Přejít na obsah


Fotka

Obloha bez mraků...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
56 odpovědí na toto téma

#51 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 17 July 2014 - 10:41:26

Pise sa o tom menej, ale starsie publikacie spominaju este zoslabovace.Tie sa delia na proporcne a tie, ktore zoslabuju svetla, alebo naopak, tmave miesta. Sam som nikdy neskusal, ale vyskusal som iny postup, vola sa rehalogenizacia. Mal som nafotenu skolsku skupinu, prevolal som a vysledky kontrastne, nekopirovatelne. Recept z CSF, ktory som vtedy odoberal, mi zachranil ako studentovi kozu. Radil namocit negativ do roztoku, ktory prevedie vyvolane striebro spat na halogenid striebra. Podari sa tak ziskat slabo kryty naruzovely negativ, ktory je ovela menej strmy a teda oku privetivejsi.

Chemickym pokusom takehoto druhu by mali samozrejme predchadzat pokusy na necisto. A nie nadarmo sa vravi 3xrozmyslaj2xmeraj1xrez.

 

 

Jo, to je kouzelná vodička. Někdy se i mistr tesař... tak kdyby někdo potřeboval nebo chtěl vyzkoušet... Rehalogenizační lázeň ORWO 710 : voda                                                   800 ml

                                                                                                                                                                                                                            síran měďnatý CuSO4                      100g

                                                                                                                                                                                                                            kyselina sírová konc. H2SO4 (96%)   25ml

                                                                                                                                                                                                                            chlorid sodný, NaCl (kuchyň. sůl.)     100g

                                                                                                                                                                                                                            voda                       doplnit na            1000 ml

 

Pokud nemáte kyselinu o potřebné koncentraci použijeme vzorec kdy Y= 96 . 25 / x   za x dosadíme procento v jakém máme kyselinu k disposici.

V takovém případě je účelné snížit  množství vody v jakém se složky rozpouštějí na cca 600ml.

 

Lázeň je časově stálá a teoreticky nevyčerpatelná. Prakticky se její koncentrace snižuje vodou obsaženou ve vrstvě rehalogenovaného materiálu.  Ovšem pokud v tom koupete 2x za 30 let je to bezpředmětná záležitost  :-)  Tak dlouho ji mám rozdělanou.

Další podrobnější informace lze získat v knize : Amatérská fotografie a fotografika od Jaroslava Poláška ze které bylo čerpáno.

Rehalogenace se provádí za běžného osvětlení takže je dobře kontrolovatelná. Film vkládejte přednamočený aby nevznikaly mapy, pohybujte s ním v lázni.  Doba rehalogenizace se pohybuje mezi 4 - 10 minutami. Pak dobře vyprat a usušit.

NEUSTALUJE SE!

Rehalogenovaný negativ lze opětně vyvolat


  • 1

#52 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 19 November 2017 - 19:47:10

Skúšal to už niekto? A je takto upravený negatív bez ustálenia rovnako trvanlivý ako predtým? Niekedy bojujem na rentgenových filmoch s vysokým kontrastom, to by mohla byť jedna zo zbraní ...


  • 0

#53 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 19 November 2017 - 20:14:25

Ano, skusal som, funguje to. Ale pozor. Negativ predtym musi byt korektne ustaleny a perfektne vypraty. Inak sa tvoria nepekne kazy.


  • 0

#54 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 19 November 2017 - 20:16:26

Ano, skusal som, funguje to. Ale pozor. Negativ predtym musi byt korektne ustaleny a perfektne vypraty. Inak sa tvoria nepekne kazy.

A po použití negatívu - nazväčšovaní ho  proste odložiť do archívnej zložky a vydrží 100 rokov? Či ?


  • 0

#55 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 20 November 2017 - 01:03:38

Priznam sa, dalej som to nepozoroval. Jedine, co som si vsimol, ale bola to iba amterska mentalna gymnastika,ze ostatne filmy s rehalogenizovanym negativom v jednej krabicke ulozene mali sa tiez k rehalogenizacii. I tu asi plati, dobre vyprat.
Ale ako sa pise vyssie, ide to "revyvolat". Dokonca som cital, ze by sa tak mohlo dosiahnut mensie zrno. V jemnozrnnejsej vyvojke.

Rehalogenizaciu by si hadam mohol kazdy vyskusat, ale nemal sa na nu spoliehat. Ak clovek nieco pokazi, spravidla sa to uz neda 100% opravit.


  • 0

#56 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 20 November 2017 - 18:57:26

Já rehalogenizaci zkoušel a moc mi to nefungovalo (tedy fungovalo přespříliš). Nevím kde jsem to vzal, ale dospěl jsem k závěru, že na moderních filmech to nereaguje jak má.

 

Sudek někde říkal, že Prahu fotil ještě achromátem, pak si nechal objektiv vyměnit za dagor.


  • 0

#57 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 20 November 2017 - 20:19:26

Já rehalogenizaci zkoušel a moc mi to nefungovalo (tedy fungovalo přespříliš). Nevím kde jsem to vzal, ale dospěl jsem k závěru, že na moderních filmech to nereaguje jak má.

 

Sudek někde říkal, že Prahu fotil ještě achromátem, pak si nechal objektiv vyměnit za dagor.

Rehalogenizaci lze řídit časem. Není potřeba ji nechat proběhnout úplně. Zpětně vyvolávat jsem nezkoušel tak více zkušeností nemám. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních