Přejít na obsah


Fotka

Overovanie funkcnosti chemikalii


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 anton

anton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 leden 2011 - 12:41:45

Ahoj.

Uz sa to tu kedysi preberalo, ale nie vsetko bolo vypovedane:
ako overim, ci je uhlicitan sodny este tym cim ma byt?
Zaujima ma napr.:
uhlicitan sodny
uhlicitan draselny
metaboritan sodny
siricitan sodny
kyselina borita

Mam dokonca aj lakmusove papieriky, ale zabudol som ako sa s nimi pracuje.
  • 0

#2 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 10 leden 2011 - 17:21:53

No ja teda neviem ale možno by som to spravil jednoducho tak, že by som si z každej chemikálie pripravil 10% roztok a lakmusom premeral pH.

Uhličitan sodný - 10% roztok - pH 11,5
Uhličitan draselný - neviem ale predpokladám tiež silnú záasadu, takže cca. 10-11
Kyselina boritá - 5% roztok - pH 6,3
Metaboritan - predpokladám zásadu - pH viac ako 7
Siričitan sodný - v roztoku slabo alkalická - pH na 7

Lakmusový papier:
Kyselina - červený
Zásada - modrá
  • 0

#3 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 leden 2011 - 21:30:43

Ahoj.

Uz sa to tu kedysi preberalo, ale nie vsetko bolo vypovedane:
ako overim, ci je uhlicitan sodny este tym cim ma byt?
Zaujima ma napr.:
uhlicitan sodny
uhlicitan draselny
metaboritan sodny
siricitan sodny
kyselina borita

Mam dokonca aj lakmusove papieriky, ale zabudol som ako sa s nimi pracuje.


Jestli máš bordel v popisech na lahvičkách tak nepomohu. Jinak vše lze používat bez ztráty kytičky až na siřičitan sodný. Ten moc nevydrží. Krystalický se rozpadne na prášek a je to v pr.... Bezvodý moc nepoznáš, jestli je ještě OK nebo KO. Pokud si nechceš zadělat na problémy nepoužívej starý do negativních vývojek. Pozitivní snesou hodně, případně dlouho nevydrží. To už tě až tak trápit nebude, když zkazíš papír.
  • 0

#4 anton

anton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 leden 2011 - 21:57:32

Prave som skusal velmi stare balenie pyrokatechinu.
Krystaliky su cierne, roztok cierny ako smola, ale vyvolava ako novy.
Porovnaval som to s novym pyrokatechinovym roztokom.
  • 0

#5 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 duben 2011 - 13:43:06

podľa mojich skúseností, pyrokatechin je nezmar, mám starý asi tridsať rokov a dodnes fachči ako nový, už ani neriešim farbu
  • 0

#6 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 duben 2011 - 08:04:32

Zdravím. Řeším takový problém. Mám asi 15-20 kusů 250ml lahviček, které, jak tuším, obsahují ID11 - stock. Háček je v tom, že si nejsem jist, že skutečně všechny. Existuje jednoduchý způsob, jak to zjistit? Jde mi o to jen zjistit, jestli je to skutečně vývojka (vím jistě, že pokud to vývojka je, pak to je ID11-stock). Dík za rady.
  • 0

#7 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 duben 2011 - 08:21:18

jediná pomoc, exponovať päť-desať políčok filmu a vyvolať, podľa výsledku potom rozhodnúť
  • 0

#8 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 duben 2011 - 08:21:42

Zdravím. Řeším takový problém. Mám asi 15-20 kusů 250ml lahviček, které, jak tuším, obsahují ID11 - stock. Háček je v tom, že si nejsem jist, že skutečně všechny. Existuje jednoduchý způsob, jak to zjistit? Jde mi o to jen zjistit, jestli je to skutečně vývojka (vím jistě, že pokud to vývojka je, pak to je ID11-stock). Dík za rady.


film na denním světle ponořený do vývojky zčerná, do ustalovače zprůhlední. pokud ovšem ty kapaliny jsou funkční. :-)
  • 0

#9 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 duben 2011 - 08:40:54

Zdravím. Řeším takový problém. Mám asi 15-20 kusů 250ml lahviček, které, jak tuším, obsahují ID11 - stock. Háček je v tom, že si nejsem jist, že skutečně všechny. Existuje jednoduchý způsob, jak to zjistit? Jde mi o to jen zjistit, jestli je to skutečně vývojka (vím jistě, že pokud to vývojka je, pak to je ID11-stock). Dík za rady.


film na denním světle ponořený do vývojky zčerná, do ustalovače zprůhlední. pokud ovšem ty kapaliny jsou funkční. :-)


Jo. Dík. Něco takového jsem myslel. Takže když potmě nahážu do (průhledných) lahviček kousky filmů a rozsvítim, budu mít jasno? A co když tam bude voda?
  • 0

#10 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 duben 2011 - 09:15:28

nc :-)
  • 0

#11 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 7 duben 2011 - 10:20:15

Zdravím. Řeším takový problém. Mám asi 15-20 kusů 250ml lahviček, které, jak tuším, obsahují ID11 - stock. Háček je v tom, že si nejsem jist, že skutečně všechny. Existuje jednoduchý způsob, jak to zjistit? Jde mi o to jen zjistit, jestli je to skutečně vývojka (vím jistě, že pokud to vývojka je, pak to je ID11-stock). Dík za rady.


film na denním světle ponořený do vývojky zčerná, do ustalovače zprůhlední. pokud ovšem ty kapaliny jsou funkční. :-)


Jo. Dík. Něco takového jsem myslel. Takže když potmě nahážu do (průhledných) lahviček kousky filmů a rozsvítim, budu mít jasno? A co když tam bude voda?


nemusíš potmě.
  • 0

#12 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 13 srpen 2012 - 17:07:13

Ahoj.

Uz sa to tu kedysi preberalo, ale nie vsetko bolo vypovedane:
ako overim, ci je uhlicitan sodny este tym cim ma byt?
Zaujima ma napr.:
uhlicitan sodny
uhlicitan draselny
metaboritan sodny
siricitan sodny
kyselina borita

Mam dokonca aj lakmusove papieriky, ale zabudol som ako sa s nimi pracuje.


Jestli máš bordel v popisech na lahvičkách tak nepomohu. Jinak vše lze používat bez ztráty kytičky až na siřičitan sodný. Ten moc nevydrží. Krystalický se rozpadne na prášek a je to v pr.... Bezvodý moc nepoznáš, jestli je ještě OK nebo KO. Pokud si nechceš zadělat na problémy nepoužívej starý do negativních vývojek. Pozitivní snesou hodně, případně dlouho nevydrží. To už tě až tak trápit nebude, když zkazíš papír.

Obstaral jsem si siřičitan sodný na FX6a, ale je staršího data a je to jemný prášek. Opravdu ho nemám ani zkoušet používat?
  • 0

#13 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 13 srpen 2012 - 17:16:33

Pokud to chces zkusit (na kousku pokusneho filmu napr) tak nejprve namichej D-23 (jen siricitan s metolem, na overeni funkcnosti imho idealni).
  • 0

#14 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 13 srpen 2012 - 17:20:15

Pokud to chces zkusit (na kousku pokusneho filmu napr) tak nejprve namichej D-23 (jen siricitan s metolem, na overeni funkcnosti imho idealni).

A nějaká varianta bez Metolu? :) Hydrochinon, Fenidon atd? Metol nemám ..
  • 0

#15 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 13 srpen 2012 - 17:41:11

Ja se pak koukl na recept a doslo mi, ze FX6a v sobe metol nema. Metol nekdo hydrochinonem nekdo tady na foru navrhoval nahrazovat, ale zapomnel jsem pomer a vim, ze to neni uplne to same. Nejsem si jist, zda hydrochinon neni jen superaditivni k metolu a fenidonu - zda vola i sam o sobe :/ jestli jsi si jist funkcnosti ostatnich chemikalii tak mozna zkus namichat rovnou tu fx-6. Pentaxista tady (doufam ze to pisu spravne!) psal, ze mnoho vyvojek je narocnych na cistotu siricitanu ale jeho zivotnost je myslim dlouha.. Zalezi take na tom, zda je to bezvode skupenstvi nebo nejaky pentahydrat, pak by to chtelo navysit mnozstvi podle prepoctu molarni hmotnosti. Ale moc na me nedej, ja jsem jen sociolog :)
  • 0

#16 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 13 srpen 2012 - 18:36:52

Fenidon metolem, hydrochinon a metol nelze zaměňovat.
  • 0

#17 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 13 srpen 2012 - 18:52:11

:) Díky...Asi to udělám tak, že si litr míchnu a funkčnost se ukáže..
A ještě dotaz, nevím kam jinam s ním, obdržel jsem lahvičku s tímto:
C10H102O - 1-FENYL-3-METHYL-PYRAZOLON 5
Nějký tip, na ce se dá ve fotografii použít? Chlapík mi to přidal zdarma až když jsem se ptal po Tanninu (ten mi prodal taky) , tak jsem měl pocit, že je to vhodné na tónování, ale ALE :)) Díky
  • 0

#18 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 13 srpen 2012 - 19:23:43

zkus si z toho vyrobit antipyrin, bude se hodit na revma z vlhké studené komory
  • 0

#19 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 srpen 2012 - 20:13:35

:) Díky...Asi to udělám tak, že si litr míchnu a funkčnost se ukáže..
A ještě dotaz, nevím kam jinam s ním, obdržel jsem lahvičku s tímto:
C10H102O - 1-FENYL-3-METHYL-PYRAZOLON 5
Nějký tip, na ce se dá ve fotografii použít? Chlapík mi to přidal zdarma až když jsem se ptal po Tanninu (ten mi prodal taky) , tak jsem měl pocit, že je to vhodné na tónování, ale ALE :)) Díky


Len taký dotaz, dobre si opísal vzorec, veľmi pripomína Fenidon, môže to byť aj jeho derivát
  • 0

#20 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 13 srpen 2012 - 21:57:45

Tiež si myslím, že pôjde buď o fenidon, alebo nejaký jeho derivát. Ale od toho tu sú skúsenejší. Fenidon má tri druhy (A, B a Dimesone-S), ktoré sa líšia hlavne rozpustnosťou a trvanlivosťou.
  • 0

#21 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 14 srpen 2012 - 06:19:20

Abych doplnil k té FX6a - já ji míchal jak s fenidonem, tak s jeho náhradou metolem, kterého jsem dal desetinásobné množství(náhrada se uvádí dle autorů a receptů pěti až desetinásobek, zřejmě se to bude lišit mírně dle derivátu fenidonu, ovšem doporučuji se držet vyšší hranice). Výsledek byl srovnatelný. Zkoušel jsem fenidon nahradit metolem i u barevného diáku, též to jede.
  • 0

#22 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 srpen 2012 - 09:22:27

Fenidon je menej škodlivá vyvolávacia látka a náhrada Metolu, je podstatne účinnejšia, dáva sa v pomere 1:8. Je možné ju použiť takmer všade, len je niekoľko výnimiek, kde sa to nedá (napr. Metolal), a niektoré vývojky, ktoré obsahujú len Metol. Lepšie pracuje spolu s inými vyvolávajúcimi látkami (napr. Hydrochinon), výsledky však nie sú vždy úplne identické, môžu sa hodne líšiť.
Metol nahradiť hydrochinonom, ako píše mclusky nie je možné, sú to látky, ktoré majú úplne iné vlastnosti, v kombinácií dávajú výborné univerzálne vývojky, ale samostatne Metol vyvoláva mäkko a povrchne zatiaľ čo samotný hydrochinon vyvoláva veľmi kontrastne.
Zistiť, či je siričitan sodný ešte plne funkčný, pokiaľ nemáš poruke aspoň priemerne vybavené laboratórium, tak len tak, že namiešaš vývojku a budeš ju sledovať, ako dlho vydrží. Potrvá to však trochu dlhšie, lebo vývojka zo zlým siričitanom sa tiež nepokazí za 24 hodín.
  • 0

#23 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 14 srpen 2012 - 22:32:07

veľmi primitívne sa dá dokázať siričitan rozkladom kyselinou. Pokiaľ je to ešte siričitan, tak z kyslého prostredia sa bude uvoľňovať štipľavý oxid siričitý. Táto skúška však dokazuje len to, že ešte nejaký siričitan sa nepremenil na síran sodný, ale týmto spôsobom sa už nedá dokázať jeho množstvo.
  • 0

#24 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 8 srpen 2014 - 20:20:18

Existuje nějaký způsob, jak zjistit kvalitu Dusičnanu stříbrného?

Vydražil jsem na Aukru trochu AgNO3 a použil jej na Slaný proces,

ovšem s výsledkem nejsem spokojen a teď nevím,

jestli je chyba v procesu či sloučenině (Dusičnan je ještě z totalitní zásoby, v originál obalu ...) .


  • 0

#25 PetrH

PetrH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 11 srpen 2014 - 19:40:58

Dusičnan stříbrný je po léta stabilní chemie - pokud byl aspoň trochu slušně skladován. Jestli je roztok po rozpuštění látky čirý nebo s minimem šedo/černého zákalu tak je v pořádku. Primitivní zkouška kvality je do trochy roztoku kápnout roztok kuchyňské soli: měla by vzniknout nažloutlá (v okamžiku vzniku) na světle rychle šednoucí až černající sraženina chloridu stříbrného. Pokud by jsi byl ochoten obětovat cca 0.5g látky můžu zkusit změřit spetrum (detaily SZ). Ale pokud bude slaný test fungovat, přikláněl bych se k variantě, že je AgNO3 v pořádku, zvláště byl-li v orig. obalu.


  • 0

#26 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 11 srpen 2014 - 21:09:44

Dusičnan stříbrný je po léta stabilní chemie - pokud byl aspoň trochu slušně skladován. Jestli je roztok po rozpuštění látky čirý nebo s minimem šedo/černého zákalu tak je v pořádku. Primitivní zkouška kvality je do trochy roztoku kápnout roztok kuchyňské soli: měla by vzniknout nažloutlá (v okamžiku vzniku) na světle rychle šednoucí až černající sraženina chloridu stříbrného. Pokud by jsi byl ochoten obětovat cca 0.5g látky můžu zkusit změřit spetrum (detaily SZ). Ale pokud bude slaný test fungovat, přikláněl bych se k variantě, že je AgNO3 v pořádku, zvláště byl-li v orig. obalu.

Ahoj, 

děkuji za vyčerpávající odpověď, zkusím test s chloridem sodným, bude li nějaký problém, oslovil bych Tě a domluvili bychom se na té spektrální analýze (?). Opticky jsou ty krystaly čiré a dost velké, skladované prý byly v originálním balení v suchu a temnu po celá léta . 


  • 0

#27 PetrH

PetrH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 srpen 2014 - 15:22:14

Mě to zní tak, že látka je v pořádku a chyba bude někde jinde

Kdyby jsi si to rozmyslel, tak není problém.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních