Přejít na obsah


Fotka

Stavba fotokomory


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
120 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 September 2010 - 12:20:50

Projel jsem stará vlákna, až tak otevřené téma jsem nenašel, tak zakládám nové univerzálnější, ohledně stavebních, montážních a zařizovacích prací v temné komoře.
  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 September 2010 - 12:31:58

A hned poprosím o názor, radu. Novou komoru budu mít do "L". V kratší části bude zvětšovák, v delší bych chtěl pracovní prostor. Má asi 260 cm. Varianta jedna je nerezová vana o rozměrech cca 180x80cm. Dostal jsem nabídku ze známosti ve velmi dumpingové ceně. (2x levnější než z plastu, z nějakého chem. odolného plechu co jim zbyl z jiné zakázky). Výhoda - misky vevnitř, úklid hračkou. Nevýhoda - málo suchého prac. prostoru, peníze navíc, o dost méně úložného prostoru, vana by totiž zabírala i kus z prostoru regálu - byla by zapuštěná. Možno však dodělat víko které by mohlo sloužit pro suché práce. (u něj úplně nevím zda by nešlo rychle do háje kvůli vlhkosti) Varianta číslo dvě - našel jsem na jedné půdě skvělý plechový spodek ze sprchového koutu, cca 90x90. Akorát tak hluboký s výpustí a vším. Výhody - zadarmo, zbyde kupa pracovního a úložného prostoru.
  • 0

#3 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 September 2010 - 14:51:01

Já jsem začal kompletně předělávat temnčku, takže taky asi jakoby stavba nové.
Jak jsi psal z toho sprcháče, tak u toho je jen škoda, že je to čtverec a ne trochu podlouhlé.
Já to mám ve sklepě asi 3×3m, škoda, že hodně místa zaberou schody.
Pak podél zdi stůl-mokrý stůl, dohromady ty 3m, podél druhé zdi bubnová leštička, pod ní normální, skříňka na chemikálie, vedle bude topení-olejový radiátor-to bude jediná věc, kterou budu kupovat (pro finanční úspory). Stůl mám z práce za vyřazovací stokorunku, mokrý stůl - chassis jsem si svařoval , plastovou vanu a odsávání mi dělá známý. Pod stolem bude ještě filtrování, reverzní osmůza, zásobníkový ohřívač vody a jímka s čerpadlem pro odpadní vodu (jsem pod úrovní odpadu).
  • 0

#4 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 18 September 2010 - 17:29:09

no vida, já minulý týden taky začal stavět komoru (jako doslova) :wink:
Vložený obrázek
bude to cca 2500 x 3600.
+- už vím, jaké jsou moje nároky a potřeby, takže mám docela představu, co tam chci, ale rád se nechám inspirovat.
btw. rozhodně chci mokrý stůl (jakože vanu).

jinak poněvadž tam mám takové malinké okýnko (velikost asi jak 15" monitor), tak jsem celkem zvažoval možnost osvětlení komory (v denní době) skrz něj (pomocí nějaké rudé folie nebo origo filtru). vím, že v takovém kolodiovém stanu se to celkem používá, ale máte někdo něco takového v běžné fotokomoře?

jo a počítám tam i s muzikou a přemýšlím, zda je vhodné mít v komoře nějaké dunivé bedny :-) mám strach, že když se v nevhodnou dobu (expozice pod zvětšovákem) nějak radikálně vosolí supvolfery, tak z ostré fotky bude bláto. takže to vidím jen na nějaké slabší výškostřeďáky.
  • 1

#5 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 18 September 2010 - 23:09:52

no vida, já minulý týden taky začal stavět komoru (jako doslova) :wink:
Vložený obrázek
bude to cca 2500 x 3600.
+- už vím, jaké jsou moje nároky a potřeby, takže mám docela představu, co tam chci, ale rád se nechám inspirovat.
btw. rozhodně chci mokrý stůl (jakože vanu).

jinak poněvadž tam mám takové malinké okýnko (velikost asi jak 15" monitor), tak jsem celkem zvažoval možnost osvětlení komory (v denní době) skrz něj (pomocí nějaké rudé folie nebo origo filtru). vím, že v takovém kolodiovém stanu se to celkem používá, ale máte někdo něco takového v běžné fotokomoře?

jo a počítám tam i s muzikou a přemýšlím, zda je vhodné mít v komoře nějaké dunivé bedny :) mám strach, že když se v nevhodnou dobu (expozice pod zvětšovákem) nějak radikálně vosolí supvolfery, tak z ostré fotky bude bláto. takže to vidím jen na nějaké slabší výškostřeďáky.


To je nádhera.
Mňa čaká podobné na jar - 2x5 m - omietky, podlahy, elektrika, voda, odpad, odsávanie, kúrenie, ... Mám to novostavbu a myslel som že to stihnem už tento rok ale ako si to nevyšlo. Mal som tento rok nejakú averziu voči murárskemu náradiu po tej trojŕočnej šichte. :-)
  • 0

#6 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 21 September 2010 - 14:32:16

vedle bude topení-olejový radiátor-to bude jediná věc, kterou budu kupovat


Kdyby si měl zájem, tak se mi jeden olejový radiátor válí doma. Přenechám za odvoz...
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 September 2010 - 14:59:39

A hned poprosím o názor, radu. Novou komoru budu mít do "L". V kratší části bude zvětšovák, v delší bych chtěl pracovní prostor. Má asi 260 cm. Varianta jedna je nerezová vana o rozměrech cca 180x80cm. Dostal jsem nabídku ze známosti ve velmi dumpingové ceně. (2x levnější než z plastu, z nějakého chem. odolného plechu co jim zbyl z jiné zakázky). Výhoda - misky vevnitř, úklid hračkou. Nevýhoda - málo suchého prac. prostoru, peníze navíc, o dost méně úložného prostoru, vana by totiž zabírala i kus z prostoru regálu - byla by zapuštěná. Možno však dodělat víko které by mohlo sloužit pro suché práce. (u něj úplně nevím zda by nešlo rychle do háje kvůli vlhkosti) Varianta číslo dvě - našel jsem na jedné půdě skvělý plechový spodek ze sprchového koutu, cca 90x90. Akorát tak hluboký s výpustí a vším. Výhody - zadarmo, zbyde kupa pracovního a úložného prostoru.

já tohle chápu, je to doslova na zlomení hlavy - jak to rozštípnout - dobře se na to pamatuju
ale proces máš zažitej, víš kde co a jak a v tuhle chvíli to už za tebe nikdo nevymyslí
pomáhalo mi sedět v rozpracovaný komoře s odpovídajícími nápoji na otočný židli a doslova civět na prázdné stěny a představovat si pořád dokola co kam dát
-
z těch všech možností zmíním ještě box se šuplíky - z toho plechu jak ti nabízeli - bedna na 4 misky 50x60 pod sebou
moc na to vzpomínám, měl jsem to tak v koupelně 1,5x1,7 pod zvětšovákem a dělalo se mi dobře
kvůli vlhkosti jsem měl na všech sklo a vždycky ho odklopil pro vložení snímku
pro menší formáty by pak stačil foch jeden - dva = horní dvě patra
  • 0

#8 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 2 October 2013 - 15:43:24

Prominte ze ozivuji toto vlakno, ale což mam delat kdyz se chci taky pochlubit se stavbou male komurky. Je to takovy prcek (tedy bude). Nejakych 1,9mX1,5m ale bude moje. Jeste vyzdim stenu a polozim dlazbu a uz to jede!
Rovnou nadhodim dotaz na mistni stavitele.
Dlazdeny stul.
Jak na to? Vyzdit z Ytonek? Nebo drevo? Nedelal jste to uz nekdo?

Přiložený soubor (y)


  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 2 October 2013 - 16:10:29

Za oživování vláken se prosím neomlouvej :)
Jinak stůl ze dřeva. Až při reálném používání zjistíš, jak to vlastně mělo být doopravdy. A stůl z itongu se předělává krapet hůř :) Já svou komoru dodělal o víkendu a to už asi popáté :) Takže ideálně všechno rozebiratelné a předělávatelné... Doporučoval bych ti kuchyňskou desku do elka, pod tím police, v kratší části zvětšovák a zbytek misky. Prostě to rozdělit na suchou a mokrou část...
  • 0

#10 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 2 October 2013 - 16:11:31

Proč musí být dlážděný? Já si ničím dřevo, Koblic prý měl pracovní stůl potažený linoleem a chválil si je. Na podlahu bych uvažoval rošty - sám zvětšuji v místnosti s podlahou z lakovaných desek a když se něco rozleje, je to prvně kluziště a pak plocilapka.
  • 1

#11 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 2 October 2013 - 19:16:28

Já jsem taky pro kuchyňskou desku. Je to rozhodně nejlepší na údržbu a jednoduchou instalaci.
  • 0

#12 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 2 October 2013 - 19:27:08

Že jsem tak smělý, vstoupím do diskuse. Taky jsem nedávno dodělal komoru u nás ve sklepě. Prostor 15 m2, jedno malé okno, které vede do anglického dvorku takže světla jen malinko a ještě jsem ho zaslepil matnou černou barvou z obou stran plus okolí okna. Vybavení komory výhradně ze zbytků "co dům dal " a co jsem posbíral u známých. Třeba dva staré dřezy. Stoly teda dřevěné. Ten mokrý potažený linoleem. Teplota skoro neměnná, Teda v létě v ty největší vedra tam bylo 24 stupňů. Jinak 20 - 21. V zimě nevím , tohle bude první. Ale vzhledem k tomu, že tam prochází potrubí s teplou vodou to snad bude v pohodě.
Fotky jsou z mobilu, tak omluvte kvalitu

Přiložený soubor  IMAG0284_2.jpg   82.2K   333 Počet stažení


Přiložený soubor  IMAG0281.jpg   68.71K   327 Počet stažení
  • 1

#13 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 2 October 2013 - 19:28:41

Jo a podlaha je betonnová, natřel jsem ji nějakou barvou na beton aby se dobže udržovala a je to v pohodě. Jednou za čas přelítnu vysavačem a setřu a mám klid.
  • 0

#14 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 4 October 2013 - 11:03:52

Jo a podlaha je betonnová, natřel jsem ji nějakou barvou na beton aby se dobže udržovala a je to v pohodě. Jednou za čas přelítnu vysavačem a setřu a mám klid.


Blacku dobře ty! To je komora jako blázen. Já jsem stále ve fázi stavby. Ještě musím vyřešit strašnou hromadu věcí. Pořídím teď po výplatě futra a vedení odsávání.
Podlaha bude určitě dlažba. Dřez jsem našel v bazaru za 600,- a vodovodní baterii za 80,- Kaček, takže to opravdu vymyslím z té kuchyňské desky.
Ono to na tý mojí fotce vypadá strašně neuklizeně a divně, ale teď už je tam půlka zdi (v popředí) a betonová podlaha. Ty otlučené zdi jsou po povodních. Přeci jen je to část kotelny, tak tam omítání odkládám. Stejně budu muset nahodit zeď a šást pod schodama. Zase někdy přidám nějaký obrázek abych se pochlubil jak mi to doma "roste" :)
  • 0

#15 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 4 October 2013 - 11:34:24

Já jsem začal kompletně předělávat temnčku, takže taky asi jakoby stavba nové.
Jak jsi psal z toho sprcháče, tak u toho je jen škoda, že je to čtverec a ne trochu podlouhlé.
Já to mám ve sklepě asi 3×3m, škoda, že hodně místa zaberou schody.
Pak podél zdi stůl-mokrý stůl, dohromady ty 3m, podél druhé zdi bubnová leštička, pod ní normální, skříňka na chemikálie, vedle bude topení-olejový radiátor-to bude jediná věc, kterou budu kupovat (pro finanční úspory). Stůl mám z práce za vyřazovací stokorunku, mokrý stůl - chassis jsem si svařoval , plastovou vanu a odsávání mi dělá známý. Pod stolem bude ještě filtrování, reverzní osmůza, zásobníkový ohřívač vody a jímka s čerpadlem pro odpadní vodu (jsem pod úrovní odpadu).

Ahoj, chci si také zařídit fotokomoru ve sklepě. Jak jsi řešil odsávání - odvod průrazem ve zdi + standardní koupelnový ventilátor (pokud nejsi zcela pod úrovní terénu) nebo nějak sofistikovaněji?
Místo olej. radiátoru bych možná pořídil rychloohřívač na principu výkonného přímotopu s ventilátorem. Ještě nevím.
  • 0

#16 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 4 October 2013 - 11:57:42

přímotopy s ventilátorem dokáží hodně rozvířit prach...
  • 0

#17 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 October 2013 - 12:35:01

v komoře - nevytápěná, ale celkem dobře izolovaná místnost - se mi osvědčila kombinace olejový radiátor + infrazářič metr od země
podařilo se mi sehnat verzi, kde nejslabší spirála má 300 w, svítí málo
na obyč papíry ho vypínám, nejčastěji však pracuju s foma 131 a těm na dva metry nevadí a po CELOU DOBU mi hřeje záda
  • 0

#18 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 October 2013 - 12:37:13

+ dalším zařízením topím pod miskama
  • 0

#19 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 4 October 2013 - 17:34:30


Já jsem začal kompletně předělávat temnčku, takže taky asi jakoby stavba nové.
Jak jsi psal z toho sprcháče, tak u toho je jen škoda, že je to čtverec a ne trochu podlouhlé.
Já to mám ve sklepě asi 3×3m, škoda, že hodně místa zaberou schody.
Pak podél zdi stůl-mokrý stůl, dohromady ty 3m, podél druhé zdi bubnová leštička, pod ní normální, skříňka na chemikálie, vedle bude topení-olejový radiátor-to bude jediná věc, kterou budu kupovat (pro finanční úspory). Stůl mám z práce za vyřazovací stokorunku, mokrý stůl - chassis jsem si svařoval , plastovou vanu a odsávání mi dělá známý. Pod stolem bude ještě filtrování, reverzní osmůza, zásobníkový ohřívač vody a jímka s čerpadlem pro odpadní vodu (jsem pod úrovní odpadu).

Ahoj, chci si také zařídit fotokomoru ve sklepě. Jak jsi řešil odsávání - odvod průrazem ve zdi + standardní koupelnový ventilátor (pokud nejsi zcela pod úrovní terénu) nebo nějak sofistikovaněji?
Místo olej. radiátoru bych možná pořídil rychloohřívač na principu výkonného přímotopu s ventilátorem. Ještě nevím.


Já jsem začal kompletně předělávat temnčku, takže taky asi jakoby stavba nové.
Jak jsi psal z toho sprcháče, tak u toho je jen škoda, že je to čtverec a ne trochu podlouhlé.
Já to mám ve sklepě asi 3×3m, škoda, že hodně místa zaberou schody.
Pak podél zdi stůl-mokrý stůl, dohromady ty 3m, podél druhé zdi bubnová leštička, pod ní normální, skříňka na chemikálie, vedle bude topení-olejový radiátor-to bude jediná věc, kterou budu kupovat (pro finanční úspory). Stůl mám z práce za vyřazovací stokorunku, mokrý stůl - chassis jsem si svařoval , plastovou vanu a odsávání mi dělá známý. Pod stolem bude ještě filtrování, reverzní osmůza, zásobníkový ohřívač vody a jímka s čerpadlem pro odpadní vodu (jsem pod úrovní odpadu).

Ahoj, chci si také zařídit fotokomoru ve sklepě. Jak jsi řešil odsávání - odvod průrazem ve zdi + standardní koupelnový ventilátor (pokud nejsi zcela pod úrovní terénu) nebo nějak sofistikovaněji?
Místo olej. radiátoru bych možná pořídil rychloohřívač na principu výkonného přímotopu s ventilátorem. Ještě nevím.


Salo odsavani a vetrani se tu uz mohutne resilo v jinem tematu. Urcite si ho najdi. Je tam dost zajimavych rad. Vcetne pouziti digestore.
  • 0

#20 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 4 October 2013 - 20:18:19

přímotopy s ventilátorem dokáží hodně rozvířit prach...

Dobrá poznámka, to mě hned nenapadlo.
  • 0

#21 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 October 2013 - 23:13:13

Bleku, ty vole šikovná komůrka, vidím, že ses rozjél!!!

Jinak příspěvek. Jako stůj používám starou kuchyňskou linku s umartu a dřevotřísky. Dá se do toho vrtat, řezat, přidělávat kravinky apod. Na pracovní desku sem nelepil staré, ale nepoužité linoleum stejně jak na podlahu komory.
  • 0

#22 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 5 October 2013 - 09:33:47

Bleku, ty vole šikovná komůrka, vidím, že ses rozjél!!!

Jinak příspěvek. Jako stůj používám starou kuchyňskou linku s umartu a dřevotřísky. Dá se do toho vrtat, řezat, přidělávat kravinky apod. Na pracovní desku sem nelepil staré, ale nepoužité linoleum stejně jak na podlahu komory.


Ó děkuji. A světélka mám instalované od Vaňůrka :-)
Jo a na tým regálu, co je na fotce ta veliká krabica sú včilkaj tři litrové faše s meruňků.
  • 0

#23 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 5 October 2013 - 09:35:34


Jo a podlaha je betonnová, natřel jsem ji nějakou barvou na beton aby se dobže udržovala a je to v pohodě. Jednou za čas přelítnu vysavačem a setřu a mám klid.


Blacku dobře ty! To je komora jako blázen. Já jsem stále ve fázi stavby. Ještě musím vyřešit strašnou hromadu věcí. Pořídím teď po výplatě futra a vedení odsávání.
Podlaha bude určitě dlažba. Dřez jsem našel v bazaru za 600,- a vodovodní baterii za 80,- Kaček, takže to opravdu vymyslím z té kuchyňské desky.
Ono to na tý mojí fotce vypadá strašně neuklizeně a divně, ale teď už je tam půlka zdi (v popředí) a betonová podlaha. Ty otlučené zdi jsou po povodních. Přeci jen je to část kotelny, tak tam omítání odkládám. Stejně budu muset nahodit zeď a šást pod schodama. Zase někdy přidám nějaký obrázek abych se pochlubil jak mi to doma "roste" :)


S odsáváním si hlavu nedělám. Prostě občas pootevřu to okno a je vyvětráno.
  • 0

#24 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 October 2013 - 14:32:10

Gde že to máš, že bych sa stavíl podívat........na ty flaše :-)
  • 0

#25 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 5 October 2013 - 18:39:40

Gde že to máš, že bych sa stavíl podívat........na ty flaše :smile:

Šak pro to sem to říkal. Je to v Otrokovicích, to je z Ostarty kúštěk. Drapnem aji Vaňůrka a provedem kolaudaci :-)
Bo ostatní to nevíja, ale totkajc stýček Krakenůjc je toho příčinou, že sem podle jeho dobře míněnéj rady zahodil digitál a začal fotit opravdickým aparátem :-) Toš tímto a na téjto posvátnej půdě temnokomornickej ti Krakene milý převelice děkuju. Měl si pravdu je to mnohem lepší.
  • 0

#26 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 October 2013 - 21:29:00

Děkuju, upřímně děkuju Blacku. Poslúchaj a co na sraz do rajnošek, nepojedeš? Pokecali by zme, dali po kalíšku a tak. Možná aji neco pofotili, což?
  • 0

#27 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 7 October 2013 - 09:19:56

Děkuju, upřímně děkuju Blacku. Poslúchaj a co na sraz do rajnošek, nepojedeš? Pokecali by zme, dali po kalíšku a tak. Možná aji neco pofotili, což?

Ten sraz mi bohužel nevinde, nesců ňa pustit z teho arbaitu pajtáší jacísi šmatlaví.
  • 0

#28 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 11 October 2013 - 20:49:10

Přátelé, kamarádi, kolegové stavebníci
Koukal jsme na pár fotek temných komor a kvůli parazitnímu světlu hodně temnokomorníků používá na zeď u zvětšováku černý samet. asi to bude ideální řešení. Ale já si stavím komoru v podstatě z od začátku včetně podlahy a omítek a přemýšlím jestli bych jí neměl vybílit rovnou černou nebo alespoň šedivou barvou z nějakého marketu.
Jinak zítra jdu natahovat vodu dovnitř komory abych mohl dozdít chybějící zeď. Dveře už mám a tak mě ještě čekají nová futra. Ještě si to není moc podobný ale já už se tam vidim. :)
  • 0

#29 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 October 2013 - 21:11:17

Černá je ošklivá... Já mám rudou a ta se mi velmi líbí :)
  • 0

#30 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 11 October 2013 - 21:21:02

jestli tu možnost, natřít strop a stěny alespoň v části komory, kde bude stát zvětšovák, máš, matnou černí, vřele doporučuji - bez ohledu na to, že nevím, jaký zvětšovák vlastníš a jak moc tento produkuje parazitní světlo...
já tu možnost nemám, tudíž jsem to vyřešil "stříškou" nad zvětšovákem z černé látky napnuté na šňůrách a černými závěsy okolo něj, neb jsem zkouškou s fotopapírem zjistil, že (ač používám zvětšovák, který pánubohu do ř... tolik nesvítí) odrazy od bílých stěn a stropu (a nejvíce od obkladaček, byť barevných a relativně tmavých) přeci jen papír pobral.
  • 0

#31 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 11 October 2013 - 21:23:57

... Já mám rudou a ta se mi velmi líbí :)

mně moc ne, už od mládí, kdy se žlutě či zlatě vyvedeným nářadím tato vlála všude kolem.
  • 0

#32 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 October 2013 - 21:40:36

Mnojo, takhle jsem to nikogda nebral :)
  • 0

#33 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 11 October 2013 - 22:47:46

Jiri,Pavel ma mozna od Enza Ferrariho,a nebo od Maria Andretiho,tu z toho vychodu asi nema ,ze Pavle,
jen tak je 48 odstinu cervene, no a - vcil mudruj strecu-
  • 0

#34 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 11 October 2013 - 22:50:38

zpet ,latku okolo zvetsovaku-samet atd,to si myslim ze chyta moc prachu,no nevim,nema zkusenosti,ale s prachem mam!!!
  • 1

#35 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 October 2013 - 23:39:25

Když černou, tak na desky. A až ty na zeď. Ať je to trochu estetické :)
  • 0

#36 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 12 October 2013 - 09:51:09

Mňa včera napadlo obložiť zväčšovák sakdrokartónom (ktorý aj tak obúchaný leží v pivnici) a natriet čiernou farbou. Ak to zrealizujem tak hodím nejakú fotku.
  • 0

#37 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 12 October 2013 - 18:12:15

Ja natrel zeď pigmentem co se leje do primalexu. černým....
Myslim že sem ho ani moc neředil
  • 0

#38 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 12 October 2013 - 18:27:40

já mam celou komoru ze sadroše, velmi tmavě šedě vymalovanou.
  • 0

#39 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 12 October 2013 - 18:28:22

Já plánuji natřít zeď kolem zvětšováku "tabulovou" barvou. Jednak je to pěkně matná černá a navíc si na ni budu moct dělat poznámky nebo kreslit :-)
  • 0

#40 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 12 October 2013 - 18:29:22

Já se zeptám blbě, ale...Ve knížce ze třicátých let je doporučované, aby fotokomora měla zdi vymalované vápnem. Tedy bílé, ačkoli i tehdy byly k dispozici barevné nátěry. Je tedy ta tmavá barva takovým přínosem proti nelesklé omítce? A spíš mi přijde lepší bílá stěna 2 metry daleko, než černý hadr 20 cm od zdroje světla.
  • 0

#41 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 12 October 2013 - 18:47:09

zkus a uvidíš. kolem zvětšováku mám velmi málo místa, 2m daleko je prostředek vedlejší místnosti :). Tak jsem výklenek se zvětšovákem vylepil textilií pod jahody (taková ta černá, ne folie) a nestěžuju si. Pokud bychom měli být opravdu pečliví, stálo by za zvážení používat při nadržování černé rukavice...
  • 0

#42 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 12 October 2013 - 19:13:46

zkus a uvidíš. kolem zvětšováku mám velmi málo místa, 2m daleko je prostředek vedlejší místnosti :). Tak jsem výklenek se zvětšovákem vylepil textilií pod jahody (taková ta černá, ne folie) a nestěžuju si. Pokud bychom měli být opravdu pečliví, stálo by za zvážení používat při nadržování černé rukavice...


No, já sám komoru stavět nebudu, protože koupelna je u mě doma jediná místnost, kde se dá vyrobit tma a ta už stojí. Navíc pořád ještě nemám zvětšovák, dělám jen negativy. Rukavice se snažím používat vždycky, když sahám na cokoli, čemu by pot vadil, použít černé při práci se zvětšovákem tudíž asi není problém, černý rolák taky ne...

Jen mě napadlo, jestli dostatek místa okolo zvětšováku a matná stěna bílé barvy nejsou dostatečné. Nebo jestli moderní materiály vyžadují nějaký extra přístup.
  • 0

#43 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 12 October 2013 - 19:17:23

Já se zeptám blbě, ale...Ve knížce ze třicátých let je doporučované, aby fotokomora měla zdi vymalované vápnem. Tedy bílé, ačkoli i tehdy byly k dispozici barevné nátěry. Je tedy ta tmavá barva takovým přínosem proti nelesklé omítce? A spíš mi přijde lepší bílá stěna 2 metry daleko, než černý hadr 20 cm od zdroje světla.


ja mám zväčšovák v rohu kde sú lesklé kachličky ...
  • 0

#44 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 12 October 2013 - 19:28:53


Já se zeptám blbě, ale...Ve knížce ze třicátých let je doporučované, aby fotokomora měla zdi vymalované vápnem. Tedy bílé, ačkoli i tehdy byly k dispozici barevné nátěry. Je tedy ta tmavá barva takovým přínosem proti nelesklé omítce? A spíš mi přijde lepší bílá stěna 2 metry daleko, než černý hadr 20 cm od zdroje světla.


ja mám zväčšovák v rohu kde sú lesklé kachličky ...


A daří se ti pravidelně fotit duchy a výrony ektoplazmy, nebo nepozoruješ žádný negativní vliv odlesků?
  • 0

#45 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 12 October 2013 - 19:35:33

jako příležitostnou komoru používám taky koupelnu, tedy sprchový kout, bílé kachličky až ke stropu a improvizovaným držákem na MG filtry mi ze zvětšováku unikalo světlo. Někdy to problém nebyl, ale jak jsem potřeboval někde něco nadržet/vykrejt, stratil se mi kontrast a brilance ve světlech, prostě to příšerně zešedlo. V tomhle případě pomohlo utěsnění zvětšováku, sice to pořád není na 100% ideální (další únik je skrzevá improvizovaný skleněný držák negativu, protože originální plastový rámeček je na dvě věci) a musím si dávat pozor když náhodou chci víc manipulovat s obrazem, protože světlo se potvora odráží kde může a projeví se to ve výsledku závojem a neočekávaným ztmavnutím zvětšenin.
Oddělal jsem tak poměrně dost papírů než jsem tu prkotinu odhalil. Teď je fotokomora OK, ale zase mi povážlivě docházej papíry a navíc se mi nějak nechce. Za ani ne měsíc budu zpátky ve svojí komoře, se svým zvětšovákem, barytovejma papírama ... to budou fotoorgie :-).
  • 0

#46 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 12 October 2013 - 19:45:07

No tak ačkoli mám koupelnu vykachličkovanou, zas tolik odrazů tam není, ve srovnání s jinými kachličkami jsou ty moje docela matné, koupelna je velká, asi bych byl líný tam pobíhat se závěsy, takže to po sednání zvětšováku risknu a přinejhorším nebudu mít na fotce dokonale bílou barvu.
  • 0

#47 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 3 November 2013 - 19:23:54

jen tak pro "pobavení" jak pokračuju
Ještě voda a nějaká pracovní plocha - jo vlastně ještě vybílit a elektrika... jé a ještě odpady .. no tak nic!! :)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#48 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 3 November 2013 - 19:42:21

jen tak pro "pobavení" jak pokračuju
Ještě voda a nějaká pracovní plocha - jo vlastně ještě vybílit a elektrika... jé a ještě odpady .. no tak nic!! :)


:-P :-P :-P A co revize a revizní zprávy holoubku, aháááá ahááá ? :-P :-P :-P Si nemysli, že to nějak odflákneš. Já to musel dělat taky !!! :-P
  • 0

#49 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 3 November 2013 - 19:51:20

Zavřu, zamknu a fertik!
  • 0

#50 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 3 November 2013 - 20:09:23

To Ti upřímně závidím. Já jsem v lednu zašel na byťák, že bych jako měl zájem o pronájem nebytového prostoru u nás v domě. Podal jsem žádost, tu posunuli do zasedání rady města ke schválení, pak vyhlásili výběrové řízení do kterého jsem se musel přihlásit s cenovou nabídkou za pronájem pak se čekalo měsíc do uzávěrky řízení, potom zase rada s tím, že vybrali vítězný ( můj jediný ) návrh no a v červnu jsem mohl začít sklepík upravovat. Protože tam nebyla elektřina, tak jsem si ji musel vybudovat pěkně za svoje a předložit byťáku taky revizní zprávu. A slavnostně v červenci jsem vyvolal v nové komoře první film :-)
Jo a kdyby se žena domákla kolik to všechno stálo, tak v té komoře taky bydlím.
  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních