Přejít na obsah


Fotka

Nadoby na uschovu chemikalii


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
46 odpovědí na toto téma

#1 anton

anton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 březen 2011 - 11:04:42

Znamy mi pred par dnami vravel aby som nemal chemikalie v plastovych flasiach. Vraj cez ne presakuje vlhkost a aby som si ich presypal do hnedych sklenych flias.
Co vy na to?
  • 0

#2 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 17 březen 2011 - 11:55:38

I ja se chystam dat chemii do skla. Nekde bych mel mit asi 10 flasek od Bernarda s takovym tim spuntovym uzaverem.
  • 0

#3 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 17 březen 2011 - 12:39:56

Ono to s tou vlhkostí tak jednoduché není, něco skladuji v v plastu a je to OK, ale už jsem viděl zvlhnutou chemii pod zábrusem (někdo asi rozflákal zátku, tak tam "chytře" použil podobnou z jiný prachovnice). U zábrusů bacha na silné alkálie. Obecně na tekutiny PET lahve těsní skvěle, ze zvyku používám 0,5 a 1l hnědé lahve (v lékarnách je majií jako "lékovky") se šroubovacím uzávěrem. Na malá množství jsou prima 100ml lahvičky od nurofenu pro děti - jako bonus dostanete odměrnou stříkačku. Sypané chemikálie mám v prachovnicích, nebo širokohrdlých šroubovacích lahvičkách. Dobře se dá použít i sklenice od jogurtu, kompotu a pod se šroubovacím víčkem. Ty používám vyložené mikrotenovým sáčkem - chemie je v zavázaným mikroteňáku, ten ve flašce, pro jistotu se dá přihodit pytlik se silikagelem. Pokud chemie chce skladovat ve tmě, obalím alobalem. A pro malá množstí (pár gramů) prášků i tekutin jsou skvělé zkumavky na "první ranní" ze zdravotnických potřeb, stojí asi pětikačku, jsou nerozbitmé a těsní skvěle.
A nezapomeňte POPISOVAT !
  • 0

#4 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 duben 2011 - 18:11:40

ja skladujem chemiu v obaloch, v ktorých som to kúpil, predsa výrobca by mal najlepšie vedieť, ktorý obal na ktorú chemikáliu vyhovuje, a peto to neriešim, len keď sa mi dostane chémia z vätšieho balenia, tak vtedy presypujem do menších obalov, a podľa možnosti si zistím, v akom sa originál predáva
  • 0

#5 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 28 květen 2018 - 10:19:59

Chtěl bych varovat před nákupem lahví prodávaných v Bé foto jako "AP stlačovací láhev na chemii 450-1000 ml". Mám dvě a netěsní po pořádném dotažení víčka ani jedna, takže stlačování je u nich k ničemu. Po chvíli nasají vzduch a chemikálie v nich uskladněné tudíž přicházejí vniveč :-(

 

Nevím, jak jsou na tom v tomhle směru nádoby od Kaisera. Může někdo poreferovat?

 

Mimochodem, zlaté profi láhve od Rowi, ty těsní nádherně. Bohužel je mám pouze v objemu 1000-2000 ml a potřebuju něco menšího, podobně funkčního.


  • 1

#6 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 28 květen 2018 - 12:28:58

Pekny den,

 Kaiser je na tom stejne, po par minutach se nafoukne. Reseni je koupit patricne veliky o-krouzek a vlozit do vicka.


  • 0

#7 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 28 květen 2018 - 12:53:06

Díky, vyzkouším :-)

 

Mimochodem, mám tam překlep, ty bezvadné láhve co mám jsou od Rowe, nikoliv od Rowi. Bohužel u nás už asi nikde nejsou k dostání.


  • 0

#8 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 3 srpen 2018 - 20:15:53

Preferuji nádoby, do nichž je vidět a dobře těsní. Jsem starý pes a skleněné lahve s broušeným uzávěrem považuji za nejlepší. Pokud je třeba vyplnit prázdný objem lahve, poslouží skleněné kuličky.


  • 0

#9 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 3 srpen 2018 - 20:37:20

Sklene lahve s brousenym uzaverem jsou dobre... Dokud to nepopletes a nedas do nejake omylem vyvojku, abys pak jak africky saman nekolik minut vyklepaval divoky rytmus vareckou o spodni okraj vicka ve snaze uvolnit ho a flasku nerozbit.


  • 1

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 4 srpen 2018 - 07:32:33

Jako Motorbiker... zábrusovka (podle mě) není nejlepší.
A dále:
-dá se rozbít - tudíž nebezpečí pořezání a znečištění (pár kapek na povrchu a z láhve je namydlený úhoř)
-hrdlo je (obvykle) silnostěnné - při vylévání camrá
-zátka a hrdlo se mažou spec. tuky - špiní
-skleněnou láhev nelze stlačit, nelze vypudit vzduch, musí se dolévat "po špunt" - a pak lze jenom nesnadno otevřít
Atd.
To vše mám vyzkoušeno.
Já používám PET lahve - nejlépe ty z dražších ovocných nápojů (mají silnější stěnu - nebortí se). Širší hrdlo je také dobré - netřeba nálevku.
Nálepku odstraním, lepidlo očistím přípravkem na samolepky, láhev popíšu lakovým fixem.
Abych nemusel stlačovat (vývojky a veškerou chemii si míchám sám), namíchám si tolik roztoku, aby byl cca 0,5 cm "pod uzávěr".
Ochranu před světlem řeším "vysoce sofistikovaně" - tmavá komora, nebo papírová taška z Lidlu, nebo alobal (nepříliš pohodlné), jednu litrovku mám v plechovém pouzdře od "lepší" whiskey. Kolega zase v tubusu na diplomy, jiný v šedé plastové pěnové izolaci na trubky.
  • 0

#11 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 srpen 2018 - 07:58:07

Všetky fľaše s chémiou mám v kartónových krabiciach, ktoré jednak bránia prístupu svetla a s tým, že sú tam kartónové prepážky, sú krabice aj veľmi pevné, takže nie je problém ich skladovať na sebe, takže sa aj šetri miesto. Do jednej krabice vojde 12 sklenených fliaš s objemom 750ml, alebo potom aj väčšie, ale tie už bez tých prepážok, poprípade s upravenými.


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 4 srpen 2018 - 08:23:06

Ako prevdzkovatel maleho fotolaboratoria mam pristup k nadobam po chemikaliach do strojov. Ide o nadobku vsemoznych tvarov a velkosti. Ide ale vybrat take, ktore najlepsie vyhovuju mojim potrebam.
Nadoby su masivneho plastu a zbortit, ci deformovat nie je dobre mozne. Vyberam si so sirokym hrdlom, zlepsujem pomer vyliateho/vlateho mnozstva chemie, ktore parkinsonovymi rukami manipulujem.
Je trochu problem dat dole etiketu, ale ked si clovek da zalezat ...
Tieto nadoby si doma nik nespletie s pozivatinou, a to mam vela rozrobenej chemie pramo v kuchyni. Su v specialnej skrinke, male deti nemame, nuz je to presne ta skrinka, ku ktrej sa treba ohnut. Nech viem aj na druhy den, ze som vyvolaval. Je teda zrejme, ze v kuchyni nemozem mat ani na okamih prilezitost zamenit flase, i ked neverim na velke otravy, nijaku som neabsolvoval a neviem raportovat zazitky - skratka, nadoby na potraviny sa nesmu ani nahodou podobat na nadoby s chemikaliami.
Surove (RAW - uau/waw :) ) mam v originalnych plastovych nadobach modrej farby s exkluzivne sirokym hrdlom a zltym vrchnakom. Je to tak uz z Centralchemu. Tekutiny su v hnedych sklenenych nadobach obalene zltym plastovym textilom zvysujucim sance na nerozbitnost. Toto vsetko je samozrejme vo velkoryso postavenej kupelni v skrinke, kde vedla ma moja pani savo, postrek proti burine, postrek proti mravcom, postrek proti voskam, postrek proti ... a este asi 100 vseliakych hnojiv, poznate to, jedno je dokonca specialne na levandule. Aj randap tam mame. Takze je jasne, ze uz i moja pani (ucitelka matika/zemepis II. stupen) vie, pozor, opatrne. Na formaldehyd, hydrochinon, pyrogallol a pyrokatechin som ju zvlast upozornil.
Co sa tyka skelenych nadob so zabrusenym hrdlom, sposobili mi davnejsie viac rozcarovania, ako radosti. Je to zalezitost pre profika, co sa o to vie starat a vie, ze zasada tam moze ist beztresten a ze kysalina vyzaduje gumennu zatku a ze sa to cimsi potiera a ze sa to moze rozbit atd. A este aj cena je sialena.
Zvlastnu kategoriu nadob u mna tvoria reagencne nadoby. Su z hrubeho skla, co vydrzi naraz i vysoku teplotu, zavit G1", modry, take mavam 100ml. Tie su urcune na pripravu koncentrovanych vyvojok typu PC.TEA, 510Pyro, PyrocatHD v glykole. V nadobe koncntrat pripravim a tam ho potom aj skladujem. Nadobka sice stoji nekrestanske peniaze, ale odvdaci sa.


  • 0

#13 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 4 srpen 2018 - 12:59:32

Sklenene lahve s brousenym uzaverem jsou skutecne dobre, az na to, ze s vyvojkou je potreba pouzivat pryzovou zatku. Preferuju "prachovnice", lahve se sirokym hrdlem, dobre se vymyvaji, necabraji a co se vzduchu tyce, resi to zaliti plynem. Maz se da odstranit po zakoupeni lahve redidlem. Cena ujde, litrovka za stovku a neco, dvoulitrovkaza dve stovky. Vydrzi to dyl, nez ja, nedegraduje, zachovava si svoje vlastnosti. Jeste se mi nikdy zadna sklenena lahev nerozbila, dokonce ani odmerka (krom transportu v krabici,ale to ji rozbila ceska posta, tak to nepocitam).


  • 1

#14 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 srpen 2018 - 13:45:21

Na vývojky používam staré litrové fľaše od vývojok, alebo potom fľašky, v ktorých sa dodáva tekutá časť dentakrilu. Ak mate známych niekde kde robia s dentakrylom, tak nemáte problém. Originál viečka tesnia fajn, ale sú dosť krehké, ale v pohode sa dajú nahradiť viečkami od liekov, len treba nájsť vhodný rozmer.


  • 0

#15 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 5 srpen 2018 - 04:19:02

Já jsem nedávno našel krásný nádoby na chemii. Ve firmě kde pracuju je v nájmu taky posilovna. Vyhazují tam takovéhle nádoby od proteinového nápoje. A mají i takový extra veliký. Ale tyhle se mi vážně zamlouvají. Jsou černý, mají 1,5l a uvnitř je i odměrka pro nabírání sypké chemie. Mají i obrovský hrdlo a jsou zadara. Nabral jsem hned 3. Mám takové podezření, že by šli použít i jako vyvolávací tank na plany. Alespoň k něčemu tyhle utrejchy jedovatý jsou.  

Přiložený soubor (y)


  • 1

#16 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 5 srpen 2018 - 05:01:36

Jen aby se neroztekly..


  • -2

#17 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 5 srpen 2018 - 08:41:32

Ha! Vyvojka i ustalovac na steroidoch.
Nebudu fotografie prilis silne?


  • 0

#18 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 5 srpen 2018 - 10:02:07

Doufam ue to vydrzi. Jeste jsem netestoval. No to teda doufam, ze budou silne. :) Taaaakovyhle loupaky!! :)
  • 0

#19 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 8 srpen 2018 - 18:31:03

Sklene lahve s brousenym uzaverem jsou dobre... Dokud to nepopletes a nedas do nejake omylem vyvojku, abys pak jak africky saman nekolik minut vyklepaval divoky rytmus vareckou o spodni okraj vicka ve snaze uvolnit ho a flasku nerozbit.

 

Neviděl bych to tak tragicky, vývojku v těchto nádobách přechovávám už přes 30 let a ještě se mi žádný zábrus nezapekl. U silných alkálií je použití broušených uzávěrů samozřejmě hloupost, ale obyčejná vývojka, např. D76 nebo Atomal, mi s broušeným uzávěrem nikdy nic neprovedly.


  • 1

#20 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 11 říjen 2020 - 15:40:36

Jaký máte názor na originální láhve od výrobců? GD-L mi zhnědla a láhev trochu zdeformovala i přes to, že jsem dovnitř pustil plyn, znamená to, že propouští vzduch zvenčí? Ona teda pořád žije, spíš přemýšlím, jestli si tu láhev mám pak nechat na jiné roztoky, nebo raději jako nespolehlivou vyhodit. Taky přemýšlím, jestli raději tyhle koncentráty nepřelévat do skla. Dík


  • 0

#21 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 11 říjen 2020 - 20:43:00

Keď som si tekutý koncentrát vývojky rozlial do malých sklených fľašiek, vždy mi to vydržalo dlhšie. Fľašky som mal 40ml. Bolo to presne na dva filmy, resp. jednu Plastimatku.


  • 0

#22 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 říjen 2020 - 07:46:31

Jaký máte názor na originální láhve od výrobců? GD-L mi zhnědla a láhev trochu zdeformovala i přes to, že jsem dovnitř pustil plyn, znamená to, že propouští vzduch zvenčí? Ona teda pořád žije, spíš přemýšlím, jestli si tu láhev mám pak nechat na jiné roztoky, nebo raději jako nespolehlivou vyhodit. Taky přemýšlím, jestli raději tyhle koncentráty nepřelévat do skla. Dík

Hm, bavíme sa o samostatných chemikaliach, alebo o koncentrátoch vývojok. To je totiž rozdiel. Ináč aj moja skúsenosť s koncentrátmi Foma (ja používam len LQR na inverziu) je taká, že v otvorenej originálnej fľaške je vývojka po niekoľkých dňoch mŕtva, lebo viečko nedrží a prepúšťa vzduch, a tak ju prelievam do sklenených fľaštičiek 100 a 50 ml podľa potreby. Tu v plnej fľaštičke vydrží aj niekoľko mesiacov, asi ako v originálnej neotvorenej fľaške.


  • 0

#23 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 17 říjen 2020 - 13:08:38

Mohl by se některý zdejší chemik vyjádřit k používání nerezových nádob na fotochemii ?


  • 0

#24 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 říjen 2020 - 15:27:07

Na koncentráty:
Hnědé sklo + skleněné kuličky
Malé lékovky
Hnědé sklo a vývojku převrstvit parafinovým olejem
  • 0

#25 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 17 říjen 2020 - 18:18:02

@pentaxista: jak to prosím myslíš převrstvit ? Děkuji!
  • 0

#26 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 17 říjen 2020 - 23:30:38

S Pentaxistou bxch vyjímečně nesouhlasil. On odmítá Protectan (Tetenal), ale podle mě je lepší než výše jmenované.

Stojí to sice na propanbutan nehorázných 250 Kč, ale vydrží to několik let.

Roztoky pro dlouhé uchování do hnědého skla a vyfoukat vzduch.

Kuličky jsou opruz, cákaj, lezou do kanálku.

Úzká hrdla dělají na začátku nalévání bubliny dovnitř lahve a zvíří případný sediment.

Originální obaly, takové to stříbrné kolečko na tom hrdle co nejde skoro propíchnout, škoda mluvit. Samé návody, příbaly, listy jedovatosti a likvidace, ale zmínka o tom, jak se do toho důstojně dostat, to ne.


  • 0

#27 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 říjen 2020 - 03:06:23

ja používam Bag-in-Box

 

https://www.packshop...-in-box-40.html


  • 0

#28 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 18 říjen 2020 - 06:21:41

Pentaxista Protectan neodmítá, Pentaxista má raději výše uvedené...
Mám nalévací víčko - kulička neprojde.
“Převrstvit“ = docela obyčejně nalít na vývojku v láhvi. Stačí 5mm. Odebírat buď výpustným ventilem u dna nádoby, nebo trubičkou (“brčkem”), kterou uříznu tak dlouhou, abyc h ji mohlponechat v láhvi a uzavřít víčkem. Odběr stříkačkou potřebné velikosti.
Regenerované vývojky mám v PETce se širším hrdlem, regenerátor v malých 2-3dl petkách. Regenerátor odebírám ana partes z lahvičky a stlačuji. Když už je to nepohodlné, sliju R ze dvou do jedné.
  • 0

#29 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 18 říjen 2020 - 08:31:08

Originální obaly, takové to stříbrné kolečko na tom hrdle co nejde skoro propíchnout, škoda mluvit. Samé návody, příbaly, listy jedovatosti a likvidace, ale zmínka o tom, jak se do toho důstojně dostat, to ne.

Tetenal nebo Kodak uz na to nove maji na horni strane vicka takove zoubky, pomoci kterych do ochranne folie ten otvor jednoduse "vykrouzis".

Podobne jako maji otviraci trn Al tuby s Pikaem a spol.


  • 1

#30 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 18 říjen 2020 - 09:11:15

Super informace. Diky!
  • 0

#31 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 18 říjen 2020 - 09:29:00

Super informace, ty zoubky jsem už viděl, ale nevěděl jsem co to je.


  • 0

#32 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 prosinec 2023 - 21:56:38

Ked som si nakupil Kaiser nadoby na chémiu a bol som spokojny dostalo sa ku mne z lekarne množstvo hnedych sklennych nadob zadarmo,od 50ml po 1000ml :D
Nedavno ma bazosi typek predaval za 50€ 3 krabice chemickeho skla, lieviky, odmerky, chladic, siroke nadoby s uzkym hrdlom, nadoby na chemiu , skumavky...no nekup to

Teraz rozmýšľam ako ich vyuzit, sypku chemiu mam v modrom plaste co dal vyrobca, asi ich presypem do hnedeho skla
  • 0

#33 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 245 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 25 prosinec 2023 - 22:53:32

Nevím, jestli je nutné, aby sklo bylo hnědé. Naopak bych považoval za výhodné zcela průhledné sklo, aby bylo možné dobře posoudit zabarvení roztoku nebo usazeniny. Předpokládám, že lahve jsou v uzavřené skříňce, do které nejde světlo. Pokud musí být vystavené na poličce, proti světlu je ochrání jakákoliv krabice nebo černý igeliťák a to patrně lépe, než hnědé zabarvení skla.

Dokonce nevím, jestli to musí být nutně sklo. Brání něco použití PET lahví od limonády ? Polyetylen by snad mohl být nepropustný a víčka těsní velmi dobře, když udrží nádobu pod tlakem třeba celé roky.


  • 0

#34 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 26 prosinec 2023 - 08:33:55

V osmdesátých letech jsem používal pouze sklo..lahve od vína.Poté lahve se zábrusem a jen jednou jsem zábrus nemohl odlepit. Pak jsem přešel na plasty. Dodnes používám různé PE a PETnádoby. Od potravinářských litrovek po kanystry. Bez přímého kontaktu se vzduchem roztok vydrží déle než obvyklá životnost vývojky. 


  • 0

#35 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 26 prosinec 2023 - 08:48:06

Dokonce nevím, jestli to musí být nutně sklo. Brání něco použití PET lahví od limonády ? Polyetylen by snad mohl být nepropustný a víčka těsní velmi dobře, když udrží nádobu pod tlakem třeba celé roky.

Osobně pravě PET láhve používám, ale jsem si vědom aspoň dvou nevýhod:

a) budu odsouzen příznivci všeho původního, zastánci toho, že se v temné komoře má svítit jen petrolejkou s rudým stínítkem

B) vzniká nebezpečí, že si někdo jednou splete třeba stáčené rulandské šedé s microphenem


  • 1

#36 Heliar

Heliar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 26 prosinec 2023 - 09:33:55

PET je propustný pro plyny vč kyslíku. PET láhev je pro látky podléhající oxidaci ten nejméně vhodný obal. Slouží ke krátkodobému uchování nápojů. Sycená limonáda v PET změkne po pár dnech (týdnech) - plyn odejde stěnami láhve. Tím myslím zejména tenký čirý PET. Proto se PET pro skladování chem. roztoků nepoužívá. Používání PET lahví s netěsnými uzávěry je příčinou zdechnutí vývojek. Ani HDPE není nic moc (i když ho používají výrobci), je ale nesrovnatelně vhodnější ve srovnání s PET! Dobrý je tetrapak (pokud je měřítkem propustnost - bariérovost), ale je neprůhledný a obsahuje hliníkovou vrstvu krytou PE folií. Při porušení krytí bude hliník reagovat s chemií. Takže sklo, sklo, sklo a potom HDPE!!!


  • 0

#37 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 26 prosinec 2023 - 10:12:10

Amen, byl jsi rychlejší.. Teda ohledně užití PET. :-)

Ale co se týká skla, tak ne. Střepy, střepy, střepy. Krev, krev, krev. Sklo tak maximálně jako zásobní nádoba, se kterou se manipuluje jen minimálně. Ideálně s kohoutem u dna. A z toho to pak plnit do HDPE silnostěnných lahví.

Sklo je pro běžnou manipulaci těžké, křehké, drahé. Konec konců proto ho ti výrobci používají.
  • 0

#38 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 26 prosinec 2023 - 10:13:45

Pardon. Proto ho ti výrobci NEpoužívají...
  • 0

#39 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 26 prosinec 2023 - 10:54:15

Pakliže zvažujete pouze vývojky uchovávat je samozřejmě kvalitnější obal přínosný, pokud jste denně s aparátem u oka a děláte byť jen jeden negativ za den je to zbytečné.
  • 0

#40 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 26 prosinec 2023 - 11:18:51

Vážení kolegové. Plně postačí originální nádoby na chemii Fy JOBO Code. 4 022124 033777 o objemu 2500 ml v bílém, či černém provedení. Pro positivní chemii se mi plně osvědčily černé plastové kanystry na benzin o objemu 5l, opatřené šroubovacím nástavcem s odzvdušňovacím kanálkem. Pro misky 60x80cm objem lázní na positivní proces naprosto ideální. Případně lze s jistotou použít originální láhve ROWI s vlnovcem, pro vytlačení přebytečného objemu vzduchu. Řešíte zde z nudy jen zcela nepodstatné a triviální hovadiny. Věnujte své nebetyčné úsilí mnohem sofistikovanějším tématům, než nějakým PET flaškám zcela nulového významu. Erik


  • 0

#41 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 26 prosinec 2023 - 12:25:04

Vážený kolego Eriku Starý jezevče. K významné degradaci roztoku vzdušným kyslíkem dochází jak známo i neerudovaným při používání a přelévání. Zbytek je pouze obchodní latina.Pokud hodláš s roztoky nepracovat pořiď léty ověřený obalový materiál.
  • 0

#42 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 26 prosinec 2023 - 15:07:16

Já myslím, že s tím strašně blbnete, přátelé. Používám normálně flašky od té destilky, ze které to míchám. Po dojetí vývojky to vyleju a láhev vyhodím a jedu nanovo s tou další. Dělám to takhle už třicet let a nepřináší to vůbec žádné nevýhody.
  • 2

#43 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 26 prosinec 2023 - 16:18:40

Můj bráška tak trochu vaří pivo. A tak jsem si v poslední době oblíbil hnědé litrové pet láhve, ve kterých se ke mě občas to pivo dostane... 


  • 1

#44 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 245 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 28 prosinec 2023 - 10:21:53

Sycená limonáda v PET změkne po pár dnech (týdnech) - plyn odejde stěnami láhve. 

Toto tvrzení je v přímém rozporu s mnohaletou praktickou zkušeností.


  • 1

#45 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 28 prosinec 2023 - 14:58:31

Hosi, starci, kmeti. Ve vsi ucte, zkuste si naplnit 2 litrovou petku z 3/4 nejakou vhodnou chemii. Treba vyvojkou. Potom opatrne vymacknete vzduch tak aby hladina byla 2 cm pod hrdlem lahve a pevne utahnete. Nasledne ulozte do mistnosti s konstantni teplotou. Kazdy den/tyden/mesic/rok zapisujte vysku hladiny. Vysledkem bude prostupnost plynu, v nasem pripade se zamerime na zly vzdusny kyslik. Hodneho kysliku si nemusime vsimat.

Prechovavam namichanou pozitivni chemii ve vymacknutych petkach porad. Za dlouha staleti jsem zjistil, ze na kvalitu fotek ma mnohem vetsi vliv moje diletantstvi nez prostup zleho kysliku stenou pet lahve. Hodny kyslik je samozrejme ok a kuprospechu.

Za me jsou petky fajn. Naleju, vymacknu, zavru. I po roce skladovani chemie funguje, 20 let prosly papiry maj bilou bilou, cernou jako uhel.

Usetreny prachy radsi investujte do negativu a papiru.
  • 1

#46 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 28 prosinec 2023 - 15:08:56

Ad. vybublana limonada: ti, kteri maji prece jenom strach ze zleho kysliku, necht si neco prectou o tlakovem spadu. Je to jeden z duvodu, proc se napr. zavazany balonek sam ochotne vyfoukne, ale uz nenafoukne. Ano, mohli bychom debatovat o Maxwellovu demonu, ale...
  • 0

#47 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 28 prosinec 2023 - 18:19:05

Já bych řekl, že ve většině případů člověk skladuje jen pracovní roztok v řádu týdnů popřípadě nanejvýš měsíců, pokud je takový lempl. Pro takové účely stačí prakticky jakákoli láhev, člověk si s tím nemusí lámat hlavu. Daleko víc vývojky zoxiduje při vyndavání papírů z lázně, ostatně proto není dobré to kdoví jak ocmrndávat. Skleněné láhve člověk dřív nebo později rozbije a pak je s tím víc škody než užitku, plast je jasná volba. Nemá smysl z toho dělat záležitost. V dobách, kdy jsem měl na koníčky čas a komoru v baráku, a kdy jsem tudíž vyvolával téměř denně, to pro mě snad nějakou roli hrálo. Jenomže v pozitivním procesu už dávno rozdělávám novou vývojku kdykoli jdu do komory a v negativním ji vyleju po 10 filmech. Ustalovač vylévám bez milosti se stejnou periodicitou, abych v tom měl přehled. Ze statistického přehledu mých vlastních chyb jednoznačně vyplývá, že zdaleka nejvíc školy jsem udělal se starými lázněmi: ve vyčáchlé vývojce jsem zničil víc fotek než v čemkoli jiném.
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních