Přejít na obsah


Fotka

Lith print


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
95 odpovědí na toto téma

#1 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 27 March 2010 - 23:31:04

Zatím šmudla při použití tlačítka hledat našel krásný článek od Kodla a pak už nic moc. Proto založeno. S cizími jazyky jsem na čtyřku, tak mi sebelepší cizácký odkaz asi moc nepomůže.

Článek od Kodla celkem dost vysvětluje, co by mě zajímalo je použití i jiných míchaných vývojek.
http://unblinkingeye...ev/lithdev.html

Z normální dostupné chemie, kterou má každý komorník doma připadá v úvahu Kodak D-9, Ansco 70, Ansco 81 a Dupont LD-2. Má někdo s těmito vývojkami nějaké zkušenosti?

S papíry se raději neptám, podle článku je to alchymie a ani mé oblíbené nadržování moc neplatí. Kdo by máchal rukama nad papírem v řádu minut.

Spíš si chci zkusit a trochu navést než tápat a utéct od něčeho zajímavého hned v úvodu díky nekonečným zkouškám.

Díky, PN.
  • 1

#2 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 27 March 2010 - 23:42:39

na zacatek to neni takova traga, doporucuji maco, resp. vyvojku Rollei od co ma Skoda.

V pondeli vezmu nejake sve pokusy. Jinak nejvice Tomas Vitovsky.

P.S. pokud nenajdes nic zde, je vice serveru, kde hledat :

APUG
largeformat
http://www.lithprint.com/

Jinak z papiru Fomatone, jde to na nej jedna basen.
  • 0

#3 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 27 March 2010 - 23:44:36

sorry, nevsiml jsem si tech cizich jazyku.

No pokusniceni je to pokazde, vyvojka se chova nestabilne a v case se meni.

Jeste Venca s tim pokusnici
  • 0

#4 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 27 March 2010 - 23:58:31

Díky, rád se podívám. Teď jsem vyvolával filmy před a při 12 opicích. Kniha od Sudka v jednom záběru mi neutekla :? Na filmech je docela zajímavá věc a kdyby byla kontrastní, zrnitá a trochu do barvy mohl bych poslat i na Interfotoklub Vsetín. Tak se zajímám jak na to :)
  • 0

#5 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 28 March 2010 - 00:03:43

No fuj, to jsi kamarád? :?
http://www.fotoskoda...-rollei-vintage

To radši zkusím namíchat s nejistým výsledkem.
  • 0

#6 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 March 2010 - 01:18:57

pokud jsi s cizim jazykem (anglictina) alespon na ctyrku, tak doporucuju The World of Lith Printing od Tima Rudmana. Pro mne osobne bible pro lith printing. Kniha psana velice ctivou a stravitelnou anglictinou.

blizsi info o knize napr. zde
http://worldoflithpr...g.com/index.php

dale pak second-hand knihu lze sehnat na amazonu nebo abebooks do 300,- Kc.

kdyz jsem s timto pokusnicil (a mam v planu pokracovat), koupil jsem si lith vyvojku Moersch EasyLith. Firma Moersch chemicals sidli v Nemecku, nemel by proto byt problem objednat pres Maco atd. Ja si ji kupuju v UK za necelych 8 liber ve 200ml baleni, pripadne 15 liber v 500ml baleni (redim ji 1+20).
  • 0

#7 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 March 2010 - 09:17:33

....S cizími jazyky jsem na čtyřku, tak mi sebelepší cizácký odkaz asi moc nepomůže....


k tomu bych jen dodal co zkusit http://translate.google.cz/#

celkem se stím dá lecos přečíst domyslet na cizích stránkách pokud si nevystačím se svýma znalostma (a jako, že si nevystačim docela často ;o)
  • 0

#8 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 29 March 2010 - 09:53:09

tak som si na popus Sneka objednal knihu od Tima Rudmana.
Uvidíme ako sa s tým popasujem, moja angličtina je tak na úrovni 2-3. :lol:
  • 0

#9 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 March 2010 - 10:14:22

já tedy nevím, Rudmanova kniha je fajn, ale všechno podstatné je opravdu v těch článcích od Kodla , ty jsou perfektní

pro začátek bych určitě zvolil koupenou vývojku, Moersch vyrábí snad všechno, co si i Lith printu (ne)můžete představit

je třeba hodně času na experimentování, na oplátku - každá fotka je vlastně dobrá

tak jako se všemi alt. technikami, je třeba zvážit, zda je vhodná pro ten který námět... ze špatné to dobrou fotku neudělá

z papírů rozhodně doporučuji: Fomatone a nový Variant 123
funguje i klasický Fomabrom, ale dává hodně velké zrno a barev je méně
podobně Ilford Multigrade nebo o něco húře i Adox Fineprint
pěkné by měly být Adox MCC, ještě jsem bohužel neměl tu čest

pozor na tu chemii, určitě pracujte v rukavicích a pořádně větrejte
  • 0

#10 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 29 March 2010 - 21:36:59

Díky za info. Zkusím tohle, kde i ta chemie vypadá user friendly a podám hlášení :wink:

Kodak D-9

Solution A
Water at 125° F (52° C)..................500 ml
Sodium bisulfite*............................22.5 g
Hydroquinone.................................22.5 g
Potassium bromide.........................22.5 g
Cold water to make.........................1 liter

Solution B
Cold water......................................1 liter
Sodium hydroxide*..........................52.5 g

*Add the hydroxide to the cold water very slowly to prevent the solution from boiling. Mix 1:1 for use.

Ředění bude samozřejmě trochu jinak. Snad 1+1+10 či 1+1+15 bude OK.
  • -1

#11 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 29 March 2010 - 21:41:30

Aha, když čtu ty papíry. Když už je emulze na podložce původně nějak zabarvena (např. tón do hněda), je šance dostat více tónů i u lith printu?
  • 0

#12 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 5 April 2010 - 20:14:42

Seznam všech možných papírů na Lith print

http://www.alternati...aterials-update
  • 0

#13 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 5 April 2010 - 23:05:30

Seznam všech možných papírů na Lith print

http://www.alternati...aterials-update


pekna stranka, jsou tam materialy, ktere ani nema v knize, nicmene jiz v knize pise, ze spousta papiru je dnes bez kadmia, a na tech strankach je :

Fomatone MG Classic. Probably the last remaining cadmium paper. Superb range of rich colours when using Lith techniques, yellows, yellow-orange, orange-browns. Responsive to changes in developer dilution. Lovely in selenium, tricolour splits.

tak to by me zajimalo zda-li v tom fomatonu jeste to kadmium take je ;-))
  • 0

#14 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 6 April 2010 - 08:59:29

tak to by me zajimalo zda-li v tom fomatonu jeste to kadmium take je :?)


Hlavně to pišme takhle viditelně a na Fomu se snesou ekohipíci jak mouchy na mršinu :lol:
  • 1

#15 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 6 April 2010 - 09:26:23

tak to by me zajimalo zda-li v tom fomatonu jeste to kadmium take je :?)


Hlavně to pišme takhle viditelně a na Fomu se snesou ekohipíci jak mouchy na mršinu :lol:


on to Ypress v ramci konspirace pripadne smaze
  • 0

#16 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 6 April 2010 - 12:10:50

Už se to tu někde řešilo. Foma sama říká, že neví, kde koho napadlo, že je v jejich papíru kadmium. Před i po vstupu do EU. Asi je to nesmysl.
Já myslim, že nikdo ani pořádně neví, proč některé papíry lithují dobře a jiné ne nebo vůbec.
  • 0

#17 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 6 April 2010 - 15:41:19

Už se to tu někde řešilo. Foma sama říká, že neví, kde koho napadlo, že je v jejich papíru kadmium. Před i po vstupu do EU. Asi je to nesmysl.
Já myslim, že nikdo ani pořádně neví, proč některé papíry lithují dobře a jiné ne nebo vůbec.


Mě taky přišlo, že je vypsán skoro celý sortiment papírů.

P.S. Mimo nevíte co je EO-100 od Fomy. Balení 30x40 pro 5 listech. Tipuji, že to je nějaký reprografický film, ale v prehistorii se nevyznám. Jinak na Lith zkusím Extra Brom.
  • 0

#18 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 1 May 2010 - 15:44:59

Poznámky, které snad najdu a třeba pomohou i ostatním. Dostat pod kontrolu a je to zajímavá věc, hlavně pro grafický vzhled. Barvičky mě až tak netrápí.

Kodak DK-9 funguje. Teplotu vývojky netuším. V komoře je cca kolem 20° a tak jsem dal pod vývojku ještě jednu misku s teplou vodou, kterou jsem čas od času vyměňoval.

1) - neředit 1:1:18, ale tak cca 1:1:8. Při 2 hodinovém vyvolávání se mi už rozmočila podložka papíru a má sklony k trhání. (Foma Variant 123 IV)

2) Kyselý přerušovač je asi blbost. Jede se ze zásady do kysela. Udělali se mi fleky v bílých okrajích. Aspoň si to tak vysvětluji.

3) Kyselý ustalovač možná to samé, ale mám naředěno 1:10 Adoxí, takže spíš je prvotní problém v kyselém přerušení.

Později něco přiložím. Teď musím nechat usušit a pak teprve vyprat jinak zůstane jen rozthaný papír :-)
  • 0

#19 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 2 May 2010 - 15:00:53

Tak další poznatek.

Pro dosažení co největší grafiky a co nejvíce barviček, kratká expozice, teplá vývojka, dlouhý vyvolávací čas, začínají závojovat i nové papíry :twisted:
  • 0

#20 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 2 May 2010 - 20:31:15

Tak dva dny testování vývojky a barvičky nic. Aspoň ta grafika trochu zůstala. Je to takový hybrid mezi lithem a klasickou zvětšeninou. Ekonomicky asi větší fuj než koupená vývojka s ohledem na výsledek. Dvě fotky +- hotové a 10 papírů v pr... :twisted:

Tohle už dodělám, chybí poslední dvě fotky do série, ale asi příště zkusím potupně koupit vývojku u Škody.
  • 0

#21 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 9 June 2011 - 19:48:40

Tak jsem dnes poprvé vyzkoušel lith print. No a první co mě zarazilo bylo to,že fotka byla za 4-5minut vyvolána. Není to nějaký divný,když se často zmiňuje třeba i dvacetiminutová volací doba? Mám namíchanou ID-13 podle návodu zde na temné - 120ml roztoku A + 120ml roztoku B + 1800ml vody. teplota vývojky cca 16C. Použitý papír Fomatone baryt.
  • 0

#22 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 9 June 2011 - 21:41:49

Nuz prve fotky ktore vo vyvojke vyvolam maju kratsi vyvolavaci cas...
Potom sa cas predlzuje.
Tu vyvojku v ktorej si volal nepoznam ale pride mi ze ju mas malo riedenu.
Ja by som to nariedil aspon tak 1+1+15-20.
V kazdom pripade mam pocit s mojich pokusov ze cim kratsi je vyvolavaci cas tym menej neobvyky je obraz. Ale zasa na druhu stranu ked som skusal lith prvy krat tak som omylom nechal odcloneny objektiv, poriadne som to preexponoval a fotka zacala cernat uz po minute vo vyvojke, hned osm ju tahal von, ale je to celkom pozeratelne.
V kazdom priapde ak chces experimentovat s co najvatsimi lith efektami, farebami, zrnom tak skus tu vyvojku poriadne vyslahat. A nariedit.
  • 0

#23 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 9 June 2011 - 21:50:08

Tak jsem dnes poprvé vyzkoušel lith print. No a první co mě zarazilo bylo to,že fotka byla za 4-5minut vyvolána. Není to nějaký divný,když se často zmiňuje třeba i dvacetiminutová volací doba? Mám namíchanou ID-13 podle návodu zde na temné - 120ml roztoku A + 120ml roztoku B + 1800ml vody. teplota vývojky cca 16C. Použitý papír Fomatone baryt.


Tak presne s touto vývojkou som pracoval a letmým pohľadom do svojho poznámkového bloku som vypátral toto:
Zväčšovák: magnifax IV
Výťah: 52
clona: 8
osvitový čas: 36 - 40 s
Vývojka ID-13: 100ml A + 100ml B + 100ml použitej vývojky + 6000 ml vody.
Vyvolávací čas: 16-17 minút
Presne si pamätám, že pri 1+1+15 to bol masaker a nie Liht.

Takže odporúčam z praktickej skúsenosti omnoho väčšie riedenie.
  • 0

#24 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 9 June 2011 - 21:51:57

Ešte som zabudol: Papier Fomatone MG Classic 132
  • 0

#25 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 10 June 2011 - 07:40:34

No já jsem to naředil tak, jak se doporučuje v článku 1díl A+ 1díl B + 15 dílů vody.Ctěl jsem 2lity vývojky,takže tak nějak to vychází na těch 1800ml vody. Ta fotka, kterou jsem včera udělal, tak jsem hodně přeexponoval a málo volal a celkem se mi to líbí. No ale příjde mi to příliš rychlé. Rád bych chtěl ovládnout ty efekty lith printu. Hlavně bych se chtěl dostat na to zrno. Zkusím to tedy ještě naředit. Díky.
  • 0

#26 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 10 June 2011 - 08:12:34

Ja som to tiež riedil na začiatku podľa doporučenie, teda 1+1+15 ale ako som písal, tie vyvolávacie časy boli strašne krátke.
Tak som prešiel na 1+1+60 a bolo to OK.
  • 0

#27 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 10 June 2011 - 08:34:16

Ja som zatial robyl s vyvojkou ansco 70 a vzdy som nad riedenim rozmysall tak ze osm najprv zmiesal a+b a az potom som to riedil 1+15-20.
Ale nabuduce skusim nariedit este viac!
  • 0

#28 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 10 June 2011 - 08:48:48

Šimon, to je Ansco 70, ten recept od Katky?
  • 0

#29 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 10 June 2011 - 09:56:56

jj duri, to je to s cim si robyl aj ty.
  • 0

#30 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 23 November 2011 - 07:58:25

V poslední době jsem se začal věnovat Lith printu a zajímá mě jedna věc. A to je ta, že výsledný kontrast fotografie ovlivní multigradační filtr. Zajímalo by mě, jak to děláte vy. Uděláte si nejdříve klasickou zvětšeninu či proužkovou zkoušku s určitým filtrem a pokud je výsledek vyhovující,tak provedete Lith print?
  • 0

#31 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 23 November 2011 - 08:47:41

já se řídil Kodlovou radou a tedy že se kontrast řídí dobou osvitu (v podstatě jen tou, protože podle toho se pak řídí optimální tažení z vývojky). Filtr jsem na hlavě vypnul abych neměl ještě delší časy. Udělal jsem ale jen pár fotek, ale se všema jsem byl docela spokojenej..
  • 0

#32 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 23 November 2011 - 08:56:54

podla mna sa kontrast sice filtraciou riadit da ale je to zbytocne zlozite.
Proste je tam potom vela premennych.
Vykasli sa na filtre a riad sa pravidlom:
Kontrast vo svetlach sa riadi dlzkou osvitu, v tienoch dlzkou vyvolavania.
Cim viac budes svietit tym viac budu svetla sede, a cim dlhsie budes vyvolavat tym viac budu tiene tmave...
snad som to vysvetlil aspon trocha dobre...
Ked vsak preexponujes papier uplne tak to budes mat sede cele. dlzkou vyovlavania ti potom cely obraz stmavne. Ak podexponujes tak kresbu vo svetlach dosiahnes lenzmenou riedenia vyvojky...
no...
Vela zdaru pri lith printe... :0)
  • 0

#33 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 23 November 2011 - 09:00:01

Díky za rady. Tak já ten filtr odstraním.
  • 0

#34 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 23 November 2011 - 09:49:51

jedna věc, která mě dost překvapila, protože se ve článku nezmiňuje, je rychlost, s jakou se vývojka vyčerpává.. v ředění 1:40 u ID 13 neudělám víc jak 3 fotky 30x40, první trvá při stejné expozici 5 minut, druhá 15 a třetí přes 2 hodiny (ale je barevně nejzajímavější). testováno na Foma Chamois
  • 0

#35 JanP

JanP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationSlaný
Reputace: 27

Publikováno 20 December 2011 - 08:58:39

Zdravím Vás kolegové,

plánuji v blízké době zkusit lith print a tak jsem se snažil projít dostupné informace. Ale nevím kde sehnat nějakou vývojku pro tento proces. Bývám v Praze, takže nejlepší by to bylo u Škody, ale tam jsem nic nenašel. Nemáte někdo nějaký tip (třeba nějaký e-shop)?

Děkuji

Jan
  • 0

#36 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 20 December 2011 - 09:25:31

nejlépe si ji namíchat. i když se hodně ředí tak nějaká ta speciální vývojka pro lith od maco byla u škody za 800 nebo podobnou hroznou částku.

mohu ti i namíchat ID-13 podle kodlova receptu z článku za cenu surovin, pokud mi slíbíš, že jí nevyleješ do kanálu
  • 0

#37 JanP

JanP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationSlaný
Reputace: 27

Publikováno 20 December 2011 - 11:56:48

mohu ti i namíchat ID-13 podle kodlova receptu z článku za cenu surovin, pokud mi slíbíš, že jí nevyleješ do kanálu



Děkuju moc za nabídku. Určitě bych toho využil! Email pro kontakt mám v profilu. Těším mě, že si lidé stále pomáhají.
  • 0

#38 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 3 January 2012 - 12:38:54

Mám trochu netradiční dotaz. V nádrži, ve které se pokouším vyvolávat lith print, mám dostatečnou hloubku pro použití tepelného tělíska do akvárii.Vzhledem k tomu,že mám v komoře kolem 13C,by se mi jeho použití vyplatilo,protože nízká teplota prodlužuje již tak dlouhé časy.Mám ale obavy,aby se mi ta chemie nějakým způsobem neprožrala do samotného topného tělíska a probíjející elektřina předčasně a navždy neukončila mé pokusy s fotografií.Jsou mé obavy opodstatněné? Používám ID-13 a nevím jak moc je agresivní.Díky
  • 0

#39 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 3 January 2012 - 13:13:03

ja som to s takymto dacim skusal a hned pri prvom pokuse ma to poriadne koplo tak som sa na to vykaslal...
Zatial asi najlepsie vysledky som mal pri položeni novodurovej misky na elektricky radiator... teplota dosahovala daco okolo 30° a nic sa nerozpustilo ani nezhorelo...
  • 1

#40 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 3 January 2012 - 14:41:34

ja som to s takymto dacim skusal a hned pri prvom pokuse ma to poriadne koplo tak som sa na to vykaslal...
Zatial asi najlepsie vysledky som mal pri položeni novodurovej misky na elektricky radiator... teplota dosahovala daco okolo 30° a nic sa nerozpustilo ani nezhorelo...


Toho jsem se obával.Díky
  • 0

#41 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 January 2012 - 18:23:09

punkomate, řešení hledej zde. Ta věc se jmenuje tray warmer, nejznámější byly od firmy photax.

Na ebayi chodí za pár drobných.

Do chladných prostor neocenitelný pomocník, dlouho mi jeden ležel doma, nevěděl jsem co s ním. Lith vývojku takto ohřeju na 35 - 40 stupňů a pak to jede krásně.

http://www.ebay.co.u...0583479110#shId[/img]
  • 0

#42 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 4 January 2012 - 16:53:38

Díky za rady.Zatím jsem to vyřešil provizorně,že jsem koupil větší plastovou nádobu,ve které ohřívám vodu a v té vodě mám menší nádobu s lith vývojkou.

Ještě mám dotaz k negativu pro lith print. Je možné s lith printem počítat již při vyvolávání filmu? Např. budu chtít dosáhnout pěkného polotonového lith printu,tak negativ vyvolám hodně kontrastně,abych pak mohl hodně přeexponovat positiv a měkce vyvolat? Nedaří se mi totiž ty měké lith printy.Vychází mi šedáky a musím proto dělat kontrastně.
  • 0

#43 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 January 2012 - 00:30:46

negativy dělám i pro lith print standardně (tj. aby na nich bylo všechno).

Kontrast u lith printu řídím kompletně dobou osvitu.

Čím delší doba osvitu (přeexpozice), tím měkkčí pozitiv. Čím kratší doba osvitu (podexpozice), tím tvrdší pozitiv. Teplota vývojky na kontrast ani tón nemá (v podstatě) vliv, či má vlivminimální.

Důležitý je pohyb ve vývojce. Tato moje série lith printů byla vyvolávána za nepřetržitého pohybu v lith vývojce Fotospeed LD20 30ml+30ml+1000ml ohřáté na 40 - 45 stupňů, každý po dobu 7 - 15 minut.

Stejná série vycházela při teplotě llth vývojky 20C doba volání jedné zvětšeniny cca 45 - 50 minut. Opět, při téměř soustavném pohybu.

Jeden kolega můj slovenský, který se tu možná také ozve, řídí kontrast namícháním několika misek s lith vývojkou, různě ředěnou, což je též možnost.

Pokud ti vycházejí šeďáky bez lith tónu, a) máš příliš silnou vývojku, nebo :D používáš papír, kterému se lith moc nelíbí. Bez infa o tom, na jaké zvětšuješ papíry nemohu poradit, zda je tvůj případ a) nebo :).

Pokud ti vycházejí šeďáky s náznakem lith tónu (a v tmavých plochách místo černé táhnou do zelena), pak příliš přeexponováváš. Zkrať čas na polovinu, klidně i na třetinu a udělej si zkoušku, uvidíš sám.

Důležité u lithu je poznat chvíli, kdy zvětšeninu z vývojky vyndat. Stíny se řídí dobou volání. Necháš-li zvětšeninu ve vývojce dlouho, upečeš si stíny. Světla se řídí dobou volání. Z tohoto důvodu preferuju pro lith negativy standardní, či spíše plné, měkkčí. Ideálně nějakou pyrovodu, například Pyrocat M.

Přeji Ti u lith printu hodně zábavy. Je to návykové ;)
  • 0

#44 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 5 January 2012 - 08:38:21

Stíny se řídí dobou volání. Necháš-li zvětšeninu ve vývojce dlouho, upečeš si stíny. Světla se řídí dobou volání.


Opravím preklep: Svetlá sa riadia dobou osvitu.
  • 0

#45 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 5 January 2012 - 08:48:05

Děkuji za odpověď a pěkné lith ukázky.Používám Fomatone warmtone MG 131 classic a vývojku ID-13 namíchanou podle návodu zde na temné.Ředění mám A 100ml + B 100ml +100ml(starší lith) + voda cca 5000ml. Pokud dělám kontrastnější zvětšeninu,tak ta většinou mívá lehký lith nádech,ale pro mě nedostatečný.Pokud dělám měkčí zvětšeninu,tak ta mívá velký lith efekt,ale je to takové,nevím jak to nazvat,divné.Stíny nejsou úpně černé a fotografie působí dojmem nějakého starého fotografického tisku.Efektu,jaký máš na svých ukázkách,jsem dosáhl pouze u jedné fotografie. Nejsem si jistý,zdali správně stanovuji základní expozici.V článku se píše,že se určuje podle středních a světlých tonů.Znamená to tedy,že expozici určím podle míst,která bych chtěl mít na normální černobílé zvětšenině ve středních a světlejších tonech?
  • 0

#46 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 5 January 2012 - 20:31:21

Dnes jsem opět zkoušel experimentovat (je to opravdu návyková činost) a tentokrát zvolil ředění 1:80 a efekt lithu už je o hodně lepší. Jen mě napadá,jestli nemám nějak blbě namíchanou chemii. Roztok,ve kterém vyvolávám, není úplně čirý, ale jsou tam "chuchvalce".Vypadá to jako drobná špína.Je to podle mě způsobeno roztokem B,kdy se (podle článku na temné) rozpouští hydroxid sodný ve studené vodě.Pokud jej rozpouštím ve studené vodě,tak se sice rozpustí,ale položím-li pak láhev na polici a nechám nějakou dobu stát,usadí se na dně bílá vrstva čehosi.Před namícháním pak musím láhví pořádně zatřepat,aby se vše v roztoku B promíchalo. Není náhodou něco špatně? Nemělo by se rozpuštět v teplé vodě?
  • 0

#47 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 5 January 2012 - 20:41:06

Omlouvám se, že to tady dnes trochu přehlcuji svými příspěvky,ale ještě jsem se zapomněl zeptat,kam s vývojkou od lithu? Řádně naředit a do záchodu...?
  • 0

#48 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 January 2012 - 21:33:46

punkomate fandím ti, myslím, že jsi na dobré cestě.

pár tipů a postřehů (na obsáhlejší psaní se dnes bohužel nedostanu):

- zaexperimentuj s ředěním (od 10+10+1000 po 30+30+1000 nebo ekvivalentu pro tvé požadované množství vývojky)

- zaexperimentuj s dobami osvitu, od velmi krátké (řekněme polovinu času, potřebného pro "normální zvětšeninu", po velmi dlouhý, řekněme 4xnásobek "normálního času")

- nejsem chemik, ale již od útleho věku, co jsem se setkával při temnokomorničení s hydroxidem sodným vím, že jeho rozpouštění ve vodě vodu zahřívá. Rozpouštět tedy hydroxid ve studené vodě můžeš, stejně by se ti měla zahřát. Co se ti ve vodě po rozpuštění hydroxidu usazuje nevím, ale dlé mého názoru to studenou vodou nebude. Zeptám se hloupě, ale pro jistotu, rozpouštíš to v destilce? Pokud ne, myslím, že by se to tím dalo vysvětlit.
  • 0

#49 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 6 January 2012 - 10:14:14

Myslim ze hrat sa pri lithprinte na dokonalost je fakt narocne a ta technika si vyslovene pyta skor pokusnicnicky pristup.
Ale ak chces dosiahnut polotonovu zvatseninu ktora bude mat priatelnu ciernu tak ako pisal snek vyssie najlepsia moznost je viacmiskove vyvolavanie.
Teda ze budes mat 3 misky v jednej budes mat stredne riedenu vyvojku v jednej malo riedenu a v jednej velmi riedenu. A podla poziadavkov na kontrast ich budes striedat. Takze zacnes v tej stredne riedenej a ak obraz zacina byt prilis kontrastny tak hod fotku do koncentrovanejsej vyvojky ak zacina byt prilis sedy tak ho hod do viac riedenej.
Takymto stylom som robil toto:
Vložený obrázek
volane v ansco 70 na fomatone chamois 542
Ale napriklad mne sa ovela viac pacia lithprinty ktore nisu uplne dokonale. Velmi sa tesim ked sa mi na fotke objavi zavoj v tienoch typicky pre vyslahanu vyvojku.
napr. tuto fotku som vyvolaval niekolko hodin vo velmi vyslahanej teplej vyvojke:
Vložený obrázek
JE to kontrastne a pri tom to nema dobru ciernu ale proste sa mi to paci. o tom je lithprint!
:)
A este malickost...
Sneku mne napriklad pride ze na vysleedny ton fotografie ma teplota dost silny vpliv... Specialne ked robim naprikald s papiermi foma neobrom tak v studenej vyvojke davaju skor hnede a neskor orandzovo ruzove tony. a v teplej vyvojke skoro az do fialova alebo ruzova...
Laborovanie s teplotou ma velmi bavi a ked robim v kombinacii studena menej riedena a tepla (30-40%) viac riedena vyvojka tak som az prekvapeny aka pekna skala sedych a pri tom velmi silna cierna...
Nuz stoji to za laborovanie.
  • 1

#50 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 6 January 2012 - 14:29:40

Hloupě se neptáš,protože já jsem to opravdu rozpustil ve vodě z vodovodu... Též nejsem chemik, proto když v článku není přímo uvedeno, že se to má ředit destilkou,tak beru normální vodu.

O dokonalost mi u lithprintu nejde.Jen mám třeba nějakou fotografii a chci ji mít v lith procesu např. kontrastní a s hrubým zrnem,tak si chci vyzkoušet rúzné postupy,jak toho dosáhnout,abych pak nespotřeboval zbytečně mnoho papíru.
Jak postupujete vy při zhotovení lith printu? Uděláte první zkušební fotografii s přeexpozicí třeba o dva stupně a podle výsledku pak uděláte finální zvětšeninu?

Ten nápad s třemi miskami vyzkouším, to zní zajímavě.Akorát už se pak asi v komoře vůbec nepohnu...
Rovněž určitě vyzkouším onu podexpozici.To mě nenapadlo vyzkoušet.Myslel jsem, že lith je vždy o přeexpozici.

panpriatel: Tvé ukázky jsou také fajn,vypadá to dobře. Ta druhá má skvělé barvy!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních