Přejít na obsah


Fotka

Neperforovaný 16mm film - nákup nebo výroba


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 8 únor 2010 - 18:16:16

Pořídil jsem si na hraní Kiev 30 s hromádkou krmiva značky Svema. To ale jaksi není věčné. Netušíte někdo, jestli se dá sehnat 16mm neperforovaný film (čb, negativ i diák), nebo nějaký udělátor, který by mi ho vysekl z kina (svitku, čehokoliv)? Pokud by se našel aspoň výrobce udělátoru, tak bych se nezlobil.
  • 0

#2 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 8 únor 2010 - 21:35:41

Nevím, jest-li Foma nabízí, ale pokud by jsi jej nesehnal, tak se ozvi a uděláme řezačku z kina, či svitku.
  • 0

#3 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 8 únor 2010 - 22:13:58

Foma nabízí jenom perforovanou inverzi (R100). Ta řezačka by byla moc fajn. Mohl bych obětovat jeden z těch filmů, co k tomu mám a dodat přesné rozměry (dělal to trejda sovět, nevěřím ve standartnost a zdravý rozum). Tuším, že verze nudlující svitek by byla, lepší, protože by se to délkově mohlo vejít (doufám - víc zjistím, až uvidím film venku z obalu) a asi by byl menší odpad, než z kina (tam by toho mizelo díky perforaci hodně).
  • 0

#4 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 únor 2010 - 08:32:16

A bude to vadit, když se tam dá perforovaný film? Fotí to na celou šířku?

Takovéto foťáky sbírá khorak, má i zkušenosti se získáním a zpracováním filmů. Zkus mu napsat.
  • 0

#5 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 únor 2010 - 08:52:22

A bude to vadit, když se tam dá perforovaný film? Fotí to na celou šířku?

Takovéto foťáky sbírá khorak, má i zkušenosti se získáním a zpracováním filmů. Zkus mu napsat.


Jo, fotí to na celou šířku - změna formátu byla důvodem přechodu na tenhle šílenej film. I návod tvrdí, že do toho perforovanej sice jde narvat, ale naruší to horní část obrazu (stejně si tam asi občas tu Fomu R100 namotám - děravé minidiáky mě lákají).
  • 0

#6 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 9 únor 2010 - 10:02:29

Ještě by bylo zajímavý zjistit, zda-li nedělá Foma jiný neperfórovaný rozměr.
  • 0

#7 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 únor 2010 - 10:22:20

Pokud vím, tak ve standartní nabídce nic není. A to nudlení svitku by přecejenom docela rozšiřovalo výběr filmů :( Ono se po hospodách stejně bude pushovat a RAFkovat, až to pěkný nebude - nejpomalejší čas je 1/30 a světelnost 3,5 není žádnej zázrak.
  • 0

#8 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2010 - 11:26:11

dělal to trejda sovět, nevěřím ve standartnost a zdravý rozum...

u Kievu 30 se jedná o tzv. Minox kazety pro jednostranně perforovaný 16 mm film, formát 8x11, jednostranná perforace nezasahuje do snímku.

Minox zkonstruoval a formát vymyslel Walter Zapp v Tallinu, po válce jej vyráběl v Německu. Formát používají všechny 16 mm fotoaparáty (mám Minox, Mikromu i Kiev).

Fomapan R je jednostranně perforovaný, oboustranně perforovaný neumožňoval nanesení zvukové stopy a nevyrábí se.

Pokud nebyl k dostání 16 mm film, používal se rozřezaný svitkový film, návod a obrázek přípravku je v knížce Fotografujeme přístrojem Mikroma, strana 59.
  • 0

#9 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 únor 2010 - 11:29:25

Pokud vím, tak ve standartní nabídce nic není. A to nudlení svitku by přecejenom docela rozšiřovalo výběr filmů :( Ono se po hospodách stejně bude pushovat a RAFkovat, až to pěkný nebude - nejpomalejší čas je 1/30 a světelnost 3,5 není žádnej zázrak.

Možná by stálo za to podívat se po kinematografickém 16mm filmu.
  • 0

#10 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 únor 2010 - 11:32:01

Tenhle foťáčíček mám doma taky, k němu dvě rozebíratelné kazety a nemlich stejnou sovětskou metráž. Až to tady rozřešíte, třeba ho taky ještě vytáhnu :(
  • 0

#11 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 únor 2010 - 11:33:40

P.S. U toho foťáku je nejzajímavější ostření na blízko a přípojka na blesk. Jednoznačně to sověti obšlehli se záměrem špionážního fotoaparátu :(
  • 0

#12 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 únor 2010 - 11:40:21

Pokud vím, tak ve standartní nabídce nic není. A to nudlení svitku by přecejenom docela rozšiřovalo výběr filmů :( Ono se po hospodách stejně bude pushovat a RAFkovat, až to pěkný nebude - nejpomalejší čas je 1/30 a světelnost 3,5 není žádnej zázrak.

Možná by stálo za to podívat se po kinematografickém 16mm filmu.


Ten bývá s perforací, ne?
  • 0

#13 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2010 - 14:29:10

vždyť už jsem vám to tu napsal tak o čem pořád hloubáte? Kiev 30 používá jednostranně perforovaný kinematografický film 16 mm v kazetě minox.

můžete si koupit film v nerozebiratelné kazetě, Minocolor, Minochrome, Minopan 100 a 400 ISO (bývala to Agfa) ale stojí 10 euro. proto si naopak majitelé minoxů, stejně jako majitelé kievů, plní film do ruských kazet, rozměrově stejných, z 30 m kinematografických cívek.

film 16 mm včetně fomapanu R je jednostranně perforovaný a nezasahuje do políčka snímku. Oboustranně perforovaný se dnes nepoužívá, na tu druhou stranu se nanáší magnetická zvuková stopa,

nebo si to můžete nařezat ze svitkového filmu, odkaz jsem vám taky napsal.

kupř. mikroma používá taky jednostranně perforovaný kinofilm 16 mm, formát 11.5x14.7 mm, ale při použití oboustranně perforovaného filmu zbude jen 10.5x 14.7.
  • 0

#14 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 únor 2010 - 14:43:18

Vycházím z toho, že a) tyto stránky tvrdí, že to žere neperforovaný film a :wink: že z těch mých kazetek, co k tomu byly, opravdu trčí neperforovaný konec filmu.

Hned jak se zbastlí cívka, tak jednu tu Svemu 65 vyplácám a přeměřím, kam až obraz zasahuje.
  • 0

#15 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 únor 2010 - 14:44:59

A měl by to být formát 13x17mm - i manuál to tvrdí.
  • 0

#16 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 9 únor 2010 - 16:15:44

Minox je na formát 8x11 mm, podobné neznamená stejné. A Kijev 30, resp. předchůdce Kijev Vega je totálné obšlahnutá Minolta 16 z 50. let.
  • 0

#17 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 únor 2010 - 20:31:05

vždyť už jsem vám to tu napsal tak o čem pořád hloubáte? Kiev 30 používá jednostranně perforovaný kinematografický film 16 mm v kazetě minox.


Kiev 30 není Minox, jen pracuje s podobně uspořádanými kazetami (tj. odvíjecí komůrka bez cívky, navíjecí s cívkou a nepotřebuje porforaci. Minox má neperforovaný film o šířce 9,2mm, formát snímku 8x11mm. Kiev 30 jde nejlépe na neperforovaný 16mm film, ale 16mm s jednostrannou perforací se dá použít za cenu nepatrné ztráty plochy formátu (odhaduju tak 1/4 výšky perforačního otvoru). Formát negativu je 13x17mm.
Filmy se dají sehnat na Barrandově (nebo aspoň daly) nebo nařezat takovým samo-domo způsobem z kinofilmu, případně koupit třeba na ebayi.
Starší verze (Vega, Kiev-Vega) jsou přesné kopie japonského systému Minolta-16, jdou do nich i japonské kazety a nevadí ani film s oboustrannou perforací.
  • 0

#18 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 únor 2010 - 21:07:52

Netušíte někdo, jestli se dá sehnat 16mm neperforovaný film (čb, negativ i diák), nebo nějaký udělátor, který by mi ho vysekl z kina (svitku, čehokoliv)? Pokud by se našel aspoň výrobce udělátoru, tak bych se nezlobil.

Já tím občas fotím (tedy dřív, teď nějak není čas) na nařezaný kinofilm (udělátor jsem si udělal :!: nebo na neperforovaný dokumentní film Fuji nebo Kodak. Dokonce jsem u Škody koupil originální novou cívku na 16mm film do vývojnice Jobo (stála jako 2-3 kijevy 30 v bazaru :arrow:( ). Dokumentní filmy se dají zpracovat vývojkou POTA, Delagi #8 nebo Beutler na přijatelně nízký kontrast (předpisy se tu někde probíraly, kdyžtak google nebo to tu mám poznamenané), citlivost vychází podle druhu filmu a vývojky tak plusmínus 40-80ASA.
Výborný výsledek byl na nařezaný chromogenický film (Ilford XP2+) - u tak malého formátu je zrno dost problém. A bacha, ty kijevy mají dost velký rozptyl ryachlostí závěrky a to zpravidla do plusu, třicetina může mít skoro 1/125s :roll:( Inu jaké pero jim přišlo pod ruku, takové tam dali...
  • 0

#19 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 14 únor 2010 - 14:55:11

Já tím občas fotím (tedy dřív, teď nějak není čas) na nařezaný kinofilm (udělátor jsem si udělal :wink:


A mohl bych poprosit o detailní popis / foto toho udělátoru, nebo ideálně o výrobu jeho bratříčka?
  • 0

#20 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 březen 2010 - 22:07:59

A mohl bych poprosit o detailní popis / foto toho udělátoru, nebo ideálně o výrobu jeho bratříčka?


Pokusím se ho najít a dát sem fotku. Jinak materiál: dřevotříska, plst, tři žiletky. dva šrouby.
  • 0

#21 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 10 březen 2010 - 16:24:06

Teď mi to teprv došlo, su holt trochu pomalejší...Sem něco takovýho někde viděl... Byl tam i okótovanej "výkres". Jestli to najdu, tak to cvaknu mejdlovkou a hodím to sem v malé podobě, případně ve vyšší kvalitě zašlu opět e-mailem. Dejte mi půl hodinky, musím prošmejdit jeden sektor knihovny.
  • 0

#22 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 10 březen 2010 - 17:14:08

Našli rádcové, našli...A oblejskli. Autor řešení - Miroslav Jeník, Písek. Zdroj informací - Knížka pro robinsony 2, Mladá fronta, Praha 1964. Sestavil Vladimír Haralík a kolektiv.(Asi by se to našlo i v nějakým VTM nebo Mladým technikovi v rubrice Dílna na koleně)
Vložený obrázek
  • 1

#23 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 19 únor 2017 - 18:15:08

Zdar, rád by jsem taky konečně naládoval Kiev 30.. Pokročil zde někdo? Řežete si negativy, či kupujete Fomu inverzi s jednostrannou perforací?


  • 0

#24 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 19 únor 2017 - 22:23:13

Jsem na tom podobne - Kiev 30 zahali a tak rad bych ho uz vyzkousel, lec jsem liny si konecne vyrobit rezacku podle navodu.
  • 0

#25 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 20 únor 2017 - 08:54:13

Vetsi prekazkou zrejme bude, jak ten 16mm film nasledne vyvolat. Tank na vyvolavani takovych filmu nemam a nehodlam porizovat. Jedine snad volat to v miskach? Nebo hodit to do tanku pro format 135/120 a doufat, ze se emulze pri preklapeni neposkrabe ci ze se film nekde neslepi a bude vyvolany cely, bez hluchych mist? Nevim.
  • 0

#26 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 únor 2017 - 13:39:57

Nešel by použít tank od Mikromy? Ty se občas dají koupit. 

http://www.ceskefoto...i-tank.jpg.html


  • 0

#27 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 20 únor 2017 - 14:07:40

Děkuji za tip, o tomhle jsem nevěděl.


  • 0

#28 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 únor 2017 - 17:05:54

V pohode sa dajú používať filmy 16mm jednostranne perforované. Tie sa dajú kúpiť inverzné aj negatívne, farebné aj čb od 15 do 27 DIN. Inverzné filmy v pohode aj DS8, tam je perforácia podstatne menšia a do políčka zasahuje len minimálne. Mám to vyskúšané na Kyjeve 30.

Čo sa týka vyvolania filmu, niekde tu na TK som dával návod na úpravu cievky z Plastimatky na vyvolanie 1,6 metra 16mm filmu. čo sú tri náplne do Kyjeva 30 (3x50cm).


  • 2

#29 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 březen 2017 - 18:58:08

Ještě relativně nedávnou jsem koupil 16mm cívku do Joba (oficiálně je na film 110, ale ten má taky 16mm). Je mnohem lepší, než originál pro Mikromu nebo Minoltu 16.
Jinak vývojnice Mikroma i Minolta-16 jsou dneska asi už jen do vitríny, u obou které mám ve sbírce, se zřetelně rozkládají bakelitové součásti (tj. skoro všechno) a vývojku bych do toho nelil a kdyby, bál bych se, že se z toho něco vylouhuje a zkazí film.
Jinak souhlasím, že by se asi dala upravit Plastimatka. Osobně bych asi, nemít to Jobo, vyrobil cívky na CNC frézce nebo 3D tiskárně, to má dneska kdekdo :-)
 


  • 0

#30 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 březen 2017 - 19:02:13

Jo a jednostranně perforovaný film je do Kieva 30 v pohodě. Perforace se formátu obrazu tak akorát dotýká, záleží možná na kazetě a jak se to tam navine, ale jde to. Oboustranná perforace vadí, to je tak do Mikromy.
A naopak Mikromu jsem celkem úspěšně zkoušel s neperforovaným filmem, jen to nedělá snímky těsně vedle sebe a rozsetup se mění se zvětšujícím se průměrem navíjecí cívky.


  • 0

#31 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 únor 2022 - 11:16:38

Čo sa týka vyvolania filmu, niekde tu na TK som dával návod na úpravu cievky z Plastimatky na vyvolanie 1,6 metra 16mm filmu. čo sú tri náplne do Kyjeva 30 (3x50cm).

 

Nemohu nalézt, ten návod jste měl odněkud ofotografovaný, nebo se jednalo o popis vlastního postupu?


  • 0

#32 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 únor 2022 - 11:29:38

sokolvideo, on 29 Apr 2015 - 10:40, said:snapback.png

Darksome,

vedel som, že kdesi mám návod na prerábku Plastimatky na 16mm film. Konečne som to našiel, je to v Amatérskom filme 12/1984. Urobil som scan tej strany a nakoľko tu už nemám dostatok miesta, dal som to na uložto.sk. Tu je adresa :http://ulozto.sk/xWs...H/vyvojnica-jpg

Daj vedieť, či ti to prešlo.

 

Omlouvám se, stačilo chvíli hledat.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních