Přejít na obsah


Fotka

Cestování a jiné sportovní aktivity s foťákem


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
99 odpovědí na toto téma

Anketa: Kolik berete na delší cesty fototechniky (57 uživatel(ů) vložilo hlas)

Kolik berete na delší cesty fototechniky

  1. Do 1kg (3 hlasy [30.00%])

    Procento hlasů: 30.00%

  2. Do 5kg (4 hlasy [40.00%])

    Procento hlasů: 40.00%

  3. Kolik se do báglu vejde :) (3 hlasy [30.00%])

    Procento hlasů: 30.00%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#1 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 2 květen 2010 - 14:07:29

Ahoj lidi,

nikde jsem tu nenašel žádnou tlachárnu pro nadšence přírody, cestování, lezení, vody, hor a toto vše a mnohé další s foťákem :).

Chtěl bych to tu pojmout tak, že tu budeme dávat fotky z cest, zkušenosti s technikou (hlavně po stránce spolehlivosti a odolnosti), vtipné zážitky s focením v cizině a jiné blbůstky co vás napadnou :twisted:...



Asi bych začal trochu u mě:

Právě teď vybírám krosnu (lépe řečeno batoh s výztuhou :D) cca o objemu 60l.
Padl mi do oka Deuter Aircontact pro 60+15l. A hlavním důvodem, proč jsem se do něj tak zakoukal je jeho pohodlné nošení (měl jsem ho zatím jenom v krámu na zkoušku v Hudysportu, kde mi ho prodavač naložil na cca 25kg a bágl sedl jako ulitý. A za druhé to je jeho propracované horní víko, které se může kdykoliv oddělat a použít to jako malý batůžek o objemu 15l...
Bezproblému pojme tu techniku, kterou bych byl ochotný s sebou tahat na 14 denní pochod :). Bágl můžete nechat někde ukrytý v lese, případně u "líných" kamarádů a ráno si přivstat, jít s tímto malým batůžkem na nějakou východovku a přitom se nebát třeba o druhý objektiv, který by jinak musel být někde nechráněný v kapse :).
Jedna velká nevýhoda týhle batožiny: je drahá :D. Ale když si člověk, vezme, že mu bágl vydrží i více než 5 let, tak to zase neni taková obrovská suma (i když kolik by za to bylo filmů, že? :D).

Máte někdo zkušenosti s nějakým jiným systémem? Berete třeba brašničku, kterou někam na bágl připnete? Jde mi spíše o jedno tělo SLR a maximálně dva objektivy, plus možná nějaký stativ (ale ten se připne kamkoliv).

Tak ať se vám tu dobře kecá :lol:...
  • 0

#2 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 2 květen 2010 - 14:17:45

už jsem to tu někde psal, s dlouhodobými výlety zkušenosti nemám, ale 2-3 dny jsem vždycky odchodil s Fomei Winner R08 (uvnitř jídlo, litr a půl pití, jedno náhradní tričko, ukradený krígl a Bronica SQ+80/2.8 --- ve spodní části náhradní trencle, dvě skla, 8-10 filmů, drobnosti jako filtry a podobě --- zvenku přivázaný stativ a v teple pod stativem provlečená bunda)
akorát kdybych měl mít ještě někde spacák a karimatku, tak to teda nevím.
  • 0

#3 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 2 květen 2010 - 14:21:03

Ypressi - jj to já mám něco podobnýho. mám Lowepro MiniTrekker AW, tam dám taky dost, ešák dokážu připnout ven, stativ taktéž, ale nedokážu si představit nějakou delší chůzi (více jak 2-3 dny). Jednak to není bágl na dlouhodobé nošení a jednak tam dám fakt jenom ty jedny trence, bundu, triko a nějakou petku :twisted:.

Spíš mě zajímá něco většího na delší dobu a aby mi pak neupadly záda :)
  • 0

#4 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 květen 2010 - 14:25:12

Myslím, že je hodně důležité si před cestou ujasnit, jaký výstup z toho focení chci. Něco jiného je cestovat za fotkama a něco jiného je cestovat za zážitkama a focením se pokusit o jejich zachycení. Mě osobně se častěji týká druhá varianta. Proto toho beru co nejméně a pokud možno, co nejuniverzálnější vybavení (u mě konkrétně většinou Hexar AF s pevným 35mm). Výstupem jsou pak diáky. Je s nimi nejméně námahy, kvalita je velmi vysoká a i prohlížení je mi nějak sympatičtější (tma, koncentrace, stačí popsat fotku jen jednou pro všechny atd...).

Když jsem nedávno odjížděl na jeden semestr do ciziny. Vzal jsem si pouze Hexara a k němu TLR (pro "výtvarnější" fotky na papír). Většinou jsem pak u sebe měl stejně jen jeden z nich.
  • 0

#5 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 květen 2010 - 14:32:34

Girmy, pekný téma, dík za něj.

S tím deutrem chybu neuděláš, já tahám Graflex 5x4 + voloviny okolo (kazety na filmy, objektivy, ...) + stativ v Deuteru Futura zde

Přijde mi na to zbytečně moc velkej, a z toho mi vychází, že na zrcadlovku plus pár objektivů atd. by ti ten 15 litrovej báglík z toho 60litrové Aircontactu měl bohatě stačit.

K trvalivosti / výdrži a ceně. Určitě 2 - 3 měsíčně jsem s Deutrem někde na výletě, svůj mám určitě někdy od roku 2005, moje žena má svůj tuším od roku 2003, zatím držej pohromadě - ta věc je prostě nezničitelná a za ty peníze určitě stojí !

Kdybych si dneska měl kupovat novej bágl o objemu mezi 60 - 80 litry na delší chození přírodou, asi bych volil stejně jako ty...
  • 0

#6 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 2 květen 2010 - 14:38:01

toz ono to moc nejde, clovek si musi uvedomit co vlastne chce, jestli jede fotit, nebo je foceni jen doplnek cesty. U me je to "jen" doplnek, standardne ssebou beru cca 2 tela (35mm), jedno na CB a jedno na dia. Stativ a spol ani nahodou - chce to vzit opravdu jen co clovek potrebuje. Obzvlast pokud planujes nejake dlouhe prechody, lezeni, pak je fototechnika spise na obtiz.

Pokud jedu nekam do hor, vetsinou to resim klasickou fotobrasnou, kterou mam hozenou v batohu, a pokud jdu tak ji mam pricvaklou dvema karabinama na ramennich popruzich, takto je krasne dostupna, ani se nemusis zastavovat + te to vyvazuje (pokud je bagl hodne tezky). Jinak 25kg bagl je fajn v krame ale po 14dnech pochodu nic moc ...:twisted:
  • 0

#7 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 květen 2010 - 14:38:40

jinak k technice.

Osvědčila se mi kombinace velkej formát plus jakékoliv malé skladné kino.

Velkým formátem na zážitkově silná místa, kde mozek a srdce ihned v momentě příchodu na dané místo začnou vysílat signály, že zde je nutné pořídit snímek, ... a kino do ruky / na krk u míst, kde si nejsem jistý, či není dobré světlo, nebo jsem prostě línej a nechce se mi vytahovat velkoformátové nádobíčko.

Z kina si pak udělám náhledy, nebo jen oskenuju a rozhoduju se, jesti na dané místo příště jít znovu.

Než jsem si pořídil graflexe, měl jsem místo něj flexaret, a k tomu kino.
  • 0

#8 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 květen 2010 - 14:39:39

Jinak 25kg bagl je fajn v krame ale po 14dnech pochodu nic moc ...:twisted:


naprostej souhlas :) :lol:
  • 0

#9 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 květen 2010 - 14:44:50

Chodím s batohem asi 80l, na boku připnutý stativ (vyvažuju petkou s vodou na druhé straně a vnitřním uspořádáním věcí), foťák a spol nosím ve fotobrašně kterou si věším za popruhy.

Výhody:
foťák po ruce, přehledné
vyvažuju tak trochu krosnu

Nevýhody:
nezapnu pláštěnku
nevidím pod nohy
nesu to na ramenech

A co takhle pro představu nosim: Pentax 645 + 45, 55, 75, 150 a 200mm, mezikroužky a hromadu drobností (filtry, filmy, fotorukáv, expozimetr...).
Vloni jsem s tím absolvoval dva kratší treky v Norsku (3 a 5 dní, mezi tím jednodenní přesun lodí a vlakem), před dvěma rokama pak dvanáctidenní trek z Norska přes Švédsko do Norska, bez možnosti doplnění zásob potravin (samotná krosna měla minimálně 25kg, s plynoucím časem se její hmostnost samozřejmě snižovala :twisted:).

V případě kinofilmu bych to řešil asi takhle, větší a těžší věci raději na záda. S VF jsem ještě na treku nebyl, tam zatím realizuju jenom jednodenní, max dvoudenní výlety.
  • 0

#10 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 2 květen 2010 - 14:45:46

Zní tahle otázka na výběr batohu, nebo obalu na foťák? :twisted:

Mám 7let Deuter Aircontact 75+10. Vypadá jako nový, akorát jej jednou ročně osprchuju, toť vše. Stál mě 5500kaček, ale rozhodně té investice nelituju, vydržel všechno, nosí se výborně - to sem s ním lezl v alpách. Vleze se do něj spousta chlastu(nejdůležitější parametr!!!). Prostě Deuter = ano. Ten můj myslím používá i Bundeswehr:)

Do čeho foťák? Vyprdnul bych se na další baťůžek, ideální je nějaká brašna, kterou připneš zvenku/navrch/pod horní přehazovací kapsu. Prostě aby byl foťák chráněný, ale po ruce.

Byl jsi někdy na horách? Tak zřejmě tušíš, jak to tam chodí. Pokud jedeš za focením, zřejmě budeš brzdou skupiny, a neužiješ si ani jednoho. Vzal bych si prostě nějaké lehké malé cvakátko, které budeš mít po ruce a těšil se z hor.
Anebo jedeš sám, a výlet podřídíš focení. tak:)
  • 0

#11 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 2 květen 2010 - 14:46:38

Jeste k tem baglum, mam uz 10let TrekSport Tatran 80, musim doporucit, jednoduchy bagl (tzn. neni se na nem co znicit, malo zipu, na druhou stranu ale i malo uchytu do hor). Za tech 10 let byl vsude mozne, a rozhodne to na nem nevypada, a to se k nemu nechovam jako v bavlnce (coz ani na letistich).

Zalezi kam chces jezdit, neco jineho je vandrovani a neco jineho vysoke hory, dalky atd.. kazde ma svoje, a kazde chce jinou vybavicku.
  • 0

#12 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 květen 2010 - 14:57:57

Anebo jedeš sám, a výlet podřídíš focení. tak:)


Jezdím sám. Alternativně buď se ženou, nebo se švagrem :)

Osvědčili se a ve většině případů se přizpůsobí focení ... :twisted:
  • 0

#13 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 2 květen 2010 - 16:04:08

Juj, jsem rád, že to tu snad nepadne k zapomnění :twisted:....

Já osobně hory miluju, vím, jak to tam chodí a nějaká ta kila jsem na zádech už měl... Jenomže dříve jsem tolik foťák neřešil (ani jsem nemohl :D, byl to digikompakt a později digizrcadlo se seťákem), ale teď už nastává období, kdy to začínám řešit hodně, protože bez něj nedám ani ránu :D, tudíž pro něj chci hezké místo, kde bude v pořádku a budu vědět, že při trochu dobrém zacházení se nic nepochroumá :)...

Hlavně tyto prázdniny jestli dopadnou dobře, tak budu skoro jenom v přírodě, takže mi na tom batohu záleží...
Je mi jasné, že brzda skupiny budu, ale naštěstí ta parta se kterou jedu, je už celkem vycepovaná :D, mají rádi moje fotky, sice remcají stále, ale pak každý ty fotky chce :lol:... Však to také znáte :D

Vím, že po dvou týdnech mě budou záda bolet tak jako tak :), ale určitě to bude bolet méně nebo za delší dobu než s krosnou, kterou mám teď z teska za necelej litřík :)...

Zaujal mě tu nápad, připnout brašnu na ramenní popruhy. Nějak si to nedokážu představit... To jako, že máte brašnu někde na hrudníku?
  • 0

#14 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 2 květen 2010 - 16:11:02

Zaujal mě tu nápad, připnout brašnu na ramenní popruhy. Nějak si to nedokážu představit... To jako, že máte brašnu někde na hrudníku?


Ano, brasna je na hrudniku, je to vcelku prakticke a pohotove.
  • 0

#15 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 květen 2010 - 16:17:50

... tak to je ale maso s tou brasnou na hrudniku... :twisted:


na druhou stranu girmy je mladej, on neco vydrzi :)
  • 0

#16 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 2 květen 2010 - 16:35:00

Pokud jedeš za focením, zřejmě budeš brzdou skupiny, a neužiješ si ani jednoho.

to můžu potvrdit

Jezdím sám. Alternativně buď se ženou, nebo se švagrem :)
Osvědčili se a ve většině případů se přizpůsobí focení ... :twisted:

to já když jdu někam s mojí přítulkou, tak mám úplně zakázané si foťák brat sebou.
  • 0

#17 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 2 květen 2010 - 16:58:18

... tak to je ale maso s tou brasnou na hrudniku... :twisted:


na druhou stranu girmy je mladej, on neco vydrzi :)


jeste jedna pripominka - chce to plochy hrudnik :lol:
  • 0

#18 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 květen 2010 - 17:07:49

... tak to je ale maso s tou brasnou na hrudniku... :twisted:


na druhou stranu girmy je mladej, on neco vydrzi :)


jeste jedna pripominka - chce to plochy hrudnik :lol:


:lol:)))) jo tak tam je ten problem, ted uz je mi to jasny :lol:
  • 0

#19 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 2 květen 2010 - 17:18:59

mno v případě určité tělesné konstituce je to ještě praktičtější, brašna sa posadí na břuch a popruhy ji jen tak lehce přidržují, ramena pak nenesou tolik váhy.. :lol: :twisted: :)
  • 0

#20 phanny

phanny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 květen 2010 - 17:39:16

A co takhle velkou polní, malou polní, masku, samopal a lopatku? Snažím se chodit jen s jedním zavazadlem, buď brašnou přes rameno, nebo s baťohem. Jakékoliv další kombinace mi přiliš připomínají výše zmíněnou zkušenost. Ale poslední dobou nosím na výlety buď TLR Mat 124n nebo sklopku 6x9 Zeiss Ikonta - ta je vůbec nej, dá se nosit v náprsní kapse.
  • 0

#21 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 2 květen 2010 - 17:46:41

Správně nabroušená lopatka je nejlepší věc na čundr!!!

-dá se s ní vykopat zákop
-dá se s ní nasekat dřevo
-dá se na ní smažit
-dá se s ní krájet
-dá se s ní bránit divé zvěři
-dá se použít jako kolík lana na celtu
-dá se s ní otevřít konzerva

... a to sem určitě ještě na něco zapomněl:)
  • 0

#22 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 2 květen 2010 - 20:18:47

Správně nabroušená lopatka je nejlepší věc na čundr!!!

-dá se s ní vykopat zákop
-dá se s ní nasekat dřevo
-dá se na ní smažit
-dá se s ní krájet
-dá se s ní bránit divé zvěři
-dá se použít jako kolík lana na celtu
-dá se s ní otevřít konzerva

... a to sem určitě ještě na něco zapomněl:)

Otevírat kazetu s kinofilmem? :twisted: :)
  • 0

#23 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 květen 2010 - 20:42:07

nasekat kinofilm po políčkách na diáky?
  • 0

#24 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 květen 2010 - 20:57:22

Polní lopatka je nejlepší zbraň v boji muže proti muži v zákopech, viz Na západní frontě klid.
  • 1

#25 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 květen 2010 - 21:04:01

Tak taky přidám svou trošku do mlýna. Poslední zkušenost s focením v přírodě je z dnešního odpoledne. Místo jsem si vyhlédnul před několika dny při projíždce na kole a zdokumentoval na kinofilm aparátem, co vozím vždy sebou. Dnes jsem se tam vydal s plnou polní. Kromě aparátů a příslušenství(stativ, filtry, brašny apod.) jsem využil následující vybavení.

1x Isuzu Trooper 2.8TD (=ideální fotobatoh)
1x Budějovický Budvar 12°C (neřídil jsem)


:twisted:
  • 0

#26 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 2 květen 2010 - 21:31:59

to já když jdu někam s mojí přítulkou, tak mám úplně zakázané si foťák brat sebou.



na mě se taky mračí, ale chápe, že v jedný ruce musím mít foťák a tou druhou se můžeme držet, když zrovna nepotřebuju zaostřit a tak:-D
ale jinak nosim dost často na společný procházky mju:II, na ten tolik naštvaná není:twisted:


jinak k tématu, když už vyrazím někam na delší dobu, beru s s sebou jen to nejnutnější, takže jedno tělo, dvě pevný skla a hromadu filmů, takže tohle nacpu opravdu kamkoliv. foťák mám pořád venku a na skla jsem našel v komoře takový ty poctivý futrály, nemusim se o ně v baťohu bát
  • 0

#27 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 2 květen 2010 - 21:46:49

Příslušenství na zádech, aparát po ruce ale schovaný v pouzdře na břiše - zacvaklý do poutek na popruzích. Popruh který je v normální poloze přes rameno se jen hodí přes krk aby se nikde nefloncal.
Na velkém vandru je jen ten zadní bágl trochu (hodně) větší. :twisted:
Vložený obrázek
  • 0

#28 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 3 květen 2010 - 09:01:58

Já zatím používám normální brašnu vloženou v batohu a pohotovostní stereofoťák na krku, expozimetr v kapse. Ale je to opruz pořád dokola sundavat batoh, vyndavat z něj brašnu abych z ní něco vylovil a zas to tam vracet. Stativ mám připevněn na jedné straně batohu, na druhé mám ukulele proti trudnomyslnosti. Zvážit jsem se neodvážil.
Ale chtěl bych inovovat na pořádný dvoukomorový batoh, kde by v jedné komoře byla technika a v druhé spacák a jídlo, aby to bylo nezávisle přístupné, přehledné a dokonalé. Třeba se to někdy povede...
Nechápu jak tu někdo může napsat že jezdí bez stativu. To je základ pro dobré fotky. Vrátit se bez fotek, to je jako bych tam nebyl. Ne že bych byl zastáncem fotek typu "Já a místní pamětihodnost", ale jednou za čas takový obrázek chci. Vrazit foťák někomu jinému do ruky má dva zásadní problémy: 1. vysvětlit, že to nemá displej a kouká se hledáčkem a 2. kompozice je vždycky jiná než chci. Bod 1. lze překonat, ale na bod 2. jedině stativ.
Na druhou stranu, kdo jezdí jen s cestovkama od hradu ke hradu, ten stativ nepotřebuje. Za tmy je v hotelu, kde není co fotit a ve dne v hradech se to nesmí. Ale to jsem myslel, že není případ temnokomorníků.
Na hyperstereo možná začnu vozit dva stativy. Doufám, že na to seženu šerpu :cry:
  • 0

#29 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 3 květen 2010 - 09:06:11

no stativ ja osobne neberu z techto duvodu (bavim se o vzdalenem cestovani, ne na blizko, tzn. CR + Evropu):
1) jezdim vetsinou daleko, bagl je plnej i bez stativu
2) fotografii beru jako doplnek cesty
3) videl nekdo Leicu na stativu ? :cry:
  • 0

#30 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 3 květen 2010 - 09:21:22

3) videl nekdo Leicu na stativu ? 8-O



:cry:
  • 0

#31 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 3 květen 2010 - 09:45:02

Nedavno jsem to resil, protoze starsi batoh mi pomalu odchazi a na delsi noseni je nepohodlny.
Se znackami Deuter, LoweAlpine, Karrimor, Ospray, Berghaus a pripadne Corazon neudelas chybu. Ale zaplatis za ne vic nez za cokoliv jineho. Onoi se ti ale odvdeci pohodlim, kvalitou a spoustou drobnych vychytavek. Zminovany Treksport byl pred temi cca 10 lety dobry, ale trochu se v te dobe zapomnel (stejne jako treba Gemma) a od te doby so navic prestehovali vyrobu nekam do Vietnamu (ci nekam tam) tak si na jejich kvalitu siti lidi dost stezuji...
Ja pri treku nejsem moc ochoten ozelet svoji fototechniku a tak tahnu vse co uznam za vhodne, ale stativ rozhodne vzdycky (fototechnika ma pak 8-10kg). Prosel jsem nekolika fazemi od noseni brasny pres rameno vedle kletru (desne to prevazuje na stranu), brasny na brise (neni videt pod nohy) az po brasnu ci fotobatoh (zalezi na predpokladanych aktivitach) pod vikem kletru. Vzhledem k tomu, ze nepotrebuju byt nijak akcni tak mi sundavani kletru pro ucely foceni nevadi a pro pripadny samostatny vylet mam moznost brat fotak bez kletru. Vim o nekolika lidech kteri to resi systemem spousty malych obalu na objektivy a pistoloveho pouzdra. Pouzdro je na boku v pohotovosti a pripadny jeden objektiv na bederaku z druhe strany. Zbytek se da pod viko kletru. V pripade vyletu nalehko se vse da pripnout na popruhy ala MAS system od Tamracu...
Jeste k batohu. Pokud jsi si jisty s velikosti a ten Deuter ti sedi (Rozhodne ber spis verzi Pro) tak ho ber. Me sesedi na zadech a po mnoha mesicich zkouseni jsem skoncil u Karrimor Jaguar ST 75-95 (krasne mi sedi a po naspani fotoveci dovnitr mam jeste 45-50l na veci a pripadne ten nastavec...
  • 0

#32 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 3 květen 2010 - 11:02:44

no stativ ja osobne neberu z techto duvodu (bavim se o vzdalenem cestovani, ne na blizko, tzn. CR + Evropu):
1) jezdim vetsinou daleko, bagl je plnej i bez stativu
2) fotografii beru jako doplnek cesty
3) videl nekdo Leicu na stativu ? 8-O


S tím stativem to máš těžký :-P Ano, dá se bez něj existovat, z ruky se dají dělat fotky ve velmi slušné nejen Leicou, jde o i Bronicou ETR, úplně bez problémů je to pak u fullframe DSLR, kde jde upravit citlivost - tohle je celkem v pohodě.
Jenže obvykle brzy narazíš na nějaké limity - noční fotka s dlouhou expozicí, požadavek na mázlou vodu, zájem o vícenásobnou expozici pro HDR (připouštím, že to poslední není u analogu tak horké) - každopádně se toho ale najde dost v analogu i digi a člověka pak často absence stativu hodně zamrzí. Už jen proto, že zákon schválnosti je neúprosný - pokud si stativ necháš doma, tak je skoro jistota, že tě nejvíc zaujmou náměty z výše uvedené oblasti :cry:
  • 0

#33 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 3 květen 2010 - 11:07:28

Jinak zcela obecně si myslím, že tuto problematiku dokonale shrnul jeden ze zakladatelů photo.net (jméno mi vypadlo, ale citát je autentický): "Motiv vzdálený více než 5 minut chůze od místa, kde jde zaparkovat autem, nemůže být fotogenický" 8-O :cry:

A trochu vážněji bych plně podepsal názor, který se tu objevil - člověk se prostě musí předem jednoznačno rozhodnout, jestli jde/jede opravdu fotit anebo zda jde primárně na výlet, na kterém chce udělat i nějaké fotky. Rozdíl mezi přístupem je v těchto situacích dost zásadní a moc mezi tím není k nalezení nějaký kompromisní střed - buď to nebo ono...
  • 0

#34 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 3 květen 2010 - 11:20:18

Co se týče batohu, tak jsem se vrátil trochu v čase a opět pořídil krosnu. Ovšem opravdu krosnu s vnější konstrukcí.

Vložený obrázek

Doba ovšem pokročila, takže provedení s těmi starými nedá srovnat. Má to dvě velké oddělené komory a spacák se nosí úplně mimo ně, takže hafo místa o kapsách ani nemluvě.

Cenově nevychází špatně, ale bohužel je třeba nechat si ji poslat ze států.
  • 0

#35 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 3 květen 2010 - 11:43:34

Co takhle nechat si ušít batohy na míru. Možná kdyby nás bylo víc, tak by jsme dosáhli i zajímavé ceny. Nechal jsem si ušít batoh na turistikuu řemeslníka, jehož batohy sešly všechny osumi tisícovky a jsem max. spokojen. Je jen třeba se dohodnout jak by měl batoh vypadat.
  • 0

#36 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 3 květen 2010 - 11:47:56

Otázkou je, jestli se dohodném najednotném modelu. Mně osobně zajímala taková krosnová varianta se dvěmi oddělitelnými sekcemi, přičemž by se ta horní mohla dát odebrat a nahradit třeba kufýrkem. A taky by to mohlo mít nějaké nožičky, nerad pokládám batoh do bahna či velmi mokré trávy.
Možná si moc vymýšlím, tak mně neberte příliš vážně.
  • 0

#37 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 3 květen 2010 - 11:51:56

Je jen třeba se dohodnout jak by měl batoh vypadat.

Myslíte, že se najdou i jen 2 lidi, kteří budou mít stejnou představu.
  • 0

#38 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 3 květen 2010 - 11:55:04

A heleťmese. Ouplně stejný názor, jako já. Myslím si, že pokud se rozvine debata, tak dojdeme tak ke dvěma až třema variantám.
Chtělo by to brainstorming.
  • 0

#39 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 3 květen 2010 - 11:57:09

Je jen třeba se dohodnout jak by měl batoh vypadat.

Myslíte, že se najdou i jen 2 lidi, kteří budou mít stejnou představu.


Myslím, že potřeby budou velmi podobné
  • 0

#40 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 3 květen 2010 - 12:10:37

Vážení kolegové, jako jezevec, pohybující se po důvěrně známých a stále
obnovovaných cestách, cíleně odmítající trávit organizovanou dovolenou v
daleké cizině a jako chodec - cyklista mám v blízkém okolí stále zajímavá
místa, kam musím vynést potřebné z celé hromady haraburdí. Denní shon
a "známá okoukaná místa", která míjím bez povšimnutí, mnohdy překvapí
nečekaným námětem. Při pohledu na grafiky Prof. Ladislava Čepeláka, z
nichž mnoho vzniklo právě na Slánsku, jeho akvatinty s krajinnými prvky,
připomínající takřka grafické pojetí fotografického obrazu, mne inspirují k
neustálému hledání námětů v okruhu, blízkém mému srdci. Pokud musím
cestovat, beru s sebou pouze mini výbavu. Obhlédnout zajímavá místa za
pomoci formátových masek 24x36 / 58x58 / 4x5" třeba na kole, vybrat z
šrotiště pro konkrétní a promyšlený námět vhodné vybavení a za nastalé
ideální situace vyrazit se mi osvědčilo více, než nekonečné pochody s tak neforemným břemenem, přinášejícím pouze zbytečně exponované filmy.
Fotografuji výhradně sám, nechci být ničím vyrušován a pouze za těchto okolností se mohu se plně soustředit na tvůrčí práci. "Stádnímu systému"
se snažím vyhýbat, jak jen mohu. Při práci s cennou technikou jsem vždy
ozbrojen tak, abych mohl účinně bránit svůj život a fotografické vybavení
před případnými "zájemci...". V "Zatuchlé Kotlině" bývá v poslední době a
příslušných lokalitách často nezvykle dusno a agresivita stále roste. Erik
  • 0

#41 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 3 květen 2010 - 12:56:19

A heleťmese. Ouplně stejný názor, jako já. Myslím si, že pokud se rozvine debata, tak dojdeme tak ke dvěma až třema variantám.
Chtělo by to brainstorming.


prohledejte starsi vlakna, uz to tu bylo, Eda to resila s Gemmou.
  • 0

#42 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 3 květen 2010 - 16:34:49

"Motiv vzdálený více než 5 minut chůze od místa, kde jde zaparkovat autem, nemůže být fotogenický"

tohle tu onehda hlásal martin z bzenca
  • 0

#43 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 3 květen 2010 - 16:43:36

To vypadá zajímavě :lol:...

Ale já jsem ten doatz zamyšlel původně, že chci vyrazit s přáteli do přírody a vážněji než momentky fotit spíš když se někde utáboříme :(... Takže mě možná bude vyvovat ten deuter...

bobrb - to se právě ještě trápim, ten ne pro vypadá dost podobně... ale na zádech jsem ho neměl...
  • 0

#44 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 květen 2010 - 16:43:57

"Motiv vzdálený více než 5 minut chůze od místa, kde jde zaparkovat autem, nemůže být fotogenický"

tohle tu onehda hlásal martin z bzenca


a v určitých konkrétních situasích mu musím dát za pravdu :lol:.
  • 0

#45 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 3 květen 2010 - 16:53:06

No jelikož jsem řidiček necelý měsíc, tak s tím nemůžu souhlasit :lol:
  • 0

#46 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 květen 2010 - 16:58:52

Na delší cesty (mimo ČR, všechno na hrbu) beru jenom kino. I tak je toho hodně. Jenom filtry jsou na brašnu. Pro kino batoh přímo nesnáším. Přijde mě to silně nepraktické.
Na kratší cesty, nebo když jedu autmo, beru batoh. Tam již nemám žádné velké nároky. Prostě se to tam musí jen vejít a musí jít přicvaknout pouydro na jednu SLR s jedním objektivem. Tohle mám vyřešené Gemou a "pistolovým" pouzdrem Tamrac zoom 14, kam se vejde maximálně EOS300 s BG, EOS50 s BG ani omylem. Ale vejde se do něj i dvouočko, nebo sklopka, obojí s expozimetrem.......
  • 0

#47 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 3 květen 2010 - 18:51:20

"Motiv vzdálený více než 5 minut chůze od místa, kde jde zaparkovat autem, nemůže být fotogenický"

tohle tu onehda hlásal martin z bzenca


Citovalo to víc lidí, tuším že v ČR jsem tento výrok dost rozšířil i já (jak na staré Fotozóně, tak tuším i v nějakém článku na Paladixu), ale jsem fakt přesvědčen, že to pochází z Photo.Net, byl tam nějaký fakt podařený lehce ironický článek na toto.
Nějak se mi to ale přes Google nepovedlo najít, je to fakt staré. Ten chlapík co to napsal se jmenoval nějak podobně jako bývalý ředitel amerického FEDu (myslím centrální banku, ne ruské foťáky :lol: ), tuším Greensprun nebo tak nějak.
  • 0

#48 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 3 květen 2010 - 21:44:58

To vypadá zajímavě :roll:...

Ale já jsem ten doatz zamyšlel původně, že chci vyrazit s přáteli do přírody a vážněji než momentky fotit spíš když se někde utáboříme :lol:... Takže mě možná bude vyvovat ten deuter...

bobrb - to se právě ještě trápim, ten ne pro vypadá dost podobně... ale na zádech jsem ho neměl...

Rozmysli si kolik toho chces/zvladnes tahat a kolik to zabira mista. Idealne si to sbal a dojdi s tim do kramu a vyzkousej v tom batohu...

Aircontact Pro ma lepsi zada a predni plneni, ktere se ti muze hodit pro pristup k nefoto vecem
  • 0

#49 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 květen 2010 - 14:28:32

K původnímu příspěvku - Deuter 65+15 mám od sezóny 2002. Je to dobrý batoh, funkční dodnes. Opravy na něm již byly, ale nepříliš závažné - povolený šev u popruhu pod víkem, drobné trhliny ve vysouvací části jsem zalepil spec. páskou od Rakoncaje a nechal být.
Batoh vydržel 2x expedici do Indie - Ladaku, několik výprav na 4 tis. v Alpách a párkrát do Tater.
Chce to hlavně pořádně si usadit popruhy na postavu, to chvíli trvá. Ale jinak je tam velká rezerva v životnosti při častém a celkem hrubém zacházení s velkou zátěží. Je to ale naprosto nevhodný typ na nošení poloprázdného batohu, pak jsou lepší jiné tyty, prázdná hmotnost je cca 2,8 kg.
Fotobrašnu k tomu mám přes rameno, používám 3 různé velikosti podle toho, kolik mám u sebe vybavení. Nosím to šikmo přes rameno, takže se hmotnost foto roznese a nese se to dobře až tak do 5 kg hmotnosti fotobrašny + 20 kg batoh na zádech.
Batoh nevyddrží nic na dešti, skvělá je ale pláštěnka Deuter (stojí asi 700), pak není problémem ani extrémní průtrž mračen spojená se silným větrem.
Drobné poškození vzniklo při cestování v Indii, ale zjistil jsem to až dodatečně po ávratu domů.
Cenu bych neřešil, zde naprosto odpovídá kvalitě výrobku.
PL
  • 0

#50 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 4 květen 2010 - 18:32:23

Tak paráda :idea:... jdu do Deutera :wink:... Ještě si musim rozmyslet co budu tahta, ale setjně 15L ten prostor je až dost :wink:... takže to bude OK :)... Nejspíš si zajdu o víkendu do Hudy a pořádně to prozkoušim, nechám si to naložit... :)

Jinak mám jednu novou fotografickou příhodu :D...

Dnes jsem šel ze školy a měl jsem jen tak v ruce foťák a teď ke mně přiběhl chlápek a začal si se mnou povídat o klasický fotce :)... nebyl jste to náhodou někdo z vás? :D
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních