Přejít na obsah


Fotka

Stativ na sněhu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 únor 2010 - 11:10:16

bojuju s tím už nějakou dobu, vpodstatě každou zimu :). Fotím zásadně ze stativu a při větší sněhové pokrývce řeším problém se stabilitou atd.

Zarazit nohy stativu až na pevný podklad není možné, vzhledem k tomu, že na horách je víc jak metr sněhu a žádná zledovatělá vrstva tam neni. jednak tím stratím potřebnou výšku stativu (ne vždycky potřebuju fotit od země) a ne vždycky se mi podaří trefit přesné místo - posunutí do strany není možné.

Kdysi v photolifu byla celkem zajímavá rada ohledně téhle problematiky, a sice nohy stativu podložit sejtkama do dřezu. Jenomže to bych jich musel brát asitak dvacet/den :cry: . Dalo by se vylepšit přišroubováním hrotama k nohám, jenomže si nedovedu moc představit transport a sundávání při skládání stativu už vůbec ne.

Včera jsem zkusil stativ rozložit na lyže. Fungovalo to překvapivě dobře, jenom byl trochu problém v tom, že se nohy smekaly a já se bez lyží propadnul odhadem tak půl metru, takže jsem neviděl na matnici :-). Možno vyřešit sněžnicema (pro mě).

Další řešení z domácí zahrádky je třícípej šátek ve velikosti větší než je rozteč rozloženého stativu, v každým rohu udělat uzel, pak rozložit na sníh a každou nohu zaklesnout za uzel a zatlačit do sněhu. Výhody: náklady se limitně blíží 0, prostor pro odkládání věcí, lehké a skladné. Nevýhody: rychle se rozmáchá, mohlo by to pružit (zatím jsem neuvedl do praxe).
  • 0

#2 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 únor 2010 - 11:25:27

gitzo snow shoes

gitzo big foot

Českým ručičkám a hlavičkám jistě postačí jako inspirace.
  • 0

#3 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 380 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 22 únor 2010 - 12:04:50

... co koupit náhradní zakončení lyžařských hůlek (ty kotoučky dole) a přibastlit k nohám? Nebo do nich stavět špice stativu (aby kotoučky nepřekážely mezic stativními nohami v transportním stavu)
Kdysi v prehistorii bývaly takové pěkné s koženýmí tkanicemi napříč kolečkem (přichyceno k hůlce přes závlačku ve středové objímce) - neměly problém se změnou naklopení podle úhlu hůlky (=nohy stativu)
  • 0

#4 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 22 únor 2010 - 12:11:26

Pořídit zásobu papírových pivních podtácků, doprostřed menší otvor a do něj hrot stativu :cry:

... jenom momentální invence.
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 únor 2010 - 12:26:23

Takže se vpodstatě shodujeme na možném řešení, čili buďto ty sejtka, nebo zakončení hůlek. Akorát vymyslet nějaké fikané řešení na snadnou montáž a nebo to udělat výkyvné až o 90˚ aby se poskládaly do strany. V nouzi i ty pivní tácky nejsou špatný nápad :cry:.

A to profi řešení od Gitza není zas až tak předražené, jestli dobře koukám, tak cena je za 3 kusy...
  • 0

#6 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 380 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 22 únor 2010 - 12:30:11

Manfrotto má něco podobného
http://www.manfrotto...r-do-snehu-230/

Pivní tácky a mokrý sníh si asi nebudou rozumět.
Třeba tácky pod květináče - vyvrtat do středu díru pro hrot... snad nebudou v mrazu moc křehké.
  • 0

#7 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 únor 2010 - 14:26:05

610 kč není ani málo, ale ani tak moc. Asi bych zainvestoval. Není nic horšího, než když se snažíš celej zmrzlej uvést do provozu řešení, který ti doma v obejváku tak skvěle fungovalo. Zvláště v zimě se pohodlnost používání a jeho bezproblémovost opravdu počítají. Co já se jen navztekal při prvních zimních výpravách s ještě nepřipraveným a neupraveným vf. U telky jsem si vymyslel snadný způsob skládání, nicméně v těch -20 uprostřed zasněženého srázu to kupodivu až taková legranda nebyla, zvláště, když jsem to rozkládal ten den už po osmé a byl rád, že se v tom krpálu vůbec sám dokážu udržet...
  • 0

#8 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 únor 2010 - 15:19:44

na sněhu jsem měl stativ stát dvakrát... poprvé jsem zuřil , protože se mi propadla jedna noha, přepadl stativ i já a zabořil jsem objektiv do sněhu. Podruhé jsem si vzal plastové kelímky od půlkila vlašáku, do dna vypálil díru přesně na nohu, dnem vzhůru to nasadil až po zarážku, což je spodek druhého dílu nohy. funguje to perfektně, postavit, zašlápnout, v hlubokém sněhu drží. je to skladné, po použití stáhnout z nohy, otřepat sníh, zaklapnout do sebe.... ještě je mám schované :cry:
  • 0

#9 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 únor 2010 - 15:21:48

ještě maličkost: batoh si věším na hák na středovce, tak ani v tomto případě nebyl problém se stabilitou.
  • 0

#10 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 únor 2010 - 17:48:30

Až to budu řešit, dám tam tohle: http://www.e-4sport....chapter=0&id=18
Třetí obrázek :lol:
  • 0

#11 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 120 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 088

Publikováno 22 únor 2010 - 18:11:10

Já jsem vozil s sebou takové ty pixly od chemikáli z nějakého průhlednýho plastu - bez víček. V batohu sice zabíraly dost místa, ale nic nevážily, tak jsem to měl jako hřbetní stále nafouklej erbek. Do sněhu je zapíchl samozřejmě dnem do zněhu a do nich nožky od stativu. Taky to fungovalo.
Nyní mám geniální řešení. - Nejezdím na lyže.
  • 0

#12 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 7 březen 2010 - 22:01:36

Poslední možností je taky vytipovat vhodnou dobu, kdy je přemrzlej sníh, jako třeba teď - já i stativ brouzdnáme tak 15cm ve sněhu po firnu...
  • 0

#13 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 8 březen 2010 - 08:52:21

zde klikni něco podobného mají i na ebay. Mně se to moc nechce řešit, protože nemám ráda, když je moc sníh. Ale bohužel, sníh ještě neslehl, a mne čeká dvoudenní fotovýlet do krkonoš. Takže nakonec musím řešit. Tak uvidím, super nápad na vlákno. :roll:
  • 0

#14 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 8 březen 2010 - 10:49:16

Nedávno mi kamarád poradil toto:
Nohy roztáhnout jen málo a zapíchnout do sněhu kam až to půjde. Pak kolem přihrnout a uplácat sníh, a to dokud nezačne být stabilní.
Fotí hodně v Alpách, takže asi ví o čem mluví. Dělá kulová panoramata, která jsou na stabilitu stativu dost náročná.
(Je digitálista, ale teď se díky mě začal zabývat stereem a poctivými diáky. Zrovna se učí fomácký inverzní proces :roll: )
  • 0

#15 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 březen 2010 - 11:02:28

akorát pozor v lavinách, při vytahování moc nekroutit :roll:
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních