Přejít na obsah


Fotka

Staré negativní ORWO


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
39 odpovědí na toto téma

#1 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 4 September 2010 - 20:47:48

Kluci při stěhování jsem objevil takovou hliníkovou krabičku s černým plastovým víčkem.Měl by v tom být negativní ORWO svitek nafocený v roku cca.1986 a nikdo ho nedal vyvolat.Myslíte,že by se dal nějak rozumě vyvolat,nebo že z něj nic nebude?Záběry budou docela cenné.
Nevím ani citlivost jakou to mělo.
  • 0

#2 Yanek

Yanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 September 2010 - 09:17:25

Zdravím všechny Temnokomorníky a jsem rád že řady těch co mají rádi
vúni chemie a světlo aladinky se rozšiřují.
A teď k tomu filmu, já fotím na stará prošlá ORWA np22 z roku 90
(planfilm) a pro jejich vyvolání používám prošlé FOMADONY N z roku 86
a s výsledkem jsem spokojen. Měl jsem taky kinofilmy tuším NP27 ty ale měli už hodně silný závoj. Pokud ten film je naexponovaný
tolik let a nebyl v lednici bude to chtít vyzkoušet.
  • 0

#3 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 September 2010 - 09:39:16

Vítej na temné, Yanku!!!

Zdenab2: Janek má pravdu, ustřihni kousek filmu, vyvolej to, zvětši to a uvidíš!!!
  • 0

#4 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 5 September 2010 - 11:47:53

Já bych to narval do nějaké dvoulázňovky - výhoda je, že o tom filmu nemusíš vědět vůbec nic a stejně z toho něco vyleze. A pokud nevyleze, tak to není zpracováním, ale uskladněním a stářím. Takže Pextral :)
  • 0

#5 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 5 September 2010 - 15:27:23

Dobře ogaři dám na vaše rady,ale myslíte že tu barvu můžu vyvolat jako čb?
Zkoušeli jste to?Skladovaný v ledničce nebyl a kůsek toho plastového víčka ohryzali myši,ale světlo sa tam nedostalo.
  • 0

#6 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 September 2010 - 15:31:27

Zdeňo, ty si děláš čurinu, ne? O barvě si sa nejak nezmiňoval!!! :)
  • 0

#7 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 September 2010 - 15:36:41

Barvu jako CB vyvolat jde...nicmene chce to malo redeny rodinal, jinak to bude besne nekontrastni....a pak preju hodne zabavy pri zvetsovani z te oranzove masky :) Hod to bud normalne do labu a nebo nekomu kdo dela C41 doma, asi by to chtelo prodlouzit volani...
  • 0

#8 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 September 2010 - 15:39:47

Hloupost co jsem prvne napsal, melo to jiny proces, procti to tady:
http://forum.diginef....php?42,1265971
  • 0

#9 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 September 2010 - 15:47:52

C-41 je poukaz na čistou podložku! Původní procesy se dělaly při pokojovce !
Mohl bych se pokusit o zpracování původním procesem , něco málo T32 tu mám . Kdyžtak mejl .
  • 0

#10 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 5 September 2010 - 19:00:10

Zdeňo, ty si děláš čurinu, ne? O barvě si sa nejak nezmiňoval!!! :)

Proto to mám ve vlákně barevná fotografie :lol: .

To Mickael to s tým rodinalem mě napadlo(1+100 a stand tak 90-120min.),ale nevím lesti bych s té barvy dostál tu antihalační vrstvu chemií co mám na čb.Na papír bych to nejak dostál aj přes oranžovou podložku,ale abych to vůbec prosvítíl a byl tam aspoň nějaký obraz.

Kony:Děkuju zvážím nabídku.Radši bych samodomo pokusnil.
  • 0

#11 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 September 2010 - 19:13:31

No jestli si to pobral tak , že za to budu chtít něco víc než poštu , tak to tedy ne e . pro mě je to pokusnická výzva :) .
Rodinal 1+100 je na barvu blbost , dávám příklad pro fomu eqicolor : R09 1+25 20min @ 20°C míchání 10s co 3 min, brutální podložka . Ale je to fakt nezvětšovatelné , na plnou ďouru svítíš pět minut , na multigradaci rovnou zapomeň .
  • 0

#12 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 6 September 2010 - 10:35:49

Kluci při stěhování jsem objevil takovou hliníkovou krabičku s černým plastovým víčkem.Měl by v tom být negativní ORWO svitek nafocený v roku cca.1986 a nikdo ho nedal vyvolat.Myslíte,že by se dal nějak rozumě vyvolat,nebo že z něj nic nebude?Záběry budou docela cenné.
Nevím ani citlivost jakou to mělo.

Jedná se asi o negativ NC19 Mask - 19 DIN.
Volání procesem NC-21 s firemni kompletem ORWO 5168.
Složení lázní se dá dohledat. Základem je T22.
Zvětšovalo se na Foma PM 20 (baryt) a PM 30 (RC). Volání v sadách SM20 respektive SM30.
Hodně zdaru.
  • 0

#13 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 26 February 2013 - 22:06:15

Práve som vyvolal pokusne jeden zvitok ORWOCOLOR NC19, expirácia 1991. Vyvolával som podľa postupu a receptov uvedených v knihe Z. Tomáška - Barevná fotografie pro každého. Problém bol pripraviť vývojku, pretože kľúčová látka - T22 je nielen problematicky zohnateľná, ale navyše sa po rokoch postupne rozkladá a klesá jej účinnosť. V každom prípade je potrebné vývojku pripraviť presne podľa návodu, skontrolovať pH (10,8 - 11,0) a zfiltrovať ju. Inak v nej pláva "sádza" z T-22 a až po odfiltrovaní zistíte, že jej je naozaj hodne. Ak sa vám navyše na hladine objaví olej, môžete to rovno vyliať a zisťovať, kde sa stala chyba. Pri správnom postupe prípravy a dobrej kvalite ostatných chemikálií to však nehrozí.

Keď mi dala pred Vianocami kamarátka jeden starý Orwocolor NC21 na vyvolanie, proces sa nevydaril. NC21 má iné zloženie roztokov, stačí jej podľa toho nižšia koncentrácia T22, avšak zhodou náhod napriek presnému dodržaniu zloženia a taktiež procesných časov a teplôt bol film podvolaný. Tentokrát som skúšal na ústrižku čb filmu aktivitu vývojky. Bola slabá, ponorený film ani po asi 6 minútach nezčernel. Preto som zobral doslovne odporúčanie o energickom pohybe, vyvolávaciu dobu som predĺžil na 10 minút a teplota roztokov bola asi 23°C. Počas takmer celej doby som vývojnicu preklápal bez prestávky. Po skončení vyvolávania som do vývojnice nalial dovyvolávací roztok, ktorý pozostáva z malého množstva vývojky, štipky bromidu draselného a hlavne síranu sodného, ktorý by mal zabezpečiť odbotnanie vrstvy (ten som nemal :D ).Film som v tomto roztoku preklápal ďalších 5 minút. Potom som ho pral v tečúcej vode, vybielil, vypral a ustálil. Po ukončení celého procesu som ostal celkom milo prekvapený. Film má síce silný závoj, ale len v oblasti okrajov a potom prvého a posledného políčka. Ostatné snímky sú celkom použiteľné a napriek celkovo vyššiemu závoju aj primerane kontrastné. Prirodzene, ešte nie je zaručené ani farebné ladenie ani kvalitný pozitív, ale napriek tomu je možné vyvolať aj tak starý farebný negatív farebne a to dokonca bez otiskov číslic z krycieho papiera.
  • 0

#14 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 27 February 2013 - 11:12:36

Barvu s dobrým výsledkem doma asi nevyvoláte. Na to vsadím láhev R9. Jinak klasický starý ORWO je odzkoušeno v R9 po dobu 15 minut. Rědění 1:20. Závoj mi nevadí, když tak farmérák dostatečně pomůže.
  • 0

#15 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 27 February 2013 - 17:42:44

Nechápem, prečo by nebolo možné farbu vyvolať s dobrým výsledkom doma. Bežne prevádzkujem procesy C-41, E-6 a RA-4, s dodržaním všetkých procesných podmienok. To ORWO bolo len takým experimentom, či sa ešte dá z filmu starého cca 20 - 25 rokov dostať použiteľný výsledok, ak sa spracuje aspoň približne predpísaným procesom. Verím, že sa z filmu podarí dostať použiteľné pozitívy.
  • 0

#16 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 3 March 2013 - 22:34:40

Dnes (resp. včera v noci) vyvolaný druhý zvitok, ktorý som nafotil spolu s kolegom palomarcinom na jeho P-SIXe. Prvá fotografia fotená tesne pred západom slnka získala síce mierne purpurový nádych, ale je pôsobivá. Ďalej sme fotili vo vnútri pri žiarovkách, a keďže je to film na denné svetlo, tak je tam značný posun do červena. Farby sú síce mierne ujeté, emulzia má kazy, atď, ale som celkom milo prekvapený výsledkom. Vyvolávanie v už raz použitej vývojke (namiešaný polliter pre vyvolanie spolu 3 filmov), teplota 21°C, sústavné preklápanie, čas 11 min. Nasledovala dovyvolávacia lázeň 5 min (sústavné preklápanie) a ďalej už podľa procesu. Roztoky boli z váženej chémie. Záver: Orwocolor NC19 vo zvitku s expiráciou 91 je na hranici použiteľnosti, ale na fotenie len tak pre radosť je to celkom zaujímavý materiál. Problém je jedine so spracovaním, pretože čokoľvek iné, než pôvodný proces, farby zhorší. Vývojka obsahovala T-22 neznámeho veku a pôvodu v množstve podľa receptu Orwocolor 15. Na pozitívny proces boli použité papiere Kodak Royal Digital a vývojka Kodak Ektacolor Prime SP.
  • 2

#17 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 2 June 2013 - 23:05:08

Vyskúšal som vyvolať tentokrát kino Orwocolor NC 21 vo vývojke Orwocolor 13, ktorá obsahuje T-32 namiesto TSS. Vývojky s T-32 Agfa (a neskôr ORWO) na negatívne filmy veľmi neodporúčali, pretože dochádzalo k zhoršenému podaniu farieb. Presnejšie povedané, v 60. rokoch ORWO zo zdravotných a ekologických dôvodov odporúčalo túto vývojku pre domáce spracovanie amatérskych filmov, pre profesionálne platil postup s TSS. Vyvolávaciu dobu som volil odhadom na 10 minút (teplota 21,5°C, rotácia na 6. stupni JOBO procesora). Film bol exponovaný na 50/18° ISO. Po vyvolávaní bol zaradený roztok na doplnkové vyvolávanie s obsahom síranu sodného, KBr a malého množstva vývojky. Zvyšok procesu prebehol podľa dobových ORWO postupov.

Film po vyvolaní "od oka" vyzeral slušne. Stále ma prekvapuje veľmi malý závoj týchto filmov, tvoriaci sa viac/menej okolo perforácie. Je podstatne menší, než u 10 ročných filmov Fuji. Prirodzene, jednotlivé vrstvy sú rozladené, teda dokonalú farebnú zväčšeninu z toho nedostanete. Napriek tomu sa mi z tohto filmu podarilo zopár slušných záberov vytiahnuť. Až budem mať chvíľku času, tak ich začnem skenovať.
  • 0

#18 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 11 September 2016 - 11:24:50

Aktualizácia. Na ebayi sa dajú kúpiť staré ORWOCOLOR NC 19 resp. NC21. Dlžné podotknúť, že ceny sú značne premrštené. Tak či tak, sem/tam sa nejaký starý Orwocolor môže do rúk niekomu dostať. Ja mám ešte v zásobe staré kúsky, niektoré expirovali v r. 1991, ale jeden balík má expiráciu 2/84. Zo zvedavosti som jeden starý orwocolor z tohto roku založil do Flexaretu a exponoval za krásneho slnenčného počasia na citlivosť ISO16. Tieto filmy som už chcel vyhodiť, pretože jeden test z pred troch rokov dopadol fiaskom. Teraz som ho viac prikŕmil (predtým len ako ISO32) a vyvolal podľa receptov z knihy Barevná fotografie pro každého - Ing. Tomášek. 

 

Proces prebiehal v JOBO CPA-2 pri nasledujúcich podmienkach: Teplota procesu: 23,8°C - 24.0°C (je horúco, nešlo ochladiť na 20°C). Rotácia vývojky a dovyvolávacej lázne na stupni 6, ostatné roztoky+pranie na max. otáčkach.

 

Vývojka Orwocolor 15 - 6´

Dovyvolávací roztok Orwocolor 207 - 5´

Pranie - 15 výmen vody po 0,5l po 30"

Bielič Orwocolor 55 - 5´

Pranie - 8 výmen vody (objem a čas ako po vývojke)

Ustaľovač Orwocolor 71 - 5´

Záverečné pranie - 15 výmen vody ako pri vývojke.

Stabilizátor - Kodak C41 final rinse + formalín 40% 3 ml/l.

 

Film prekvapil - v dobrom. Je síce so silnejším závojom, hlavne pri okrajoch, na začiatku a na konci pásu, ale je tam všetko. Nie sú otlačené žiadne čísla z krycieho pásu, farby na negatíve vyzerali čisto, ale zatiaľ som nezväčšoval. Samozrejme, v emulzii sú nejaké drobné kazy, ale celkovo som zatiaľ spokojný. Ak by sa mi podarilo niečo naskénovať, hodím to do galérie. Samozrejme - nerátam so správnym farebným ladením, ale crossovanie týchto filmov v C-41 sa mi väčšinou hnusí. Flicker a podobné stránky sú plné takýchto fotiek.

 

Drobná príhoda na záver: fotil som v Tatrách, a keď som vytiahol foťák na stanici, za chrbtom som len počul niekoľkých ľudí, ako udivene hovorili: Aha, flexaret! Starší manželský pár, ktorý sa niečo snažil riešiť na dvoch digitáloch (nakoniec tam došlo k hádke, pretože jeden mal vybitú baterku, druhý plnú kartu), sa z rovnakého dôvodu nezmohol ani na slovíčko :-)


  • 0

#19 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 11 September 2016 - 21:24:40

Dnes som urobil papierové zväčšeniny z tohto filmu a musím povedať: som nadšený. Keď sa dostanem ku skéneru, naskenujem niekoľko pozitívov, aby ste sami posúdili. Trochu ľutujem, že som niekde nenafotil farebnú tabuľku. Samozrejme, posuny vo farbách tam sú, ale čakal som to vzhľadom na vek filmu oveľa horšie. 


  • 0

#20 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 16 September 2016 - 11:32:24

Prikladám dve linky na fotky v galérii, ktoré som vyhotovil na predmetný materiál. Sú to skeny pozitívov. Papier pozitívov už tiež je preexpírovaný, takže biela nie je celkom biela. V každom prípade sú výsledky aspoň trochu zaujímavé, už len na vek materiálu. Pokiaľ by sa mi podarilo naskenovať negatív, bola by to objektívnejšia výpoveď, ale momentálne nemám kde.

 

http://www.temnakomo...chvíľa-oddychu/

 

http://www.temnakomo...646-na-stanici/


  • 2

#21 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 22 September 2016 - 22:52:19

Fascinujici jak ty materialy zvladly takovou dobu (:

 

Jak sem psal uz vedle, to si dneska clovek koupi cerstvou roli Kodak papiru (Endura) a za tri roky ji muze pouzivat tak na kontakty, protoze z bile barvy se stane pochcane zluta!


  • 0

#22 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 23 September 2016 - 07:15:51

Fascinující je spíš to, že ty dnešní snímky vypadají na chlup stejně jako amatérské snímky 40 let staré, Jarná lůka dokonce 60 let. Takže Fero vlastně produkuje archiválie na počkání a nepotřebuje k tomu žádný digitální výmysl ani stroj času! ;)


  • 1

#23 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 23 September 2016 - 17:16:51

To uz by stalo za vydani nejake dobove publikace ktera by reflektovala deni na TK.


  • 0

#24 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 21 October 2016 - 13:16:12

Možno dám ten film naskenovať a podelím sa o viac fotiek, áno, je to také "retro" :D


  • 0

#25 squirrel

squirrel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 August 2017 - 18:21:41

Milí temnokomorníci, před nějakou dobou ke mně doputoval svitek orwo nc19, i zaradovala jsem se, že by to třeba mohl být zajímavý experiment. Film jsem vyfotila, odnesla do fotolabu a tam mi řekli,  že se nedá vyvolat. Tak jsem chtěla poprosit o radu, jestli ještě existuje nějaká možnost vyvolání tohoto filmu. Děkuji mnohokrát za pomoc.


  • 0

#26 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 25 August 2017 - 18:33:44

Milí temnokomorníci, před nějakou dobou ke mně doputoval svitek orwo nc19, i zaradovala jsem se, že by to třeba mohl být zajímavý experiment. Film jsem vyfotila, odnesla do fotolabu a tam mi řekli,  že se nedá vyvolat. Tak jsem chtěla poprosit o radu, jestli ještě existuje nějaká možnost vyvolání tohoto filmu. Děkuji mnohokrát za pomoc.

Mila Veverko,

 

Ono to naozaj uz nejde vyvolat. Orwo NC bolo stavane na tzv studeny proces, kym proces C-41 ma 37,8°C.

Nejaky cas dozadu sme hrdinsnky vyvolavali aj taketo filmy a vysledky neboli az take zle. Ale potom sa raz stalo, ze z jedneho filmu uplavala emulzia a cistenie stroja zabralo 2 dni.

Ak chces dostat aspon nejaky vysledok, vyvolaj si ho ako CB Foma 100.

Ak by ta to zaujimalo hlbsie, existuju sady C-41 pre amaterske pouzitie a mohla by si si filmy zacat vyvolavat sama. Ak by sa na nejakom filme emulzia poskodila, roztoky sa daju prefiltrovat a vec je vybavena.

Su vsak aj tu na temnej ludia, ktori stary proces Orwo NC maji zvladnuty a vedeli by mozno pomcot.


  • 0

#27 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 27 August 2017 - 10:22:02

ak mate zaujem, mozem sa pokusit to vyvolat. Prave mam nafotene dva zvitky nc19. aka je expiracia a na aku citlivost ste exponovali?
  • 0

#28 squirrel

squirrel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 August 2017 - 17:52:01

Feromarcine, děkuji za nabídku, to by bylo skvělé. Jaká je expirace filmu bohužel nevím, exponovala jsem jej na cca o 1 clonu nižší citlivost. Kdyby to nedopadlo, nedá se nic dělat, ale za pokus to stojí, výdaje, práci i materiál v každém případě zaplatím. Pokud budete souhlasit, poslala bych vám film poštou.


  • 0

#29 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 28 August 2017 - 22:14:08

Squirrel, máte súkromnú správu ;)


  • 0

#30 nonstopradio

nonstopradio

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 April 2019 - 21:05:08

Dobrý den,

 

mám stařičký nevyvolaný negativ ORWO NC 21 (nalezen ve foťáku při přebírání pozůstalosti). 

Pokud by to bylo možné, chtěl bych poprosit o kontakt na někoho, kdo by to byl schopen vyvolat - našel jsem tuto diskusi jako téměř jediný odkaz, kde je o tomto filmu zmínka.

Jde mi alespoň o vyvolání - vlastní fotky (pokud vůbec nějaké budou), ty už mi udělají všude možně, ale vyvolat to nechtějí nikde.

Je mi jasné, že kvalita bude nízká. Záleží mi na tom, dostat z toho "cokoliv", klidně i černobíle, i kdyby jenom náznaky. je mi jasné, že hezké ostrá fotky z toho nebudou :-)

Předem děkuji za pomoc či radu, kam se s tím obrátit.

 

film1-s.jpg

 

film2-s.jpg


  • 0

#31 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 12 April 2019 - 21:04:29

Dobry den, vyvolat sa to da, vedia to urcite viaceri clenovia fora, ale nie je to prave lacne a vysledok velmi neisty. Je rozdiel stary film cerstvo nafotit a vyvolat stary a dlho nafoteny film. Pokial tam ale nejake zbytky obrazu zostali, tak skener z toho dokaze dostat pouzitelny obrazok. Je to ale velka loteria. Ak sa Vam nikto neozve, napiste mi spravu. Drzim palce!
  • 0

#32 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 12 April 2020 - 20:28:35

Brývečer,

vyhrabal som plechovicu ORWO DK5, expirácia 1978 (september:)) 30 metrov, takže určite škoda vyhodiť.

Samozrejme, skúsim nafotiť.

Ale, citlivosť nikde nevidím - zrejme len večerná slepota... neviete poradiť?

Edit.....žeby tá "5"? To je citlivosť? Nechce sa mi veriť, ale zase je to reprodukčný, ak som správne pochopil...

 

(Volať to budem asi v HC 110, nejaké poriadne riedenie ako 1:50 a vyššie)


  • 0

#33 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 12 April 2020 - 21:09:23

Brývečer,

vyhrabal som plechovicu ORWO DK5, expirácia 1978 (september:)) 30 metrov, takže určite škoda vyhodiť.

Samozrejme, skúsim nafotiť.

Ale, citlivosť nikde nevidím - zrejme len večerná slepota... neviete poradiť?

Edit.....žeby tá "5"? To je citlivosť? Nechce sa mi veriť, ale zase je to reprodukčný, ak som správne pochopil...

 

(Volať to budem asi v HC 110, nejaké poriadne riedenie ako 1:50 a vyššie)

Citlivost bude niekde na spodnej stupnici toho, co sa da expozimetri nastavit. 3-10 DIN. Samotna citlivost zavisi skor od sposobu spracovania.
Ak chces takyto strmy film pouzit ako poltonovy snimaci film, vyvolavat ho je potrebne vo vyvojke ako Technidol, POTA ... Vraj XTOLv riedeni 1:5, ci Rodinal 1:100 hodinku bez preklapania. Pripadne D-23.
POTA

Siricitan sodny bezvody              30,0g/liter
Fenidon                                            1,5g/liter


POTA sa da modifikovat pridanim maleho mnozstva hydrochinonu, alebo glycinu, ci pyrohalolu.

POTA je volba kazdeho, co obcas volaco navazi. A je to kvalifikovana vyvojka.


  • 0

#34 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 13 April 2020 - 06:09:36

Vďaka Keko,
Vyzerá to, že len čo vyjde Centralchem z karantény, skočím tam ;)
  • 0

#35 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 April 2020 - 07:05:34

Ďuro, ako píše Keko, je to veľmi kontrastný, nesenzibilizovaný dokumentárny film citlivosti 5DIN, ja som ho bežne používal na prefocovanie časopisov a kníh v dobe, keď u nás ešte skenery neboli alebo stáli mailand. Okrem vývojok spomínaných Kekom môžeš použiť aj ORWO50 a ORWO 80 či Kodak D8 alebo Agfu G- 203, tieto si ale musíš navážiť.


  • 0

#36 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 13 April 2020 - 08:10:53

Vďaka Keko,
Vyzerá to, že len čo vyjde Centralchem z karantény, skočím tam ;)

TY-NEMAS-DOMA-SI-RI-CI-TAN ????
A co ranajkujes?


:D :D :D
Centralchem je (myslim) otvoreny.


  • 0

#37 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 13 April 2020 - 08:21:12


Brývečer,
vyhrabal som plechovicu ORWO DK5, expirácia 1978 (september:)) 30 metrov, takže určite škoda vyhodiť.
Samozrejme, skúsim nafotiť.
Ale, citlivosť nikde nevidím - zrejme len večerná slepota... neviete poradiť?
Edit.....žeby tá "5"? To je citlivosť? Nechce sa mi veriť, ale zase je to reprodukčný, ak som správne pochopil...

(Volať to budem asi v HC 110, nejaké poriadne riedenie ako 1:50 a vyššie)

Citlivost bude niekde na spodnej stupnici toho, co sa da expozimetri nastavit. 3-10 DIN. Samotna citlivost zavisi skor od sposobu spracovania.
Ak chces takyto strmy film pouzit ako poltonovy snimaci film, vyvolavat ho je potrebne vo vyvojke ako Technidol, POTA ... Vraj XTOLv riedeni 1:5, ci Rodinal 1:100 hodinku bez preklapania. Pripadne D-23.
POTA
Siricitan sodny bezvody 30,0g/liter
Fenidon 1,5g/liter


POTA sa da modifikovat pridanim maleho mnozstva hydrochinonu, alebo glycinu, ci pyrohalolu.

POTA je volba kazdeho, co obcas volaco navazi. A je to kvalifikovana vyvojka.

Sokole vďaka za info.Keko: ja som svoju prvú vývojku namiešal pred pol rokom - DS-12 (kvôli acrosu). Dlho som sa bránil. Ale....nebolí to! A mám teda skladom len chémiu na ňu.Ja som ten typ, čo si pomýlil k. askorbovú a citrónovú.No ale dávam ti nápad - sprav online kurz ' základy miešania vývojok', kľudne platený. Prvý sa prihlásim, v tvoje didaktické schopnosti mám silnú dôveru.
Jedna vec je čítať, druhá vidieť.
  • 0

#38 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 13 April 2020 - 12:42:04

POTA


  • 0

#39 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 13 April 2020 - 13:40:24

... ja som svoju prvú vývojku namiešal pred pol rokom - DS-12 (kvôli acrosu)...

 

Takze siricitan mas a staci zohnat fenidon. A vodu.


  • 0

#40 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 17 June 2020 - 08:30:39

Zdrazí kolegové, jak vyvolat ORWO NC 19 a ORWO NC17 mask v Rodinalu ?

 

Vím, je to barva, potřebuje to speciální proces, v ČB chemii tam stěží bude homeopatický obraz atd.

Nicméně mám od každého filmu jeden kus. Dávno nafocený (ze starého foťáku co jsem koupil).

 

Stand / semistand 1:100 1 hodinu?

1:xx, s nějakou agilní agitací?

 

Obracím se na Vás, s tím, co byste mohli doporučit na základě svých hlubokých chemických znalostí.

 

Jsem zvědavej co na těch filmech je. Pravděpodobně tam budou lidé co jsem nikdy neznal a ani nepoznám. Proto se mi do toho nechce investovat víc než Rodinal a trochu toho času.

 

Pokaždé u nalezeného filmu doufám, že z toho vyleze něco jako od Tichého :mrgreen:. Zatím bohužel nic. Jen jednou se mi podařilo v hromadě zakoupených negativů (jinak zcela běžných) objevit zmuchlaný svitek s 3 obrázky na kterých byl nejspíše fotograf od pasu po kolena připraven zúčastnit se seance u Saudka.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních