Přejít na obsah


Fotka

promítání barvy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Předplatitel
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 19 březen 2010 - 23:53:25

Ahojte temní komorníci, vylezte z komory a strčte diák do promítačky.

Onehdá jsem se tu pokoušel dostat nějaký informace o tom, jak sehnat tepelnej filtr nějakýho požadovanýho rozměru do diapromítačky, kterou tady pilně bastlím. bez tepelnýho filtru bych tou žárovkou ty diáky upek velmi rychle, nehledě na to, jak moc by asi trpěly ty pigmenty i při super chlazení.

Bohoušek se pak nechal slyšet, že staví velkej zvětšovák, kde používá nějaký supervýkonný LED. LED nemá tepelný emise, to je super, odpadl by tepelnej filtr.

Tak jsem bádal, a narazil jsem na pojem "Color rendering index", CRI (viz tady na Wiki).

Ve zkratce řečeno - mám dva zdroje světla. Oba vidím jako stejně barevné, nedokážu je odlišit. Pro účely promítání barevných dia to musí být nějaký odstín bílé, že.

Tyto zdroje použiju pro promítnutí identického diapozitivu - a hele, barevné podání těchto dvou obrazů se od sebe liší! No a právě to, jak moc se liší, se vyjadřuje tím CRI.

No a čím to je... klíč k záhadě je metamerismus oka.
Ten říká, že existuje nekonečně mnoho spekter světla, které oko vyhodnotí jako stejnou barvu. Nakonec celá kolorimetrie je jenom o tom, že pozorovatel (přesněji oko standardního pozorovatele) převádí spojité spektrum na 3 diskrétní složky, jejichž vzájemný poměr určuje barvu, a celkový výkon určuje jas.

Ty dva zdroje mohou (a v případě porovnání bílých LED a tepelného zdroje - žárovky - taky mají) zcela zásadně jinou spektrální charakteristiku. Přesto, právě díky metamerismu oka, je od sebe nemusím bejt schopnej okem odlišit.

Ovšem v situaci, kdy zařadím diapozitiv, spektrum barvy na dia a spektrum zdroje se vzájemně vynásobí a já vidím jenom ten výsledek, respektive dva různé výsledky získané pomocí dvou různých zdrojů a jednoho dia. Tyto dva různé výsledky však už nemusí být vnímány stejně!

Lze to celkem jednoduše ilustrovat několika obrázky, ale jsem teď fakt línej a hlavně to taky možná nikoho nezajímá :wink:

U zvětšováku pro ČB foto to zcela jistě není problém, tam to maximálně ovlivňuje gradaci. Při promítání dia to ale je problém zcela zásadní, protože o barevné podání nám jde v populární fotografii předevšim.

Nedošli jste někdo někdy při promítání dia na tuhle problematiku?
  • 0

#2 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 20 březen 2010 - 10:27:21

Co skočit do bazaru a koupit fungující promítačku za pár korun? Od příbuzných, kamarádů seženeš i zadarmo. Dnes už to nikdo nechce nepoužívá a akorát leží ve skříni a zabírá místo.
  • 0

#3 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Předplatitel
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 20 březen 2010 - 15:19:12

no, problém je v tom, že promítačku na 6x7 nikde nevidět (kromě ebay, kde se ty ceny pohybujou od 400 euro nahoru)... 6x6 je meopta Medirex, tu mám, ale 6x7 to nepromítne ani za prase...

Ale to je vedlejší, hlavní téma téhle debaty je vliv světelného zdroje na podání barev. Mám zato, že výrobci dia materiálů pravděpodobně kalibrují pigmenty právě pro promítání tepelným zdrojem, nikoliv tedy třeba zářivkou nebo LED, a tak bude pravděpodobně snaha o LED promítačku poněkud marná, přestože to je lákavá technologie...
  • 0

#4 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 21 březen 2010 - 20:16:45

Moje zkušenost je, že v současnosti nejlepší je halogenová žárovka. LED nemají spojité spektrum. I ty bílé svítí nějakou barvou, dnes asi hlavně modrou, a ostatními barvami svítí přidané luminofory. I když to bude sebelíp vyvážené, nikdy to nebude spojité spektrum. Výkonné LED už jsou, ale na slušný projektor si myslím, že to je ještě málo.
  • 0

#5 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Předplatitel
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 21 březen 2010 - 22:08:36

No na tom halogenu něco je. Tepelnej zdroj, kterej má vyšší teplotu než klasický žárovky a je tudíž blíž Slunci, na který je všechno dělaný.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních