Přejít na obsah


Fotka

Mentorka 12x12


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 jzednik

jzednik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2011 - 00:20:25

Dobrý večer, stal jsem se (ne)šťastným majitelem meziválečné mentorky 12x12 cm. Je moc pěkná, bohužel závěrka je úplně na prach a nic z ní nezbylo. Nezná někdo někoho, kdo by tohle dokázal opravit? Ptal jsem se několika bastličů a nikdo se na to netvářil ....
  • 0

#2 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 16 leden 2011 - 01:06:26

jen takové rýpnutí - co do toho budeš ládovat?
  • 0

#3 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 16 leden 2011 - 09:33:00

Sám už mám v opravě druhým rokem mentory 13x18, právě kvůli závěrce :lol:

Vypadá to blědě. Jen nevím zda ten tvůj, má taky roletu či jaký druh závěrky má. Sám už ubažuju o kloboučkování....
  • 0

#4 jzednik

jzednik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2011 - 11:26:16

Zdá se, že jsem umístil odpověď do špatného vlákna .............
Závěrka byla štěrbinová. Co do toho budu ládovat je samozřejmě případná poznámka. Vzhledem k designu přístroje tp vidím na dělostřeleckou munici. Já mám v prvním kroku rád když věci fungují jak maji. Mám předjednanou úpravu zad na 9x12 na nějaké standartní kazety. I když jenom u piva a jak to bude, až to vypukne je samozřejmě otázka. Body foťáku je poctivé dřevo. Záda jdou sundat a jsou už sundaná a mám je zvlášť. čili vyrobit jiná záda a frézovat tam jiné žlábky, asi bude schůdné. Je to běh na dlouhou trať a řeším to posupně. Do výlohy na výstavku to není ....... Vypadá to jako krabice na kočiči žrádlo s obkjektivem. Ono to má objektivovou destičku, čili kdyby to hrozilo neopravitelností, šel by tam dát objektiv s compurem. Za tu cenu, kterou to bylo, že mi to bylo darováno, si to můžu nechat na chov. Mentorku s Compurem mají v UNI bazru na Synkáči. Jenže tam za ni chtějí 5000,- ... a to je malinko vysoká cena, i když podle sběratelského katalogu je to za hubičku. Jsou to obojí pravé SLR. Zajímavé
  • 0

#5 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 16 leden 2011 - 11:50:19

Hmm, no ja nevim, nazev vlakna mi neprijde prilis stastne zvoleny :lol:

Predelavani fotaku na 9x12 mne osobne prijde zbytecne, kdyz je kolem relativne dosti velkoformatovych zrcadlovek 9x12. Pokud by uz po nich clovek touzil.
Jedinym podle me koser resenim je oprava zaverky. Maximalne pouziti objektivu se zaverkou. V tom pripade ale tak nejak to zrcadlo postrada smysl..... Zvednout zrcadlo, zavrit zaverku, natahnout zaverku, exponovat, e?
Aby to predelavani nakonec nebylo drazsi, nez ta jina zakoupena funkcni zrcadlovka ve vhodnem formatu. A stejne to bude s tou predelavkou tak nejak napul.
Problem s platenou zaverkou ovsem je uz jen material. V potrebnem rozmeru se da i sehnat, ale neni nejlevnejsi.


  • 0

#6 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 16 leden 2011 - 11:51:35

prosím pana jzednik aby místo zakládání nových témat jenom dával odpovědi do příslušného vlákna, není to poprvé co to spravuju...
na požádání vysvětlím
děkuju

  • 0

#7 jzednik

jzednik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2011 - 14:17:56

Polepším se ... promiňte. Nemám dostatek zkušeností a bruslím v tom. doučím se
  • 0

#8 jzednik

jzednik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2011 - 14:23:57

Já plátno mám, ale nevím, jestli je použitelné. Muselo by se dp-pogumovat. Přesněji pogumované je, ale má mikropóry proti světlu. Já na to nespěchám. Případně to nechám plavat a nechám si jí jako sentimentální kus
  • 0

#9 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 leden 2011 - 15:43:27

Můžu se zaptat - píšete štěrbinová závěrka,je to ten starší typ,kde se nastaví šířka štěrbiny a jinak plátýnka projedou společně(systém jak na Graflexech,akorát že tam jsou štěrbiny proříznutý jedna za druhou,tady nastavitelné),nebo už pozdější závěrka,kde spadne jedno plátýnko a zvlášť druhé?Nevím kdy se začla dělat ta novější závěrka a z jaké doby je ten váš 12x12.Ten starší typ je na opravu(výrobu nového plátna a pásků) asi snadnější,prohlížel jsem to na svém 9x9.Nejspíš to bude ono,stejná doba,jen větší formát.
A filmy - oříznuté 12x16,ne?Jen zas ty kazety...
Možná jestli byste mohl sem dát fotku těch střívek(celejch zad)
  • 0

#10 jzednik

jzednik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2011 - 16:26:20

Tam vůbec nic nezbylo, závěrka je vedle v pytlíku úplně na mraky rozpadlá. Tipuju jí tak na rok 1925. Vyfotím to a zkusím vložit fotku. Dvě kazety k tomu jsou
  • 0

#11 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2011 - 22:04:16

Dovolím si..... Ja mít Foták čtvercového formátu 12x12 tak bych znej rozhodně nedělal obdelník.
Jinak přeji hodně zdaru při opravě závěrky. Je to krása když to funguje jak má....
  • 0

#12 jzednik

jzednik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2011 - 22:15:29

12x12 cm? Důvod je, že mám jenom dvě kazety. Nejdříve opravit závěrku, dále se uvidí
  • 0

#13 jzednik

jzednik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2011 - 23:14:25

Zná někdo opraváře, který si s tím poradí?
  • 0

#14 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 17 leden 2011 - 11:51:13

Myslím, že nejprve by bylo potřeba sehnat dostatečné množství neděravého závěrkového plátna. Opraváři mají většinou staré zásoby, z kterých jsou ochotni dělat tak kinofilmové závěrky, ale kdyby vyrobili závěrku do Mentorky, asi by jim už nic nezbylo:-) Mám Mentorku 9x9, která má plátna v pořádku, asi je někdo už měnil. Měl jsem ji rozebranou a závěrku jsem seřizoval, ale na kompletní výměnu pláten bych si asi netroufl, i když myslím, že to složité nebude. Pokud by byl zájem se někde v Praze sejít a předvést, jak má závěrka fungovat (s odmontovanými zády, aby to bylo vidět), tak mohu.
Já bych měl zase dotaz na Vás i na Štefana Sukupa. Máte někde na zadní stěně, kam se strká kazeta, vyražené číslo, které vypadá jako měsíc a rok? U mě by to vycházelo na rok 1915, což je možné. A případně, když to tam vyražené bude, tak jaké je výrobní číslo těla (na spodní straně). Stačí přibližně (např. 28XXX). Děkuji.
  • 0

#15 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 leden 2011 - 16:47:15

Objektiv je z roku 1922 podle čísla(Zeiss Tessar 477171),na spodku kamery je 38745.Na zadní stěně nic,po vysunutí matnice spíš montážní značky - 93 a CB 1 20.
Závěrka funguje,chybky tam ale jsou,ještě jsem to nerozebíral,jen otevíral.Plátýnko budu dávat nové,až budu mít vhodné,tohle prosvítá.Clona objektivu je vysypaná,kazety nemám,ale stejně je to hezká krychlička a třeba měl Sudek v rukách zrovna tuhle,nebo tamtu,nebo další...
  • 0

#16 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 17 leden 2011 - 17:07:43

Objektiv je z roku 1922 podle čísla(Zeiss Tessar 477171),na spodku kamery je 38745.Na zadní stěně nic,po vysunutí matnice spíš montážní značky - 93 a CB 1 20.
Závěrka funguje,chybky tam ale jsou,ještě jsem to nerozebíral,jen otevíral.Plátýnko budu dávat nové,až budu mít vhodné,tohle prosvítá.Clona objektivu je vysypaná,kazety nemám,ale stejně je to hezká krychlička a třeba měl Sudek v rukách zrovna tuhle,nebo tamtu,nebo další...

Díky, to ale nasvědčuje mé teorii, že 1 20 znamená leden 1920 CB je GB (Goltz a Breutmann), objektiv je jak vidno také z podobné doby a výrobní číslo je vyšší než u mé Mentorky.
Já tam mám 12 15 (prosinec 1915?), výr. č. těla 28857 a výr. č. Tessaru 258807, což také dobou zhruba odpovídá. A také mám tyto čísla na boku dřevěných kazet. Na jedné 12 20, na druhé 10 24, ta už je značena Mentor a ne GB, což by také odpovídalo, protože firma se snad od roku 1921 jmenovala Mentor a ne Goltz a Breutmann jako dříve.
  • 0

#17 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 leden 2011 - 17:59:57

Tak to ovšem díky za informace.Však to GB se mi zdálo nějak moc zdobné na montážní značku,no jo,no.
  • 0

#18 jzednik

jzednik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 leden 2011 - 21:11:31

Tak matnici dozadu bohužel nemám.... Já to nafotím, ale to chce ve dne
  • 0

#19 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 18 leden 2011 - 21:08:47

Tak matnici dozadu bohužel nemám.... Já to nafotím, ale to chce ve dne

Jestli myslíte kvůli těm pravděpodobným datům výroby, tak ty nejsou na matnici, ale na zadním rámu, do kterého se matnice či kazeta strká. Také jsou na boku dřevěných kazet. Výrobní číslo je na spodní straně aparátu.
  • 0

#20 jzednik

jzednik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 leden 2011 - 23:42:16

výrobní číslo aparátu je 23882
  • 0

#21 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 19 leden 2011 - 00:00:17

výrobní číslo aparátu je 23882

Díky, takže to vypadá, že máte ještě starší kus než já. Pokud tam nejsou ty data na zadním rámu, bylo by zajímavé ještě číslo a typ objektivu (pokud je a je původní), podle kterého se dá určit přibližný rok.
  • 0

#22 jzednik

jzednik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 leden 2011 - 00:57:41

na zadním rámečku nic není. Sklo je 13,5 cm tessar, číslo 167037... světelnost je 4.5. Záda jsou rozebraná a nějaké díly jsou k tomu v sáčku. Ale v mechanismu závěrky nikdo nebyl. Matnice ještě bude hledána, ale je to na dlouho. Měli jsme ji doma odjakživa, hrál jsem si s ní tak před 30ti lety na detektiva. Byla mi věnována ke 40tinám. Byla původně tátova, on ji koupil už s tou rozpadlou závěrkou a nikdy se mu nepovedlo problém vyřešit
  • 0

#23 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 19 leden 2011 - 07:47:20

Myslím, že nejprve by bylo potřeba sehnat dostatečné množství neděravého závěrkového plátna.

Závěrkové plátno v rozměru dostatečném pro Mentor se dá koupit tady: zde klikni
  • 0

#24 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 19 leden 2011 - 09:25:39

na zadním rámečku nic není. Sklo je 13,5 cm tessar, číslo 167037... světelnost je 4.5. Záda jsou rozebraná a nějaké díly jsou k tomu v sáčku. Ale v mechanismu závěrky nikdo nebyl. Matnice ještě bude hledána, ale je to na dlouho. Měli jsme ji doma odjakživa, hrál jsem si s ní tak před 30ti lety na detektiva. Byla mi věnována ke 40tinám. Byla původně tátova, on ji koupil už s tou rozpadlou závěrkou a nikdy se mu nepovedlo problém vyřešit


Z toho vychází výroba objektivu cca 1911-12.
  • 0

#25 jzednik

jzednik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 leden 2011 - 22:21:11

A zná pak někdo někoho, kdo mi to vyrobí, když to plátno koupím?
  • 0

#26 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 6 květen 2011 - 19:03:05

Mám další Mentor, tentokrát formát 9x12. Pokud to někoho zajímá, udělám zde sumarizaci zatím známých dat a výrobních čísel těl a objektivů Zeiss (ke kterým existují různé tabulky s rokem výroby, které se trochu liší).

?/?- dle obj. 1911-12, v.č. těla 23 882, v.č. obj. 167 037
12/1915, v.č. těla 28 857, v.č. obj. 258 807
1/1920, v.č. těla 38 745, v.č. obj. 477 171
9/1921, v.č. těla 40 445, v.č. obj. 524 945

Pokud má někdo dalšího Mentora, uvítám další data. Ale ty novější typy kolem 2. světové války mají už nějakou jinou řadu výrobních čísel. Zato Mentoretty a Compur - Reflexy kolem r. 1930 s v. č. kolem 50 000 by mohly být ještě v této řadě čísel.
  • 0

#27 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 6 květen 2011 - 19:06:32

A zná pak někdo někoho, kdo mi to vyrobí, když to plátno koupím?


Ten, co jsem koupil dnes, nemá plátna nic moc. Možná se je časem pokusím vyměnit. Jestli se mi to povede a nebudu u toho moc nadávat, možná bych se pak mohl pokusit. Ale při mé rychlosti je to záležitost následujících několika let. :-)
  • 0

#28 jzednik

jzednik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 září 2011 - 19:58:51

nechal jsem to nějakou dobu plavat a kysat. Nijak jsem se nehnul z místa
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních