Přejít na obsah


Fotka

Jaký zvolit formát a fotoaparát pro negativ kolem 8x10"


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
159 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 leden 2010 - 19:30:16

Už pomalu uzrává čas, kdy bych chtěl pořídit něco výhradně na kontakty. Nepůjde to tak rychle, tak se pro jistotu ještě ptám. Jaký je dle vás nejvhodnější formát z hlediska dostupnosti, ceny, velikosti? Jediné co vím jistě je, že se nechi drbat s nějakýma historickýma kazetama, rád bych moderní, bezproblémový... Fotoaparát dřevěný...
  • 0

#2 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 30 leden 2010 - 20:08:47

Už pomalu uzrává čas, kdy bych chtěl pořídit něco výhradně na kontakty. Nepůjde to tak rychle, tak se pro jistotu ještě ptám. Jaký je dle vás nejvhodnější formát z hlediska dostupnosti, ceny, velikosti? Jediné co vím jistě je, že se nechi drbat s nějakýma historickýma kazetama, rád bych moderní, bezproblémový... Fotoaparát dřevěný...

kolem 8x10, tož to bych volila 8x10 :oops:
co třeba burák?
http://cgi.ebay.com/...=item4a9e02c59f
asi bude těžší, než moje tačka, ale zase to má delší výtah
  • 0

#3 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 30 leden 2010 - 20:14:24

Tak kolem 8x10 je nejlepsi 8x10, obzvlaste kdyz i Foma tento format vzala na vedomi... A pak se rozhodnout, jestli viewku Sinara, nebo fieldku Toyo...

Bohousek
  • 0

#4 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 30 leden 2010 - 20:20:59

Tak kolem 8x10 je nejlepsi 8x10, obzvlaste kdyz i Foma tento format vzala na vedomi... A pak se rozhodnout, jestli viewku Sinara, nebo fieldku Toyo...

Bohousek

a ty jsou dřevěný? Pavlík píše dřevěný...
pak ještě přichází v úvahu formát 10x12, ale ty japonský kamerky nebo indi nemají většinou tolik pohybů, jako kamery 8x10 a moderní plastovou kazetku na to asi za rozumný peníz neseženeš
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 30 leden 2010 - 20:25:35

mám takový pocit, že "klasické" moderní plastové dvojkazety končí právě na těch 8x10".
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 leden 2010 - 20:27:32

Jak jsem právě koukal k fomě tak měli 18x24 a 24x30. (24x30 asi jen vyprodávají, mají to v akci) A třeba právě Fomu 100 já dost rád. Nevěděl jsem například, zda volit 8x10, nebo 18x24.

Jo a to mý trvání na moderních kazetách, je odůvodněný? Mě docela vyplašil ten Radim s rusákem, jak mu do toho fučí a musí jeptiškovat jak blázen... Ale třeba bych se tím omezoval od něčeho dobrého, že...
  • 0

#7 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 leden 2010 - 20:31:41

Jo a fakt dřeváka. Mělo by to převážně naven a nějakým kardanem by se mi fakt nechtělo tahat. Už pod 4x5 kardanem supím jak mašina :)
  • 0

#8 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 30 leden 2010 - 20:33:41

Pavel_P: :oops:

Ty prošlý fomy 24x30 jsou fakt skoro zadarmo! 8-) :D
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 leden 2010 - 20:40:17

Jen k nim mít foťák :)
  • 0

#10 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 30 leden 2010 - 20:40:30

Foma dela bezne 8x10, jenom se tim nechlubi... Ona se v Cechach ani neda koupit, protoze jejich cenove politice fakt nerozumim...
V UK vyslo 50 listu na cca 1500, na fotoimpex.de tusim do 2k, ve Fome jsem sel do mdlob, kdy kdyz me rekli 2930Kc!!
Jinak, prave kvuli vaze bych volil kovovou kameru, protoze byvaji lehci nez drevo... Inspiraci hledej zde:
http://www.birdboxph...com/konstrukce/

Bohousek
  • 0

#11 begbye

begbye

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 leden 2010 - 20:53:19

Potkal jsem na podzim za Brnem chlapa s Deardorffem 8x10, moc pěkná mašinka.... Díval jsem se na Ebay a celkem se prodávají, koukni na ně. Podle tvého popisu je 8x10 přesně to co hledáš, nejen stran kazet, ale i skel.
  • 0

#12 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 30 leden 2010 - 21:18:19

Pavle co třebs TOHLE? Tuty agfy se daj sehnat za solidni peníz a sou to povedený kamerky. Pohyby sice nejsou jako u Dorfa, ale zase jsou na tom tuším lépěji než třeba obdobný 8x10 stroje od Kodaků :oops:
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 leden 2010 - 21:23:21

Tak snad jo :) Jako, ještě jsem přemejšlel, zda se nespokojit "jen" s 13x18. Ony ty 8x10 fotky jsou takové, mno do ruky je to skoro velké a na stěnu malé. A nemusel bych pořizovat další skla, protože ty mý z 4x5 to většinou vykrejou. Ale to už za mě nerozhodnete, jestli jít do tohodle mezikroku... Nebo snad jo? :))))
  • 0

#14 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 30 leden 2010 - 21:26:55

.... Ale to už za mě nerozhodnete, jestli jít do tohodle mezikroku... Nebo snad jo? :D)))


Ne, ale pamatuj bratře : kontakt je kontakt 8-) :oops: :lol:
  • 0

#15 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 30 leden 2010 - 21:29:24

Tak ja si nemuzu pomoct, ale me se kontakt z 13x18 zda takovej malej, proste pohlednicovka... Zatimco tech 8x10 uz se na 24x30 papiru pekne vyjima, ostatne i normalni fotky z kina ci stredoformatu delam na papir 24x30, ale s rameckem, takze realna velikost je prave tech 8x10...
Ale to si rozhodnout musis sam...

Bohousek
  • 0

#16 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 leden 2010 - 21:31:17

Tak já to chci jedině kvůli kontaktu :) Já jsem vždycky děsně naprdnutej, jak na tom kontaktu co si dělám před zvětšováním je všechno tak dokonalý a přitom jen blik, žádný s tím prdění :) No a s tím 13x18 - si vždycky vzpomenu na Davidovy fotky, vono je to takový strašně otomilý :)
  • 0

#17 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 30 leden 2010 - 21:40:22

Tak já to chci jedině kvůli kontaktu :oops: Já jsem vždycky děsně naprdnutej, jak na tom kontaktu co si dělám před zvětšováním je všechno tak dokonalý a přitom jen blik, žádný s tím prdění 8-)

No a v v vo tom to přesně je :D
  • 0

#18 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 30 leden 2010 - 21:41:47

Tak já to chci jedině kvůli kontaktu 8-) Já jsem vždycky děsně naprdnutej, jak na tom kontaktu co si dělám před zvětšováním je všechno tak dokonalý a přitom jen blik, žádný s tím prdění :D No a s tím 13x18 - si vždycky vzpomenu na Davidovy fotky, vono je to takový strašně otomilý :lol:


Proto už kontakty z filmů připravených k zvětšování nedělám a mam klid :oops:.
  • 0

#19 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 30 leden 2010 - 21:49:30

1.8x10 foma neni problem
2.toyo field 8x10 to asi Bohousku nemyslis vazne, samozrejme, kdyby nestala 2500+
3.kazety velke plastove se delaji i 11x14, ale ta cena. treba tacka 11x14 350+
4.na 8x10 jde vzdycky dat redukce na 13x18, nezavrhoval bych tu moznost, najednou mas dvojnasobek skel a hlavne - delsi ohniska!
5.vzhledem k nabidce na trhu vychazi nejlevnej kodak/korony 8x10, ty ruzne 2D apod. Predni standarda neni extra pevna, ale ta neni pevna ani u Dorfa.
6.S vetsim formatem najednou musis resit spoustu dalsich veci - cockami pocinaje, pres stativ, batoh, valce na volani, prani listu atd... To jen upozornuji na to, ze kamerou a kazetami to nekonci.
7. a vubec, je tu spousta magoru, kteri tech 8x10 delaji, tak treba na srazu bude vhodne si o tom pokecat. predpokladam ale, ze na srazu uz kameru budes mit :oops: . ale kdybys presto potreboval nekde natuknout, tak vis kde me hledat.
8. kontakt je kontakt
9. cim vetsi tim lepsi
10. a na to pozor, nikdy to nekonciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!
  • 1

#20 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 30 leden 2010 - 21:50:42

Už pomalu uzrává čas, kdy bych chtěl pořídit něco výhradně na kontakty. Nepůjde to tak rychle, tak se pro jistotu ještě ptám. Jaký je dle vás nejvhodnější formát z hlediska dostupnosti, ceny, velikosti? Jediné co vím jistě je, že se nechi drbat s nějakýma historickýma kazetama, rád bych moderní, bezproblémový... Fotoaparát dřevěný...


Kontakt krásná věc, ale spíš si nejdříve říci co chci fotografovat? Když jsem viděl Kubikulu jak táhne obrovský batoh, stativ přes rameno a pak když jsem si vše potěžkal, hned jsem věděl, že tohle pro mě není.
Cenově to je taky darda, kamera, objektiv, který to vykryje, krmení do kazet :oops:
  • 0

#21 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 30 leden 2010 - 22:05:16

Už pomalu uzrává čas, kdy bych chtěl pořídit něco výhradně na kontakty. Nepůjde to tak rychle, tak se pro jistotu ještě ptám. Jaký je dle vás nejvhodnější formát z hlediska dostupnosti, ceny, velikosti? Jediné co vím jistě je, že se nechi drbat s nějakýma historickýma kazetama, rád bych moderní, bezproblémový... Fotoaparát dřevěný...


Kontakt krásná věc, ale spíš si nejdříve říci co chci fotografovat? Když jsem viděl Kubikulu jak táhne obrovský batoh, stativ přes rameno a pak když jsem si vše potěžkal, hned jsem věděl, že tohle pro mě není.
Cenově to je taky darda, kamera, objektiv, který to vykryje, krmení do kazet :oops:


a to jeste pozor, Kubikula je tvor prazsky, tramvajovy, po horach a obecne na vetsi vzdalenost to neni zadna sranda, cili to chce jeste poradny lehci stativ..

Koukej po Kodacich 2D, jeden ma Jirka, ja davam jeden do kupy, v USA je s nima hromada zkusenosti, vetsinou jen ty nejlepsi - vzhledem k tomu ze je to drevo a kolem 80-100let stare.

Pozor na Korony a jeste starsi Kodacky, Agfy, vetsinou nejsou tak pevne (resp. predni standarda). Zkus hledat tu 2D a uvidis.
Jinak jak psal Jirka
  • 0

#22 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 leden 2010 - 22:10:02

Díky moc Jirko! Na srazu ho určitě ještě mít nebudu, leda by se stala nějaká ukrutná náhoda :) Jak sám říkáš, u vf je důležitý zpomalit a proto i ten nákup bude krapet pomalejší. Ještě toho potřebuju dost nafotit na 4x5 :) Tohle je spíš o tom rozhodnutí, pustit tam tu myšlenku a s rozvahou se do toho pustit....

Jinak nojgi - témat pro vf a i těch na které bude ten kontakt sedět mám dost, už jen aby bylo dýl světlo, protože málokterý víkend mám volný a člověk toho tak stihne velmi málo...

Ta cena je vlastně jediný důvod, proč jsem si to doteď prostě zakazoval. Nicméně, za takový rok si to už asi nebudu moct dovolit už vůbec, proto to ještě musím rychle stihnout :)

A váha? Předpokládám, že ten dřevák + příslušenství váhově vyjdou velmi podobně jako ten můj kardan. A ano, vždy si při cestě do kopce přijdu jako cvok, nicméně ta radost ze snímku mi to dost vynahrazuje. (A taky mám pupek, takže mi pohyb se zátěží jen prospěje :)
  • 0

#23 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 leden 2010 - 22:11:10

Právě ten Kodak je pro mě věc vysněná :)
  • 0

#24 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 30 leden 2010 - 22:15:22

Jinak tuhle jsme si s Jirkou a Edou psali ohledne techto starych kamer, existuji 3 typy :


1) elegance sama - Kodak2D, Korony, gravirovane kolecka, mosaz - nadhera
2) osklivky (ale zamilujes se) - Burke&James
3) nevyrazna sed - Dorfff :oops:))
  • 0

#25 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 30 leden 2010 - 22:18:10

no ja to reknu jeste jinak, neni spatne byt clenem mejloveho vlakna :oops:
ale kdo by tech 5000+ mejlu zpetne procital ze ano. do rozjeteho vlaku
se holt blbe naskakuje
  • 0

#26 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 30 leden 2010 - 22:19:23

Jinak tuhle jsme si s Jirkou a Edou psali ohledne techto starych kamer, existuji 3 typy :


1) elegance sama - Kodak2D, Korony, gravirovane kolecka, mosaz - nadhera
2) osklivky (ale zamilujes se) - Burke&James
3) nevyrazna sed - Dorfff :oops:))


jo a když se těm burákům sundá ta šedá barva...pěkné kousky to pak jsou! ;o)
  • 0

#27 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 30 leden 2010 - 22:25:40

Ke kardanu 4x5 ještě pár kil přidej :oops: Burke nebude patřit k těm nejlehčím, ale po 5kg se asi nedostaneš. Přesněji poradí ti co používají.



Vložený obrázek
  • 0

#28 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 30 leden 2010 - 22:27:14

kilo sem, kilo tam. dokud to lze nacpat do batohu, tak je to furt pohoda. sranda zacina, az je na to potreba zebrinak. takze bych to tak tragicky nevidel.
  • 0

#29 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 30 leden 2010 - 22:28:49

zalezi na co to Pavlik chce, zda-li kamera krajinarska ci nutnost pohybu i na predni standarde... KOdak 2D ma napr na predku jen rise/fall - ale obcas je videt i s dodelanym tiltem/swingem.
  • 0

#30 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 30 leden 2010 - 22:31:46

Burke byl sen, ale s realitou se nesešel. Nechce se mi tahat 4x5 natož 8x10.

Vložený obrázek
  • 0

#31 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 30 leden 2010 - 22:42:47

Ja si jen tak rypnu.

Nakonec jsem jen takovy velkoformatovy rybizek.

Nakonec jsem rad, ze jsem si zvolil 5x7. Kazety moderni nemam a problemy s foukanim taky ne. Kazety se mi i s filmem valeji na slunku klidne tyden a nepozoruji na negativech vubec nic. Jepstiskou neprekryvam (zadnou jeste nemam :oops: ) a sibr pri expozici vytahuju uplne. Ze by prece jen ten Linhof? Nevim. Je to predvalecna kamera, ale kupodivu na Ebay se objevuje relativne casto.

Pro transport z toho je kvadrik 21x21x8 cm s tim, ze vevnitr je zavreny uz i objektiv. Hmotost se Xenarem 210/4,5 v Compoundu je neco okolo 3,3 kg. Kazety jsou pravda plechove, tudiz tezsi, takze se to asi srovna, ale porad je to vse relativne male a skladne.

Kontakt uz je koukatelny, ale navic i zvetsovatelny. Je to proste kompromis mezi "v pohode" zvetsovatelnym, na kontakty malym 4x5 a tezko zvetsovatelnym, ale na kontakty lepsim 8x10.

http://www.largeform...y.info/5x7.html
  • 0

#32 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 31 leden 2010 - 22:06:31

Pavle, tohle téma mi nedalo spát, protože jsem by asi stejně jako ty 8x10 fascinován a na druhou stranu netušil co to obnáší. Pak jsem ještě uvažoval o tom, že bych šel do něčeho většího a dělal si to doma zátiší.

Nakonec jsem si našel řešení v podobě staré sklopky 13x18. Drbárna se starými plechovými kazetami, ale tolik toho zase najednou nevyfotím. Téma bude převážně Praha. Použitelnost jednoho ohniska, ale zato malá 2kg hračka a výletní brašnička přes rameno. Pořizovací náklady nejsou devastující.

V Ateliéru u Sudka byly i krásné jeho výstavy s kontakty od cca 6x6 do 9x12 a musím uznat byly plnohodnotné. Pasparta rám a krásný kontakt.
Pokud vše vybavení moderní nechal bych to na 4x5 (fomově 9x12), udělal si téma, svázal album 13x18 nebo 18x24 a dělal si knížku z takto malých kontaktů. Až si téma vyfotíš a budeš si myslet, že už nelze jít dále, vše si utřídil a udělal si album (knihu) seřazenou načisto.
Pak máš dvě možnosti, vydat si sám s originály v malém počtu sběratelských kusů (viz např. občasník 10) nebo otravovat s hotovou maketou nakladatele a sponzory.
  • 0

#33 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 31 leden 2010 - 22:13:27

Jo málem bych zapomněl na "Jitrnice"(panoramy a Al-Visty). Krásná věc, neostříš, nerozkládáš, nenosíš hromadu doplňků, jen komponuješ a spouštíš v mém případě žentour. Má to spoustu chyb a problémů, ale je to krásné a nakonec z toho snad vzniknou plnohodnotné věci. Viz, vlákno Hypercat.
  • 0

#34 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 leden 2010 - 22:40:02

Po delším hovoru s Danym včera kolem půlnoci :) jsem s celou záležitostí krapet znejistěl. Nicméně, jeho doporučení je víc než rozumné - k mému horsemanovi 4x5 sehnat pouze 8x10 back a na něm si to případně vyzkoušet. Mám k němu prodlužovací tyč, která se dá roztáhnout až na 750mm, tak tomu asi nic nebrání...
  • 0

#35 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 leden 2010 - 22:58:54

nevím jak na Horsmanovi, ale obvykle je třeba i měch, co zvládne těch 4x5 na 8x10
  • 0

#36 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 1 únor 2010 - 00:01:20

Dany a noigi...mají pravdu.

Na jedné výstavě měl Sudek i 6x4,5 mimo jiné !!! A jaké to bylo.

Jen byl problémek s kácením architektury, ale dělal to jako privatissima.
Proto stačí bohatě i 9x12 si myslím, hlavní je, že si můžeš pohrát s pohybama.
Mě by nakonec stačil i střední formát...jen ty pohyby. Jak si na ně člověk zvykne, je konec. Nic jiného nechce :)

Já mám tak zhruba největší 13x18..a na prohlížení v pohodě, příjemné.
Mám ještě rusáka 18x24, ale ještě jsem si nezasloužil na něm dělat.
Dokonce teď za trest, jsem si vyměřil, dělám 9x12 :wink:
  • 0

#37 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 únor 2010 - 10:14:35

Vpodstatě musím souhlasit s Davidem, co jsem se naučil dělat s VF, tak Pentax zahálí :).

Svým způsobem tíhneme (nebo většina z nás) k větším formátům. Mám-li být upřímný, taky permanentně myslím na něco trochu většího, ale pak tyhle myšlenky zase zaženu. Když se podívám zpět, nedokážu říct, které záběry bych udělal na VF pro kontakty a které pro zvětšování, Nevidím pro sebe nějaký hmatatelný přínos, pouze rozhodování jaký přístroj vzít/použít. Ano, byla by tu určitá výhoda co se týká charakteru kontaktu, ale na to mám myslím ještě dost času. Nejdřív bych rád udělal nějakou ucelenou serii třeba 20 fotografií z 9x12 abych si sám před sebou dokázal, že umím pracovat systémově a až pak vstoupit do dalšího světa. Do té doby bych v tom měl ještě větší chaos než teď.
  • 0

#38 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 1 únor 2010 - 11:06:10

Jasně, pokud bych o tom měl přemýšlet přes horizont svých zkušeností, či už vůbec výsledků :) měl bych zůstat max u kinofilmu, žeano :) Nicméně, vem si to takhle. Batoh by byl o dvě kila těžší, což už je skorem jedno, jestli máš na zádech 12, či 14kg. Film tedy 3x dražší, ale zasejci si alespoň 5x rozmyslíš, jestli to fotit, nebo ne. Já to beru tak, že když už se dokážu utrhnout a věnuji tomu ten vzácný čas, proč z toho rovnou nedostat úplné maximum...
  • 0

#39 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 1 únor 2010 - 11:21:30

Jasně, pokud bych o tom měl přemýšlet přes horizont svých zkušeností, či už vůbec výsledků 8-O měl bych zůstat max u kinofilmu, žeano :) Nicméně, vem si to takhle. Batoh by byl o dvě kila těžší, což už je skorem jedno, jestli máš na zádech 12, či 14kg. Film tedy 3x dražší, ale zasejci si alespoň 5x rozmyslíš, jestli to fotit, nebo ne. Já to beru tak, že když už se dokážu utrhnout a věnuji tomu ten vzácný čas, proč z toho rovnou nedostat úplné maximum...


Myslis ze rozdil mezi 4x5 a 8x10 budes mit 2 kila? nevim kolik tedy vazi soucasny tvuj kardan, ale jeste bych zvazil skla - daji se tvoje skla na 4x5 pouzit i na 8x10? Co stativ, unese to? Kazety take neco vazi. A to jsme porad jeste u veci do terenu.

Ja vim ze to vsechno vis, ale vsichni to s tebou mysli dobre :), je pro tebe maximum opravdu kontakt 8x10? Paklize ano (na nejaky cas), tak bych do toho sel. Spln si svuj sen, dokud to jde.
  • 0

#40 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 únor 2010 - 11:37:17

Jasně, ale už teď za jeden fotovýlet udělám nezřídkakdy jenom jeden záběr a pokud bych se musel rozmýšlet ještě víc, tak se obávám, že bych už nenafotil vůbec nic 8-O. Jinak principielně vzato, souhlas.

P.S.: koukám, že ty filmy 24x30/50 jsou už pryč :).
  • 0

#41 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 22 únor 2010 - 16:48:42

Sice trochu ošudlaný, ale i tak krásný :lol:
Kodak View 2D
  • 0

#42 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 únor 2010 - 17:05:33

Sice trochu ošudlaný, ale i tak krásný :lol:
Kodak View 2D


no, nevypadá to zle, když uvážíme, že tenhle objektiv stojí ca 100$ (je tam chyba - je to triple convertible s ohniskama 12, 19.7 a 25inch) a vypadá celkem slušně, tyhle objektivy se dost často rozlepujou - po obvodu je výrazný žlutý kruh (měla by to být konstrukce 10 čoček ve 2 skupinách):

http://cgi.ebay.co.u...=STRK:MEWAX:VRI (není to ale přesně ten samej)

kazety 8x10" jsou za 15-25$, čili cena foťáku něco přes 200$ není moc. Ovšem zase + matnice, kompletní renovace...
  • 0

#43 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 únor 2010 - 17:36:27

a co teprv tenhle krasavec! :lol:
  • 0

#44 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 únor 2010 - 20:01:14

Jo a to mý trvání na moderních kazetách, je odůvodněný? Mě docela vyplašil ten Radim s rusákem, jak mu do toho fučí a musí jeptiškovat jak blázen... Ale třeba bych se tím omezoval od něčeho dobrého, že...


no rusáci sou jedna věc asi ve všem, ale fučet může do kdečeho... osobně znam člověka, kterej si nechal svoji magnolu předělat na nový záda i optiku a když to měl hotový, šel do bazaru sehnat zas nějakou tu nepřebastlenou, bo to pro něj ztratilo to kouzlo tý jistý nedokonalosti. muj osobní dojem je, že to k těm opravdu echt dřevákům trochu patří, když je to v rozumný míře, stejně jako ty starý "nedokonalý" skla a tak...
druhej pohled na věc sou retro dřeváci typu jendova stroje (ale ten má tušim taky plastový záda) to je pro mě, promiň jeňo tu upřímnost, cirkusový pozlátko a sádrovej trpajzlík dohromady - jako dřevák. a že do těch pomosazenejch kování nejsou schopný ty křížový vruty :lol: ani schopný rovně zašroubovat je už "jen" detail. fotky "dělá" ale krásný
dřevák jako takovej je myslim svou koncepcí velice konkurenceschopnej k jinejm provedením i po technický stránce, ale pokud hledáš spojení jeho výhod a krásy s výhodama moderních kamer (viz. plastový kazety), připrav se, že to pořádně zaplatíš. přeju štastnou volbu a ať žijou čudlíkáří :-) :)
  • 0

#45 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 22 únor 2010 - 20:10:10

a co teprv tenhle krasavec! :lol:


tohle je krasavec :-)!

Vložený obrázek
  • 1

#46 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 únor 2010 - 20:11:18

jendova tačka má plastový záda? :lol:
to teda nevim, myslím, že má jenda tačku jako já, jenom v menšim vydání...
jo je pravda, že na matnici je ještě položený plast, který má čtverečkový rastr, což je prima pri komponování, a současně to matnici chrání, což je taky moc prima...a hodně velkoformátníkům se to líbí...když matnici, vlastně plastic něčím zašmudlám, tak to pak snadlo krásně setřu a nemusím se o matnici třást strachem...viš, vono to má taky nějaký ty výhody, ty nový výrobky... Pozor, pozor mamiaku na ukvapená slova! Sic ti s jeňou vokážem, zač je toho loket! :oD
  • 0

#47 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 22 únor 2010 - 20:14:33

víte co hoši? běžte si s těmahle krasavcema na mítinu. zažívám teď období osobní zkoušky, testu integrity a kázně. rozumem drtím cit a odolávám 8x10 dřevěnému skvostu. a tohle, to je dílo ďáblovo, co vy tu teď předvádíte.

obraťte svůj zájem třeba ke... kinofilmu, ju?
  • 0

#48 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 únor 2010 - 20:16:06

krasavec... to teda, já to řikam furt, že dobrej vf má bejt jako mébl po dědoj z bohatý famílije :lol:
  • 0

#49 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 únor 2010 - 20:16:32

jo, tak na kino jsem nikdy nefotila :lol:
  • 0

#50 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 únor 2010 - 20:19:41

jo, tak na kino jsem nikdy nefotila :lol:


no vidiš, eště bys nakonec zjistila, že žádnou velkou bednu vlastně vůbec nepotřebuješ :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních