Přejít na obsah


Fotka

Zvětšovák


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 travas

travas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 červen 2010 - 15:51:22

Dostal jsem zvětšovák Krokus 66 s automat. zaostřováním. Někde jsem zahlédl že u tohoto zvětšováku lze používat objektivy z fotoaparátu se závitem 42. Je někdo kdo o tomto ví, nebo popř.návod k tomuto zvětšováku.
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 červen 2010 - 20:58:14

Dostal jsem zvětšovák Krokus 66 s automat. zaostřováním. Někde jsem zahlédl že u tohoto zvětšováku lze používat objektivy z fotoaparátu se závitem 42. Je někdo kdo o tomto ví, nebo popř.návod k tomuto zvětšováku.


tož to ti držím palce. já ho měl, neb v jistou dobu Opemusy a Magnifaxy v naší vlasti koupit možno nebylo, a uvěřil jsem již tehdy lživé reklamě.... , říkal jsem tomu trest za vlastní důvěřivost a za nedostatečný odpor našich rodičů a prarodičů vůči uchopení moci lumpenproletariátem. Co jsem potřeboval nazvětšovat slušně, s tím jsem stejně chodil ke kamarádovi na Magnifax...
  • 0

#3 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 15 červen 2010 - 02:00:01

Ahoj Travasi,vítej na Temný.
Obecně není dobré pokoušet se o instalaci fotografického objektivu na zvětšovák. Zvětšovací objektiv je opticky optimalizován nablízko, bežný fotografický na nekonečno. Vhodnou kompenzaci mají makroobjektivy, ale to by se fakt nevyplatilo. Zvětšovací objektivy se tu v bazárku objevují, za slušný ceny je má na stránkách bazar Fotografia Praha ,350 korun za Meopťácký objektivy je v pohodě.
  • 0

#4 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 červen 2010 - 05:23:51

Ahoj Travasi,vítej na Temný.
Obecně není dobré pokoušet se o instalaci fotografického objektivu na zvětšovák. Zvětšovací objektiv je opticky optimalizován nablízko, bežný fotografický na nekonečno. Vhodnou kompenzaci mají makroobjektivy, ale to by se fakt nevyplatilo. Zvětšovací objektivy se tu v bazárku objevují, za slušný ceny je má na stránkách bazar Fotografia Praha ,350 korun za Meopťácký objektivy je v pohodě.


pokud si seženeš redukci M42/M39, pak ti můžu za nějakou symbolickou cenu zvětšovací objektiv přenechat (50mm pro kino, 75mm pro 6x6). Stříbrokaz má pravdu, používal jsem M42 makro objektiv jen pro hodně velké zvětšování, kdy delšími časy a hodně silné žárovce (500W) docházelo k silnému zahřívání, což může způsobit likvidaci mazání ostřicího helicoidu a clony v objektivu.
  • 0

#5 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 červen 2010 - 07:55:49

zdravim,

mno konecne moja krvna skupina. som si uz davnejsie fsimol, ze som tu asi jediny kto ma krokus a uplne jediny kto je s nim aj spokojny. nemam vyhrady voci tomuto hovadu, super zvacsovak. niekde by sa tu mala aj povalovat jeho fotocka :O

povodny bol sivy, tak som na neho dal cierny matny lak a teraz vyzera ako turbo bomba spica vojenske zariadenie :D

k objektivom. ano krokus ma zavit M42 takze tam naladujes kazdy jeden M42 objektiv. cim kratsie ohnisko tym vacsie zvacsenie pri rovnakom vytahu. ja osobne pouzivam meyer optik M42 (prakticacka patdesiatka) na kinofilm a povodny emitar s 80 na 6x6. a nevidim rozdiel v tom ci zvacsujem cez fotograficky objektiv, alebo projekcny. nicmene mozno tu chlapici a damy maju lepsie oci tak to uvidia. v mojom profile su vidiet fotocky, secky pri ktorych je napisane nikon su zvacsovane meyerom, stredoformat je samo cez emitar.

tak nefiem, len si nadavajte na to moje cierno-matne bomba spica zariadenie aj tak je to to najlepsie co doma mam :P :D :D :D

hihihi
  • 0

#6 travas

travas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 červen 2010 - 11:19:13

Dostal jsem zvětšovák Krokus 66 s automat. zaostřováním. Někde jsem zahlédl že u tohoto zvětšováku lze používat objektivy z fotoaparátu se závitem 42. Je někdo kdo o tomto ví, nebo popř.návod k tomuto zvětšováku.


Děkuji za informace, s tím zvětšovákem normálně zvětšeniny dělám, jenom jsem ho chtěl vylepšit lepším objektivem, původní objektiv asi není nic moc.
  • 0

#7 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 červen 2010 - 17:11:15

jestli si chceš polepšit, tak tam vraž adaptér na M42 a skutečný šestičočkový zvětšovací sklo. rozdíl mezi normálnim snímacim objektivem je především v optimalizaci rovinnosti. i třeba takovej čtyřčočkovej el-nikkor 4/50 stojí pár kaček (ebay) a přitom podá lepší výsledky než naprostá většina M42 padesátek. IMHO
  • 0

#8 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 červen 2010 - 17:14:44

le fuuu, adaptér M42 -> LTM (alias M39x26tpi)
  • 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 6 květen 2015 - 06:01:11

jak vidět, lidé mnohdy netuší, co ve spěchu činí.


  • 0

#10 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 květen 2015 - 19:32:03

Nebudou. Jen neuděláš tak velkou zvětšeninu. Záleží, co máš za papíry.


  • 0

#11 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 květen 2015 - 19:45:53

13x18 v pohodě.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních