Přejít na obsah


Fotka

Microphen recept


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
50 odpovědí na toto téma

#1 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 27 October 2010 - 07:41:15

Obracím se na všechny (nejen internetu) znalé.

Údajně není složení Ilford Microphen známo. Znáte ho někdo - dokáže někdo někde vyšťourat??

Našel jsem zatím jen odkazy na ID-68 jakožto předchůdce, ale to není přesně ono.

Díky za pomoc.
  • 0

#2 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 27 October 2010 - 09:49:38

Mám poznamenáno toto:

Fenidon 0,2 g
Hydrochinon 5 g
Siřičitan sodný bezvodý 100 g
Borax 3 g
Kyselina boritá 3,5 g
Bromid draselný 1 g
Benzotriazol 0,02 g
voda do 1,000 ml

Nikdy jsem to nezkoušel, stačila mi ověřená ID-68.
  • 0

#3 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 27 October 2010 - 09:54:07

Ahoj Ivane, tady:
Ale složení je samozžejmě bez záruky.
  • 0

#4 Kaem

Kaem

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 October 2010 - 12:58:28

Toto som našla (ale nevyskúšala):

http://xoomer.virgil...cc/7formule.htm

K.
  • 0

#5 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 27 October 2010 - 15:18:17

Mám poznamenáno toto:

Fenidon 0,2 g
Hydrochinon 5 g
Siřičitan sodný bezvodý 100 g
Borax 3 g
Kyselina boritá 3,5 g
Bromid draselný 1 g
Benzotriazol 0,02 g
voda do 1,000 ml

Nikdy jsem to nezkoušel, stačila mi ověřená ID-68.


tohle neni microphen ani omylem. je to jenom fenidonová varianta D-76 s úpravou pufrovacího systému...
  • 0

#6 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 27 October 2010 - 18:43:59

Ivane, nekde jsem cetl, ze je majkrofen v podstate fenidonovy klon D-76 s upravou pufrovaciho systemu, toz nevim :- )

No a nyni vazne....

Skutecne sem to nekde cetl!!!

Mimohodem, co je to blbost ta uprava pufrovaciho systemu. Jesli je to zmena PH kys. boritou, tak je pékne blby nazev. Dobre je to leda k tomu, aby to matlo nas blbce, temi, kdo je z nas chteji udelat.
  • 1

#7 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 October 2010 - 18:53:23

Ivane, nekde jsem cetl,...


:roll:
  • 0

#8 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 October 2010 - 18:56:58

Ilford ID-68 (1960)
(Thanks to Ian Grant)
Microphen-type developer
Microphen is a fi ne-grain PQ developer that produces a stop increase in fi lm speed without
a corresponding increase in graininess.
Water at 125F/52C, 750.0 ml
Sodium sulfi te, 85.0 g
Hydroquinone, 5.0 g
Borax, granular, 7.0 g
Boric acid, granular, 2.0 g
Potassium bromide, 1.0 g
Phenidone, 0.13 g
Water to make 1.0 liter
Use undiluted and develop for 4 to 6 minutes at 68F/20C. Microphen can also be diluted 1:1
(8 to 11 minutes) or 1:3 (14 to 21 minutes). The greater the dilution, the greater the acutance
and tonal scale.
Microphen is especially good for developing T-Max 100 copy negatives of full-scale black-
and-white prints for reproduction. Make initial tests using Microphen 1:2 with a development
time of 6 minutes at 72F/22C.
  • 0

#9 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 October 2010 - 19:06:46

krillo, dle knihy "Ilford Manual of Photography", dotisk r. 1954, strana 445, ID-68 je urcena "For Miniature and cine films", coz chapejme v kontextu te doby jako vse od 8mm format po 35mm kino.

nesedi mi ty ingredience, tato original Ilfordi kniha uvadi toto:

Sodium sulphite 200g
Hydroquinone 5g
Borax 2g
Boric acid 1g
Potassium bromide 1g
Phenidone 0.2g
Water up to 1L

s poznamkou "this developer has characteristics approximating to those of ID-11, but shows less change of activity during use"

Tak nevim, jestli bych dle Ilfordiho manualu oznacil D-68 za vyvojku typu Microphen, nicmene dluzno dodat, ze v te dobe (1954) v Ilfordu pravdepodobne oznaceni Microphen jeste neznali.
  • 0

#10 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 October 2010 - 19:08:01

ja som to pajcol z knihy darkroom cookbook od steve anchel ...
cize bez zaruky :roll:
  • 0

#11 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 27 October 2010 - 20:40:16

v Anchelově kuchařce je velká řada omylů, jež je způsobena nejen špatným převodem metrických jednotek, ale i nesrovnalostmi v užívání bezvodých a krystalických látek a překlepy. veškeré uveřejněné recepty je třeba porovnávat s oficiálními zdroji.

ID-68 je výsledek snahy upravit D-76 - nalezení vhodnějšího poměru P-Q s ohledem na tonalitu, zvýšení využití citlivosti, ustálení pH (ta se u D-76 poměrně divoce mění i v závislosti na vzdušné oxidaci, jak ukázaly některé výzkumy). recept na Microphen nebyl nikdy zveřejněn, je to vývojka jejíž složení je odvozeno od ID-68 a má toho s D-76 společného jenom velmi málo.

kraken: úprava pufrovacího systému zvyšuje stabilitu pH. všimni si, že je kyselina boritá kompenzována zvýšením množství boraxu.

v zápiscích mám složení ID-68 uvedeno takto:
Siřičitan sodný – 85 g
Hydrochinon – 5 g
Borax – 7 g
Kyselina boritá – 2 g
Fenidon – 0,13 g
Bromid draselný – 1 g

to, co zde uvedl dubraro, je Ilford Replenishing Developer, který se v prodával od roku 1967 jako "Autophen" (autoři výzkumu jsou Kendall a Axford, původní název je PQ Fine Grain Formula). Microphen byl uveden v roce 1960, obě vývojky se nějaký čas prodávaly _současně_ a Ilford přímo uváděl, že Microphen je "zcela nový typ vývojky", tedy ani jeden z receptů, co tu zde máme, není ani omylem Microphen.

nicméně tato verze ID-68 se Microphenu velmi blíží.
  • 0

#12 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 28 October 2010 - 09:45:53

Pokud ti jde o driák zvyšující citlivost zkus FX-4. Zrno bude sice malé, ale ostré. Takže ve výsledku viditelné narozdíl od rozmytého microphenu.

Vyvolávací časy a pokusnictví? Netřeba, najdi si u zvoleného filmu čas pro microphen a odečti od něj dvě minuty. Z toho je i vidět, jaký je to brutální driák :roll:

P.S. Asi nejlépe vývojka pracuje s Ilfordy (Adox), ale máchám v tom vše co mi přijde pod ruku a spokojenost.
  • 0

#13 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 October 2010 - 11:09:16

Ahoj Ivane, tady:
Ale složení je samozžejmě bez záruky.


KDE???
  • 0

#14 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 28 October 2010 - 12:07:01

Ahoj Ivane, tady:
Ale složení je samozžejmě bez záruky.


KDE???




Tady


Nějak se chybička vloudila :roll: :wink:

Je tam víc receptů....
  • 0

#15 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 28 October 2010 - 23:38:08

Ahoj Ivane, tady:
Ale složení je samozžejmě bez záruky.


KDE???




Tady


Nějak se chybička vloudila 8-O :)

Je tam víc receptů....


předpis na uvedeném odkazu není "microphen", nýbrž ilford replenishing developer/phenidone-hydroquinone fine grain formula, neboli "autophen"...
  • 0

#16 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 October 2010 - 07:13:31

Toto neni majkrofen, toto vedle nej ani nelezelo, atpod.
Lukasi, tak jak je ted recept, alespon zakl. slozky toho echt majkrofenu?
  • 0

#17 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 29 October 2010 - 07:22:18

Toto neni majkrofen, toto vedle nej ani nelezelo, atpod.
Lukasi, tak jak je ted recept, alespon zakl. slozky toho echt majkrofenu?


jj, též mnou zvědavost přímo cloumá! jak ono to teda je...
  • 0

#18 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 October 2010 - 23:44:40

1. ilford nikdy obsah majkrofénu nezveřejnil.
2. ta PQ legrace z posledního odkazu je autophen, je to jiná vývojka s jinejma vlastnostma. je to myslim dobrá náhrada D-76 :wink:
3. ID-68 je předchůdce Microphenu, je mu zatraceně podobná, ale pořád to neni Microphen.
4. kvůli 1. stejnak nikdy na složení microphenu nepřijdeme dokud to někdo ilfordum nevopíše z šuplíku. páč to parchanti nenechali ani zapsaný v žádnym patentu.... nicméně v tom nebude žádný unobtanium, fígl je jako obvykle v konkrétních poměrech standardních komponent.

vono by se z namíchanýho microphenu nějakym reverse-engineering určitě ten obsah dal zpětně zjistit, nicméně si nejsem jistej, do jaký míry by byl tenhle finančně extrémně nákladnej proces návratnej... vůbec bych to neřešil a míchal ID-68, která je odzkoušená, ověřená a dobrá.
  • 0

#19 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 October 2010 - 23:53:19

zakl. slozky toho echt majkrofenu?


estli má doma někdo krabici, tak ať se mrkne na složení, ne? :wink:
takhle sem taky z krabice vyčetl, že je v DD-X hydrochinon, dietylenglykol, siřičitan draselný, borax, kyselina boritá, fenidon, DTPA Na5 (změkčovadlo vody) a voda - a je mi to k prdu.

odhadem - fenidon, hydrochinon, siřičitan sodnej, borax, kyselina boritá, bromid draselnej, změkčovadlo vody a nějakej organickej zmetek na zajištění postupnýho rozpouštění...
  • 0

#20 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 30 October 2010 - 00:13:11

Mám poznamenáno toto:

Fenidon 0,2 g
Hydrochinon 5 g
Siřičitan sodný bezvodý 100 g
Borax 3 g
Kyselina boritá 3,5 g
Bromid draselný 1 g
Benzotriazol 0,02 g
voda do 1,000 ml

Nikdy jsem to nezkoušel, stačila mi ověřená ID-68.


Takja mámpresne tento recept, tak neviem teda. :wink:
  • 0

#21 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 30 October 2010 - 09:25:14

Kodak D-76:
metol - 2 g
siřičitan sodný - 100 g
hydrochinon - 5 g
borax - 2 g

"V poslední době uvedla továrna Ilford na trh nový vyvolávač "Phenidon". (...) lze jím nahradit ve vývojkách metol, a to v množství 1/5 až 1/10 váhy metolu. (...) lépe využívá citlivosti fotografické vrstvy při stejné zrnitosti negativů.
(...)
Zmenšíme-li pH vývojky D-76 na hodnotu 8,0 až 7,6 (3,0 g boraxu + 3,5 g kyseliny borité, podle Křivánka), dosáhneme jemnějšího zrna negativů při stejném využití citlivosti."
- Fotografický receptář (Macek, Paspa); 1958

tak si to nahraďme:
fenidon - (1/10 metolu) = 0,2 g
siřičitan - 100 g
hydrochinon - 5 g
borax - 3 g
kyselina boritá - 3,5 g

kam mířím?
bromid draselný je tam přidanej kvůli omezení "rip-in", tedy stabilizuje podmínky ve vývojce určené k doplňování podobně, jako to dělala polévková lžíce staré D-76 přimíchaná do nově připraveného roztoku. benzotriazol je tam jako druhá látka proti závojování, lze vynechat bez výrazného zhoršení vlastností... jasně, oni si pánové Kendall s Axfordem pořádně potrápili hlavu, než k tomuhle došli, ale výsledek jejich výzkumu (tedy recept, co je na internetu nejčastěji udáván jako mikrofén) je zcela logickej a řeší tehdejší problémy s nestabilitou vlastností čerstvě nasazený D-76 a navíc zlepšuje využití citlivosti s pomocí tehdy novejch chemikálií. nejpodstatnější důvod, proč se ovšem tohle zaměňuje za mikrofén, bude ten, že "phenidone-hydroquinone fine grain formula"/"ilford replenishing developer" zní tak blbě, že by jednoho napadlo, jestli to náhodou ilford neprodával pod jinym obchodnim označenim... bohužel, ne.
  • 0

#22 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 31 October 2010 - 16:26:07

ještě by tu byl návod na doplňovač na 1l...
siřičitan sodný - 85 g
hydrochinon - 8.0 g
borax - 7.0 g
fenidon - 0.22 g

doplňuje se metodou "dolejt do litru", přičemž jakmile na litr původního stocku padne litr doplňovače, tak už je to pak lepší vylejt prej.
  • 0

#23 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 April 2011 - 10:45:40

Mám poznamenáno toto:

Fenidon 0,2 g
Hydrochinon 5 g
Siřičitan sodný bezvodý 100 g
Borax 3 g
Kyselina boritá 3,5 g
Bromid draselný 1 g
Benzotriazol 0,02 g
voda do 1,000 ml

Nikdy jsem to nezkoušel, stačila mi ověřená ID-68.



Ja mám ako Mikrofen poznačené toto zloženie, ale bez benzotriazolu, ten nemám ani vo vývojke ID 68, len v ID62, tá už má však celkom iné zloženie
  • 0

#24 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 2 April 2011 - 15:16:26

no tak to máš poznačené zle.
  • 0

#25 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 April 2011 - 18:17:55

je to možné, našiel som totiž jeden kinofilm FOMA T800, starý asi 20 rokov, a urobil som kvôli tomuto filmu Mikrofen podľa "môjho" receptu, po vyvolaní som bol sklamaný výsledkom, film je podvolaný a veľmi hrubozrný, samozrejme som na neho nefotil nič dôležité,
ale aj tak, neviem kto ako, ale nikdy som nemal s týmto filmom dobré skúsenosti, ani v dobe jeho výroby a používaniu A49, zaujímalo by ma, aké ma kto s týmto filmom skúsenosti, ináč s filmami od FOMY pracujem tridsať rokov, a som s nimi vcelku spokojný, je síce pravda, že najradšej pracujem zo stovkou, či dvestovkou
  • 0

#26 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 April 2011 - 18:58:54

Pokud si pamatuju, tak ta T800 byla dost znitá i čerstvá, jen o něco lepší, než Special 800. Jinak na Fomu 200 v kinu fotim celkem dost a kdzž ji nepřevolám, tak je parádní.
  • 0

#27 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 2 April 2011 - 21:55:35

Já jsem v polovině devadesátých let Fomu T 800 používal a volal ji právě v Microphenu (originálním, aby nedošlo v tomto vlákně k nedorozumění). Čas už si nepamatuju, ale myslím, že zhruba podle doporučení výrobce (jestli se nepletu, že ho Foma udávala). Ale co je důležité, při nepříliš kontrastním osvětlení jsem šel na hranici podexpozice a exponoval jsem ho na EI 3200 a zrno při neprodlouženém času vyvolání bylo relativně jemné a fotky se mi z toho dost líbily. Ale samozřejmě tam nebyla žádná rezerva na stíny. V zakouřené hospodě osvětlené slabou žárovkou to vycházelo pěkně, lépe a jemnozrněji než Kodak T Max 3200 (ale ten jsem zkusil jen jednou a možná jsem ho v tom Microphenu nevyvolal nejlíp).
  • 0

#28 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 April 2011 - 08:54:58

práve preto, že Mikrofen bol v návode na vyvolanie uvedený, urobil som ho a použil, doplním do neho benzotriazol a skúsim vyvolať niečo iné, T800 už totiž nemám, to som našiel len jednu cievku niekde zabudnutú
  • 0

#29 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 April 2011 - 15:07:51

Tak páni, prešiel som si niekoľko svojich zdrojov a zistil som, že vývojka, ktorú vyššie prezentuje Dubraro ako Mikrofen bola uvedená vo fotoreceptári FOMY z roku 1980 ako FOMA FV29 a je k nej aj regenerátor, len vývojka neobsahuje benzotriazol. Táto vývojka bola mojou obľúbenou vývojkou asi od roku 1990 až donedávna, keď si robím vývojky s veľkou koncentráciou, a môžem potvrdiť to, čo sa v receptári uvádza, že vývojka pracuje spoľahlivo až do vyčerpania zásobného roztoku.
Z jednej ruskej knihy, "Spravočnik fotografa", (prepísané do latinky), mám následujúci recept na Mikrofen:
Hydrochinon 5 g
Fenidon 0,2 g
Siričitan sodný 100 g
Borax 5g (tu je jediný rozdiel voči FV29)
Bromid draselný 1 g
Kyselina boritá 3,5 g

teda neviem, túto vývojku som si rozrobil kvôli Fome T800, ale je mi jasné, že ju nemôžem hodnotiť podľa filmu ktorý je 20 rokov po záruke
  • 0

#30 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 5 December 2011 - 21:45:45

Tahle informace asi nikdy nikomu k ničemu nebude ale napsat a zjistit ji netrvalo nijak extra dlouho a tak se podělím. Microphen se míchá ze dvou pytlíků, první je fenidon, hydrochinon, kyselina boritá a disiřičitan sodný a obsah váží drobet přes 8 gramů (ebay čína váha ukazuje 8,10, něco miligramů uvízlo možná v pytlíku ale s tím se asi u ilfordů počítá), béčko váží asi 112 gramů (méně přesný, protože jsem vážil i s pytlíkem a odečetl váhu pytlíku áčka, béčko nemám kam přesypat) a je v něm borax, siřičitan sodný, bromid draselný a trifosforečnan sodný :wink:
  • 0

#31 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 6 December 2011 - 14:40:21

Mám poznamenáno toto:

Fenidon 0,2 g
Hydrochinon 5 g
Siřičitan sodný bezvodý 100 g
Borax 3 g
Kyselina boritá 3,5 g
Bromid draselný 1 g
Benzotriazol 0,02 g
voda do 1,000 ml

Nikdy jsem to nezkoušel, stačila mi ověřená ID-68.



Ja mám ako Mikrofen poznačené toto zloženie, ale bez benzotriazolu, ten nemám ani vo vývojke ID 68, len v ID62, tá už má však celkom iné zloženie


Zarabal som si vyvojku podla tohto receptu fungovala dost podobne
ako Microphen vyvolal som v nej asi 40 filmov(samzrejme na 4litre),vysledky boli pomerne stabilne,vyvolaval som v stock predlzoval vyvolavaci cas o 10percent s kazdym dalsim filmom-tak ako ma uvedene v Microphen.
benzotriazol som nepouzil lebo som ho nemal(udajne konzervacna latka?)
Len nevyvolavajte viac ako 10 filmov na liter ,raz niekto napisal ze v jednom litri Microphen sa da vyvolat 40 filmov -vyvolat sa asi da,ale ako to bude vyzerat?ja som nebol ani pri dvadsiatom a vyvojka pruhovala,
samozrejme bola vycerpana.Neskor som si pozornejsie precital navod od
Microphen kde je jasne napisane"neodprucuje sa viac ako 10 filmov.
Ale zazraku som sa nedockal ani u originalneho balenia microphen,ako tuto vyvojku vychvalovali na forach ze zvisi citlivost filmu o jednu expoziciu,to by som urcite privital! lebo vetsinou fotim pri slabom svetle a z ruky,to by som mal potom z T-max 3200 alebo Delta 3200 z udavanych 1000 ISO -2000 ISO
co by bol skutocny rozdiel triedy!Som zastanca nazoru ze prah citlivosti filmu je dana filmom samotnym,tym nechcem povedat ze vo vyvojkach nie su rozdiely!
  • 0

#32 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 6 December 2011 - 17:41:38

jestli chceš pušovat, namíchej si FX-4 nebo FX-15.
  • 0

#33 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 7 December 2011 - 14:18:54

Benzotriazol tu není jako konzervant (co taky konzervovat ve vývojce která má 10 deka siřičitanu), ale ovlivňuje růst zrna.
  • 0

#34 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 December 2011 - 14:24:29

Jenom pro pořádek... (vyčetl jsem to, není to z mé hlavy):
Benztriazol, nitrobenzimidazol ovlivňuje intenzitu a způsob (charakter) shlukování zrn. Zrno (přeměněný krystal halogenidu) je tak malé, že "je neviditelné". To, co vidíme na filmu, jsou shluky. Aby nedocházelo ke shlukování zrn ("všech"), přidává se v minimálním množství benztriazol a ten zabrání shlukování v místech, kde je minimum světlem zasažených krystalů. Pak tedy nedochází ke vzniku závoje - benztriazol je protizávojové činidlo.
  • 0

#35 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 December 2011 - 14:35:45

Jenom pro pořádek... (vyčetl jsem to, není to z mé hlavy):
Benztriazol, nitrobenzimidazol ovlivňuje intenzitu a způsob (charakter) shlukování zrn. Zrno (přeměněný krystal halogenidu) je tak malé, že "je neviditelné". To, co vidíme na filmu, jsou shluky. Aby nedocházelo ke shlukování zrn ("všech"), přidává se v minimálním množství benztriazol a ten zabrání shlukování v místech, kde je minimum světlem zasažených krystalů. Pak tedy nedochází ke vzniku závoje - benztriazol je protizávojové činidlo.

ano. amen.
druhý - méně podstatný efekt: barevný tón vzniklého obrazu. Stejný vliv, jako má na barvu černého (šedého) stříbra v obrazu na pozitivu (papíře), má i na tón obrazu na negativu (vypozorováno v mnoha vývojkách, mnoha papírech, docela slušném množství negativů) vytvořeného zejména MQ a PQ vývojkami v závislosti na jejich poměrech.
  • 0

#36 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 7 December 2011 - 16:20:45

Zdravica.

Prepacte Sudruhovia,dakujem vam za odbornu prednasku,naozaj Benzotriazol je protizavjova latka.
Splietol som si to s benzidiazolom.
No aj tak to nemeni moj nazor ze prah citlivosti filmu je dana filmom samotnym.
Este som ochotny vyskusat FX4 aleboFX15 ako napisal Lukas87.

Inak ako som napisal Microphen je skvela vyvojka a vysledky s nou som mal stabilne.

"fantazia=pravdepodobnost"
  • 0

#37 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 7 December 2011 - 23:56:46

Zdravica.

Prepacte Sudruhovia,dakujem vam za odbornu prednasku,naozaj Benzotriazol je protizavjova latka.
Splietol som si to s benzidiazolom.
No aj tak to nemeni moj nazor ze prah citlivosti filmu je dana filmom samotnym.
Este som ochotny vyskusat FX4 aleboFX15 ako napisal Lukas87.

Inak ako som napisal Microphen je skvela vyvojka a vysledky s nou som mal stabilne.

"fantazia=pravdepodobnost"


Člověče, já mám s tím soudruhováním jaksi problém. Ano, jsem "Husákovo dítě, Ale rudý (nemyslím Ferrari :)) ) mají v naší rodině vroubek. Uznávám, že sprofanovali krásný slovo, ale mají na kontě o dost horší věci.
Ale dost, o politice se na TK nemluví.


Malej návod, jak číst recepty na vývojky:

Na vyvolání je potřeba vyvolávač - redukční činidlo (metol, hydrochinon, fenidon, pyro... , prostě něco, co trochu redukuje, zpravidla organika)

Vyvolávače většinou pracují v alkalickém prostředí, takže potřebujeme - alkálii (louh, potaš, sodu, borax, kodalk... )

Aby měla vývojka stabilní PH, tak zásaditý pufr ( sůl silnější alkálie a slabé kyseliny, třeba borax-kyselina boritá, ...)

Potom konzervant, ať vyvolávač neoxiduje (běžně siřičitan sodný/draselný, disiřičitan)

Protizávojovou látku / rozpouštěč stříbra - (bromid draselný, benztriazol, rhodanid )

Úžasná chemikálie je siřičitan sodný. Výborně konzervuje, má alkalickou reakci, ve větší koncentraci pufruje a trochu i rozpouští stříbro. Proto funguje nejjednodušší vývojka D-23 10 deka siřičitanu a 5 gramů metolu, hotovo)

Takže vypuštěním benztriazolu Jsi dostal Fenidonovou D76d - to je D76, pufrovaná kombinací borax-kyselina boritá. Skvělá vývojka, co se už spoustu let pod různýmy jmény prodává a považuje za standardní)

Chcete si vyvinout vlastní vývojku ? Najděte zatím nepoužitý poměr vyvolávačů, přisypte hrstku siřičitanu, stabilizujte PH a přidejte špetku protizávojovadla. Dál je to o propagaci.


Předem se omlouvám Rodinálistům

Máš pravdu, tahat citlivost převoláváním je principiálně jen zvyšování srtmosti (se tomu říká gama, tangensdelta, směrnicepřímkovéčásticharakteristiky a určitě i nějak anglicky :D )
Krakenův zóna systém KZS to popisuje lépe, slovy "exponuj na stíny, vyvolávej na světla" (no, je to poučka hodně stará, ale Kraken to podal lapidárně. Jde o délkupřímkovéčásticharakteristiky)

Škoda, že už není VÚZORT .
  • 0

#38 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 8 December 2011 - 11:47:58

Svojho času sa takto prejavoval istý pán MuDr XGAS. Neviete, čo s ním je, či ešte žije?
  • 0

#39 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 8 December 2011 - 16:06:18

Člověče, já mám s tím soudruhováním jaksi problém. Ano, jsem "Husákovo dítě, Ale rudý (nemyslím Ferrari :D) ) mají v naší rodině vroubek. Uznávám, že sprofanovali krásný slovo, ale mají na kontě o dost horší věci.
Ale dost, o politice se na TK nemluví.


Mal som na mysli komunitu Sudruhov TK
druh cloveka temnokomornickeho.
Jedneho dna sme v skole museli (nemuseli)prestat oslovavat sudruh;
vraj to sa nehodi a mozno si zas niekto vymisli nieco nove a to stare nebude v mode.Takze na buduce radsej Draha komunita temnokomornicka.DKT
Aby aj zenske pokolenie nebolo urazene.

Stribrokaz je naoz vidiet ze si vo vyvojkach a chemii doma,
ja mozem len porovnat vysledok,alebo casom preverit ci vysledky vyvolavania su stabine hlavne co sa tyka kontrstu,kde sa mi napriklad neosvedcila D76 vyvolal som v nej dva filmi boli OK,potom som vyvoal dalsie dva ani nie po tyzdni a boli malo kontrastne.
Preto uvazujem o jednorazovom pouziti roztoku aj pozitivneho,lebo nikdy neviem kedy budem vyvolavat dalsi material.Vraj v tomto bol dobry Rodinal,zarobil sa vzdy cerstvy.(samozrejme nie na pozitiv)
  • 0

#40 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 8 December 2011 - 18:11:28

myslím si, že by kľudne stačilo oslovenie kolega, kolegyňa, veď predsa to sme, či? :wink: Bohužiaľ veľa krásnych vecí (nielen slov) sa sprofanizovalo a dnes sa na to pozeráme v úplne inom kontexte :D

Ale to len tak na okraj :D
Aby sme neboli úplne mimo témy, tak Microphen bude zrejme ďalšia vývojka, ktorú budem skúšať. Ale momentálne mám ešte rozrobené D-76 asi na 6 filmov a pyro vývojku najmenej na 10 filmov, a ešte asi ďalšie dve v neoznačených fľašiach :)
  • 0

#41 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 9 December 2011 - 13:17:52

ONDKO, v pohodě.
V chemii jako doma nejsem, jen zbytkový znalosti, bohužel.
Pokud hledáš brilantně pracující trvanlivou vývojku, uvažovals o DK-20? Jede mi s regenerací už rok, díky rhodanidu je kontrastnější (kontrast řeším podvoláním) a je fakt jemnozrnná.
Rodinal má svoje specifické zrno a hranovou ostrost.
Koncentráty pyrocat HD vydrží dlouho, ředí se jednorázově, taky dobrá volba.
Nebo Hreman 1+19, i po roce a půl koncentrátv načatý lahvi jede.
Ekonomicky vycházejí všechny skvěle.
Microphen je samozřemě taky prima, jen ta cena.
Záleží dost na námětu záměru a osobních preferencích.
Jen se chlapi nezahrabte v testování vývojek, ať zbyde čas na focení.
Zvyknout si na jednu vývojku a už nic neměnit je optimální
  • 0

#42 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 December 2011 - 13:52:16

Tak, tak, jednu-dve štandardné vývojky na prácu, a tie ostatné na pokusy len tak pre zábavu, Stříbrokaz hovorí veľkú pravdu.
  • 0

#43 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 December 2011 - 14:51:23

ONDKO, v pohodě.
V chemii jako doma nejsem, jen zbytkový znalosti, bohužel.
Pokud hledáš brilantně pracující trvanlivou vývojku, uvažovals o DK-20? Jede mi s regenerací už rok, díky rhodanidu je kontrastnější (kontrast řeším podvoláním) a je fakt jemnozrnná.
Rodinal má svoje specifické zrno a hranovou ostrost.
Koncentráty pyrocat HD vydrží dlouho, ředí se jednorázově, taky dobrá volba.
Nebo Hreman 1+19, i po roce a půl koncentrátv načatý lahvi jede.
Ekonomicky vycházejí všechny skvěle.
Microphen je samozřemě taky prima, jen ta cena.
Záleží dost na námětu záměru a osobních preferencích.
Jen se chlapi nezahrabte v testování vývojek, ať zbyde čas na focení.
Zvyknout si na jednu vývojku a už nic neměnit je optimální


Presne k tomu sa chcem dopracovat,neustale hladanie ma nebavi zabera to vela casu.Aj tak vyvojky clovek moze porovnat ked ma s nimi nieco odrobene.Ako sa vravi "cas ukaze"Raz mi jeden pan povedal"mam kamarata ktory vyvolaval vsetko v univerzalnej vyvojke a jeho fotografie sme mu vsetci zavideli"neviem sice aky mal postup a riedenie ale ja tomu v ceku verim(len ta trvanivost roztoku)Stribrokaz na tie vyvojky sa pozriem.

Dakujem Vam,Ondko.
  • 0

#44 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 9 December 2011 - 16:18:59

Za mladých čias a tvrdej totality som tak isto všetko vyvolával v Univerzálnej vývojke. Na papier stock a na film sa riedila 1+3. A obyčajný kyselý ustaľovač a všetko bolo OK. :wink:
  • 0

#45 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 July 2012 - 19:00:43

Ahojte odborníci na miešanie vývojok ;)

chcel by som sa opýtať, keď sa zoberie napr. Ilford Microphen, tak sa zarába z dvoch pytlíkov A a B, čo obsahuje pytlík A a pytlík B, vie niekto, alebo čo sa dá očakávať v pytlíku A a v pytlíku B, pytlík B býva väčšinou ťažší a je v ňom viac chémie.

Diky.
  • 1

#46 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 July 2012 - 21:17:45

už viem, čo kde je, s MSDS resp. KBU je to dosť jasné

http://www.ilfordpho...71341321698.pdf
http://www.ilfordpho...17134153749.pdf
  • 0

#47 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 22 June 2013 - 20:41:03

Ahojte,
chcem sa spýtať, má niekto skúsenosti s vývojkou H 40 (vraj upravená ID-62) - ako pracuje, čo robí s ostrosťou, aké spôsobuje zrno ....?
  • 1

#48 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 1 November 2017 - 20:46:36

Tak jsem si koupil Microphen a na krabičce se píše, že ve styku s kyselinou uvolňuje toxický plyn. Nenahrává to přídavku thiokyanatanu?


  • 1

#49 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 1 November 2017 - 21:33:12

HCN nie je jediny jedovaty plyn, vsak-ano.

 

Skus:

Oxid siricity


  • 0

#50 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 2 November 2017 - 11:13:58

Moje chyba. Doteď jsem takové varování viděl právě na thiokyanatanu. Ale našel jsem si obrázek ID-11 a je to tam také. No jo, když Kodak to tam nepíše :-).


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních