Přejít na obsah


Fotka

technidol, technical pan


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

#1 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 31 srpen 2010 - 11:34:04

Přátelé, mám doma všelijaké nasyslené materiály a mezi nimi i kuriosity jako je třeba neotevřená metráž Ilfordu XP-1, předchůdce slavné dvojky, kus metráže Kodak Panatomic-X, ale také celou metráž Kodak Technical-pan a tentýž film i ve formátu 4x5". No a s tím je právě potíž. Nevím, kdo z vás máte s tímhle filmem zkušenosti, ale je to materiál velmi specifický. Ze všech ČB filmů to má nejmenší zrno a největší rozlišení v čarách na mm, jen se to musí vyvolávat ve speciální vývojce Technidol. Lze i jinak, jenže potom je to čistě reprografický film, který odliší jen černou a bílou. Technidol dramaticky snižuje kontrast, dá se použít i pro případy extrémnně kontrastních scén(pohled z temného sklepa oknem na ulici zalitou sluncem)nafocených na jiný materiál. Potíž je v tom, že ani Technical-pan ani Technidol už se nevyrábí od roku 2005 (zjistil jsem to až teď) a já mám sice 45 metrů filmu a padesát listů 4x5", ale na tohle množství nedostatečné množství vývojky. Neválí se vám někomu doma trocha Technidolu? (jedno jestli staré verse LC v přášku a nebo novější v koncentrátu)
  • 0

#2 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 31 srpen 2010 - 12:50:45

Není to sice odpověď na Tvou otázku, ale tento film je prý více než vhodný na inverzní zpracování (diák)

Pokud bys pro něj nenašel užití, měl bych zájem :lol:
  • 0

#3 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 31 srpen 2010 - 12:56:27

Jinak podobný film vyrábí také Adox a vyrzábí k němu i vývojku. Mohla by být vhodná i kTechPanu
  • 0

#4 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 31 srpen 2010 - 13:01:52

...mezitím jsem udělal zevrubnou inventuru zasob a zjistil jsem, ze mam tri sklenicky Technidolo Liquid. Když budu vyvolávat planfilmy po dvanácti, což je brutální (ovšem v originálních proposicích k filmu doporučované řešení), tak v něm vyvolam 3/4 toho, co mám. k tomu mám ještě pět pytlíků starší verse v prášku. jeden padne na zbytek planfilmů a zbylé dva vystačí jen na pár kinofilmů. Jenže toho mam asi 40metrů. Mám pocit(nemůžu to teď nikde dohledat), že ten Technidol je pro tenhle účel nenahraditelný, v čemkoli jiném ten film dělá veliký kontrast.
  • 0

#5 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 31 srpen 2010 - 13:03:35

P.S. jinak ten film se používal jako naprostá špička pro barevnou(fakt) astrofotografii. Nejdřív se hypersensibilisoval a pak se nafotila trojice snímků různými barevnými filtry a z nich se pak složila barevná fotka. Nic lepšího v éře astrofotografie na film neexistovalo.
  • 0

#6 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 31 srpen 2010 - 13:40:26

Vývojka ADOX Adotech CMS by měla být použitelná. Laborovat by se určitě dalo i se SPUR Dynamicspeed nebo MACO LP Supergrain. Jinak se všeobecně doporučují pro Kodak TP i míchané vývojky EDWAL FG-7 a především vývojka POTA (myslím že tu na temné Dubraro uváděl složení s použitím Dimesonu-S, což je nějaká modifikace fenidonu).
Všechny tyto vývojky jsou určeny pro polotónové zpracování technických (a tedy značně kontrastních) materiálů jako jsou Kodak TechPan, Adox CMS 20, Spur Imagelink, Agfa Copex Rapid, apod.
  • 0

#7 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 31 srpen 2010 - 13:47:48

Teď jsem si ještě vybavil, že o zpracování Kodak TP se snad píše i v Zaoralově knize Fotografujeme. Ale pokud jsem to opravdu viděl tam, tak to bylo v tom starším vydání většího formátu zelené barvy s reklamou Fujifilm na přebalu, protože v tom novějším upraveném vydání formátu A5 (myslím s horkovzdušnými balóny) už mnoho z laboratorní techniky nezbylo, neboť světové trendy již v době tisku směřovaly digitálním směrem :lol:
  • 0

#8 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 31 srpen 2010 - 14:08:48

kodak technical pan prej de docela slušně vyvolávat v modifikovaný vývojce POTA dle Anchella a Troopa:

POTA modifikovaná pro Kodak Technical Pan
siřičitan sodný (anh) - 10 g
fenidon - 0,5 g
pyrogalol a nebo hydrochinon - 0,25 g
voda do 1l, vyvolávací čas 11 minut.

Delagi-8 (další podobná vývojka, jež by měla zajistit s KTP vyšší citlivost i ostrost ve srovnání s POTA):
siřičitan sodný (asi anh.) - 25 g
fenidon - 1,4 g
borax (dekahydrát) - 2 g
benzotriazol 0.2% - 15 ml
pro vyšší citlivost a kontrast nahradit borax kodalkem (metaboritan sodný). benzotriazol nemusí být účinný při tak nízkém pH a zřejmě je možno jej vynechat a nebo nahradit bromidem či jodidem draselným.
  • 0

#9 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 31 srpen 2010 - 14:25:48

Vážený kolego, achernare: Výběr z Vašeho příspěvku:
"Technical-pan a tentýž film i ve formátu 4x5"."
Máte pro formát 4x5" nějaké využití? Erik
  • 0

#10 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 31 srpen 2010 - 16:00:51

Ano mam, vlastne mnohem spis nez pro ten kinofilm. Kinofilmem fotim dost vzacne, nejcasteji prave 6x6 a 4x5. Technical pan v tomhle formatu je uzasny. V horsim osvetleni vychazeji obrazky kontrastneji nez u jinych filmu, ale vseobecne je to skvely film, kdysi jsem na nej fotil pravidelne. Na tyhle dve krabice jsem zapomnel a mezitim jsem za ta leta najel na jine materialy (u 4x5 pote co mi dosly zasoby Plus-X jeste z casu FAMU z ekonomickych duvodu predevsim FP-4). Ted se mi zrovna hodi.
  • 0

#11 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 srpen 2010 - 17:03:47

Technical Pan v kinu jsem použil v 80tých letech jednou - byl mi darován k otestování objektivu a zjištění, jak mizerný zvětšovák a jeho objektiv mám. Dle rady zkušeného jsem ho vyvolal v rodinalu 1+200 a bylo to něco úžasného.
Velmi rád bych se o pár metrů přihlásil - je to asi jediný film, na němž si mohu vyselektovat svoji sbírku objektivů. (Když Orwo NP15 už není).

Před chvíli jsem hodil dotaz do googlu a ejhle, těch informací, v čem vyvolat TechPan, když výrobcem doporučená již není, je spousta, i o vývojkách, které temnokomorníci zdejší důvěrně znají! (mezi nimi i rodinal a dokonce diafine - se zkrácením máchání v druhé lázni, což mi logiku moc nedává, stíny by to asi moc nemohlo vytáhnout do kresby)
  • 0

#12 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 31 srpen 2010 - 17:08:50

No vida, co se nedozvim. Ja zas tak schopnej googlič nejsem. V tom Rodinalu(toho mam hromadu) to udelalo normalne polotonovou kresbu?
  • 0

#13 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 srpen 2010 - 17:10:30

jen namátkou vybírám: tady
  • 0

#14 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 srpen 2010 - 17:25:00

No vida, co se nedozvim. Ja zas tak schopnej googlič nejsem. V tom Rodinalu(toho mam hromadu) to udelalo normalne polotonovou kresbu?


jo. a fantastickou, ostrou jak břitva, žádnej bliják, šťavnatou, plnou v jemných detailech.
zkus si vyhledat na flickru kombinaci slov "techpan rodinal", je i tam dost ukázek.
např. tohle nebo tohle
  • 0

#15 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 srpen 2010 - 17:31:09

našel jsem i pár kousků kombinace Technical Pan a Diafine , je to taky docela zajímavé
  • 0

#16 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 31 srpen 2010 - 18:12:21

děkuju, to jsou zajímavé informace. Ustřihám si malý kousky a ozkouším to, jak to bude vypadat. Asi udělám zkoušky všech nenadále nalezenejch filmů. Našel jsem třeba kompletní metráž Pan-F s expirací 1986, Panatomic-x 1982, ale i ten XP-1. Zkusím nejdřív kousek Technicalu v Rodinalu a uvidíme.
  • 0

#17 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 srpen 2010 - 19:10:39

Doufám, že se pak podělíš o dojmy.
Pokud bys našel pár metrů toho technical panu v kinofilmu třeba pro směnu za jiný film. budu rád. :lol:
  • 0

#18 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 31 srpen 2010 - 19:59:49

To je jasný, jakmile se k tomu dostanu, dám to sem. A myslím, že bych i těch pár kazet technicalu pro fajnšmekry obětovat mohl:-) Kdo by měl zájem, pro toho se snad něco najde, když se na mně nesesypou všichni:-)
  • 0

#19 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 1 září 2010 - 07:22:49

Vážený kolego, Jiří, při zpracování Kodak Tech Pan/u/ v Rodinalu 1:200 vycházela praktická citlivost pro stanovení expozice na E.I. ??? , režim
pohybu, teplota a čas ???. Podaří se zmíněné údaje někde dohledat? Na
testy optiky se něco v lednici "U Starého jezevce" stále chladí.... Erik
  • 0

#20 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 září 2010 - 09:35:36

Vážený kolego, Jiří, při zpracování Kodak Tech Pan/u/ v Rodinalu 1:200 vycházela praktická citlivost pro stanovení expozice na E.I. ??? , režim
pohybu, teplota a čas ???. Podaří se zmíněné údaje někde dohledat? Na
testy optiky se něco v lednici "U Starého jezevce" stále chladí.... Erik


Vážený kolego Eriku, u sebe jsem našel včera večer jen v letitém receptáři z FAMU tužkou vlastnoručně škrabopisně vyvedené poznámky na prázdných stránkách a mezi různým textem, mezi jiným pouze "Technical Pan - R09 - 1+200, Hyphen". Ostatní by mělo být v paměti, která již po letech vykazuje vadné sektory.
Mám jen dojem, že jsem ho exponoval naprosto stejně, jako NP15, tj. na 15DIN. (a tenkrát jsem nad focením vůbec nešpekuloval - nafotil, vyvolal, a bylo to)
včerejším náhledem pomocí pana gůgla jsem zjistil, že je těch rozhovorů na téma v čem vymáchat TechPan, na netu plno, kromě jiného i o rodinalu 1+100 až 1+300, včetně teplot a časů. třeba zde

Právě pro hrátky se skly jsem pořídil PanF+, ale TechPan je ve směru zrnitosti a rozlišení o kousek dál. Pro tento účel mi vyšší kontrast filmu nevadí, právě naopak.
  • 0

#21 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 1 září 2010 - 10:16:17

co se toho zkouseni tyce, nekde ve sklepe se mi - snad! - jeste vali velka metraz ORWO NP8. Jestli tam je a najdu ji, klidne vam ji venuju, je mi k nicemu. Mival jsem i dve velikansky metraze (mozna 150M) oRWO np55 a jednu stejne velikou nejakyho kodakackyho diaku. Mam ale obavu, ze jsem o ne prisel, kdyz nam ve sklepe praskla voda...Ta mi vzala i padesat kilo Atomalu,ach jo.
  • 0

#22 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 1 září 2010 - 10:24:47

Padesát kilo Atomalu ??? Neuvěřitelné... Pane kolego,pokorně se stavím do fronty zájemců o nějaké zbytky filmů,které nebudete potřebovat.
  • 0

#23 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 září 2010 - 10:37:32

co se toho zkouseni tyce, nekde ve sklepe se mi - snad! - jeste vali velka metraz ORWO NP8. Jestli tam je a najdu ji, klidne vam ji venuju, je mi k nicemu. Mival jsem i dve velikansky metraze (mozna 150M) oRWO np55 a jednu stejne velikou nejakyho kodakackyho diaku. Mam ale obavu, ze jsem o ne prisel, kdyz nam ve sklepe praskla voda...Ta mi vzala i padesat kilo Atomalu,ach jo.


ó děkuji, děkuji.... jako námezdnou sílu lze možno mě povolati, maje praxi v inventarizacích i sběru harabouzí :( :wink: p.s. NP8 jsem snad nikdy ani neviděl...
  • 0

#24 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 září 2010 - 10:41:46

co se toho zkouseni tyce, nekde ve sklepe se mi - snad! - jeste vali ...

ono se nejedná pouze o zkoušení, ale následně i krajinné a jinak komorní focení vyselektovaným náčiním, takže mi apriori pouze o pérovku nejde, a přeci jen ATP film je trošku dražšší....
  • 0

#25 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 1 září 2010 - 12:14:51

To tenkrát někde v Modřanech, už nevím přesně, rušili nějaké foto-kino nebo co to bylo, dost krátce po revoluci, asi tak 1993-4, nevím. Kouoil jsem tenkrát jedenáct leštiček 30x40, tuším že stály stovku jedna, a k tomu asi padesát náhradních plechů. Určitě jich tak(plechů) deset, dvacet ještě mám, má-li někdo zájem. Leštičku už mam jen jednu, dávno jsem je rozdal. A toho Atomalu jsem koupil všechno co měli, byla toho obrovská krabice od banánů a igelitka navrch, sotva jsem to unesl. Vyplavila mi to ale ta voda a zbylo jen to, co bylo položené navrch, takových dvacet balení.. To ORWO jsem léta neviděl, nehledal, nepotřeboval, vzpomněl jsem si až teď, podívám se po něm...NP55 nemám určitě, to si pamatuju, stejně jako ten kodak.
  • 0

#26 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 září 2010 - 15:05:22

Určitě jich tak(plechů) deset, dvacet ještě mám, má-li někdo zájem. Leštičku už mam jen jednu, dávno jsem je rozdal.

Zájem by byl... tak 2-4 plechy bych bral, podle ostatních, ať jim taky něco zbyde.
  • 0

#27 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 září 2010 - 15:21:52

To tenkrát někde v Modřanech.... Určitě jich tak(plechů) deset, dvacet ještě mám, má-li někdo zájem.


Pane Kolego, fajnovou oboustrannou leštičku z doby nechutné normalizace mám, ovšem původní plechy už nic moc nevypadají.... takže o dva kousky se při této příležitosti hlásím. Praktické detaily transakce sím na e-mail, mám ho v profilu, tam ti napíšu i tel. číslo a můžeme to probrat blíž. Dík.
  • 0

#28 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 1 září 2010 - 16:03:06

Výborně, zájemci se hlásí! Tak já zítra zkontroluju, kolik těch plechů mám a pak si je můžete rozebrat. Nic za ně nechci. Tenkrát jsem je kupoval po pár korunách a to už je dááávno, budu rád, když někomu budou sloužit.
  • 0

#29 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 2 září 2010 - 15:14:58

Tak jsem se zběžně podíval a těch plechů mám přibližně deset, tak se mi hlaste, kdo by chtěl. Orwo bohužel nemám, někam se propadlo...
  • 0

#30 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2010 - 17:04:53

Tak jsem se zběžně podíval a těch plechů mám přibližně deset, tak se mi hlaste, kdo by chtěl. Orwo bohužel nemám, někam se propadlo...


hlásím se o plechy 2 (30x40), v případě, že nebude velký zájem, +2 rezervní.
(já se s napínáním na sklo nekamarádím.) dík. a pokud mi přibalíš pár metrů techpanu, poděkuji ti i s pukrletem. za techpan 17m věnuji 17m jiného, čerstvějšího kina, máš-li zájem. dík ještě jednou.
  • 0

#31 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 2 září 2010 - 19:27:02

Jasne, plechy mas u mne, jak si to predame? Mam to poslat postou? Jinak s tim tech panem si to rozmyslim, jestli ho dam tolik, taky zalezi na tom, za co bys to vehandloval:-)
  • 0

#32 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2010 - 19:31:14

Tak jsem se zběžně podíval a těch plechů mám přibližně deset, tak se mi hlaste, kdo by chtěl. Orwo bohužel nemám, někam se propadlo...


dva plechy 30x40 cm prosím pokud by bylo možno?
Rád se odvděčím protislužbou, nebo vzorkem fotomateriálu ze současné produkce firmy Ilford...

Děkuju moc!
  • 0

#33 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2010 - 19:32:32

a kdybys nedejbože snad někdy našel to Orwo... :wink: tak aspoň z nostalgie pár metrů ...
  • 0

#34 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2010 - 19:33:12

záleží, kde se vyskytuješ a kde máš hlavní sklad. Možná bychom detail mohli dojednat už mimo sklo, můj e-mail mám v profilu (na rozdíl od tebe :wink: ), tak mi písni, prosím tě, napiš třeba telefon a čas, kdy ti můžu volat, to bude jednodušší než si tu takto vyměňovat vzkazy. Taky ti rovnou můžu říct, co nabídnout můžu.
  • 0

#35 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 8 září 2010 - 11:36:02

Tak jsem tady s prvníma výsledkama. Zkoušel jsem dvě metráže PAN-F. Jedna prošla v roce 1995(tu jsem kupoval sám) a druhá v roce 1982 -tu přivezl táta z Finska. Ani jedna nebyla nikdy v mrazáku, nýbrž normálně ve skříni, kam se nějak zatoulaly a zapomělo se na ně. Tedy v bytě v pokojový teplotě. Ustřihl jsem od každé kousek na pět snímků, první exposici uděla na normální nominální ISO a další po půl cloně dolů, pro eventuelní snížení citlivosti za ty roky. A přátelé, ty filmy od sebe nepoznáte. Ani jeden nemá vůbec zádnej zákal, závojk. Zkrátka normální nový filmy. Takže třicet let můžete mít kapitalistickej film v šuplíku psacího stolu a nemusíte mít žádnou starost. Dobrý, ne?
Následují FP-4 r. 1996, ale to bude, myslím, formalita. Zajímavější bude Kodak Panatomic-x, rok 1982 a Ilford XP-1 ze stejné doby. Report časem...
  • 0

#36 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 8 září 2010 - 20:15:19

Zpět k tématu :cry:
Tady je dost informací o zpracování Tech Panu včetně časů a ředění: http://www.digitaltr...per=&mdc=Search
  • 0

#37 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 9 září 2010 - 07:34:12

Vážený kolego, achernare, být vlastním fotografickým archeologem musí
být velmi vzrušující. Otázkou je, na co pokračovat dál, až dojde materiál,
či ideální vývojka k jeho zpracování. Technidol nebyl levnou vývojkou, a
Kodak Technical Pan nebyl levným filmem. Ve spojení s Vaší canoňáckou
kolekcí FD S.S.C. (1,2/24 a skvělým 1,2/85 - Chromring) musí být Vaše
negativy dokonale ostré. Taková 4,/0/100 Macro S.C. Chromring, nebo i
3,5/50 Marco S.S.C. Chromring, kterou vlastním, to jsou dodnes poklady,
kterých se nikdo dobrovolně nezbavuje. Co Vaše skvělá kytara???? Erik
  • 0

#38 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 9 září 2010 - 08:39:17

To mate pravdu pane kolego, technical i technidol jsem tenkrat kupoval velmi draho, krabicka se ctyrmi lahvickami pro cca 600ml roztoku kazda, mne pred temi asi dvanacti lety vysla na 980kc. No a film mi privezl kamarad z Londyna, tedy tu metraz. Zajimave je, ze ctyri krabice technicalu ve formatu 4x5 jsem tehdy koupil normalne v minilabu Kodak na Narodni tride v Praze. Myslim, ze jedna byla za 1200, zatimco Tri-X stal 780kc. Dve jsem tenkrat pouzil pro prace na FAMU a pak jsem ty zbale tak dlouho odkladal, az jsem na ne zapomnel. Jinak tu uzasnou petaosmdesatku bohuzel nemam v provedeni chrome-ring(ty ostatni asferaky ano), nybrz v nove, cerne rade. Ovsem kdybych se nekdy mel zbavit vsech cocek, tak tuhle si necham. Na 1,2 je dokonale ostra a kontrastni, pro portretni a reportazni praci je to neprekonatelny objektiv, jak jiste sam dobre vite. A o tom macru ostatne pisete sam. Ackoli mame spolu s tatou opravdu slusnou kolekci tel a skel Canon, stejne s sebou nosim tyto tri: 35mm 1:2, 50mm macro a 100mm 1:2,8. Ta prvni a ta treti jsou z Finska, kde je tata v roce 77 kupoval nove a v obchode mu je testem a promerenim vybrali kazdou z dvanacti kusu. Pak ty objektivy dal svemu kamaradovi, uz v cechach, a ten je po mnoha letech zase dal mne. A kytara? Mel bych vymenit struny, prestavaji ladit....
  • 0

#39 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 9 září 2010 - 10:54:11

Vážený kolego, achernare, tuším, že geologický průzkum jedné tušené krabice od obuvi bude slavit úspěch. Přeji Vám ( "Alpha" ) ze srdce od
celé naší rodiny mnoho zdaru a těším se, až se opět ve Slaném s Vámi
setkáme. S díky: :wink: Erik
  • 0

#40 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 9 září 2010 - 19:29:47

děkuju, budu se těšit:-) A pro ostatní, aby měli představu o technical panu, jedna ukázka. Je to zvětšenina jen fragmentu fotografie. Negativ 4x5 technical pan, Angulon 165mm, ta zeď je od foťáku asi 3-4metry, na celém negativu je té zdi od země do výšky asi dvou metrů - to jen, aby bylo zřejmé, jak mylý kousek negativu to je. Zvětšoval jsem to objektivem 30mm se zvětšovákem až nadoraz nahoře.
Vložený obrázek
  • 0

#41 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 10 září 2010 - 09:52:50

P.S. takhle to neni patrny, ale ta fotka je vyzvetsovana na 24x30.
  • 0

#42 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 12 září 2010 - 20:25:45

vysledek dalsiho testu: Kodak Panatomi-x s expiraci 1982: bez zavoje, perfektni.
  • 0

#43 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 12 září 2010 - 21:32:14

Kolego,vy nám tady děláte chutě,že? :wink:
  • 0

#44 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 13 září 2010 - 10:17:26

v tomhle pripade ale chute spis ilusorni, toho panatomicu je jen troska, hadam tri az pet filmu...
  • 0

#45 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 září 2010 - 15:09:13

Achernarovy plechy jsem přiblížil do centra Prahy k stanici metra Florenc.
celkem jich je 8ks:
ŠNEK 2ks - vezmu asi do Nedvědice
TOFF 2 ks, ozvi se, jak s tebou
Jan Matusek - na mail jsem poslal svůj telefon, ozvi se.

Achernare, pukrle a děkuju. J.
  • 0

#46 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 21 září 2010 - 05:31:18

Achernarovy plechy jsem přiblížil do centra Prahy k stanici metra Florenc.
celkem jich je 8ks:
ŠNEK 2ks - vezmu asi do Nedvědice
TOFF 2 ks, ozvi se, jak s tebou
Jan Matusek - na mail jsem poslal svůj telefon, ozvi se.

Achernare, pukrle a děkuju. J.

Prosil bych je vzít taktéž do Nedvědice. A díky moc že jste na mně kluci mysleli... A Achernarovi díky za plechy.
  • 0

#47 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 8 říjen 2010 - 14:47:11

Pratele, musim podekovat za rady, hlavne asi Jirinolovi, ale i vsem ostatnim. Ze vsech moznosti jsem zvolil tu nejjednodussi a nejdostupnejsi, tedy Rosinal. Redeni 1:300 mi prislo neuveritelny (s Rodinalem jsem uz leta nedelal a D-76 takhle neredim:) , ale co by ne. Vyvolal jsem tri planfilmy exponovane normalne na nominalni citlivost, tedy 25. Nechtelo se mi verit tem dvanacti minutam, tak jsem to trochu natah(cca na patnact, stopuju to pisnickama na discmanu) a vysledek mne prekvapil: skvelej. Klidne bych mohl jeste trochu prirazit, ale Rodinal 1:300 z Technicalu vytahne skalu tonu. Dobry - omlouvam se mistrum z Agfy za uctivani americkeho zlateho telete, haleluja.
  • 0

#48 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 12 říjen 2010 - 14:12:45

Dnes jsem vyvolal dalsi dva planfilmy. Tenokrat jsem redeni zvolil cca 1:200-1:250 a film jsem exponoval na 20asa. Vysledek byl perfektni: krasne kryty negativ s polotonovou kresbou a dokonale ostry, bezzrnny. Vyvolaval jsem sestnact minut. jen k te pribliznosti redeni: nemam injekcni strikacku, abych ty 2-3ml Rodinalu zmeril presne, mam jen skleneny odmerny valec s objemem 50ml, dilkovany po jednom ml. Takze je to jen odhad.
  • 0

#49 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 12 říjen 2010 - 16:58:29

pridavam sken negativu, zvetseninu zatim nemam, neni cas. Jen na normalnim domacim skeneru, pro predstavu to snad staci.
Vložený obrázek
  • 0

#50 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 listopad 2010 - 17:34:23

Dnes jsem vyvolal dalsi dva planfilmy. Tenokrat jsem redeni zvolil cca 1:200-1:250 a film jsem exponoval na 20asa. Vysledek byl perfektni: krasne kryty negativ s polotonovou kresbou a dokonale ostry, bezzrnny. Vyvolaval jsem sestnact minut. jen k te pribliznosti redeni: nemam injekcni strikacku, abych ty 2-3ml Rodinalu zmeril presne, mam jen skleneny odmerny valec s objemem 50ml, dilkovany po jednom ml. Takze je to jen odhad.


No jednak bych Ti klidně věnoval injekční stříkačku, z hlavy nevím, 5ml, 10ml, nebo něco podobného. Už to dlouho nepoužívám, inteligentnější je v lab potřebách zakoupit pipetu, mám 10ml, délka cca 30cm. Cena cca 30Kč. Doporučuji jednu záložní, ale za 8 let jsem jí ještě nerozbil. Stříkačku klidně věnuji, příští týden se budu vyskytovat v Praze, pokud chřipka dovolí.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních