Přejít na obsah


Fotka

Filtr pro IR fotografii


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
62 odpovědí na toto téma

#1 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 December 2010 - 11:35:44

Rád bych vyzkoušel ČB fotografii, zkusit bych chtěl focená krajiny a jiných statických záležitostí. Co jsem koukal, tak je dostupný MACO infra IR820C-400/135-36 (citlivost 380-820 nm).

Otázka je, jaký koupit filtr. Hoya vyjde v rozměru 55 poměrně draze na pokusy a nevím jak moc "zásadní" je kvalita filtru a jestli lze teda koupit nějaký levnější typ... Případně s jakým "levnějším" filtrem máte zkušenosti.

Zvažoval jsem že bych koupil cookin (držák mám k filtrům Hitech), ale dost se bojím pronikání světla z boku. Je tam celkem mezera.

Díky

Lukáš
  • 0

#2 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 27 December 2010 - 11:51:52

cokin můžeš nechat zasadit do obroučky a raději zvolit větší obroučku, kdybys používal někdy skla s větším průměrem závitu.
  • 0

#3 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 December 2010 - 12:16:23

cokin můžeš nechat zasadit do obroučky a raději zvolit větší obroučku, kdybys používal někdy skla s větším průměrem závitu.


Nechat zasadit do obroučky? Tzn někdo z toho rhanatého nařeže kulatý a dá do obroučky? Na co taková věc přijde? Slyším poprvé :wink:

Díky
  • 0

#4 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 27 December 2010 - 12:47:18

no zkus ze zeptat v optice, teda ne v každé to dělají, musí mít ještě stroje na ruční práci (pomalu jich ubývá).
V Brně jsem si nechala zasazovat ČB cokin/hitech filtry do obrouček 105mm a klaplo to. Přišlo mě to do dvou stovek Kč za kus.
  • 0

#5 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 December 2010 - 13:01:18

Díky moc za radu, tak to docela koukám, čekal jsem, že ta cena bude uplně někde jinde... Každopádně musím ještě zjistit, jestli dělá IRko i Hitech a kdyžtak koupím ten Cookin.
  • 0

#6 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 27 December 2010 - 14:01:52

Rád bych vyzkoušel ČB fotografii, zkusit bych chtěl focená krajiny a jiných statických záležitostí. Co jsem koukal, tak je dostupný MACO infra IR820C-400/135-36 (citlivost 380-820 nm).

Otázka je, jaký koupit filtr. Hoya vyjde v rozměru 55 poměrně draze na pokusy a nevím jak moc "zásadní" je kvalita filtru a jestli lze teda koupit nějaký levnější typ... Případně s jakým "levnějším" filtrem máte zkušenosti.

Zvažoval jsem že bych koupil cookin (držák mám k filtrům Hitech), ale dost se bojím pronikání světla z boku. Je tam celkem mezera.

Díky

Lukáš


zkus cinany: http://www.dealextre...earch.ir filter
  • 0

#7 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 December 2010 - 15:38:31

Rád bych vyzkoušel ČB fotografii, zkusit bych chtěl focená krajiny a jiných statických záležitostí. Co jsem koukal, tak je dostupný MACO infra IR820C-400/135-36 (citlivost 380-820 nm).

Otázka je, jaký koupit filtr. Hoya vyjde v rozměru 55 poměrně draze na pokusy a nevím jak moc "zásadní" je kvalita filtru a jestli lze teda koupit nějaký levnější typ... Případně s jakým "levnějším" filtrem máte zkušenosti.

Zvažoval jsem že bych koupil cookin (držák mám k filtrům Hitech), ale dost se bojím pronikání světla z boku. Je tam celkem mezera.

Díky

Lukáš


zkus cinany: http://www.dealextre...earch.ir filter


Na číňany jsem už koukal, ale tady se už vážně trochu bojím kvality vzhledem k ceně... Přecejenom budu fotit na filma ne cvakat jednu fotku za druhou na digitál, tak bych nerad, abych fotky dodělal blbym filtrem...
  • 0

#8 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 27 December 2010 - 15:53:20

Rád bych vyzkoušel ČB fotografii, zkusit bych chtěl focená krajiny a jiných statických záležitostí. Co jsem koukal, tak je dostupný MACO infra IR820C-400/135-36 (citlivost 380-820 nm).

Otázka je, jaký koupit filtr. Hoya vyjde v rozměru 55 poměrně draze na pokusy a nevím jak moc "zásadní" je kvalita filtru a jestli lze teda koupit nějaký levnější typ... Případně s jakým "levnějším" filtrem máte zkušenosti.

Zvažoval jsem že bych koupil cookin (držák mám k filtrům Hitech), ale dost se bojím pronikání světla z boku. Je tam celkem mezera.

Díky

Lukáš


zkus cinany: http://www.dealextre...earch.ir filter


Na číňany jsem už koukal, ale tady se už vážně trochu bojím kvality vzhledem k ceně... Přecejenom budu fotit na filma ne cvakat jednu fotku za druhou na digitál, tak bych nerad, abych fotky dodělal blbym filtrem...


Ten film stoji 200-250 Kc a filtr od cinana 18-22 babek. Na vyzkouseni to je dobry ne? Foceni na film nebo na digital preci nehraje roli, urcite to bude lepsi nez bastlit nejakyho cookina. Na IR jedine filtr s obrouckou... Nebo si kup rovnou tu hoyu nic mezi fakt neni.

Jinak v tomhle obdobi muzes klidne IR film a filtr nahradit cervenym filtrem :cry: Vysledek bude dost podobnej.
  • 0

#9 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 December 2010 - 16:00:46

Rád bych vyzkoušel ČB fotografii, zkusit bych chtěl focená krajiny a jiných statických záležitostí. Co jsem koukal, tak je dostupný MACO infra IR820C-400/135-36 (citlivost 380-820 nm).

Otázka je, jaký koupit filtr. Hoya vyjde v rozměru 55 poměrně draze na pokusy a nevím jak moc "zásadní" je kvalita filtru a jestli lze teda koupit nějaký levnější typ... Případně s jakým "levnějším" filtrem máte zkušenosti.

Zvažoval jsem že bych koupil cookin (držák mám k filtrům Hitech), ale dost se bojím pronikání světla z boku. Je tam celkem mezera.

Díky

Lukáš


zkus cinany: http://www.dealextre...earch.ir filter


Na číňany jsem už koukal, ale tady se už vážně trochu bojím kvality vzhledem k ceně... Přecejenom budu fotit na filma ne cvakat jednu fotku za druhou na digitál, tak bych nerad, abych fotky dodělal blbym filtrem...


Ten film stoji 200-250 Kc a filtr od cinana 18-22 babek. Na vyzkouseni to je dobry ne? Foceni na film nebo na digital preci nehraje roli, urcite to bude lepsi nez bastlit nejakyho cookina. Na IR jedine filtr s obrouckou... Nebo si kup rovnou tu hoyu nic mezi fakt neni.

Jinak v tomhle obdobi muzes klidne IR film a filtr nahradit cervenym filtrem :cry: Vysledek bude dost podobnej.



No právě proto, když už si s tim dám záležet a koupím ten film za 250, tak bych nerad, abych pak zjistil, že to sice funguje, ale filtr to uplně dodělal... Popravdě nevím jak moc zásadní je kvalita toho filtru. Ze zkušenosti třeba u UV je to "relativně jedno", ale co si známý koupil noname CPL, tak výsledek byla uplná katastrofa...
  • 0

#10 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 27 December 2010 - 16:07:58

Mám činský IR filtr (720nm) a funguje tak jak má.
  • 0

#11 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 December 2010 - 16:40:27

Mám činský IR filtr (720nm) a funguje tak jak má.


Super, tak já ho taky risknu a snad to bude OK :cry: Jenom přemýšlím jestli 720nm nebo 760nm. Film budu používat MACO IR820C-400. Podle čeho jsi bral tu 720tku?
  • 0

#12 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 December 2010 - 07:48:26

Podle filmu. Rollei Infrared má citlivost jen v "blízkém" IR. 760 už by na něj bylo moc.
  • 0

#13 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 December 2010 - 08:45:11

Podle filmu. Rollei Infrared má citlivost jen v "blízkém" IR. 760 už by na něj bylo moc.


Moc díky :lol:
  • 0

#14 Stefi

Stefi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 December 2010 - 20:27:21

Vložený obrázek

Teraz sa robia filtre COKIN INFRA v obrucke, takze tesnia prieniku svetla okolo filtra. Preto nie je potrebna uprava filtra. Prikladam sice digitalnu z kompaktu fotene s infra filtrom cokin 007.
Stefi
  • 0

#15 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 22 April 2011 - 21:07:05

Skúšal už niekto ako IR filter použiť disketu? Na internete som to našiel ako "Home made IR filter", proste rozobrali disketu a ako filter použili záznamové médium z nej. Skúšal to niekto?
  • 0

#16 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 April 2011 - 12:09:24

Dřív se na experimenty doporučovaly dvě vrstvy (barevného) diapozitivního filmu vyvolaného neosvíceného, případně to samé z vyvolaného osvíceného barevného negativu - barviva jsou propustná pro IR záření (využívá se toho např. při skenování pro retuš prachu). Asi si ideálně počkat, až bude na aukru někdo prodávat prošlé svitky za nějaký směšný peníz a jeden koupit...
  • 0

#17 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 April 2011 - 12:16:56

Jen ještě podotýkám, že jsem to nakonec nezkoušel a použil IR filtr Hoya R72. Jinak Bych zvážil pro experimenty pořídit nějaký objektiv s malým průměrem, cena filtrů pak bývá relativně nízká. I když mám pocit, že nahoru se to hodně láme až za těmi 55 mm.
  • 0

#18 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 24 April 2011 - 21:28:20

ja osobne by som to skúšal na yashice D a tam ej 30mm priemer objektívu teda v pohode by som vystrihol z tej diskety, zvitk farebný bohužial nemám yvvolať kde u nás na to neni lab
  • 0

#19 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 26 April 2011 - 08:17:39

Vzhledem k ceně IR filtrů z Číny se mi experimenty s disketou nebo černým filmem nezdají smysluplné.
  • 0

#20 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 April 2011 - 17:28:31

Mno, disketa funguje. Asi tak 15 let tomu nazad jsem to zkoušel. Ale IMHO je to blbost, levná China dá lepší výsledek.
Pohled do slunce disketa nevydrží, testováno na 400/5.5. Jen pozor, pohled do slunce bude likvidační.
No IR mám vcelku drahý, požívám ho občas pro astro. Rozměr 82mm, což je největší můj objektiv (vyjma dalekohledu). Na ostatní s redukcí. Stejně tak H-alfa. Redukce za pár peněz to řeší. Kupovat filtr pro každý objektiv? No nemám na to.
  • 0

#21 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 26 April 2011 - 19:22:11

v podstate by mi stačil hocijaký filter, neplánujem migrovanie na kinofilm, praktica ide preč môj hlavný tvoriaci nástroj je Yashica takže yb mi stačil akýkolvek filter ktorý by tam šiel v pohode udržať
  • 0

#22 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 26 April 2011 - 19:22:58

a ako mám chápať že ten pohlad do slnka je likvidačný :-) ? Spáli to film?
  • 0

#23 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 April 2011 - 15:48:40

a ako mám chápať že ten pohlad do slnka je likvidačný :) ? Spáli to film?

No pokud jen film, bude to dobrý. Pokud se disketa propálí, odnese to sítnice. Tedy pokud je filtr za objektivem. Pokud je před, nic se nestane.
  • 0

#24 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 April 2011 - 08:28:50

a ako mám chápať že ten pohlad do slnka je likvidačný :) ? Spáli to film?

Nápad podívat se teleobjektivem do slunce je hoden Darwinovy ceny...
  • 0

#25 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 April 2011 - 09:58:54

a ako mám chápať že ten pohlad do slnka je likvidačný :) ? Spáli to film?


tys nikdy jako děcko nezapaloval nic lupou, brejlema nebo objektivem?
  • 0

#26 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 April 2011 - 13:33:41

A ještě jedna připomínka. IR filtr ND filtr, IR propuští dobře. K vypálení očí to stačí, to jen na okraj, aby to někoho nenapadlo......
  • 0

#27 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 5 May 2016 - 22:52:58

Vím, že je to tady staré vlákno, ale jedno varování od člověka který se s čínskými infra filtry spálil: ne každý funguje jak má. Koupil jsem také jeden od "renomované značky" Green Light s deklarovanou vlnovou délkou 720 nm a jak má nefungoval. Po dvou zmařených svitcích Rollei Infrared-u jsem raději investoval do Hoya R72. Na kupování levných věcí nemám ani dost peněz, ani času...

 

 

Mám činský IR filtr (720nm) a funguje tak jak má.


  • -1

#28 Navajo

Navajo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 6 May 2016 - 06:37:55

Ahoj, já mám čínský IR filtr Zomei 760 nm a bez problému. Transmitanční křivka ze spektráku odpovídá deklarovaným 760 nm
  • 0

#29 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 6 May 2016 - 11:12:51

Dobře pro Tebe; spektrák nemaje jsem nabil kazetku Rollej IR a šel fotit, zkoušel jsem expozici +5/6/7 stupňů proti naměřené hodnotě bez filtru. Výrobce doporučuje ISO 25 (= + 4 stupně proti 400), což je podle Digitaltruth příliš optimistické, ale nevylezlo mi vůbec nic ani při expozici +7 stupňů, což by mělo být EI někde kolem 4. Po vyvolání nula bodov. Řekl jsem si, že jsem debil a neumím volat, tak jsem nastřílel druhou kazetku a střídal snímky s filtrem a bez filtru. Políčka bez filtru v pohodě, na políčkách s filtrem ani náznak černého flíčku...

Ahoj, já mám čínský IR filtr Zomei 760 nm a bez problému. Transmitanční křivka ze spektráku odpovídá deklarovaným 760 nm


  • 0

#30 Navajo

Navajo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 6 May 2016 - 14:26:36

Aha, tak to je podezřelé. Nejsem odborník na IR fotografii, takže mohu přispět jen trochou zkušenosti, co jsem zatím nabyla. S nějakou přesnou exponometrií jsem si v případě IR zatím hlavu nelámala. Beru to jako experiment. Měřím externě Lunasixem, ISO 3, ale většinou čas ještě trochu prodloužím, záleží na mém subjektivním zhodnocení podmínek :) . Řekněme, že při cloně 11 jsem používala časy 10 - 60 sekund, obrázek vylezl vždycky. Přítel používá TTL měření s nasazeným filtrem, ale jaké má nastavené ISO z hlavy nevím. V každém případě je potřeba počítat s Schwazschild efektem. Jako nouzovka se dá použít kombinace červený filtr  + polarizační.

 

U toho filtru Zomei tvrdili, že používají skla Schott, ale bůh ví, jak to je :)

 

Přeju dostatek near IR záření a ať Hoya dobře slouží ;-)


  • 0

#31 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 6 May 2016 - 16:15:19

Děkuju, ať se také daří!

 

Přeju dostatek near IR záření a ať Hoya dobře slouží ;-)


  • 0

#32 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 6 May 2016 - 16:20:47

Dobry den,

Ak ma filter priepustnost  >760 nm, potom vacsina filmov s rozsirenym spektrom nemoze fungovat dobre, pretoze ich citlivost pri 760 nm konci. Bolo iba niekolko filmov, ktore videli za tuto hranicu (napr. Kodak HIE). Ten sa uz vsak nerobi a keby sa aj nejaky zohnal, vekom svoju senzibilizaciu k spektru za 650 nm stratil.

Preto si treba zhanat ine filtre, s hranicou okolo 650 nm. Taketo filtre by mohli fungovat s osvedcenym Ilford SFX.  A pokusne vela inych, Rollei vyssie spominany napr. tiez.


  • 0

#33 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 6 May 2016 - 16:27:07

Testoval jsem Rollei 400 IR ve formátu 120 a při použití 720nm filtru se odpovídající ISO pohybuje za slunečného dne kolem hodnoty 6.
Při ISO 25 byly výsledky velmi silně podexponovány viz:
 
phoca_thumb_l_6%20kopie.jpg
 
 
Co se týče čínských IR filtrů, tak je používám už roky a nikdy jsem nenarazil na problém.

  • 0

#34 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 13 May 2016 - 17:31:53

Udělal jsem si pár pokusů s filtry a filmem Rollei Infrared, přišlo mi zajímavé se podělit jaký vliv mají na výsledek.

Základní expozice - f 16, 1/500 sec. - jednoduchá venkovská mez s oblohou, zelení a kvetoucí jabloní.
 

27034582725_ba9d2462de_c.jpg

 

Středně žlutý (K2) filtr a polarizák - korekce o 2 stupně, f 16, 1/125 sec. - modré nebe ztmavlo, zeleň jako v základní expozici
 

26760394940_9247c98443_c.jpg

 

Červený (25A) filtr a polarizák - korekce o 4 stupně, f 16, 1/30 sec. - nebe ztmavlo ještě trochu víc, očekávané ztmavení zelené trávy přetlučeno počínajícím Woodovým efektem
 

26940292772_d6ee45056e_c.jpg

 

Infračervený (R72) filtr - korekce o 6 stupňů, f 16, 1/8 sec. - a o tohle mi šlo celou dobu :))) chlorofyl září stejně, jako kvetoucí jabloň
 

27001093986_3b756884bd_c.jpg


  • 2

#35 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 14 May 2016 - 21:42:04

Transmitanční křivka ze spektráku odpovídá deklarovaným 760 nm


Netusite jestli se daji nekde nejak jednoduse (samozrejme nikoliv zadarmo) nechat namalovat krivky (respektive jeste lepe ziskat tabulky namerenych hodnot) pro par konkretnich filtru?
  • 0

#36 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 15 May 2016 - 13:09:27

nějaké pracoviště VŠCHT/ČVUT/AV?


  • 0

#37 Navajo

Navajo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 16 May 2016 - 13:38:14

Spektrofotometr je docela běžné vybavení laboratoří, jak komerčních, tak výzkumných. Primárně se tam proměřují roztoky, ale většinou se dá tam ten filtr nějak postavit a změřit. Tak pokud máte někoho známého v laborce, nebo znáte nějakého studenta chemie, jistě nebude problém pár filtrů změřit.


  • 0

#38 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 16 May 2016 - 22:02:57

OK. Budu muset zacit hledat studenty (kamarad & aktualne dekan me alma mater mi pomoct nedokazal). ;-)
  • 0

#39 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 17 May 2016 - 00:03:34

vidím brno

na FCH VUT to jistě změřit umí


  • 0

#40 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 10 October 2016 - 18:13:37

Prosím o začátečnickou radu ohledně zmiňovaného Rolei IR 400.Filtr mám Čínu 720.Exponovat budu na cca ISO6, ale vyvolání klasicky na ISO400 tedy?Volám v D-76 stock a dle massive dev to hází cca 6 minut s doporučeným cca 3 minuty předepíráním.Díky moc za rady.
  • 0

#41 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 10 October 2016 - 19:59:20

Jasně, voláš to jako čtyřstovku. Mě se osvědčil Pyrocat (stahuje světla) ale není podmínkou.

Vyjadřování kompenzace expozice u IR materiálu přes upravené ISO mi přijde strašně zavádějící; není to žádný push či pull.

Je to obdobné jako kdybys chtěl upravit volání proto, že jsi fotil s filtrem. Otevřeš clonu nebo stahneš čas, ale iso je pořád stejné. Nebo tak to vidím já... V důsledku je to jedno, ale to iso svádí k úpravě volání a ta není na místě.
 

Prosím o začátečnickou radu ohledně zmiňovaného Rolei IR 400.Filtr mám Čínu 720.Exponovat budu na cca ISO6, ale vyvolání klasicky na ISO400 tedy?Volám v D-76 stock a dle massive dev to hází cca 6 minut s doporučeným cca 3 minuty předepíráním.Díky moc za rady.


  • 0

#42 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 10 October 2016 - 19:59:35

Uvažuješ správně, při focení s IR filtrem se však ekvivalentní citlivost rovná ISO25, vyvolává se jako 400.

V případě přeexpozice o 2 clony bych zvážil korekci vyvolávání dle světelných podmínek. Teď na podzim, pod mrakem, to bude zřejmě fungovat i bez korekce. Tady ale těžko radit, když samotná exponometrie v IR spektru je s běžnými fotopřístroji poněkud černá magie.


  • 0

#43 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 10 October 2016 - 21:26:19

Díky za info, tak jsem si to myslel správně. Právě jak nahrával FIRE, sérii fotek výše, tak tam jdeš o 6 stupňů dolu, tedy to mi vychází na ISO 6...ISO25 už je zase dle Darksome podexponovaný....


  • 0

#44 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 10 October 2016 - 21:28:41

ale jasný, dle světelných podmínek....u Washi filmu jedu ISO 6 nebo 3 podle světla, ale vyvolávám v pozitivu, tak mě tohle malinko asi zmátlo:)))


  • 0

#45 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 10 October 2016 - 22:01:17

Musíš zkoušet, filtry jsou různé a to že Číňan napíše na obroučku propustnost 720 nanometrů neznamená, že jí ten filtr fakt má. Jsou to potvůrky šikomvoký a na tom kusu černého skla nemáš jak si to snadno ověřit - rozdíl mezi žlutým a červeným filtrem poznáš od pohledu, ale 720nm a 760nm vedle sebe vypadají oba stejně černé. Přitom rozdíl stejných circa 40 nanometrů...

 

Osobně se domnívám, že s IR focením už máme do nějakého dubna, května utrum. Zrovna mám v lednici schované jedny plně nabitý záda s Rolejem na který nějak nedošlo, ale podzimnímu sluníčku už nevěřím (a ani ten chlorofyl není co dříve býval...) a tak to nejspíš vycvakám jako normální čtyřstovku.


  • 0

#46 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 10 October 2016 - 22:14:44

jasný, rozhodl jsem se pozdě...Není to škoda? smotni ze zad zpátky na špulku, ať si uvolníš záda...Přeci jen to zas žádná levná sranda není...No uvidíme, vyzkouším jak bude příležitost a pak se pochlubím...a nebo taky ne:) Každopádně díky za cenné rady:)


  • 0

#47 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 11 October 2016 - 08:44:39

Hlavne aby tie zada neboleli ked rano vstavas:D


  • 0

#48 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 11 October 2016 - 09:09:02

@tomasblaha: držím palečky!

S těmi filtry si to fakt musíš ozkoušet; já jsem si přidávám 5 - 6 expozičních stupňů = šestnáctka clona a čas tak osmina, patnáctina. Už to není na udržení v ruce, ale ještě neřeším šváru.

Mám někde poznamenané, že kolegyňka Navajo na stejný film s jiným filtrem používá clonu 11 a čas 8 sekund, což znamená kompenzaci 11 - 12 stupňů. A leze jí to moc pěkně :)
  • 0

#49 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 11 October 2016 - 09:27:28

Fire: Měl bys prosím nějaké měření či zdroje podporující názor, že čínské (a které?) filtry nemají spektrální propustnost odpovídající popisku?


  • 0

#50 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 11 October 2016 - 09:43:44

@berraneck: špatnou osobní zkušenost. Koupil jsem si u Břusky filtr Green Light normovaný na 720nm. První film prázdný, řekl jsem si že jsem debil a neumím vyvolávat. Koupil jsem druhý film, a fotil jsem jedno políčko bez filtru, a pak postupně s filtrem a expozice +5 / +6 / +7 stupňů - vyvolal jsem ho a něco bylo jenom na políčkách bez filtru. Na těch s filtrem se neukázal ani maličký černý flíček v nejvyšších světlech. Dohodl jsem se s Břuskou, vzal mi filtr zpátky a já si doplatil rozdíl do Hoya R72. Stejná deklarovaná propustnost, ale na rozdíl od toho Green Lightu na filmu bylo přesně to co jsem čekal.

 

Abych se těch číňanů zastal, ty jejich filtry jsou myšleny primárně pro tikitál kde to takový průšvih není - senzor "vidí" až někam k tisíci nanometrů - ale současné filmy končí opravdu hodně těsně za červenou.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních