Přejít na obsah


Fotka

6x6 i kinofilm


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 Satr

Satr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 11:51:13

Dobrý den,
chtěl bych si pořídit zvětšovák který zvládne středoformát i kinofilm. Pár 35mm filmů jsem již nazvětšoval ale stále jsem na prostém začátku. Mám možnost koupit Opemus 5 nebo MAGNIFAX 6.5x9. Co by jste mi mohli s tohoto prosím podaďit. Myslím že pjejete chválu na Magnafixy, ale je to přece jenom asi prvotní řada.. A pak by mě zajímalo jestli je opravdu potřeba a proč měnit objektivy když zvětšuji z kinofilmu a z 6x6políčka? Nestačil by jeden? Teď mají třeba na aukru Anaret 4,5/105mm šlo by ho použít na 6x6film? Moc děkuji za Váš čas.
  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 březen 2010 - 11:58:51

volil bych magnifax, hlavně aby měl šuplík pro mg filtry, čím vyšší typ, tím líp se pracuje, ale je možné mít i hodně starý kus
stopětkou nic nepokazíš na 6x6 se s ní pohodlně zvětšuje a s mg4 dosáhnu na zvětšení asi 30x30 cm což mi stačí
na kinofilm půjde stopětka taky, ale zvětšeni je malé - uvidíš jakmile si promítneš první kinofilmový políčko tímhle ohniskem...
  • 0

#3 Satr

Satr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 12:50:40

volil bych magnifax, hlavně aby měl šuplík pro mg filtry, čím vyšší typ, tím líp se pracuje, ale je možné mít i hodně starý kus
stopětkou nic nepokazíš na 6x6 se s ní pohodlně zvětšuje a s mg4 dosáhnu na zvětšení asi 30x30 cm což mi stačí
na kinofilm půjde stopětka taky, ale zvětšeni je malé - uvidíš jakmile si promítneš první kinofilmový políčko tímhle ohniskem...


Takže kombinace MAGNIFAX 6.5x9 (když by měl šuplík na mg-teda ještě nevím co to je:) a Anaret 105 by byla nejlepší volba?
Děkuji
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 13:01:56

Ten magnifax 6.5x9 je pravděpodobně první verze magnifaxu. Zdá se, že šuplík na filtry nemá.
viz http://www.meopta.com/index.php?id=312
Anaret 105 na svitek je v pohodě, sám ho tak občas používám.

p.s. mám doma nevyužitý(používám Mag 4 a Durst) magnifax 3 s anaretem 105. Pokud bys měl zájem, tak napiš mail - adresu mám v profilu.
  • 0

#5 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 10 březen 2010 - 14:37:58

Ten Magnifax jednička je docela fajn stroj a i multigradace se s ním dá. Akorát člověk musí investovat přes dva litry do Ilford filtrů pod objektiv. Ale práce s nima je tak úžasně komfortní, že bych se k šupleti už nevracel ani za zlaté prase. Jenom se k němu blbě shání kinofilmový kondenzor a s tím na 6,5x9 jsou časy občas delší (to ale kompenzuju 150W halogenkou).
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 březen 2010 - 14:50:33

Takže kombinace MAGNIFAX 6.5x9 (když by měl šuplík na mg-teda ještě nevím co to je:) a Anaret 105 by byla nejlepší volba?
Děkuji

práce s multigradačními filtry odkaz
namísto měkkého, normálního a tvrdého papíru se používá jeden - tzv. multigradační a pro změnu gradace - tvrdosti, měkkosti obrazu - se mění filtr v šuplíku zv. přistroje
pro kinofilm a zvětšeniny 20x30 a větší je třeba kratšího ohniska zv. objektivu (optimálně 50 mm)
do 18x24 se dá dělat i s ohniskem 105 mm - snad si to vybavuju dobře
každopádně dokoupit nějaký anaret 50,80 mm se dá snadno a levně od 100,- za kus přibližně
  • 0

#7 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 březen 2010 - 15:11:42

Shodou okolností mám oba (MG1 i OP5). Pro kino používám OP5 a jen na 6x9 vytáhnu MG1. Oba mám vybavené barevnou hlavou (dělám většinou barvu) a mám je upravné pro pověšení na zeď. U OP5 mám dva negativní rámky, jeden se skly 6x6 a druhý s plechy pro kino. Ne, že by nybylo co vylepšovat, ale pálí mě jiné věci.

MG1 je sice fortelnější, ale také výrazně starší. Nemám do něj plechy pro kino a nedovedu představit, jak bych s kinem příjemně pracoval. Objektivy bych určitě měnil podle formátu. Anarety jsou za hubičku. U MG1 je nepříjemné, že je objektiv ve šroubovací misce a každý objektiv má jinde začátek závitu (aspoň ty moje) a někdy tak nevidím na rysku clony.

Oba zvětšováky se dají sehnat za flašku nebo odvoz, takže asi nemá cenu vybírat, ale pořídit si oba. Nebo lépěji připlatit si za vyšší magnifax (3 nebo 4).
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních