Přejít na obsah


Fotka

Hasselblad


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
113 odpovědí na toto téma

#51 george

george

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
  • LocationRajhrad
Reputace: 4

Publikováno 21 June 2010 - 13:05:02

Zdravím příznivce švédského Hassiho!
Potřebuju do půlky července sehnat 50mm sklo na tohoto fotoaparáta, tak se vás chcu zeptat, ešliva nemáte na prodej (příp. zapůjčení na 14 dní) nějakého povedeného kouska.

Jestli se nezadaří touto cestou, tak musím rychle vybojovat nějakej kousek na íBeju a to mi už moc času nezbývá.
  • 0

#52 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 June 2010 - 15:27:55

velmi nerad a po velmi dlouhý době jsem tu několik konfliktních příspěvků smazal. k tomu co, kdo a proč se nebudu raději vyjadřovat. doufám, že to oba dotyčný kolegové pochopěj a svůj spor timto ukončej :wink:
  • 0

#53 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 June 2010 - 15:41:49

Nacelniku, nechci ti do toho kecat, ale prosil bych smazat jeste 6 prispevku (v tuhle chvili uz 7).

Cenova nabidka poptavky se znacne rozchazi s dostupnou nabidkou.

V pripade ze podari realizovat gratuluji k velmi dobremu nakupu.
  • 0

#54 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 June 2010 - 16:40:41

Nacelniku, nechci ti do toho kecat, ale prosil bych smazat jeste 6 prispevku (v tuhle chvili uz 7).

Cenova nabidka poptavky se znacne rozchazi s dostupnou nabidkou.

V pripade ze podari realizovat gratuluji k velmi dobremu nakupu.


sedum zpátky tvých včetně?
  • 0

#55 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 June 2010 - 16:43:49

chlapi, dojeďte příště na sraz nebo na expres, tam si to politicky objasníme :D
na poslednim temnoexpresu byl s náma tak pěknej imperialistickej has, že se až země zachvěla a mý cíleně pěstovaný předsudky jakbysmet :wink: :)
  • 0

#56 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 June 2010 - 16:50:28

Nacelniku, prosil bych to smazat od po 21. červen, 2010 14:26 vcetne.

Ja mam politicky jasno, technika z te spravne svetove strany jest v presile - 11 Salyutu, Kievu a Araxu proti pouhym 3 Hasselbladum.

Doufam ze pristi Expres bude v podobnem duchu, jenze to bych potreboval nakladak na prepravu a k vlaky pristavit jeden nakladni vagon.
  • 0

#57 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 June 2010 - 17:27:52

Nacelniku, prosil bych to smazat od po 21. červen, 2010 14:26 vcetne.


ale prosím, prosím, jak je ctěná libost :wink:

původní georgeho dotaz pochopitelně nechávám

  • 0

#58 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 21 June 2010 - 17:53:55

já si nemůžu pomoct, ale jeden uživatel mi tu neustále připomíná tenhle obrázek:

Vložený obrázek

fakt sorry...
  • 0

#59 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 June 2010 - 18:16:49

Dobrý den!
Možná mi něco uniklo, ale... PROČ SE NEDÁ (myšleno asi s dobrým výsledkem) FOTOGRAFOVAT Z LETADLA BEZ "TOTÁLNĚ VYROVNANÉHO FILMU"? (Podtlakové kazety a pod.)
  • 0

#60 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 21 June 2010 - 20:04:04

skusim tipnut, kvoli inemu tlaku v lietadle? (efekt "nafuknuteho balenia chipsov" :roll: )
  • 0

#61 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 June 2010 - 22:05:00

Fotografovat se da, ale vznika pomerne nehezky efekt kdy ta fotka neni tak uplne cela ostra, nejmene ostra je veprostred.

S Hasselbladem a treba Pentaxem 67 se v podstate neda otevrit okno a vystrcit fotak ven, proudici vzduch okamzite udela vevnitr podtlak, takze se film vybouli dopredu. Tohle prave resi podtlakove kazety a zadni steny. Tenhle system maji temer vsechny fotoaparaty pro letecke snimkovani.

p. Kamarad stejny system vyuziva temer vzdy k udrzeni absolutni rovnosti filmu.
  • 0

#62 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 June 2010 - 08:22:32

p. Kamarad stejny system vyuziva temer vzdy k udrzeni absolutni rovnosti filmu.

... místo, aby si koupil fotokulomet... :)
  • 0

#63 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 June 2010 - 09:13:35

Presne tak :)

http://www.nekazanka...meoptadfp50.jpg
  • 0

#64 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 22 June 2010 - 09:22:44

Zajímavé, tak vítr, člověk se pořát učí, dodneška jsem si myslel, že letecké snímky se používaly jako podklady pro mapy a měření, kde by nerovný film zanášel zbytečnou chybu.
  • 0

#65 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 22 June 2010 - 10:32:57

Až na to, že to, co je na fotkách (z bazaru v Nekázance - DFP - 50, t.j. dálkový fotografický přístroj), není letecký fotoaparát
  • 0

#66 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 June 2010 - 10:49:56

To sice neni, ale na foceni krajiny by se po mensich upravach hodil dokonale. Jen kde do toho sehnat filmy.....
  • 0

#67 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 June 2010 - 18:57:47

Nechci být šťoura, ale uvnitř fotoaparátu (podle mě) vzduch proudit nemůže (tedy ve smyslu "větru"). A po vystrčení kamery z okna se přece tlaky po chvilce srovnají. A pokud se proud vzduchu mění, pak by asi stačilo strčit foťák do futrálu... A proč by se měl zrovna film vyboulit směrem k objektivu? Nemůže se stejně tak "natlačit" na přítlačnou desku? Také jsem neviděl nikdy fotit z otevřeného okna letícího letadla. Jednak otevření okna je u větších letadel nemožné, druhak - pokud jsem viděl focení povrchu Země z letadla, byly v podlaze trupu obvykle díry - "studny".
Nemůže být jiný důvod?
  • 0

#68 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 22 June 2010 - 19:31:38

omlouvám se za OT, ale nedá mi to - Hasselblad byl použit v programu Apollo, jak tam řešili celkem solidní rozdíly tlaku v kabině a venku? Neměli dokonalé podtlakové kazety :? :D
  • 0

#69 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 June 2010 - 19:33:59

A musi byt vubec takovy fotoaparat vzduchotesny?
  • 0

#70 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 22 June 2010 - 19:44:42

A musi byt vubec takovy fotoaparat vzduchotesny?

No v tomhle případě to bude asi přesně opačně, tam bude asi žádoucí, aby foťák byl spíš nějak otevřený. Měnili tam kazety, tak to asi vzduchotěsný moc nebylo.
  • 0

#71 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 June 2010 - 19:47:01

myslím, že se už poněkud odchylujeme od tématu... tak aby se to tu zase nezvrhlo :?.
  • 0

#72 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 22 June 2010 - 19:49:30

myslím, že se už poněkud odchylujeme od tématu... tak aby se to tu zase nezvrhlo :).

ok, ještě tohle - http://www.hq.nasa.g...1/a11-hass.html
a už jsem zticha a ani nedutám :? :D
  • 0

#73 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 June 2010 - 19:53:12

ale to, co se týká hassyho může pokračovat :? samozřejmě.
  • 0

#74 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 June 2010 - 20:26:07

U naproste vetsiny letadel ze kterych se fotografuje okno otevrit lze - v nasem pripade to byla vzdy Cessna nebo variace na toto tema, pripadne vrtulnik nebo ultralight. Cessna mela vzdy otviraci okno nebo jeho cast, vrtulnik primo odsunute dvere.

Hasselblad ani zadny podobny aparat neni vzduchotesny, vystrcenim z okna za letu vznikne vevnitr podtlak. S Pentaxem 67 nebo Sixem se vzdy fotilo skrz sklo, podle toho vypadal vysledek.

Hasselblady pro NASA byly podle me hermeticky zcela uzavrene - pri vystaveni vnitrku pristroje okolnimu prostredi by nebyl ani tak problem tlak, jako spis okolni teplota a prach - precejen malo pristroju a filmu by sneslo teploty od -200 do +120 stupnu celsia. Kazety se daly menit podle me jenom vevnitr modulu za normalniho tlaku. Jakmile se to jednou zavrelo, tlak uvnitr pristroje se mohl menit pouze zmenou teploty aparatu.
  • 0

#75 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 June 2010 - 20:33:31

Podle popisu Hasselbladu co byly pouzity na povrchu mesice to vypada, ze pred filmem byla v magazinu umistena jeste sklenena deska.
  • 0

#76 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 22 June 2010 - 20:59:32

petr22: hele to mi vysvětli.. jak se ve foťáku vytvoří podtlak, když jej vystrčím z nepřetlakové kabiny ve které je stejný tlak jak venku?

co to znamená "podle mne"? byl či nebyl hermeticky uzavřen? a pokud by byl hermeticky uzavřen, neroztrhl by jej vzduch uvnitř?

a ano, před filmem bylo sklíčko s rýhami, které vytvořily při expozici ony charakteristické křížky na fotkách

ano jsem zvědavý
  • 0

#77 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 June 2010 - 21:01:04

nexistuje jediný důvod, proč by fotoaparáty konstruované pro použití ve vesmíru musely být hermeticky uzavřené. dokonce bych řekl, že je to nesmysl.
teplota "okolí" ve volném vesmíru je sice blízko jednotkám K, nicméně je dobré si uvědomit, že okolní prostředí není vzduch, ale vakuum, které, jak jistě dobře víte, je velmi dobrým izolantem...

mnohem větším konstrukčním problémem bylo použité mazivo, neboť mazací tuky a vazelíny za těchto podmínek zcela spolehlivě sublimují do okolí. nikon tento problém řešil použitím jiných materiálů (například irisové clony byly vyrobeny z teflonu, aby nebylo třeba mechanismus clony mazat).
  • 0

#78 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 June 2010 - 21:08:36

mimochodem odkazovaný text vysvětluje další drobnosti, které jsem opomenul.

1) sklíčko bylo "etrémně blízko" rovině filmu, nedoléhalo na něj a sloužilo pouze k zanesení rozměru. nesloužilo k vyrovnání nerovnosti.

2) datová kamera měla povrch postříbřen, aby byla odolnější změnám teploty v situaci plného osvětlení sluncem vs. zastínění. problém s teplotou okolí je skutečně marginální vůči teplu, jež je možné dodat přístroji osvětlením. ostatně s tím se potýká i většina elektroniky v kosmu - odvádět odpadní teplo je velmi náročné.

3) statická elektřina. kdyby přístroje byly hermeticky uzavřeny a byl uvnitř vzduch, nickdo nemusí řešit statickou elektřinu. ve vakuu je situace jiná (jedná se o prostředí přímo vhodné k volnému pohybu nábojů - pokud vzopmenete například vakuové elektronky).
  • 0

#79 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 22 June 2010 - 21:18:30

myslim ze by se Petr22 mel podivat do sve sbirky zda-li tam nahodou mesicni verzi nema a pripadne ho nafotit :?
  • 0

#80 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 June 2010 - 21:30:04

Pokud se ten fotak vystrci ven ve chvili kdy letadlo stoji na zemi, tak zadny problem neni. Problem je ten proud vzduchu okolo. Pokud jsem ty negativy nevyhodil, tak muzu nejake ukazat - vetsina toho byla nepouzitelna kvuli neostrosti v casti obrazu (nejcasteji uprostred). U kinofilmovych aparatu jsem zadny problem nezaznamenal, bohuzel format 6x6 a vetsi byla nutnost pro to aby byl snimek nekde publikovatelny.

Na tom NASA Hasselbladu se mi porad nelibi ta myslenka jak astronaut vyleze na povrch Mesice a meni na tom Hasselbladu magazin. Prime pusobeni mesicni atmosfery na film.
  • 0

#81 george

george

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
  • LocationRajhrad
Reputace: 4

Publikováno 22 June 2010 - 21:40:50

Tak když už se v tom tady rýpete:
http://www.lpi.usra....pollopanoramas/
  • 0

#82 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 22 June 2010 - 21:43:49

petr22: hele to mi vysvětli.. jak se ve foťáku vytvoří podtlak, když jej vystrčím z nepřetlakové kabiny ve které je stejný tlak jak venku?


vyšší rychlost proudění => nižší tlak (podtlak). na tom principu fungujou např. vývěvy (fixírka), křídla letadel (žukovského profil) apod.
?
  • 0

#83 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 June 2010 - 21:48:27

Podle vseho ten film co byl "venku" bude Kodak Ektachrome EF Film SO-168.

Nenasel jsem datasheet, ale ten rozsah teplot pri kterych byl pouzit mi pripada docela zvlastni.

http://mek.kosmo.cz/.../apollo/lka.htm
  • 0

#84 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 June 2010 - 21:49:21

"astronaut vyleze na povrch Mesice a meni na tom Hasselbladu magazin. Prime pusobeni mesicni atmosfery na film."

Měsíc nemá atmosféru! .) ano, na měsíci je prach. a právě díky tomu, že tam není atmosféra, ten prach obdivuhodně rychle padá k povrchu - ve "vzduchu" se tam opravdu nic nevznáší.
pro referenci doporučuji vyhledat například praktické demonstrace volného pádu těles ve vakuu - byl jsem překvapen, jak rychle sletělo k zemi drobné ptačí pírko v skleněném tubusu, z nějž byl vyčerpán vzduch.

mimochodem - kdysi se na tohle téma i řešilo, jak dlouho by přežil astronaut ve volném vesmíru bez skafandru - závěry exhaustivního rozboru byly i pro mě samotného překvapující.
  • 0

#85 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 22 June 2010 - 22:03:03

Po zhlédnutí několika fotek ze sbírky Petra22 ve zdejších diskuzích bych řekl, že aspoň jeden z těch "venku" odložených doma má, vůbec bych sa nedivil :)
Ogaři, vy tady řešíte vyboulené filmy v kazetě na Měsíci, beztak se tam nepodíváme, natož abysme to v praxi vyzkúšali.
Kdybyste radši zkusili mamijácké KL skla, na které se hajzlbladí cajsy nehrabou ani po bajonet ... :) :o :D (no flame)
  • 0

#86 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 June 2010 - 22:10:53

Zejo, staci nejaky vrak 500stovky (nebo Kieva), stribrenka a trochu obouchat o sutry :D Kdyz muze existovat falesna Leika, muze existovat i falesny mesicni Hasselblad. V tuhle chvili me napadaji minimalne dva lidi schopni takovou vec koupit na Ebay.

Ted vazne - Mesic ma skutecne atmosferu, ale jsou to zcela nepatrna mnozstvi nekterych plynu. Rozebiralo se to na webu, kde se snazili dokazat ze mise Apolla jsou podvrh a vsechny zabery byly porizeny na zemi. Vysvetlili jak "vlajici" vlajku, tak prachove castice volne levitujici v prostoru a dalsi nesrovnalosti.

Z tech Hasselbladu a jinych casti vybaveni (nadrze, podvozek od startovaciho modulu, postracene naradi, vozitka) toho nejspis v tuhle chvili moc nezbyva.
  • 0

#87 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 June 2010 - 22:20:47

Skoda, svedove uz meli tenhle napad davno - Hasselblad, 500 EL/M ’20 Years in Space’. Staci mit prebytecnych 2500 Euro.

Mamiyacka skla jsou velmi dobra, ale na Hasselblad je pokud vim nenasadim. A zprovozneni RZ67 a RB67 co tu mam bude vyzadovat nejake mensi investice (rotating adapter, utesneni mechu).

Co se tyka ostreni, v jednom dile Luminous Landscape pouzivaji pri foceni laserove ukazovatko - na jasny cerveny bod se pry ostri mnohem lepe. Udelali si na to i jakysi forichtung na upevneni do sanek na blesk.
  • 0

#88 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 22 June 2010 - 22:31:25

Není náhodou pod "měsiční atmosférou" skrytě myšlena obava z kosmického záření, kterého je tam habaděj a které je schopné exponovat fotografický materiál (viz. rentgen)?

PS: Jestli někdo propůjčí Hasselblad, tak já opatřím olejovou vývjevu a recipient pro provedení důkladných zkoušek chování fotografického přístroje ve vakuu :D
  • 0

#89 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 June 2010 - 22:32:18

jo, todlenstu "atmosféru" myslíte. ook, o tomhle se ví, nicméně kvanta toho prachu jsou, alespoň dle toho, co jsem měl možnost číst, poměrně zanedbatelná. díky bídný přitažlivosti jsou ovšem dost mizivý i kvanta plynu, jež tvoří "atmosféru".

si tak říkách - chudáky filmy v našich zemskejch podmínkách, kde je vzduch plnej nejenom prachu, ale i jinejch svinstev...

mimochodem - nebyl fór těch vesmírnejch kazet právě v tom, že se do nich nechal natáhnout výrazně delší pás filmu, aby nebylo třeba film kdekoli venku měnit?
  • 0

#90 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 June 2010 - 22:40:25

V tom odkazu co jsem daval (clanek z Letectvi a kosmonautika) pisou ze ten film mel mensi tloustku (polovicni ?), takze na stejnou civku se vesel dvojnasobny pocet snimku. Upravene kazety puvodne na 220 svitky mely pas filmu az na 200 snimku.

U Pazdery maji levnou 220ku kazetu, staci presvedcit Fomu aby udelala svitkovou metraz a dalo by se podobne reseni pouzit take.
  • 0

#91 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 June 2010 - 22:44:24

Na pristani na Mesici by se dala natocit naprosto neskutecna temnokomornicka parodie - primo vidim jak komonaut nafoti film, dochazi mu kyslik, cjce do modulu - a nemuze, protoze kolega zrovna vevnitr vyvolava :D

Na natoceni takove legrace by se daly pouzit ty vraky co tady mam (je to nekomplatni a nesprovoznitelne, takze by toho nebyla zase takova skoda).
  • 1

#92 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 June 2010 - 23:04:37

Na pristani na Mesici by se dala natocit naprosto neskutecna temnokomornicka parodie - primo vidim jak kosmonaut nafoti film, dochazi mu kyslik, chce do modulu - a nemuze, protoze kolega zrovna vevnitr vyvolava :D.


ok, tohle mě fakt pobavilo :o
  • 0

#93 george

george

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
  • LocationRajhrad
Reputace: 4

Publikováno 22 June 2010 - 23:34:34

Ví někdo znalý (né jen teoretik/neználek/všeználek), jak je to s tímhle objektivem? http://cgi.ebay.co.u...e=STRK:MEWAX:IT
  • 0

#94 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 June 2010 - 08:29:26

Vic nez je na fotkach a popisu aukce nikdo vedet nebude.........

Me osobne tam chybi dve veci:
Nejaka fotka na ktere je videt stav optiky
Chybi tam zminka o funkcnosti zaverky

To sklo mohlo 20 let nekde lezet bez udrzby
  • 0

#95 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 June 2010 - 10:41:01

Já si tedy myslím, že na Měsíci film nevyměňovali. Proto měli ostatně ty velké zásobníky s metráží, aby jim to vydrželo po celou dobu pobytu.
  • 0

#96 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 June 2010 - 10:48:07

V jednom tom clanku pisou ze magaziny byly naplneny nekolik tydnu pred startem, ale magazin rozhodne musel jit z fotaku sundat - tech snimku bylo porizeno pomerne dost, navic zpet na Zemi se vezly pouze magaziny, aparaty tam zustaly.
  • 0

#97 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 23 June 2010 - 10:53:42

V jednom tom clanku pisou ze magaziny byly naplneny nekolik tydnu pred startem, ale magazin rozhodne musel jit z fotaku sundat - tech snimku bylo porizeno pomerne dost, navic zpet na Zemi se vezly pouze magaziny, aparaty tam zustaly.

Tak až za několik xxx let se bude zase lítat na měsíc, tak jim daj jenom magazíny a foťák si najdi, šmudlo.
  • 1

#98 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 June 2010 - 11:09:25

Je fakt, ze NASA ma snizeny rozpocet :-)

Jen nevim jestli by sly vymenit baterie, ty budou asi uz vybite
  • 0

#99 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 June 2010 - 12:55:17

s tim lítanim na měsíc tonevidim moc vesele. nebude ropa... respektive bude, ale mnohem dražší. nepředstavitelně dražší.

mimochodem v současnosti se nasa vybavuje nikonama d3s a nejnovějšíma nikkor sklama, to vše bez jakejchkoli mechanickejch či elektronickejch úprav.
  • 0

#100 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 23 June 2010 - 17:20:09

V LeicaShopu asi před dvěma lety nabízeli Hasselblada, který byl prokazatelně s Američany na Měsíci. Bylo to doloženo dokonce jakýmsi certifikátem. (Jenom mimochodem - cena byla 28 000 EUR)
To, co jsem viděl, vůbec nebylo podobné těm strojům na obrázcích (viz výše). Byl to téměř vrak, jakoby postříbřený, patřičně otřískaný, vybavený "zábradlím" jako terénní auto, povrch místy jako opálený letlampou... Snad to už ani nefotilo.
Pamatuji se, že obal, tělo, bylo na několika místech jakoby "prostříleno". Nevím, zda to bylo durch - do ruky mi to nedali.
Na základě toho, co zde bylo napsáno, uvažuji: nebyly to právě "ďůrky k vyrovnání tlaku"? Nepochybuji totiž o tom, že tlaky vně a uvnitř těla se nějak srovnat musely.

K tomu proudění vzduchu: v sobotu beru P67II a na dálnici nafotím půlku filmu při otevřeném okně (jak si myslím, že se fotí i z "pomalého" letadla a druhou půlku nafotím kamerou vystrčenou při 150km/hod z okna (jak si myslím, že se z letadla nefotí). Uvidíme! :-)
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návětěvníků, 0 anonymních