Přejít na obsah


Fotka

Barytové papíry na trhu - ekonomicky dostupné


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

#1 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 leden 2011 - 21:50:43

Po vytahání zásob jsem nakoukl do on-line prodejny foto škoda a byl jsem nemile překvapen.

Cenově mi vychází na práci jen Foma. Dílčí občasné problémy a déle strávený čas mě štve, ale není špatná. Navíc Fomatone jsou bezvadné, ale nehodí se na vše.

U Adoxu jsem nezkoušel afgu a ani netuším zda ji dokázali na baryt dotáhnout. Ten jejich původní papír mi hodně při schnutí dojížděl a z matného povrchu jsem až tak odvázán nebyl. Papír by ještě na můj vkus hodně, ale opravdu hodně neutrální.

Ilford 30x40/50 za 2422,-Kč Cena se mi upřímně zajídá. Navíc netuším zda si tolik třeba oproti té fomě pomohu.

Další Kentmere a Efke ani nevím kde se dá v ČR koupit. Navíc pokud je Efke přebalený Adox touto cestou si nepomohu. Forte byly fajn, ale opět, kde je jim konec.

Máte nějaká jiná řešení či zkušenosti?
  • 0

#2 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 16 leden 2011 - 01:49:38

pokud se němci umoudří a pošlou mi ty adoxy alias agfy MCC310 co mám objednané, mohu ti nabídnout pár kousků na vyzkoušení, řekněme 5-10. sám se na ně taky těším, až je vyzkouším a porovnám s původníma agfama, kterýchžto mám pomálu
  • 0

#3 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 16 leden 2011 - 12:03:55

S papirama je to tezky. Ilfordy jsou sice drahy (a vzdycky byly), ale ver mi, ze oproti Fomam si skutecne pomuzes, ten rozdil je propastny. Ja to resim tak, ze beznou, spotrebni fotku delam na Fomu, casto na speedy a jen to, co uz se mi povedlo a stoji za poradny zvetseni delam na Ilford a nebo Kentmere (tech mam ale uz jen par a prestali je vyrabet). Kentmere Kentona a Bromide byly za svou cenu ty nejlepsi papiry ze vsech, ktery jsem zkusil (tedy vsech,m ktere se u nas daly v poslednich patnacti letech sehnat). Byly to jediny papiry s Ilfordem plne srovnatelny, snad krome fantastickych Kodak Polymax FB, jenze ty uz se skoro deset let nevyrabi. Dodavam, ze mluvim jen o pevne gradaci, z promennych jsem zkousel jen Ilfospeed, Polymax a Forte.
Holt uz to tak musime brat: bude to vsechno drahy a tezko dostupny. Na druhy strane, paklize clovek na kvalitni material zvetsuje uvazlive (coz ne vzdy dovedu), vzhledem k relativne malym ztratam a vysoke kvalite vysledku to nakonec nijak extra draho nevyjde.
  • 0

#4 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 16 leden 2011 - 17:49:01

Vážení kolegové: Situace na trhu připomíná vzdálenou historii, která se dá
trefně vyjádřit slovy: "Kozák leze na bídáka, bídák leze na kozáka". Erik
  • 0

#5 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 leden 2011 - 09:54:17

Začal jsem dělat na Ilford, zjistil jsem, že je pro mě levnější než Foma. Poslední tři šarže Fomatonů měly pokaždé jiné problémy. Vyházel jsem tak polovinu papírů a výsledek není ani tak dokonalý. Na Ilford to zatím vychází tak, že udělám blik blik a fotka je hotová.... Kdo je kompatabillnější, nechť má ze sebe radost...
  • 0

#6 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 leden 2011 - 12:39:29

Díky za názory. Ještě se dnes podívám k Jílkovi do pasáže TETA na vzorník papírů od fomy a pak to nějak rozseknu.

Potřebuji udělat portréty na přijímačky, ale ne s nádechem ala stará fotka. Hlavně by měl být snímek i brilatní. Takže rozhodně lesk a to ostatní už bude spíše na použité gradaci a zpracování.

Je Pravda, že pak asi vychází Ilford levněji nebo +/- nastejno 2 zkažené papíry po 50,- korunách (výsledná dobrá tedy 150) než 3 po 30,- (výsledná 120). Rozdodně jsem zastánce nadržování a ne vždy se to podaří udělat na dvou papírech finálně.

Promyslím, uvidím. Nicméně sonda do toho co je dnes dostupné je poněkud pesimistická. Naštestí se dá asi ještě letos objednat ze zahraničí, ale není to cesta kdy teď hned potřebuji koupit a zvětšovat.
  • 0

#7 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 leden 2011 - 14:45:52

Po čechách je to ještě horší. Objednal jsem si u Fomei jako dovozce Ilfordu dva druhy papírů(obyč lesk baryt 24x30 a to samé warmtone), celkem tři krabice. Dvě krabice došly za půldruhého měíce a ta po té třetí zatím není ani stopy....
  • 0

#8 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 17 leden 2011 - 16:31:37

No zrovna jsem dozvětšoval fotky na výstavu. Foma: dobrej papír, bohužel se vejice snadno a rád láme. Nemyslím, že bych ho zrovna zlomil, ale stačí málo a je to tam vidět. Ilford má lepší podložku, snese i trošku drsnější zacházení. Většinu mám na Ilfordu.To mluvím o 30x40 N111.
U 50x60 je situace ještě horší. Ty ale mám jen od fomy a ještě variant. Tam jsou problémy ještě větší, neb tenhle formát protahuji. Po první fotce jsem tlouknul hlavou o zeď a nadával si za ušetřených pár stokorun.
  • 0

#9 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 leden 2011 - 19:12:06

Po čechách je to ještě horší. Objednal jsem si u Fomei jako dovozce Ilfordu dva druhy papírů(obyč lesk baryt 24x30 a to samé warmtone), celkem tři krabice. Dvě krabice došly za půldruhého měíce a ta po té třetí zatím není ani stopy....


To jsi mě moc nepotěšil. Teď jsem objednal 24x30 v lesku od Fomei. Má být skladem a měl bych si vyzvednout v Bé Foto.

Nakonec mi tento formát bude stačit a kupodivu koukám, že v něm až tak velké cenové rozdíly nejsou. Naopak těch 30x40 se liší o cca 1000,-Kč což je docela darda. Jak to vypadá tak na výstavní formát už asi dělá hodně málo lidí a tak se jim to nevyplatí řezat nebo nějak nechápu ten cenový nárust.

Pokud objednávka do příštího týdne nevyjde tak holt Foma Variant 111 to bude jistit. Ještě jsem dnes u Jílka koukal na 131, ale tam bych asi musel vychytávat vývojku, abych dostal něco neutrálnějšího bez větších barevných posunů. Na druhou stranu by mě zase vyhovovala pomalejší emulze. Dá se hezky nadržovat bez strachu o pár vteřin přetáhnu a je to v pr...

P.S. FotoŠkoda - Tohle je docela zajímavé, ale pro mě už malé. Nakonec jsem stejně objednal odpoledne do zásoby po internetu, ale zatím nikdo neodpověděl, že je připraveno k odběru. Uvidím zítra.

http://www.fotoskoda...fb-20x2525-lesk
  • 0

#10 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 leden 2011 - 20:48:36

mne sa zda, ze zacal koniec papierov ... s ilfordom je celkom problem ... btw, u vas fomei funguje? akurat som u nich dnes stornoval 2 objednavky, po 3 mesiacoch ziadna reakcia okrem potvrdenia objednavky ...
  • 0

#11 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 leden 2011 - 22:06:00

Konec papírů v čechách a na slovensku? :) Můžou si za to sami. Předražují a nejsou schopni dodávat. Málokdo dnes nakupuje filmy v tuzemsku, teď holt budeme objednávat i papíry...
  • 0

#12 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 leden 2011 - 08:52:52

Mno a co koupit roli??
od té doby co dělám s 30m rolí, šíře 50 mám po starostech, nařežu si formát jaký chci, většinou bez zbytečného odpadu, poměr stran dle negativu a cenově to vychází naprosto parádně.
Akorát bych se musel podívat, jestli tetenal dělá baryt...
  • 0

#13 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 leden 2011 - 08:55:59

http://www.tetenal.c...-vario-b-w.html

Stačí zavolat a poptat se :)
  • 0

#14 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 18 leden 2011 - 09:09:59

Do kelu čo máte stále s tou Fomou. Možeme byť všetci radi že tu je.
S Fomou som nemal nikdy problémy - či už s kvalitou alebo s dodaním.
Kvalita je normálna, za tú cenu je super a dodanie vždy max. do týždňa. Ilford predávaný vo Fomei - super drahý a dodávka z vlastnej skúsenosti aj 3-5 mesiacov. Katastrofa.
Ešte raz hovorím, budme radi že tu Fomu máme.
  • 0

#15 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 18 leden 2011 - 14:30:07

Po čechách je to ještě horší. Objednal jsem si u Fomei jako dovozce Ilfordu dva druhy papírů(obyč lesk baryt 24x30 a to samé warmtone), celkem tři krabice. Dvě krabice došly za půldruhého měíce a ta po té třetí zatím není ani stopy....


To jsi mě moc nepotěšil. Teď jsem objednal 24x30 v lesku od Fomei. Má být skladem a měl bych si vyzvednout v Bé Foto.

Nakonec mi tento formát bude stačit a kupodivu koukám, že v něm až tak velké cenové rozdíly nejsou. Naopak těch 30x40 se liší o cca 1000,-Kč což je docela darda. Jak to vypadá tak na výstavní formát už asi dělá hodně málo lidí a tak se jim to nevyplatí řezat nebo nějak nechápu ten cenový nárust.

Pokud objednávka do příštího týdne nevyjde tak holt Foma Variant 111 to bude jistit. Ještě jsem dnes u Jílka koukal na 131, ale tam bych asi musel vychytávat vývojku, abych dostal něco neutrálnějšího bez větších barevných posunů. Na druhou stranu by mě zase vyhovovala pomalejší emulze. Dá se hezky nadržovat bez strachu o pár vteřin přetáhnu a je to v pr...

P.S. FotoŠkoda - Tohle je docela zajímavé, ale pro mě už malé. Nakonec jsem stejně objednal odpoledne do zásoby po internetu, ale zatím nikdo neodpověděl, že je připraveno k odběru. Uvidím zítra.

http://www.fotoskoda...fb-20x2525-lesk


mi ta foma 131 v amalocu 6006 vychází tak jemně do zelena. sám bych nevěřil, že to snesu, ale je to fakt skvěle koukatelný. při umělym světle je to takřka neutrální, v zářivce pravda trochu zelenější, na dením jen mírný nádech.
  • 0

#16 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 18 leden 2011 - 16:50:22

Nakonec mi tento formát bude stačit a kupodivu koukám, že v něm až tak velké cenové rozdíly nejsou. Naopak těch 30x40 se liší o cca 1000,-Kč což je docela darda. Jak to vypadá tak na výstavní formát už asi dělá hodně málo lidí a tak se jim to nevyplatí řezat nebo nějak nechápu ten cenový nárust.


Rekl bych, ze to znamena neco trosku jinyho. U vystavniho formatu jsou je vetsi poptavka po kvalite, takze si fotografove za ten rozdil radeji priplati. U mensich formatu, ktere nekdo chape treba jen jako "vetsi nahledy", tohle zrejme neplati, proto mensi rozdil.
  • 0

#17 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 19 leden 2011 - 08:11:37


Nakonec mi tento formát bude stačit a kupodivu koukám, že v něm až tak velké cenové rozdíly nejsou. Naopak těch 30x40 se liší o cca 1000,-Kč což je docela darda. Jak to vypadá tak na výstavní formát už asi dělá hodně málo lidí a tak se jim to nevyplatí řezat nebo nějak nechápu ten cenový nárust.


Rekl bych, ze to znamena neco trosku jinyho. U vystavniho formatu jsou je vetsi poptavka po kvalite, takze si fotografove za ten rozdil radeji priplati. U mensich formatu, ktere nekdo chape treba jen jako "vetsi nahledy", tohle zrejme neplati, proto mensi rozdil.


Na tom asi též též něco bude. Něco jako film řezaný z kraje polevu nebude tak úplně košer jako ten z prostředka (zaručena stejná a rovnoměrná vrstva). Snad to tak dělají, jen mě ten nárust dost zarazil.
  • 0

#18 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 19 leden 2011 - 08:27:01

Tak špatné prognózy zase nejsou.

Kentmere se dají sehnat.
http://www.acerfoto.cz/
  • 0

#19 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 19 leden 2011 - 08:32:22

Vážení kolegové, Tetenal s pevnou gradací byl opravdu vynikající papír se
stálou kvalitou a dokonalým podáním polotónů. Využívaly jej jako jediný a
osvědčený materiál i specializované kriminalistické laboratoře. Brenner jej
stále nabízí v sortimentu ve výstavních formátech 30x40,40x50,50x60cm.
V poměru cena-kvalita se mi jeví jako optimální volba v nabídce trhu. Erik
  • 0

#20 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 leden 2011 - 10:16:40


Nakonec mi tento formát bude stačit a kupodivu koukám, že v něm až tak velké cenové rozdíly nejsou. Naopak těch 30x40 se liší o cca 1000,-Kč což je docela darda. Jak to vypadá tak na výstavní formát už asi dělá hodně málo lidí a tak se jim to nevyplatí řezat nebo nějak nechápu ten cenový nárust.


Rekl bych, ze to znamena neco trosku jinyho. U vystavniho formatu jsou je vetsi poptavka po kvalite, takze si fotografove za ten rozdil radeji priplati. U mensich formatu, ktere nekdo chape treba jen jako "vetsi nahledy", tohle zrejme neplati, proto mensi rozdil.


Na tom asi též též něco bude. Něco jako film řezaný z kraje polevu nebude tak úplně košer jako ten z prostředka (zaručena stejná a rovnoměrná vrstva). Snad to tak dělají, jen mě ten nárust dost zarazil.


Tam nemusi byt rozdil v kvalite v ramci "stejnych" papiru jednoho vyrobce. Jde ciste o to, ze kdyz budu zacatecnik, ktery dela na mensi format papiru, pripadne kdyz budu zvetsovat nejake ne uplne dulezite fotky, tak si nebudu prilis ochoten priplatit za vetsi kvalitu (podobne, jako tu spousta lidi zkousi stredoformat na šangaje). To znamena, ze pokud chce kvalitnejsi vyrobce prodavat v tomto segmentu, musi s cenou podstatne niz, nez v segmentu vystavnich zvetsenin. Tam musi naopak jit s cenou niz producent mene kvalitnich papiru, protoze cenovy rozdil uz musi byt znacny, aby se vyplatilo riskovat celkovy vysledek (navic pri zvetsovani na mensi format jsou kvalitnejsi "data" - negativ se zvetsuje relativne mene, takze se nejspis nemusi tolik projevit ne/kvalita papiru).

Jinak s tou rozdilnou kvalitou v ramci jedne rady jednoho vyrobce by to stalo za vyzkouseni, byt myslim, ze v tom moc velke rozdily nebudou.
  • 0

#21 mip

mip

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 leden 2011 - 13:04:01

Minulý týden jsem u Škody koupil Fomatone MG Clas. 542 II. 24x30
50 ks. Základní cenu bez slevy má 1.225,- Kč.
V sobotu z 19 ks které jsem použil na třech byla špatně nanešená emulze.
Po vyvolání bílé fleky. Už to nekoupím.
Ilford je Ilford.
  • 0

#22 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 19 leden 2011 - 14:06:49

Tak špatné prognózy zase nejsou.

Kentmere se dají sehnat.
http://www.acerfoto.cz/


Bohuzel ale nikoli ty uzasny Kentona a Bromide, posledni krabice jsem u acerfota nekdy loni sehnal ja. Tri krabice 24x30 50ks a jednu 30x40. Vic toho nemeli, byl jsem v kontaktu i s reditelkou prodeje primo v anglii. Nejdriv rikala, ze maji zasoby na osmnact mesicu bezneho prodeje, jenze jakmile skoncila produkce, supi se sletli a krome tech par krabic v koute skladu na mne nezbylo nic. I za ty jsem rad,to je jasny. Dostal jsem zadarmo i na ozkouseni ty VS fineprint, ale jeste jsem je nezkusil, je to pro mne novota.
  • 0

#23 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 leden 2011 - 14:12:14

... jenze jakmile skoncila produkce, supi se sletli a krome tech par krabic v koute skladu na mne nezbylo nic.


může být dobré občas státi se supem.....
ovšem slušné papíry za přijatelnou cenu hledám taky už pěkných pár týdnů.... zatím marně. :-)
  • 0

#24 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 19 leden 2011 - 15:27:53

Jak rad bych! Jako sup jsem ale pomaly a nezkseny.Od toho tu mame tebe:-)
  • 0

#25 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 leden 2011 - 18:19:17

Ty papíry Kentmere vypadají zajímavě. Může mě někdo přiblížit, případně dodat vlastní zkušenosti? Cenově je to +-Foma.... Pokud někdo má srovnání s Ilfordem, nebo Agfou. Zatím se mě líbí moc. Ono jestli dát 800 za Ilford, nebo 390 za Fomu je rozdíl (u mě většinou vyhraje Ilford), ale existuje-li něco podobného a lepšího za podobné peníze, dám Fomě vale.
  • 0

#26 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 19 leden 2011 - 20:09:07

Nevim, jake jsou ty VC select a fineprint, mam zkusenosti jen s pevnou gradaci, tedy jiz nevyrabene Kentona a Bromide a ty byly na naprosto spickove urovni, zcela jako Ilford: dokonale hluboke cerne (coz je pro mne nejdulezitejsi), nadherne jasy a krasna reakce na selenovy tonovac, lepsi papiry (o cene ani nemluve) jsem nemel a to jsem zkousel skoro vsechno.
  • 0

#27 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 leden 2011 - 20:25:19

No tak já prubnu tyhle. Uvidíme, cena je víc než slušná.
  • 0

#28 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 19 leden 2011 - 20:25:36

Taky si škudlím posledních 50 ks Bromide 30x40 a ještě nějaké ty Art Documenty a Art De luxe i moje milované Art Classic,ach jo to byly tak DOBRÝ papíry,stejně jako Polymax FB...
Nový Kentmere mají už citelný zásach chlapců od Ilfordu,typická modročerná poněkud ustoupila a jsou upraveny tak,aby ladily s vývojkou Multigrade. Varování - Fomaton LQN s těmito novými emulzemi velmi špatně spolupracuje - velmi příkré gradace...
  • 0

#29 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 20 leden 2011 - 09:30:49

K těm současným Kentmere: Bohužel trpí Ilfordí nemocí projevující se tím, že jsou zoufale neochotné barevně reagovat na zvolenou vývojku. Stejně tak jsou mrchy necitlivé vůči hejbání kontrastem pomocí kvedlání, změny ředění vývojky a lokálního přihřívání. I úplné vemeno z nich vyrobí krásně standardizovanou sérii bez odchylek. Ale pokud jim chcete kecat do projevu, máte na bolehlav zaděláno.

Z tohoto důvodu mám rád Fomu (i Fomabrom je v tomhle krásně pružnej) a Adox. Občas na něco sedne Kentmere (za rok jsem spotřeboval asi 20 listů 24x30, takže nic moc) a tím to tak hasne.
  • 0

#30 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 20 leden 2011 - 14:09:44

K těm současným Kentmere: Bohužel trpí Ilfordí nemocí projevující se tím, že jsou zoufale neochotné barevně reagovat na zvolenou vývojku. Stejně tak jsou mrchy necitlivé vůči hejbání kontrastem pomocí kvedlání, změny ředění vývojky a lokálního přihřívání. I úplné vemeno z nich vyrobí krásně standardizovanou sérii bez odchylek. Ale pokud jim chcete kecat do projevu, máte na bolehlav zaděláno.

Z tohoto důvodu mám rád Fomu (i Fomabrom je v tomhle krásně pružnej) a Adox. Občas na něco sedne Kentmere (za rok jsem spotřeboval asi 20 listů 24x30, takže nic moc) a tím to tak hasne.

Krasny dukaz toho, jak kazdemu vyhovuje neco jineho. Coz je ovsem krasne. Ja bych vsechny ostatni vyhazel, kdybych mohl misto nich mit Kentony (ty byly oproti Bromide trochu teplejsi).
  • 0

#31 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 20 leden 2011 - 16:45:13

K těm současným Kentmere: Bohužel trpí Ilfordí nemocí projevující se tím, že jsou zoufale neochotné barevně reagovat na zvolenou vývojku. Stejně tak jsou mrchy necitlivé vůči hejbání kontrastem pomocí kvedlání, změny ředění vývojky a lokálního přihřívání. I úplné vemeno z nich vyrobí krásně standardizovanou sérii bez odchylek. Ale pokud jim chcete kecat do projevu, máte na bolehlav zaděláno.

Z tohoto důvodu mám rád Fomu (i Fomabrom je v tomhle krásně pružnej) a Adox. Občas na něco sedne Kentmere (za rok jsem spotřeboval asi 20 listů 24x30, takže nic moc) a tím to tak hasne.

Krasny dukaz toho, jak kazdemu vyhovuje neco jineho. Coz je ovsem krasne. Ja bych vsechny ostatni vyhazel, kdybych mohl misto nich mit Kentony (ty byly oproti Bromide trochu teplejsi).


Nejenom teplejší, ale i ovlivnitelnější - sice jsem měl jenom jednu načatou škatuli z jakési pozůstalosti, ale i na té jsem si vyzkoušel, že byla radost s tím dělat. Dnešní Kentmere s tím ale nemá nic společného. U těch dnešních mám pocit, že by se standartně a neutrálně vyvolaly i kdybych na ně v misce namočil...
  • 0

#32 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 20 leden 2011 - 22:52:33

K těm současným Kentmere: Bohužel trpí Ilfordí nemocí projevující se tím, že jsou zoufale neochotné barevně reagovat na zvolenou vývojku. Stejně tak jsou mrchy necitlivé vůči hejbání kontrastem pomocí kvedlání, změny ředění vývojky a lokálního přihřívání. I úplné vemeno z nich vyrobí krásně standardizovanou sérii bez odchylek. Ale pokud jim chcete kecat do projevu, máte na bolehlav zaděláno.

Z tohoto důvodu mám rád Fomu (i Fomabrom je v tomhle krásně pružnej) a Adox. Občas na něco sedne Kentmere (za rok jsem spotřeboval asi 20 listů 24x30, takže nic moc) a tím to tak hasne.

Krasny dukaz toho, jak kazdemu vyhovuje neco jineho. Coz je ovsem krasne. Ja bych vsechny ostatni vyhazel, kdybych mohl misto nich mit Kentony (ty byly oproti Bromide trochu teplejsi).


Nejenom teplejší, ale i ovlivnitelnější - sice jsem měl jenom jednu načatou škatuli z jakési pozůstalosti, ale i na té jsem si vyzkoušel, že byla radost s tím dělat. Dnešní Kentmere s tím ale nemá nic společného. U těch dnešních mám pocit, že by se standartně a neutrálně vyvolaly i kdybych na ně v misce namočil...


Na teplejší hraní jsou Warmtony nebo Fomatony. Díky za info o "ilfordí nemoci". Tu teď naopak potřebuji. Sérii chci mít neutrální. Mám rozdělány i další věci, ve kterých chci dál v budoucnu pokračovat. Takže pokud se bude stále vyrábět a s tímto předpokladem, že když si koupím krabici papírů mohu očekávat určitý výsledek bude to super.

P.S. Opravdu jsem byl u Fomatónů zaskočen, když jeden večer mi lezly krásné hnědé fotografie a za týden ze stejné krabice bylo vše zelené. Chyba mohla být i u mě, ale z principu nemám rád náhodné jevy.
  • 0

#33 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 21 leden 2011 - 11:21:32

K těm současným Kentmere: Bohužel trpí Ilfordí nemocí projevující se tím, že jsou zoufale neochotné barevně reagovat na zvolenou vývojku. Stejně tak jsou mrchy necitlivé vůči hejbání kontrastem pomocí kvedlání, změny ředění vývojky a lokálního přihřívání. I úplné vemeno z nich vyrobí krásně standardizovanou sérii bez odchylek. Ale pokud jim chcete kecat do projevu, máte na bolehlav zaděláno.

Z tohoto důvodu mám rád Fomu (i Fomabrom je v tomhle krásně pružnej) a Adox. Občas na něco sedne Kentmere (za rok jsem spotřeboval asi 20 listů 24x30, takže nic moc) a tím to tak hasne.

Krasny dukaz toho, jak kazdemu vyhovuje neco jineho. Coz je ovsem krasne. Ja bych vsechny ostatni vyhazel, kdybych mohl misto nich mit Kentony (ty byly oproti Bromide trochu teplejsi).


Nejenom teplejší, ale i ovlivnitelnější - sice jsem měl jenom jednu načatou škatuli z jakési pozůstalosti, ale i na té jsem si vyzkoušel, že byla radost s tím dělat. Dnešní Kentmere s tím ale nemá nic společného. U těch dnešních mám pocit, že by se standartně a neutrálně vyvolaly i kdybych na ně v misce namočil...


Na teplejší hraní jsou Warmtony nebo Fomatony. Díky za info o "ilfordí nemoci". Tu teď naopak potřebuji. Sérii chci mít neutrální. Mám rozdělány i další věci, ve kterých chci dál v budoucnu pokračovat. Takže pokud se bude stále vyrábět a s tímto předpokladem, že když si koupím krabici papírů mohu očekávat určitý výsledek bude to super.

P.S. Opravdu jsem byl u Fomatónů zaskočen, když jeden večer mi lezly krásné hnědé fotografie a za týden ze stejné krabice bylo vše zelené. Chyba mohla být i u mě, ale z principu nemám rád náhodné jevy.


Chyba byla v nekonstantním procesu - pokud nedodržím postup (i teploty, vyčerpanost lázní, ...), nebudu mít žádaný výsledek. A nejsou jenom na teplé hraní - s trochou péče se dá Fomabrom i Fomatone vyvolat klidně i na modro (nemluvím o tónování). Prostě Foma dělá víceméně klasickou fotografickou emulzi, která se taky podle toho chová a reaguje na zpracování. Ilford a spol dělají něco, co připomíná instantní polívku - polejt, zamíchat a standardizovaný blaf je na světě.
  • 0

#34 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 leden 2011 - 15:07:35

Před hodinou a půl jsem si objednal u dodavatele pár barytů Kentmere VC Fineprint, abych mohl konečně po dlouhé době něco ze svých archivů v rozpětí skoro 40let nasnímaných něco nazvětšovat a jako úplné vemeno (jak říká jeden kolega) dosáhnout jakž takž standartních výsledků.
Docela mě překvapila vstřícnost majitele obchodu, který mi po předchozím telefonu a domluvě, kde mi to může předat, před 10 minutami dovezl celou zásilku do práce, a ještě víc mě překvapila velmi příjemná cena, poděleno na 1 ks: A4=10,33, 30x40=29,60, 40x50=45,20.
K tomu mi dovezl pár vzorků Warmtone a Select na vyzkoušení, takže jsem zvědav.
  • 0

#35 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 leden 2011 - 18:05:50

Před hodinou a půl jsem si objednal u dodavatele pár barytů Kentmere VC Fineprint, abych mohl konečně po dlouhé době něco ze svých archivů v rozpětí skoro 40let nasnímaných něco nazvětšovat a jako úplné vemeno (jak říká jeden kolega) dosáhnout jakž takž standartních výsledků.
Docela mě překvapila vstřícnost majitele obchodu, který mi po předchozím telefonu a domluvě, kde mi to může předat, před 10 minutami dovezl celou zásilku do práce, a ještě víc mě překvapila velmi příjemná cena, poděleno na 1 ks: A4=10,33, 30x40=29,60, 40x50=45,20.
K tomu mi dovezl pár vzorků Warmtone a Select na vyzkoušení, takže jsem zvědav.


poprosim potom napisat sem nejake hodnotenie a dojmy z toho papiera ;-)
akurat sa rozhliadam co a hlavne kde nakupit ...
  • 0

#36 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 21 leden 2011 - 19:12:57

Enthropy má jako obvykle pravdu. Více k danému problému snad ani není třeba psát.
  • 0

#37 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 21 leden 2011 - 19:20:03

poprosim potom napisat sem nejake hodnotenie a dojmy z toho papiera ;-)
akurat sa rozhliadam co a hlavne kde nakupit ...


Tak, abych na něho jenom neplul:
Ten papír je takovej krásně sametovej (používal jsem u matnější verzi) a má krásně jemnou tonalitu. Člověk si musí dávat majzla na to, aby neuplácal šedivku - ten papír k tomu vyloženě svádí. Ale umí i pěknou černou.
Nekombinovat s metolovejma portrétníma vývojkama, pokud nemáte můj vkus - hluboké černé se ani nepřiblížíte.
Pozor na kvalitu negativu - papír funguje slušně do gradace 3. Při tvrdší filtraci už je nárůst kontrastu docela malej - chyby negativu v tomhle směru už nezachráníte.
Naopak na měkkém konci je to dokonalost sama - Foma se může jít zakopat.

Nejlepší mi tenhle papír přijde na takové ty klidné jemné člověčí scény - na architekturu a brilantní krajinky bych to nepoužíval.
  • 0

#38 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 leden 2011 - 20:17:34

no jo, tusim mi ine nezostava ako nakupit vzorky a vyskusat ... tomu som sa chcel akosi vyhnut ... v podstate chcem kvalitny baryt, s ktorym sa dobre robi a podava standartne neutralne vysledky, srandicky ako tonovanie a pod. je zatial hudba buducnosti ... a este ... pouzivam gdl, treba riesit inu vyvojku ci je ok?
  • 0

#39 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 21 leden 2011 - 20:39:18

V tom případě jsi na správné adrese. Neutrální to bude, i kdybys nechtěl. Dokud se ti nepodaří vyplodit podvolaný negativ, tak by neměl být problém.

V GD-L to funguje jedna radost. Volal jsem to v 1+3, vyvolávací čas tak 4 minuty. Černá jak uhlí, krásná tonalita.
  • 0

#40 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 leden 2011 - 20:50:03

V tom případě jsi na správné adrese. Neutrální to bude, i kdybys nechtěl. Dokud se ti nepodaří vyplodit podvolaný negativ, tak by neměl být problém.

V GD-L to funguje jedna radost. Volal jsem to v 1+3, vyvolávací čas tak 4 minuty. Černá jak uhlí, krásná tonalita.


vyborne, dik, uz ich len zohnat ;-)
  • 0

#41 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 březen 2011 - 13:57:35

Kentmere a Ilfordy vyzkoušeny.

Ilford - Paráda, krásná bílá podložka. Dobře se s papírem pracuje. Hezké polotóny.

Kentmere - Opět paráda, podložka o poznání tenčí a ne tak urputně bílá v porovnání s Ilfordem. Jinak se nebojte, bílá je. Krásná práce s papírem a hezké polotóny. Tvrdé gradace jsem zatím nezkoušel, ale papíry by měli být vylepšeny od starších original kentmere i v této oblasti.

Co dodat. Jen cena Ilfordů a dostupnost rozumných balení je na ... Takže Kentmere se stanou prim na zvětšeniny v šedém tónu a Foma na hnědé tóny - Fomatone 542 II Chamois.
  • 0

#42 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 4 listopad 2011 - 12:35:22

a tady je srovnani fomabrom N111 vs ilfobrom galerie FB "3"

je to exponovano tak ze stiny pod zeleni byly umisteny do paty a svetla v hornim okne co se vejdou, tj nejtmavsi mista kolem -3EV a zed nahore kolem okna +2 az +2.5EV. Exponovano na Acros jako EI 80 a volano 10min v D76.

cernota cerne je srovnatelna, nicmene fomabrom je zkratka tvrdsi - bohuzel nemam mekkou gradaci abych to srovnal - takze prvni obrazek je tak aby cerna byla cerna ale ukazala stejne nejtmavsi detaily - druhy obrazek je ilfobrom - treti pokus co zbyde v cernejch pokud udelam kresbu v te zdi.

Asi by to slo resit zkracenim vyvolavani na 8minut ale co by pak zbylo v cernych - musel bych to exponovat jeste vic treba EI 50. Zkusil bych jeste Ilfordi multigrady ale nemam filtry na klasicky zvetsovak...
  • 0

#43 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 4 listopad 2011 - 13:02:23

ten ilford vypadá nejlíp, sedí gradace k danému negativu perfektně, narozíl od fomácké...
  • 0

#44 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 4 listopad 2011 - 13:16:19

problem je v tom, ze nektery fotky, ktery musim nadrzovat ci jinak lecit aby vysly hezky - na ten ilford vyjdou nadherne aniz by se promenily v sedaky. Proste se tam obtiskne skoro celej acros s takovou lehkosti az zasnu. Uz jsem ty papiry v prodeji nevidel snad jsou ty multigrady stejne dobry.

Koukam ze v prohlizeci to k zapeklo detaily v cernych, ve photoshopu to vypada spravneji.
  • 0

#45 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 listopad 2011 - 10:26:42

Kdyby ti ilfordi nebyli tak zku_veně drazí. Takto nezbývá, než dohnat strašlivou chemií to, co nezvládl výrobce...
  • 0

#46 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 9 listopad 2011 - 11:49:03

Kdyby ti ilfordi nebyli tak zku_veně drazí. Takto nezbývá, než dohnat strašlivou chemií to, co nezvládl výrobce...

Ta chemie je porad stejna, nebo aspon ty prisady. Spis to je rukama a i tim ze fotim na svitek, a tam je sest policek a kazdy je trochu jiny. Asi tedy nema smysl trapit se s pevnou gradaci a zakoupit multigradacni filtry pro magnolar...
  • 0

#47 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 9 listopad 2011 - 11:59:49

a co hovorite na papiere efke varycon?
to by ma celkom zaujimalo, ja s nimi troska robievam a velmi mi vyhovuju. Daju sa u nas zohnat za fajn cenu. Mate s nimi dakto skusenost?
  • 0

#48 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 23 listopad 2011 - 15:48:29

Aky je rozdiel v hrubke podložky ilford multigrade fb a ilfobrom galerie fb? Podľa ilford.cz je prvý na polokartóne a druhý na kartóne, ale gramáž je podľa katalógových listov rovnaká-255 g/m2.
  • 0

#49 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 23 listopad 2011 - 16:51:29

Ilfobrom galerie je tusim jen v pevnych gradacich
A pak co do kvality to bude v rozsahu zcernani, nevím presne, jak se to oznacuje
  • 0

#50 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 23 listopad 2011 - 19:55:24

predevsim se galerie uz nevyrabi...ted se na neco s podobnym nazvem tiskne inkjetem. Spis nevim jak to je s tim cislovanim gradaci, neb stara galerie gradace "3" z rozsahu 1 - 4 zobrazi mnohem vic detailu nez fomabrom n 111. Holt to musim porovnat s Ilford multigradem, jestli to nebude ekvivalentni tak...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních