Přejít na obsah


Fotka

Jak na zvětšeniny 162cm*108cm z kinofilmu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
57 odpovědí na toto téma

#1 indark

indark

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 květen 2010 - 19:51:15

Zdravím, žádám o další radu 8-O :

Chtěl bych dělat zvětšeniny na FOMASPEED 311 N 108 cmx10m (role).

Před pár lety jsem ve škole nazvětšoval pár filmů, ale jinak jsem začátečník.

Potřeboval bych poradit s výběrem vybavení a vlastně úplně se vším, protože ve všem tápu.

Mám možnost koupit Zvětšovák KAISER 60 s objektivem Rodenstock Rodagon 5,6/f- 80mm, za 1000,- Kč. Je to dobrá koupě? Bude to na můj záměr vhodné? Lze 80mm použít na kinofilm, když chci tak velké zvětšeniny?

Je vůbec možné mít na tak velké zvětšenině ostré zrno(chci velké ostré zrno a vysoký kontrast)?
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 19 květen 2010 - 19:57:15

Ahoj,
začínat na takovém velkém formátu nebude žádná sranda, až bych rekl ze je to silenstvi, ale budiz, treba ti to pujde 8-O

S 80mm (a se svetelnosti 5.6 bys na to uz ani nevidel..) objektivem takovou zvetseninu nikdy neudelas pri kloudne vzdalenosti zvetsovaku. Ono i s tou padesatkou to bude tak kolem dvou a pul metru... Ostre zrno realne je, ovsem to bude taky vyzadovat spickovy objektiv a naprosto stabilni zvetsovak i desku (zed). A co se tyce vyvolavani takovych papiru, tak to snad jedine v trubkach...
  • 0

#3 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 19 květen 2010 - 20:37:38

Ten zvětšovák bych bejt tebou koupil. Zdá se mi to docela zadarmo.
Největší jsem zvětšoval jednou jedinkrát 70x50cm a krom dlouhý expoziční doby (třeba i 15minut) jsem neměl žádnej problém.
Počítej ale s tím, že z kina budeš 80mm objektivem takhle velkej formát zvětšovat klidně z 5metrů. takže to chce papír našpendlit na zeď a zvětšovat to třeba přez celou chodbu.
Pak ještě bude oříšek vyvolání. Jako mysku bys mohl použít přední kryt od zářivky a v něm papír vyvolávat protahováním (nebo koupit obří misku.)
Přezušení by se možná dalo zvládnout ve vaně v čistý vodě a ustálení se dá vyřešit tak, že ustalovač natíráš molitanovou houbou na fotku položenou na zemi, nebo podobným způsobem jako samotný vyvolání.



možná by tě zajímalo že mám doma uplně čerstvej papír. Fomaspeed. role 5x1,2 metrů. A nutně se toho potřebuju zbavit. Je to papír s proměnnou gradací což je pro tyhle formáty fajn.
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 19 květen 2010 - 20:55:07

Miska se dá taky nahradit ohrádkou z prken a kusem igelitu. Objetiv: zaměřil bych se na 50/2.8 (minimálně Rodagon nebo Componon S), případně WA objektivy 40mm.


Upřímě, ani po letech s černobílou fotografií si na tak velké fotografie netroufám, popravdě končim na 30x40. Bude to ale asi taky tím, že jsem v některých věcech puntičkách a perfekcionista - tedy v technickém zpracování fotografií jako ostrost, tonalita... a tak mívám občas pocit, že to upřednostňuju před obsahovou stránkou svých fotografií. pociťuju to pak třeba na srazech, kde vidím fotky ostatních, který třeba nejsou technicky tak dobrý, ale je to tam, mají duši, narozdíl od mých statických, dokumentačních záběrů.
  • 0

#5 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 19 květen 2010 - 21:13:12

Jinak jestli neznas ten film, tak tady je kousek jak zvetsuje (zvetsoval?) James Nachtwey

  • 0

#6 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 květen 2010 - 21:34:27

Zdravim,

asi ma tu ukamenujete, ale nemozem si pomoct.

``TO UZ VAZNE Z TEJ ROZKOSE NEVIETE CO SO SEBOU??''

:D kokoz, 162x108cm mno a teraz chlapi a damy co uz mame za sebou par papierov, da sa tu nieco poradit?? inak som si nefsimol, ze by prestali predavat 18x24 popripade 24x30, hmm tak na aku ... 162x108 ved to sa nezmesti ani do muzea, bilbordy si radsej daj tlacit, je to lacnejsie ako foto papier.

``Je vůbec možné mít na tak velké zvětšenině ostré zrno(chci velké ostré zrno a vysoký kontrast)?'' ved na takej zvacsenine nist okrem zrna mat nebudes, ostre bude len vtedy ak vies zaostrit.

fakt poucne vlakno :D nist to zato, ale niekedy mam pocit, ze ludia namiesto toho aby nieco vyfotili radsej hladaju sposob akym si to co najviac zkomplikovat aby sa potom mohli vyhovarat, ze fotken neni su lebo technika je na hovno...

este raz sorry ak som blby, ale nedalo mi to :P :D :D :D

zatim...
  • 0

#7 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 květen 2010 - 22:23:48

Indarku, ogaro, tebe bych chtěél poznat. Už sa nejaký ten měsíc s tú fotografiíjú plácám, ale totok mne ešče nenapadlo.

Jinak to co psali předřečníci, tak na tom neco bude. 8-O
  • 0

#8 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 19 květen 2010 - 22:26:21

manutara:

Takhle velká plocha se možná v některých případech vyplatí vytisknout.
Co se týče toho zrna tak se musí počítat s tím, že takhle velkou fotku člověk pozoruje z velké vzdálenosti tak-že by se ostrost měla počítat poměrem k velikosti formátu.
(jinak u 60x40 se mi zrno zaostřije líp než u 18x24 což je asi paradox)
  • 0

#9 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 19 květen 2010 - 22:36:16

nechápu, proč toho člověka odrazujete, vždyť účel světí prostředky...

Viděl jsem podobně velké fotky Tomáše Bicana - ručně zvětšované z noblexu na rc papíry. Byl to nádherný zážitek...
Součást výstavy byl tehdy i pěkný článek o tom, jak to celé zvětšoval. Volal ve vaně a zvětšoval z palandy na zem 8-O. No a těch asi 20 fotek dělal tuším snad měsíc...
  • 0

#10 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 19 květen 2010 - 23:08:05

Ty vole ale že na začiatočníka je to teda riadna fuška takúto plachtu nazväčšovať.
Osobne si myslím že na takéto niečo by mal mať človek aspoň aké také skúsenosti.
A teda neviem si predstaviť kvalitu fotky týchto rozmerov zväčšovanú z kinofilmu. 8-O
  • 0

#11 Tessar

Tessar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 květen 2010 - 23:19:20

Na tohle bych se, s prominutím, vyprdl. Leda že bych snad zkusil vyrobit X zvětšenin v nějakém lidském rozměru a ty pak srovnal a slepil do sebe. A když by se mi zmátlo pořadí, nebyl by to omyl, ale postmoderna.
  • 0

#12 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 20 květen 2010 - 02:12:23

mno esli tou možností koupě myslíě tohle:

http://paladix.cz/ba....php?adid=98525

tak ti bude pořád ještě chybět minimálně tyčka, na kterou to dáš:evil:

kde a kdy bude výstava? :!:
  • 0

#13 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 květen 2010 - 07:02:55

Já jsem si při vyvolávání nadměrně velkých papírů pomáhal tak, že jsem nanášel vývojku a přerušovač na papíry vatou - na igelitu na stole, pod červenou žárovkou v rýsovací polohovací lampě.
Ustalování a praní pak probíhalo v plastové vaničce.
PL
  • 0

#14 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 květen 2010 - 07:12:59

Ještě něco - na tak velký formát bych to asi nejdřív zkusil tak, že bych film nechal naskenovat v nějakém studiu, kde jsou na to skutečně dobře vybavení, taky aby se podívali, jestli není potřeba udělat sem tam retuš, a nechal bych to po několika kontrolních zkouškách vytisknout na plotru.
Asi to není temnokomornické řešení, ale do začátku z toho bude alespoň něco použitelného.
Já mám takhle v práci na stěně fotku 60x90 cm z kinofilmu, a je to dobré jak z dálky, tak z 30 cm.
Ale je to mimořádně vydařený snímek a jenom příprava a vytištění samotné stálo asi 1000 Kč, ve studiu to chystali několik dní. PL
  • 0

#15 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 květen 2010 - 07:18:54

Něco takového jsem naposledy viděl v seriálu Arabela. Fotil to Prakticou a byla z toho fotka v životní velikosti. Ale tam se vůbec čarovalo o sto šest...

Vložený obrázek

Kdoví, co je dnes s Janou Nagyovou. Byla to mimořádně vydařená samička. Pamatuji si, že si ji tehdy koupil nějaký Němec, ještě než byl seriál dovysílaný...
  • 0

#16 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 20 květen 2010 - 07:22:15

tož já vám nevím, chlapi, indark se tady ptá, jaký si má pořídit železo na velký plachty z kina?
a vy mu píšete, že si má nejdřív natrénovat zvětšování na menší papíry.
Tož však on si to ošahá nejdřív na menší papíry, než spustí plachty, ale musí mít něco, čím to nazvětšuje, tj. to železo :evil:
Kdybych věděla, co potřebuje, tož mu to písnu, ale já jedu jen na SF a vejš.
  • 0

#17 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 květen 2010 - 07:43:57

To se rozumí tak nějak samo sebou, že zvětšovák se otočí na vodorovně, tažíží olověným závažím na pořádném stole, na papír se přichystá velké rýsovací prkno z laťovky, aby to nebylo křivé, no a předem se nachystá pozice zvětšováku a prkna, aby to bylo dostatečně kolmé. Zkušebně se zaostří podle nějakého jiného vzorového obrázku na tu dálku, a pak bude potřeba asistent, hlavní člověk bude u obrazu, a asistent bude točit zaostřováním se a tam podle pokynů. A během expozice nesmí nikdo chodit okolo, aby se netřepala podlaha.
A hlavně musí být dokonalá tma, osvity budou dlouhé a obrázek tmavý, takže vliv parazitních pronikajících světel bude relativně velký.
A hlavně pevné nervy, když se to nebude dařit.
PL
  • 0

#18 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 20 květen 2010 - 07:46:50

Osobně bych možná v případě, že bych se této myšlenky nemohl zbavit zkusil pro zvětšování použít kvalitní promítačku s colorplanem nebo podobným sklem a film vrzl do antinewton rámečku. Exponoval bych krytkou, papír na zeď.. Když už nic, alespoň bych opravdu solidně viděl, co mám zaostřeno,mohl bych si v rámci možností maximálně srovnat roviny atd., narozdíl od absolutní tmy, která by v případě klasického zvětšováku při tomto rozměru byla. Při sledování diáků / provia/ promítnutých na tento rozměr z pozorovací vzdálenosti je obraz vytvořený zmíněným colorplanem naprosto brilantní / v rámci kinofilmu, samozřejmě/ , včetně rohů , takže fotografie by mohla být v případě užití adekvátního filmu a snímacího objektivu do jisté míry také koukatelná . O nějakém zvlášť ostrém zrnu bych si raději ovšem každopádně nechal zdát. Ale jinak je to úchylárna, nemůžu si pomoct. :evil:
  • 0

#19 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 20 květen 2010 - 08:27:51

Docela ho chápu i nechápu. Já za sebou nemám ještě ani 10 nazvětšovanejch fotek na 18x24 a už přemejšlím jak to budu dělat na 50x60 (a vím že nijak).
  • 0

#20 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 květen 2010 - 08:34:20

Ranko,

mno radte radte a mozno tu niekomu napadne urobit taky rozmer na baryt a lestit za studena na skle emulziou dole. tak potom bude treba poradit kde najst bezchybne zrkadlove sklo rozmeru 170x120cm :D :D :D

Brian:
``Co se týče toho zrna tak se musí počítat s tím, že takhle velkou fotku člověk pozoruje z velké vzdálenosti tak-že by se ostrost měla počítat poměrem k velikosti formátu.
(jinak u 60x40 se mi zrno zaostřije líp než u 18x24 což je asi paradox)''

to mi bolo hned jasne, ze na to clovek niedigiopica nebude pozerat lupou z dvoch centimetrov, a to zrno, 60x40 sa zaostruje lepsie ako 18x24, skusenost s 60x40 nemam, ale mozem ti len verit a dat za pravdu pretoze pri 18x24 zaostrit na zrno nedokazem z dovodu, ze ho jednoducho nevidim (ani lupou a to mam peknu 5x aspherical ;) )


zatim...
  • 0

#21 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 květen 2010 - 09:33:51

Něco takového jsem naposledy viděl v seriálu Arabela. ...

arabela za kilo, tenkrát, taky jsem si kolikrát na ten snímek vzpoměl :evil:
to byl asi kamarád z fotokroužku, kde měli pořádný vybavení na veliký zvětšování
možná to ošulili, je to čarodějnickej seriál - udělali to erzetkou a vydávali za výstup z praktiky
  • 0

#22 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 20 květen 2010 - 10:39:02

na takhle velký zvětšeniny bych asi doporučil pohledat Carl Zeiss Biogon-S 5.6/40, je optimalizovanej pro poměry zvětšení kolem 40x
dále zvětšovák... no. čim pevnější, tim lepší.
pak to chce laserovej kalibrátor, abys měl všechny roviny rovný a paralelní.

joa taky hromadu trpělivosti a černýho kartonu, abys měl všechny části na zvětšenině s takovou tonalitou, jakou si představuješ.

hodně štěstí!
  • 0

#23 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 20 květen 2010 - 13:00:22

Na kontrolu paralelnosti rovin existuje poměrně jednoduchý trik:

promítnout na zeď pouze rámeček a přeměřit délky jednotlivých stran + ev. pravoúhlost rohů (ale to už není nutné - pokud přesně sedí délky stran, bodou rohy pravoúhlé). Je to mimořádně přesná metoda. Pro jistotu lze přeměřit (šuplerou), jestli jsou shodné i délky stran přímo rámečku.

Dar přítele Lasera není nebytný :evil:
  • 0

#24 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 květen 2010 - 16:36:34

Je to pěkná myšlenka nazvětšovat si z kinofilmu takový pěkný obrázek. za mě můžu říci jen jak bych nad tím uvažoval já:
- zvětšovák pěkně vodorovně na volnou stěnu zkusit nasvítit požadovanou velikost zvětšeniny.
- počítat asi s opravdu dlouhými časy a nejprvě si nasvítit několik výřezů ze zvětšeniny třeba na 30x24 pro zjištění kontrastu atd.
- maximální zatemnění a pokud možno zamezení odrazu parazitního světla bude asi velmi důlezité při dlouhých časech expozice
- chemii bych umístil do lavorů, truhlíků atd. a fotografie bych asi protahoval abych nemusel míchat vývojky 30 litrů
- jak bylo řečeno pomocník kvůli ostření bude nutností
- horší to bude asi s čistotou a nečistotami na negativu, které budou při takovém zvětšení dost patrné (možná by to mohlo znamenat zbytečné zklamání a nenaplnění očekávání z výsledné zvětšeniny)

Dále bych upozornil, že zvětšovák za 1000,- by byl asi jen jednou menší položkou z celé ceny, protože papíry (plus pokusné výřezy na menší papíry) půjdou nejspíš do tisíců a chemie ve větším množství nebude také nezanedbatelná částka

Rozhodně bych, ale neodrazoval myslím, že výsledek by nemusel být špatný a rád bych se někdy na takovou zvětšeninu podíval. Nejvíc jsem viděl asi na stěně ve Fome, ale to nebylo nejspíš z kinofilmu.
  • 0

#25 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 květen 2010 - 20:51:13

doporucuji shlednout film Zvetsenina jak se zvetsuje na zed :roll:
  • 0

#26 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 20 květen 2010 - 21:51:43

A tak takova zvetsenina, to je pekna vyzva... Pro me jako krajinare spis VYZVA :roll:
Ale tohle snad ma byt momentka/reportaz a to jeste pomerne stylizovana? Viz. dotaz na Ackermana?
Komora na takovej format podle me chce uz dost penez a mista. Ja se treba do komory cca 4x5m vlezu tak akorat pekne s 50x70 a mam pocit, ze kdybych mel delat vic, docela bych si tam prekazel. Ale jako nouzovka proc ne, na nejakou soustavnou tvorbu by to chtelo mista jeste vic...
A uz mas nachystanej negativ?
Ja bych se, obzvlaste pokud nemas jeste komoru, k nekomu vnutil, aby te trosku zaucil a zaroven bys videl, co muzes cekat od tak velke zvetseniny. Domaci komoru bych zaridil na mensi format a az budu mit nazvetsovano a nachystano, tak bych se pokusil, vnutit se do nejake komory s laborantem, ktery uz neco takovyho delal...
Osobne si myslim, ze pro kusovou vyrobu se to i financne vyplati a minimalne odkoukas, jak nato...

Bohousek
  • 0

#27 indark

indark

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 květen 2010 - 23:50:49

Všem vám moc děkuju za odpovědi! :roll:
Jak moc velkej vliv na kvalitu při tomhle zvětšení bude mít zvětšovací objektiv? Ten Carl Zeiss Biogon-S 5.6/40 je absolutně mimo moje finanční možnosti.
Myslíte, že ten Rodenstock Rodagon 5,6/f- 80mm bude stačit?
Nemám se spíš kouknout po kratším ohnisku?
Nebo by byl vhodnější světelnější objektiv?
Dá se ta světelnost dohnat silnější lampou?
Určitě začnu menším formátem zvětšenin. A až získám nějaké dovednosti půjdu dál. Ještě jednou díky!
  • 0

#28 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 20 květen 2010 - 23:55:40

S osmdesatkou na to rovnou zapomen, vazne, ver mi. Svetelnejsi objektivy se hodi, nestravis u toho pak mladi. Lampou se dohnat neda, silnejsi nez vyrobcem doporucena zarovka neni dobry napad...
  • 0

#29 indark

indark

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 květen 2010 - 00:31:03

Díky! Promiň, že se ptám podruhé, nějak jsem přehlédl tvou první odpověď.
  • 0

#30 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 21 květen 2010 - 07:08:25

doporucuji shlednout film Zvetsenina jak se zvetsuje na zed :roll:


Vzal jsi mi to přímo z úst :wink: http://en.wikipedia.org/wiki/Blowup


Jinak bych se s takhle velkými fotografiemi doma nemazal. Někde v dokumentu o Štreitovy je taky podobné divadlo se zvětšováním velké plochy a nadržují asi 3-4 lidé.

P.S. Zkus si spočítat náklady (papír, chemie, čas), přidej prostory kde celou věc spáchat, jak vypnout.

Možná tohle bude levnější, kvalitnější a třeba zbudou i peníze na grafika, který ti snímek upraví dle přání a připravý pro osvit na baryt.

http://www.thaliapicta.cz/lightjet.php

Ještě něco dělali na Petřinách. Zkus se zeptat ještě zde:
http://www.fotoinfo.cz/index.php

P.P.S. Asi už máš vymyšleno, ale co s takhle velkou plachtou dál? Výstava je supr, ale kde pak uložit?
  • 0

#31 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 21 květen 2010 - 08:38:14

z kinofilmu jsem zkoušel taky max 50 na 60 ale na středoformat to jde bez problemu fotky cca 103 cm na 85 cm jdou bez problemu mam velike nadoby cca 9 litru stači na lazen a nadobu ano je to pracne naročne duležite je mit dobře nafoceno at se nemusi přidavat skoro vubec tvrdy filtr pak je to špatne velike zrna projevuje se druh filmu vyvolani vše souvisi se vším koukat je dobre na obr zae vzdal od 1metru jinak to nema ani smyslpoužil jsem kentmery s možnosti měnit tvrdost a foma n je to dost naročne dělat za penize nikdo to nezapalti a pro sebe tolik velikych mistnosti nemaš
  • 0

#32 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 21 květen 2010 - 09:40:26

Všem vám moc děkuju za odpovědi! :oops:
Jak moc velkej vliv na kvalitu při tomhle zvětšení bude mít zvětšovací objektiv? Ten Carl Zeiss Biogon-S 5.6/40 je absolutně mimo moje finanční možnosti.
Myslíte, že ten Rodenstock Rodagon 5,6/f- 80mm bude stačit?
Nemám se spíš kouknout po kratším ohnisku?
Nebo by byl vhodnější světelnější objektiv?
Dá se ta světelnost dohnat silnější lampou?
Určitě začnu menším formátem zvětšenin. A až získám nějaké dovednosti půjdu dál. Ještě jednou díky!


na ebay se daj relativně levně (když nepospícháš) sehnat WA skla. budeš se sice víc prát s vinětací, ale jsou optimalizovaný pro větší poměry zvětšení (normální skla končej u 20x). Apo-Componony HM 4/45, 4/40, WA Rodagony 4/40mm... Nikon dělá EL-Nikkor 4/40, taky určenej pro větší zvětšení (mam jeden doma, ale díky atypickýmu závitu - byl v nějakym reprografickym zařízení - jsem he ještě netestoval). pokud dobře počítám, tak potřebuje 45x zvětšení - to na ostrý zrno bez WA skla zapomeň (a upřímně - asi by to chtělo čistej kondenzor s bodovym zdrojem světla...).

mimochodem - fy Leitz vyrábí naprosto úžasný zvětšováky, pro kinofilm jsou to Focomaty 1, nebo Valoy, z novějších V35. zrovna ten Valoy (typ II) by připadal v úvahu - má ostření řešeno helikoidem (jako je to u objektivů snímacích), vzhledem k výrobní tolerancím je velmi nepravděpodobné, že bys kdy musel řešit seřízení roviny film - objektiv (protože to metodou, kteoru popsal Fabius, nevyovnáš) a navíc se daj sehnat kolem 50 EUR. obrovskou výhodou je neskutečná propustnost jednoduchýho kondenzoru, kterej ten zvětšovák má - opravdu nebudeš mít problém s příliš dlouhejma osvitama.

poslední možností by bylo použití kvalitního snímacího objektivu - páč se pohybuješ v poměrech zvětšení, který jsou zhruba na úrovni poměrů zmenšení při běžnym focení... takovej Biogon 25/2.8 by nebyl marnej. samozřejmě ten symetrickej do dálkoměru, proboha jen ne skla do zrcadlovek (a pakliže, pak symetrický konstrukce - nejlíp nějaký makroobjektivy - kvůli jejich optimalizaci k reprodukčním účelum).

mi nějak už nic lepšího asi nenapadá...
  • 0

#33 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 květen 2010 - 10:51:31

Něco takového jsem naposledy viděl v seriálu Arabela. ...

arabela za kilo, tenkrát, taky jsem si kolikrát na ten snímek vzpoměl :oops:


JOJO, TAKY MI TO TEHDY NESLO DO HLAVY
zrovna jsem tou dobou vykonaval praxi v zavodu velkometraznich zvetsenin v Parizske (100x150 tam byla mala fotka, bezne 300x600) a divil se, jak mohla metrovka stat kilo... ale jak pise Radim, zrejme fotogkrouzek a material zdarma...
  • 0

#34 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 květen 2010 - 10:57:11

S osmdesatkou na to rovnou zapomen, vazne, ver mi. Svetelnejsi objektivy se hodi, nestravis u toho pak mladi. Lampou se dohnat neda, silnejsi nez vyrobcem doporucena zarovka neni dobry napad...


Dovolím si nesouhlasit.

Světelnější objektiv = pouze větší komfort při ostření, na zvětšování stejně nutno dobře clonit

Lampou se to dohnat dá. Pokud je zvětšováku od výrobce cca 1-2000W tak jsi na expozici 10-15 vt. / f8
  • 0

#35 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 květen 2010 - 11:27:42

Já teda tazatele taky klidně podpořim.Z kinofilmu mám teda zkušenosti jen s formátem 50x70, ale dělal jem to taky kdysi dávno (asi před 20 lety) jako úplnej začátečník a dneska, když se na tu zvětšeninu podívám, tak si říkám jak jsem to moh´tenkrát dokázat. Krásný, naprosto ostrý zrno, perfektní tonatita (a žádný nadržování, vykrejvání). Myslim, že by to ten dvojnásobnej formát uneslo. Byl to Ilford Pan400, volanej v ID11 stock, MG4 s Meogonem 5,6/60 stál na vyšším stole a promítal na podlahu na Agfa MCC 111. Čas si nepamatuju, ale žádná tragedie. Tenkrát mi to přišlo jako hračka, za hodinku byla fotka hotová. Jak jsem psal do dneška se tomu divim, asi to chce taky troch štěstí.
  • 0

#36 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 květen 2010 - 12:26:47

Jako snad každý, i já se v mládí pokoušel dělat plakátovky, od kohosi jsem vysomroval dokument papír v roli, problém byl jak se světlem, tak s ostrostí - dost příšerný zvětšovák Krokus 66 měl výhodu velké světelné skříně, tak snesl 500w žárovku se zrcadlem, ale pak to zase bylo dost měkké, po vzoru fotografů z pobaltí jsem do toho narval halogenku z auta s krátkým vláknem, asi dva dny to centroval, původní zvětšovací objektiv katastrofa, ale s flatfield makroobjektivem 4/50mm to už fungovalo. Osvit sice dlouhý jak sv... (ten papír byl hodně necitlivý), papír zavěšený a nalepený na dveřích od chodby, všude vypnuté pojistky, aby byť i čirou náhodou.... a vyvolávání a ustalování se konalo na zemi na igelitu, co se dává ve špitálech pod prostěradla gerontům, houbou nacucávanou v lavoru. praní ve vaně. Plakát z toho vylezl koukatelný, dokonce ho po mě někdo tehdy chtěl, takže asi taková hrůza to nebyla.
jenže tehdy konfekční Blautol 2l stál asi jako dvoje Sparty, ustalovač pár haléřů, takže se blbnout dalo, aniž by šrajtofla krvácela....
  • 0

#37 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 květen 2010 - 15:47:52

S osmdesatkou na to rovnou zapomen, vazne, ver mi. Svetelnejsi objektivy se hodi, nestravis u toho pak mladi. Lampou se dohnat neda, silnejsi nez vyrobcem doporucena zarovka neni dobry napad...


Dovolím si nesouhlasit.

Světelnější objektiv = pouze větší komfort při ostření, na zvětšování stejně nutno dobře clonit

Lampou se to dohnat dá. Pokud je zvětšováku od výrobce cca 1-2000W tak jsi na expozici 10-15 vt. / f8


Dovolím si s Ivanem souhlasit. Světelný objektiv je výhoda pro ostření, ale taky mu někdy stačí míň clonit (no ale jestli clonit na 5.6, nebo 8 je skoro jedno.....) Opravdu nejvíc pomůže naložit světla co to snese.
  • 0

#38 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 květen 2010 - 15:54:29

Jo tuhle snahu podporuji. Největší fotku jsem dělal jen na 60x80, z kina. To tedy na otočeném zvětšováku. Kdysi dávno, když jsem se odstěhoval od rodičů, neměl jsem zvětšovák, jsem pracoval s promítačkou. Postup je možný, jen má spoustu vzniknuvších problémů. Jednak, je nutné srovnat roviny, velice přesně. Pak vyvstává problém s intenzitou světla. Další problém, nelze clonit. Velice blbě se to ostří. Atd atd......
Prostě jde to, ale dřeto :?:
  • 0

#39 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 květen 2010 - 13:26:54

...ale jestli clonit na 5.6, nebo 8 je skoro jedno...

Skoro. Jenom místo pěti minut deset 8-)
  • 0

#40 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 23 květen 2010 - 17:38:24

tady de na to nekdo zvostra jako Cowley 8-)
  • 0

#41 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 24 květen 2010 - 06:48:13

zrovna jsem tou dobou vykonaval praxi v zavodu velkometraznich zvetsenin v Parizske (100x150 tam byla mala fotka, bezne 300x600) a divil se, jak mohla metrovka stat kilo... ale jak pise Radim, zrejme fotogkrouzek a material zdarma...

Nezapomeň, že Arabela se natáčela pro Německo. A za sto marek už by se to udělat dalo, ne?
  • 0

#42 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 17 červen 2010 - 14:20:19

Přeji všem hezké odpoledne. Chtěl bych si koupit Fomabrom v roli. Ne, proto, abych dělal tak velké zvětšeniny :wink: ,ale mít možnost si řezat papíry podle potřeby - hodně se mi líbí čtverec. A
Prosím znalé o info - jak je ta role navinuta? Je na nějaké středové cívce? Napadlo mě, že bych si udělal takový nástěnný držák na celou roli a vždy si jen uříznul kousek. Podobně, jako je do kuchyní na ty papírové utěrky nebo potravinářské folie.
Díky
  • 0

#43 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 17 červen 2010 - 14:51:39

...Napadlo mě, že bych si udělal takový nástěnný držák na celou roli a vždy si jen uříznul kousek. Podobně, jako je do kuchyní na ty papírové utěrky nebo potravinářské folie.
Díky


Jeden starší pán, co nám chodí sedět jako model na figurální kresbu nám udělal takový odvíjecí stojan na baličák (kreslíme modely 1:1 nebo větší a ta role váží pár desítek kilo, takže na jakoukoli manipulaci dost nešikovné, stojan se fakt šiknul). Jediné co tomu chybělo byl nějaký řezací mechanismus. Pokud si budeš dělat takovou odvíječku, zkus do ní zbastlit třeba ze staré nebo nějaké levné řezačky něco, čim to rovnou řízneš, nebude to vopruz a řekl bych, že i spotřeba papíru bude nižší.
  • 0

#44 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 červen 2010 - 16:57:57

Já bych kupovaní role kvůli řezání čtverečků důrazně nedoporučoval. Je s tím děsný opruz a námaha, špatně se dělá s těmi prohnutými papíry a ty se navíc po čase mají tendenci zase kulatit. Ale jde hlavně o tu námahu při řezání. Ono se to nezdá, ale.. Už jen ten těžký válec vybalit, nikde to při řezání neškrábnout a pak šílený problém bordelu, který se na papír nalepí a všimneš si až bílých míst na zvětšenině (bordel ze samotného řezání) Pokud si z toho budeš dělat čtverce 60x60, proč ne, ale na 25X25 bych se na to okamžitě vykašlal. Ořež si klasický papíry, ze zbytku budeš mít kupy proužků na zkoušky.
  • 0

#45 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 červen 2010 - 21:19:00

já bych souhlasil s pavlem, je to děsně pracný zvlášť když na to nemáš dost místa. získal jsem konec role, je tam asi tak ještě 5-6metrů, kroutí se to jak mrcha, bez dlouhodobého zatížení nebo paspartovat natvrdo nepoužitelný. / já zvětšeniny který jdou třeba na ten čtverec 30x30 - 40x40 nebo spíš ne, při zvětšování lepím krycí páskou pod zvětšovák a tohle skorem ta páska neudrží ani když ji ještě přelepuju, nehledě na to, že se mi nikdy ve tmě nepodařilo to odříznout rovně,- jsem na to levej, ale humus je to taky to takhle bastlit / hodil jsem to pod stůl na pokusy.
a přesně - jestli děláš čtverec, kup si norm papíry a ze zbytků je hafo na proužkovky
  • 0

#46 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 17 červen 2010 - 21:31:38

ok, pánové, díky moc, to, že se ten papír v roli kroutí, mi nedošlo, budu si dál řezat listy.
  • 0

#47 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 17 červen 2010 - 21:57:50

Sorry za off topic , ale :
Zajdo , nechtěl by ses toho zbytku role zbavit , pokud se tedy jedná o baryt ? Mám tu jednorázovku na fotmát 50x50cm a potřebuju max 4 čtverce , kupovat celý balík 50x60 mi příjde jako luxus . Pokud by ses ji tedybyl ochoten zbavit , příp. mi mohl odřezat , byl bych rád !
  • 0

#48 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 17 červen 2010 - 22:21:04

na to kroucení musí určitě existovat nějaká finta. na všechno je přece vždycky nějaká finta. stejně tak i řezání.

pro čtvercaře je to imho parádní věc ta metráž.
formáty 30x30, 50x50, 100x100 ideal (i s okraji na pásku). mno, jako proužkovky - fajn no... ale jakožto polovičního prajzáka mně dost trhá žíly fakt, že z 30x40 papíru vlastně 25% "vyhodím" :wink:
  • 0

#49 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 17 červen 2010 - 22:48:05

kdyz ted ale koukam na aktualni ceny na foma eshopu, tak na 50x50 se ty role nevyplati kupovat - baryt/baryt MG. 30x30 pri koupi baleni 50ks 30x40 vychazi stejne (v MG barytu) a akorat v pevne gradaci maji v nabidce pouze 10kusove baleni, takze je to malinko drazsi. na RC jsem ani nekoukal.

z ekonomickeho hlediska (nehlede na nejake odrezky) tedy nema cenu se rolemi v uvedenych formatech zabyvat :lol:

vyuziti tedy zrejme pouze pro nejake nadstandardni formaty (jako 162x108 :wink:)
  • 0

#50 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 18 červen 2010 - 07:13:54

Sorry za off topic , ale :
Zajdo , nechtěl by ses toho zbytku role zbavit , pokud se tedy jedná o baryt ? Mám tu jednorázovku na fotmát 50x50cm a potřebuju max 4 čtverce , kupovat celý balík 50x60 mi příjde jako luxus . Pokud by ses ji tedybyl ochoten zbavit , příp. mi mohl odřezat , byl bych rád !


ale jo, když ti to pomůže, jinak je to baryt pevná gradace
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních