Přejít na obsah


Fotka

Co mě zlobí dvě


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3953 odpovědí na toto téma

#3401 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 23 říjen 2020 - 10:15:37

Vážený kolego, Stříbrokazi. Obecní Svaz chovatelů ptactva a domácího zvířectva propůjčuje za účelem poskytování poštovních a zásilkových služeb zdatného jedince Pterodactyl Mod.1815. Pozemní přepravu spolehlivě jistí Ms. Henrietta na kořistním M/30....

S pozdravem "Starý Jezevec" Erik

p.s. Případné stížnosti doporučuji řešit ve spolupráci s orgánem....

 

Přiložený soubor  078b69f50a89cb376eb7af222864c206.jpg   88,48K   4 Počet stažení

Přiložený soubor  WAG25808b_Kopyto_a_Mnouk1.jpg   53,68K   3 Počet stažení


  • 0

#3402 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 29 říjen 2020 - 12:13:19

Včera jsem prováděl čištění závěrky Compur rapid u své "nové" kamery Zeiss Super Ikonta 533/16. Po rozebrání se ale ukázalo, že už se v tom někdo vrtal a ve cloně chybějí dvě lamely  :evil: A já z ní měl takovou radost, i expozimetr funguje a teď bych ji nejradši kopnul pod ponk, ach jo...


  • 0

#3403 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 29 říjen 2020 - 12:52:08

Koupě z Aukra?


  • 0

#3404 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 29 říjen 2020 - 13:06:39

Vážený kolego, PetrL, mánie diletantských rozebíračů je neukojitelná. Nejhorší však je doložená skutečnost, že se tyto zprasené přístroje ocitají následně na pultech fotobazarů, či v inzerci šíbrů, přiživujících se jejich přeprodejem. Pamatuji, jak byl po nekonečném boji vypakován pražský jedinec, chodící s notýskem celé dopoledne po fotobazaru s poznámkami o svých "pokladech", jimiž pravidelně doplňoval uprázdněná místa ve vitrínách. Jeho "Létající Flexarety", které v během předvádění kupci přímo před zákazníkem létaly vzduchem s rachotem do kýble s notně kořeněným komentářem. Odnesl si šrot ve třech velkých plastových přepravkách na brambory a ještě měl tu drzost požadovat kompenzaci za krytku objektivu. Měl opravdu smůlu, jeho "fotograficky zcela impotentní krasavci", které k vlastní radosti považoval již za prodané a mnul si prsty nad denním výdělkem se váleli po kýblech. Bylo to neprofesionální a svrchovaně trapné, koupěchtiví "zahraničnící" nechápavě zírali na realitu, jež byla pro ně Ost-exotická. Nefunkčních "srágor", dovezených překupníky z fotovetešnictví západních metropolí bylo rovněž dost. Majitelka Hasselbladu 500EL-M si během procesu vracení bazarového zboží nechtěla připustit, že kriticky nafouklé Ni-Cd akumulátory, vyplňující battery pack jsou příčinou, že přístroj nefunguje. Ani to netušila, že kus, koupený za pár USD na jakémsi blešáku funguje pouze na baterie. Celoroční pobyt za pultem specializovaného obchodu, to byla škola k nezaplacení!

S pozdravem "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#3405 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 29 říjen 2020 - 13:42:54

Jo jo, je z Aukra. Už jsem nějakou dobu po takovémto fotoaparátu pokukoval, hlavně tedy na německém ebayi, ale ty ceny. Když v tom se z ničeho nic objevil na Aukru. Byl za v podstatě poloviční cenu, než na ebayi, tak jsem po něm skočil. Celej jsem ho vypucoval, odlepil jsem kožené polepy, abych odstranil boule pod nimi, rozebral jsem vršek, abych vyčistil okénka dálkoměru. Asi neměl lehkej život, ale myslím, že vypadá docela k světu. Závěrku jsem si nechal na konec... 


  • 0

#3406 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 29 říjen 2020 - 14:09:49

Tak to jsem myslím pokukoval po tom stejném. Ono těch mecháčů bylo víc, ale nakonec jsem se rozhodl nekoupit nic.


  • 0

#3407 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 18 listopad 2020 - 11:41:56

Člověk by chtěl být gigantem - a je hovno, kamaráde.

 

Tak přesně tohle vystihuje včerejší fotoseanci. Ale můžu si za to sám.

 

Dopoledne nafotíme, po obědě vyvoláme, odpoledne usušíme, v podvečer děláme fotky. Žádný problém.

 

Fotil jsem do 15h, nafotil jsem celej film (úspěch, nebudou ztráty).

 

:arrow:  "Kdy se nejdýl musíme vrátit, abyste všechno stihli?"

 

:idea:  "Nejdýl v 16h musíme začít vyvolávat, od 16:30 se film suší, od +- 18h můžeme začít dělat fotky. Do 20h máme hotovo a umělecká díla budou připravena ke kolorování!"

 

16:00 - start vyvolání (úspěch!)

16:30 - vyvoláno (úspěch!)

16:35 - sušíme (úspěch!)

16:40 - příprava na zvětšování, potřebujeme Normální Bromy, kde jsou? Máme jenom RCčka... (nejistota)

16:55 - nalezeno, máme Normální Bromy 10x14, neotevřené (úspěch!)

17:00 - jsou papíry OK?

17:15 - bílá je bílá! (úspěch!)

17:30 - černá je černá (úspěch!)

17:45 - stříháme negativ, máme nůžky (úspěch!)

18:00 - první proužkovka á 5 vteřin (úspěch!)

18:15 - šedivky (úspěch?)

18:42 - K*rva, aukce (konec před 10 minutama, cena směšná...)

19:00 - šedivky (?)

20:00 - šedivky (!)

21:00 - šedivky (!!!)

22:00 - 6 zoufalejch šedivek smutně leží na stole. :shock: :neutral: :cry: (proč jsem nevzal hned v 18:15 tvrdý papíry, třeba by to nebylo k blití ale jenom k pláči)

 

No, takže prošlej Trix + rok starej Adox Rodinal (zbytek v lahvičce) + 1:50 + 3xpřeklopení každou minutu + normální gradace se ukázalo jako ukázková kombinace pro totální fiasko. Tak takhle se 9. leté dceři zhnusuje dělání fotek jako za starých časů. Vydržela 2 hodiny tiše sedět v komoře na židli a dívat se jak to nikam nevede. Pak už potřebovala fakt čůrat. Jsem zvědavej, jestli tohle vůbec ještě někdy zachráním. :???:

 

Kdo 17.11. vydražil Opemus 6 - Dobré světlo a ať slouží! Byl s velkou slevou, protože jsem sklerotik.

 

Tak jsem si poplakal, příště nebudu kvaltovat a jdu zjistit, jestli to je ve filmu, vodičce, kinetice, nebo ve mě.

 

Nic prosím neříkejte, vím kde to je.


  • 0

#3408 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 18 listopad 2020 - 13:21:18

Murphy říká: "Zkušenosti rostou úměrně zničenému vybavení"


  • 1

#3409 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 18 listopad 2020 - 14:40:52

Orfanič: 1+50 a 3 překlopení za minutu není nic, co by apriori způsobilo problém s kontrastem, spíše - jak dlouho jsi volal ? při expozici na 400ASA by to mělo být 13 min - pokud jsi dodržel, chyba může být v načatém Rodinalu, který (jak už tady mnohokrát zaznělo) někdy z nenadání zdechne.. ale obvykle je úplně KO, takže šedivka je ještě půl bídy


  • 0

#3410 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 20 listopad 2020 - 23:41:38

Dneškem se pro mě asi zcela uzavřela jedna kapitola analogového příběhu s názvem Rollei.

Jestli jsem měl v minulosti výtky vůči nějakým vadám a nekvalitě Fomy, tak toto je ještě jiný level. 

A když se daří, tak už opravdu ve velkém - z celého svitku jsem i já 5 políček exponoval špatně (to se mi fakt nestává, používám před každým snímkem expozimetr - musím zjistit, jestli mi neodchází baterka v Bronice SQ-A).

 

Takže negative Rollei RPX 25 / 120 a min. tyto vady:

1. Šířka negativu - 58mm (oproti běžným cca 61mm), nejde pořádně dát do rámečku ve skeneru (Epson V600 - vypadává), na jedné straně jsou viditelná čísla na druhé straně chybí popisky výrobce a označení negativu

2. Totální černý déšť (myslel jsem doposud, že Foma má občas fakt problém s kvalitou, toto překonává veškeré sny)

3. Na některých částech negativu dírky v emulzi

 

Já už si tuto značku fakt odpustím (v minulosti vady i na Retro 400S a 80S).

Přiložený soubor (y)


  • 1

#3411 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 21 listopad 2020 - 00:23:59

je fakt, ze na Rollei infrared podobne fragmenty vnimam taky.. ne tolik patrne, ale jsou tam. tohle delava interakce filmu s krycim pasem.
nicmene opoustet ho nebudu, pac je to temer jediny IR film dostupny a za slusne penize
l
  • 0

#3412 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 listopad 2020 - 07:41:43

uffffffffff (zelený bliljík)


  • 1

#3413 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 21 listopad 2020 - 13:47:48

Arogance některých kupěchtivých jedinců. Nabídnou vám sotva polovinu částky kterou chcete, k tomu to chtějí samozřejmě včetně poštovného a když odmítnete jsou ještě uražení.
  • 0

#3414 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 21 listopad 2020 - 15:43:04

zajed si na trh napr. do Maroka :) treba tu “hru” zacnes vnimat jinak :D
  • 0

#3415 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 21 listopad 2020 - 18:28:42

Vidím, že jsem moc slušný.... Příště to zkusím také, akorát to poštovné si nechám připočítat  :cool:


  • 0

#3416 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 21 listopad 2020 - 20:45:03

Hypnogene žiju už nějaký čas v Pl...to je taky trochu takové Maroko :)
Ovšem vždy je u toho handlowania jistá zdvořilost...pokud to někdo hodí takhle na hulváta a ještě se tváří že ti vlastně dělá službu nasere mě to :P
Vlastně je mi to docela jedno...kupce už mám a nabízí dokonce trochu víc než jsem chtěl. Jak se říká všechno zboží má svého kupce ;)
  • 0

#3417 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 22 listopad 2020 - 13:27:48

Jo jo, je z Aukra. Už jsem nějakou dobu po takovémto fotoaparátu pokukoval, hlavně tedy na německém ebayi, ale ty ceny. Když v tom se z ničeho nic objevil na Aukru. Byl za v podstatě poloviční cenu, než na ebayi, tak jsem po něm skočil. Celej jsem ho vypucoval, odlepil jsem kožené polepy, abych odstranil boule pod nimi, rozebral jsem vršek, abych vyčistil okénka dálkoměru. Asi neměl lehkej život, ale myslím, že vypadá docela k světu. Závěrku jsem si nechal na konec...


Nojo, já zase mám asi 10+ let tu svou Flexu IIa. Před pár měsíci jsem si koupil takovej ten velkej blesek, co se k němu přišroubuje zboku tělo na lyžinu. Se všemi foťáky fungoval jak fík, jen s tou flexou ne a ne. Tak jsem se teď konečně dostal k tomu, abys se podíval, proč to odpálí blesk tak na 1 ze 4 pokusů a hle ... moji Flexu musel v minulosti rozebírat nějakej dobytek. Plíšek, co předává odpal do konektoru jsem přiohnul a pro jistotu to vypodložil zvenku, aby se to neohýbalo pryč gravitací a pnutím kabelu. rezignoval jsem na korektní zašroubování kroužku s údaji o času záverky takovým tím tenoučkým hliníkovým kroužkem s jemným závitem, nebo to hovado nemyté jej tam tehdy zjevně jen "nabouchalo kladivem" či co. naštěstí to drží spolehlivě pohromadě segment s přední čočkou objektivu, nicméně teprve budu s filmem zkoušet, jestli to funguje OK i opticky (přeci jen jsem se vrtal v objektivu). Ale bohužel se tím vším hnul historický archív jménem "zaschlé mazání šneku ostření objektivu", takže z konstatně mírně drhnoucího chodu mám takové dva menší hupance. naštěstí ten jeden hupanec je kolem 2-4m zaostření, což je pro mě vlastně ideální pro focení lidí a na nekonečno si přejedu, jak budu chtít.Víc se v tom vrtat fakt nechci, tohle mi stačilo.
 
Takže: až někde na aukru uvidíte flexu s popiskem "plně funkční, dlouhé časy malinko delší, opticky v pořádku", tak vězte, že to může znamenat toto: rozštelovaný objektiv (to jsem dotahoval už před těmi 10 lety), hnutý kroužek s hodnotami času závěrky (to jsem srovnával teď), zprasenej vnitřní kroužek v objektivu (řešeno teď), nefunkční dopal blesku (spraveno teď), totálně zaschlé mazání ostření, zaprášený objektiv uvnitř těla i uvnitř sebe sama a drobounké škárbanečky od číštění  zvenku i zevnitř.
 
Noco, dal jsem za ní tehdy 499Kč. Ale dnes už bych se flexu na aukru bál koupit. Myslím, že podíl lživých prasat mezi prodejci se tam od té doby zvýšil.

img_20201118_115618_f8kjza.jpg


  • 0

#3418 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 22 listopad 2020 - 22:17:29

2danz: tak to je docela smutná zpráva tohleto a docela čumim. Rollei je moje docela oblíbená značka a nikdy sem s ní neměl jedinej problém, fotky jak víno dycky.


  • 0

#3419 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 listopad 2020 - 00:14:19

Takovejhle bordel mi udělala foma 200 asitak stopadesát let po expiraci (nalezená zapadlá krabička, měla ještě název T200) Ale ta šířka 58mm je divná, pošli jim to jako reklamaci/dotaz, schválně, jak se k tomu postaví. Třeba dostaneš náhradní film.


  • 0

#3420 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 23 listopad 2020 - 11:48:58

vejfuk: mě prozatím negativy Rollei vycházely +/- ok, nějaké vady v minulosti byly, ale nic takového. Vyvolal jsem teď 2 svitky Rollei Retro 400S, které dopadly velmi dobře. Jeden jsem volal v Diafine  (7+5) a druhý v Rodinalu (1+100, cca 70min., semistand). Pouze na jednom negativu zase kolečko na posledním poličku ... (to už je asi u této značky marné).

Takže minimálně Rollei Retro 400S, případně Infrared budu používat na IR fotky.

 

Stříbrokaz: reklamoval jsem a pan Břuska mi obratem odpověděl. Je to velmi seriózní člověk, historicky byla moje komunikace s ním na špičkové úrovni. Okamžitě uznal a nabídl svitek zdarma.

Já jsem to reklamoval primárně proto, abych zjistil, jestli je to častější jev. Pan Břuska mi oznámil, že moje reklamace byla jediná (kupoval jsem ten negativ v březnu 2020, takže to asi není tím, že bych byl první v řadě). Těžko říct, co to znamená. 

S ohledem na stávající stav ještě prověřím, jestli mu jeho dodavatel tuto reklamaci také uzná, pokud ne, tak se na to vykašlu.


  • 0

#3421 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 23 listopad 2020 - 12:19:27

Rollei Infrared, fragmenty patrný ve vobloze (ale ne tak výrazně jako tvůj případ) 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#3422 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 23 listopad 2020 - 12:37:33

Chci testnout a mám koupené kina Rollei Retro 400S. Když to tady čtu jak je na tom svitek, musím se zeptat na vaše  zkušenosti s kinem a na jeho kvalitu.


  • 0

#3423 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 23 listopad 2020 - 12:45:40

jsem přesvědčený, že tyto vady nějak souvisí s krycím pásem svitku, a tudíž se na kinofilmu neprojeví

s Rollei Infrared v kinu jsem problém nikdy neměl, ale už jsem na kino dlouho nefotil


  • 0

#3424 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 23 listopad 2020 - 13:03:19

Fotím pouze střední formát, takže s kinofilmem neporadím.


  • 0

#3425 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 23 listopad 2020 - 14:40:32

Dneškem se pro mě asi zcela uzavřela jedna kapitola analogového příběhu s názvem Rollei.

Jestli jsem měl v minulosti výtky vůči nějakým vadám a nekvalitě Fomy, tak toto je ještě jiný level. 

A když se daří, tak už opravdu ve velkém - z celého svitku jsem i já 5 políček exponoval špatně (to se mi fakt nestává, používám před každým snímkem expozimetr - musím zjistit, jestli mi neodchází baterka v Bronice SQ-A).

 

Takže negative Rollei RPX 25 / 120 a min. tyto vady:

1. Šířka negativu - 58mm (oproti běžným cca 61mm), nejde pořádně dát do rámečku ve skeneru (Epson V600 - vypadává), na jedné straně jsou viditelná čísla na druhé straně chybí popisky výrobce a označení negativu

2. Totální černý déšť (myslel jsem doposud, že Foma má občas fakt problém s kvalitou, toto překonává veškeré sny)

3. Na některých částech negativu dírky v emulzi

 

Já už si tuto značku fakt odpustím (v minulosti vady i na Retro 400S a 80S).

 

Koukám, že s tou šířkou nejsem sám... Onehdy jsem nafocený svitek rval asi čtvrt hodiny do cívky vývojnice, film se pořád zasekával (vždy jak vypadl z drážek). Nakonec jsem ho tam nějak nacpal, výsledkem byla čtyři zkažená políčka, jak film vypadl z drážek a nalepil se na sebe.

 

Je to škoda, jsou to docela fajn filmy, zejména retro 80s je za tu cenu bezkonkurenčně jemnozrnný, citlivost směrem do červené je velké plus. Bohužel zrovna u něj jsou vady související s interakcí s krycím pásem šancí 50:50, možná horší...


  • 0

#3426 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 28 listopad 2020 - 12:50:24

Už jsem se těšil, že někde vykoukl (na aukru) mikroposuv na Magnifaxe a jak tak koukám, zdá se mi, že v krabičce je původní knoflík, ne mikroposuv. Tři lidi na to přihazují, tak to pak bude zlosti, až jim přijde nepotřebnej knoflík... Prodávající na můj dotaz nereagoval. Nepřihodil jste si někdo?


  • 0

#3427 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 28 listopad 2020 - 15:21:32

Koukal jsem na to, ale mikroposuv jsem nikdy neviděl. Pomocí strýčka Google jsem našel obrázky a opravdu se zdá, že tomu knoflíku chybí ještě jedno patro. Tak jsem zvědav, jaké pak bude hodnocení od nakupujícího.


  • 0

#3428 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 28 listopad 2020 - 15:55:42

hmm, to je fakt puvodni knoflik..
podvodnik nebo trochu idiot
  • 0

#3429 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 28 listopad 2020 - 23:58:27

odpověď:  Tohle je mikroposuv,  protože  posuv  je to, co ten aparát na té  hlavní tyči posouvá nahoru a dolů.  :-D :-D :-D


  • 1

#3430 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 listopad 2020 - 23:58:49

Neví, co prodává, v krabce od mikroposuvu našel cosi a opsal štítek.


  • 0

#3431 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 13 prosinec 2020 - 14:25:35

Pojal jsem myšlenku zakoupiti barevných filtrů pro můj Rolleiflex Old Standart, pro který jest třeba nasazovacích filtrů o průměru 28,5 malých metrů. I našel jsem takové až v daleké Francii a za mrzký peníz je zakoupil. V pátek zásilka doraziti ráčila. Jaké ale bylo mé překvapení, že ony filtry jsou vybaveny bajonetem, zřejmě Baj. I, přestože na obrubě jsou označeny průměrem 28,5. Vnitřní průměr obroučky jest 30,0 mm  :evil:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#3432 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 26 prosinec 2020 - 20:15:45

Dneškem se pro mě asi zcela uzavřela jedna kapitola analogového příběhu s názvem Rollei.

Jestli jsem měl v minulosti výtky vůči nějakým vadám a nekvalitě Fomy, tak toto je ještě jiný level. 

A když se daří, tak už opravdu ve velkém - z celého svitku jsem i já 5 políček exponoval špatně (to se mi fakt nestává, používám před každým snímkem expozimetr - musím zjistit, jestli mi neodchází baterka v Bronice SQ-A).

 

Takže negative Rollei RPX 25 / 120 a min. tyto vady:

1. Šířka negativu - 58mm (oproti běžným cca 61mm), nejde pořádně dát do rámečku ve skeneru (Epson V600 - vypadává), na jedné straně jsou viditelná čísla na druhé straně chybí popisky výrobce a označení negativu

2. Totální černý déšť (myslel jsem doposud, že Foma má občas fakt problém s kvalitou, toto překonává veškeré sny)

3. Na některých částech negativu dírky v emulzi

 

Já už si tuto značku fakt odpustím (v minulosti vady i na Retro 400S a 80S).

 

 

Tak bohužel musím potvrdit bordel/černý tečky na Rollei Retro 80s svitky a to na obou co sem nafotil, plus něco co možná vypadá jako obtisknutý krycí papír či co. Jeden svitek v Rodinalu 1+100 stand, druhý v Atomalu od Adoxu. Což je fakt škoda, protože ty filmy se mi líbí a v kombinaci s Rodinalem je to pecka. Mám to sem vůbec dávat? Asi to nemá cenu.


  • 0

#3433 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 26 prosinec 2020 - 22:29:54

Tak bohužel musím potvrdit bordel/černý tečky na Rollei Retro 80s svitky a to na obou co sem nafotil, plus něco co možná vypadá jako obtisknutý krycí papír či co. Jeden svitek v Rodinalu 1+100 stand, druhý v Atomalu od Adoxu. Což je fakt škoda, protože ty filmy se mi líbí a v kombinaci s Rodinalem je to pecka. Mám to sem vůbec dávat? Asi to nemá cenu.

 

 

Tak nechci psát, že mi dělá radost, že to zpozoroval i někdo jiný (fakt to nikomu nepřeju), ale aspoň nemám pocit, že jsem blázen. Začnu radikálně snižovat počet negativů, které používám. Pokud se dopracuji k velmi dobrým výsledkům s F100 a F400 (expozice, kontrast, vývojka, vyvolání), tak to budou moje hlavní negativy. Tri-X mám v mrazničce docela velké zásoby, ale s tím, jak roste jeho cena, tak jej budu používat uvážlivěji.


  • 0

#3434 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 1 leden 2021 - 20:30:44

 

Jo jo, je z Aukra. Už jsem nějakou dobu po takovémto fotoaparátu pokukoval, hlavně tedy na německém ebayi, ale ty ceny. Když v tom se z ničeho nic objevil na Aukru. Byl za v podstatě poloviční cenu, než na ebayi, tak jsem po něm skočil. Celej jsem ho vypucoval, odlepil jsem kožené polepy, abych odstranil boule pod nimi, rozebral jsem vršek, abych vyčistil okénka dálkoměru. Asi neměl lehkej život, ale myslím, že vypadá docela k světu. Závěrku jsem si nechal na konec...


Nojo, já zase mám asi 10+ let tu svou Flexu IIa. Před pár měsíci jsem si koupil takovej ten velkej blesek, co se k němu přišroubuje zboku tělo na lyžinu. Se všemi foťáky fungoval jak fík, jen s tou flexou ne a ne. Tak jsem se teď konečně dostal k tomu, abys se podíval, proč to odpálí blesk tak na 1 ze 4 pokusů a hle ... moji Flexu musel v minulosti rozebírat nějakej dobytek. Plíšek, co předává odpal do konektoru jsem přiohnul a pro jistotu to vypodložil zvenku, aby se to neohýbalo pryč gravitací a pnutím kabelu. rezignoval jsem na korektní zašroubování kroužku s údaji o času záverky takovým tím tenoučkým hliníkovým kroužkem s jemným závitem, nebo to hovado nemyté jej tam tehdy zjevně jen "nabouchalo kladivem" či co. naštěstí to drží spolehlivě pohromadě segment s přední čočkou objektivu, nicméně teprve budu s filmem zkoušet, jestli to funguje OK i opticky (přeci jen jsem se vrtal v objektivu). Ale bohužel se tím vším hnul historický archív jménem "zaschlé mazání šneku ostření objektivu", takže z konstatně mírně drhnoucího chodu mám takové dva menší hupance. naštěstí ten jeden hupanec je kolem 2-4m zaostření, což je pro mě vlastně ideální pro focení lidí a na nekonečno si přejedu, jak budu chtít.Víc se v tom vrtat fakt nechci, tohle mi stačilo.
 
Takže: až někde na aukru uvidíte flexu s popiskem "plně funkční, dlouhé časy malinko delší, opticky v pořádku", tak vězte, že to může znamenat toto: rozštelovaný objektiv (to jsem dotahoval už před těmi 10 lety), hnutý kroužek s hodnotami času závěrky (to jsem srovnával teď), zprasenej vnitřní kroužek v objektivu (řešeno teď), nefunkční dopal blesku (spraveno teď), totálně zaschlé mazání ostření, zaprášený objektiv uvnitř těla i uvnitř sebe sama a drobounké škárbanečky od číštění  zvenku i zevnitř.
 
Noco, dal jsem za ní tehdy 499Kč. Ale dnes už bych se flexu na aukru bál koupit. Myslím, že podíl lživých prasat mezi prodejci se tam od té doby zvýšil.

img_20201118_115618_f8kjza.jpg

 

Tak definitivně svojí Flexu IIa posouvám na pozici budoucího obývákového vitrínového exponátu. Dnes jsem s ní chtěl fotit z ruky, čili jsem ji chtěl demontovat z ližiny toho blesku a hle, ona se nějak viklá. Zjišťuji, že dva ze tří šroubků držících závit pro přišroubování stativové podložky jsou urvané. Pojmu podezření, rychle převíjím rozfocený Fomapan 400 pryč (nafocena jen 3 políčka, zbylých 9 pouštím k šípku) a ano ... těmi orvanými závity pro šroubky uchycující destičku je porušena světlotěsnost v oblasti odvíjecí cívky filmu. Konstrukce je tak lajdácká, že tu světlotěsnost vlastně chrání jen tenký plech uvnitř, do něhož jsou tři díry pro šroubky (z nichž dvě jsou nyní stržené a šroubky z nich vypadly, takže koukám skrz dovnitř). Přitom tam nakrásně mohl být plný materiál. Mrzí mě to, ale s tímhle už nechci dál bojovat. Měl jsem Flexarety rád, fotil jsem s různými modely (II, V, VI, IIa posledních 12 let a mám na ně+ krásné vzpomínky a krásné fotky. Ale já potřebuju něco, na co se mohu spolehnout. Už tedy konečně chápu, proč poslední svitky jsou trošku mdlejší než to bývalo před lety a zejména jsou mdlé snímky za světla, nebo v okolí denních letních snímků - prostě tam někudy vnikalo světlo. Malilinko, člověk by řekl skoro zanedbatelně, ale není tomu tak. Což u HP5@1600 to asi pochopí každý, ale i ten Fomapan 400@250 to schytal tak, že to je vidět. Teprve teď jsem si sečetl všechny indicie a prošel zpětně políčka za poslední roky a ano, je tam korelace. No co, přesedlávám na Ikontu 6x9, stejně jsem na ní chtěl teď fotit víc a Flexu na chvíli odložit. Ale je mi to líto. Nejsem naštvanej (maximálně sám na sebe, ale ani k tomu nevidím důvod), jen mě to mrzí. A jinou Flexu už kupovat nechci, současné ceny nejsou tak přívětivé, jak bych si představoval. To raději nějakou tu Minoltu Autocord, to mě posledních pár let láká (prachy za Rolleiflex asi nikdy nedám, ajk jsem tu myslím už ostatně někde psal).


  • 0

#3435 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 18 leden 2021 - 08:25:02

Ukončení výroby Fujifilm PRO 400H (viz https://asset.fujifi...inue_Notice.pdf). Na tenhle film jsem nikdy nefotil, ale i tak člověka zamrzí konec dalšího filmového materiálu.


  • 0

#3436 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 18 leden 2021 - 09:47:33

Na tento film fotím moc rád a mrzí to dvojnásob, protože asi před rokem ukončili Pro 160NS. Tím pádem barevný negativ Fuji ve svitku už není a barvy Kodaku mi – kromě potrétu – tolik nevyhovují. No, život jde dál. Ale nezlobil bych se, kdyby vymysleli náhradu. Třeba Superii 400 kdyby začli dodávat ve svitku.


  • 0

#3437 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 18 leden 2021 - 09:53:33

Já jsem před lety, někdy mezi Neopanem 1600 a Superií 1600 dospěl k přesvědčení, že na Fujifilm se v žádném případě nevázat. Tahle firma má úspěšné instantní foťáky a hodně dobře tlačí své digitály s X-trans snímači. Klasické filmové materiály u ní pomalu chcípají a bude to pokračovat dál a dál. Dobře, dokoupit hromadu zásob levné 35mm Superie 200 na rodinné focení jsem nestihl, ale mám v mrazáku ještě asi 25 špulek Fujicoloru 200. Taky celkem fajn materiál, byť Superia se mi líbila víc. S tím nějakou dobu vydržím (při mé spotřebě je to zásoba na 5-10 let) a dál se uvidí, jestli vůbec ještě něco na trhu bude. Fujifilm je mrtvej a je potřeba se s tím smířit.


  • 2

#3438 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 18 leden 2021 - 11:01:15

Uvidíme. Firma je to ekonomicky zdravější než asi všechny ostatní ve filmovém oboru (zkrachovalé a restrukturované Kodak, Ilford, ad.). Nový Acros taky podle mě není vůbec špatný film, jen trochu drahý (o polovinu dražší nez T-Max, 2x než Delta 100). Ale jak psali jinde starší kolegové, asi si jich pořád můžeme dovolit koupit víc, než v roce 89.

 

Já jim věřím, že je to problém v dodávkách materiálů a docela by mě i zajímaly podrobnosti. Ale právě proto, že je to ekonomicky silná firma a filmu dělají pořád kvanta (i když instantního), tak si říkám, že zas třeba budou i další nové filmy. Jako jedni z mála asi dnes ještě pořád dovedou tu novou barevnou emulzi vymyslet a vyrobit. Tak uvidíme.


  • 1

#3439 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 18 leden 2021 - 12:01:59

400 pro H měla jemnější podání barev za to superlia vedla ve focení svatby než ji nahradil digi.Co bude dál kdo ví?


  • 0

#3440 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 18 leden 2021 - 13:19:03

Zeby Portra 400? Bestseller studentov VSVU Katedru fotografia a nove media?
Vo svitku sa myslim uz ina 400-ka ani nerobi.


  • 0

#3441 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 18 leden 2021 - 15:10:20

Portra 400  i 800 se ve svitku prodávají.Pro H to už bude ze skladu.Pro větší citlivost ve svitku jednině o jiným nevím.  CineStill Xpro 800 Tungsten 120 - befoto.cz     CINESTILL 800T-120 Tungsten - FotoŠkoda   


  • 0

#3442 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 18 leden 2021 - 15:16:18

Lomography


  • 0

#3443 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 18 leden 2021 - 16:51:52

Ano, Lomography 800 je taky ve svitku. Někdo říká, že je to nějaký starší Kodak (ve svitku, kinofilm je jiný a u mě k nerozeznání od Fujicolor Superia 800). Nevim, ale ať je to co je to, za mě pěkný film. Nenafotil jsem jich moc, ale zatím mi to ten Kodak (něco jako Gold nebo Portra, ne Ektar) barevně připomíná.

 

ad Portra: Rozdíly vidím hlavně v podání zelené a modré. Na portrét se mi Portra líbí velmi a nedovedu říct, že by byla horší než Fuji 160 NS nebo Pro 400H. Ale na přírodu nebo třeba na reprodukce umění dost jednoznačně ty Fuji preferuju. Takže jejich konec mě dost mrzí a dokoupil jsem do zásob, dokud to šlo (160NS) a jde (400H).


  • 0

#3444 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 26 leden 2021 - 08:39:09

Zemřel Pavel Jasanský (https://magazin.aktu...f6ac1f6b220ee8/).


  • 0

#3445 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 6 únor 2021 - 11:04:35

Od instalace poslední verze VueScan 6497 mi píše: Nelze vytvořit soubor.

Dvakrát jsem odinstaloval, stáhnul, nainstaloval a pořád zlobí.

Tak se chci zeptat, jestli je to jenom u nás, a nebo v celým baráku?


  • 0

#3446 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 6 únor 2021 - 11:10:39

Od instalace poslední verze VueScan 6497 mi píše: Nelze vytvořit soubor.

Dvakrát jsem odinstaloval, stáhnul, nainstaloval a pořád zlobí.

Tak se chci zeptat, jestli je to jenom u nás, a nebo v celým baráku?

kedy ti to pise? mozno nemas prava na zapis tam kam chces ukladat scan? skus to spustit ako admin


  • 0

#3447 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 6 únor 2021 - 11:57:52

Poté co doskenuje napíše: Chyba při vytváření a název souboru. Pak to chce ukládat a napíše to znovu.

Chci to uložit na plochu a jsem admin. Ale díky za radu, zkusím se zamyslet, jestli to nemůže být problém mimo Vue scan.


  • 0

#3448 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 7 únor 2021 - 14:40:02

Aktuální Vuescan Pro na Linuxu: hlásím no problemo.


  • 0

#3449 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 7 únor 2021 - 14:47:15

Díky, tak to bude jenom u mně.


  • 0

#3450 Dynlik

Dynlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 7 únor 2021 - 19:50:03

...že vyvolávám jednou za uherský rok, pročež mám skříň plnou polomrtvé a málo využité chemie.


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních