Přejít na obsah


Fotka

Hasselblad


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
113 odpovědí na toto téma

#1 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 10 duben 2010 - 11:26:54

Má někdo tento legendární přístroj? Jaká je spokojenost? Jsou objektivy opravdu tak kvalitní, že i po letech je jejich cena na Ebay obrovská?( někdy se mi zdá, že cenu prodejce uvádí v lirách, nikoliv v eurech). Má někdo špatné zkušenosti? Myslím opravdu zkušenosti, nikoliv informace z internetu.
O jednom by jsem věděl. Válí se v písku a nikdo jej nechce. Stačí si jen pro něj doletět.
  • 0

#2 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 10 duben 2010 - 12:43:59

Hasselblad nemám, neměl jsem a asi mít nebudu.... tedy 6x6 (6x4,5). Mám Xpan s pětačtyřicítkou.
Když jsem chtěl jít "do něčeho lepšího" na SF, vážil jsem právě mezi Hasselbladem a "zbytkem světa" (Pentax, Mamiya RB, RZ, 7II, TLR, Contax, Rollei, Fuji, atd.). Naštěstí mám hodně známých, kteří s těmito přístroji pracují a mají je "přečtené". Půjčoval jsem, zkoušel jsem, koukal na fotky...
Nakonec vyhrál Pentax 67II (v těsném závěsu byla M7II) z následujících důvodů: (Vím, že otázka zněla jinak, ale v podstatě jsou to důvody, proč jsem nezvolil H.)
Dnes jej lze zakoupit za velmi slušnou cenu ve velmi dobrém stavu (od neprofesionálů) a nabídka je velká.
P67II je "nezničitelný" (a patrně proto i těžký - přezdívaný Brontax), i po mnoha letech a tisících svitků jede jako nový.
Má velmi přesné měření (včetně spotu).
Je k němu možno koupit mraky objektivů za "srandovní ceny", z nichž některé (podle mě) válcují optickými i konstrukčními parametry vše kolem sebe. Tedy včetně 35mm, shiftu 75mm a zoomů.
A řeknu Vám, že 8-čočková 55/4, 75/4,5 a 45/4 jsou skla, která se jen tak nenajdou. A potom zoom 55-100/4,5... U tohoto objektivu (patrně jako u jediného zoomu) nemáte šanci poznat, že obrázek není fotografovaný špičkovým pevným sklem. Za to dám ruku do ohně!
Kdyby byla rozhodující hmotnost (a spokojil bych se s menším počtem výjimečných skel) - vyhraje M7II.
Kdybych byl třeba ortodoxní "širokoúhlý" krajinář - vyhraje Fujica GSW (kresebnost mimořádná, hmotnost přijatelná, "totalmanual").
Prostě jsem hledal "kompromis" HLAVNĚ mezi hmotností, trvanlivostí (bytelností), kvalitou objektivů a TAKÉ pohotovostí a možností výměny kazet s filmy (pravda, když jsem tuto mžnost měl, využil jsem jí tak 5x... ale také pravda - fotografuji téměř "monotématicky").
A to vše by mělo korelovat s CENOU.
P.S. U H se nemohu zbavit pocitu, že platím 1/3 ceny za to "H".
P.P.S. Asi jsem napsal z 95% něco, na co jste se neptal. Admin vymaže, co?!
  • 0

#3 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 duben 2010 - 12:44:39

Zkus napsat tady tomu pánovi a on ti vysvětlí, že je všechno na ho...
http://www.horolezec...=item&itemid=17

Tak jako u všeho budou skvělé modely a ty horší. U Hassla platíš velkou sumu za značku a zase ty starší věci už budou sběratelské. Ber to jako legendární Leicu. Po pádu impéria filmu se fotoaparáty i ty nejstarší stále prodávají za ohromné sumy zatímco normální dostupné značky v dřívější době jsou dnes ke koupi za cenu šrotu.

Osobní zkušenosti nemám tak mě ber s rezervou. Třeba někdo z místních uvede nějaký typ co koupit. Já bych šel do Roleie. Viděl jsem fotky (50x60) z kina a objektivy kreslí jako fík. Předpokládám, že SF bude na tom hodně podobně s výhodou většího filmového políčka a tím menším zvětšením.

P.S. Asi dnes ty starší věci bude problém opravit a nebo za ohromné sumy u obou značek.
  • 0

#4 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 10 duben 2010 - 12:46:22

A ten stroj, co "se válí v písku"... to je ten na Měsíci? Tak neleťte! Ve Vídni v LeicaShopu měli (mají?) jeden kousek, který byl s Američany na Měsíci - za pakatelní sumu 28 000 EUR. (Ale fotit se s ním už asi nedá...)
  • 0

#5 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 duben 2010 - 12:51:32

Ad Pentax67

Zkus se poptat zase Ládi Kamaráda. On prý původně P67 měl a v extrémních podmínkách (hory) se mu furt něco sralo. Proto vyhrál hasselblad. Na druhou stranu kolega z práce má 2000FC a něco tam odešlo. Oprava v tomto případě neřešitelná, na tuhle elektronickou potvoru nejsou snad díly.

Takže vše s rezervou. Každá značka se dá vychvalovat nebo na ní kydat hnůj.
  • 0

#6 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 duben 2010 - 17:56:58

No něco od oné slavné značky jsem měl v pazourách. H1, H503, plus ještě něco. No za rozumnou ceno bych to i koupil. Bohužel optika je lehce nákladná. Skorem bych se spíš díval po Bronice nebo mamče. Tedy pokud cílem není mít Házeho.
  • 0

#7 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 duben 2010 - 18:20:17

Stare mechanicke Hasselblady se daji dneska koupit za par korun, 500 E/M kolem 3000 Kc (to je ta motorova, kde se da superdrahy akumulator nahradit obycejnou 9V baterii), 500ka je kolem 5000 Kc za telo a i objektivy jspou v pohode, 80ka je je kolem 6000 Kc, 150ka taky tak (ja ji koupil za 2900 Kc). Kazeta kolem 1000-2000 Kc (vetsinou se musi vymenit sametka).

Dalsi skla samozrejmne lezou do penez. Bronica a spol. vyjde s vice skly podstatne levneji.

Samostatnou aktegorii tvori kopie Hasselbladu - sovetsky Kiev80/88 (vetsinou nespolehlivy sunt velmi nizke technicke kvality a spolehlivosti, jako temer vse ze SSSR) a jeho podstatne vylepsena ukrajinska verze Arax. Kompatibilni jsou jen hledacky a hranoly, objektivy jsou na KIev vlastni nebo lze na Arax pouzit objektivy na Pentacon Six, ale u tech vychodonemeckych nejde zaostrit na nekonecno.

Hckova rada se moc nepovedlo - on uz to neni ani Hasselblad, ale Fuji (tela) a Rodenstock (objektivy).

Opravari Hasselbladu jsou asi dva v republice (jednomu z nich to dava Pazdera), Hasseblad jiz dal od stare rady ruce pryc.
  • 0

#8 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 duben 2010 - 18:42:39

Mám 503 CW+Winder+50/80/150. Pověstná kvalita optiky není výmysl.
Stále funguje servis i díly. Ale nic se nekazí. Stačí jednou za rok prohlídka.

Pořídil jsem RZ67 a uvažuji, že Hasselblad prodám. Pokud by byl zájem, napište mail.
  • 0

#9 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 duben 2010 - 19:40:20

Zalezi na cene - jestli se tu bavime o sestave za 15.000 Kc nebo o sestave za 150.000 Kc

Za 15.000 Kc se da poridit 500 C/M + 80mm Planar + 150mm Opton uplne v pohode (oficialni servis samozrejmne neni).

Nevim o nikom, kdo by prodal 503 nebo podobny novejsi Hasselblad za mene nez 50.000 Kc a to je jenom telo + kazeta + sachta.

Do Hckove rady nema cenu chodit, s Hasselbladem to ma spolecny pouze nazev, kvalita sla rapidne dolu a fullframe DSLR foti skoro lepe.
  • 0

#10 roper

roper

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 duben 2010 - 20:38:12

Když jsem před pár lety uvažoval o Hassym, díky rozpočtovým možnostem jsem hledal levnější, kompromisní řešení. Zrovna Láďa Kamarád mi zcela nekompromisně vysvětlil, (a mělo to logiku), že o ničem starším než 503-ce nemám uvažovat, nechci-li mít problémy. Když jsem zvážil své momentální možnosti s ohledem na kompletaci systému apod. a navíc se zároveň naskytla možnost koupit od kamaráda fotografa P67II se 3-mi objektivy a odkladem splatnosti, měl jsem rozhodnuto. Nakonec mi můj nákup Láďa K. okomentoval docela pozitivně, řekl, že je to dobrý, že s tím příležitostně, v případě nutnosti můžu někoho umlátit :twisted:
Aniž bych zrovna této funkce využil, jsem s Brontaxem spokojený a mým potřebám vyhovuje. Každý můžeme mít, ale rozdílné preference a různé důvody k nim vedoucí. Já jsem chtěl relativně spolehlivý, odolný foťák na focení v terénu, s dobrým poměrem cena výkon a s možností pořízení dobrých skel, která jsou ještě pro fotografa "hobbystu" zaplatitelná.
  • 0

#11 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 duben 2010 - 20:57:48

P67 dobra volba, prvni verzi meli asi pred pul rokem ve vyprodeji z atelieru Fotografie Praha (asi 10 kusu), tak jsem jedno telo se sachtou za 3000 Kc koupil Objektivy jsou take za par korun.

Koukam na Ebay a vypada to ze stredni format uz ma mensi hodnotu nez digitalni kompakty, nekdo tam prodava RB67 + 90mm + kazeta + sachta za 150 USD (kup ted).

RB67 i P67 maji tu vyhodu, ze s nimi lze v pripade potreby umlatit i medveda, aniz by doslo k poskozeni aparatu :(
  • 0

#12 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 12 duben 2010 - 19:26:23

Koukám, že jsem se nemejlil, když jsem předpokládal, že se majitel žádnej neozve, ale zato bude dost příspěvků od jiných temnokomorníků. Těch co maj lepší stroje a hassiho by nechtěli. Škoda, chtěl jsem se na několik maličkostí zeptat. Po koupi jsem odnesl přístroj na vyčištění a seřízení k jednomu důchodci, co bydlí za rohem a nyní mi jen zbejvá fotit a fotit a fotit...Ptal jsem se i na RBčka. Prej jich pár opravoval, čistil i seřizoval. Dost je chválil, ale nakonec se mě podíval a řekl. "Víte Hasseblad je Hassehlad". Kupte si další objektivy a doneste si je na vyčištění a do smrti máte pokoj.
  • 0

#13 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 12 duben 2010 - 20:05:52

Mamča 645 nepatří mezi špičku. Je to fuj bakelit, zrcadlo dost mlátí, natažení motoru hlučné, ale na to co dělám mi bohatě stačí. Takže nezávidím a gratuluji.
  • 0

#14 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 12 duben 2010 - 20:17:02

já jsem broničník a nemám potřebu měnit, jediná věc co bronicu oproti Hassu snižuje(a naopak) v očích odborné veřejnosti je to, že za redukci bronica digiback se dá koupit jetý hasl

já se za to nestydím - možnost si někdy nacvaknout (půjčený) digiback by se mi docela líbila
  • 0

#15 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 12 duben 2010 - 20:21:23

Koukám, že jsem se nemejlil, když jsem předpokládal, že se majitel žádnej neozve, ale zato bude dost příspěvků od jiných temnokomorníků. Těch co maj lepší stroje a hassiho by nechtěli. Škoda, chtěl jsem se na několik maličkostí zeptat. Po koupi jsem odnesl přístroj na vyčištění a seřízení k jednomu důchodci, co bydlí za rohem a nyní mi jen zbejvá fotit a fotit a fotit...Ptal jsem se i na RBčka. Prej jich pár opravoval, čistil i seřizoval. Dost je chválil, ale nakonec se mě podíval a řekl. "Víte Hasseblad je Hassehlad". Kupte si další objektivy a doneste si je na vyčištění a do smrti máte pokoj.


proč se pro pána jána nezeptal rovnou toho souseda???

tak mi to připadá... 10.4. otázka, 12.4. koupeno a seřízeno... řekni, že ty ses chtěl jenom pochlubit. tak se podívej, kam to vede! ypress tu z toho - nestyda - dělá pomalu digi agitku :wink:
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 duben 2010 - 20:27:37

Koukám, že jsem se nemejlil, když jsem předpokládal, že se majitel žádnej neozve, ale zato bude dost příspěvků od jiných temnokomorníků.

Já koukám, žes ses mejlil, když jsi předpokládal, že se majitelé neozvou. Odpověděli ti 2 lidé, kteří hasselblad skutečně vlastní (petr22 a ivan_maly). Zkus si to vlákno přečíst pořádně, než příště napíšeš takový odsuzující příspěvek. :wink: :!:
  • 0

#17 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 duben 2010 - 20:31:33

Cetl jsi vsechny prispevky ? Ja vyjmenuju vsechny typy Hasselbladu co mam vcetne prislusetsvi a objektivu, a ty to nakonec zakoncis ze se zadny majitel neozval, jak jsi predpokladal.........

O tom "do smrti mate pokoj" bych vazne pochyboval, precijenom zaverky natahuju sroubovakem docela casto, a dve elektricka tela uz jsem nekolikrat rozdelaval. On ten Hasselblad tak uplne bezporuchovy neni.
  • 0

#18 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 duben 2010 - 20:42:06

Tady je dukaz :wink:

Vložený obrázek
  • 0

#19 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 13 duben 2010 - 01:39:56

Pokud chcete aby optika byla zaručeně lepší než třeba u RB nebo AP, pak kupujte nejméně řadu CF. U 40mm, 50mm, 250mm je nutná verze CFE/CFI, teda pokud chcete být opticky lepší, než zmiňované.
Pokud chcete mít bezporuchová těla, pak je nepoužívejte. Pokud ho budete používat, pak po cca 300 svitcích obvykle přicházejí první problémy a po další stovce jde na seřízení. Pokud nejde, rozbije se. Nejčastěji se urve natahování závěrky.
Doporučuji se vyhnout všem typům s štěrbinovou závěrkou, poslední modely (a zdaleka nejdražší) byly přímo katastrofální. Závěrka v rychlejších časech nelze seřídit, pruhuje.
Je vhodné si vybrat typ, který má centrálku a byl vyroben v letech 1995 až 2000. Pak šla kvalita výroby dost drsně dolů.
U starších těl je skoro jistota, že byly rozbírané kvůliva seřízení. Problém je, že
Hasselblad se musí po každém rozebrání pečlivě seřídit stran kolmosti standart a nastavit matnici a zrcadlo. Pokud se to neudělá, bývá po takovém servisu vyhvězdíno - pravděpodobně ani nezaostříte. Kdo někdy viděl seřízení kolmosti rovin u Hasselbladu, tedy vyboucháváním, nemůže mu nedojít, že tohle hned tak někdo neumí. A většina opravářů to ani neví. A když ví nemá náčinky. Nebo má náčinky a je mu to na níc (oficiální servis v Hasselblad v Olympusu - odstrašující zkušenost).
Pokud se vše seřídí, zjistíte, že se Vám vybuluje film. Ve staších kazetách výrazně více. Zmiňovaný horolezec vyvinul a vyrobil podtlakovou kazetu na 220 film, která to řeší. Mám ji a vím, že to řeší beze zbytku.

Jinak provozuji 501 C/M a 555 ELD objektivy mám 40/50/60/80/120/180/250 vše v nejnovějí řadě. Používám podtlakovou kazetu Ládi Kamaráda a datastěnu Leaf 75. Optika je vskutku neuvěřitelně kvalitní.
Nicméně za 5 let provozu - 501 3x vážnější porucha, 555 2 x vážnější porucha, 120 mm urvaná závěrka. Těla jsem kupoval nové a obě byly od výrobce naprosto neskutečně rozjeté. S ani jedním nešlo seriozně zaostřit, nebo lépe řečeno šlo, ale na filmu i čipu to bylo úplně jinde. Po seřízení je s nimi naopak vynikající práce.
Přesto systém dabluji podobně rozáhlým od AP67II. A fotí se mi s tím lépe.
Do ranní krajiny beru AP. Na komeční práce a na fotky, kde má být kresba dominantnější nad tonalitou Hasselblad.
Na AP jsem od roku 1985. Měl jsem tělo, které více než deset let jelo cca 100 filmů týdně. Bylo také dvakrát v servisu - na preventivní prohlídce a promazání. Chodí dodnes, koupil so ho známý.

Takže Hasselblad je výborný, ale musí být seřízený, dobře servisovaný a ne se starými objektivy.
Pokud je kterákoli z těchto podmínek nesplňená, jděte raději do RB, RZ, AP, SQ atd. Budete mít kvalitnější výsledek a víc peněz na kontě.

Hezký den

Luboš
  • 0

#20 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 13 duben 2010 - 05:00:52

Dík.
Takhle jsem si to představoval.
Můžeš mi zaslat mejl. Rád by jsem se zeptal na několik drobností.
oteccasu@seznam.cz
  • 0

#21 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 duben 2010 - 07:30:39

Aneb opakování je matka moudrosti, že šmudlo? :wink:
  • 0

#22 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 13 duben 2010 - 07:38:36

Mail mám v profilu.
Jinak ano, když si dá člověk trochu práce, najde tu docela dost mých pidů na toto téma.
Hezký den

Luboš
  • 0

#23 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 duben 2010 - 08:02:03

Nebyla by fotografie te podtlakove kazety L. Kamarada ? Jakym zpusobem to vyresil. Cca pred 10 lety jsem si udelal podtlakovou kazetu na stary nemecky mechac.

Podtlakove kazety na Hasselblad, Mamiyu a podtlakova zadni stena na P67 jsou popisovane v americkych casopisech (dokonce se i vyrabely a prodavaly) ze 70tych let, takze podle me to vypada spise na opraseni stare myslenky. Podtlakovou zadni stenu ma take temer kazda kamera pro leteckou fotografii.
  • 0

#24 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 duben 2010 - 09:06:00

Nebyla by fotografie te podtlakove kazety L. Kamarada ? Jakym zpusobem to vyresil. Cca pred 10 lety jsem si udelal podtlakovou kazetu na stary nemecky mechac.


Co zkusit jeho stránky? Je tam o tom celý článek včetně obrázků.

Obě strany klid zbraní, jo? počet přispěvatelů non-Hass významě převyšuje ty, co ho skutečně mají a já se ptám PROČ? Tazatel stál o názory UŽIVATELŮ a v úvodním příspěvku to taky důrazně napsal. Nadruhou stranu nevidím důvod se nezeptat v již existujícím vlákně (vhodné by se určitě našlo) :wink:.
  • 0

#25 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 duben 2010 - 10:49:18

i ten, jehož hasy není dennim chlebem může mít zajmavý informace, odkazy, postřehy, kontakty apod, což se taky ukázalo. vysvětlit národu, že kdo není politikem, nemá do politiky co kecat a ještě je apriori trouba je... :wink: :?

nehledě na ty kvanta informací, co tu servus už porůznu na tohle téma opravdu zanechal :!:
  • 0

#26 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 duben 2010 - 13:04:58

Asi rok pouzivam Hasselblad 501 a par skel. Na radu Lubose jsem koupil cfi/cfe. Videl jsem skeny znameho co fotil se stribrnym zakladakem a takovy problem se ztratou kontrastu pri bocnim(!) svetle jsem nezazil. To s Autocordem nemam. 40mm je pekne tezka potvora (verze IF) ale zato perfektne pracuje. A to jsem to moc nezvetsoval. Je ale fakt ze mi u tela prdlo previjeni a muselo do opravy. Nez stribrnej zakladak a stary, kdovijak stelovany telo, radeji bych sel do M67 nebo toho Pentaxe. Hassy ma dobry skla, ale pekelne drahy, je zase lehkej a da se fotit z ruky, to u M67 (mam) moc nejde.
  • 0

#27 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 13 duben 2010 - 13:45:58

*Ivan*: nemělo tam být spíš "to u P67 (mam) moc nejde"
  • 0

#28 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 13 duben 2010 - 13:51:49

*Ivan*: nemělo tam být spíš "to u P67 (mam) moc nejde"

OT: jsem si to tak nějak v hlavě přeložil jako RB/RZ :-D
  • 0

#29 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 duben 2010 - 14:04:10

Ja muzu jen rict, ze pokud nekdo rekne Hasseblad je Hassehlad, tak mi to zacne trochu zavanet. Jak uz bylo nejen zde ve vlakne potvrzeno, nejde to ani nahodou rict takto smahem. Starsi zaplatitelna technika ma technicke a kvalitativni problemy, nova je zase pro amatera financne nemyslytelna. Chvilku jsem mel doma obligatni petistovku, ale vydrzela mi opravdu jen snad 14 dni. Fotoaparat mi nesedel hlavne svou ergonomií, ani ty vysledky nebyly kdovijake. Kdyz jsem pak zjistil, co by me stala dalsi, lepsi skla, radeji jsem ho vratil... Zkousel jsem posleze verzi 503. Ta uz byla mnohem lepsi, ale stale mi fotoaparat jako celek nesedi... Proto bych ani ja nebyl z tech, kteri Hasselblad doporuci jako cislo jedna. Vyjmecnou pozornost si jiste zaslouzi, ale slepy obdiv rozhodne ne....
  • 0

#30 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 duben 2010 - 14:05:33

V te prvni vete jsem nenarazel na preklep (jen jsem to zkopiroval) ale na vetu jako samotnou...
  • 0

#31 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 duben 2010 - 14:37:08

Az jsem sem se na www.horolezec.cz napoprve neproklikal:

http://www.horolezec...=item&itemid=17

Princip je v podstate shodny s desitky let starym popisem (a mozna i patenty), presnost bude pri tech stovkach hodin prace urcite vetsi.

Vyborne se tenhle princip osvedcil u Pentaxu 67, s nim se v podstate neda fotit z letadla aniz by byla nejak resena rovnost filmu.

Mamiya RB/RZ 67 je reseni financne podstatne mene narocne, pri zachovani urcite pro me dostatecne kvality vystupu. Vzdy tu jeste zustava Arax/Kiev, to aspon na prvni pohled jako Hasselblad vypada.[/url]
  • 0

#32 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 duben 2010 - 16:56:22

*Ivan*: nemělo tam být spíš "to u P67 (mam) moc nejde"

Ne, pisi o Mamiya RB, ale napsal jsem to trochu nevhodne. Ale co psal Lubos, Pentax kope jeste vic nez Mamiya, takze je to vlastne jedno :-D Jinak Mamiya RB67 se mi doma vali vcetne 2 kazet 6x8, jedne 6x7, ocnice, kompendia, mezikrouzku, kufru, 3 skel a nemericiho hranolu. Kdyby byl zajem....
  • 0

#33 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 14 duben 2010 - 08:22:02

bestseller americkejch svatebních fotografů šedesátejch a sedmdesátejch let zenza bronica s2, s2a má na zadní straně hledáčkový šachty vyraženo cca dvacet čísel patentů, který představujou konkrétní zlepšení svý předlohy - hasyho, jež pan zenzaburo jošino důkladně přepracoval. aparát je větší a těžší, pozor, díky konstrukci ne objemnější jako celek. právě ve vzpomínkách těch profíků bývá nejčastěji označován jako "work horses" pro svoji robustnost, odolnost a spolehlivost. stejní lidé (pravda na netu) tvrdí i to, že u hasyho byl tradiční lepší jeden prvek - marketing. měsícem počínaje a kalendářema s hambatejma kočkama konče. to bronica údajně podcenila a na to snad také později dojela.

moje vlastné zkušenost z práce s s2a vs. pohrávání si s 503 je ta, že ta stará mašina je daleko příjemnější a v mnoha ohledech ergonomičtější. strašnej je naopak zvuk závěrky a dotahovací fáze převíjení. hasy působil na mě dojmem velmi jemný, sofistikovaný a trochu překombinovaný hračky s nepochopitelně blbě řešenejma drobnejma detajlama, kterou bych určitě rád měl, ale tim by to zřejmě taky skončilo, mimo jiný i proto, že s nim rozumně nezavostřim pod metr, což potřebuju a taky proto, že bych se o něj bál. toť názor amatéra čudlíkáře, kterej prožene zádama maximálně v desítkách svitků za rok, teď dokonce spíš míň

kamarád profík ještě velmi zdůrazňoval už zmiňovanou nutnost pravidelnýho servisu u hasyho a značnou choulostivost přístroje. muj pocitovej dojem byl přesně takovej. aparát se mi jinak moc líbí a když ho maj u škody ve vitríně, vždycky se rád podívam. co se týče skel, ty nemůžu posoudit u hasyho vůbec, co snad můžu říct o nikkorech na broně je to, že už zase si pár lidí na poslednim sraze spletlo jejich podání s velkoformátovym výstupem stejně jako svýho času otecčasu, jestli si ještě vzpomínáš? nějakou absolutní ostrost já moc neřešim, ale tam bude bezpochyby králem nějakej poslední óbrdrahej cajz. já pro nespokojenost s brutálně počítačovou ostrostí sekoru 2,8/110 na erzetě tenhle prodal i s tělem. když kraken nebo pentaxista napíšou, že dělaj s ap67 kvůli tonalitě skel, velmi jim rozumim. když napíše servus, že je novej hasy spolehlivější než stará broňa tak mu taky věřim, ale myslim si, že mně ouplně stačí

pěknej den
  • 0

#34 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 duben 2010 - 09:47:49

Jinak Mamiya RB67 se mi doma vali vcetne 2 kazet 6x8, jedne 6x7, ocnice, kompendia, mezikrouzku, kufru, 3 skel a nemericiho hranolu. Kdyby byl zajem....


Docela mě to zajímá, můžeme pokračovat v rozhovoru e-mailem? dík
  • 0

#35 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 15 duben 2010 - 10:37:15

Koukám, že Hasselblad přinesl stejnou negativní diskusi jako P6. Najivně jsem si myslel, že hasselblad je lepší. Nechtěl by někdo Hasseblad výměnou za sixe?? Rád doplatím. 8-)
  • 0

#36 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 duben 2010 - 11:23:52

Rozdil je v tom, ze kdyz se ti rozbije Six, tak se zasmejes a muzes ho zahodit - telo s 80mm sklem koupis za 500 Kc

Kdezto kdyz se rozbije Hasselblad, tak je oprava za tisice az desetitisice, treba oprava zaverek v objektivech je lahudka. Hasseblad sice je po mechanicke strance kvalitni, ale to ze by vydrzel desitky let fungovat bez chyby je nesmysl, naopak zavady jsou celkem bezne.

Porad jeste tu je http://www.araxfoto.com
  • 0

#37 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 duben 2010 - 11:25:02

8-) nojo, spousta lidi ma potrebu se vuci nemu vyhranit i kdyz s nim nikdy nedelali 8-O
  • 0

#38 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 15 duben 2010 - 12:10:24

Koukám, že Hasselblad přinesl stejnou negativní diskusi jako P6. Najivně jsem si myslel, že hasselblad je lepší. Nechtěl by někdo Hasseblad výměnou za sixe?? Rád doplatím. 8-O


já nevidim nic moc negativního na tom, když ti kamarádi raděj, jak ušetřit 8-)

nebejt jinýho kamaráda, kterej zná hase jak svý boty a kterej mně řek, to co píšu vejš, asi už bych ho dneska taky měl (tak drahý to zas už nejni) a možná bych byl zklamanej. přeju ti, ať najdeš aparát svýho srdce a seš s nim spokojenej. p
  • 0

#39 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 duben 2010 - 13:18:46

Mamiaku, doufam ze se to tu nezvrhne ve valku znacek, to me na ostatnich webech sere, ale nerozumim tomu co pises o svem kamaradovi co zna Hasse jako svy boty. Muzes mi popsat jake ma zkusenosti? Byt se osobne nezname, prijde mi ze Lubos je celkem fundovany a asi by Hasse na praci nepouzival kdyby to byl takovy sunt jak se tu nektere prispevky snazi naznacit. Tak si rikam jestli ten tvuj znamy nekoupil za vyhodnych par tisic superset 500c+stribrnou 80 a divi se ze nema ostry a kontrastni fotky. Jednoho takovyho znam, ale ten je tak tupej ze to ani nevidi, jde mu o to oblbnout jeste mene znale. Myslim ze je dulezite to co tu napsal Lubos - pokud koupis novejsi telo, skla a nechas si to zmerit (u nas asi jen p.Dolezal) tak sice krvacis, ale technicky mas naskok. Zaroven je dulezite ze to neni kus zeleza jako Mamiya a je potreba mu doprat udrzby - frekvenci a castejsi problemy tu Lubos popsal.
  • 0

#40 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 duben 2010 - 13:55:00

Nejak jsem si nevsiml, ze by tu kdokoliv psal neco o tom ze Hasselblad je sunt. Jenom trvam na tom, ze v zadnem pripade neni bezporuchovy (a vim moc dobre jak vypada zevnitr).

1. Hasseblad neni bezporuchovy a vyzaduje udrzbu, ktera neni nejlevnejsi.
2. Servis Hasselbladu je ve srovnani s jakoukoliv jinou znackou mnohonasobne nakladnejsi (dily nejsou a nebudou)
3. Optika na Hasselblad je ve srovnani s konkurenci mnohonasobne drazsi, zvlast ty kvalitnejsi skla (tudiz nic pro 99% fotografu)

Cela otazka je v tom, jestli dotycny ma na to aby mohl s Hasselbladem fotit a jestli je do toho ochoten ty penize dat. Desitky tisic, stovky tisic, miliony - to je ta zakladni otazka.

Davat za priklad L. Kamarada je znacne neobjektivni - jeho technika si na sebe uz davno vydelala. Pro bezneho smrtelnika jsou presnost na nekolik mikronu a superdokonale podtlakove kazety zcela zbytecne.
  • 0

#41 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 duben 2010 - 14:45:41

Hasselblad je bezesporu kvalitním fotoaparátem, což prověřil nejspíš čas, každopádně není snad dogma že co má nápis hasselblad musí být to nejlepší, jako u všech značek jsou vždy lepší a méně povedené řady. Nikdo zřejmně nemůže očekávat, že objektiv přes 40 let starý bude ve většině vlastností stejnej jako jeho nejnovější bratříček.
Podle mě pokud se bude fotografovi lépe fotit když bude mít pěkný pocit z fotoaparátu, že lepší stroj mít v podstatě v dané oblasti nemůže, nevidím důvod proč by si ho neměl koupit at už to bude Hasselblad, SL66. Pokud to možnosti jen trochu dovolují určitě nebude nákupu litovat a bude s aparátem s radostí pracovat.
Stejně se né vždy pozná z čeho fotka vylezla... Takoví ti co si kupují foťák jen podle značky ho stejně nepotřebují na focení ;o). Já osobně musím mít k fotoaparátu vztah a nejen aby se mi tak nějak líbil, ale abych zněj měl i takový pocit kvalitně provedeného stroje. Pak už jsem ochotnej i tahat nějakou tu váhu navíc nebo přimouřit oči nad větším rozměrem.
  • 0

#42 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 15 duben 2010 - 15:06:26

ivan: to, co mi zhruba popsal, jsem ve zkratce sdělil a odpovídá to dost přesně tomu, co hned vedle píše petr. za sebe nemam co dodat. šlo o 503. kamarád se fotografií živí, blb není
  • 0

#43 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 duben 2010 - 15:39:32

Nikde jsem neobjevil, v ktere chvili se zacne (vyrazne) projevovat efekt vylepseni kazet, serizeni vsech toleranci a dalsi upravy majici vliv na kvalitu. Vychazim z predpokladu, kdyby byl Hasselblad bez techto uprav nepouzitelny, tak by a> ho nikdo nekoupil b> mel takovou upravu proveden kazdy. U fotografa delajici zvetseniny 3x3 metry to muze mit smysl, ale cloveku foticimu jen tak pro radost ktery svoje fotografie ukazuje znamym v nejakem beznem formatu se to podle me nemuze vyplatit a kvalita vystupu z jakehokoliv Hassebladu ktery sezene je vice nez dostacujici.

Kdyz secteme vybaveni L. Kamarada, vyjde nam astronomicka castka a stovky hodin stravene vymyslenim a realizaci uprav. Jemu se investice urcite vyplati, ja to delat nebudu (mam originalni podtlakovou kazetu na Pentax 67, urcenou pro foceni z letadla)

Predpokladam ze aparat ma byt urcen na fotografovani, a ne na machrovani pred ostatnimi, aby se z napisu Hasselblad posadili na zadek (nebo z napisu Leica v jinem pripade). Hasselblad (a Leica) neni zadny zazracny vyrobek, ktery nema nikdy zadnou poruchu ani aparat s naprosto dokonalymi objektivy. A kdyz takova porucha nastane, jeji odstraneni je pomerne financne narocne (narozdil od konkurencnich aparatu).

Takto se muzeme dohadovat stejne jako na digitalnim foru, kde se pixelovi onaniste hadaji na urovni pixelu nekde v rohu na snimku a nadavaji na vse, u ceho nelze spocitat vousy u sviste na protejsim kopci.

Pokud nejsou pozadovany superdokonale vysledky (zvetsenina 3x3 metry ostra pri zkoumani lupou do posledniho detailu), existuji cenove vyhodnejsi varianty pro Hasseblad (RB/RZ67. P67, Zenza atd.)

V pripade silne omezenych financnich prostredku (tzn majitel nechce investovat do dalsich skel a do udrzby pristroje) maji ostatni aparaty podstatne lepsi pomer cena/vykon.
  • 0

#44 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 duben 2010 - 17:15:53

Predpokladam ze aparat ma byt urcen na fotografovani, a ne na machrovani pred ostatnimi, aby se z napisu Hasselblad posadili na zadek (nebo z napisu Leica v jinem pripade). Hasselblad (a Leica) neni zadny zazracny vyrobek, ktery nema nikdy zadnou poruchu ani aparat s naprosto dokonalymi objektivy. A kdyz takova porucha nastane, jeji odstraneni je pomerne financne narocne (narozdil od konkurencnich aparatu).
podstatne lepsi pomer cena/vykon.


Před i po výňatku je určitě pravda, ale tady bych trochu přibrzdil a vydýchal se. Že by značka získala světové renomé jen kuli hezkému nápisu? Proč nemají takovou pověst kvalitní optiky, tichého chodu, lehkou spouští ostatní značky?

Takže ano optika Leicy, Rolleie, Haselblada... je špičková. Na druhou stranu kdo i při dnešních "směšných" cenách, oproti těm původním dokonale využije a technika mu vydělá a jen nezestárne? Ano i ostatní značky jsou pro běžnou práci konkurence schopné. Jde přeci o fotografii a ne o počet zaznamenaných čárek na milimetr či ostrosti jak břitva.
  • 0

#45 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 duben 2010 - 17:58:39

To ano, ziskala svetove renome, ale mnohdy jsou ji prisuzovany i vlastnosti, ktere nema. Predstava, ze kdyz si koupim Hasselblad, tak budu mit automaticky kvalitnejsi snimky jen kvuli tomu napisu nebo ze aparat je natolik spolehlivy, ze nema zadne zavady jsou mylne.

Hasseblad 503 a kvalitni skla ano, ale nesmi se zapominat ze jenom telo stoji nove 60.000 Kc a kazdy objektiv je za dalsi desitky tisic. Pokud fotograf zaplati za aparat 200.000 Kc a ty se mu vrati, tak ano. Kdyz ne, podstatne lepsi sluzby mu udela jiny aparat - treba si poridi vice objektivu za cenu jednoho Zeisse.

Navic se ukazuje, ze kvalita a renome neni vsechno - Hasselblad uz hezkych par let v podstate neexistuje (Fujistock Hx neni Hasselblad), Leica se potaci okolo bankrotu. Aparaty se ve Svedsku a Nemecku uz take nevyrabeji.
  • 0

#46 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 duben 2010 - 20:47:55

To ano, ziskala svetove renome, ale mnohdy jsou ji prisuzovany i vlastnosti, ktere nema. Predstava, ze kdyz si koupim Hasselblad, tak budu mit automaticky kvalitnejsi snimky jen kvuli tomu napisu nebo ze aparat je natolik spolehlivy, ze nema zadne zavady jsou mylne.

Hasseblad 503 a kvalitni skla ano, ale nesmi se zapominat ze jenom telo stoji nove 60.000 Kc a kazdy objektiv je za dalsi desitky tisic. Pokud fotograf zaplati za aparat 200.000 Kc a ty se mu vrati, tak ano. Kdyz ne, podstatne lepsi sluzby mu udela jiny aparat - treba si poridi vice objektivu za cenu jednoho Zeisse.

Navic se ukazuje, ze kvalita a renome neni vsechno - Hasselblad uz hezkych par let v podstate neexistuje (Fujistock Hx neni Hasselblad), Leica se potaci okolo bankrotu. Aparaty se ve Svedsku a Nemecku uz take nevyrabeji.


Ono nepochopitelně, tyto dříve progresivní firmy sázely na značku a ne na další vývoj. Přišla doba digová a ani leica, či hassl neměli žádný model, se kterým by vyrukovali. To je ten důvod proč jsou dnes druzí.

P.S. V éře filmu se už nic tak převratného nedělo. Dnes každých půl roku je nějaký úžasný skvělý model, který musím mít.
  • 0

#47 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 15 duben 2010 - 21:00:29

no dobře, dobře. ale mohl by teď původní tazatel říci své stanovisko? on sám je totiž oním vlastníkem. a rozhodnuto o koupi bylo asi dříve, než vůbec vzniklo toto fórum, páč jinak mi to celý nějak nepausuje.

mohu se tedy zeptat, jaká byla tvoje motivace si přístroj koupit? jaké objektivy jsi k němu pořídil či plánuješ pořídit? jak se ti s ním pracuje? proč se chceš vlastně na pár drobností zeptat anonymně, mailem, a ne je dát v plen, aby i ostatní mohli čerpat informace (ano, důvod je nasnadě, vyhnout se off topicům - ale, podělíš se o ty zkušenosti)?
  • 0

#48 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 duben 2010 - 21:24:57

Take by me zajimalo, co vlastne koupil a co planuje koupit dal. I kdyz jestli ho ma dva dny, tak bych nejake vysledky nebo zkusenosto jeste neocekaval.

K Hasselbladu se da levne dokoupit prislusenstvi od Kieva - merici/nemerici hranol, lupovy hledacek (vyborna vec a stoji kolem 1000 Kc). Sachta je mnohem lepsi originalni, ale tu uz nejspis ma, stejne tak matnice.

V pripade problemu s natahovanim (treba kdyz neni synchronizovane telo s objektivem) se da natahnout zaverka v objektivu sroubovakem, staci zatocit osickou se zarezem. Pri nasazovani objektivu musi souhlasit stav tela, objektivu a kazety (natazeni/nenatazeni tela a a kazety je videt ze strany, okenko je bud bile nebo cervene).

U motorove verze jeste hrozi poskozeni prevodu, pouzity motor je pomerne silny (pomerne hodne silny) a nema zadnou ochranu mechanismu ve smyslu ze by se pri nemoznosti natahnout zaverku motor odpojil, takze v pripade mechanickeho problemu dokaze motor poskodit prevody v tele jak se snazi silou natahnout mechanismus na doraz (k odpojeni proudu dojde pouze ppokud se zaverka korektne natahne). Elektronika Hassebladu je delana na 12V, i kdyz je standardne pouzito 6V (lze pouziti obycejnou 9V baterii). Predpokladam ale ze koupil mechanicke telo, takze podobny problem nehrozi. Kdyz to z nejakeho duvodu nejde natahnout, nesmi se to rvat silou.
  • 0

#49 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 duben 2010 - 22:21:40

Vidim ze petr22 je odbornik na slovo vzaty, jen si dovolim upresnit, nebo doplnit co jsem pobral od servisaka: Objektiv ktery zrovna neni na tele automaticky vycvaknout, setri se zaverka. Natahovat radeji padesatnikem a predtim pohnout ostrenim tak, aby cocka zajela co nejhloubeji.

Jeste k tomu co jsi petre22 psal o nekolik prispevku vys: "U fotografa delajici zvetseniny 3x3 metry to muze mit smysl, ale cloveku foticimu jen tak pro radost ktery svoje fotografie ukazuje znamym v nejakem beznem formatu se to podle me nemuze vyplatit a kvalita vystupu z jakehokoliv Hassebladu ktery sezene je vice nez dostacujici. "

Na nekolika forech jsem narazil na drivejsi majitele kteri Hassyho prodali protoze nebyli schopni zaostrit. Resp. to co na matnici bylo v poradku, na filmu bylo mimo. Nechapal jsem jak je to mozne, az mi to p.Dolezal nazorne ukazal. Rada 500 ma zrcatko na takovych rekneme molitanovych podlozkach. Ty se casem slehnou a ostris jinam nez je treba. Pak je to i na fotografiich "bezneho formatu" videt, natozpak kdyz se ti neco povede a chces si to dat na zed. Nevim jak ty, ale ja si tam fotky 30x30 nedavam.

Skoda ze jsem se nemohl zucastnit testovani podtlakove kazety ktere delal Lubos, rad bych ten rozdil posoudil.
  • 0

#50 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 duben 2010 - 23:32:54

V pripade ze je chybne umistene zrcadlo bude rozdil mezi rovinou matnice a filmu dost znacny - takze chyba zaostreni bude v radu metru. Takovahle zavada se da ale snadno odhalit.

U Hassebladu jsem si vyrazne chyby v ostreni nevsiml, u zadneho Kieva take ne (ani s 250mm Jupiterem na plnou diru). Urcite je zaostreno plus minus 5 cm s Optonem 150mm a 150mm Kaleinarem.

Na ostreni s temihle skly ale pouzivam ostrici kazetu, je to filmova kazeta, ve ktere je misto filmu matnice a jde na ni nasadit lupa nebo sachta. U Kieva je zrcadlo nakrivo pomerne beznym jevem, s ostrici kazetou jsem zadny problem s ostrenim nezaznamenal. Na foceni krajiny se zaclonenym 30mm, 45mm nebo 50mm sklem je to jedno, tam staci matnice a ostreni na stupnici.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních