Janpol Color na MG?

• LocationPlzeň

Publikováno 9 červen 2010 - 13:29:28

Zdravím mistni temnoodborniky,

v pokladech co byly mezi temnokomornickym vybavenim od strejdy jsem našel tento objektiv. Predpokladam ze je to na barvu? Dal by se pomoci neho ridit kontrast pri MG?

#2 manutara

manutara

Publikováno 9 červen 2010 - 13:53:22

zdravim,

jj nieco take by sa s nim malo dat robit. pokial dobre rozumiem tomuto tu http://mradamczyk.one.pl/janpol.htm tak to v objektive ma farebne filtre. precitaj mozno sa nieco dozvies, mne sa nechce ;) vela stastia s klenotom polskej fotooptiky ;)

zatim...

#3 Lukas_87

Lukas_87

• LocationLondyn, UK

Publikováno 10 červen 2010 - 15:55:12

rád bych upozornil, že intenzita filtrace se mění se zacloněním, jak už tu ostatně někdo na fóru kdesi psal (hledat?).

#4 patriot

patriot

Reputace: -7

Publikováno 10 červen 2010 - 20:22:09

Zařadit purpurový filtr, osvit. Zařadit žlutý a osvit. Clonu dle libosti. Mnohem lepší než verglovat se šuplíkem, cpát tam filtry a rozumovat nad odstupňováním filtrů např.Foma.

#5 feromarcin

feromarcin

Publikováno 4 červen 2011 - 11:54:52

Janpol Color sa cloniť nedá

#6 Jizera-CZ

Publikováno 4 červen 2011 - 20:21:35

Nedávno se mě také do ruky dostal tento objektiv. Chtěl bych časem zkusit i MG papíry. Je mě jasné, že filtry vkládané do šuplíku a odstupňované budou asi pro tento účel přesnější, ale je mě zároveň líto to s tím objektivem nezkusit 8-)
Má někdo přímé zkušenosti s jeho používáním pro MG?

#7 Pentaxista

Pentaxista

Publikováno 5 červen 2011 - 08:48:26

Janpolcolor se clonit dá - 5,6-16
Lze jej použít pro zpracování MG papírů. Někteří dokonce tvrdí, že kondenzorové světlo s JC poskytuje velmi ostré obrázky (Na rozdíl od např. barevné hlavy s difusním světlem).
Konstrukce objektivu je "revoluční" - o kvalitě skla, filtrů a zpracování se obecně pochybuje. Pravdou je, že stárnutím (a účinkem chemie, oxidace...) se filtry znehodnocují.

#8 Jizera-CZ

Publikováno 5 červen 2011 - 09:15:04

Janpolcolor se clonit dá - 5,6-16

Díky za hodnotnou odpověď. Znovu jsem prozkoumal krabičku s objektivem a vypadl na mě ještě takový plastový bazmek, který se dá nacvaknout k objektivu a lze s ním otáčet a dva kruhové filtry (jenom sklíčka). Jeden purpurový a druhý modrý. Filtry jsou ze skla a mají průměr 40mm. Bylo to dodávané s objektivem, nebo si to majitel předemnou doplnil? Popřípadě k čemu by to bylo dobré, když už jsou filtry integrované v objektivu?

Ten plastový bazmek je na té fotce vlevo, ten druhý v pravo k objektivu nemám.
Vložený obrázek

#9 Pentaxista

Pentaxista

Publikováno 5 červen 2011 - 14:48:19

Jenom spekuluji:
Barevným analyzátorům se obvykle "líbilo zmixované světlo" vycházející z objektivu. Zdalipak to nebude jakýsi "mixér/difusér"?

#10 Jizera-CZ

Publikováno 5 červen 2011 - 19:07:03

Jenom spekuluji:

Možné to opravdu je 8-)

#11 patriot

patriot

Reputace: -7

Publikováno 2 prosinec 2011 - 20:58:15

ten plastový bezmek slouží jako světlovod aby bylo vidět čisílka filtrace, páč musíme za pochodu měnit filtry a to bychom jinak jaksi za tmy neviděli

#12 oteccasu

oteccasu

• LocationTrutnov

Publikováno 3 prosinec 2011 - 12:18:23

Nedávno jsem zde otevřel vlákno o tomto objektivu. Tak si jej vyhledejte. Mám i tento objektiv a nevyužiji jej. Mohu někomu nechat.