Přejít na obsah


Fotka

Co mě zlobí dvě


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3954 odpovědí na toto téma

#3751 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 19 leden 2023 - 21:45:33

A to nefotíš half-frame kde máš 72 snímků jako já. 6 vyvolaných kinofilmů za 3 měsíce - to je opravdu hromada obrázků. A potom ještě ty baryty narovnat, kéž bych nemusel chodit do práce.


  • 0

#3752 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 19 leden 2023 - 23:36:21

Mluvíte mi z duše!

 

Za starejch časů bylo fajn zvětšovat ve dvou, jeden se stará o zvětšovák a druhej o misky. Šlo tak dělat spousta fotek za večer. Ale dokopat se k tomu sám je hrozný. Achjo....


  • 0

#3753 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 20 leden 2023 - 07:29:56

To by u mně beztak neslo, v komoře se taktak otočím sám. Abych se otočil od zvětšováku k pultu s miskami, musím pokleslou v kolenou, abych se vešel pánví.
  • 0

#3754 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 26 leden 2023 - 13:39:56

Zlobí mě, že když jsem se po letech probral a rozhodl se vrátit trochu vážněji k opravdovému focení, že to tady trvá tejden, než se objeví nějaký nový příspěvek. Připadám si tu jak v Ouholičkách na návsi v neděli dopoledne. A ještě ke všemu je poslední příspěvek v téhle kategorii beztak ode mne, tak si tohohle nikdo nevšimne.
  • 3

#3755 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 26 leden 2023 - 14:20:48

Taky bych si rád přečetl víc, ale ono je to logické. Finanční a časová náročnost analogové fotografie v porovnání s tím, co padá z lepšího mobilu, který máme trvale v kapse, nutně způsobuje, že focení na film se věnuje málo lidí a většina z nich má všechny postupy vyřešené a zaběhané. Takže ani nemají důvod něco tu probírat.


  • 0

#3756 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 26 leden 2023 - 14:44:02

To je pravda. Ostatně proto se to cyklicky vrací diskuse o pár dobře prověřených materiálech či postupech, je to takové sebepotvrzování. A ta spousta mladých, kteří se ke klasické fotografii dneska dostanou, si zase často vystačí se skenováním a nějakým minilabovým tiskem, stačí jim ten oldskůl dojem. Což nijak nekritizuju, jen konstatuju. Ostatně mám jednoho takového doma. A jsem rád, že mu třeba k narozeninám můžu koupit další objektiv nebo něco takového.
  • 0

#3757 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 26 leden 2023 - 19:41:21

Tak téma digitál vs. film už je mierne prevarená...
Foťáky sa nové nerobia...
Technické diskusie už prebrali všetko...aj 3x
Pokusy o diskusiu o tvorbe a galérii si pamätám a aj to, ako dopadli...

A ani to sťažovanie sa už nie je také zábavné ako kedysi.
  • 2

#3758 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 26 leden 2023 - 19:58:58

Na tom něco je, pane kolego.
  • 0

#3759 sroub

sroub

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 9

Publikováno 28 leden 2023 - 09:35:33

Musím nesohlasit.
Zaprvé, věci které byly dřív samozřejmostí, v digitálním věku fungují jinak (třeba že digitálisti asi ani nevědí že se ze svaté trojice s ISO prostě hýbat nedá, zbývá jim jen clona a čas) nebo už se na ně dokonce zapomíná úplně (nastavit čas na Kievu 88 před natažením = zničit foťák)

Za druhé, a to už poznávám sám na sobě, člověk s věkem už dost zapomíná, a občas je nutno si osvěžit některé i základní věci, o pokročilých technikách nemluvě...

A to nejlepší nakonec, člověk se může pořád něco nového učit. Nevim sice jak se dělá kyanotypie, uhlotisk nebo jak si namíchat vývojku která funguje i v africkém létě, ale jsem si jistý že až to budu chtít nebo potřebovat vědět, určitě strávím pár hezkých večerů hledáním a učením se :wub:


  • 0

#3760 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 28 leden 2023 - 11:31:58

Ano, to je pravda. Ono u té fotografie, zvlášť mluvíme-li o klasické fotografii v dnešní době, kde ta klasická fotografie představuje určitý dost pevně obezděný ostrov, se to má tak, že téměř veškeré diskuse jsou diskuse technické. Řeší se filmy, chemie, křivky kontrastu, technické detaily fotoaparátů, kdežto ta tvorba ve smyslu uměleckých hledisek nebo dokonce východisek a programů je úplně na vedlejší koleji. Jistěže fotografie vždycky byla technická disciplína a vždycky bylo potřeba nějaké základní penzum technických znalostí a dovedností, jenže když se člověk podívá na fotografie i velkých umělců řekněme šedesátých nebo sedmdesátých let, tak oni se s tou technikou často vůbec nemazali. Viděl jsem mnohokrát autorské zvětšeniny, kde nebylo pořádně zaostřené zrno, kde byla naprosto prasácká či žádná retuš, silná vinětace od mizerného zvětšováku či nevhodného zvétšovacího objektivu, velmi hrubé nadržení některých částí a jiné šílenosti. Jenomže oni tu fotografii, ty foťáky a vývojky a zvětšováky brali prostě jako prostředek a nikoli cíl, což se v tomto dnešní ghettu moc neděje. Lze to pochopit, není to tak nelogické, je ale dobré si to uvědomovat. U digitálistů je to ještě horší, protože tam mají hlavní slovo ajťáci a neřeší se už vůbec nic jiného, než technika. A díky tomu, že digitální fotografie znamenala ještě mnohem větší demokratizaci celého procesu, všeobecně vnímaná měřítka řekněme obrazové kvality se velmi výrazně rozmělnila. Dřív třeba i dobrý amatér u fotek vždycky dodal, že je pouhý amatér, protože věděl, že ti opravdoví mistři, které vidí třeba v obrazových měsíčnících nebo vůbec v publikované práci, jsou technicky i umělecky úplně jinde. Jenomže dneska je kritériem internet a nějaký místní guru v nějaké z milionu facebookových skupin. To nemá být nějaké stěžování, je to logický proces. Jen čím ukazuju, nebo se snažím vysvětlit, proč jsou vážně míněné diskuse o tvorbě v podstatě ztraceny. Stejně bychom se nedostali dál než za nějaké klasické kompoziční poučky, ořezávání aj drobné technické úpravy, které sice jsou k práci nezbytné, ale sami osobě o umělecké m přesvědčení, obsahu a usilování neříkají nic. Znám ze svého oboru, tedy z hudby, konkrétně kytary. Všímám si, že největším nepřítelem kytaristy je kytara, protože velmi často nechápou, že kytara je hudební nástroj, tedy nástroj jako je kladivo nebo palice nebo majzlík nebo šroubovák, kdežto hudba je až to, co tím nástrojem vyrobíme – a to by teprve mělo být cílem. Fotografie je to úplně totéž: největším nepřítelem většiny fotografů je fotoaparát. U kytaristů tomuto postižení říkám kytaristika. U fotografů bych to mohl nazvat fotografistikou.
  • 3

#3761 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 28 leden 2023 - 12:49:03

... digitálisti asi ani nevědí že se ze svaté trojice s ISO prostě hýbat nedá, zbývá jim jen clona a čas...

Obávám se, že drtivá většina dnešních digitálistů (ale i já fotím na digitál) jsou mobilisti, kteří ani netuší, že existuje něco jako ISO, clona či čas. Oni prostě cvakají a cvakají a posílají na internet. Každý žrádlo, než sežerou, musí vyfotit, aby ostatní viděli. Problém není v technice, moderním mobilem se dají udělat výborné fotky, pokud to někdo umí. Problém je v tom, že největší výhoda digitálu - jednoduchost a téměř nulové náklady na jednu fotku - jsou zároveň největší slabinou. Když člověk věděl, že má 36 (24) políček a šmytec, trochu se zamyslel, než zmáčknul spoušť.

Na druhou stranu, pro toho, kdo umí fotit a "má co říct" (ne, nemluvím o sobě) je digitální zrcadlovka (dnes možná už i bezzrcadlovka) dokonalý nástroj s úžasnými možnostmi oproti analogu. Zjednodušený pohled, že fotka je jenom to, co vyleze z vývojky, taky ničemu dobrému neslouží. 

Jak už bylo řečeno, foťák je nástroj, jedno jestli analog nebo digitál. Výsledek záleží na té kulaté věci na krku toho, kdo ten foťák drží v pazourech.


  • 0

#3762 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 leden 2023 - 12:56:19

Ne zlobi doslova sere ze nemozem do komory aj ked mam tyzdne voľného času a nemusim do prace. Hold po operacii treba odpocivat ale hlava plna napadov na fotenie, zvacsovanie a skusanie novych veci :)


  • 0

#3763 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
Reputace: 37

Publikováno 28 leden 2023 - 13:47:59

Zlobí mě, že když jsem se po letech probral a rozhodl se vrátit trochu vážněji k opravdovému focení, že to tady trvá tejden, než se objeví nějaký nový příspěvek. Připadám si tu jak v Ouholičkách na návsi v neděli dopoledne. A ještě ke všemu je poslední příspěvek v téhle kategorii beztak ode mne, tak si tohohle nikdo nevšimne.

Me treba zlobi to, ze tu neni diskutovana vic prave ta tvorba a stredobodem neni galerie - chapu, ze je to nesmirne subjektivni a s objektivní realitou to nema nejspis nic spolecneho, ale muj pocit z toho vseho je, ze se resi jen a pouze technika - a /sobecky/ ta me skoro neoslovuje ani nezajima... (samozrejme, objektivne se neresi JEN technika)

 

Nicmene, myslim si, ze hodne moc toho nici vsudypritomna "virtualnost" - INTERNET. Pisu tady do nejakyho sedomodryho ctverecku nejakym ikonkam 2x2xcm. Emocionalne to uz vic plochy byt nemuze. Postrada to vsechno, co tvori lidskost lidskosti. Kontakt s druhym clovekem, prožívání, společné zážitky... Řeší se, že "dřív to bylo jiný" - jistě, ti lidé spolu trávili čas obvykle dost osobně. Fotky si mohli poslat maximálně dopisem. Vsechno se resilo osobne, kdyz se chtel neco naucit, musel sam nebo osobne za "mistrem"... nebo do skoly.

Chybejici osobni kontakt a daleko vetsi prostor pro emoce - tvorba je (alespon tedy pro me) emocionalni, prinasi naplneni, smysl, radost, nekdy samozrejme ujmu, ztraty a zmar - ale to k tomu neodmyslitelne patri, a to je to, co mi chybi, a bez toho nema pro me zadny smysl "diskuze" nekde na netu. Nezajimaji me technikalie, zajima me Človek, ale mam pred sebou monitor notebooku = smrt duše a trend doby.

 

 

ps: jeste k te galerii - myslim si (subjektivne = svuj nazor nikomu to nevnucuju), že zmarem vsech galerii na netu jsou technicky hnidopissky radoby "konstruktivni" kritiky od lidi, kteri by se meli venovat spis strojarine a posuzovat maximalne tak vysoustruzeny hridele, protoze nic jinyho, nez technickou stranku nejsou schopni videt, nevnimaji srdcem, jsou dusevne mrtvi stejne jako jejich technika.


  • 3

#3764 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 28 leden 2023 - 14:12:23

[quote name="Patrik" post="550055" timestamp="1674910079"][quote name="achernar" post="550023" timestamp="1674736796"]
 
 
ps: jeste k te galerii - myslim si (subjektivne = svuj nazor nikomu to nevnucuju), že zmarem vsech galerii na netu jsou technicky hnidopissky radoby "konstruktivni" kritiky od lidi, kteri by se meli venovat spis strojarine a posuzovat maximalne tak vysoustruzeny hridele, protoze nic jinyho, nez technickou stranku nejsou schopni videt, nevnimaji srdcem, jsou dusevne mrtvi stejne jako jejich technika.[/quote]
Tohle je hodně přísný, ale vlastně souhlasím.
  • 0

#3765 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 28 leden 2023 - 15:39:16

Vážení kolegové, klasická černobílá fotografie, jako ryze individuální tvůrčí proces, do jehož průběhu nezasahuje jakýmkoli způsobem cizí subjekt, má své trvalé a nezastupitelné místo v oblasti výtvarného umění. Uměleckost fotografie může být nahlížena z mnoha pohledů. Jednou z hlediska dokonalosti formy, jindy třeba hodnoty obsahu. Radost z výsledku, který reprezentuje zcela individuální a nepřenositelné vlastní vidění světa, podmíněné individuálními kritérii každého tvůrce v sobě zahrnuje celé spektrum speciálních dovedností a znalostí, utvářejících vlastní rukopis a tematický výběr. Individuálně sestavené tematické portfolio, tvořící s knihařsky poučeně a ručně individuálně zhotovenou vazbou určitý ideál, reprezentující trvale vlastní fotografickou tvorbu. Mnoho z významných autorů pracovalo na těchto uzavřených tematických tvůrčích celcích. V tomto ryze osobním přístupu vidím jediný smysl vlastní tvorby. Zda-li to budou VF přímé kontakty, či kvalitně technicky a kvalitně materiálově zpracované individuální zvětšeniny, není vůbec podstatné. Technické poznámky jsou důležité pro autora, jinak nikoho absolutně nezajímají, stejně, jako značka světlotěsné krabice na film a počet čoček v optické soustavě, jíž byl vytvořen latentní obraz. 150 000 poslušně vrzajících roboticky vycepovaných houslistů ještě není zárukou jediného emoce budícího tónu, který je schopen mne vnitřně oslovit. V Japanu frčí plastové domácí společnice, které, vybaveny umělou inteligencí, dokonale simulují empatii a plaší emoční prázdnotu přetechnizované společnosti. Nahrazují domácí mazlíčky, nemusí se pravidelně venčit, nevyžadují elementární veterinární péči, nevyžadují pravidelnou stravu. Je možné je též nákladně a luxusně šatit, lze s nimi trávit volný čas. Jsou odpojitelné od sítě, skladné a nepodléhají rychlému opotřebení. Podobně, jako digitální fotoaparáty.

Obdivuji své o tři generace mladší spolužačky a spolužáky, kteří studují obor fotografie a neztrácejí věčný plamínek naděje, že se s tímto oborem v budoucnu budou schopni vůbec nějak uživit. Obdivuji jejich software a hardware vybavení,  často se zamýšlím nad tím, zda-li mám ještě nějakou, alespoň smysluplnou šanci. Je to za uplynulých 35 roků zcela odlišný, nekonečný svět, pádící v koridoru neustále se měnících technologií k jakémusi, velmi iluzornímu cíli s dosud plně nespecifikovatelným dosahem. Jako centrálně servisním zásahem měněný shluk šedé mozkové hmoty v blanitém obalu, vkládaný do lebeční dutiny s IT upgradovanými ovladači. Pračlověk by patrně po pouhých 24 hodinách, prožitých ve velkoměstě západního typu, zákonitě nevratně zešílel, Žít vlastní životy pomalu a uvážlivě třídit veškeré návody k opravdovému pocitu materiálního štěstí, považuji s klasickým VF fotoaparátem na vlastním hrbu pohozeným a těmi návraty s ulovenou obrazovou zvěří k domácímu krbu, za jedinou udržitelnou formu existenčního přežití. Obdivuji mistrovský um a pevnou vůli Achernarovu.

S úctou a pozdravem: "Čest Vaší poctivé, řemeslnně a obrazově dokonale odvedené klasické černobílé fotografické práci !" 

Váš "Starý Jezevec" Erik


  • 3

#3766 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 28 leden 2023 - 17:01:42

Eriku, pane kolego, moc děkuju za ta slova. Neumím adekvátně reagovat. Jinak na umění je krom jiných krásná ta věc, že v něm nic nezmizí. Jen přibývá to nové, staré ale vždy v nějaké podobě a v nějaké míře zůstává. Dodnes se nepřestalo tesat do kamene, dokonce ani malovat na skály nebo plácat něco z hlíny a popela, a zrovna tak to bude i s tou naší stříbrnou krásou. Kdykoliv někde vytáhnu šíbr, budu vědět, že někde v prostoru a čase dělá pár dalších bláhovců totéž. A že si ti mí “Pražané” navzájem i beze slov rozumějí.
  • 2

#3767 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 31 leden 2023 - 12:26:49

Momentálně mne trápí několik svitků ilford, které jsem před lety založil do fotoaparátu a poté je neexponované zase vyndal. Pásku s označením typu filmu nemám. A nyní nedokážu identifikovat, který film je Delta 100, delta 3200 a 50. Jediný rozdíl vidím v šířce černého proužku na začátku pásu. Lze šířkou tohoto proužku identifikovat typ filmu? Je jiná možnost jak rozlišit svitky které vypadají úplně stejně?


  • 0

#3768 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 31 leden 2023 - 12:58:01

Na konci každého krycího pásu je značení.Jedině ve tmě přemotat na konec.Zjistit co je to za typ a pak přemotat zpět a nafotit.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  1.jpg   70,76K   0 Počet stažení

  • 1

#3769 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 únor 2023 - 09:22:23

chjo na art dokument vzlety a pády, včera jsem nestihl a už nebude reprízován a na ivysílání z licenčních důvodů není dostupný

nechápu, že se o tak tak chrtěj, když už to jednou dají do televize, že jsem si nezmáčk nahrávání


  • 0

#3770 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 3 únor 2023 - 09:50:59

chjo na art dokument vzlety a pády, včera jsem nestihl a už nebude reprízován a na ivysílání z licenčních důvodů není dostupný

nechápu, že se o tak tak chrtěj, když už to jednou dají do televize, že jsem si nezmáčk nahrávání

Díky za tip. A kvůli takovýmto případům jsem rád, že mám v rámci mobilního tarifu i internetovou TV, kde je možno si zpětně přehrát pořady za uplynulý týden.


  • 0

#3771 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 3 únor 2023 - 09:52:00

Já už nevydržel vzhůru, bylo to pozdě. Nechápu dnešní tlačení k ponocování, slušný člověk je vzhůru ve čtyři a nejpozději v šest pilně pracuje, příkladem nám buď náš zvěčnělý císař František Josef.


  • 1

#3772 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 3 únor 2023 - 10:09:50

Já už nevydržel vzhůru, bylo to pozdě. Nechápu dnešní tlačení k ponocování, slušný člověk je vzhůru ve čtyři a nejpozději v šest pilně pracuje, příkladem nám buď náš zvěčnělý císař František Josef.

Někomu by mohlo vadit, že se třeba večer odehrává společenský hospodský život a tak. Kdysi jako gymnaziální studenti jsme se scházeli před školou v nonstopu Speciál a mělo to něco do sebe.


  • 0

#3773 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 3 únor 2023 - 10:20:10

No však když se brzy vstává, brzy se i hospodaří, to dá rozum. V osm hodin pak od korbele do postele. Zrušení letního času by mohlo k brzkému vstávání pomoci, a posunout noční klid. To už se ovšem dostáváme daleko od fotografie.


  • 0

#3774 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 3 únor 2023 - 13:31:33

No však když se brzy vstává, brzy se i hospodaří, to dá rozum. V osm hodin pak od korbele do postele. Zrušení letního času by mohlo k brzkému vstávání pomoci, a posunout noční klid. To už se ovšem dostáváme daleko od fotografie.

My lepší lidé tohle necháváme sedlákům, podruhům a dalšímu obslužnému personálu. Přičemž pochopitelně ten tvůj rozvrh nominálně dodržujeme, vstávajíce ve 4 odpoledne a pracujíce od 6 večer, ovšem s rozvahou a s citem pro míru.
  • 0

#3775 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 3 únor 2023 - 15:10:29

Díky za tip. A kvůli takovýmto případům jsem rád, že mám v rámci mobilního tarifu i internetovou TV, kde je možno si zpětně přehrát pořady za uplynulý týden.

Prozradil bys jak tedy u tohoto pořadu v iVysílání obejít hlášku "Litujeme, ale video není dostupné"  ? Na rozdíl od jiných Vzletů a pádů mi tyhle moc zpětně přehrát nejdou.


  • 0

#3776 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 únor 2023 - 15:51:16

to se nejedná o ivysílání, ale jinou cestu signálu, ten je placen a ve standardu nabízí veškerou produkci pustit s nějakým zpožděním 

já to nemám, platit za tv vysílání, které je zdarma mi nepřijde nutné a koukám málo 


  • 1

#3777 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 3 únor 2023 - 17:23:48

Jiná cesta signálu - dík za nápovědu. Neb přes Skylink to zpětné přehrávání fachčí. A to i ten 1.díl.


  • 0

#3778 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 4 únor 2023 - 20:09:25

Kolegáčkové, děkuji za upozornění, shlédl jsem na Skylinku a je to opravdu krásný dokument.  :-P


  • 0

#3779 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 4 únor 2023 - 21:42:09

Umřela mi vývojka - Diafine. A projevilo se to na svitku, na kterém mi fakt záleželo. Moje blbost. Prostě jednou za čas je třeba zlikvidovat a udělat novou várku.


  • 0

#3780 pavelp

pavelp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 53

Publikováno 5 únor 2023 - 01:19:18

po kolika filmech ???


  • 0

#3781 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 5 únor 2023 - 09:44:15

Někdy se to bohužel stane i dřív, než člověk čeká. S diafinem žádné zkušenosti nemám, ale některé vývojky umějí zdechnout úplně nečekaně. Už dávno jsem udělal tu zkušenost, že na důležité filmy člověk musí rozdělat novou vývojku. Ale člověk dělá hloupé chyby i po letech praxe.
  • 0

#3782 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 únor 2023 - 15:47:25

Nevyvolavam pravidel niekedy aj mesiac dva pauza. Radsej si skusam vzdy vyvojku aj ustalovac. Ked vytiahnem film odstrihnem 2 kusky zo zaciatku filmu. Zatial najdlhsie mi vydrzi ID11  ale vzdy vyfukujem takym vacsim zapalovacom vzduch vo flasiach. Odkedy pouzivam plyn vyvojka je pekne cista, predtym hned hnedla


  • 0

#3783 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 5 únor 2023 - 21:36:04

po kolika filmech ???

 

No dlouho. Jako fakt dlouho (2 roky?), ale průběžně jsem doplňoval dle doporučení z návodu a z diskusních for - když klesla hladina A, trochu jsem ještě odlil + odlil jsem B na stejnou úroveň a doplnil cca 100ml (do litrové láhve z namíchané ale nepoužívané dávky). Je to originál Diafine a fakt vydrží dlouho. Ale příště tedy budu používat čerstvou dávku podstatně rychleji.

 

Máte tip jak spolehlivě otestovat dvoulázňovou vývojku? Klasicky 3 min. v A a poté 3 min. v B na světle a musí úplně zčernat???


  • 0

#3784 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 únor 2023 - 22:00:06

Tak tak, na svetle , potom do ustalovaca...zmeraj za kolko scerna ked bude cerstva a zapis na flasu..ked to bude uz dlho od povodneho casu namiesaj cerstvu.


  • 1

#3785 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 6 únor 2023 - 13:29:25

U rodinalu mám takovou zkušenost, tak jsem si chtěl ověřit tu dvoulázňovku. Díky!


  • 0

#3786 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 18 únor 2023 - 21:16:56

Co se týče té životnosti, je třeba do dřeva zabouchat, že mi zatím nepošlo nic namíchaného, včetně pracovních roztoků, u kterých bych to očekával nejdříve. Bum, bum. Áčko v BTTB pracuje i po šestnácti filmech, béčko bylo vyměněno. D-23 běhá, E-72 1:4 i 1:3 také. Pošel mi kdysi jen R09, když na něj začali dávat netěsnící víčka. Proto ho teď po otevření naplním do kartuší bez vzduchu. Překvapil i pracovní roztok positivní LQN, ani jsem nevěděl, že tam byl, ale po devíti měsících stále pracuje. :shock: Veškeré vývojky před použitím testuji pomocí ústřižku filmu.

 

Zneklidňuje mne, že Machovy chemikálie jsou ode dneška nedostupné, zrovna, když jsem se po týdenním bádání rozhodl, co si objednám. :shock:


  • 1

#3787 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 250 příspěvků(y)
Reputace: 214

Publikováno 19 únor 2023 - 17:45:11

vadí mi že jsem si rozbil minulý týden svůj milovanej červenej filtr... když jsem se podíval na ceny nových tak mi to vadí dvakrát tolik


  • 0

#3788 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 únor 2023 - 11:52:43

vadí mi že jsem si rozbil minulý týden svůj milovanej červenej filtr... když jsem se podíval na ceny nových tak mi to vadí dvakrát tolik

A až zjistíš, že ten filtr v Čechách vůbec neseženeš (nedávno jsem kupoval oranžový a tmavě červený B+W 39mm z Německa, bo v ČR prostě nejsou. Ani nemluvě o modrým, který už se nedělají...) bude vadit ještě trochu víc...


  • 0

#3789 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 250 příspěvků(y)
Reputace: 214

Publikováno 21 únor 2023 - 21:05:10

 

vadí mi že jsem si rozbil minulý týden svůj milovanej červenej filtr... když jsem se podíval na ceny nových tak mi to vadí dvakrát tolik

A až zjistíš, že ten filtr v Čechách vůbec neseženeš (nedávno jsem kupoval oranžový a tmavě červený B+W 39mm z Německa, bo v ČR prostě nejsou. Ani nemluvě o modrým, který už se nedělají...) bude vadit ještě trochu víc...

 

No právě, že už jsem ty ceny studoval :(


  • 0

#3790 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 23 únor 2023 - 17:37:23

Tak se u nás v práci zastavili zástupci Fomy, pan Krejčí a pan Žoha a přinesli dvě novinky, jednu špatnou a druhou dobrou. Ta špatná převažuje, proto to píšu sem.
Fomatone 133 - skvělý baryt s teplým tónem, krémovým a lehce strukturovaným povrchem nadobro končí, opět kvůli podložce jako legendární Fomatone 542 nebo 532. Zůstává tedy pouze 131 lesk a 132 mat, ty pojedou dál. Je tedy potřeba se dozásobit kdo ten papír má rád dokud to ještě jde a nedojde jim materiál.

Dobrá zpráva je že Foma Ortho 400 svitkový film půjde do prodeje do jednoho až dvou měsíců. Pánové donesli i vzorky jak ten film vypadá v porovnání s klasickou čtyř stovkou to vypadá velice dobře, pěkně kontrastní oproti Fomě 400. Tak aspoň něco.
  • 2

#3791 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 23 únor 2023 - 19:01:01

Tak dejme tomu, že s tím papírem (tak rychle) skončit nechtěli. Ale volba orto 400 je pro mě překvapující. Čekal bych, že když už chtějí vyrobit nový film, že přijdou třeba s Fomapanem 50 nebo 25... Ale Fomaort 400? Dobře, když už tedy orto, tak třeba 100, 50... Ale 400?


  • 0

#3792 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 23 únor 2023 - 22:01:38

Fomatone 133 - skvělý baryt s teplým tónem, krémovým a lehce strukturovaným povrchem nadobro končí, opět kvůli podložce jako legendární Fomatone 542 nebo 532. Zůstává tedy pouze 131 lesk a 132 mat, ty pojedou dál.

Něco tady nesedí: opravdu máji FT MG CL 131 a 132 jinou podložku než 133?
  • 0

#3793 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 23 únor 2023 - 22:05:30

Patrně ano, 133 je mírně strukturovaná, 131 a 132 jsou hladké. U 133 nedržela na podložce emulze.
  • 0

#3794 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 únor 2023 - 07:40:12

Tak dejme tomu, že s tím papírem (tak rychle) skončit nechtěli. Ale volba orto 400 je pro mě překvapující. Čekal bych, že když už chtějí vyrobit nový film, že přijdou třeba s Fomapanem 50 nebo 25... Ale Fomaort 400? Dobře, když už tedy orto, tak třeba 100, 50... Ale 400?

Proč dělat něco, co už na trhu je, byť drahé? Vysoce citlivý orthofilm, to je průnik množin starého a nového, přispívá k dnes tak populární pestrosti. Jednota v rozmanitosti, ať jsme citlivi k jakékoli barvě, všichni jsme foma.


  • 3

#3795 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 24 únor 2023 - 08:10:56

Já bych rád nízko citlivé planfilmy ve formátu 18x24, ve Fomě ale nejlíp vědí které filmy a citlivosti se nejlíp prodávají, proto asi ta citlivost 400. 


  • 0

#3796 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 24 únor 2023 - 10:08:20

To mam. 2.5 asa, orwo FN52. Rezu to na 4x5". Blby je velky odpad.
  • 0

#3797 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 24 únor 2023 - 16:33:55

Já bych rád nízko citlivé planfilmy ve formátu 18x24, ve Fomě ale nejlíp vědí které filmy a citlivosti se nejlíp prodávají, proto asi ta citlivost 400. 

Co vím, tak na planech tahle emulze nejspíš nebude. Tenhle "ortho", ale spíše modrocitlivý až k směrem k UV, je na tenké podložce... Je to dost šikovný nástroj k práci a co vím, nemá v ničem obdoby.


  • 0

#3798 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 24 únor 2023 - 16:47:04

4 stovka ortho bude jenom ve svitku, jiný formát se neplánuje. Nízko-citlivý planfilmy ve formátu 18x24 je jenom moje zbožný přání, třeba takové ISO 6, to by bylo super kdyby Foma vyrobila.


  • 0

#3799 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 24 únor 2023 - 16:55:51

4 stovka ortho bude jenom ve svitku, jiný formát se neplánuje. Nízko-citlivý planfilmy ve formátu 18x24 je jenom moje zbožný přání, třeba takové ISO 6, to by bylo super kdyby Foma vyrobila.

Mohl bych se zeptat, k čemu byste takový materiál potřeboval? To je dost zajímavé zbožné přání.
  • 0

#3800 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 24 únor 2023 - 18:27:06

Do dřeváka 18x24 s objektivem bez závěrky abych mohl kloboučkovat. Já vím že se to dá řešit ND filtrama a podobně, ale na sklopce 10x15 fotím starými prošlými filmy Orwo NP s citlivostí 25 (děkuji Kankrla ještě jednou) které fotím jako ISO 6 kvůli stáří a vyhovovalo mi to. Do toho dřeváka by to bylo ideální a navíc to k tomu pasuje ta nízká citlivost. Když už po staru tak se vším, desky sebou ale tahat nehodlám.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních