Přejít na obsah


Fotka

Kontakt vs zvětšenina


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
146 odpovědí na toto téma

#101 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 August 2011 - 15:43:24

ploci - když já se v tom sám sebe bojím. Mně by určitě 13x18 kamerka po nějaké době nestačila. Musela by ji následovat 8x10, což by ještě únosné bylo, ale jak pozoruji na kontaktónech, tak jim za chvilku začíná být malá i 11x14....


hmmm. běž se podívat na kontakty 30x40 visící na zdi ve sklepě galerie Velryba. třeba tě "připínáček" zlomí naráz. 8-)
  • 0

#102 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 10 August 2011 - 22:23:55

ploci - když já se v tom sám sebe bojím. Mně by určitě 13x18 kamerka po nějaké době nestačila. Musela by ji následovat 8x10, což by ještě únosné bylo, ale jak pozoruji na kontaktónech, tak jim za chvilku začíná být malá i 11x14....


Já myslel, že sis 8x10 pořídil, když jsi pořád tak básnil. Pokud ne, tak jsme na tom formátově +- stejně, takže sám mám k větším též jen platonickou lásku, zkušenosti prd. Brzdí mne, že i kdybych aparát nějak vyrobil(asi jediná cesta pro nemajetného studenta, který si po papírech furt něco teoreticky konstruuje, tak by byl problém s krmením. Když už, tak už - má touha je 12x20 :D .
  • 0

#103 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 August 2011 - 06:02:40

Ano, pořídil. Když jsem ale zjistil, kolik bych do toho musel ještě narvat peněz, abych s tím byl spokojený, raději jsem se vrátil zase k maloformátu 4x5 :) (skla bych totiž chtěl se závěrkou, moderní, takže vše drahé jak pes) Nicméně, zase mě to chytá :))) Jsem v tom šíleně nerozhodný. Škoda, že nejsem nějaký tenhlecten Rokefler či kdo :)
  • 0

#104 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 11 August 2011 - 09:24:37

Já myslel, že sis 8x10 pořídil, když jsi pořád tak básnil. Pokud ne, tak jsme na tom formátově +- stejně, takže sám mám k větším též jen platonickou lásku, zkušenosti prd. Brzdí mne, že i kdybych aparát nějak vyrobil(asi jediná cesta pro nemajetného studenta, který si po papírech furt něco teoreticky konstruuje, tak by byl problém s krmením. Když už, tak už - má touha je 12x20 :D .

taky konstruuji na papíru...
už mám vymyšlený panoramaťák, fieldku 8x10 a zrcadlovky 6x9 a 9x9
  • 0

#105 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 11 August 2011 - 10:27:46

Ty zrcadlovky prodiskutujme, i když pokud máš na mysli slr, tak takto malý formát nemá smysl kostruovat, když mentorky jsou dostupné
  • 0

#106 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 11 August 2011 - 10:30:44

Víš ty co, pošli mi ty svoje kresbičky na mail, dvě hlavy(z tohož moje sice úplně blbá, ale jakési technické vzdělání mající)víc ví.
  • 0

#107 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 11 August 2011 - 14:30:04

Víš ty co, pošli mi ty svoje kresbičky na mail, dvě hlavy(z tohož moje sice úplně blbá, ale jakési technické vzdělání mající)víc ví.


Hele pošlete mi to taky, ať se mám čemu zasmát :lol: - nic ve zlým, sám jsem toho už takhle vymyslel taky hory a teď se konečně kopu k tomu, abych za Golfistovy pomoci aspoň ty nejjednodušší věci uvedl do reálu. Vono papír snese všechno, ale jak dojde na realitu, jde všechna legrace stranou. Když jsem se onehdá probíral staršíma "výtvorama", jen jsem žasl, co jsem vymýšlel za kraviny.

A mimochodem Ploci, vony i kontakty z kina mají svoje nepopsatelný kouzlo, obvzlášť pokud je ostřihneš na ozdobné řezačce...Známečky...:-)
  • 0

#108 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 11 August 2011 - 14:45:28

Ještě se uvidí. Já se vždycky snažil vymýšlet jednoduše a ze dřeva. Dokonce jsem promyslel, jak udělat snadno rollkazetu(panorama) s počítadlem a poloautomatickým posunem :-)
  • 0

#109 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 11 August 2011 - 15:19:33

bret, plocíče: už to kreslím
  • 0

#110 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 23 August 2011 - 16:49:35

Tady máme nějaké povídání od Koblice k danému tématu.

Snadné maskování zvětšovaných negativů
Zhotovíme-li z libovolného negativu stejným způsobem kopii a zvětšeninu, je zvětšenina vždy méně výrazná a má vždycky chudší gradaci. Stejným způsobem zhotovení se zde rozumí: stejný papír, vyvíjení stejným roztokem až do zastavení černání a stejně silné rozptýlené světlo. K rozdílu dojde, protože při kopii prochází světlo na papír přímo, kdežto při zvětšování se odráží a tím tříští v objektivu, takže ono roztříštěné světlo osvětluje papír stejnoměrně jako nežádoucí současný osvit druhotný. Je přirozenou snahou zeslabit toto škodlivé osvětlení papíru podle možnosti (protireflekční povlaky mají proto u zvětšovacích objektivů ještě větší význam pro čistotu v obrazu než při snímku). Zvětšeniny jsou tím nevýraznější až šedivé, čím je negativ menší než promítací otvor zvětšováku (třeba při promítání negativu 4,5x6 cm zvětšovákem 6x9), a čím je hustší. Tehdy totiž přijme ostré světlo, procházející volně kolem negativu, stále plnou silou, působí na papír tím déle, čím je negativ hustší, takže je třeba prodloužit osvit. Pro výrazné zvětšeniny je tedy třeba omaskovat každý menší negativ, pokud lze těsně (ba s nejpřísnějšího hlediska měl by být promítán toliko zvětšovaný výřez negativu). Abychom nepotřebovali olepovat zakládací skla, jak se to provádí obvykle, stačí u zvětšováků, u nichž lze odepnout měch (třeba u Klazarových Precisů), vyříznout z tmavého kartonu pravoúhelník, v něm uprostřed otvor velikosti negativu a tuto masku umístit na hořejší rámeček měchu. Do tohoto promítnutého pole masky umístíme posunem skel zvětšený obraz negativu. Poněvadž je maska v objektivu blíž o tloušťku spodního zakládacího skla a o tloušťku spodku zakládacího ústí zvětšováku, k němuž je zespodu přitisknuta měchem, promítá se její otvor o něco větší než stejně velký negativ a její okraje jsou při zaostřeném negativu neostré, což je však obojí bezvýznamné. Lze zaručit, že brilance a množství půltónů všech zvětšenin stoupne až překvapivě (rozdíly jsou nápadny již při pozorování obrazu na průmětně), jestliže malé negativy, zvláště husté, omaskujeme ať již snadným způsobem, jenž byl zde popsán či jinak. Zasunutí, vysunutí nebo výměna masek a různými otvory podle velikostí menších negativů, z nichž zvětšujeme, trvá jen několik vteřin. Způsob je zvlášť výhodný, jsou-li menší negativy mezi skly zality petrolejem, kdy nelze použít obvyklého olepování.

Váš Přemysl Koblic :lol:

( Nová fotografie 10, ročník III. říjen 1952)
  • 0

#111 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 August 2011 - 19:42:43

Díky Davide. Sice používám rámečky beze skel, které zastíní všechno nepoužité světlo, tak i tak jsem se dozvěděl o principech, které se ještě ani neodvážily přijít mi na mysl :) Jinak je hezké znovu se přesvědčit o tom, že snad všechny problémy byly řešeny a často i vyřešeny před desítkami let :)
  • 0

#112 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 713

Publikováno 6 April 2015 - 02:11:06

Nenašel jsem k tomu jiné vlákno, tak asi jsem tady skoro správně a použiji jej, i když trochu odbočím od tématu.

 

S kontaktem jsem byl dosud ve styku jen když dělám náhledy k negativům. Tam na nějakou parádu až tak nehledím.

Ale protože mi přibývají nějaké ty negativy 13x18 a  zvětšovák je jen do 6x9 a dál s ním zatím nemířím, tak se ke kontaktům nějak musím propracovat.

Měl bych několik dotazů, asi na ně lze někde najít odpovědi, ale jestli, tak jsou tady trochu roztroušené. Pravda, možná by bylo dobré, nejprve si něco vyzkoušet a pak se teprve ptát, ale spíš bych byl rád předem nasměrován, abych nedělal hned zkraje zbytečnosti.

Tak poprosím, zda se dá něco okomentovat, ideálně, kdyby se dalo napsat několik zásad pro začátečníka kopírování, které se mají dodržovat. 

 

- má nějaký smysl používat MG papíry a filtry ?  Nebo je vhodnější používat papíry s pevnou gradací ?

- je nějaký typ vývojek, který je nějak vhodnější než jiné ?

- co papíry - vyplatí se pořídit Fomalux, nebo to proti obyčejnému papíru ve výsledku nebude takový rozdíl ?

- osvit - pokud budu dělat např. s formátem 13x18, je nějak důležité, přes jaký objektiv (předpokládám práci pod zvětšovákem) na to budu svítit, z jaké výšky, jakou clonou - intenzitou ?

- nebo je vhodnější (pokud počítám s tím, že těch kontaktů bude do budoucna víc) se neupírat ke zvětšováku a připravit si nějakou jinou sestavu ke kopírování ?

- používat hodlám sklo ze skeneru, nebo je doporučeno něco speciálního ?

- je vhodná, kromě běžného vyčištění skla, odmaštění,  ještě jeho nějaká jiná příprava ? 

- nějaké jiné vychytávky, tipy ?  ;-)

 

Předem děkuji za nějakou odezvu

 

 

 


  • 1

#113 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 6 April 2015 - 05:33:35

Pokusím se na otázky odpovědět:

 

-MG papíry a filtry používat cenu rozhodně má.

-vývojka vhodnější na kontakt než zvětšeninu asi nebude...to bude to samé.

-osobně se mě Fomalux moc nelíbí...dlouhá doba osvitu a hlavně ten studený tón (i když to se může hodit - mám téma pískovny, které dělám právě na Fomalux.)

- zv. objektiv, clona, výška....to je jedno, důležitá je stejná intenzita světla po celé ploše papíru s kontaktem.

- nevím...já rád zvětšovák páč můžu taky různě vykrývat a naddržovat.

- někdo používá sklo obyč (tvrzené) čiré, někdo mléčné....ale sám sem do problému eště moc nezabředl...su s výsledkama zatím spokojen.

-nevím o žádné další přípravě skla.

 

Enom můj názor.


  • 0

#114 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 6 April 2015 - 09:52:03

sklo z skeneru, nebo kopírky používám taky a je to bez problémů. Papíry používám fomatone 131, náhledy na RC, fomalux taky. Na fomatonu se mi líbí ten teplý tón, fomalux to je výzva :)


  • 0

#115 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 6 April 2015 - 14:23:07

Pouzivam na kontakty papiry Fomalux 312 SP matte 5x7"pro negativ 4x5". Mam tenhle papir rad,obsahuje malo stribra,nevycerpava tolik chemii,ve vyvojce jde opravdu pomalu a pozvolna ,cena papiru je prizniva. Vyvojky naprosto bezne-Ilford Ilfosol 3 a ustalovac Kodak,v tomhle si moc nevyberes.

Pak uz jde jen o zjisteni casu pod mlecnou zarovkou pri kontaktu a nebo pod zvetsovakem z negativu.Kontakt pod maskou je osvit prumerne 30 sekund ,zarovka 25w ve vysce cca 40 cm nad kontaktem,kvalitni slabe sklo v kopirovacim ramecku nedela az takovy casovy rozdil,je dobre mit sklo olepene z boku,aby nehazelo odraz do fotopapiru-stiny,ale ten pritlak je pomerne dobry,pokud negativ neni uplne rovny,tedy odlezely nekde v deskach.Nevyhoda,musis mit perfektni negativ,protoze vykryvani neni dost mozne a tak jaky je negativ,takova je surova finalni fotka.Kdyz se juknes do meho alba,tak uvidis sam,ostatni si mysli,ze anolinky ..Ve zvetsovaku lze vykryvat a jiste nedostatky vyzehlit a upravit.Jedno je tu jisty,kdo ma rad surove fotky,tak jak je sam nafotil ,bez krasleni a uprav,rad bude pouzivat technologii kontaktu.Jinak fomalux 312 pod zvetsovakem,zarovka 40w,clona 5,6,cas 2,5 minuty,takze naopak,kdyz dulezity negativ dobre poseres,casu na opravy pod zvetsovakem mnoho.Nicmene si osobne myslim,ze dobra fotka je z kontaktu,pokud je to dobre vyfoceno.Pak muzes fotit nadhery,stejne jako hruzy a na tech fotkach to proste uvidi I slepej.Kontakt je pro me ta opravdova fotka.Taky lze dodat,ze nase oko asi nebude tak kvalitni,jako optika na fotoaparatu a uz vubec se zde nebudu poustet do myslenky universalne krasne fotky pro vsechny,vzdycky ti nekdo rekne,ze se mu to nelibi a ze to mas dopatlany anolinkama,nebo buhvi cim.Ale na chleba mi neda,tak se jen zasmeju a vim,ze mi jetakovy rada u pr..dele.Nu a otazka filtru,lze pouzit na tenhle papir zelenou a laborovat I v sirsim sledu,ale kazdeho vec.Doufam ze jsem mohl trochu pomoct a preji uspech a hlavne tu radost,proto se to dela .            Hezke a kouzelne Velikonoce vsem do CR preje Mila


  • 0

#116 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 6 April 2015 - 14:37:44

Osobne si momentalne zahravam s myslenkou pouzit na kontakty jiny film,kdo ma kameru, neco o rozmeru 6x6 a 6x9 ,tak je to legrace od Ilford ISO 50,krasny a special super ostry negativ.Pro me je to horsi a porad hledam na rozmer 4x5,pripada v uvahu v cernobilem provedeni jen Adox ISO 50 a 20,ale neuveritelny penize za baleni,pak uz jen nastrihat negativ od medixu,nebo vlastni vyrobu,zatim na to radsi nemyslim. :-P


  • 0

#117 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 April 2015 - 18:16:26

Hele nebreč, v USA máš třikrát levnější planfilmy, než v ČR :) Jak jsem ti už psal, když jsem v USA, nakupuju co mi peněženka dovolí :) (možná i trochu přes)


  • 0

#118 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 6 April 2015 - 20:59:21

Vykrejvat, nadržovat, filtrovat - vše se dá při kontaktování stejně jako u zvětšování, restituovat svislice pochopitelně z definice nejde. Jako  sklo používám nalezenou tabulku, umytou těmi nejprachsprostšími prostředky. Za zdroj světla používám kondenzorový zvětšovák a přesně nevím, proč od toho někteří odrazují. To, že moje obrázky nestojí za nic, není řekl bych vinou nezvládnuté techniky nebo nevyhovujícího vybavení. V tomhle směru se mi kontaktování jeví jako bezproblémové.


  • 0

#119 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 6 April 2015 - 20:59:28

Dobra,tak jinak Kodak T max Iso 100/50 sets za 89,95 $. Foma 100/50 sets za 54,89$ nu a prepocet je uz zase jinde.Adox Iso 50 uz je na koruny pres 3.500 kc,takze nejde o legraci pro maly deti.Potom na letisti vsechno chteji strkat pod roentgen ,jsou jak nemocny ,nebo uchylny,nevim...a kdyz trikrat prestupujes,tak to radsi vzdas,protoze si nejsi jistej,jestli ti to uz nenafotili oni. :-P Kntroly posledni dobou neznaji hranice,vsak uvidis sam az poletis.Naposledy dvakrat v Praze,trikrat v Londyne a jednou,ale radne v US.V opacnem smeru jen jednou,ale vsude na kazdem letisti a pak uz jen celni Praha a mas vydelano a nelze rict,ze to mas z Londyna,jsou v tom posledni dobou prekazky,nu hanba vystrizlivet,snad jedina rada je usadit zadek a necestovat.


  • 0

#120 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 April 2015 - 22:11:56

Je mi líto, že to říkám, ale Foma je z nich asi nejdražší. Proč? Protože aby jsi si byl jistý, že snímek neobsahuje vadu v emulzi, je lepší fotit daný motiv minimálně dvakrát. A když máš chybu ve dvou, tak doma zřejmě něco rozbiješ.... U konkurence jsem nikdy žádnou chybu v emulzi neměl, u Fomy často... Jinak nevím jak dřív, ale vozil jsem si hlavně FP4 z BHPhotovideo.com


  • 0

#121 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 April 2015 - 22:12:40

A než řezat medixy, koupím si raději větší foťák .)


  • 1

#122 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 6 April 2015 - 22:32:04

Nad vetsim formatem kamery premyslim delsi dobu,nicmene musim usadit zadek a ne porad nekde litat,nejak letos neni prizniva konstalace hvezd,spis dojem stretu makrokosma s mikrokosmem v prime linii na ztratovosti draheho casu vzhledem k vysoke rychlosti  kavitacnich  energii s progresi ztraty do stratosfery a to posledni dobou na vsech frontach.Hanak by to prelozil takto-comi,comi fajo v coni a vlak mu hojizdi. Ale pevne verim tomu,ze jednoho dne dojde k porizeni minimalne 13x18 cm, az dovolim si moc fantazirovat tak mozna I 18x24 ,ale asi napisu pro sich Jeziskovi I Santovi najednou a bude to I rychlejsi.Otazka spis zni,jaky stroj,ono po praxi s Graflexem se to bude tezko hledat,mozna FKD?Popravde mam starch poriddit neco uplne historickyho,unava materialu a pod.


  • 0

#123 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 6 April 2015 - 22:46:56

Já to mám tak, že kontakt je sice pěkná věc, ale má-li být fotka "koukatelná" musí mít určitý minimální rozměr. Pominu-li knižní reprodukce, je pro mě opravdu minimum 24x30. Tím je to jednou pro vždy dáno. Už ze středního formátu se dá pečlivým procesem vytvořit tak dokonalá zvětšenina, že není co řešit. 


  • 0

#124 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 6 April 2015 - 23:13:13

Zvětšenina má svůj charakter, který nejlépe vynikne tehdy, pokud je zrno tak akorát na hranici viditelnosti. Neřekl bych, že kontakt je nadřazený zvětšenině, jen některé motivy lépe vykreslí. Pro jiné se zase lépe hodí klasické zvětšování.

A stejné je to podle mě i s volbou formátu zvětšeniny. Některé motivy ptřebují komorní formát (na velkém by vyšly prázdně), jiné potřebují plochu větší. Zdá se mi ne příliš šťastné používat jednotné formáty. Většinou výstavě nebo knize sluší, když je tam alespoň pár fotek menších a některá větší (pokud to není jednotná série).

A je dobré myslet na to, že čím menší formát, tím více focenní a experimentování, tj. zpravidla více tvůrčí činnosti.

S velkým formátem (a stativem) takové ty letmé záběry plné atmosféry často utečou.


  • 0

#125 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,801 příspěvků(y)
Reputace: 2,173

Publikováno 6 April 2015 - 23:20:04

.

kontakt 8x10 je nepochybne ...


  • 0

#126 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 April 2015 - 06:41:09

Sklo klidne obycejne.

Vychytavka - kontaktovaci ram (sklo pripevnene jednou stranou k podlozce na pantech), asi o 100proc lepsi manipulace.

Fomalux - pomaly a studeny.

Kontakt je jiny level.

Kdo propadne kouzlu kontaktu, nemuze uz jinak.


  • 0

#127 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 7 April 2015 - 08:00:59

Kontakt 8 x 10" je nepochybně ještě malý formát pozitivu.

Ano, kontakty, zvláště ty nad 8 x 10" jsou něco báječného, ale tvoří jen promile tvůrčí fotografie a jsou pro to důvody.

4 x 5 " a 13 x 18 se hodí jen na něco a 8 x 10" je ani ryba ani rak.

 

Až na výjimky platí to, že sny o dokonalosti zabíjí tvorbu :-)


  • 0

#128 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 713

Publikováno 7 April 2015 - 08:29:44

Pánové děkuji za komentáře a  poznámky. Ale pokračujte, je-li ještě o čem, neumdlévejte.   Miloši, klidně občas i dokonči větu :-P  ...

 

Souhlasím, že 13x18 je asi dost na hranici pro finální rozměr a že se hodí jen na něco. Nic ale nebrání tomu, aby se to následně nedalo zvětšit, negativ zůstává. Pokud to téma bude stát za to, nějak se snad k tomu zvětšení dopracuji.

 

jkcz :  Sklo na pantech. Jo, měl jsem něco takového také v úmyslu, možností jak to udělat je víc.  Máš nějaký tip na ten pant - jak snadno a přitom použitelně ? 

 

Předpokládám, že proužkovku děláte zcela obvyklým způsobem ? Pokud tedy přehlédnu to, že to někteří už jistě máte v oku a čas osvícení tam prdnete "tak jako obvykle".  Já předpokládám použít jako pomůcku ten kroužek od Kodaku, od toho se odpíchnout.


  • 0

#129 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 April 2015 - 09:06:03

Ramy mam v soucasnosti uz ve 3 variante velikosti, bohuzel porad vetsi a vetsi rozmer. :)

Pantiky zhruba nejake takoveto.

http://www.ceskykuti...-se-stolkem.jpg

 

Spodni cast ramu lamino, na dvou stranach listy, do lamina zafrezovane zahloubeni pro panty, nalepena jakasi penova hmota.

Existuji i komercni originaly, mam malicky od Hamy pro cca 18x24 cm.


  • 0

#130 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 April 2015 - 09:12:17

Jeste jsem zapomnel na nejdulezitejsi vec, zboku lamina prisroubovany kus ohnuteho silneho plechu (pasoviny). Slouzi k podlozeni skla v otevrene poloze a tim padem prijemnou manipulaci s papirem a negativem.


  • 0

#131 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 713

Publikováno 7 April 2015 - 09:35:34

Děkuji. Tím laminem máš asi na mysli např. nějakou polaminovanou dřevěnou desku, že.

Jak to máš řešené s tou pásovinou pro odklopení skla, na to ale moje představivost moc nestačí ... rád se nechám nakoponout  ;-)


  • 0

#132 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 7 April 2015 - 09:48:20

Nenašel jsem k tomu jiné vlákno, tak asi jsem tady skoro správně a použiji jej, i když trochu odbočím od tématu.

 

S kontaktem jsem byl dosud ve styku jen když dělám náhledy k negativům. Tam na nějakou parádu až tak nehledím.

Ale protože mi přibývají nějaké ty negativy 13x18 a  zvětšovák je jen do 6x9 a dál s ním zatím nemířím, tak se ke kontaktům nějak musím propracovat.

Měl bych několik dotazů, asi na ně lze někde najít odpovědi, ale jestli, tak jsou tady trochu roztroušené. Pravda, možná by bylo dobré, nejprve si něco vyzkoušet a pak se teprve ptát, ale spíš bych byl rád předem nasměrován, abych nedělal hned zkraje zbytečnosti.

Tak poprosím, zda se dá něco okomentovat, ideálně, kdyby se dalo napsat několik zásad pro začátečníka kopírování, které se mají dodržovat. 

 

- má nějaký smysl používat MG papíry a filtry ?  Nebo je vhodnější používat papíry s pevnou gradací ?

- je nějaký typ vývojek, který je nějak vhodnější než jiné ?

- co papíry - vyplatí se pořídit Fomalux, nebo to proti obyčejnému papíru ve výsledku nebude takový rozdíl ?

- osvit - pokud budu dělat např. s formátem 13x18, je nějak důležité, přes jaký objektiv (předpokládám práci pod zvětšovákem) na to budu svítit, z jaké výšky, jakou clonou - intenzitou ?

- nebo je vhodnější (pokud počítám s tím, že těch kontaktů bude do budoucna víc) se neupírat ke zvětšováku a připravit si nějakou jinou sestavu ke kopírování ?

- používat hodlám sklo ze skeneru, nebo je doporučeno něco speciálního ?

- je vhodná, kromě běžného vyčištění skla, odmaštění,  ještě jeho nějaká jiná příprava ? 

- nějaké jiné vychytávky, tipy ?  ;-)

 

Předem děkuji za nějakou odezvu

 

 

- podla mna rozhodne ma zmysel, sam pouzivam

- presne ako pri zvacseni: podla pouziteho papiera a podla toho aky chcem mat vysledny efekt

- pouzivam Fomalux 111- mam rad studene tony, a tiez aj bezne papiere, ktore pouzivam na zvacsenie rozne Ilfordy, Fomy a rozne ine

- vacsinou na osvit pouzivam zvacsovak. suhlasim s HCST: treba dosiahnut rovnomerny osvit po celej ploche. Expozicny cas podla papiera a krytia negativu experimentalne, 

- podla mna nie: jednoduchy kopirovaci ram a zvacsovak, ale som videl aj celkom zaujimave home made konstrukcie roznych kopirovacich zariadeni

- sklo dajako extra necistim nepripravujem

- radsej robim kontakty ako zvacseniny. momentalne najvacsi rozmer viem robit 18x24 cm, ale uz pracujem aj na 30x40 cm /zatial nemam negativny material a kopirovaci ram/

- kontakt vs. zvacsenina: ako kedy a podla toho na aky ucel chcem pouzivat pozitiv. ked mozem tak rozhodne kontakt, preto pracujem na tom, aby som vedel robit aj rozmer 30x40 cm

- podlam mna 13x18 cm kontakt ma opodstatnenie, ja robim aj 4x5"

 

 

Prajem Vam k tomu vela radosti a uspechov


  • 0

#133 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 April 2015 - 09:50:42

Rychla cmaranice v Malovani, horni a bocni pohled. Staci tak ?

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#134 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 713

Publikováno 7 April 2015 - 10:24:43

Skvělé, já myslel že tam máš nějakou složitost    :P      Skoro bych to řešil i nějakým klůckem než traverzou  ;-), nebo spíš asi co je zrovna doma po ruce


  • 0

#135 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 April 2015 - 11:11:55

ad traverza - no ono sklo 400x500x4mm uz neco vazi a navic podepreni je na kraji, nikoliv ve stredu, tudiz je tam paka. Proste vezmes, co je po ruce.


  • 0

#136 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 12 March 2017 - 17:22:32

Dobrý den, měl bych několik dotazů. Mám kameru na max. 50x50cm a chci zkusit první kontakty, resp. nejdříve vyzkoušet a zaznamenat dobu expozice(zjistit cca. nějaký koeficient prodloužení vůči expozici naměřené), otestovat objektivy na různé clony apod. Na tyto zkoušky použiju fomu100...18x24 a 24x30. Nemám s tímto žádné zkušenosti a nechci střílet úplně od boku, otázka:

 

-jak ideálně prosvítit kontakt? Má cenu vyrábět kopírovací rám(sklo v rámu, panty, filc, přítlačná páka...)?, nebo jaké jsou další možnosti kopírování větších formátů?

-čím "svítit", mám Magnitaruse 13x18 - využiju ho, nebo je lepší svítit jiným zdrojem?

-ohledně papírů, má cenu vyzkoušet výše zmiňovaný fomalux?...v čem je tak specifický když je na toto doporučovaný(výrobcem).

-ještě dotaz(OT) ohledně expozice negativu-není někde nějaký vzoreček na výpočet doby expozice (kde zadám formát negativu/ohnisko/clonu...), nebo je lepší si toto vyzkoušet a vypočítat sám?

 

Za rady děkuji všem, chino...


  • 0

#137 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 12 March 2017 - 19:25:45

 

 

a nie je skoda za tie fomapan plany pouzit na test? ale ked uz ich chcete, tak ja ich exponujem okolo 30 ISO.  na testy pouzivam obycajne fotopapere (na pozitivy). su lacne, rychlo vypracovatelne, vysledok testu hned vidite. tie exponujem okolo 5 ISO.

 

- podla hustoty, krytia negativov, intenzity svetla. vyskusate, mozete robit aj pruzkovu skusku, skoro ako u zvacseni. nepouzivam kopirovaci ram len jednoduche sklo

- ano, podla mna je to robit najlepsie s zvacsovakom: viete regulovat svetlo, mozete pouzit aj mg, zvacsovak svieti rovnomerne... atd.

- neviem. na fomalux sa dalo robit pekne, dajaky cas uz nepouzivam, neviem, ci Foma ma v ponuke, pred niekolkymi mesiacmi mali len 13x18, mozete pouzivat kludne hociaky papier

- preco chcete expoziciu pocitat? ved meriate expozimetrom, samozrejme na koeficient vytahu nezabudajte  http://www.largeform...ows-factor.html


  • 1

#138 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 March 2017 - 19:51:46

Spíš si to sám komplikujes, nez stavět co největší kameru, tak si vyzkoušej práci s nějakým normálním vf foťákem.
Třeba tě to vlastně nebude bavit,
Čím větší formát, tím více se chyby sčítají a jak tak čtu tak vlastně žádné zkušenosti nemáš.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • 0

#139 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 12 March 2017 - 20:16:17

jmpetzval: děkuji za odpověď. S těmi plany samozř. nebudu nějak zbytečně plýtvat na testování, o pozitivních papírech jako negativech samozř. také vím a vyzkouším.

 

-na kopírování použiju tedy také pouze sklo(dobrá správa). Popravdě už by se mi ten rám vůbec nechtěl dělat (i když to není nic složitého), ale jsem už nadržený na fotografování samotné, kameru jsem konečně dodělal a tak se nemůžu dočkat až něco vytvořím. Pohled na matnici je super, opravdu jsem s vybroušením max. spokojený, obraz je dokonalý!

-ke kopírování použiju tedy Magnitaruse.

-počítání expozice jsem nemyslel doslova tak jak to vyznělo, vím o Schwarzschildovu jevu takový začátečník nejsem(Vlčáku), takže děkuji na nasměrování(odkaz)!

 

Vlčák: je mi 40let, fotím už docela dlouho, začínal jsem kinofilmy, pak nějaké SF, Magnola, to že jsem si vyrobil velký VF bylo moje rozhodnutí, o tom že mě to nebude bavit nemůže být vůbec řeč. Pokud se zdají moje dotazy někomu směšné, tak se tímto omlouvám. O tom že si někdy něco komplikuju vím, každej je nějakej...hlavně zdraví...

...chino...


  • 0

#140 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 12 March 2017 - 20:23:02

Fomapan 100 exponujem na ISO 80 - 100, pri správnom spôsobe vyvolania mi to vychádza OK. Na skúšku stačí oveľa menšia plocha, pokojne by som tie plany rozstrihal na 9x12 kúsky. Skôr ale mám pocit, že netreba nič skúšať, ale používať štandardný spôsob merania expozície, zaužívaný vo fotografii pomocou expozimetra. Predpokladám, že clonové číslo objektívu je známe, takže viacmenej netreba nič testovať, len si naštudovať základy exponometrie a kúpiť expozimeter, prípadne stiahnuť zdarma aplikáciu do smartfónu. Všetky pravidlá exponometrie platia pre akýkoľvek rozmer filmu či fotoaparátu. Čo treba vyskúšať alebo si zistiť je správne použitie správneho vyvolávacieho procesu pre ten ktorý film.

 

Pre kontakt je dôležité, aby film priľahol čo najtesnejšie na papier a je jedno, ako to dosiahnete, stačí hrubšie sklo, kúsok drevotriesky a pár pružinových svoriek z Baumaxu. Krycie sklo treba z obidvoch strán dobre vyčistiť. Zväčšovák je na svietenie výborný. Na naučenie sa technológie stačí použiť akýkoľvek fotopapier, neskôr bude  čas dumať nad jeho kvalitou a vlastnosťami. Ja robím kontakty na multigrade papiere a do zväčšováka vkladám normálne multigradačné filtre. Na získanie praxe v kontaktoch sa dá použiť aj malý formát, kontakt sa dá robiť aj zo 6x6 filmu. A ako hovorí Vlčák, učiť sa úplné základy na kamere 50x50 cm nie je najlepšia ani najlacnejšia cesta, lepší a oveľa ekonomickejší by bol aj hocaký starý Flexaret :-) :-)


  • 0

#141 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 March 2017 - 21:55:55

no mě se sem tam podaří "nepřidat na měch" při delší výtahu jinak když si dělal s magnolou tak bych se nebál

ovšem manipulaci s těmi půlmetrovými listy si nedovedu představit a téma, které bych s tím dělal taky nevím, ale jistě to máš promyšleno

mě těší, že jsem dnes ko neč ně udělal jednu dřevěnou destičku na ten těěžký tessar, honí mě termín, neb v hradci nás čeká dřevěné léto a všechny zdejsoucí kamery by měly být v dobré kondici a plně fotoschopné!


  • 1

#142 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 12 March 2017 - 22:01:44

jmpetzval: děkuji za odpověď. S těmi plany samozř. nebudu nějak zbytečně plýtvat na testování, o pozitivních papírech jako negativech samozř. také vím a vyzkouším.

 

-na kopírování použiju tedy také pouze sklo(dobrá správa). Popravdě už by se mi ten rám vůbec nechtěl dělat (i když to není nic složitého), ale jsem už nadržený na fotografování samotné, kameru jsem konečně dodělal a tak se nemůžu dočkat až něco vytvořím. Pohled na matnici je super, opravdu jsem s vybroušením max. spokojený, obraz je dokonalý!

-ke kopírování použiju tedy Magnitaruse.

-počítání expozice jsem nemyslel doslova tak jak to vyznělo, vím o Schwarzschildovu jevu takový začátečník nejsem(Vlčáku), takže děkuji na nasměrování(odkaz)!

 

Vlčák: je mi 40let, fotím už docela dlouho, začínal jsem kinofilmy, pak nějaké SF, Magnola, to že jsem si vyrobil velký VF bylo moje rozhodnutí, o tom že mě to nebude bavit nemůže být vůbec řeč. Pokud se zdají moje dotazy někomu směšné, tak se tímto omlouvám. O tom že si někdy něco komplikuju vím, každej je nějakej...hlavně zdraví...

...chino...

 

Pan Chino, treba povedat, ze aj pan Vlcak ma trosku pravdu a predpokladam, ze myslel to v dobrom a chcel Vam pomoct. Ale to je jedno. Mate paradny ULF, musim povedat, ste macher, ze ste take nieco postavili. Ale treba si zvyknut na tie rozmery, preto ked este mate aj tu Magnolu, tak skuste urobit par kontaktov z 13x18, len aby ste mali zrucnost. Je pravda, ze vacsim rozmerom umerne sa zvacsuju aj chyby a problemy. Ked uz nemate Magnolu, tak urcite mate redukciu na 18x24 resp. 24x30. Pred prvym pouzitim by som urcite dokonale otestoval svetlotesnost kazety, medzi kazetou a zadnou stenou fotoaparatu (na to je fotograficky papier idealny), a vsade inde (mech, objektivova dosticka-ak mate...). Aj prvy snimok by som urobil na papier (predpokladam, ze zavierku nemate, preto je lepsie pouzivat material co ma mesiu citlivost). Plany by som pouzival az vtedy, ked vsetky skusobne snimky na papier vysli bez chyb a cely proces funguje bez problemov. Netvorte este nic, ale spoznajte svoj novy fotoaparat a vypracovanie takych velkych snimok - LF a zvlast ULF potrebuje pomalost. 

Magnitarus urcite mozete pouzivat, ale podla mna mensim zvacsovak by bol idealnejsi - ale uvidite a sam posudite.Papiere+vyvojku si vyberiete podla gusta, presne tak ako pri zvacseni. Ako som aj ja poznacil a pisal aj pan Dodoxbb mozete pouzivat aj multigrade s filtrami. Co este pozrite a skuste najst na nete: samotny cinitel dlzku vytahu (kedy a ako pouzivat) - niektore expozimetre maju moznost pocitania s cinitelom dlzky vytahu, a tiez moznost merania na matnici (telefon pouzivajte na telefonovanie). 

 

Drzim Vam palce.


  • 1

#143 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 13 March 2017 - 11:13:06

Pánové, děkuji všem za rady a věřte že si jich vážím a že vás respektuji! Moje reakce na Vlcaka byla bezprostřední-neuvážená a hloupá. Ve fotografování jsem samouk, nemám dokonale nastudovaná témata a přesnou terminologii, stejně tak fotoaparát jsem vyráběl bez prozkoumání na internetu-co kdo podobného má(což bych dnes už neudělal). Nechci zde přispívat mimo dané téma(třeba tato reakce), příště budu moudřejší, děkuji za pochopení chino.

 

jmpetzval: vše těsní dokonale, po prvním sestavení kamery jsem dokonce nedomyslel že vzduch nemá kudy unikat, zatlačil jsem na píst (přední standardu) a málem jsem kameru převrátil, z těchto důvodů jsem ještě dodělal 4 luftovací otvory do rámu matnice, plus sem preventivně zajistil nohy rámu řetězem. Ohledně otvorů vyrovnávající tlak vzduchu při ostření(pohyb měchu): opatřil jsem si goretexové membrány používané v automob. průmyslu, ale nepoužiju je. Kdyby někdo potřeboval luftovací otvory(jsou světlotěsné!), klidně mu jich(gore. membr.) pár pošlu-jsou nalepovací, stačí vyvrtat otvory průměr. cca. 3mm a nalepit je.

 

...chino...

 

Přiložený soubor (y)


  • 6

#144 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 13 March 2017 - 18:29:35

Tá kamera vyzerá impozantne... Môj príspevok som písal pred tým, ako sa objavil koment o Vašich skúsenostiach, Chino. Otázky nezneli smiešne, ale tak trochu laicky a tak som aj môj komentár smeroval. Ak môj komentár znel príliš mentorsky, tak to preto, že som Vás mal za laika. Ospravedlňujem sa a teším sa na nejaké ukážky z toho "monštra" :-) :-)


  • 0

#145 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 13 March 2017 - 19:06:08

Je to úchvatné! Chinova práce obdivuhodná. Já si však ve své přízemnosti nedokážu snad ani představit, jak bych takový přístroj používal.


  • 0

#146 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 13 March 2017 - 19:42:48

Fíha! To je paráda! Viem si predstaviť zachytiť na to schodisko pod Wiegerovou vilou nad Sv. Jurom.
  • 0

#147 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 14 March 2017 - 17:19:30

Pánové, děkuji všem za rady a věřte že si jich vážím a že vás respektuji! Moje reakce na Vlcaka byla bezprostřední-neuvážená a hloupá. Ve fotografování jsem samouk, nemám dokonale nastudovaná témata a přesnou terminologii, stejně tak fotoaparát jsem vyráběl bez prozkoumání na internetu-co kdo podobného má(což bych dnes už neudělal). Nechci zde přispívat mimo dané téma(třeba tato reakce), příště budu moudřejší, děkuji za pochopení chino.

 

jmpetzval: vše těsní dokonale, po prvním sestavení kamery jsem dokonce nedomyslel že vzduch nemá kudy unikat, zatlačil jsem na píst (přední standardu) a málem jsem kameru převrátil, z těchto důvodů jsem ještě dodělal 4 luftovací otvory do rámu matnice, plus sem preventivně zajistil nohy rámu řetězem. Ohledně otvorů vyrovnávající tlak vzduchu při ostření(pohyb měchu): opatřil jsem si goretexové membrány používané v automob. průmyslu, ale nepoužiju je. Kdyby někdo potřeboval luftovací otvory(jsou světlotěsné!), klidně mu jich(gore. membr.) pár pošlu-jsou nalepovací, stačí vyvrtat otvory průměr. cca. 3mm a nalepit je.

 

...chino...

No. Jde z toho strach.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních