Přejít na obsah


Fotka

Yashica Mat 124G oprava Brno a okolí???


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 maar

maar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 November 2010 - 08:51:16

Zdravím kolegy,

jsem velmi smutný :) Na mé nádherné a skvělé Yashice 124G se z ničeho nic a naráz pokazil expozimetr. Netuším, co se stalo, ale tipl bych to na nějakou mechanickou záležitost, protože se to stalo během "z fotky na fotku", ten den jsem foťáček dost nosil a možná s ním někde klepl. Každopádně červená rafička reaguje, ale seká se na jednom místě (při větším světle) a nějak to souvisí s tou žlutou rafičkou clony, která ji jakoby zaráží...

Nevíte někdo co s tím? Jak se k tomu expozimetru dostat? Případně a nejlépe, rád bych to nechal někde opravit. Jsem z Brna, ale to asi zase tak nehraje roli. Nějaké tipy, telefonní čísla?

Externí expozimetr mám (Sverdlovsk 4), ale prostě jednak jsem puntíčkář a mám rád věci plně funkční, druhak ten expozimetr na Yashice dost využívám tak nějak od podstaty.

Díky!
  • 0

#2 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 25 November 2010 - 09:28:05

Zkus si zavolat do servisu Efekt foto na Veveří 8, pan Pohanka.
  • 0

#3 maar

maar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 November 2010 - 09:47:59

Díky,

zavolal jsem... No, prý bude čas až kolem půlky ledna a oprava může jít až do 6 tisíc... uf. Tak to je na novej foťák :)
  • 0

#4 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 25 November 2010 - 10:41:03

Když jsem měl Yashicu,tak jsem ji nechával opravit u paní Konečné v Brně.
Vždy jsem byl spokojen.

http://www.temnakomo...iewtopic&t=1132
  • 0

#5 maar

maar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 November 2010 - 11:05:01

Děkuji,

pí Konečné jsem volal, prý se na to mrkne, nesu jí to dneska.
  • 0

#6 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 25 November 2010 - 11:22:36

Díky,

zavolal jsem... No, prý bude čas až kolem půlky ledna a oprava může jít až do 6 tisíc... uf. Tak to je na novej foťák :lol:

To jsou hovada ;)
  • 0

#7 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 25 November 2010 - 11:40:59

Pokud by to s paní Konečnou nevyšlo, můžeš zkusit pana Blažka z Nového Jičína. Z mé strany na něj uslyšíš jen skvělé reference, jak do kvality práce, tak do ceny. Což o paní Konečné tvrdit nemůžu. Navíc se pan Blažek v opravách japonských aparátů vyzná.

Blažek kontakt: 603 292 210
  • 0

#8 tequil

tequil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 November 2010 - 12:20:15

tak na ten expozimetr bych se fakt vykaslal, ja na moji MATce 124 merim jedine externe, tomu internimu expozimetru po tech letech ze zasady neverim, vyhozene penize...
  • 0

#9 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 25 November 2010 - 12:25:40

Ono to asi záleží na jednotlivých kusech.Moje Yashica měřila i v celkem kontrastních situacích jako digitální seconic L-758
  • 0

#10 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 25 November 2010 - 12:52:55

6 tisic? Kristovy rany!
On Pohanka stejen nikdy nebyl nic moc. Ani lhutami (minimalne mesic, spis 6 tydnu), ani cenou a bohuzel ani kvalitou. Co jsem jsi si kdy v minulosti u nej nechaval spravovat, tak jsem prakticky hned nesl na reklamaci.... Vzdycky neco spatne.
Ale sest litru za Yashicu, to uz je fakt drsny :lol:
  • 0

#11 maar

maar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 November 2010 - 13:44:25

Kelfik: No, přišlo mi to jako dost přepálený. 5ekl "mezi 1500 a 6000"... i těch 1500 by byla sada...

Tequil + punkomat: No musim říct, že mně to měřilo pěkně, se Sverdlovskem se to při testování skoro vždycky krylo. Hlavně jsem línej vytahovat ext expozimetr no...

Vladik: Dík, to se taky hodí vědět.

Kraken: Díky za tip. Paní Konečné jsem ho dneska odnesl, za tejden si mám zavolat. Je to paní ze staré školy a určitě šikovná, tak uvidíme. Říkala, že s těma expozimetrama je to blbý, ale že se mrkne, co s tím je.
  • 0

#12 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 25 November 2010 - 14:12:00

paní Konečná je levná a nebál bych se jí svěřit cokoliv z východní produkce. to zvládne dobře. zbytek myslím dělá stylem pokus-omyl. moji jašiku nespravila.
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 November 2010 - 14:17:06

paní Konečná je levná a nebál bych se jí svěřit cokoliv z východní produkce. to zvládne dobře. zbytek myslím dělá stylem pokus-omyl. moji jašiku nespravila.

Mno..já měl neblahé zkušenosti u ní právě i s východní produkcí...:)
  • 0

#14 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 25 November 2010 - 14:29:49

aaha:) tak možná to dělá podle xichtu, já nevim:-D
  • 0

#15 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 25 November 2010 - 16:21:04

aaha:) tak možná to dělá podle xichtu, já nevim:-D


No jo, žádnej krasavec teda fakt nejsem, a taky mě už dvakrát vypekla.

Mechanicky sice opravila co mohla, ale s čistotou práce to bylo slabší. Vždy je bud přítomen prach v objektivu který tam prve nebyl nebo šmouhy od hadříku tamtéž. Před týdnem jsem reklamoval nezamatlané ale zaprášené čočky po vyčištění clony Pancolaru a důrazně jsem žádal (po předešlých zkušenostech), ať na to nesahá utěrkou, ale pouze ofouká co jde. Výsledek se dostavil. Prach skoro všechen zůstal, zato přibyly mléčné šmouhy na všech čočkách, na jedné byla mastnota, na jedné dokonce otisk prstu. Tvrdila, že to je OK i když při prosvícení baterkou to bylo vidět zcela jasně. Na to řekla, že ta baterka svítí moc silně a ona nic nevidí. Šmytec. Ať prý to zkusím použít a případně přijdu znova. Rozebral jsem optiku doma sám a co šlo vyčistil čistou mikrovláknovou utěrkou taky sám. Prachu jsem se zbavit nedokázal, ale je to snesitelnější než prve. Co mě štve, že ten objektiv u ní nebyl poprvé a dřív byla pečlivější. Ale udělala mi stejnou věc už před pár lety na Orestegoru nebo Sonnaru, už ani nevím. Ale po reklamaci byly čočky čisté. Tak si vyber.

Moje resume je asi takové. Mechaniku ať mi servisuje paní Konečná, optiku si posléze vyčistím v rámci možností sám. Za ty malé peníze, co si za to bere, to ještě chvíli vydržím. Až budu mít něco, co se nebudu bát případně rozbít, zkusím to rozebrat celé, včetně clonové mechaniky. Co si neuděláš sám...

Tak ani nevím, jestli je dobře nebo špatně, že Minolty nedělá vůbec :)
  • 0

#16 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 25 November 2010 - 18:33:19

no to jo, je levná - ale já si rači připlatím s jistotou 100% výsledku. problém je, že dost často si člověk připlatí, ale výsledek je stejný jako u levnějšího opraváře... ale mám myšlenku, jak s tím hnout:)
  • 0

#17 maar

maar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 November 2010 - 21:26:48

Hm, v tom případě mi dej vědět, až tu myšlenku zrealizuješ. Dneska jsem po návštěvě paní Konečné sentimentálně vzpomínal na neprožitou minulost a radoval se, že je tady ještě někdo, kdo ty starý mašinky opravuje...
  • 0

#18 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 25 November 2010 - 23:03:17

Podle mě je to asi takhle ... pokud používám starou techniku, tak musím počítat s tím, že se jednou za čas něco vys...... Pokud jsem jen trochu šikovnej a trpělivej, tak si všechno opravím radši sám. Internet je plnej návodů a pokud člověk sežene základní opravárenský nástroje (opravdu dobrý šroubováky, nástroj na povolování kroužků, sadu na čištění optiky), tak je schopnej opravit si většinu závad sám.

Objektivy si opravuju zásadně sám (Carl Zeiss, Sekor Mamiya, atd jdou nádherně rozebrat a čistit). Jediný problém jsem měl se OM Zuikem, kde sem to nakonec vzdal. A můžu říct, že být paní "opravářkou", tak se za nějaký otisk prstu na optice propadnu studem.

Teď k expozimetru i Jašiky..... Neopravuj to a pořiď si pořádnej externí expozimetr. Ebay je plnej slušnejch mašinek z východní provenience (myslím Japonce) a do dvou tisíc pořídíš moderní číslicový expozimetr i s měřením blesků, atd...

Jinak na Jašiku mám několik názorných návodů.... pokud bude zájem , pohledám (je to pěkně postavený foťák, do kterého se pěkně leze a dobře se to udržuje...minimálně výměna vrchního těsnění čeká asi všechny uživatele - to je otázka 5ti minut i s vyčištěním zrcátka)

Tohle sem teď vygůglil :

http://www.photovint...nual Repair.pdf

http://www.crocuta.c...ashica/faq.html



http://photo.net/med...hy-forum/00UoHM

A nejlepší závěrem
http://www.usedcamer...-4-taking-lens/

Tak hodně zdaru
  • 0

#19 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 November 2010 - 08:07:31

Servis Pohanka Veveří - já tam mám velmi dobré zkušenosti, ale dávám tam (Nikony) většinou jenom čištění, těsnění, molitan, a to zvládají dokonale, foťáky jsou pak jako nové, i když je to vlastně jenom na chvíli, než se zase zapráší. Reklamovat jsem tam nemusel zatím vůbec nic.
Zato třeba u Kapucínů to byl děs, tam již nejdu, co "opravovali", to pokazili. Zkušenosti naprosto špatné.
U Pohanky mají ceny realistické, jelikož to nedělají pro zábavu ale jako normální živnost. No a termíny - podle potřeby, někdy třeba jen 2 pracovní dny. PL
  • 0

#20 maar

maar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 November 2010 - 09:23:26

Lavicka: Schválně přečti předchozí příspěvky ohledně Pohanky :wink: Je fakt, že co člověk, to názor a jiná zkušenost. Já zkusil paní Konečnou, uvidíme.
  • 0

#21 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 26 November 2010 - 09:38:50

...
A nejlepší závěrem
http://www.usedcamer...-4-taking-lens/
...


Tak to je mazec. Chtěl jsem se zeptat, jestli někde u nás seženu stavitelný klíč na kroužky, ale koukám, že hřebíky to jistí :wink: . Kam se hrabe moje šuplera. Ten fór s izolepou při vsazování čočky zpět do těla je taky dobrý, zápasil jsem s podobným problémem na Pancolaru, ale tohle by mě opravdu nenapadlo. Dokonce jsem tuto konkrétní pásku měl v práci, nic to neudrží slepené déle, než pár dní, ale jako servisní pomůcka to díky tomu divnému lepidlu asi fakt bude užitečné 8-) .
  • 0

#22 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 26 November 2010 - 10:24:51

No já taky používám na povolování kroužků źabroušenou šupleru, ale všude to použít nejde - třeba právě na povolení vnitřního členu u TLR (Yashica, Flexaret).....ty hřebíky, to je masakr

Taky je potřeba přečíst článek důkladně, první pokusy s páskou nedopadly dobře, borec to pak nemohl dostat z čočky dolů. Na tyhle účely jsou ideální gumový "trychtýřky", který se k čočce přisajou a pak jdou jednoduše sundat.
V dalších částech se řeší čištění zrcátka, výměna těsnění, atd....má to myslím 4 části + je v tom několik dalších odkazů....myslím, že pro majitele 124g fakt povinnost 8-)

Jinak sem narazil u své Jašiky na problém s našroubováním na destičku stativ. Šroub destičky se nechce chytit, příjde mi jako by závit v Jašice byl o něco větší...nebo žeby byl tak dodrbaný? :wink: ak je to u vás? Jde vaše Jašika přišroubovat bez problémů, nebo je to nějaký speciální závit?
  • 0

#23 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 November 2010 - 12:01:22

Neni tu nejaky sikovny Brnak co by rad dostal v krabici hromadu dilku a slozil mi z nich zpatky Yashiku D? :wink: Potrebovala vycistit cocky coz jsem udelal, ale pak nebyl cas ji slozit a po par mesicich si uz nepamatuju co a jak a hlavne se mi do toho ukrutne nechce 8-)
  • 0

#24 zorin

zorin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 21

Publikováno 17 August 2016 - 21:01:10

Ahoj všem, pořídil jsem si Yashicu D, bohužel mi však u ní chybí lupa nad matnicí. Na to už asi náhradní díly nejsou, co? Pokud nepočítám variantu, že bych si koupil druhou a vzal to z ní. :-)


  • 0

#25 Marvl

Marvl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 January 2017 - 12:13:21

Zdravím vás. Je paní Konečná stále plná sil na opravy foto? Rád bych někomu v Brně svěřil své přístroje.
Hlavně rozchodit delší časy u měchových Zeiss Ikon :) případně v afoto na kounicově taky s někým spolupracují.. věděli by jste komu to dávají?
Díky


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních