Přejít na obsah


Fotka

Čistota fotografie


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
71 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 říjen 2010 - 08:31:55

Dávám toto téma do teorie, protože ten problém vlastně ani sám neumím vysvětlit, definovat. Nejde mi o nějaké obrazové vady, ale spíš o obraz, dojem. Velmi často mám se svými fotografiemi problém, že pro mě nejsou dostatečně "čisté". (zvláště portréty) Přitom se maximálně snažím, aby neobsahovaly nic navíc, žádné rušivé prvky, rozčepýřené vlasy atp. I tak u nich onu "čistotu" necítím. Někdy se mi to povede, ale vlastně ani nevím, jak jsem toho docílil.... Vlastně ani netuším, zda nejde o technickou chybu, kdy třeba nevhodně vysvícené přechody vytváří to ono, co mi vadí. Pokud tušíte o čem mluvím, uvítám diskuzi....
  • 0

#2 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 říjen 2010 - 08:47:33

Hm, asi tuším, o čem mluvíš...

Na mé první výstavě mi vystavené portrétní fotografie okomentovala jedna výtvarnice velmi jednoduše: máte to čisté, to je fajn. Spíše pocit, slovy těžko přesně přenositelný. Ale porozuměl jsem jí tehdy a od té doby vím. Asi jak píšeš, minumum rušivých prvků a ještě něco navíc.
a teď pozor sebechvála: U reportážních portrétů se mi to tehdy dařilo tak nějak mimochodem, prostě to tam bylo. U portrétů současných, atelierových, více aranžovaných, ne vždycky. Určitě to má co dělat i s duchem doby; ta dnešní velmi uspěchaná příliš nepřeje.
  • 0

#3 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 22 říjen 2010 - 08:48:33

Vlož nějaký příklad. Dáme o něm v klídku a s pokorou skromnou řeč.
  • 0

#4 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 22 říjen 2010 - 08:51:42

Pavel,
či to nie je skôr kompozičná záležitosť?
Niekedy nevadí aj veľa prvkov (dokument, reportáž), ale musí to urobiť v hlave také "cink" a je to tam. Oko je presne vedené, nezaváha - presne ako si to kompozične vystaval (kompozíciu vnímam ako nástroj vedenia oka vnímateľa).

Možno keď ti pohľad zaváha (ani nie na "špine", ale skôr lebo oko nevie kam teraz), vtedy sa zastavíš a dielo prestane fungovať = zdá sa ti, že to nie je ono.

Hm, blbosť?
  • 0

#5 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 22 říjen 2010 - 09:00:20

Čo som chcel povedať :D
Že možno sa nesnažiť vyčistiť fotku v technickom slova zmysle (učesať model / odstrániť konáre zo zeme), ale v kompozičnom - zamedziť "těkavému oku".
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 říjen 2010 - 09:00:21

Zkusím bzencáku něco nascanovat, ale mám takovou zkušenost, že to na scanu nevynikne. Ten má zase jiné problémy. Spíš bych to viděl na osobní konzultaci :) Ale zkusím to. (nejspíš až zítra?) Předpokládal jsem, že staří pardálové budou tak nějak vědět která bije a třeba bych i dostal nějaký malý nakopávák :)
  • 0

#7 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 říjen 2010 - 09:08:16

O tom přemýšlím často. Dadaista Marcel Duchamp jednou vystavoval svoje obrazy, když mu někdo při manipulaci s obrazem rozbil sklo, lépe řečeno sklo prasklo, udělal setam velký "pavouk". Když to Duchamp viděl, rozhodl se, že to je vítaný doplněk jeho díla a tato prasklina už k tomu obrazu dodens neodmyslitelně patří. Někdy vznikají "chyby", které nakonec fotografii spíš ozvláštní než pokazí. Ale poznat který to jsou, to je fuška. Ve vláknu "naslepo" řešíme rozcuchané vlasy Jane Birkin. Mám jednu fotku, kde modelka má hrdě zdviženou bradu, takže její nosní dírky jsou docela výrazný. Ale bude mi trvat asi ještě pár měsíců, než dojdu k závěru, jestli ty nosní dírky fotku ničí nebo ne. A další a další prvky, kde se nemůžu rozhodnout, jestli to funguje. U cizích fotek to člověk vidí asi snáz. Když mě něco okamžitě u fotografie ruší a nevím ani proč, tak to zřejmě je blbý, ale když si pouze racionálně zdůvodňuju, že to je chyba, zřejmě je to jen zbytečná snaha fotku racionalizovat na úkor dojmu.
  • 0

#8 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 říjen 2010 - 09:08:21

Duro, jde mi spíš o pocit jakési ušmudlanosti, když bych nazval opozitum od čistoty. Kompozice s tím má určitě také co dělat, ale tu teď nemyslím. Skorem bych ponejvíce přemýšlel o kompozici světelné plus schopnost ji přenést na papír.
  • 0

#9 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 22 říjen 2010 - 09:11:37

Pavle,
jasne, potom asi obaja hovoríme o inej veci, inak to cítime - pomohla by tým pádom zrejme ukážka, nevadí. Tož zdar!
Ď.
  • 0

#10 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 říjen 2010 - 09:45:05

Jednu fotku tady v kanceláři zrovna mám, ale není to nejlepší příklad. Jsou tam totiž dvě jasně rušivé věci - rozmáznutý stín od obočí a vlasy přes ucho. Navíc ten scan tomu dal pěkně naprdel. Ale ať se máme zatím alespoň o čem bavit....
Vložený obrázek
  • 0

#11 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 22 říjen 2010 - 10:57:16

Ahoj,
rozmáznutý stín z obočí, když jsi jej zmínil mi trochu vadí. Je to v podstatě chyba nalíčení. Ucho mi absolutně nevadí, tedy pokud nemyslíš asi zbytek vlasů pod ním. Vypadá jak s vousy :lol: Ale to zase samozřejmě přeháním.

Pokud bych chtěl kritizovat tak mi vadí kruh pod okem - nevyspalost. Oprava líčením nebo bastlení ve fotokomoře nadržováním, či případná retuš. Stín na nose v úrovni oka. Opět světlo trochu jinak nebo nadržet, vyretušovat. Pozadí je trochu flekaté, ale to bude spíš scanováním a kompresí jpg. Pak se můžeme dál zabývat vadami pleti...atd.

Teš spíš jde o to jestli to chceš mít vše sterilně čisté. Co má snímek říci? Dokonalá módní fotografie do časopisu? Portrét té holky? Má řici jen jak dokonale vypadá nebo i přiznat, že je člověk?

Tvé dilema popisuje Sontagová v esejích. Weston narážel na Atgeta, že je kompozičně neuspořádaný, technicky nedokonalý..atd. Nakonec dnes více obdivujeme Atgeta a ne Westona, který chtěl mít vše pintlich.

Možná by tě bavila knížka Ivana Malého s filmovými portréty. Určitě rád prozradí jak se jmenuje a kdo ji napsal. Byly to portréty Hollywoodských hvězd. Dokonce i bylo prozrazeno jak se svítilo. Nebo bych zadal do Googlu Vogue a podíval se na módní fotografie.

P.S. Jaký fotograf nebo snímek je to nejbližší? To jen abych tě nenutil někam kam nechceš. Nepíši, že dokonalý snímek je špatná cesta. Každý máme trochu jiný přístup. Hlavně ty z toho fotografování musíš mit radost. Popud chtít něco udělat nebo jak jsi to nazval tu už je.


Máš můj velký obdiv předhodit vlastní snímek k veřejné kritice
  • 0

#12 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 říjen 2010 - 11:09:38

jo, souhlasím s nojgi, že abychom mohli rozhodovat, co je chyba, musíme vědět, jaký účel nebo poselství má ta fotografie - jestli víc do komerce, tedy formální dokonalosti, nebo snad kýčovitosti, nebo víc do duše té osoby, kde už nehraje roli nějaký pupínek nebo vlas mimo
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 říjen 2010 - 11:13:17

Nejde mi o sterilnost, to určitě ne. Sterilnost a čistota jsou pro mě dva zcela rozdílné pojmy. Jaký fotograf je mi nejbližší, ke komu bych se chtěl do budoucna přiblížit? Asi pan Milan Borovička.
Mluvím však spíš o dojmu z fotografie. Ta může obsahovat i rušivé elementy, i tak však může čistě, nebo možná řekněme spíše DOTAŽENĚ. Co se pro mě co do absolutní čistoty ve všech směrech týče, tak to reprezentuje asi tato fotografie: http://i.i.ua/photo/...279_be6863f.jpg
  • 0

#14 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 říjen 2010 - 11:19:54

hmhmhm...

jaký je vlastně výtźnam slova foto-grafie? světlem kresliti. je na té fotce světlo v tomto smyslu (tedy aby kreslilo)? podle mého názoru není, je to placka, i když z profilu, světlo furt placka.

odhlédneme-li od nevhodnosti modelu/pozy, absence výrazu/oduševnělosti (viz Drtikol: nutnost odkládat nápady pro nedostatek schopného materiálu je jedna z největších bolestí fotografa) pořád tam není to hlavní: SVĚTLO.

Myslím, že s tím to všechno stojí a padá.

Budeme-li tedy při tvorbě myslet více na světlo a méně na podružnosti (líčení, vlas tam či onde atd.) dobereme se možná k lepším výsledkům.

Borovička? - jistě. Tam myslím ale právě hraje světlo a nikoli zmíněné podružnosti.

ukázka - výborné. A na to právě je nutné mít vhodný model.

Tolik mé 2centy, jak říkají američani



Zmíněná kniha je
Hollywood Portraits
Roger Hicks
Christopher Nisperos

amazon zde
http://www.amazon.co...s/dp/0817440208
  • 0

#15 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 říjen 2010 - 11:31:31

S tím světlem máš ivane určitě pravdu!
Jetě jeden příklad, složitější, ale stále vëlmi čisté fotografie:
http://fc07.devianta...2_by_SadChi.jpg
  • 0

#16 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 říjen 2010 - 11:35:37

S tím světlem máš ivane určitě pravdu!
Jetě jeden příklad, složitější, ale stále vëlmi čisté fotografie:
http://fc07.devianta...2_by_SadChi.jpg


hm, světlo trochu lepší, ale stejně dosti neplastické

jak koukám, zajímají nás podobné typy, měli bysme to dát dohromady :lol:
  • 0

#17 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 říjen 2010 - 11:37:08

Počkej, aby nedošlo k omylu, tyhle dvě poslední fotky nejsou mé! Autory bohužel neznám, proto jsem je neuváděl. Každopádně i tak by mě zajímaly :)
  • 0

#18 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 říjen 2010 - 12:00:24

tak to je přesný ivane! klobouk dolů!
  • 0

#19 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 říjen 2010 - 12:05:47

Nejde mi o sterilnost, to určitě ne. Sterilnost a čistota jsou pro mě dva zcela rozdílné pojmy. Jaký fotograf je mi nejbližší, ke komu bych se chtěl do budoucna přiblížit? Asi pan Milan Borovička.
Mluvím však spíš o dojmu z fotografie. Ta může obsahovat i rušivé elementy, i tak však může čistě, nebo možná řekněme spíše DOTAŽENĚ. Co se pro mě co do absolutní čistoty ve všech směrech týče, tak to reprezentuje asi tato fotografie: http://i.i.ua/photo/...279_be6863f.jpg


Pavle, to je skvělá fotografie na odkazu. z toho, co píšeš, usuzuji, že hledáš především vysokou míru výtvarnosti, avšak ne laciných "pouťových" efektů (i když ten další odkaz mne znejisťuje - byla tak malá hloubka ostrosti třeba? nešla ona potřeba vypíchnout tvář vyřešit jinak, elegantněji?). takové fotografie si vystačí se střídmostí a upřímností zobrazení.
finta myslím spočívá v jasnosti kontur, linií a ploch. zde není možno připustit jakýkoli zmatek, ačkoli kompozice by měla alespoň lehce "zlobit", jinak bude celek nudit...
snad nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že se potřebuješ přiblížit abstraktní malbě co se týká skladby plochy a přitom zůstat nohama pevně stát v prostoru realistického, ba možná dokonce dokumentárního, zobrazení.
  • 0

#20 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 22 říjen 2010 - 12:37:52

Ahoj, souhlasím s Ivanem. Zakopaný pes je ve světle.

P.S. Trochu mimo, ale možná s tématem souvisí. Fascinoval mě Avedon. VF a bílé pozadí. Jen po sehnání obou jsem to stejně skonil. Navíc kdybych měl tenkrát alespoň odrazku udělal bych jinak. Foceno je venku před barákem. Historku taky třeba v soukromý někdy dodám k dobru co a jak se dělo a jak vše bylo špatně.

Bílé okraje, odvádí pozornost a "moncl" jsem také vytvořil.
Vložený obrázek

Rychle a nevhodně AdobePhotošrot a zatmavení. Chtělo by to udělat jinak, ale rozdíl je asi viditelný.
Vložený obrázek

Proč jinak? Ona je ten hlavní hráč, pozadí je nezajímavá podružnost.
  • 0

#21 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 22 říjen 2010 - 12:56:53

Jinak ještě zpět k Ivanově poznámce o typu člověka. Opět velká pravda.

Drtikol už neměl modelky pro své záměry, tak si dělal vystřihovánky (vyráběl si je z papíru) :lol:
  • 0

#22 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 22 říjen 2010 - 12:57:28

Ehm, nebylo-li světlo optimální Avedson vydal příkaz svým fotografům-pomocníkům-printerům asi v této formě aneb jak dohnat plastičnost, čímž se nám to spojuje... a uzavírá? :lol:
  • 0

#23 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 22 říjen 2010 - 13:05:28

Ehm, nebylo-li světlo optimální Avedson vydal příkaz svým fotografům-pomocníkům-printerům asi v této formě aneb jak dohnat plastičnost, čímž se nám to spojuje... a uzavírá? :lol:


To znám, ale to už je docela prasečina. Vzláště sahat do obličeje a neudělat chybu je hodně těžké. Také dělali jednu fotku celý den. V tom mě ten tyátr kolem asistenti, světla, pozadí..atd, trochu zklamal. Ale fotky to jsou nakonec skvělé, takže proč ne. Jen tohle opravdu neumím.
  • 0

#24 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 22 říjen 2010 - 13:10:18

Ehm, nebylo-li světlo optimální Avedson vydal příkaz svým fotografům-pomocníkům-printerům asi v této formě aneb jak dohnat plastičnost, čímž se nám to spojuje... a uzavírá? :lol:


To znám, ale to už je docela prasečina. Vzláště sahat do obličeje a neudělat chybu je hodně těžké. Také dělali jednu fotku celý den. V tom mě ten tyátr kolem asistenti, světla, pozadí..atd, trochu zklamal. Ale fotky to jsou nakonec skvělé, takže proč ne. Jen tohle opravdu neumím.

Taky je to ale minimálně metrová fotka, že jo. Chtěl bych to umět. Ten tyátr je tam asi nutný jako dobrý základ, který se printováním dotáhne k dokonalosti. Takhle to tedy chápu.
  • 0

#25 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 22 říjen 2010 - 13:10:37

Ehm, nebylo-li světlo optimální Avedson vydal příkaz svým fotografům-pomocníkům-printerům asi v této formě aneb jak dohnat plastičnost, čímž se nám to spojuje... a uzavírá? :lol:


Když ještě doplním, úžasné je to v tom Avedonovi. Bude to takhle a takhle a přes to vlak nejede.
  • 0

#26 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 říjen 2010 - 13:35:38

Ateliér jsem si už celý zabalil do černé látky, svítím jen jedním světlem ale i tak mám problém vytvořit nějakou stínohru. Co jsem mluvil s Ivanem, vymlouval mi z tohoto důvodu použití softboxu. Vyzkoušíme, uvidíme. Hodím sem vám posléze víc příkladů, tuhle fotku jsem měl jen náhodou u sebe, nesl jsem ji dotyčné...
  • 0

#27 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 22 říjen 2010 - 13:51:17

Ateliér jsem si už celý zabalil do černé látky, svítím jen jedním světlem ale i tak mám problém vytvořit nějakou stínohru. Co jsem mluvil s Ivanem, vymlouval mi z tohoto důvodu použití softboxu. Vyzkoušíme, uvidíme. Hodím sem vám posléze víc příkladů, tuhle fotku jsem měl jen náhodou u sebe, nesl jsem ji dotyčné...


Jojo, softbox je tak měkký, že vytvořit plasticitu je boj.
  • 0

#28 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 říjen 2010 - 13:51:29

nojgi, tím že jsi odstranil bílé pozadí jsi ale taky přišel o linie vlasů, takže ti tam zbyl jen ovál obličeje, můj dojem - předtím to bylo živější
  • 0

#29 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 říjen 2010 - 13:55:03

Každopádně se už trochu dostáváme mimo to co jsem vlastně měl namysli. Ale nevadí. Dle mého se problému nejvíce dotkl Ivan a Lukáš. Díky.
  • 0

#30 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 22 říjen 2010 - 14:09:59

Sem stihnul vyšetřit trocha času a tedyk jen zkratkovitě k té původní fotce:
- profil není čistý v linii, řasy zastrčit přelepit páskou, límec leze z krásné kulaté bradičky a to je brutální, rolák pryč a zahraje i šíje..
-tonálně natěžko utopené v pravém dolním rohu, fotka napadá na pravej roh a táhne to tam očička
- nerozhodně řízlá hlava, víc nebo míň, když už řežeš zezadu tak se neboj jí říznout i z vrchu a nadupej to
- hlavní světlo je jen jedno z prava a je přímo v ose pohledu, možná lépe by bylo trochu ho postavit do kontry a vpravo i vlevo vedle kamery dát velkou odraznou- vyleze kontura obličeje a prosvětlí se vlasy, zjemní se pravolevej kontrast
- místo softboxu dát nějakej širší reflektor s předřazeným pauzákem
  • 0

#31 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 22 říjen 2010 - 14:30:30

Ateliér jsem si už celý zabalil do černé látky, svítím jen jedním světlem ale i tak mám problém vytvořit nějakou stínohru. Co jsem mluvil s Ivanem, vymlouval mi z tohoto důvodu použití softboxu. Vyzkoušíme, uvidíme. Hodím sem vám posléze víc příkladů, tuhle fotku jsem měl jen náhodou u sebe, nesl jsem ji dotyčné...

Jasně, per to do nás, už se budem věnovat jen tobě.
  • 0

#32 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 22 říjen 2010 - 14:30:37

nojgi, tím že jsi odstranil bílé pozadí jsi ale taky přišel o linie vlasů, takže ti tam zbyl jen ovál obličeje, můj dojem - předtím to bylo živější


To je jen ilustrace zbastlená za pár vteřin. Na šedém pozadí nepolezou bílé rohy a vlasy se neztratí.
  • 0

#33 morgien

morgien

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 říjen 2010 - 15:10:18

Fascinoval mě Avedon. VF a bílé pozadí. Jen po sehnání obou jsem to stejně skonil.


nic si z toho nerob, ono zase je to aj pekne tazke... podla niektorych vraj najtazsie co moze byt... v tomto bol Avedon fakt frajer... ale urcite je to hodne skusania...

portret na bielom pozadi sa mi k vlastnej +/- spokojnosti podaril len raz... ale k Avedonovi sa to aj tak neodvazim ani len vzdialene prirovnat :/
  • 0

#34 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 říjen 2010 - 16:53:25

Sem stihnul vyšetřit trocha času a tedyk jen zkratkovitě k té původní fotce:
- profil není čistý v linii, řasy zastrčit přelepit páskou, límec leze z krásné kulaté bradičky a to je brutální, rolák pryč a zahraje i šíje..
-tonálně natěžko utopené v pravém dolním rohu, fotka napadá na pravej roh a táhne to tam očička
- nerozhodně řízlá hlava, víc nebo míň, když už řežeš zezadu tak se neboj jí říznout i z vrchu a nadupej to
- hlavní světlo je jen jedno z prava a je přímo v ose pohledu, možná lépe by bylo trochu ho postavit do kontry a vpravo i vlevo vedle kamery dát velkou odraznou- vyleze kontura obličeje a prosvětlí se vlasy, zjemní se pravolevej kontrast
- místo softboxu dát nějakej širší reflektor s předřazeným pauzákem


tak nějak jsem to dneska odpoledne Pavlovi říkal v telefonu
je dobře vidět, že jsem se moc nesplet
  • 0

#35 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 říjen 2010 - 16:55:20

Jinak ještě zpět k Ivanově poznámce o typu člověka. Opět velká pravda.

Drtikol už neměl modelky pro své záměry, tak si dělal vystřihovánky (vyráběl si je z papíru) :roll:


johohó a kdyby: vyráběl si je hlavně z tenké překližky lupenkovou pilkou. (no možná z papíru taky)
začátkem 90. let jsem fotil jednoho starožitníka a viděl u něj část Drtikolovy pozůstalosti, hlavně tyhle figurky. měl jsem tehdy mít víc odvahy a říct si o ně.
  • 0

#36 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 22 říjen 2010 - 21:48:46

Take mam rad ciste portrety, ty u kterych se zastavite a obraz vas vtahne.
Napr. toto povazuji za dokonaly portret, kde me nic nerusi, naopak me prijde ze cely obraz je krasne vyvazen :

klik sem , a je uplne jedno ze jde o znamou osobu.

Zajimave je ze je to vyrez z tohoto : original

Newmana mam hodne rad, obzvlast jeho portret Stravinskeho je hodne znamy. (otazkou je zda-li je to jeste portret v pravem smyslu slova - muz se svym nastrojem)
  • 0

#37 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 22 říjen 2010 - 23:36:29

Pavle, možná by ses měl (dočasně) vykašlal na umělé světlo a zkusit se raději naučit pracovat s denním světlem... měkkým/severním/různě odraženým. Mně osobně přijde modelace portrétů umělým světlem mnohem těžší.
Dokud budeš vyloženě bojovat s nějakými (složitými) světelnými setupy, tak se ti možná častěji budou stávat taková ta foux-pas z nepozornosti, častěji nedomyslíš kompozici, ztratíš tu čistotu.

a nebo si splaš tým asistentů, stylistu, gripa, set decoratora, art supervisora.... a společně to určitě nějak dáte dohromady.

btw. softbox dělá fakt dost jalové světlo. určitě se dá používat, ale asi ne univerzálně.. podle mě se hodí jen na určitý "charakter" portértu. stříbrný deštník mi přijde víc modelující. ale třeba nemám ještě dost cvičené oko na to, abych to posoudil objektivně.

_________________
slunce + odrazka = VLN
  • 0

#38 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 23 říjen 2010 - 07:55:33

2 Vlcak/Newman: ten Picassuv vyrez byl nakonec dost divoky...
Parafrazi nebo spis plagiat potretu Stravinskeho jsem nedavno videl na vystave Fotorenesance provedene barvickami (jakože obraz), myslim v modro-cervene?? Autora té nádhery si nepamatuju, ale to je vcelku jedno, kdo tohle je schopen spáchat :roll:

2 Hypnogen: přesně tak, naučit se ovládnout/zvládnout/ nebo alespoň uchopit/pochopit přirozené denní světlo, může být podle mě cesta. Já jsem po ní v začátku šel a své malostranské procházky s portrétovanými jsem si sám nazýval hledání světla. Možná z té doby mám pro mě nejlepší výsledky. Proces jsem měl zvládnutý a stačilo už "jen" najít správné světlo..
  • 0

#39 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 říjen 2010 - 09:34:15

Pavle, můžu sem vložit svou verzi tvého portrétu?
  • 0

#40 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 23 říjen 2010 - 10:19:59

Souhlasím s hypnogen, ivan_maly... Přirozené světlo a dost si člověk vyhraje s odraznou plochou.
  • 0

#41 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 23 říjen 2010 - 15:22:05

2 Vlcak/Newman: ten Picassuv vyrez byl nakonec dost divoky...
Parafrazi nebo spis plagiat potretu Stravinskeho jsem nedavno videl na vystave Fotorenesance provedene barvickami (jakože obraz), myslim v modro-cervene?? Autora té nádhery si nepamatuju, ale to je vcelku jedno, kdo tohle je schopen spáchat :lol:

2 Hypnogen: přesně tak, naučit se ovládnout/zvládnout/ nebo alespoň uchopit/pochopit přirozené denní světlo, může být podle mě cesta. Já jsem po ní v začátku šel a své malostranské procházky s portrétovanými jsem si sám nazýval hledání světla. Možná z té doby mám pro mě nejlepší výsledky. Proces jsem měl zvládnutý a stačilo už "jen" najít správné světlo..


vyrez divoky byt muze, ale jde nam o vysledek ne? Kdybych v knizce nemel ukazky jak Newman rezal, tak bych to ani nevedel

Jo, to platno si take pamatuji :-)
  • 0

#42 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 říjen 2010 - 07:11:36

Přirozené světlo je fajn, ale chci se naučit s umělým. Ateliér je pro mě možnost jak fotit přes zimu atp, kdy jdu za tmy do práce a za tmy z práce. (a i přes léto, kdy jsou zase jiné povinnosti se to hodí taktéž) Navíc, já pro focení potřebuji určitou dávku uvolnění, pohody a intimity, to se mi venku až tak nedaří. Tolik světela mi ani v létě okna v mém skromném krcálku nedávají...
  • 0

#43 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 25 říjen 2010 - 09:39:45

2 Vlcak/Newman: ten Picassuv vyrez byl nakonec dost divoky...
Parafrazi nebo spis plagiat potretu Stravinskeho jsem nedavno videl na vystave Fotorenesance provedene barvickami (jakože obraz), myslim v modro-cervene?? Autora té nádhery si nepamatuju, ale to je vcelku jedno, kdo tohle je schopen spáchat :lol:

2 Hypnogen: přesně tak, naučit se ovládnout/zvládnout/ nebo alespoň uchopit/pochopit přirozené denní světlo, může být podle mě cesta. Já jsem po ní v začátku šel a své malostranské procházky s portrétovanými jsem si sám nazýval hledání světla. Možná z té doby mám pro mě nejlepší výsledky. Proces jsem měl zvládnutý a stačilo už "jen" najít správné světlo..


vyrez divoky byt muze, ale jde nam o vysledek ne? Kdybych v knizce nemel ukazky jak Newman rezal, tak bych to ani nevedel

Jo, to platno si take pamatuji :D


Řezat je někdy potřeba, i když samozřejmě pak přicházejí limity formátu -zvláště kino. Přikládám pracovní náhledové fotky tak prosím o shovívavost. Stáří papíru rok bambus a k účelu, abych viděl co jde se snímkem udělat jsem ani více hraní nepotřeboval.
Limit byl už při focení. Měl jsem nasazeno na foťáku ohnisko 28-80mm a než bych přehodil na pevné 135mm byl by výjev v tahu. Takže vyfotit a doufat, že s tím něco v komoře udělám. Nakonec jsem vybral prostřední variantu a na 30x40cm to vypadá fajn .-)

Tedy opakuji Vlčáka, jde přeci o výsledek. I když samozřejmě Arnold Newnam má fotografii Picassa mnohem lepší než já Maceo Parkera :twisted:

Celé políčko
Vložený obrázek

Výřez jedna - nakonec použito (libí se mi světýlka kolem - prostředí - vytváří prostor). To rušící vpravo bylo ve finále samozřejmě potlačeno.
Vložený obrázek

Výřez dva
Vložený obrázek

Ještě by šlo uříznout čelo - zase by více vylezl obličej, ale to už na 30x40 nedám :twisted: I s výřezem dva by byl problém, ale ještě by to nějak šlo ukočírovat. Třeba někdy z toho udělám pérovku :-)
  • 0

#44 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 25 říjen 2010 - 09:52:19

Nakonec i finále mám elektronicky :lol:

Vložený obrázek
  • 0

#45 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 25 říjen 2010 - 11:20:56

Vážení kolegové, před mnoha lety jsem za děsného vedra vystál frontu na"rozsypáním diapozitivů" ohroženou besedu s Mr. Arnoldem Abnerem Newmanem. Bezmála 180 minut v tlačenici na schodišti však stálo za to utrpení. Mám v Encyklopedii světových fotografů Mistrův podpis. Tehdy prohlásil: "Na negativu nezáleží, můžete na něj třeba plivnout, hodit ho
na zem, šlapat po něm botou (realisticky přitom "zavířil" a dupl nohou), rozhodující v celém procesu je výsledek - Vaše fotografie!!! Negativ, ten nikoho nezajímá, je to pouze dílčí prostředek k Vašemu snímku". Často na skvělou besedu s promítáním, mnohdy již stářím a rozkladem vrstvy černými skvrnami poškozených originálních DIA 6x6 vzpomínám. Velmi
cenná slova o předem vysoce promyšlené koncepci snímku, mnohdy v časové tísni a dané situaci však ve zcela improvizované praxi autorem
realizovaném, svědčí o mimořádném talentu, schopnosti improvizovat a rovněž empatii, s níž dokázal tak mistrovsky zachytit portréty osobností.
Arnold Abner Newman je pro mne ikonou portrétní fotografie. Erik
  • 0

#46 morgien

morgien

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 říjen 2010 - 11:27:56

Arnold Abner Newman je pro mne ikonou portrétní fotografie.


Suhlas! Mam tuto knihu http://cgi.ebay.com/...b#ht_483wt_1180 a povazujem to za jeden z najcennejsich kuskov v mojej kniznici... uzasne fotografie :lol:
  • 0

#47 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 25 říjen 2010 - 12:06:25

Řezat je někdy potřeba

řezat řezat řezat! od mala!
  • 0

#48 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 25 říjen 2010 - 12:10:11

Řezat je někdy potřeba

řezat řezat řezat! od mala!

U tebe to nějak zanedbali :lol: :D :twisted: :twisted:
  • 0

#49 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 25 říjen 2010 - 12:10:32

Arnold Abner Newman je pro mne ikonou portrétní fotografie. Erik


též souhlas. ten jeho stravinsky je pro mě nej portrétem, jaký jsem kdy viděl (ano, miluji klavír :lol: )
  • 0

#50 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 říjen 2010 - 12:17:28

Moderátoři se nám uklidní, žejo :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních