Přejít na obsah


Fotka

Co mě zlobí dvě


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3953 odpovědí na toto téma

#3201 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 19 březen 2020 - 14:17:26

Mě zrovna ty Forte vyhovovaly, fotilsem na ně 89. rok a říkalo se něco o licenci Kodak. 

A za to jak zbodnu záběr samozřejmě film nemůže! :smile:

 

OT: Keko, vzpomněl jsem si na větu ruštinářky: " To, co jste mi předvedl, byl pokus o špatnou ruštinu, nebo o špatnou slovenštinu? Oboje špatně, 4- sednout! " 

Mně zas málem vyhodili za čistě ruštino-české "Kuda vy idioti" ....


  • 0

#3202 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 březen 2020 - 08:01:01

Re:  říkalo se něco o licenci Kodak.

no vidíš,  a  když se ty  Forte filmy  u nás  objevily poprvé,  tak se  o nich  psalo,  že jsou to  licenční Ilfordy :-)

taky jsem na  tu 400 fotil  a bylo to  rajské focení oproti  fomapanu 27DIN.

Svemu jsem použil jen párkrát v 70. letech v nouzi nejvyšší,  když  mi došly filmy v báglu a  hledal jsem po venkovských jednotách,  tam  obvykle  byly.   Před pár lety jsem prošňupával  archivní kufřík se starými negativy.   Svemu jsem identifikoval  ihned -   odolala jakýmkoli pokusům  o  lisování,   tvar pevné okapové rýny si  drží dodnes.


  • 0

#3203 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 březen 2020 - 08:19:34

Tak nevím, pánové...
Na SSSR filmy Svema jsem nafotil cestu po pobaltských republikách a :
- podložky jako IPA, ale netrhala se v perforaci, což Foma ano a ORWO ještě více. Předtím mi urvané kousky filmu téměř zlikvidovaly stařičkého Contaxa s Tessarem ☹
- v podstatě při vyvolání “doporučeným postupem” byly obrázky poměrně kontrastní - takový ten “novinářský kontrast”
- zrno hrubší a nikterak krásné, ale do formátu 24x30 přijatelné
- velmi nestandardní výroba - některé emulze významně jiné, než ostatní
- v době, když jsem filmy v Tallinu (?) kupoval, byly k mání jenom svinuté kusy filmu v černém papíře, kazeta extra. V prodejně byla bedna a nohách, rukávy pro ruce. Poslepu bylo třeba přesunout film do kazety . Když mi to nešlo, přistoupila prodavačka s chápavým úsměvem a za necelou minutu BYL TAM!
- nevím proč, ale pamatuji si, že jsme volali v Rodinalu 1+80 ve vrtících vývojnicích
- jeden kinofilm stál asi 20% ceny Fomapanu (ten stál 8,- Kčs, svítek FOMAPAN Pionýr stál 3,- Kčs)
  • 0

#3204 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 20 březen 2020 - 08:52:28

tak to mne po dedovi zostal ten s kazetou:

Přiložený soubor  IMG_4569.jpeg   101,8K   2 Počet stažení

 

Přiložený soubor  IMG_4570.jpeg   88,21K   2 Počet stažení


  • 0

#3205 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 20 březen 2020 - 09:17:55

Tam záleží v jaký to bylo době.Co mám Svemy začátek devadesátých let tak to už nebyla taková tragédie.Byli trochu tvrdší než Foma nebo ORWO vtý době ale né zas o tolik.Barevný ORWA NC 19 nebo Fomy typu N byli taky docela beton.


  • 0

#3206 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 20 březen 2020 - 12:51:42

Vážení kolegové, fotografické filmy SVEMA, určené pro amatérskou fotografii byly předurčeny pro koeficient kontrastu 0,80, ve vývojce GOST No.2, hodnota pH 9,1, jež oproti vývojce D76, hodnota pH 8,6 obsahovala 4x více metolu, žádný hydrochinon a rozdíl v množství uhličitanu sodného byl o 25g vyšší. Výpočet normy GOST byl též odlišný a na každé krabičce filmu byl vyražen údaj o doporučené době vyvolání, vycházející ze senzitometrické kontroly jednotlivých šarží v doporučené vývojce No.2 za podmínek vyvolání v Dewarově nádobě. Vývojka se míchala před použitím vždy čerstvá a používala se jednorázově. Pro materiál Foto -65 byl maximální kontrast 0,80 , pro Foto-130 byl maximální kontrast 1,00 pro Foto-250 byl maximální kontrast 1,00 pro Foto-32 byl maximální kontrast 1,20. Rozlišovací schopnost v č./mm byla rovněž závislá na citlivosti materiálu. Foto-32 150č./mm, Foto-65 110č./mm, Foto-130 105č./mm, Foto-250 70č./mm. Rozdílné normy se projevovaly i ve srovnání obou hodnot při vyvolání filmu. Tehdy populární ORWO NP-15 GOST No.2 0,80, DIN 1,05, ORWO NP-18 GOST No.2 1,30, DIN 1,30, ORWO NP-20 GOST No.2 0,65, DIN 1,00, pro ORWO NP-22 GOST No.2 1,30, DIN 1,9, ORWO NP-27 GOST No.2 1,30, DIN 2,1 pro doporučené hodnoty koeficientu kontrastu. Filmy SVEMA byly v prodejně ILAFOT v Drážďanech mnohem dražší, než domácí ORWO NP-22 ! Vynikající výsledky fotografů Pobaltských republik, jak jsem zjistil od Gunarse Binde z fotoklubu RIGA, který mi prozradil, že kupovali kradené armádní Ortho filmy SVEMA, v ochodní síti logicky nedostupné, předurčené k dokumentaci cílů ve fotokulometech bitevních letounů MIG a SUCHOJ, které měly sníženou citlivost k červené části spektra. Filmy měly citlivost 27 a vyvolávali je ve vývojkách D76. Pro dosažení maximálního kontrastu a ostrosti zvětšovali na upravených zvětšovacích kondenzorových přístrojích s přesnou justáží bodového světelného zdroje z automobilové žárovky 12V s krátkým vláknem v ohnisku kondenzoru. V kombinaci s tvrdou gradací papíru, zpracovávaného v dělené lázni z tvrdě a následně měkce pracující positivní vývojky, působily jejich fotografie jako kouzelně brilantní, o několik stupňů vyšší úrovně, než unavená šeď běžné tuzemské produkce. Viz. INTERFOTO Vsetín, kolekce Pobaltských fotoklubů. Setkání s Gunarsem Binde bylo úžasné a pro mne splněný životní sen. Velmi rád na tyto okamžiky vzpomínám. Skromnost opravdového Mistra, ve srovnání s obecními nadutými "chlebaři" je v tzv. "Zatuchlé Kotlině" jevem dnes zcela výjimečným. Je škoda, že se zde absolutně vytratila jakákoli tvůrčí empatie a byla nahrazena brutálním egoismem ambiciózních diletantů. FUJ !!! S pozdravem "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#3207 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 26 březen 2020 - 20:00:49

...čas pre unikátne dokumentárne zábery.
a nie je čas, a horšie - ani sila a tým pádom nálada.
nafoťte to niekto namiesto mňa, ja si idem ľahnúť.
  • 4

#3208 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 27 březen 2020 - 21:39:53

...čas pre unikátne dokumentárne zábery.
a nie je čas, a horšie - ani sila a tým pádom nálada.
nafoťte to niekto namiesto mňa, ja si idem ľahnúť.

Doporučuju pár dní na své oblíbené lokalitě. Fčíl jsem byl několik nocí v Jižních pralesích. Jen já, spacák a panoram...nikde nikdo....prasata...a ty mrazivé rána....do toho. Jsme svobodní.

Zatím.


  • 1

#3209 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 28 březen 2020 - 09:43:18

Včera jsem v lese ztratila očnici z EOS-1, z jiných EOSů tam sice očnice pasují ale jsou o dost menší, nevyhovují mi a nezakrývají ovládání dioptrické korekce. V současné době prodávaná verze má jiný tvar a podle obrázku se mi nelíbí :(


  • 0

#3210 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 28 březen 2020 - 09:50:29

Včera jsem v lese ztratila očnici z EOS-1, z jiných EOSů tam sice očnice pasují ale jsou o dost menší, nevyhovují mi a nezakrývají ovládání dioptrické korekce. V současné době prodávaná verze má jiný tvar a podle obrázku se mi nelíbí :(

Moda vo fotografickej technike :)
Ocnice mi je uprime luto. :(
Osobne by som siel do lesa a pozorne sa pozeral pod nohy. Je to zdrave a podporuje myslineku nadeje, co umiera posledna.


  • 1

#3211 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 28 březen 2020 - 10:17:03

 

Včera jsem v lese ztratila očnici z EOS-1, z jiných EOSů tam sice očnice pasují ale jsou o dost menší, nevyhovují mi a nezakrývají ovládání dioptrické korekce. V současné době prodávaná verze má jiný tvar a podle obrázku se mi nelíbí :(

Moda vo fotografickej technike :)
Ocnice mi je uprime luto. :(
Osobne by som siel do lesa a pozorne sa pozeral pod nohy. Je to zdrave a podporuje myslineku nadeje, co umiera posledna.

 

Nejde o módu, ta současná je hranatá a příliš se liší od té původní, mám raději když je vše originál. Hledala jsem ji marně přes čtyři hodiny, vzhledem k tomu, že nechodím po cestičkách, ale všude možně i hustým křovím tak přesně stejnou trasu nejsem schopná projít znovu :( Až tam půjdu budu ji zase hledat, ale nejspíše nebude již na povrchu :(


  • 0

#3212 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 28 březen 2020 - 11:20:46

 

 

Včera jsem v lese ztratila očnici z EOS-1, z jiných EOSů tam sice očnice pasují ale jsou o dost menší, nevyhovují mi a nezakrývají ovládání dioptrické korekce. V současné době prodávaná verze má jiný tvar a podle obrázku se mi nelíbí :(

Moda vo fotografickej technike :)
Ocnice mi je uprime luto. :(
Osobne by som siel do lesa a pozorne sa pozeral pod nohy. Je to zdrave a podporuje myslineku nadeje, co umiera posledna.

 

Nejde o módu, ta současná je hranatá a příliš se liší od té původní, mám raději když je vše originál. Hledala jsem ji marně přes čtyři hodiny, vzhledem k tomu, že nechodím po cestičkách, ale všude možně i hustým křovím tak přesně stejnou trasu nejsem schopná projít znovu :( Až tam půjdu budu ji zase hledat, ale nejspíše nebude již na povrchu :(

 

Taky jsem kdysi ztratil :( a pak jsem jí sehnal u Pazdery :) .ted bohužel nemožné :sad:  


  • 0

#3213 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 28 březen 2020 - 18:36:56

Doporučuju pár dní na své oblíbené lokalitě. Fčíl jsem byl několik nocí v Jižních pralesích. Jen já, spacák a panoram...nikde nikdo....prasata...a ty mrazivé rána....do toho. Jsme svobodní.
Zatím.


To by som rád, stačil by mi jeden deň. Závidím a prajem ti veľa krásnych (pano)záberov.

Ilustračne: na fotovýlete som bol naposledy koncom Októbra, odvtedy som rád, ak sa vyspím (a to bolo ešte bezkoröny). Nerád sa sťažujem, ale v tomto vlákne snáď smiem :)
  • 1

#3214 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 28 březen 2020 - 19:35:10

 

...čas pre unikátne dokumentárne zábery.
a nie je čas, a horšie - ani sila a tým pádom nálada.
nafoťte to niekto namiesto mňa, ja si idem ľahnúť.

Doporučuju pár dní na své oblíbené lokalitě. Fčíl jsem byl několik nocí v Jižních pralesích. Jen já, spacák a panoram...nikde nikdo....prasata...a ty mrazivé rána....do toho. Jsme svobodní.

Zatím.

 

Ono se říká že češi jsou prasata :D


  • 2

#3215 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 29 březen 2020 - 17:27:31

Teprve teď jsem si všiml, že nás navždy v únoru opustil pan Karel Ulman, náchodský opravář Flexaretů. Pětka, kterou mi servisoval někdy před patnácti lety, stále šlape jak švýcarské hodinky. Čest jeho památce.

 

Shimpan


  • 0

#3216 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 31 březen 2020 - 22:15:04

Tak už to bohužel začíná ... ekonomické dopady aktuální situace. Doufejme, že je to u Ilfordu jen dočasné opatření a znovu se výroba rozjede. Viz https://petapixel.co...further-notice/
  • 0

#3217 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 1 duben 2020 - 07:34:24

treba si precitat to vyhlasenie poriadne.


  • 1

#3218 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 1 duben 2020 - 10:50:43

Máš pravdu, přečetl jsem si to ještě jednou a jsem klidnější :-/ Opravuji svůj původní post ... škrtněte ekonomické.


  • 0

#3219 gjan

gjan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 22 duben 2020 - 13:45:58

Zlobí mě, že mám novou slintací pásku a že na fotce po zaschnutí během napínání nedrží a tak fotka po uschnutí není perfektně rovná, jak tomu bylo doposud.
  • 0

#3220 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 22 duben 2020 - 14:49:01

jojo,  různé slintačky  mají  různorodou kvalitu. 

poslední,  která se mi osvědčila,  byla  hnědá  od tohoto dodavatele,   kupovaná do foroty  už  před  6 lety  (co prodávají dnes,  netuším):   http://www.obaly.cz/...-x-200-m-hneda/

Ovšem,   i tak  u  větších formátů  (40x50, 50x60 či 40x60cm)  a některých papírů (Foma) poté, co  se při  schnutí  v několika případech  vytrhly zpod pásky (což znamenalo vždy papíry znovu namočit,  vyprat a  na sklo dávat znovu),  jsem se nuceně naučil věnovat  lepení víc než  velkou pozornost a více času,   a  po  oblepení papíru  vzít  složený suchý kapesník,   a přes ten  palcem   centimetr po centimetru  pásku na okraji papíru  pořádně přitisknout,  až  vlhké lepidlo prostoupilo  páskou až na její do té doby suchý vrchní povrch.   Zpod takto festovně přitisknuté pásky už se papíry nevytrhávaly. 

Zkoušel jsem i  kvůli  estetickému dojmu používat i slintačku bílou (prodávanou v obchodech malířských potřeb),   ale  ta  je mnohem slabší a méně pevná,   ta se i u formátu 30x40 na slabých tzv. polokartonech (Neobrom, Brom Extra,  Forte Bromofort) snadno přetrhla,  musel jsem ji lepit 2x na sebe,  čímž se estetický dojem jaksi pokazil,  trefit se  přesně  nebylo snadné, takže opruz.  :-D


  • 0

#3221 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 22 duben 2020 - 16:37:21

Slintačku hnědou, pevnou! Dnes po určitých nezdarech poznám už v obchodě ty méně kvalitní.Dělám přednostně na baryt 30x40 a naprosto bez problému. Nesmíš tu suchou fotku moc rozmáchat/natahnout/, pak ji neudrží sebelepší páska! Máčím zhruba 2 min/ dost intensivně houpu v misce s destilkou/ až se okraje nevlní /téměř nevlní/. Než jí otřu od přebytečné vody a srovnám na skle je holka připravená! Slintačku protáhnu poměrně rychle přes lehce vymáčklou starší houbičku na nádobí /starší není tak ostrá/ a lepím! Na slintačce ani na fotce nesmí být kapky, aby lepidlo nezateklo pod fotku. Vlhké na vlhké! Pásku přitlačím-přejedu prstem tak, aby mezi hranou fotky a sklem zůstala vzduchová mezírka. Po čase zjistíš, že to není žádný kouzlo.Taky ji kupuji do foroty, když kápnu na pevnou. 


  • 0

#3222 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 22 duben 2020 - 16:48:43

Dělám to stejně s Fomou,Ilfordem Agfou,Kentmerem /vše co se mi dostalo do ruky/! Délka máčení byla určena právě tím navlněným okrajem. Ty zhruba 2 min patří Fomě Variant 111, na tu dělám nejvíc.


  • 0

#3223 gjan

gjan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 22 duben 2020 - 16:50:48

Používám to krobě barytů také na papíry pro VanDyke a Slaný proces a nikdy jsem problém neměl. Začalo to zlobit až minulý týden, co jsem načal nový kotouček pásky. Bohužel nevím, odkud byl ten původní. Takže pokud víte, kde s jistotou sehnat pevnou pásku, tak uvítám info.


  • 0

#3224 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 23 duben 2020 - 11:04:10

Mám od pana Vavříka z Kamrlíku (Ostrava). Po ověření jsem si také radši koupil do zásoby. Včera p. Vavřík psal, že už zase prodává.


  • 0

#3225 koaloo

koaloo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha/HK/Zlín
Reputace: 14

Publikováno 22 květen 2020 - 15:37:49

Nejdřív mne potěšilo, že jsem po dlouhé době (čti: mnoho měsíců) vylezl s filmofoťákem ven...

Ale už týden nemůžu najít vývojnici... A přitom JOBO 2450 zas tak malé není aby se ztratilo.


  • 0

#3226 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 22 květen 2020 - 16:06:58

Vážený koaloo, nejsou v Jobo 2450 nasázeny muškáty na parapetu? S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 2

#3227 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 31 květen 2020 - 06:45:59

Nejen, že mě to neděší,   přímo mě to  se.e,   umřel mi pH metr.  R.I.P. a to zrovna v době,  kdy ho  moc potřebuji.  


  • 0

#3228 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 31 květen 2020 - 22:19:18

No, ona ta baňka má omezenou životnost, byly jakési uchovávací roztoky co ji prodloužily. 

A ještě víc nakrkne, že PH metr měl před pár týdny lidl za 199,- (s puframa) a zmizel jim i z e-shopu.

Indikátorové papírky (klasika lachema v modrý tubě) má teď každá lékárna, zdravěnky na ně čůrají a věští z toho jídelníček, je to teď v módě. 

A přesné papírky nejsou laciné, achjo......


  • 0

#3229 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 1 červen 2020 - 06:36:30

Tak to sem rád že se mi ho ještě podařilo koupit. Objel sem 3 Lídly když ta akce kde měl být začala a nebyl ani v jednom. Nakonec sem to stihnul objednat na eshopu. Funguje OK, no sem zvědav jakou bude mít ta argentchloridová elektroda životnost.


  • 0

#3230 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 11 červen 2020 - 17:28:12

Štve mě padající úroveň fotografie v médiích

 

 https://www.reflex.c...ry-i-fauny.html

 

Achjo.


  • 0

#3231 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 11 červen 2020 - 17:37:28

To má jednoduché řešení - když si každý člen TK předplatí nějaký kvalitní magazín, budou v médiích peníze na fotografii a kvalita půjde nahoru.


  • 0

#3232 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 11 červen 2020 - 22:15:49

To má jednoduché řešení - když si každý člen TK předplatí nějaký kvalitní magazín, budou v médiích peníze na fotografii a kvalita půjde nahoru.

Obávám se, že ne. Že fotožurnalismus zašel na úbytě, Magnum a další humanisti nemají mediální odbyt. Nahradilo je "Foto od čtenáře, posíláme klíčenku" a "Ilustrační foto fotobanka XY"

Asi je to vývoj. 

Napadají mě úvahy jak od doktora Vlacha (Saturnin)

 

Ta fotka 6/8 "Cedule a divnej pes zezadu" je fakt mizerná. 


  • 0

#3233 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 12 červen 2020 - 16:29:51

Problem je co su ludia ochotny konzumovat. A to je vsetko ;) hlavne zadarmo a rychlo


  • 0

#3234 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 14 červen 2020 - 14:35:00

Vážený kolego, Stříbrokazi, fotografie v médiích zastává v současné době roli toaletního papíru. Doba, kdy si tištěné magazíny zakládaly na práci obrazových redaktorů a mohly si pečlivě vybírat z množství kvalitních snímků, jejichž autoři považovali zveřejnění svých fotografií za naplnění vlastních tvůrčích ideálů a dostalo se jim i jistého společenského ohlasu, jsou jen vzpomínkou za zašlou slávu fotografie. Obdobný přístup se projevoval v oblasti neprofesionální fotografie, zastoupené výstavní činností fotografických klubů. Lidé se dnes fotografie obávají, považují ji za záludný vpád do vlastního soukromí. Desítky sledovacích a šmíráckých systémů v ulicích jim nevadí, ale fotograf na ulici, to je nečistý úmysl na první pohled. Šedý mor funguje spolehlivě, jen pouhé nasměrování objektivu na nějaký objekt vzbuzuje okamžitě podezření a vyvolává agresi i u osob, náhodně fotografa míjejících. Lepivý dědek, sotva dech popadající je štván vidinou, že odhalil špióna v podvratné akci, jako za doby mládí, kdy tahal prapory a uctíval totemy. Obzvláště v malých městech je fotografie na veřejnosti pouze zdrojem svárů a znechucující aktivitou. Mediálně systematicky štvaná a nic než nejsprostší bulvár konzumující kohorta, prostá elementárního estetického citu je v pocitu porušování osobních práv a svobod schopná i veřejného lynče fotografující osoby. Je to hnus a naprosto demotivující zkušenost i pro člověka, zvyklého na záludnosti nahodilé společenské komunikace. Nebude patrně dlouho trvat, než budou na tyto veřejné aktivity navléknuty paragrafové náhubky. Plíživé omezování a striktní kontrola nad veškerými veřejnými aktivitami občanské společnosti tomu nasvědčuje ! S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 2

#3235 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 14 červen 2020 - 22:22:31

Hlavně mi připadá jako by to bylo focený lepším Polaroidem či co. A já myslel že tyhlety média disponují kvalitní digi technikou, děs běs 'fotky'. Jináč souhlas, zmíněná 'osobní svoboda' a 'práva jednotlivce' jak si to dneska někteří lidé vykládají je cesta do pekel.


  • 0

#3236 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 červen 2020 - 20:09:48

že jsou lidi nervozní z fotoaparátu je jasné, ale může mi někdo v pěti větách říct, jak je to s klasickým reportážním fotografováním, kdy dílem s tím člověkem pohovoříš, dílem ho zmáčkneš a on si nevšimne a pak by se uviděl na výstavě na stěně v kavárně?

jestli se to vůbec může? či nemůže? nebo musíš mít jeho souhlas?

pochopitelně předpokládám použití jen snímku, které vyobrazeným nijak "neublíží" apod, klasická etika, která by na ulici a pro zveřejnění měla platit stále stejně a dále že snímky nebudou komerčně využity 


  • 0

#3237 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 15 červen 2020 - 20:44:17

Vážený kolego, RHx, "zakladatel" moderní fotožurnalistiky Henri Cartier-Bresson / 22.8.1908 - 3.8.2004 / se svým "The Decisive Moment" principem tvorby by se patrně ocitl vstříc trestnímu tribunálu, hájícímu svrchované právo na vlastní xicht v rámci svrchované legislativy zemí společenství EU. O něco lépe by na tom byl argumentací tzv. "nerozhodujícího okamžiku" všemi v současnosti velebený GURU, chcíplým režimem protěžovaný a na reportážní cesty po těžce zkoušené kapitalistické cizině pro tehdejší propagandu Prof. Vladimír Birgus. Ten založil svůj osobitý systém zachycení svého okolí na nahodilém stisku spouště fotoaparátu, který měl zavěšen na hrudi, a vydával to bez pocitu jakékoli zpětné vazby za umělecký přístup. Nasral tím množství vlastní hlavou fotografujících autorů, kteří nahodilost zákonitě odsoudili, a také argumentovali diletantismem zmíněného fotografa. Z jakého popudu to udělal, "autor"dosud nikomu nesdělil. Zůstává tedy otázkou, zda-li postupoval nadčasově a tak předešel současnou dobu autorsky nedefinizované fotografie, zachycující zcela popisně objektivní realitu. Prof. Vladimír Birgus se stal v počátku 70. let vizionářem pro fotografování z dronů a jiných automatů, jen s tím rozdílem, že měl tu krabici pověšenou na krku a tiskl knoflík na ní. Myšlení absentovalo totálně, mohl fotoaparát dát na ohradu na kůl, a výsledek by byl zcela totožný. Prof. Vladimíra Birguse naopak obdivuji za jeho tvůrčí přínos ve fotografování uměleckého skla, Byl v oboru mistr, ale s tzv. "Nerozhodujícím okamžikem" si našlápl do shitu. A dokonale! S pozdravem všem odmítačům tzv: "Neropzhodujícího okamžiku exposice" "Starý Jezevec" Erik  


  • 0

#3238 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 15 červen 2020 - 21:05:17

Legislativní stav věcí je takový, že na veřejném prostranství může fotograf vyfotit téměř cokoliv a souhlas zobrazených osob nepotřebuje. Jisté mantinely jsou dány zákazem zobrazením osobních údajů a situací, kdy by zobrazení zasáhnulo do vážnosti fotografovaných osob. Fotografie je autorské dílo fotografa, takže ten s ním může nakládat volně včetně komerčního použití. V případě tvorby s modelkou či známými osobnostmi se pochopitelně dostává ke slovu smlouva o spolupráci, ale to už není pouliční fotka.

 

Myslím, že nejlepší ukázkou, co je legální provozovat na ulici, je toto profláknuté video s Bruce Gildenem:


  • 0

#3239 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 15 červen 2020 - 21:08:57

Kdysi mě jeden kamarád označil za šmíráka že fotografuju lidi na ulici.Na otázku zda mu nevadí všechny šmírácký kamery který se začínají zavádět i do dopravních prostředků mě neodpověděl.Odpůrci sledování tvrdí že pokud USA nepřestane sledovat lidi tak skončí na smetišti dějin jako každá velmoc.Jak už se někoho zeptám nejedná se o momentku pouze nahraný děj.


  • 0

#3240 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 červen 2020 - 07:34:48

vidím to pozitivně

děkuji erikovi za cennou inspiraci, neboť kamera na krku, vodováha do sáněk a pneuspoušť v kapse dávají spolu netušené možnosti!

a legislativně bych to takhle bral, takže do další brusle (ské) úpravy práv lidí na ulici můžeme pracovat vlastně volně

-

jinak já z fotoaparátů kolem nervozní nejsem, vždyť tě může vyfotit kdo chce kdy chce čím chce, třeba propiskou a ty kamery městských úředníků na domech a to ani nemluvím o filmu nepřítel státu a to je už dvacet let

tak jsem klidný, stejně mě snímaj 


  • 0

#3241 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 16 červen 2020 - 07:39:19

Potěžkal jsem si u Vavříka kompletní Mamiyu RB67 s objektivem 90/3.8. Štvě mě, že je to tak těžké. Kdo by uvažoval a měl silné ruce, za 19 je na prodej.


  • 0

#3242 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 16 červen 2020 - 09:34:58

Potěžkal jsem si u Vavříka kompletní Mamiyu RB67 s objektivem 90/3.8. Štvě mě, že je to tak těžké. Kdo by uvažoval a měl silné ruce, za 19 je na prodej.

 

U Škody je tatáž sestava s jednou kazetou navíc za 14.500, což mi přijde jako hodně dobrá cena (na Škodu).


  • 0

#3243 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 16 červen 2020 - 09:48:21

Neumím posoudit cenu takového stroje. V první chvíli se Ládík přeřekl a řekl "...devatenáctset." Tak to jsem chtěl nabrat fofry k bankomatu a překonat rychlostní rekord v běhu. Pak to uvedl na pravou míru a už nic.


  • 0

#3244 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 17 červen 2020 - 08:09:05

Dneska chci volat Fomu 400 co čekala na vyvolání z Bessy s Heliarem - první zkušební film. A co si myslíte?! Excel teplej 23oC. Jsa v časovém presu, chladicí mikrovlnky nemaje :shock:,  čas jsem z 7:00 min. pokrátil na 5:20 podle datasheetu k Xtolu a Ilford Delta 400 (20-7min, 21-6:15, 24-5min). Film je asi kontrastnější než je zdrávo. No nic, místo měkkých zasněných aktů jsem vlastně chtěl pérové portréty!

 

A co mě nejvíc seje, že nemám tolik času, kolik bych potřeboval abych si mohl pořádně pohrát se všema fotodrekama co mám. Tak vstávám ráno v 5:00 abych aspoň něco stihnul do 6:15 - vyvolávání, 3D modelování foto kravinek apod. Už abych byl rentiérem!!!


  • 0

#3245 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 17 červen 2020 - 09:43:01

ad tištěná média a kvalita fotek v nich...

obecně se dá nadávat na vše, ale pojďme hledat něco pozitivního...

podle mě je docela zajímavá fotožurnalistická práce z Respektu

a pak módní plátek VOGUE CS (Czechoslovakia), kde je v součtu těch 2 let, co u nás vychází, paradoxně více fotek na film než na digi a kvalita je poměrně dobrá

(celkově je to ve fashion fotografii posledních pár let zajímavý trend)

 

jen trochu pochybuji, že si staří jezevci kupují moderní módní magazíny :)


  • 2

#3246 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 17 červen 2020 - 15:38:21

Vážený kolego, hypnogene, občas mrknu nenápadně přes půvabné rámě Miss Jezevcové a nějakou ladnou křivku fashion trendy na šedé oko i v temné noře zachytím.  Ve starých hadrech, na mladých ňadrech ... jinak tma, vlhko, plíseň … pro fotografa, fotografický materiál a fotografickou techniku nic přívětivého. Nablýskané magazíny špatně hoří v kachlové peci nazelenalým plamenem. Greta se pak dusí v Bruseli, celulózové fotopapíry jsou v p.deli ! S optimistickým pohledem od starého bejka zdraví: "Slaná nora" 330 m n.m. Slanej vrch.


  • 0

#3247 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 18 červen 2020 - 14:26:31

 

a legislativně bych to takhle bral, takže do další brusle (ské) úpravy práv lidí na ulici můžeme pracovat vlastně volně

 

Jsou tam jistá omezení.Když například vyfotím člověka který močí tak je to bráno tak že ho ponižuji.


  • 0

#3248 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 18 červen 2020 - 14:41:54

drtiva vecsina z nas foti ponizujici sracky

.

nejaka legislativa to nemuze zastavit


  • 4

#3249 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 18 červen 2020 - 14:59:46

:-D  

snad se nedotkneš umělců s citlivou duší :-)


  • 0

#3250 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 18 červen 2020 - 15:55:40

 

 

a legislativně bych to takhle bral, takže do další brusle (ské) úpravy práv lidí na ulici můžeme pracovat vlastně volně

 

Jsou tam jistá omezení.Když například vyfotím člověka který močí tak je to bráno tak že ho ponižuji.

 

To ako ked mi poslali foto, ze idem autom 130 cez obec ... Mam to brat, ze to bolo pre mna ponizujuce?


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních