Přejít na obsah


Fotka

SOS


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

#1 m-semy

m-semy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 13:00:01

Zdravím :) Potřebuji od někoho zkušeného poradit.Dělám fotografickou školu a chci zůstat u černobílé fotografie.Chci si koupit fotoaparát ale nevím jestli je lepší kinofilm nebo svitkáč a popř. který?...Díky za odpovědi :lol:
  • 0

#2 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 25 březen 2010 - 13:06:47

Především napiš, jaký žánr hodláš fotografovat, jaký by měl být výstup (formát, technika) a kolik jsi do toho schopen investovat. Na takto obecnou otázku odpověď není. Nakonec to nejdůležitější, použij tlačítlo HLEDAT a ujasni si směr kterým se dát.
  • 0

#3 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 březen 2010 - 13:07:06

zdravim,

toto sa tu uz riesilo, nabuduce skus hladat, napr.
http://www.temnakomo... stredni format

mozno ti to pomoze ;)

zatim...
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 březen 2010 - 13:16:56

pokud by to byl aparát pomocný ke studiu, tak poradí příslušný pedagog - co je nejvhodnější
pokud na období "po škole" univerzální - manuální kovová zrcadlovka
pokud statičtější motivy bez větších reportážních ambic - tak dvouoká zrcadlovka
-
malinko nerozumím, proč se student - budoucí fotograf profesionál ptá na to čím má fotografovat
  • 0

#5 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 březen 2010 - 14:06:02

Zdravím :) Potřebuji od někoho zkušeného poradit.Dělám fotografickou školu a chci zůstat u černobílé fotografie.Chci si koupit fotoaparát ale nevím jestli je lepší kinofilm nebo svitkáč a popř. který?...Díky za odpovědi :lol:


Ahoj,
zkus se zeptat po příbuzenstvu a po známých, někdo si určitě vzpomene, že má ve skříni léta nepoužívanou Practiku, zenita i Flexaret se často najde. Na vyzkoušení je to prima a uvidíš, co Ti bude vyhovovat. Kompakty z 90tých let na čb nejvhodnější nejsou.
  • 0

#6 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 březen 2010 - 14:23:03

malinko nerozumím, proč se student - budoucí fotograf profesionál ptá na to čím má fotografovat

Ano taky mě trochu překvapuje člověk, který se vrhne na takovou školu a je v této oblasti tak trochu nepolíbenej

Jinak si myslím, že cesta je mít jeden fotoaparát na kino a jeden na svitek pro začátek třeba tu dvouočku. Protože pokud se tomu hodláš dále věnovat asi poznáš, že na každou situaci je dobrý něco jiného. Například pohotovost kina je větší než u dvouočky, ale mnohdy zase omezuje menší formát kinofilmu. Mimo to zvětšováky do 6x6 se vyskytují hojně za solidní peníz. Ale je to jen můj subjektivní pohled. Jsou i fotografové, kteří dělají jen na kinofilm a produkují taky moc pěkný fotky. Možná, že tě nemine nez si to nakonec vyzkoušet, to co ti tady všichni říkají je spíše takové vodítko nebo náznak jakým směrem by jsi se mohl pustit.
  • 0

#7 Tessar

Tessar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 15:29:30

Hi-tech kinofilmové zrcadlovky z posledních let, kdy se ještě vyráběly, jsou dnes za pár šupů (Dynax 5 do 1000 Kč atp.). Nemá cenu křísit přízraky plánovaného hospodářství, pokud k nim nemá člověk osobní vztah. Na druhou stranu, stroj je jen stroj a rozhoduje oko za ním, žeáno.
  • 0

#8 m-semy

m-semy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 15:29:41

Svou učitelku jsem žádala o radu ale nedostalo se mi odpovědi.Jak jsem zjistila ve škole se toho moc nenaučím protože černobílou fotografii jsme prakticky probírali jen krátce a tak se do toho chci pustit sama.Děkuji za rady :)
  • 0

#9 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 25 březen 2010 - 15:33:39

Vážená m-semy, jakou fotografickou školu to vlastně navštěvujete? Erik
  • 0

#10 m-semy

m-semy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 15:36:19

střední fotografickou školu Karolíny Světlé v Jihlavě
  • 0

#11 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 25 březen 2010 - 15:41:25

Vážená m-semy, jakou částkou za jeden semestr přispíváte na Vaší paní
učitelku? Jedná se opravdu o profesionální fotografku, nebo je ona sama
rovněž absolventkou stejné školy, na které nyní vyučuje? Erik
  • 0

#12 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 březen 2010 - 15:42:47

a to su ine pristroje na cb a ine na farebnu fotografiu? :)
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 15:49:12

a to su ine pristroje na cb a ine na farebnu fotografiu? :)

Předpokládám, že na běžné focení tazatelka používá digitální zrcadlovku, ale zaujala ji klasická ČB fotografie, poptává tedy rady, jaký přístroj zvolit.
m-semy: zkus opravdu ten dotaz rozvinout. Co hodláš fotit, jak velké zvětšeniny, atd.. Pokud v tom ještě nemáš jasno, tak bych doporučil nějakou elektronickou zrcadlovku a lepší zoom objektiv. Časem přijdeš na to, co Tě zajímá, a kde Tě vybavení omezuje či nikoliv.

p.s. Moderátory prosím o změnu názvu tématu, případně jiné řešení. :)
  • 0

#14 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 březen 2010 - 15:57:48

mam to přemenovat na "nevim, co chci..."?
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 16:07:59

mam to přemenovat na "nevim, co chci..."?

Já nevím...:)
  • 0

#16 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 březen 2010 - 16:11:08

mam to přemenovat na "nevim, co chci..."?

Já nevím...:)

to je materyál :)
  • 0

#17 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 březen 2010 - 16:51:59

to je strašnej pocit jít za pedagogem a nedostat souhrnnou odpověď na obyčejnou otázku související se studiem
m-semy je tedy studentka, koukejte někdo ze svobodných vzít do batohu pár aparátů a ten pedagofický nedostatek někde u lahve dobrého vína v kavárně za ten nefungující pedagogický sbor napravit hodinovým školením :)
  • 0

#18 m-semy

m-semy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 17:23:26

Já vím co chci akorát jsem semka napsala z toho důvodu,že chci poradit.Neznamená to,že když studuju pár měsíců fotografku,že jsem vševědoucí.Černobílou fotku jsme nijak zvlášť neprobírali a se svitkáčem jsme už vůbec nefotili proto jsem v tomhle nováček a potřebuju poradit.
  • 0

#19 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 25 březen 2010 - 17:33:32

Omlouvám se za svůj vstup, ale nemohu jinak. Ze stavu dnešního školství se chce permanentně zvracet. A to na všech úrovních. Mám s tím několikanásobnou osobní zkušenost . Všude se neustále žvaní, jezdí po školeních zcela pochybného významu, neustále se něco řeší se školními a dalšími psychology / v naprosto neuvěřitelném rozsahu , zcela bezdůvodně a hlavně bez jakýchkoliv závěrů - ráj pro grázly všeho druhu/ , ale řádně učit to nebude . Kdejaké s prominutím hovno dnes učí na "vysoké škole" , stejně tak každý druhý / doslovně, 50% mladých / studuje "vysokou" . Okolnostmi jsem byl na jednu takovou skrze zaměstnání dotlačen, ale po 1/2 roce jsem se rychle odporoučel, abych si zachoval alespoň trochu sebeúcty. O středním školství rovněž mnohdy není třeba debatovat. Fuj !!! Je mi z toho fakt mnohdy blivno. Opravdu lituji m-semy a podobné, kteří se mnohdy s opravdovým zájmem a očekáváním něčeho nového dostanou na některý z nesčetných paskvilů dnešní doby.
  • 0

#20 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 17:42:26

ahoj študentko,
nemám tuchy, jak to dneska na takových školách chodí... bývávalo, že školy, které učily fotografii, výtvarničinu dvou či trojrozměrnou, byly vysoce výběrové a na ně se hlásili adepti, kteří věděli, co chtěji, proč chtějí a ovládnutí základů a zájem i vůli osvědčovali během přijímacích talentových zkoušek. V případě přijetí při první konzultaci dostali seznam vybavení, které budou potřebovat během celého studia, a současně doporučení, co bude vyhovovat. něco se dalo půjčit, a pokud někdo skutečně chtěl moc, měl dost času na to šetřit, shánět, nakoupit. do úrovně technické a do ceny nikdo nekecal, už tehdy byli studenti z chudých a bohatších rodin a měli různou podporu. ale jestli budou potřebovat kinofilmovou zrcadlovku, dvouočku, nebo středoformát zrcadlovku v prvním či třetím ročníku, jasně dopředu věděli a když ne, pedagog vysvětlil, doporučil a poradil. A když ne pedagog, tak kolega z vyššího ročníku či absolvent, zcela určitě. Škoda, jestli to na vaší škole takto nefunguje. V každém případě by škola měla mít zpracován studijní plán a jasně dopředu říct, co ve které době bude potřeba. Ptát se takhle, tady, a hledat odpovědi u těch, kteří nemají o tvé škole, jejím programu a úrovni ani šajnu, je mírně řečeno scestné.
Jestli jsi dočetla až potud, děkuji za trpělivost, neber to vůbec jako odmítání rady ... ptáš se dobře, ale blbých, tak bych si to dovolil nazvat.
:)
  • 0

#21 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 březen 2010 - 17:47:51

Jirinol: mám ale takový pocit, že klasiku tazatelka nechce pro studium, ale ze zájmu :). Opravdu bych nejdříve počkal na konkrétnější dotaz, jak už nastínil někdo nademnou.
  • 0

#22 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 25 březen 2010 - 17:54:14

m-semy, pokud máš zájem o širší debatu, napiš odkud jsi. Probíhájí různé srazy na různých místech naší republiky a věřím, že se najde dobrá duše, která ti poradí (já bych to alespoň zkusil). Jeden rozhovor ti dá určitě víc, než mnoho řádků zde, kdy vlastně nikdo netuší, o co máš vlastně zájem.
  • 0

#23 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 17:54:54

p.s.
se svým dotazem se obrať bez studu a hany na své odborné učitele, pokud ti nebudou schopni dát jasnou a podloženou odpověď a radu (všichni takřka totožnou), tak zvaž, jestli ty roky tam strávené na peníze za ně utracené budou vůbec mít nějaký smysl. V budoucnu rozumného zaměstnavatele nebude totiž zajímat ani tak tvé vysvědčení, ale co skutečně umíš a víš. (o výjimkách tady nemá cenu moc povídat).
  • 0

#24 m-semy

m-semy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 17:58:11

Jak to dnes na těchto školách chodí? :) radši se neptat.Myslím,že se naše škola řídí heslem:,,Nauč se sám.'' Teď už se zabýváme digitální fotografií tudíž hodiny strávené ve photoshopu mi vážně nic něříkají a proto chci začít s černobílou fotkou mimo školu.Myslím,že škola určité osnovy má ale byli by zapotřebí učitelé,kteří nás něco naučí ale asi těžko může student vysoké školy učit ostatní tak aby z nich po dokončení studia byli profesionálové.Chtěla bych se i v budoucnu věnovat černobílé fotografii (fotografování lidí) ale v tomhle jsem jaksi začátečník a nemám se od čeho odpíchnout.
  • 0

#25 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 25 březen 2010 - 18:00:24

Omlouvám se za svůj vstup, ale nemohu jinak. Ze stavu dnešního školství se chce permanentně zvracet. A to na všech úrovních. Mám s tím několikanásobnou osobní zkušenost . Všude se neustále žvaní, jezdí po školeních zcela pochybného významu, neustále se něco řeší se školními a dalšími psychology / v naprosto neuvěřitelném rozsahu , zcela bezdůvodně a hlavně bez jakýchkoliv závěrů - ráj pro grázly všeho druhu/ , ale řádně učit to nebude . Kdejaké s prominutím hovno dnes učí na "vysoké škole" , stejně tak každý druhý / doslovně, 50% mladých / studuje "vysokou" . Okolnostmi jsem byl na jednu takovou skrze zaměstnání dotlačen, ale po 1/2 roce jsem se rychle odporoučel, abych si zachoval alespoň trochu sebeúcty. O středním školství rovněž mnohdy není třeba debatovat. Fuj !!! Je mi z toho fakt mnohdy blivno. Opravdu lituji m-semy a podobné, kteří se mnohdy s opravdovým zájmem a očekáváním něčeho nového dostanou na některý z nesčetných paskvilů dnešní doby.

Zato v minulém školstvví učili samí géniové s vumlem a na vysokou se dostali většinou jen vyvolení s dobrým posudkem.Je to stejně absurdní jak celý předešlý článek. :)
  • 0

#26 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 18:01:34

mám ale takový pocit, že klasiku tazatelka nechce pro studium, ale ze zájmu :). Opravdu bych nejdříve počkal na konkrétnější dotaz, jak už nastínil někdo nademnou.


docela rozumím tvé námitce. přesto si troufám tvrdit: kdo může lépe poznat zájmy a vlohy tazatelky, než pedagog, který je s ní denně v kontaktu??? vždy jsem si velmi vážil pedagogů skutečných (i když jsem byl nasštvanej, že mi sázeli koule a vyhrožovali propadnutím), jestli mi trochu rozumíš, co tím termínem mám asi na mysli.
  • 0

#27 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 25 březen 2010 - 18:07:50

Stačí kouknout na net. Jedná se zřejmě o Střední školu obchodu a služeb v Jihlavě (snad bývalá učňovská škola). Nic proti, řemeslo by na takové škole naučit měli. Slečna m-semy je v prvním ročníku, tedy je jí 15-16 let. Hledá, co ji bude bavit. Tady se mi chce zvolat HURÁ, další potenciální temnokomorník. Jen ho neodradit.

Co se týče školy, zajímalo by mne, jak s takovýmto přístupem hodlá naplnit svůj vlastní cíl, cituji: "Absolventi umí používat analogové a digitální fotografické přístroje v různých žánrech."

TO: RHx
IMHO ideální řešení. Schůzka s praktikujícím mladším temnokomorníkem dá slečně odpověď na všechno, co potřebuje vědět. Spíše, než bezvýsledné dotazy na neochotného poedagoga.

TO: Erik Kurach
Tato škola není soukromá a školné se na ní neplatí.
  • 0

#28 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 březen 2010 - 18:10:50

Jirinol: jo, asi rozumím, ale Pedagogů je velmi, velmi málo a nezáleží příliš na zaměření, třeba angličtinářů jsem za studium potkal snad 10 a za pozornost stáli všehovšudy dva, možná tři.
  • 0

#29 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 25 březen 2010 - 18:16:23

Jak tak koukám, v Jihlavě sídlí aktivní Horácký fotoklub. Možná tam by slečně dokázali poradit líp než ve škole.
  • 0

#30 m-semy

m-semy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 18:26:37

DUBRARO:Jo to je přesně ta škola.Ještě před dvouma rokama má vysněná škola.Chtěla jsem tam jít už rovnou z 9 ale nevzali mě,tak jsem to zkusila o rok dýl.Jsem tam a měla bych být šťastná,že tam chodím ale místo toho si říkám panebože co já tady vlastně dělám.Očekávala jsem od toho,že mě tam lecos novýho naučí a poradí ale opak je pravdou.Teď mi je už skoro 18 a na to,že se jako samouk učím fotit od 16 umím kulový.Kdyby jste byl někdo z Jihlavy nebo okolí a občas si na mě udělal trochu času a zasvětil mě trochu do fotografování klasikou byla bych moc ráda.
  • 0

#31 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 18:39:58

m-semy, nebudu ti radit, co máš dělat, na to nemám ambice ani kvalifikaci, dovolím si jen toto: bohužel jsem fotografickou školu nestudoval, i když soukromou přípravu na přijímačky jsem podniknul. Co mi dalo nejvíc: má drzost, otevřenost a časem vyvinuté přátelství fotografů profesionálních i amatérů, známí známých, výtvarníci, keramici, kteří mě nechali, abych jim pomáhal v komoře, ateliéru, a já jen odkoukával, sledoval, jak co dělají, proč to dělají, a ptal se a ptal, a hlavně, fotil a foťáčkem svým i půjčenými jsem proháněl během těch asi tří-čtyř let stovky metrů filmu. přitom jsem časem sám poznal, co mi trochu jde, co mi moc neříká, a podle toho jsem se později taky zařídil ve výběru techniky. tady padla rada přičuchnout k lidem sdruženým v aktivním fotoklubu. Je to moc dobrá rada. držím pěsti.
  • 0

#32 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 25 březen 2010 - 19:09:03

A ty si ešte vážne nedržala v ruke nikdy žiadny filmový fotoaparát ?
To je dnes doba. Čo ja viem tak podmienkou na prijatie na takúto školu bolo vždy aspoň vedieť vyvolať bw film. :-P
  • 0

#33 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 25 březen 2010 - 19:31:38

A ty si ešte vážne nedržala v ruke nikdy žiadny filmový fotoaparát ?
To je dnes doba. Čo ja viem tak podmienkou na prijatie na takúto školu bolo vždy aspoň vedieť vyvolať bw film. :-P

Nebylo.
To, co m-semy studuje, je bývalý učební obor fotograf/fotografka. Tam se učilo "řemeslo" a žádné předběžné podmínky pro přijetí nebyly. Absolvent získal výuční list a měl umět běžné věci - vyfotit portrét, svatbu, žáky ve škole, dělníka u soustruhu... Ovládal optiku, chemii, mechaniku, uměl zpracovat všechny druhy materiálu.
Ty (a Jirinol a další) myslíš studium oboru fotografie na umělecké škole - konzervatoř, akademie. Tam se samozřejmě zvládnutí základů a umělecké nadání vyžadovaly jako podmínka přijetí.

Nedivím se, že se m-semy již analogovou fotografii neučí. Profesionální fotografové (=ti, kteří pro obživu fotí svatby, portréty, zboží do katalogu, ženy do časopisů atd.) ji nepoužívají. Klasická fotografie žije jako hobby a umělecká disciplína, to jsou věci, kteŕé se na školách neučí.

M-semy - hodně štěstí. Hledáš správně, ale na špatném místě. Škola tě naučí to, co potřebuješ, aby ses fotografií živila. Ne to, co bys chtěla dělat pro potěšení nebo umělecké vyjádření. To se hledá jinde a tady jsi na správném místě.
  • 0

#34 m-semy

m-semy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 19:36:17

SPOOKY:ze začátku jsme fotili analogem ale to jsme měli jen na automat maximálně tak,že jsme sami ostřili.Dneska na tuhle školu už nepotřebuješ žádný znalosti o fotografii...stačí známky a to je asi ten největší problém.Už fotíme jenom digitálem (málokdy analogem) jenže já se chci právě věnovat klasice a v tom mi tahle škola jak tak koukám asi moc nepomůže.
  • 0

#35 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 25 březen 2010 - 19:37:59

Kurňa, chlapi, neřešte školství a honem se jí někdo z okolí ujměte, nebo o ni přijdeme. Temnokomornic máme málo a musíme si je hýčkat. :-P
  • 0

#36 m-semy

m-semy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 19:47:10

DUBRARO:No uvidím v každým případě si tady udělám maturitu a potom bych se chtěla vydat na školu,která bude mít blíž k umělecký fotografii.Ale díky za rady :-P
  • 0

#37 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 březen 2010 - 19:48:12

m-semy, abych odpověděl na Tvúj první dotaz: Píšeš o focení lidí, takže : Za sebe doporučuji minoltu X-serie (XG,XD,X300 atd) Se základní 50tkou nejsou drahé,optika perfektní, dost vydrží, měří slušně přesně a pokud Tě přestane bavit, tak je prodáš prakticky bezestráty, pokud Tě chytí, můžeš vesele rozšiřovat.
Když si ještě obstaráš Surveillance P3 filmy (odpouští mnoho chyb v expozici a vyvolávání) tak máš nářadí na hraní s kinofilmem perfektní, za ne moc peněz a s potenciálem růstu.
Samozřejmě setkání s místním komorníkem je k nezaplacení !

BTW : a teď se ozvou Nikonisti, Olympusáři, Canonisti, Pentaxáři a další -áři a -isti, to je prostě antagonismus a hlavně FOLKLÓR :-P
  • 0

#38 m-semy

m-semy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 19:54:42

STŘÍBROKAZ:jee děkuji jedna z odpovědí,která mě konečně posunula někam dál.Potřebovala bych nějakého toho místního komorníka jenže žádnýho neznám tak si budu muset vystačit sama a zkoušet a zkoušet....snad se bude dařit :-P
  • 0

#39 Shopingjs

Shopingjs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 19:58:20

Kurňa, chlapi, neřešte školství a honem se jí někdo z okolí ujměte, nebo o ni přijdeme. Temnokomornic máme málo a musíme si je hýčkat. :lol:

Přesně tak, škola zbytečně zabere 5 dní v týdnu :-P
  • 0

#40 Shopingjs

Shopingjs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 20:01:00

...Teď mi je už skoro 18 a na to,že se jako samouk učím fotit od 16 umím kulový...

:-P :lol: hmm jsem mladší a fotky mám docela dobré
  • 0

#41 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 25 březen 2010 - 20:01:06

do řiti, o takvou klidně rádi přijdeme :-P
  • 0

#42 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 25 březen 2010 - 20:03:00

Semi, nechceš přijet na sraz na Valašsko? Myslím, že tam by si svou přítomností udělala z většiny temnokomorníků také pedagogy :-P a odjížděla by si výrazně moudřejší a motivovanější.
  • 0

#43 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 25 březen 2010 - 20:07:37

...Teď mi je už skoro 18 a na to,že se jako samouk učím fotit od 16 umím kulový...

:lol: :evil: hmm jsem mladší a fotky mám docela dobré


Nějak ti narostla křídla, tak nelítej moc vysoko, pád může bolet :-P
  • 0

#44 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 25 březen 2010 - 20:09:16

M-semy, cérko zlatá, vitaj na temné!!!

Přečetl sem si příspěvky kolegů a mosím sa vyjádřit. Předně souhlasím s názorem Acera, neřešit zde odbornou úroveň pedagogického sbora. Hodně jednoduchá otázka s hodně složitú odpověďú zněla jaký aparát? Upřesnila si, že fotíš lidi, chceš fotit ČB, nemáš základy.
Já bych to viděl se začátku na nějakou kinofilmou zrcadlovku ovládání podobnou digitální, předpokládánm, že si na ni zvyklá. Hodně se mi líbil názor pisatele který mluvil o Minoltě Dynax 5 za litr. To je podle mne dobrá volba, setové sléčka zas nebyly úplně špatné, tak proč ne.
Druhá věc je ta, že se musíš naučit vyvolávat film a dál jej zpracovávat, není to složité, hlavně pokud ti to někdo ukáže. A lidé tu na temné jsou přátelští a ochotní pomoci.
Prostuduj si starou literaturu, aby měla teoreticky zmáknuté před tím, než to to někdo ukáže. Možná by jsi měla zauvažovat zúčastnit se některého ze srazů, kde spoustu věcí pochopíš. Teďka bude sraz velký za 14 dnů na Valašsku.
Jaknile zvládneš kinofilm, zvládneš už pak všechno a můžeš směle fotopark obnovil, třeba středním formátem, ne-li s formátem velkým.

Tož tak nějak ze začátku cérko jedna naša temnokomornická :-P
  • 0

#45 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 25 březen 2010 - 20:10:54

Žvanilo už se dost, tak já se pokusím o odpověď na původní otázku.
Celosvětově nejužívanější (s obrovským náskokem) fotoaparát pro studenty fotografie byl Pentax K-1000. Chraň Bůh, abych tě nutil shánět zrovna tenhle. Ale něco typově obdobného je IMHO vhodná volba. Tedy:
a) zrcadlovka na kinofilm
:-P s měřením, ale s možností ručního nastavení expozice (nikoliv nevypínatelný automat)
c) s ručním ostřením
d) bez zbytečných funkcí
e) dostatečně kvalitní, aby tě neomezovaly technické problémy
f) levná, robustní a spolehlivá

Nemělo by to být něco kategorie Zenit / Praktica - nesplňují e)
Nemělo by to být něco špičkového a profesionálního - nesplňuje d)
Neměl by to být hledáčkový nebo dálkoměrný aparát - vyžadují určitou zkušenost
Nedoporučuji pro začátek střední formát (svitek). Vím, že by se o tom dalo dlouze diskutovat, ale moje rada pro začátečníka je kinofilm.

Jistě existuje mnoho aparátů, které těmto doporučením vyhoví. Když si budeš vybírat, nechej si všechno důkladně předvést, neboj se trochu ze sebe "dělat hloupou". Nehleď na značku, ale na to, jak ti aparát sedne do ruky, jestli ti ovládání připadá pohodlné a srozumitelné, jestli se ti dobře dívá do hledáčku.

Pro začátek stačí jeden "základní" objektiv s ohniskem 40 - 60mm. Zpravidla je levný a dostatečně kvalitní, abys nebyla výsledky zklamána i při větším zvětšení. Nedoporučuji pro začátek mít (jenom) zoom objektiv - obrazová kvalita bývá velmi různá, v průměru spíš horší.

A hlavně - fotit, vyvolávat, zvětšovat... Technika je jen nástroj. Neměla by tě omezovat svou nedokonalostí, ale ona samotná není cílem snažení.
  • 0

#46 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 25 březen 2010 - 20:15:07

Tak, tak pane kolego, svatá pravda.
  • 0

#47 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 25 březen 2010 - 20:16:32

...Teď mi je už skoro 18 a na to,že se jako samouk učím fotit od 16 umím kulový...

:lol: :evil: hmm jsem mladší a fotky mám docela dobré


Šopingu, myslím, že sa na srazu podívám na tvé nové věci :-P
  • 0

#48 m-semy

m-semy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 20:32:34

Moc děkuji za rady...budu se snažit co to půjde snad mi aspoň trochu pomůže ta trocha základů co jsem pochytila na praxi.A o valašsku určitě popřemejšlím...sice je to pořádný kus ale myslím,že by to stálo za to.Kdyžtak mi to trochu přibližte co se tam bude dít a tak :-P
  • 0

#49 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 25 březen 2010 - 20:37:56

Tuná to je!!!

http://www.temnakomo...iewtopic&t=3529

Projdi si i ostatní srazy ať víš co sa tam děje. Na rozhodování není moc času, mysím si, že by si cérky do spacáku na pokoj vzaly místa už sú obsazené. Ony sú hodné a mysím, že by nebyl nebyl problém. Pokud by byl a nevadilo by to spat mezi fajnýma borcama, tož bych uvolnil místo na pokoju a spal venku ve spacáku já. Pro naše temnokomornice - všecko.
  • 0

#50 yellowhammer

yellowhammer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2010 - 20:46:49

ahoj m-semy.ted sem zrovna v NL ale mel bych se kolem konce příštího týdne vracet domů, tak že pokud by si chtěla, tak se můžem domluvit. Mám doma Nikony F80 a F100 s nějakýma pevnýma sklíčkama i zoomy - od široka do telátka + Pentaxe 67II. A Dursta M707 s barevnou hlavou pro zvětšování fotek od kina po 6x7 do formátu 30x40cm...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních