Přejít na obsah


Fotka

Canon 514 xl


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 kimot

kimot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 duben 2010 - 08:05:19

Zdravím,

začínám pronikat do filmování 8mm, mám po tatínkovi kameru Canon 514 xl, bohužel ale nějak nemůžeme najít návod.

Vpodstatě snad všechno vím - dle vysvětlení taťky, nicméně jsme nepřišli na to, jakým způsobem se nastavuje expozice. Respektive je jasné, že kamera má expozici automatickou, ale jak na kameře nastavit citlivost filmu.

Máme za to, že citlivost filmu kamera zjistí z druhu kazety s filmem, ale nejsme si s tím jistí.

Mohli byste prosím poradit - vysvětlit? Nebo úplně optimálně - jestli by někdo z Vás neměl možnost nějakým způsobem poskytnout návod ke kameře, kde je výše uvedené předpokládám vysvětleno...

Díky moc, kimot.
  • 0

#2 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 29 duben 2010 - 08:20:09

Ahoj, vitam te u nas na TK !

Nelekni se, jen jsem to tema trosku odtrhl bo to nemelo moc co delat s tym kde to bylo (.

Tak kazdopadne navod na 514 xl bude mozna nekde na netu, nejake technicke info tutaj -

http://super8wiki.co...hp/Canon_514_XL

A ted tvuj dotaz ohledne expozice, kamera je automatika, ale ma tlacitko EE lock na zamceni expozice.

No a ta cilivost, tak tvoje kamere bere neco takoveho - ASA settings Tungsten 40, 160, 250, Daylight 25, 100, 160

A to vsecho se docili "nastavenim" kazety. Jsou v ni takove zarezy a podle toho jak je zarez dlouhy, tak takovou ma kazeta citlivost.

Tady mas takove pravitko, ktere kdyz si vytisknes ( 1:1 ) a prilozis na kazetu, tak na nem odectes jakou ma cilivost.

Taky je delane pro to, aby jsi zjistil, co tvoje kamera precte...

http://red-photo.xf....enotchruler.pdf

Ja osbne mam ty rozebiratelne kaccemy, sice je s tim obcas prace tam ten film dostat, ale vychazi to o moc levneji, a na kazde sem si tu cilivost nastavil jinaci ( podle filmu a chuti (. ) proste jsem do nich vyrezal jinak dlouhe zarezy....

Mam totiz taky kameru s EE lockem a to se nehodi na vsechno....

RED
  • 0

#3 kimot

kimot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 duben 2010 - 08:29:46

No to byl fofr:)

Díky za správu a zprávu :evil: Na odkazy se podívám a pokusím se je pochopit :?

Ještě mě napadla jedna věc - také mám rozebíratelné (ruské) kazety (proto jsem si nebyl jist, jestli je na nich nastavena expozice filmu, který do nich hodlám vložit). Přesto mě nemohla nenapadnout myšlenka, jestli - a případně kde a za kolik by se daly koupit filmy přímo v kazetách.

Třeba jen pro možnost kombinování - když bude čas, hrát si s ukládáním filmu do rozebiratelné kazety, když čas nebude a bude třeba filmovat, tak tam prostě rychle hodit koupenou originál kazetu...

Dají se tedy někde v dnešní době pořídit filmy přímo v kazetách?

Díky, k.
  • 0

#4 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 29 duben 2010 - 08:46:25

A nemas nejake navic (.

Mno jasne ze se kazety s filmem daji koupit.

Bud primo v Praze - http://film1635.cz/?id=51

S tim ze maji...

Reversal color =
Ektachrome 64T ( v nejblizssi dobe bude nahrazen 100D )

Reversal BW =
Kodak Plus-X a Tri-X ( jeden z nich se uz nebude vyrabet, tusim ze plus-x (. )

A pak maji negativy pro ECN-2 ( myslim pro tebe zatim zbytecne )
Vision 200T a Vision 500T

Mno v zahranici je to - http://www.wittner-k..._home/index.php

Taky paradni obchod, maji v kazetach jeste navic v barve...Fujichrome Velvia 50D ...a cernobile ORWO UN54....

-----------------------------------------------------------------------------

Ja vetsinou kupuji Fomapan R v DS8 ( Double Super 8 ) a plnim s nim kazety ( s tim ze ho rezu na pul ), jelikoz je to za 1. skvely film s cirou podlozkou a nadhernou tonalitou ( bohuzel cernobily ) za 2. je fakt levny ( 30 metru stoji 500kc a s tim naplnis 4 kazety, bezkonkurencni cena ) a nebo se da koupit treba od Kahla barevne UTcko....ted tu byl hromadny nakup cca 700 za 60!? metrovou civku ( taky tak 4-5 kazetek )

Pak samozrejme kdyz jsem v anglii tak na Ebay se kseftuje s tema E64 nebo v anglickych obchodech se da sehnat taky za super cenu, taky sem si jich loni koupil dost (-:

Mno a v neposledni rade se neco obcas na ebayi nebo na aukru objevi a to bud stare barevne AGFACHROMY, nebo obcas neco jineho, ale tam je uz problem se zpracovanim, ale ty AGFY se daji zpracovat beznym postupem ( E6 ) a lezou z teho pekne obrazky.....
  • 0

#5 kimot

kimot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 duben 2010 - 08:52:07

Studuji, studuji a snad už tomu rozumím trochu víc:)

Ještě bych to asi pro mě laika potřeboval trochu polopatičtěji - a taky poněkud zápasím s tou odbornou angličtinou:)

"Film speed" je hádám citlivost filmu...

Dva sloupce na pravítku "Tungsten" a "Daylight" - jaký z nich mám použít? Když mám BW film, tak se mě hádám ve vysvětlivkách pojem "color balance" netýká. Pak tedy zbývá "lower notch", čemuž se přiznávám nerozumím :evil:

A ještě k tomu EE locku - jak to v praxi funguje? Citlivost filmu nastavím zářezem na kazetě a kamera o tom ví, to je hádám dané... EE lock bych pak použil jen v nějakém zvláštním případě? Např. kdybych chtěl oproti automatu nastavit citlivost větší či menší? (Tedy zacílit např. na tmavý předmět, zmáčknout EE lock a pak filmovat něco "světlejšího"?)

To je otázek, co? :?

k.
  • 0

#6 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 29 duben 2010 - 08:59:45

Vpohode vpohode (-:

Takze...

EE lock, presne jak rikas, kamera si nastavi ( podle citlivosti kazety a intenzity svetla ) nejakou clonu.....takze jestli mas moc osvetlenou scenu a chces filmovat treba neco tmaveho. Namiris kameru na nejake tmave misto, zmackes EE lock ( zamknes expozici ), presunes kameru kam chces a tocis. S tim ze EE lock musi byt furt zmackly...

Mno a to pravitko....

Dva sloupecky tungsten a daylight, jsou prave pro ty barevne filmy, jelikoz pokud mas treba ten Ektachrome 64T ( tungsten ) a chces tocit ve dne, musis mu dat filtr ( kamera ho ma bud v sobe, nebo nasroubujes ) ten filtr prave zmensi tu cilivost toho filmu....takze 64ASA tungsten je najednou pri pouziti filtru v daylight 40ASA ( podle pravitka ).....mno a lower notch je prave ten zarez, ktery ten filtr, bud zapne nebo vypne. Takze u cernobileho filmu musis mit filtr vyply a orientujes se podle sloupecku TUNGSTEN (-:
  • 0

#7 kimot

kimot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 duben 2010 - 09:03:48

Paráda, díky moc.

Teď se to tedy pokusit uvést do praxe:) To bude na tom asi to nejtěžší:evil:

Už se na ten boj těším.

Ještě jednou díky, k.
  • 0

#8 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 květen 2010 - 11:16:43

Mno v zahranici je to - http://www.wittner-k..._home/index.php

Taky paradni obchod, maji v kazetach jeste navic v barve...Fujichrome Velvia 50D ...a cernobile ORWO UN54....



Jo a ještě je tu parádní šnekův obchod :) :lol: :twisted:

Nedalo mi si nepřisadit :)

Jinak kimote, gratuluju ke krásné kamerce, sám mám její zvukovou verzi, 514XL-S. Vůbec se té kamerky neboj, je to jednoduchej strojek a to jeho sklo moc krásně kreslí. :)

Být tebou, začal bych cestou nejmenšího odporu, vyzkoušel si natočit dvě - tři kazety Ektachromu 64T, vyvolat to pošleš buď REDovi nebo mne do Anglie. Tím poznáš, jak se ta kamera chová, kde a kdy expozici přidat / ubrat, a pak se s klidným svědomím pusť do experimentování s plněním kazet.
  • 0

#9 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 2 květen 2010 - 11:39:08

Jo vyzkouset kameru je dobra vec ! :twisted:
  • 0

#10 kimot

kimot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 květen 2010 - 11:14:40

Ja vetsinou kupuji Fomapan R v DS8 ( Double Super 8 ) a plnim s nim kazety ( s tim ze ho rezu na pul ), jelikoz je to za 1. skvely film s cirou podlozkou a nadhernou tonalitou ( bohuzel cernobily ) za 2. je fakt levny ( 30 metru stoji 500kc a s tim naplnis 4 kazety, bezkonkurencni cena ) a nebo se da koupit treba od Kahla barevne UTcko....ted tu byl hromadny nakup cca 700 za 60!? metrovou civku ( taky tak 4-5 kazetek )

A mohu se zpetat, kde ten Fomapan kupuješ? Něco už jsem našel na netu, ale uvedené ceny jsem popravdě nedosáhl (295Kč stálo tuším 10m 2x8mm). Tak kdyby to bylo někde k sehnání levněji, bylo by to super :wink:

No a kdybych se mohl přidat k nějakému hromadnému nákupu, určitě bych se taky nezlobil :idea:
  • 0

#11 kimot

kimot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 květen 2010 - 11:25:07

Být tebou, začal bych cestou nejmenšího odporu, vyzkoušel si natočit dvě - tři kazety Ektachromu 64T, vyvolat to pošleš buď REDovi nebo mne do Anglie. Tím poznáš, jak se ta kamera chová, kde a kdy expozici přidat / ubrat, a pak se s klidným svědomím pusť do experimentování s plněním kazet.


No, problém je trochu s naší (respektive s taťkovou osobní a mojí přenesenou) špatnou zkušeností s barevnými filmy.

Hlavní věc je, že barvu si člověk nevyvolá sám a bohužel s kvalitou vyvolávání (hlavně s vymýváním vývojky) máme špatné zkušenosti - naše staré barevné filmy odchází před očima díky tomu, že je někdo neprofesionálně zpracoval. Oproti tomu ČB, které si taťka dělal sám, drží a vypadá to, že další desítky let držet budou... Co si člověk neudělá sám...

No a pak je tu životnost obecná. Připadá mi, že barevnost a kresba obecně se poněkud vytrácí... Možná to tak už bylo původně, to neumím říci, ale ČB se zdají oproti barvě i v tomto ohledu v pořádku.

Nejsem si jist, ale nedá se to tak trošku přirovnat k fotografiím (z našich kronik se barevné kresby vytrácejí, ČB samozřejmě zůstávají)?

k.
  • 0

#12 kimot

kimot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 květen 2010 - 11:28:54

Hurá, už umím citovat :wink:

Jinak ještě k těm hromadným nákupům - upřímně nevím, jak bych se o nich dověděl jinak, než že mi někdo dá vědět :idea:

Když jsem se díval na strukturu fóra TK, zjistil jsem, že zřejmě nemám šanci se v něm orientovat :lol: Je toho tady opravdu hodně a vypadá to, že struktura se stále rozšiřuje, a to velkým tempem 8-O

A kromě toho - upřímně - ne, že bych všem věcem rozuměl :-P Přece jen jsem do veliké míry laik a u některých názvů témat si opravdu nedovedu představit, o čem jsou :)))

k.
  • 0

#13 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 květen 2010 - 12:17:05

kimote par poznamek:

- hromadne nakupy: pokud se nejaky zrovna deje, vetsinou piseme do nazvu vlakna, ze se jedna o hromadny nakup. Je zde ve foru vyclenena sekce venovana pouze a jenom hromadnym nakupum.

- vyvolavani barvy:
barevny material osmdesatych let (zejmena fomachromy) uz davno neni ta hruza co byvala.

plus musim zduraznit, ze za cca 35 let co mame Super 8 archiv, vesmes toceny na barevny Orwo material, zadny barevny posun tam nenastal.

Jinak k barve v dnesnich podminkach. Reknu ti vlastni zkusenost. V lednici mam vyhrazene misto pro filmy, ktere budu vyvolavat. V tuto chvili tam nenajdes "ve fronte" na vyvolani zadny barevny film, vsechny cernobile. Ten cernobily proces je oproti barevnemu E-6 procesu tak zdlouuuuuuuhavy a radove komplikovany ... kdezto E-6 chemii vytemperuju na 40 stupnu, 6 minut prvni vyvojka, vyprat 3 minuty, 6 minut barevna vyvojka, vyprat 3 minuty, 7 minut bleachfix, vyprat 10 minut, kapku smacedla, povesit, ususit, hotovo.

Z hlediska jednoduchosti volani preferuji proto v Super 8 formatu barvu.
Z hlediska krasy, tonality, nadechu, naboje ... atd. preferuji cernobily material, ale strasne me nebavi ho volat! :wink:
  • 0

#14 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 5 květen 2010 - 14:17:48

Jasne no cernobily proces je drbarna, barevny, smesny rychly a zadne naroky jako na stare fomachromy apod....a i ty dneska dokonce vyvolavam, a neni to takove hrozne...clovek se vsecko nauci...

Jak mas k dispozici chemii a nejake ty schopnosti tak ses kamarade hodne "za vodou"....

Barva je tudiz v tomhle ohledu o moc lepsi, jak tvrdi Snek...

Film - silene se nevyplaci kupovat 10 metrove civky, 30,5 metru kupuju rovnou z fomy tusim ze 540 kc s DPH.....

Ja bych ale zase tu kameru vyzkousel radsi CB materialem kvuli jeho cene a dostupnosti.....barvu, to bych si setril (-:
  • 0

#15 kimot

kimot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 květen 2010 - 14:51:45

Jasne no cernobily proces je drbarna, barevny, smesny rychly a zadne naroky jako na stare fomachromy apod....a i ty dneska dokonce vyvolavam, a neni to takove hrozne...clovek se vsecko nauci...

Jak mas k dispozici chemii a nejake ty schopnosti tak ses kamarade hodne "za vodou"....


A našel bych někde nejlépe polopatický postup vyvolání (postup, popis chemie, ...) - nejlépe tedy ČB i barvy? Zkusil jsem procházet články na TK, ale nic jsem nenašel...

Třeba ten Snekem zmiňovaný E-6 je co? Jestli jsem to dobře pochopil, tak se technologie v čase mění, stejně tak i technologie v závislosti na druhu materiálu (dle výrobce, ...) Je to tak?
  • 0

#16 kimot

kimot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 květen 2010 - 15:04:06

Film - silene se nevyplaci kupovat 10 metrove civky, 30,5 metru kupuju rovnou z fomy tusim ze 540 kc s DPH.....


Pokoušel jsem se dostat k té metráži na Fomáckých stránkách, ale buď špatně hledám, nebo neumím přiřadit požadovanému materiálu správný název - dle mě to tam není...

Nebo to tady někde je?:
http://www.fomaobcho...t.asp?Level=135
  • 0

#17 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 5 květen 2010 - 20:35:56

Foma 10m - nemaji to na tom obchode, ale kdyz jim napises meila nebo staci i nasemu adminovi TAZOVI...tak to mas...

Recepty na barevne a BW procesy najdes bud v tematech tady na TK.cz nebo na APUGu....nebo se daji na tu barvu koupit TETENAL sety...E6, C-41, RA4...

E6 - stejny proces, meni se pouze cas ve vyvojce a to v zavislosti na tom kolikaty film vyvolavas....a v belici jakou mas citlivost.....vyrobce apod...nehraje roli....
  • 0

#18 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 6 květen 2010 - 01:57:57

Musím se přidat k tomu, že jsem taky netušil, že vyvolávání barevného filmu je tak snadné, resp. o tolik snažší než ČB, který je opravdu dlouhý. Dělám si už rok barvu doma sám a pokud jsem zrovna něco nezvrtal, tak výsledky byly velmi slušné.
  • 0

#19 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 6 květen 2010 - 01:59:17

Šneku, ty pereš po bleachfixu deset minut??? Barvu? To já to dělám tedy asi tři až čtyři minuty :wink: A stačí to. I v tom návodu co tady vysel si psal asi šestkrát vymáchat.
  • 0

#20 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 6 květen 2010 - 07:06:17

Rybinin - samozrejme, ty oficialni doby jsou prehanky (. ja peru jak ty!
  • 0

#21 miiira1

miiira1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 září 2010 - 15:33:32

Zdravím.
Taky občas točím kamerou Canon 514XL. A zajímalo by mě, jaké zkušenosti máte z novým materiálem Ektachrome 100D. Jde mi o to, že dokud jsem točil na materiál 64T, tak bylo vše v pořádku. Po vyvolání té stovky ( v Německu) , jsem však byl zklamán, jelikož celý film byl přeexponován, což mě překvapilo, jelikož podlé návodu ke kameře je film vhodný. ( točí na citlivost 15-21-23DIN). Tak teď nevím jestli to byla náhoda, či špatným vyvoláním atd. Díky
  • 0

#22 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 leden 2011 - 11:54:21

film bol asi exponovaný ako 23 din, ide totiž o to, ako kamera berie kodovanie citlivosti. Sú totiž dva spôsoby 1. dvojrozsahový teda buď film 15/17DIN alebo 21/23DIN, kamera má v mieste zárezu pre citlivosť len jedenkolík, ktorý je buď stalačený (15/17DIN) alebo nie (21/23DIN) teda pri umelom svetle bez filtra vyššia hodnota z filtrom nižšia hodnota.
2. podľa citlivosti, teda kamera má ako snímač páčku (NIZO), hrebienok, alebo niekoľko tlačítok(BRAUN), podľa výrobcu, a tam potom sú aj citlivosti 15,17,19,21,23DIN,
Aj keď som film Kodak 100D ešte neskúšal, predpokladám, že je to film pre denné svetlo, a teda jeho kod na kazete je ako 19 din (vzdialenosť zárezu je predpokladám cca 12,7mm) ak je teda kazeta vložená do dvojrozsahovej kamery, tá to prečíta ako 23 DIN bez filtra, film je preexponovaný, alebo ako 21 din, ale z filtrom a potom je film podexponovaný

Ináč na AUKO je v ponuke kamera Canon 514 xl za 100Kč tuauk ce č. 1395241770, Elektro/videokamery/analogové/kamera
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních