 23:27 22.1.2010, dále pak citát reagující přímo na mě v 21:34 23.1.2010), pak "dáváš rovnítko" mezi citlivost a gradaci (a to přímo v 21:51 23.1.2010).

pokud tohle tvrzení popřeš, jsi demagog - to je prostá logika.

p.s.: kdybyste s tim měli problém, tak bullshit.


hele Lukasi, fakt se krotte, nemam problem se slovem jako takovym, ale se zpusobem tveho vyjadrovani ktere to naprosto zbytecne vyhrocuje, zitra se tu tyhle voloviny co jste vygenerovali mimo tema smazou a bude to - stezovat si muzes tady :
klik

ale protoze jsi inteligentni tak predpokladam, ze chapes proc se to smaze.

Nazdar
  • 0

#50 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 leden 2010 - 23:05:50

hele Lukasi, fakt se krotte, nemam problem se slovem jako takovym, ale se zpusobem tveho vyjadrovani ktere to naprosto zbytecne vyhrocuje, zitra se tu tyhle voloviny co jste vygenerovali mimo tema smazou a bude to - stezovat si muzes tady :
klik

ale protoze jsi inteligentni tak predpokladam, ze chapes proc se to smaze.

Nazdar


nemám nic proti tomu, aby se tohle později smazalo, protože to debatu komplikuje, nicméně - dokáže mi tu někdo objasnit, proč insultuješ primárně jen a pouze mne, ačkoli jsem ještě nikomu nezačal nadávat do debilů, jak mám občas ve zvyku, a sakra moc se krotim (rád bych podotknul, že to byl mr patriot, kdo první zmínil využívání šedé kůry mozkové - když už se tu teda máme chovat jako děcka ve školce) než abych tu nasázel graf spektrální charakteristiky klasické wolframové žárovky a k tomu přidružil Wienův zákon o posunu (který se týká záření černého tělesa a na žárovku kupodivu sedí) a napsal, že každýmu idiotovi musí bejt jasný, že poměr modrý ku zelený složce se v oblasti teplot, jež je možno při zachování rozumný životnosti žárovky dosáhnout, prakticky nemění?

se vší úctou
Lukáš Kožešník
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních