Přejít na obsah


Fotka

Hauck MSA (spínacie hod s expozimetrom) +kalibrácia merania


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 20 January 2011 - 21:25:28

Dobrý večer prajem,
práve som dozväčšoval - a povedal som si, že sa konečne musím poradiť.
Mám tieto spínacie hodiny (je to určite fajn zariadenie), zatiaľ sa ale cítim ako v tom prísloví "perly sviniam". Kúpil som ich z íbeju, bez návodu a už niekoľko týždnov občas hrabnem, či sa niekde návod (nie v nemčine) nenájde. Ale stále bez výsledku.

Chcel by som sa teda spýtať:

1. či niekto má skúsenosť jednak s týmto konkrétnym modelom (prípadne návod)
2. aký je správny spôsob kalibrácie pozitívneho procesu?


Veľa sa o kalibrovanom poz. procese nepíše (ak hej, dosť útržkovito). Doteraz som to robil tak, že som meral "zhruba" strednú šedú, a akýmsi "odporom" na hodinách si nastavil koeficient pre papier (používam dva, Ilfordy MG RC a pomalšie Fomatony).
Koeficient som stanovil odhadom, a +- to vychádza. Tento spôsob mi ale nič nepovie o vhodnej gradácii, je to zrejme iba taká lemplovina :?

Po prečítaní zopár návodov k iným (meracím) hodinám + druhej strany Gradačného kolečka (dostal som k hodinám) som prišiel k niečomu takému:

a. hodiny treba skalibrovať na konkrétny papier
b. získame tým index (koeficient)
c. ten použijeme neskôr pre danú kombináciu vývojka-papier
d. nameráme najvyššie svetlá s kresbou (na pozitíve = napr. obloha s kresbou)
e. nameráme najnižšie tiene s kresbou (na pozitíve napr. kmeň stromu)
d. merania mi dajú výslednú gradáciu (odčítam na kolečku)
f. exponujem časom z bodu d. (na svetlá), tiene si určujem gradáciou

Ale myslím, že niekde tam je chyba :roll:
A ak nie je, potom sú tu ešte veci ako:

- ako skalibrujem konkrétny papier? (zrejme urobím dobrú zväčeninu podľa prúžkov, položím čidlo na bielu s kresbou, a mením index kým čas nesedí so zväčšeninou?
- kalibrujem so zaradeným MG filtrom (mám MG hlavu od Kaisera)?
- pri meraní už nového pozitívu meriam so zaradeným MG filtrom?

Mám v tom kopec nejasností, preto tento dlhý dotaz....Ale krátko sa to napísať asi nedá (snažil som sa to zlomiť sám, ale nestačím na to = chýba čas), a myslím, že by odpovede pomohli viacerým.

Prúžkov sa nechcem úplne zbaviť, ale rád by som sa dostal čo najbližšie k želanému výsledku (podobne ako si už viem premerať scénu spotmetrom a páči sa mi možnosť mať to pod kontrolou).

Ďakujem za každú radu, či odkaz na článok (myslím, že tu na TK som hľadal a nenašiel)!

Vložený obrázek
  • 0

#2 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 20 January 2011 - 21:26:45

Ju,
ešte som váhal, kam presne môj dotaz zaradiť - je to zrejme na pomedzí poz. procesu / vybavení a exponometrie :roll:

Hádam som v tom neurobil príliš hokej.
  • 0

#3 kubik

kubik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 January 2011 - 08:01:47

Ahoj Duro,
kalibrace pozitivniho procesu me taky zajima. Dosud jsem vsechno delal vsechno na zaklade vlastnich zkusenosti a kalibraci jsem nedelal.
Co by mi ovsem pomohlo, je kalibrovat MG hlavu tak, abych pri zmene gradace nemusel menit expozicni cas. Musi se kombinovat ovsem obe barvy, C i M.
O ruznych kalibracich najdes neco tady:
Řízení kontrastu papírů s proměnným kontrastem – kalibrace expozičních časů
Je tam vice clanku. Jak funguje to kolecko? Pri zmene gradace, resp. pootocenim kolecka to ukaze cislo na kompenzaci casu?
  • 0

#4 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 21 January 2011 - 08:13:44

Kubiku zdar,

kolečko (ako som vyrozumel), by malo slúžiť na určenie stupňa gradácie (0-5), podľa toho, čo hodinami nameriaš. Na druhej strane je návod v zmysle:
1. nameraj si svetlá s kresbou, tento čas (s) nastav oproti šípke
2. nameraj si tiene s kresbou, pozri sa, kde leží a oproti nemu odčítaš gradáciu (vonkajší okruh)

Takže v podstate jednoduchá pomôcka. Ale nejako si nie som istý praxou :D Včera som to skúšal, a nejako som bol stále "mimo rozsah" - Error.

K MG hlave a farbám:
mám Kaiserácky návod (voľakedy som mal farebnú hlavu, teraz som práve kvôli tomuto dôvodu zamenil za MG), možno by som niečo našiel, ale neviem po nemecky
:-)

Skús kunúť sem:
sken z návodu
  • 0

#5 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 21 January 2011 - 08:26:48

Co by mi ovsem pomohlo, je kalibrovat MG hlavu tak, abych pri zmene gradace nemusel menit expozicni cas. Musi se kombinovat ovsem obe barvy, C i M.

Ty kombinace pokud se nepletu jsou treba v datasheetu u papiru Ilford

Duro pokud ti to pomuze, muzu naskenovat manual od Analyser Pro - je v anglictine
  • 0

#6 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 21 January 2011 - 08:34:21

bobrb,
dík - myslím, že tam na ich stránke vidím aj videá, skúsim sa cez to prekúsať.
Princíp by mal byť vždy ten istý (aspoň dúfam :-) )
  • 0

#7 kubik

kubik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 January 2011 - 08:37:32

Nejdriv se musim opravit, mam barevnou hlavu, kterou pouzivam pro MG papiry. Samotnou MG hlavu nenam.
Duro, kdyz mas multigradacni hlavu, tak proc resis nejakou analyzu? Jsem myslel, ze kdyz u MG hlavy najdes vhodny cas pro urcitou gradaci, tak pri nasledne dalsi zmene gradace uz nemusis resit novy expozicni cas.
Co jsou to za hodnoty v te kostce? To je denzita, kterou ukaze ten merici bazmek?

Na Ilfordy jsem nikdy nezvetsoval, u papiru FOMA, Kodak, Adox jsem kombinace obou barev nevidel. V kazdem pripade diky za info.
  • 0

#8 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 21 January 2011 - 08:45:15

....najdes vhodny cas pro urcitou gradaci....


Finta je zakopaná tu :D Ako ten čas nájdem? A pre akú gradáciu?

Moja predstava je taká (snáď sa nemýlim a pôjde to?), že si poviem: tu chcem mať bielu (s detailom), tu čiernu (s detailom). Robím na takýto papier, vychádza mi táto gradácia a tento čas.
Pre istotu urobím jeden prúžok, a môžem zväčšovať.

Proste - práve to "hľadanie vhodného času pre určitú gradáciu" sa mi nezdá. Pri negatívnom procese tiež robím systémom: "tiene sem, svetla upravím volaním".
Premýšľam, či pri pozitívnom neexistuje analógia, tzn napr. "svetlá sem, tiene natočím gradáciou"?

Samozrejme, MG hlava je pohodlná a fajn, ale zdá sa mi, že by som tomu mohol rozumieť viac do hĺbky (asi by sa patrilo) :-)


Hodnoty v kocke... Sám neviem, táto tabuľka ma odradila od používania farebnej hlavy :D Ale tuším, že by to mohla byť denzita, a tým pádom by si mohol odčítať viaceré hodnoty pri rovnakej denzite (pomer C,M,Y) = riešenie tvojho problému?

Je to ale ku Kaiseru.
  • 0

#9 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 21 January 2011 - 08:59:38

kubik,
vyzerá to, že na Paladixe je problematika pekne rozobratá - naštudujem a skúsim v praxi (tak nejak podobne som si to myslel, len niekde niečo bolo zle).

niečo takéto som myslel: paladix
  • 0

#10 kubik

kubik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 January 2011 - 09:12:39

Finta je zakopaná tu :-) Ako ten čas nájdem? A pre akú gradáciu?

Okometricky! :D
Ne vim, neni to ta odpoved, ktera by k necemu byla. Ja to tak delam, podle negativu zkusim gradaci, nejcasteji 2-3 a pak hledam vhodny cas.
Kdyz si teda stanovis svuj koeficient pro papir, tak pak uz jenom u mg hlavy menis pripadnou gradaci a ladis vyslednou podobu.
Analogie v pozitivnim procesu urcite je, jen je tam vice promennych. Ty ruzne pomucky pro urceni spravne expozice jsou urcite fajn, ale jsem taky pro to rozumet tomu a nej jen cekat, co ukaze sonda.
  • 0

#11 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 January 2011 - 17:20:40

ďuroT
Premýšľam, či pri pozitívnom neexistuje analógia, tzn napr. "svetlá sem, tiene natočím gradáciou"?
Je to přesně tak!
Používám AnalyserPro, funguje tak, jak jste (zcela logicky a správně) odvodil, ale JAK TO DĚLÁ, to nevím a ani jsem to nevyčetl.
Oproti Vašemu přístroji má jednu výhodu: má "škálu" ledek, které představují šedou na pozitivu v místě, které je měřeno sondou. Pokud se dostanete mimo rozsah (nebo chcete z nějakého důvodu kontrast prostě změnit), "pošoupnete kontrast" a mašinka změní expoziční čas.
Přístroj je nastaven (výrobcem) na zpracování určitých papírů. Pokud chcete použít jiné (nebo změnit proces "v jiném místě"), nezbyde, než kalibrovat. Není to až tak jednoduché... Pravda, lze tak dosáhnout hodně dobrých výsledků.
Manuál k Analyser Pro lze stáhnout
http://www.rhdesigns..._Pro_UM_v64.pdf
Kalibrační manuál je dodáván pouze s přístrojem (?!?!?!)

Nemám ještě velkou zkušenost s tímto herberkem, ale pomůže fest. Každopádně se lze dopídit velmi rychle SLUŠNÉ zvětšeniny a pak si už můžete hrát dle libosti do úplného zešílení...

Pro filtraci dvěma filtry - tak, aby nebylo třeba měnit expoziční čas - existují (poměrně složité) vzorce. Viz též Paladix.
Máte-li přesný expozimetr měřící dopadající světlo, zkuste:
Nastavte na barevné hlavě filtraci Y40 / M45, což by měla být filtrace plus-minus pro gradační stupeň 2 ("normální"). Pozor! u každého papíru je to jinak, ale vycházet se z těchto hodnot dá.
Založte do negativového rámečku kus vyvolaného neexponovaného filmu (např. ze začátku filmového pásu kinofilmu). Nevím, proč tomu tak je, ale měření je tak přesnější.
Nastavte na zvětšovacím objektivu clonové číslo, při kterém obvykle zvětšujete a neutrální filtr (omezovač světelného toku) na barevné hlavě tak, jak používáte při "normálně" krytém negativu pro expozice kolem 15 sec.
Změřte expozici na základní desce - poznamenejte.
Zvyšte filtraci M o 5 dílků - změní se i expozice (hustší filtr omezí světlo). Snižte fitraci Y tak, abyste se dostal na původní expozici.
Dále zvyšte filtraci M o dalších 5 dílků a snižujte filtraci Y tak, aby byla stejná expozice. Tak postupujte k maximální (nastavitelné) hodnotě M.
Vznikne jakási křivka (na jejím konci už budete "bojovat").
"Druhý konec křivky" získáte tak, že od "základu" (Y40 / M45) začnete snižovat (třeba zase po 5 dílcích) M a budete muset "přidávat" Y.
Pozn.: Neměňte pozici měřícího elementu v průběhu měření!

Tento primitivní způsob "kalibrace filtrace/expoziční čas" je úplně nejlépe provádět s kvalitním expozimetrem (Gossen Starlite měří s přesností na 1/10 stopy, nebo komparačním expozimetrem - kdysi jsem si vyrobil naprosto primitivní "měřidlo"), který sice nepozná expoziční hodnoty (konkrétní clona, konkrétní čas), ale naprosto přesně určí, kdy se změní množství světla (omezovaného filtry, resp. jejich kombinacemi) dopadající na čidlo, a co udělat, aby bylo dosaženo původní "hladiny osvětlení".
Upozorňuji, že po měřeních a vykreslení křivky stále nebudete vědět, zda máte kontrast nastaven přesně na 3,5 nebo 3 (jak konvence označují gradační stupně), ale budete-li potřebovat změnit kontrast, poměrně rychle se dopracujete k cíli - nebudete muset dělat další expoziční zkoušky.
Ale aby to nebylo tak jednoduché... ;-) Každý MG papír má dvě vrstvy, z nichž jedna reaguje (hlavně) na změnu filtrace M a druhá (hlavně) na změnu filtrace Y. Bohužel, tyto vrstvy nereagují "lineárně" na zvyšující se/snižující se filtraci a velmi pravděpodobně nejsou stejně citlivé (alespoň já si to z praxe myslím) a tudíž je zde jakási nepřesnost.
Například: zvýšení filtrace M z 10 na 15 (dílků) nezpůsobí v obraze stejné změny jako zvýšení M ze 155 na 160. Zvláště markantní je to u vysokých a nízkých filtračních hodnot.
  • 0

#12 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 22 January 2011 - 15:52:18

Vážený kolega Pentaxista,
až teraz som sa dostal k internetu, ďakujem vám za mimoriadne obsiahly príspevok, v kľude ho preštudujem a myslím, že pomôže viacerým!

Ď.
  • 0

#13 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 1 August 2014 - 19:17:49

Pokud by zajimalo tak vlastnim podobny stroj Mimochodem vyrobcem neni hauck ale gossen
  • 0

#14 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 2 December 2017 - 21:19:15

Ahojte,
Prefotil som návod na moje hodiny / hauck MSA 100, výrobca Gossen.

Bol by niekto ochotný za odmenu v nejakej forme to preložiť z nemčiny prosím? Ja by som to síce prelúskal ale moja znalosť aj s translatorom na tieto odborné termíny dosť nestačí.

Možno pomôže viacerým.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních