Přejít na obsah


Fotka

Škrábance na negativu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
66 odpovědí na toto téma

#1 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2010 - 20:20:12

Předně chci se mírně pochlubit, že mám za sebou křest temnokomornický, protože jsem si včera na WC poprvé ve tmě navinul negativ na cívku, a pak s pomocí mé přítelkyně, kterou jsem předtím dlouho přemlouval a s ní studoval návody, vyvolal celý film. Ona stála se stopkama v ruce a dávala podle soupisu pokyny, já převracel, čekal, převracel, bouchal, ustaloval, máčel, atd. Zázrak - film byl vyvolán. Opět trochu podexponováno, ale doufám že ne při vyvolání ale protože jsem přece jen pořád ještě asi špatně měřil, i když Lukáš už mi dal instukce, no příště budu exponovat ještě víc. Nebo vývojka během šesti minut vystydla z 20 stupňů na 16.

Ale chci hlavně se poradit ohledně záhady škrábanců na filmu. Ty škrábance se tam objevujou naprosto bez jakýkoliv pravidelnosti a logiky. Mám dva aparáty, FE a F75. Lukáš K. u mě vyvolal sám film z F75. Několik rámečků poškrábáno. Domluvil jsem se s Lukášem, že mu dám z toho samýho foťáku film na vyvolání u něho doma, jeslti bude zase poškrábanej.

Když jsem vyvolal já sám film včera z FE, nebyl na něm ani škrábanec. To by svědčilo o tom, že chyba není ve vyovlání - přece Lukáš je expert, já začátečnickej břídil, pokud by už někdo tím vyvoláním film škrábal, tak bych to byl já.

No a další záhada. Když už jsem si chtěl oddechnout, že FE filmy neškrábe, nechal jsem z něho vyvolat dnes XP2 abych se ujistil, že z labu taky nebudou pošrkrábaný. ALE JSOU. Tak babo raď. Někdo z fotografů má pocit, že by to mohlo být poškrábaný při zandavaní a vyndavaní z folie. To by sedělo, protože včera jsem žádnou folii doma neměl a negativ, který jsem sám vyvolal a škrábance nemá, jsem pouze položil mezi dva čisté papíry a zatížil. Skener by asi taky bu´d poškrábal film pokaždý nebo nikdy.

Menší povbuzení je, že prý tyhle škrábance nejsou skoro vůbec vidět na zvětšeninách, ale jsou vidět na skenech.

Přesto bych rád zjistil, odkud se berou. Jsou většinou vodorovný a geometricky rovný a jsou vidět pouhým okem na negativu, na skenu tvoří bílou tenkou linku, která většinou začíná někde třeba v jedný třetině šířky rámečku a končí třeba v polovině. Když to jde přes obličej, je to peklo. Rád bych se ujistil, že za to nemůžou ty fotáky, ale nevím jak.
  • 0

#2 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2010 - 20:30:17

http://www.facebook....e&id=1054563092

lidi, ten pocit, když si člověk film sám vyvolá a pak vidí, jak ho děvenka vyfotila, ač zásadně nikdy nefotí a fotografií se zásadně vůbec nevěnuje a to jsme nemuseli ani ořezávat... to je krása, ten pocit nezávislosti na labech je návykovej
  • 0

#3 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 24 leden 2010 - 20:36:41

Hoď sem scan. Lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť. Nech sme z toho múdrejší.
  • 0

#4 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 24 leden 2010 - 20:37:00

Napada me, jestli mas ty fotaky vevnitr ciste a neni tam prach. A taky film z labu bych nebral jako referencni, to mohli poskrabat oni. Me se stalo jednou, kdyz jsem nezastril konce filmu do kulata, ale jen hodne sikmo, tak ta ostra spicka pri navijeni poskrabala ve spirale ten film nad ni. Pri zandavani do folie, zalezi jake pouzivas, u tech pergamenovycg se mi to nikdy nestalo. No a pak pri zvetsovani neco pomuze barevna hlava misto kondenzoru...
  • 0

#5 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2010 - 20:45:42

http://www.facebook....1&id=1054563092

tady ty skrabance jsou typicky

je to z F75

ten prach, pokud by za to mohl, by nešel z těch foťáků vyčistit u odborníka?
  • 0

#6 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 21:00:18

lepší by bylo vidět ten scan. různé možné příčiny mimo jiné:
krátké škrábance , nikoli kontinuální a rovné po celé délce filmu:
a) při ručním navíjení metráže na cívku jemná nečistota (prach) na prstech, v místnosti, kde se navíjí, při utažení filmu na cívce před jejím zasunutím do kazety to může škrábnout. Taky přeschlá drsná bříška prstů...
:x při navíjení do kazety štěrbinou prach chycený v sametce udělá škrábance většinou dlouhé, rovné, vyjímečně po celé délce filmu. To samé když perfektně netěsní dvířka kamery a uvnitř je prach, který se chytne do sametky při namotávání zpět do kazety.
c) nalepené smítko na přítlačné desce filmu.
e) nasoukávání filmu do cívky vývojnice, kdy film nejde hladce a musí se mu pomoci prsty, to stejné jako a)
f) stěr kapek na zavěšeném, mokrém vyvolanéhm a vypraném filmu.
e) při stříhání suchého filmu si proužek filmu přitáhne zrnko prachu, který při zasunutí do trezorku může škrábnout.
prostě prach a suché drsné chlapské ruce jsou nepřítelem filmu.
  • 0

#7 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 24 leden 2010 - 21:01:14

Nie som si teda úplne istý ale ja to tipujem na fotoaparát. Tie škrábance sú príliš rovné na to, yba to poškriabalo niečo iné.
  • 0

#8 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 leden 2010 - 21:02:11

Mno... tohle mi přijde jako typický prasozacházení s filmem. Tohle dle mýho nebude foťákem, či kazetkou. Navíc ješte ty tečky tam... Stahoval jsi z toho vodu po zavěšení nějak? Čím jsi přerušoval?
  • 0

#9 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 21:04:44

tady ty skrabance jsou typicky
je to z F75
ten prach, pokud by za to mohl, by nešel z těch foťáků vyčistit u odborníka?


tyjo... to je teda síla... když vidím ty dva škrábance nalevo od ucha holčiny, tak se sbíhají, že? to vypadá, že nevznikly současně stejným zdrojem, že v tom možná mají prsty špinavé prsty při zasouvání do tanku, kdy jsi filmu možná pomohl prsty.... ale tohle je čistě moje spekulace... je poškrábaná vrstva nebo rub?
  • 0

#10 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 24 leden 2010 - 21:05:09

Ak sťahuješ vodu po zavesení filmu. môže to byť aj tým. Emulzia je mäkká a ľahko sa môže poškriabať. Ja vodu nesťahujem, používam zmáčadlo Ilford Ilfotol a voda krásne stečie sama a po uschnutí nie je na filme ani kvapka.
  • 0

#11 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2010 - 21:07:53

Mno... tohle mi přijde jako typický prasozacházení s filmem. Tohle dle mýho nebude foťákem, či kazetkou. Navíc ješte ty tečky tam... Stahoval jsi z toho vodu po zavěšení nějak? Čím jsi přerušoval?


Pavle, brzdi, to dělal Lukáš, já vyvolával ten film, kde je na fotce ten chlápek s trumpetou (já). Ale tu jsem vyčistil od drobečků ve fotošopu, tu fotku, kde jsou šrábance, jsem schválně nechal bejt, abych se mohl s váma poradit.

Ještě pro jistotu jednou - mou osobou vyvolaný film nebyl poškrábanej, Lukášem vyvolaný film v témže bytě za téměř stejných podmínek a ve stejným tanku byl poškrábanej. Nevěřím tomu, že by Lukáš za to mohl.
  • 0

#12 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2010 - 21:12:22

jinak já jsem smáčedlo použil, nepamatuju si, jeslti ho použil Lukáš, byl jsem jak u vytržení, nestačil to registrovat, co všechno dělal, teprv druhej den, když jsem si vyvolával sám, mi začalo docházet, co mám s filmem dělat, takže smáčedlo jsem měl v plánu a použil, ředil podle návodu...
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 leden 2010 - 21:16:38

To, že to dělal lukáš neznamená vůbec nic. I kdyby ti to předváděl Ansel Adams, mohl také udělat nějakou chybu, či mít prostě smůlu. To není nic proti nikomu, to se prostě stává všem. Jak tedy s tím stahováním vody z filmu po zavěšení? (nejpravděpodobnější příčina poškrábání) Použití silného přerušovače by zase mohlo za ty tečky tam..
  • 0

#14 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 21:24:30

ty tečky mohou být i zbytky po otisku prstu, zaschlé vápno ... to by ses musel podívat na ten negativ zblízka in natura.... kromě znatelných škrábanců je na té fotce taky měkká světlejší šmouha - vidím správně?
  • 0

#15 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2010 - 21:33:12

To, že to dělal lukáš neznamená vůbec nic. I kdyby ti to předváděl Ansel Adams, mohl také udělat nějakou chybu, či mít prostě smůlu. To není nic proti nikomu, to se prostě stává všem. Jak tedy s tím stahováním vody z filmu po zavěšení? (nejpravděpodobnější příčina poškrábání) Použití silného přerušovače by zase mohlo za ty tečky tam..


já ho chtěl jen trochu bránit, když už byl ochoten mi pomoct, jinak na ty odpovědi bychom museli počkat, až se objeví lukáš, jestli k tomu tady něco řekne
  • 0

#16 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2010 - 21:36:13

ty tečky mohou být i zbytky po otisku prstu, zaschlé vápno ... to by ses musel podívat na ten negativ zblízka in natura.... kromě znatelných škrábanců je na té fotce taky měkká světlejší šmouha - vidím správně?


ty bílý tečky mám naprosto na všech filmech včetně z Foto Skoda, těch je tam většinou o dost míň, taky na filmu co dělal Lukáš a taky na vlastnoručně vyvolaným filmu - už si na ně začínám vykat, já měl za to, že to je prach, kterej se při sušení usadil a přilepil na film

ta šmouha je na negativu jasně vidět, je to namodralá zaschlá čára po nějaký kapalině, která stékala po celý délce filmu zřejmě při sušení od zhora dolů, já ji na filmu nemám
  • 0

#17 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2010 - 21:40:04

Ak sťahuješ vodu po zavesení filmu. môže to byť aj tým. Emulzia je mäkká a ľahko sa môže poškriabať. Ja vodu nesťahujem, používam zmáčadlo Ilford Ilfotol a voda krásne stečie sama a po uschnutí nie je na filme ani kvapka.


já sem použil Fomácký smáčedlo, a zaschlý kalužinky na některých políčkách mám, takže příště zkusím ten Ilford

jinak někde jsem četl, že ustalovač by měl obsahovat nějaký "hardener" který má negativ vyzbrojit proti poškrábání - fomácký ustalovač ten hardener obsahuje?
  • 0

#18 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 21:40:56

já ho chtěl jen trochu bránit, když už byl ochoten mi pomoct, jinak na ty odpovědi bychom museli počkat, až se objeví lukáš, jestli k tomu tady něco řekne


Ryunine, vůbec nejde o to, kdo to udělal, pátrá se po možných příčinách. Prostě při příštím navíjení filmu napřed zkontroluj stav sametky u kazety, do které soukáš, dobře si vyčisti vnitřek foťáku, při navíjení do cívky vývojnice pokud možno se nedotýkej filmu prsty, přerušovací lázeň nedělej silnější jež je hranice pro poškození emulze (2%kyselina octová nebo ekvivalent kys. citronové), smáčedlo nařeď přesně podle návodu do destilky nebo převařené odstáté vody, nestírej, ale po zavěšení filmu brnkni na šňůru jako na strunu, voda spadne sama najednou.... a opatrně do trezorku až po pořádném uschnutí. Přiště, až budeš vyvolávat filmy už výhradně sám, budeš vědět, jestli to byla jen blbá náhoda nebo co jiného.... :x
  • 0

#19 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 24 leden 2010 - 21:42:14

Ak sťahuješ vodu po zavesení filmu. môže to byť aj tým. Emulzia je mäkká a ľahko sa môže poškriabať. Ja vodu nesťahujem, používam zmáčadlo Ilford Ilfotol a voda krásne stečie sama a po uschnutí nie je na filme ani kvapka.


já sem použil Fomácký smáčedlo, a zaschlý kalužinky na některých políčkách mám, takže příště zkusím ten Ilford

jinak někde jsem četl, že ustalovač by měl obsahovat nějaký "hardener" který má negativ vyzbrojit proti poškrábání - fomácký ustalovač ten hardener obsahuje?


Áno, sú to utvrdzovacie ustaľovače. Osobne som ich nikdy nepoužíval a problém nemám. Hľadaj príčinu v postupe prípadne neopatrnom zachádzaní s negatívom a kašli na utvrdzovanie.
Otieraš ten film po jeho zavesení ?
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 21:43:38

Nie som si teda úplne istý ale ja to tipujem na fotoaparát. Tie škrábance sú príliš rovné na to, yba to poškriabalo niečo iné.

Ty "škrábance" právě nejsou moc rovné. Vyloučil bych tedy jak fotoaparát, tak kazetu filmu. To, co na tom obrázku vidíéme vzniklo až při vyvolání nebo po něm. A za další - nerad bych se pletl, ale škrábance od foťáku jsem na filmu měl a v pozitivním obrazu byly vidět jako černé linky a ne bílé. Tohle bych tipl na nějaký bordel buď na filmu nebo na skeneru.
  • 0

#21 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 21:48:31

ta šmouha právě vypadá jako uschlá voda na negativu může se stát, pokud smáčedlo nefunguje tak jak má a voda je navíc dost vápnitá, smáčedlo se dává proto, aby se snížilo povrchové napětí vody a kapky to neudělalo. Sušení v hodně suchém a teplém prostředí udělá pak to, že voda nestačí stéct po filmu komplet, ale zaschne... pak ty mapy a šmouhy. zkontrolovat dřív, než začneš stříhat, když je to katastrova, pomůže nové vyprání v měkké či destilované vodě a znovu. to brnknutí na šňůru, kam film pověsíš, není blbost - případné kapky, které nesjedou samy, takhle shodíš. ovšem ty tečky, to je prach či špína nalepená na filmu - to není asi vzdušný prach při sušení... je to hodně markantní na té fotce.
  • 0

#22 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2010 - 21:51:03

Ak sťahuješ vodu po zavesení filmu. môže to byť aj tým. Emulzia je mäkká a ľahko sa môže poškriabať. Ja vodu nesťahujem, používam zmáčadlo Ilford Ilfotol a voda krásne stečie sama a po uschnutí nie je na filme ani kvapka.


já sem použil Fomácký smáčedlo, a zaschlý kalužinky na některých políčkách mám, takže příště zkusím ten Ilford

jinak někde jsem četl, že ustalovač by měl obsahovat nějaký "hardener" který má negativ vyzbrojit proti poškrábání - fomácký ustalovač ten hardener obsahuje?


Áno, sú to utvrdzovacie ustaľovače. Osobne som ich nikdy nepoužíval a problém nemám. Hľadaj príčinu v postupe prípadne neopatrnom zachádzaní s negatívom a kašli na utvrdzovanie.
Otieraš ten film po jeho zavesení ?


to je zase otázka pro Lukáše, já film neotíral
  • 0

#23 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2010 - 21:54:15

ta šmouha právě vypadá jako uschlá voda na negativu může se stát, pokud smáčedlo nefunguje tak jak má a voda je navíc dost vápnitá, smáčedlo se dává proto, aby se snížilo povrchové napětí vody a kapky to neudělalo. Sušení v hodně suchém a teplém prostředí udělá pak to, že voda nestačí stéct po filmu komplet, ale zaschne... pak ty mapy a šmouhy. zkontrolovat dřív, než začneš stříhat, když je to katastrova, pomůže nové vyprání v měkké či destilované vodě a znovu. to brnknutí na šňůru, kam film pověsíš, není blbost - případné kapky, které nesjedou samy, takhle shodíš. ovšem ty tečky, to je prach či špína nalepená na filmu - to není asi vzdušný prach při sušení... je to hodně markantní na té fotce.


brknu do toho před tím sušením

jinak špína nalepená na filmu? ale v jakým stádiu se tam dostala? když se film postupně převíjí ve foťáku?
  • 0

#24 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2010 - 21:57:28


já ho chtěl jen trochu bránit, když už byl ochoten mi pomoct, jinak na ty odpovědi bychom museli počkat, až se objeví lukáš, jestli k tomu tady něco řekne


Ryunine, vůbec nejde o to, kdo to udělal, pátrá se po možných příčinách. Prostě při příštím navíjení filmu napřed zkontroluj stav sametky u kazety, do které soukáš, dobře si vyčisti vnitřek foťáku, při navíjení do cívky vývojnice pokud možno se nedotýkej filmu prsty, přerušovací lázeň nedělej silnější jež je hranice pro poškození emulze (2%kyselina octová nebo ekvivalent kys. citronové), smáčedlo nařeď přesně podle návodu do destilky nebo převařené odstáté vody, nestírej, ale po zavěšení filmu brnkni na šňůru jako na strunu, voda spadne sama najednou.... a opatrně do trezorku až po pořádném uschnutí. Přiště, až budeš vyvolávat filmy už výhradně sám, budeš vědět, jestli to byla jen blbá náhoda nebo co jiného.... :x


no mě nejde do hlavy, že já jsem právě ten film sám vyvolal a ty škrábance tam nemám, kdežto Lukáš je tam má, to mi nejde do hlavy, že bych měl takový štěstí a on smůlu?
  • 0

#25 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 24 leden 2010 - 22:03:02

nahodna chyba a nebo murpyho zakon schvalnosti :x
  • 0

#26 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 22:08:36

no mě nejde do hlavy, že já jsem právě ten film sám vyvolal a ty škrábance tam nemám, kdežto Lukáš je tam má, to mi nejde do hlavy, že bych měl takový štěstí a on smůlu?


to už neřeš, co bylo, už je passé..... co bude dál, záleží na tvé pečlivosti. Vyvolání filmů je to nejdůležitější, zkunďabený papír prostě nazvětšuješ znovu, sken znovu sjedeš, všude tam ne náprava možná, negativ leda znovu přefotit. :D :x ještě že nám vynalezly scannery a fotokrámy, retuš na papíře dá víc práce :D
  • 0

#27 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 22:09:56

a jestli tohle dál tak budeš rozmazávat ve vlákně, tak se Lukáš příště vyplkne na to, aby někomu novému pomáhal :x
  • 0

#28 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 leden 2010 - 22:27:31

Rady pro příště - film nevyndávej zpětně přes sametku, ale rozlouskni ho kleštěma. Pokud jsi schopen pracovat v lékařských rukavicích, dělej to v nich. Většina lidí to tak nedělá, ale mně se to velmi osvědčilo, zvláště pokud máš stále zpocené ruce jako já. Přednamáčej - do vývojnice nejdřív nalej vodu o teplotě 20 stupňů, nech to tam dvě tři minutky, občas proklepni a vylej - může týct barevná voda, to je ok. Vývojnici měj položenou v umyvadle, či nádobě zase s dvacetistupňovou vodou, když ti teplota tak rychle klesá. Přerušuj čistou vodou, stačí to a nehrozí poškození emulze. Není to přerušeno úplně, proto co nejrychleji nalej ustalovač. Ustal. Pak to řádně vyper, nejlépe perlátorem. V poslední prací lázni dej destilku a kvalitní smáčedlo - mně se osvědčilo Amaloco, mají ho normálně u škody. Vytáhni to ze smáčedla a jen pověs + zatěž - nic dolů nijak nestahuj. Nech to pověšené např v koupelně, ať to neschne moc rychle. Rozstříhej druhý den a okamžitě založ do k tomu určených pořadníků. Filmu se po vyvolání dotýkej pouze krajů! Na prach používej např. ofukovací balónek, hodí se klistýrovací z drogérie.

Jo a pokud se tě na to ještě někdo neptal - namáš u scaneru zapnuté nějaké protiprachové nastavení? To totiž u bw materiálů nefungují - částečky stříbra se rozsvítí a je to celé potečkované...
  • 0

#29 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 leden 2010 - 22:36:42

Jo a ještě jedna věc. Nejdřív si to celý pořádně natrénuj a vyzkoušej. Jak měření (je vidět, že to je podexopnovaný, on to pak scanner ještě víc vytáhne) tak celej zbylej proces. Aby tě pak ženský zbytečně nemlátily :)
  • 0

#30 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2010 - 23:45:14

Protiprachove zařízení nastavený nemám. Top jsem zkoušel, ale jednak skenování pak trvá asi desetkrát pomalejc a jednak to nemá efekt. Takže vypnuto.

Moc jsme toho nevymysleli, ani co se týká těch bílejch teček, ani co se týká škrábanců -smůla, já musím mít dycky něco extra, dobře mi tak. Zatím je hodně teorií co by to mohlo bejt. Je to teda zatím záhada. Díky za všechny možný vysvětlení a rady, budou se hodit v budoucnu.
  • 0

#31 mip

mip

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 leden 2010 - 07:27:54

Ty škrábance dělají záda na tý F75. Ten samý problém jsem měl
u své F80. Jednou jsem jí dal do servisu chvilku byl klid a po čase
opět škrábance. Nakonec jsem ji vyhodil koupil si novou a bylo to v pohodě.
Problém je, že na těchto plasťákách jsou ty záda tak pružný, že to trochu
pevněji uchopíš a hned se prohybají.
  • 0

#32 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 25 leden 2010 - 09:29:58

pár poznámek, přátelé:

1) přerušeno čistou vodou (žádnej silnej přerušovač)
2) smáčeno fomáckym smáčedlem, voda nestahována (takže tady taky nehrozí poškození)
3) ustáleno fomafixem - utvrzující ustalvoač je v současnosti blbost používat, všechny současný emulze (až na pomalý adoxy) jsou ve výrobě utvrzený
4) film byl kupovanej tak, jak byl - žádný navíjení (pro Jirinola). tri-x 400.
5) film byl vyndán mimo sametku /votvírák na pivo/ páč byl zatáhnutej komplet dovnitř.

zaschlý stopy po vodě odstranit bavlněnym hadříkem - kupovat ilfordí smáčedlo je k ničemu. jo - pomůže film před věšením držet pod úhlem 45 ° aby voda stekla k jednomu z okrajů.

ty tečky budou imho bordel ve vodě (uvažuju nad tim - objevily se mi mrchy doma jenom jednou - na tri-xu - když sem ještě pral průtokem), ale to je tak trochu daný tim potrubim tam, no. možná by bodlo koupit si 10 l kýbl do kterýho bys před volánim nalil 20 °C vodu, kterou bys pak použil na celej proces. přefiltrovanou.
  • 0

#33 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 leden 2010 - 09:38:53

Já jsem hadici perlátoru přeříz napůl, vložil do toho filtr na palivo z benzínky a eto čistoskvoucí... Jinak s tím, že by kvalitní smáčedlo bylo naprd zásadně nesouhlasím, dle mého tedy značně určuje pozdější chování filmu a jeho čistotu...
  • 0

#34 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 leden 2010 - 09:54:19

Při zvětšování se snadno emulze poškrábe když se film posouvá v negativním rámku.Já poznal že je lepší si rámek povytáhnout rozevřít a pak film posouvat.Musím často čistit zvětšovák,optiku i multigradační filtry aby byly v naprosté čistotě.Nejlépe je čistit v rukavicích (např.v katalogu FotoŠkoda-fotokomora) co nijak neznečistí.
  • 0

#35 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 leden 2010 - 14:17:10

jestli bílý tečky způsobuje nekvalitní voda, a vy žádný bílý tečky nemáte, pak bych příště zkusil teda tu vodu určenou pro praní připravit předem kvalitní

zajímavý je, že XP2 vyvolaná v labu FotoSkoda ty tečky má taky, ale mnohem míň, viditelný při normální průměrný tonalitě fotografie jsou asi tak tři, čtyři, ale jakmile to ve photoshopu ztmavíte na maximum, na tmavým pozadí se jich vynoří desítky, stovky - takže ani stroj na barevný negativy by nedisponoval optimální kvalitou vody?

co se týká šrkábanců. nejhorší je, že jejich výskyt je naprosto náhodný - kdyby to bylo tou zadní stěnou, která je pružná, proč to dělá i FE a když to dělá i FE proč to nedělá na každým filmu?

prostě škrábance se vyskytujou u vyvolání jak v labu, tak u mě doma, jak u FE, tak u F75, ale zásadně jen na dvou třech políčkách a často vůbec na žádným z celýho negativu - to je pak skoro asi nemožný vypátrat příčinu

zkusím dát jeden negativ z F75 vyvolat Lukášovi, tak jsme se dohodli a uvidíme jestli tam nebudou škrábance - a jestli to bude bez bílejch teček
  • 0

#36 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 leden 2010 - 14:26:37

tak přátelé, tady je škrábanec jako blázen když jsem na Silvestra použil Nikon FE

a nechal vyvolat u Skody - je ten škrábanec stejnýho charakteru jako ten z F75?

Díky moc za další pátrání po vrahovi škrábalovi.

http://www.facebook....b&id=1054563092
  • 0

#37 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 leden 2010 - 14:26:58

Dokud to nebude na papíře zvětšeno, není asi dál o čem hovořit. Většina těch problémů může bejt klidně způsobena skenerem, už tady takový případ taky byl.
  • 0

#38 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 leden 2010 - 14:30:06

Dokud to nebude na papíře zvětšeno, není asi dál o čem hovořit. Většina těch problémů může bejt klidně způsobena skenerem, už tady takový případ taky byl.

Hlavně přítomnost těch teček. Někdo tady nedávno dával obrázky plný teček a byl to jen sken filmu. Po zvětšení klasicky na papír nebylo po tečkách ani památky.
  • 0

#39 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 leden 2010 - 14:40:50

Dokud to nebude na papíře zvětšeno, není asi dál o čem hovořit. Většina těch problémů může bejt klidně způsobena skenerem, už tady takový případ taky byl.

Hlavně přítomnost těch teček. Někdo tady nedávno dával obrázky plný teček a byl to jen sken filmu. Po zvětšení klasicky na papír nebylo po tečkách ani památky.


to jsem taky slyšel, že při zvětšování tečky nejsou problém a že ani ty škrábance nejsou vidět na zvětšenině, že bych to teda přestal řešit?

temnokomorníci asi skenujou spíš výsledný zvětšeniny než negativ, že jo
  • 0

#40 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 25 leden 2010 - 14:44:15

Při zvětšování se snadno emulze poškrábe když se film posouvá v negativním rámku.Já poznal že je lepší si rámek povytáhnout rozevřít a pak film posouvat.Musím často čistit zvětšovák,optiku i multigradační filtry aby byly v naprosté čistotě.Nejlépe je čistit v rukavicích (např.v katalogu FotoŠkoda-fotokomora) co nijak neznečistí.


tohle vubec nedelat. S kazdym polickem vyndam ramecek, otevru, posunu, zavru, ofoukam, zandam, na papiru se podivam zda-li neco nevidim, pripadne vyndam - opet ofoukam balonkem, a takhle pokracuju dokud nejsem spokojenej :?

Negativ je to nejcennejsi.
  • 0

#41 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2010 - 21:40:15

Vlcak dobře já se polepším :wink:
  • 0

#42 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 leden 2010 - 14:31:27

Při zvětšování se snadno emulze poškrábe když se film posouvá v negativním rámku.Já poznal že je lepší si rámek povytáhnout rozevřít a pak film posouvat.Musím často čistit zvětšovák,optiku i multigradační filtry aby byly v naprosté čistotě.Nejlépe je čistit v rukavicích (např.v katalogu FotoŠkoda-fotokomora) co nijak neznečistí.


tohle vubec nedelat. S kazdym polickem vyndam ramecek, otevru, posunu, zavru, ofoukam, zandam, na papiru se podivam zda-li neco nevidim, pripadne vyndam - opet ofoukam balonkem, a takhle pokracuju dokud nejsem spokojenej :-)

Negativ je to nejcennejsi.


Přesně tak. Vyplatí se pečlivá kontrola na bílím papíru. Poctivě, ale stane se, že se něco přehlídne nebo to vlastně ani není vidět. A na výsledné zvětšenině jo. Ale nedoporučuji posouvat film ani při zvednutejch sklech. Prostě vyndat, vložit zandat.
  • 0

#43 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 leden 2010 - 16:27:14

to jsem taky slyšel, že při zvětšování tečky nejsou problém a že ani ty škrábance nejsou vidět na zvětšenině, že bych to teda přestal řešit?

temnokomorníci asi skenujou spíš výsledný zvětšeniny než negativ, že jo


Jen to řeš. Já mám scany čistý, stejně jako většina ostatních. Možná je scan citlivější, ale to není důvod proč na to kašlat.
  • 0

#44 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 leden 2010 - 16:51:45

Zdravim,
rozhodne nesouhlasim. Pokud neni "zahnojenej" scanner, ale bordel je na negativu, pokud to je na gativu, bude to videt I na pozitivu. Par "zaprasenejch" negativu jsem uz mel. Na zvetsenine to je videt velise dobre. Staci zlomek textilniho vlakna mensi nez 0.5mm. Bude tam, bude strasne videt.......
  • 0

#45 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2010 - 08:05:15

Zatial len k suseniu filmu :

Vyvolal som tisice filmov , aj rucne , aj strojne. Nepadlo tu ani slovko o destilovanej vode.. Zato kopec navodov na stiahnutie vody z filmu pred susenim. ZAKLAD JE PRIRODNA JELENICA !! NIE UMELA !!!

NAlejem do vyvojnice s filmom destilku, pridam zmacadlo, kludne JAR,par kvapiek,par minut pockam, zavesim, opat pockam minutku, dve, voda stecie a jedenkrat alebo dvakrat to stiahnem jelenicou namocenou vodou vo vyvojnici.. A JE TO... samozrejme v miestnosti, kde nieje prievan, o tom TU snad nemusim pisat..
Reci o tom, ze dam ILFOTOL smazedlo alebo ine.. Moje skusenosti su take, ze na niektorych typoch filmov to naozaj stecie same, ALE na niektorych NIE !
Tu je fakt vela problemov naraz, ktore sa prekryvaju, tazko to takto cez net riesit. V prvom rade DOKONALE zvladnut vyvolanie !!

PS: tvrdidla na emulzie samozrejme su a pouzivaju sa aj v minilaboch.
Ze niekomu minilab poskrabe film, O.K ale chlapci , videli ste niekto ako chodi film v labe cez stroj ?? Ten kontakt je tam minimalny.. Riesim to pri VIP vyvolaniach spricnutim horucou vodou casti rakov, ktore trcia nad laznami , kde hozi pripadna krystalizacia.
Hm, je tu este par nazorov, s ktorymi asi nesuhlasim.. inokedy..
  • 0

#46 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 leden 2010 - 23:27:53

je tu spousta zkušenejch lidí, jejich zkušenosti a rady si cením, ale zatím nikdo netuší, odkud se bere ten bílej sajrajt na negativu, kterej je vidět po skenování - to není výčitka, jen povzdech, že řešení zatím není, jsem zvědavej jak negativ dopadne u Lukáše, jestli bude čistej - pro jistotu opakuju, že z labu je těch teček podstatně míň

a nikdo netuší, odkud jsou ty škrábance- jako názory tu jsou, to je jasný, ale závěr není - např. jestli to dělá zadní stěna F 75, proč by to dělala zadní stěna FE? ta je snad pevná Včera jsem vyvolal film, skoro všechny políčka maj škrábance, před týdnem jsme ho vyvolávali s přítelkyní, ani škrábaneček, tak kde je rozdíl? byl to ten samej film, samej aparát

a minule sice nebyl film poškrábanej, ale bylo na něm spousta těch bílejch teček, včera některý políčka byly vyjímečně čistý, třeba jen tři, čtyři bílý tečky - k vyprání jsem včera použil filtrovanou vodu, tak jedině to snad, ale filtr už není uplně fit, takže zkusím koupit novej filtr a příště prát v tý filtrovaný vodě

jo a včera kupodivu na filmu žádný loužičky, v tom jsem udělal pokrok
  • 0

#47 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 1 únor 2010 - 07:52:12

ten ustalovač, co jsi přiředil, samozřejmě nevylejvej, bude fungovat. o trochu pomalejc, ale se stopkama si tu stejně nehrajeme. kdyžtak do něj přicmrndni ještě trochu z koncentrátu (tak 50-100 ml) a máš to.

co se teček týká - nevim. trix sem koupil jednou jedinkrát, koupal v d-76 a bylo to svinstvo na něm, tak od tý doby sem ho už nikdy nezkusil.

co se týká škrábanců - zkontrolovat vnitřek aparátů. pečlivě vyčistit od prachu všechny styčný plochy s filmem.

a pak taky ty cívky, žejo - neni to jobo, je tam hromada plastu přímo v cestě u filmu, po celý jeho šírce... takový divný no. vůbec bych se nedivil, kdyby to šlo poškrábat tou cívkou. a když se v ní film sekne a nejde dál, tak vždycky pomůže s tou cívkou bouchnout. nebo spíš bouchnout do ní - zaklepat rukou ze strany. většinou to povolí a dá se tam přidat dalších pár cm filmu.
  • 0

#48 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 1 únor 2010 - 08:21:59

Pokud máš starší cívky s jazýčky pro zavádění filmu (viz. Hama), tak bych předpokládal, že škrábance pochází od nich .... mám podobnou zkušenost.
  • 0

#49 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 únor 2010 - 10:42:06

ten ustalovač, co jsi přiředil, samozřejmě nevylejvej, bude fungovat. o trochu pomalejc, ale se stopkama si tu stejně nehrajeme. kdyžtak do něj přicmrndni ještě trochu z koncentrátu (tak 50-100 ml) a máš to.

co se teček týká - nevim. trix sem koupil jednou jedinkrát, koupal v d-76 a bylo to svinstvo na něm, tak od tý doby sem ho už nikdy nezkusil.

co se týká škrábanců - zkontrolovat vnitřek aparátů. pečlivě vyčistit od prachu všechny styčný plochy s filmem.

a pak taky ty cívky, žejo - neni to jobo, je tam hromada plastu přímo v cestě u filmu, po celý jeho šírce... takový divný no. vůbec bych se nedivil, kdyby to šlo poškrábat tou cívkou. a když se v ní film sekne a nejde dál, tak vždycky pomůže s tou cívkou bouchnout. nebo spíš bouchnout do ní - zaklepat rukou ze strany. většinou to povolí a dá se tam přidat dalších pár cm filmu.


divný je, že bílejch teček je dycky míň na filmech vyvolanejch z labu

ty fotoaparáty vyčistím - zase divný, proč občas celý film bez jedinýho škrábance a jindy je jich spousta

jak mi trochu tekl ten ustalovač z tanku, mám bílý skvrny na parketách - tu fázi ustalování jsem absolvoval v pokoji, ale o ty parkety nejde, ty jsou stejně už v hrozným stavu, ale napadlo mě - že by ty bílý mrchy byly zbytky špatně vypranýho ustalovače, kterej ulpěl na filmu?
  • 0

#50 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 únor 2010 - 10:43:40

Pokud máš starší cívky s jazýčky pro zavádění filmu (viz. Hama), tak bych předpokládal, že škrábance pochází od nich .... mám podobnou zkušenost.


mám novej tank s cívkama Kaiser
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních