Přejít na obsah


Fotka

Temná komora na půdě, nebo ve sklepě?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
34 odpovědí na toto téma

#1 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 August 2010 - 19:15:33

Ahoj kolegové,

doufám, že vám otázka nepřipadá příliš pitomá. Chápu, že záleží na konkrétních podmínkách, přesto se ptám na obecné rady a srovnání.
Přestěhoval jsem se do domu, který má i půdu, i sklep. Temnokomorničení je pro mě činnost spíše zimní (méně fotím a je víc tma), čili se bojím, že vytápět sklep by mohlo být komplikované. Myslím, že půdu půjde lépe odvětrat a také nebudou ambice na její budoucí využití - člověk se tam postaví opravdu jen pod hřebenem, jinde už se musí ohýbat. Do sklepa by se zase snadněji přivedla a odvedla voda ...
Máte nějaké tipy?
  • 0

#2 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 21 August 2010 - 19:33:27

Ahoj kolegové,

doufám, že vám otázka nepřipadá příliš pitomá. Chápu, že záleží na konkrétních podmínkách, přesto se ptám na obecné rady a srovnání.
Přestěhoval jsem se do domu, který má i půdu, i sklep. Temnokomorničení je pro mě činnost spíše zimní (méně fotím a je víc tma), čili se bojím, že vytápět sklep by mohlo být komplikované. Myslím, že půdu půjde lépe odvětrat a také nebudou ambice na její budoucí využití - člověk se tam postaví opravdu jen pod hřebenem, jinde už se musí ohýbat. Do sklepa by se zase snadněji přivedla a odvedla voda ...
Máte nějaké tipy?

Osobně bych si vybral asi sklep.
Komoru mám od ledna v bývalé mandlovně u nás v domě v suterénu - teda skoro sklep. Místnost tak 2x3 metry.V zimě jsem tam měl cca 10°C, což vytápět celé by byla docela zátěž na peníze. Tak jsem si postavil procesor a vytápím jen vodu v něm akvarijním topítkem. Před zvětšováním mu trošku pomůžu rychlovarnou konvicí a jde to. Pokud máš možnost tekoucí vody, tak asi není co řešit. A jestli je na půdě málo místa, jak by si řešil větší výtah zvětšováku? Nebude se na té půdě víc prášit?
V létě budeš mít asi daleko větší výkyvy teplot na půdě. V té mé komoře se v létě teplota drží i v těch vedrech kolem 20 stupňů.
Takže asi tak.
  • 0

#3 phanny

phanny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 August 2010 - 20:42:14

Mám komoru na půdě, v zimě je tam kolem 5-7 stupňů, v létě 40+ to tam nechodím. A to to mám obložené 5cm EPS.
  • 0

#4 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 21 August 2010 - 21:16:28

mám komoru na půdě, ve sklepě to u nás není možné. a řešení to není optimální. použitelné, samo zláté, pokud jediné. měl-li bych někomu radit, radím sklep. teplotní výkyvy pod střechou jsou skutečně veliké.
  • 0

#5 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 August 2010 - 07:00:14

Jak bylo již napsáno za jakou koliv komůrku by měl být člověk vděčný. Ovšem pokud je otázka položena do roviny možnosti výběru, určitě bych se přikláněl pro sklep. Hlavní důvod vidím v té teplotě přeci jen na půdě bude v létě hodně teplo a v zimě zase větší zima. S vysokou teplotou tam asi nic v létě nepůjde udělat. Ovšem ve sklepě si v zimě může člověk trochu přitopit a vyšší teploty v létě řešit nemusí. S možností kanalizace a vody na půdě nebo ve sklepě by mohl být ten sklep asi také trochu lépe.
  • 0

#6 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 22 August 2010 - 08:13:05

Vážení kolegové, ve sklepě raději ne, pokud bydlíte v nájemním domě. Dle
mé zkušenosti ( 7x vytopeno - stoupačka s fekáliemi, voda z pračky, atd. ),
nedávno jsem musel za dlouhodobé nepřítomnosti majitele kontaktovat též
policii a za přítomnosti příbuzných nájemníka bytu, které se podařilo sehnat
v neděli, krátce po poledni, kdy se doslova valila voda ze dveří předsíně mé
fotokomory, násilím otevřít byt a uzavřít přívod ke splachovači WC, který v
bytě opakovaně praskl. Více hov.n a výkalů, než fotografií, v každodenní a
znervozňující nejistotě v době, kdy musím být v zaměstnání. Tvrdě placené
vybavení se díky ignoraci "obecních blbů" stává hříčkou, kterou nemohu ve
své nejlepší víře a přesvědčení nijak ovlivnit. Devastujícím způsobem, díky
poslední potopě provlhlá komora je nepoužitelná a přes intenzivní větrání v
slunných dnech letošního léta se obávám, zda-li se opětovně rozhodnu již
poněkolikáté k její obnově. Rezignace a znechucení převažuje. :-) Erik
  • 0

#7 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 22 August 2010 - 08:30:18

Měl jsem komoru na půdě a už nikdy více.Přes léto šílená vedra, v zimě naopak.Mám komoru ve sklepě,kde je v létě 15stupňů a v zimě 10stupňů.Také jsem si sestavil procesor a ohřívám pouze chemikálie.Od té doby spokojenost.
Podle mé zkušenosti i zkušeností mých známých platí:
Devět z deseti temnokomorníků nedoporučuje stavět temnou komoru na půdě.[/b]
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 August 2010 - 08:55:46

zabrat místa obě
letní a zimní verzi a je to ne?
:-)
dole komora a nahoře atlier se střešním oknem a je to - například i kdyby měl mít dvakráttři s trvale postavenými světýlkami
fotografických prostor v domě není nikdy dost
vodu bych přivedl i nahoru třeba kvůli volání filmů na podzim
  • 0

#9 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 22 August 2010 - 09:06:56

Já hlasuju pro sklep, s alespoň elektrickým topením, mám tam stabilně kolem 20 stupňů, přes letní horka max 23.
Ovšem také mi tudy vede trubka s odpadem a asi někde "prosakuje", pač mi to tam občas smrdí, jako bych sa tam posrál :-)
  • 0

#10 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 August 2010 - 09:26:12

Oba prostory jsou tak specifické, že bez znalosti kvalitního prostoru moc radit nedá. Já mám komoru v půdních prostorech, dal jsem si záležet na zateplení, proto ani v létě nemám problém s vedry. (20cm minerální vaty) U sklepa bych si dával pozor hlavně na vlhkost. Zbytek už se dá vždy nějak zařídit.
  • 0

#11 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 August 2010 - 09:29:01

Jak to tady čtu mám štěstí......Fotokomoru mám ve sklepě celoroční teplota 20st. Netopím a větrám bývalým komínem od karmy. Místnost je velká 5x7 m. Nájem? Asi tolik co za byt...... :-)
  • 0

#12 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 22 August 2010 - 12:53:29

mám to na kolejích ve sklepě a díky potrubím u stropu mám i v zimě co dělat abych se udržel jenom na 20°
ale jinak príma
  • 0

#13 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 August 2010 - 20:30:58

Přátelé, velmi děkuji za podněty, i když jste mě příliš nepotěšili. Vedro v létě by mi asi tolik nevadilo, protože tam pobývat hodlám spíše v obdobích přechodových a v zimě, ale ty výkyvy ... spíše kvůli chemii, to je nemilé.
  • 0

#14 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 August 2010 - 03:29:17

půdy bych se moc nebál. Mám komoru pod západní střechou, takže odpoledne teplota nemile stoupá, možná přes 25°C (v létě), mám to ale málo odizolované, jenom ca 12cm vaty (mezi krokve). Být tam víc vaty, tak by to mělo být OK. Taky ještě jedna nevýhoda půdy - mám zakázáno dělat v noci, protože se podemnou nedá spát (jezdím na kolečkové židli a přes dřevěný strop je to asi dost slyšet).

Nejlepší řešení se mi jeví stlouct si na zahradě kůlnu 5x4m :roll: 8-O
  • 0

#15 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 24 August 2010 - 04:43:55

mám v suterénu, tam je neustálej problém se zatemněním(dvě okna, prosklený dveře), ještě na tom musim zapracovat. ale jinak v létě, v tom nejparnějším teploty přelezly přes dvacítku a musel jsem chemikálie chladit, teď je tam stabilně dvacet a přes zimu teplota klesá kolem desítky, ale mám tam topení, když to nefunguje, přitápim olejovým radiátorem..
  • 0

#16 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 24 August 2010 - 05:44:18

mám v suterénu, tam je neustálej problém se zatemněním(dvě okna, prosklený dveře), ještě na tom musim zapracovat. .

Ideální materiál na zatemnění je černej pytel od papírů. Stačí v jedné vrstvě.
  • 0

#17 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 24 August 2010 - 09:10:07

Volba by byla pro mne jasná. Sklep!!!

Temná komora má dle mne byt jeskyňa!!!

Tato však přinášá aji nekteré nedostatky, kterýma je hlavně vlhkost.

Výhodu vidím ve stabilní teplot2 (spíš nízké), a to, že se sklepa sa de navrch, kdežto z húry (půdy) sa mosí jít dolú a já bych s tým měl hodně problémy, páč už sem kdysik ze schodú padal a není to nic příjemného....

Tož to je můj názor.

PS: Už sem si říkal pane Vaňúrek co sa mi na tvojích fotkách tak moc líbí. Včilkaj už to vím, je to právě ten odér co mne povznášá :roll: 8-O :_)
  • 0

#18 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 24 August 2010 - 09:17:58

mám v suterénu, tam je neustálej problém se zatemněním(dvě okna, prosklený dveře), ještě na tom musim zapracovat. .

Ideální materiál na zatemnění je černej pytel od papírů. Stačí v jedné vrstvě.


já právě nemůžu permanentě zatemnit ty skla, takže to vyřešim asi nějakym rámem, kterej tam budu vkládat, to mi sebere velkou část světla. jinak tam mám překližkový desky, který se zasouvají v takový vodící liště...
  • 0

#19 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 6 September 2010 - 19:34:21

Já mám komůrku na půdě a naprosto spokojen...je tam hezky útulno teploučko..v létě akorát a v zimě si lehce přitopím :twisted:
nejdřív sem měl obavy že bez vody to nepůjde ale fotky hážu do vanynky a dopírám pak normálně v koupělně..nemusím nikde ze schodů ani do schodů prostě pohoda B)
  • 0

#20 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 September 2010 - 22:25:50

S dovolenim se svezu na tomto vlakne, ac me trapi neco uplne jineho :) Ale at zbytecne neplacam mistem na tema, ktere ze me asi stejne nikdo nerozhodne. Rozhodl jsem se pro rekonstrukci komory. Abych ji popsal. Je primou soucasti bytu, podrkovni. 550x180cm. V jedne pulce ma manzelka skrine s hadrama (rekonstrukci jsem tak navlekl spis jako ze chci situaci ulehcit ji - udelam ji nove vestavky misto tech starych skrini) Minimalne dva metry budou patrit manzelce. Zkoseni zacina necely metr nad zemi, neni sranda se do toho ukosu vejit. Je z toho tedy patrne, ze musim trochu dbat i na estetickou stranku veci. Nemuzu se tak stale rozhodnout, zda mam jit stylem kuchynskym - tedy pekne zacistene desky, drez. (kdo znate - styl Dany) Nebo laboratornim - velke vany s odtoky ala Adams. Vim, ze jsou vany praktictejsi, ale bojim se dvou veci. - vlhkost - nebudu tak poradny, abych vany pokazde vytrel, odpari se tak mnohem vice vody nez z umyvadla. A i esteticnost. Rad se obcas v komore zavru, pustim si jen tak nejakou muziku nebo film, vyvolavam si a relaxuju. A nevim, jak moc by me slo relaxovat v okoli plastovych van :) Jo a komoru beru i jako takovou cistejsi dilnu, takze jemne opravy, pajeni atp. odbyvam tam... To je zasejc argument proti vanam. Tak sorry za elaborat, asi to bude tou stamprdlou co si davam proti rymicce, to ja jsem pak vzdycky desne ukecanej jak vsichni dobre vite :) Mel by k tomu nekdo neco?
  • 0

#21 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 7 September 2010 - 22:44:15

No už mám v sobě taky neco před dva litry vavřinečka, ale Pavlíku, povím ti jediné. Útulnost je nade vše. V jeskyni ti mosí byť krásně, mosí ťa povznášat libé pocity, tvůrčí síla sa musí uvolňovat, prostředí ťa musí nabudit, nééé nasrat!!!
Proto, a aji ze svojí zkušenosti, ti možu řéct, že určitě kychyňka než laboratoř.
V laboratoři si možeš míchat chemiju, plávaci elaboráty, ale komora, ta musí byť oázú lásky k fotografii a jakéhosik skorobysadalořéct - umělečna.

Tož tolikyť.
  • 0

#22 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 September 2010 - 22:33:02

Jen pozor na to, aby Temná komora nebyla vyhodnocena jako potenciální pomocná kuchyně ! To jen jako argument pro laboratorní vzhled, kterej nůže být krásně povznášející. Takové zátišíčko s erlenkama, míchnou a váhou :wink:
(Litr čehosi červenýho z místní prodejny stáčnýho vína, brr, závidím těm, co mají slušný zdroje)
  • 0

#23 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 September 2010 - 23:13:09

Tak všechny tyhle věci tam samozřejmě budou, protože je člověk potřebuje k práci. Jde hlavně o kuchyňská deska s dřezem vs velká vana. To, že bych neměl problém s mytím misek a jen je vzal sprchou v té samé vaně ve které jsem dělal, či bych v klidu namáčel slintačky na sklech je lákavé jak sviňa. Na stranu druhou, větrat tam skoro nebude možné a je to hned pod střechou - bojím se vlhkosti. Nemám s tím zkušenost...
  • 0

#24 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 September 2010 - 23:30:12

A deska má zase tu velkou výhodu univerzálnosti. Může se na ní dělat prakticky cokoliv .)
  • 0

#25 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 September 2010 - 23:49:45

Hm, uz asi vim jak na to. Dam tam kuchynskou desku a vedle udelam nadrozmerny drez, treba 50x70. V tom se omyje vsechno a bude vymalovano. Po pouziti se uzavre a nazdar...
  • 0

#26 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 September 2010 - 05:58:55

Hm, uz asi vim jak na to. Dam tam kuchynskou desku a vedle udelam nadrozmerny drez, treba 50x70. V tom se omyje vsechno a bude vymalovano. Po pouziti se uzavre a nazdar...


Před mnoha a mnoha lety jsem jeden čas chodil do jedné komory, kde majitel měl fajnovou vychytávku: Novodurovou vanu cca 220x70 s odtokem měl utopenou ve stole, na tom pracovní desku uchycenou na pantech na stěně, po vyvolávání ji jen sklopil, vanu s miskami i lázněm tím i zavřel, vznikl velmi estetický pracovní stůl. Kohout těsně vedle té desky, s dlouhým otočným ramínkem. u něj samostatný kohoutek s hadicí. moc dobře se s tím dělalo.
  • 0

#27 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 September 2010 - 09:41:39

Před mnoha a mnoha lety jsem jeden čas chodil do jedné komory, kde majitel měl fajnovou vychytávku:....

něco takovýho mě taky napadlo, spojit účel a pěknost prostoru, jak nad tím tady už druhej den přemejšlím :wink: - jak bych to dělal, kdybych to dělal celý znova - potiž je podle mě v tom, že příklop(co má sloužit taky jako stůl) je velká a těžká mrcha a v tom místě kde by čekal na sklopení mám hromadu poliček a kvůli desce na pantech by tam ty poličky nešly dát
co to udělat jako vestavěnou kuchyň? misky tam položit na těsnění, nebo zalepit - bude to vana a nebude to vana
- pro rozměry papíru 30x40 a když menší na vývojku, tak miska v misce, ostatní lázně bych nechal ve větších (30x40) trvale
misky navrtat - sice surové, ale bylo by vypouštění bez manipulace s dvěma kily roztoku a pomocí jakés "sprchové" hadice nebo jen vody v nádobě by se miska dala vypláchnout shora bez jejího vyjmutí a kolem otřít
odpad z mimovývokových misek rovnou do odpadu domácího - pokud se tam stejně vylévá,
tu pracovní desku bych asi nechtěl lamino, ale nějakou na konzolách plastovou z řempa - nebo od kameníka vyrobenou - to by byla frajeřina :D
spodek bych nedělal jako kuchyň - nevejdou se tam pak nohy, nebo dát jen mělčí skříňky
příklop přes to bych dal z plastu, vyztužený žebry, tedy odendávací, nikoli sklopný - ale musel by být lehký, možná ze dvou dílů
áno, taky prodávám vestavěný spotřebiče do kuchyně :) a vymejšlím všelijakosti Vložený obrázek

zachovat možnost použít misky i sloty
  • 0

#28 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 September 2010 - 12:19:28

ještě jak jsem si kupoval k obědu kebab, tak jsem viděl, jak mají misky turci
výřez a miska drží za lem a může se pohybovat vlevo vpravo a dáš jich kolik potřebuješ, zbytek zakryješ, mají to z umělýho kamene a vypadá to dobře
dole by musel být nějakej odkap Vložený obrázek
  • 0

#29 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 9 September 2010 - 12:32:34

a nejsou jednodušší jen ty sloty v nějakém akvárku? plus 2 misky na praní. náklady pro formát 30x40 jsou tak do 1 000 a nezabírá to moc místa, po skončení seance stačí přikrejt sloty, temperování teploty akvaristickým ohřívátkem
  • 0

#30 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 9 September 2010 - 12:38:17

Sloty nechci. Mám raději misky. Samozřejmě v úspoře místa jsou bezkonkurenční, to bezpochyby....
  • 0

#31 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 9 September 2010 - 17:05:00

Tak i vana do temné komory může být krásná :)
Vložený obrázek
A čučajte na toto - lepšejší kohoutek do temnice:
Vložený obrázek

Jde o výrobky fy. Rossy z ejmeriky, která tyto pěkné věci prodává temnokomorníkům... http://www.rosyproducts.com
  • 0

#32 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 9 September 2010 - 19:46:45

Tak i vana do temné komory může být krásná :lol:

Tak v tom případě nechápu, co tu řešíš. Objednej si to a pokud Ti to náhodou nebude v komoře vyhovovat, tak si to za odvoz a flašku slivovice vodvezu. :twisted: :wink: :evil:
  • 0

#33 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 10 September 2010 - 05:17:14

Není to do temné komory nějak zbytečně moc leský? :twisted:
  • 0

#34 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 31 March 2017 - 21:40:18

Trochu oživím téma. Řeším (rozuměj rozvažuji) dlouhodobě problém, kde udělat komoru tak, abych v ní mohl mít uchován i zvětšovák a vybavení. A potřeboval bych trochu usměrnit...

 

Jediné místo, které je u mě přijatelné - hlavně kvůli přístupu vody v zimě je půda. A protože nejsem bohatýr, tak mne napadla myšlenka udělat si temnou komoru - místnost - box s tím, že bych jej postavil z věcí dostupných.

Sehnal bych nějaké odpadní desky ze stolárny, např. ty které se vkládají mezi desky lamina, udělal mezi ně rám a to bych celé vysypal nadrceným polystyrenem z konťasů a obchoďáků. Tím bych mohl při chvíli trpělivosti vytvořit poměrně tlustou stěnu s dobrými izolačními vlastnostmi (není to kravina?). Vytvořil bych takto 6 stěn a dveře a výtvor spojil nějakým L profilem tak, aby v případě stěhování se dala celá komora rozebrat a přesunout na jiné místo.

 

Protože moje největší komora byla v koupelně a to dosti provizorně, chtěl bych se zeptat, jaká je taková optimální půdorysná velikost komory (samozřejmě čím větší tím lepší, jde mi o "zlatý střed").

Případné další postřehy uvítám samozřejmě také (odvod vlhkosti z takovéto kadibudky, větrání,....).


  • 0

#35 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 April 2017 - 08:19:18

určitě to není blbina, ale co chlazení v letě?

já mám tady "buňku v buňce" a je to výborné, ale je to při zemi -uhelna a v parných dnech tam je do 23°c

Přiložený soubor  stavba komory.jpg   116.14K   2 Počet stažení

dneska už bych byl mnohem chytřejší ohledně izolací a mohl bych topit levněji, ale funguje a teplo drží a v letě chladit nemusím, jen větrat s rozvahou

komora jde udělat i na 1,5 metru čtverečných je to jen otázka optimalizace, pořádku - v zásadě zaber největší prostor, jaký rodina dovolí a do něj vetkni co se vejde

spíš bych to stavěl staticky, na pevno, nestěhovací

áno proložky ze zboží - já kupuju  v hornbachu, skvělý materiál! mám z něj pracovní stoly, poskládané schodnice apod. jen se musí trefit kdy je mají

tady je tematické vlákno

http://www.temnakomo...tky-fotokomory/

ať se daří


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních