Přejít na obsah


Fotka

Rentgen filmy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 JLB

JLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 March 2011 - 17:25:23

Máte někdo zkušenosti s negativy pro rentgen?
Mám možnost získat pár kusů i s vývojkou a ustalovačem a rád bych je vyzkoušel v pinholi.
Je to vůbec použitelný pro denní světlo? Četl jsem, že se v normálním procesu musí část rentgenových paprsků přeměnit v normální světlo, čili by to snad mohlo fungovat...?
Existuje nějaký číslo ("ISO") rentgen filmů pro normální světlo?
Mám pro to použít dodávanou vývojku, nebo radši normální "fotografickou"?

Díky
  • 0

#2 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 29 March 2011 - 18:46:50

Použít lze, iso asi 200. Použij nějakou měkkou vývojku, hodně ředěnou. Pokud je oboustranný, nevyvolávej v misce, ale nech film stát - třeba v nějakém tom slotě. Vyvolávej za světle světle červeného, pokud je modrocitlivý, tmavočerveného, pokud zelenocitlivý. Pozor na to, že u modrocitlivého i žlutá vychází černě. U zelenocitlivého možno filtrovat a dosáhnout normálního převodu barev.
  • 0

#3 JLB

JLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 March 2011 - 18:56:53

Použít lze, iso asi 200. Použij nějakou měkkou vývojku, hodně ředěnou. Pokud je oboustranný, nevyvolávej v misce, ale nech film stát - třeba v nějakém tom slotě. Vyvolávej za světle světle červeného, pokud je modrocitlivý, tmavočerveného, pokud zelenocitlivý. Pozor na to, že u modrocitlivého i žlutá vychází černě. U zelenocitlivého možno filtrovat a dosáhnout normálního převodu barev.


Díky, snad z toho něco vyleze.
  • 0

#4 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 March 2011 - 19:19:05

no s tím převodem barev bych byla opatrnější

a jaký to máš filmy? medix pt nebo agfu cp-v exponuju na iso 100 nebo iso 50
  • 0

#5 JLB

JLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 March 2011 - 19:38:47

no s tím převodem barev bych byla opatrnější

a jaký to máš filmy? medix pt nebo agfu cp-v exponuju na iso 100 nebo iso 50


mám pocit že to je Foma, čili asi ten medix. Detaily nevím. Nečekám bůhvíjaký výsledky, spíš experiment - láká mě představa 30-ti centimetrových kontaktů :wink:
  • 0

#6 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 29 March 2011 - 19:47:35

Upřesním - iso 200 platí pro oboustranný, u jednostranného je jistě nižší, jak píše Eda.
  • 0

#7 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 March 2011 - 19:56:33

no s tím převodem barev bych byla opatrnější

a jaký to máš filmy? medix pt nebo agfu cp-v exponuju na iso 100 nebo iso 50


mám pocit že to je Foma, čili asi ten medix. Detaily nevím. Nečekám bůhvíjaký výsledky, spíš experiment - láká mě představa 30-ti centimetrových kontaktů 8-)

no foma, to úplně nestačí, musíš vědět trošku víc...foma vyrábí (či přebaluje :wink: ) spoustu rentgenových filmů

standardně používám medix pt, zelenoclivý film jednostranně politý - iso cca těch 50 (u mě)
de facto totéž je agfa CP-V
  • 0

#8 JLB

JLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 March 2011 - 20:35:04

no s tím převodem barev bych byla opatrnější

a jaký to máš filmy? medix pt nebo agfu cp-v exponuju na iso 100 nebo iso 50


mám pocit že to je Foma, čili asi ten medix. Detaily nevím. Nečekám bůhvíjaký výsledky, spíš experiment - láká mě představa 30-ti centimetrových kontaktů 8-)

no foma, to úplně nestačí, musíš vědět trošku víc...foma vyrábí (či přebaluje :wink: ) spoustu rentgenových filmů

standardně používám medix pt, zelenoclivý film jednostranně politý - iso cca těch 50 (u mě)
de facto totéž je agfa CP-V



Hodil bys mi prosím odkaz na nějaký sken? Rád bych měl představu co z toho leze. (tedy předpokládám že to láduješ do VF, ale stejně...)
  • 0

#9 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 March 2011 - 21:21:14

třeba toto z toho leze
http://www.temnakomo...gid=150&fid=739
  • 0

#10 JLB

JLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 8 April 2011 - 18:43:32

Díky za odkaz, vypadá to dost zajímavě.

...Měl bych ještě jeden dotaz - filmy už mám, 30x40 oboustranný, modrocitlivý a k něm jsem obdržel taky jedno balení fomafix P pro RTG materiály. Teď mi přijde škoda použít 9 litrů ustalovače jen pro těch pár listů.
Myslíte že by to šlo použít i na normální papíry, nebo svitky? Složení normálního Fomafixu P jsem nenašel, ale u tohodle jsou 3 balíčky s chemií (2160g thiosíran sodný krystalický, 270g chlorid amonný a 180g pyrosiřičitan sodný)

A kdyby ne, šlo by z těch sajrajtů umíchat nějakou jinou použitenou polívčičku?

Díky za trpělivost
  • 0

#11 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 9 April 2011 - 08:39:57

Jediné co bys měl provést , je uchovávat ustalovač na papíry a na filmy v samostatných , nezaměňovaných lahvích . Jinak tento ustalovač můžeš s klidem rozmíchat a používat . Doba ustalování viz. technické listy materiálů od fomy.
  • 0

#12 JLB

JLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 9 April 2011 - 13:54:28

Jediné co bys měl provést , je uchovávat ustalovač na papíry a na filmy v samostatných , nezaměňovaných lahvích . Jinak tento ustalovač můžeš s klidem rozmíchat a používat . Doba ustalování viz. technické listy materiálů od fomy.


To mě těší, díky za info :)
  • 0

#13 Swarrior

Swarrior

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 June 2012 - 23:40:01

Zdravím všechny zkušené fotografy na rentgenové filmy.
Můj problém je trochu jiný, potřeboval bych si "vyfotit" kousek kovu (kvůli defektům) kobaltovým zářičem.
Netuší prosím někdo jaký film je vhodný pro kobaltový zářič?
Pokud lze pouřít rentgenový film-lze je někde koupit i v kusovém množství, případně něčím nahradit?
Díky, Swarrior
  • 0

#14 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 15 June 2012 - 08:39:36

Zdravím všechny zkušené fotografy na rentgenové filmy.
Můj problém je trochu jiný, potřeboval bych si "vyfotit" kousek kovu (kvůli defektům) kobaltovým zářičem.
Netuší prosím někdo jaký film je vhodný pro kobaltový zářič?
Pokud lze pouřít rentgenový film-lze je někde koupit i v kusovém množství, případně něčím nahradit?
Díky, Swarrior



Na kov a sváry se používá Indux. Jakou technologií se však exponuje netuším. Rentgent to nebude, když se kontrolují sváry přímo v terénu.
Napiš mi na mail.
  • 0

#15 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 15 June 2012 - 15:07:42

Zdravím všechny zkušené fotografy na rentgenové filmy.
Můj problém je trochu jiný, potřeboval bych si "vyfotit" kousek kovu (kvůli defektům) kobaltovým zářičem.
Netuší prosím někdo jaký film je vhodný pro kobaltový zářič?
Pokud lze pouřít rentgenový film-lze je někde koupit i v kusovém množství, případně něčím nahradit?
Díky, Swarrior

Ty máš přístup ke zářiči a nevíš jak s ním zacházet???
  • 0

#16 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 6 March 2014 - 14:54:06

fotokolegové znalí röntgenovejch filmů, mam doma balíček Medix XBU (oboustranej modrocitzlivej) a Medix XG (nevim). Víte někdo jak s nima naložit? Na datasheet obou jsem koukal, ale to mě nijak neposunulo v mejch úvahách ohledně volání v R09. Udělal jsem dva pokusy: když jsem zvětšoval, otevřel jsem balení Medix XBU, ustříhnul z jednoho listu kus 6x9 a strčil jen tak do Moskvy. Exponoval jsem večer v bytě podle na clonu 11 asi 1 minutu. Pak jsem to hodil do poz. vývojky (nikterak extra vyčpělý) a když se mi asi po půl minutě zdálo, že už je tam poměrně obraz, hodil jsem to do ustalovače. Sken vypadá výborně - je tam všechno - stín pod stolem i bílá zeď nasvícená lampičkou. Při druhym pokusu jsem exponoval jednou jako ISO 400 a jednou jak 100 podle spotmetru nekontrastní denní scénu. Vyvolával jsem to společně s Tri-X 400 v R09 1:50 nějakejch 6-7 minut (nevim z hlavy). Tri-X normálka, ale ty XBU uplně černý, ale tak moc, že skrz ně nebylo vidět na slunce :-)

 

Čili otázky jsou: Jaký ISO bych měl volit a jak dlouho vyvolávat v R09? Je normální krátkej čas třeba 1 minuta?

 

Samozřejmě to vyzkoušim v misce při červenym světle a čas si teda nějak stanovim, ale přišlo mi to nějaký rychlý, takže uvítám jakýkoliv info. Tohle je pro mě uplná novinka...


  • 0

#17 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 March 2014 - 16:56:09

ISO nevím, ale tuto je k tomu povídání, třeba Ti to něco řekne

http://www.foma.cz/cs/medix-xbu

ale na to červený světlo při volání bych si dala pozor

Píšou tam nějaké žluté diodové


  • 0

#18 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 9 March 2014 - 10:07:23

jo, dík. Na to už jsem koukal. Zajímalo mě jestli nemá někdo praktičtěší zkušenosti. Tmavě červený světlo je už odzkoušený jako bezpečný - má koneckonců větší vlnovou dýlku, než to žlutý. No snad bude brzo čas to zkoumat víc. Mě zaráží to krátký volání - podle všeho tak okolo 30 s - 1 minuta. Zatim jsem to zkusil jen v pozitivní vývojce. Možná použít hodně ředěnou vývojku. Zas na druhou stranu, jestli to bude dobře vyvolaný za půl minuty, proč ne :-)


  • 0

#19 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 March 2014 - 12:43:21

zkus Rastu Cambala. ten na ty XBU normalne fotil ale myslim ze volal v RAFce pokud si dobre pamatuju...
  • 0

#20 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 10 March 2014 - 16:44:00

OK, dík, za info. Uvidim. Jestli má smysl vůbec někoho obtěžovat kvůli jednomu balení s 50 listama. Jsem to jen tak zkoušel, jestli mi tu někdo něco nadhodí :-) RAF si kvůli tomu asi míchat nebudu, tak holt kdyžtak zapokusničim a vyčaruju něco třeba z toho rodinalu...


  • 0

#21 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 10 March 2014 - 18:03:39

Rasťo všechno valí v FX6a! To je ustalující vývojka a dokonce ji i prodává už hotovou na svém webu.


  • 0

#22 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 10 March 2014 - 20:11:43

Rasťo všechno valí v FX6a! To je ustalující vývojka a dokonce ji i prodává už hotovou na svém webu.


diky za opravu..mel jsem to nekde ulozene v hlave a jal koukam blbe :)
  • 0

#23 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 10 March 2014 - 20:13:55

aha, tak FX6a - na tu mam spadeno! Zatim je pro mě VF poměrně neznámá věc, ale pomalu se k tomu sunu (ještě přetěsnit kazety a vyčistit objektiv Voigtlanderu, co mam pujčenej od kamaráda), čili FX6a je pro mě jasná volba. Dozvěděl jsem se o ní tady, jeslti se nepletu tak ve Vašem příspěvku bzencaku. Jediný co potřebuju je čas a fenidon. A ten zas má dle fóra k prodeji Jirin_ol, kterejžto mi je skoro na dosah :-) Bohužel že nemam moc čas se do toho pustit naplno, ale chtěl jsem to aspoň vyzkoušet, proto ta R09...


  • 0

#24 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 26 March 2018 - 17:47:19

Ahoj, nemá tu někdo zkušenosti s technickým filmem od Fomy - Indux R7? V čem nejlépe to vyvolávat/ustalovat a nějaké praktické rady? Díky. Kuba


  • 0

#25 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 30 June 2020 - 11:38:50

Zdravím ve spolek,

o víkendu jsem získal metráž filmu Agfa Rontgen-Fluorapid-film 30m/70mm, exp. 1959

20200629_062430_50papkid.jpg

Špulka je z části osvícena. Když jsem koukal co je v plechovce, tak jsem ji otevřel na denním světle. Na mou obranu mohu říct, že jsem určitě nebyl první. V takovejch plechovkách bejvaj občas objektivy, tak jsem tam juknul. Holt jsem neměl na burze rukáv  :oops: 

Nicméně, je tu jistá pravděpodobnost, že se světlo nedostalo moc hluboko a aspoň část filmu by mohla být použitelná.
Podle hesla, kdo si hraje nezlobí a tudíž nerozvrací stát, mě láká na to něco nacvakat.

Otázka zní:

V čem tu nádheru volat? Abych zjistil odkud (jestli?) je film neosvětlený.

Jsem schopen pomocí štamprlovky určit dobu máchání ve vývojce, nebo to u tohohle nemusí platit?

Od jaké citlivosti se mám případně odpíchnout?

Zabere na tento typ filmu Rodinal?

A co na to Jan Tleskač?

Předem díky za Vaše zkušenosti.

O.


  • 0

#26 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1,301

Publikováno 30 June 2020 - 15:13:44

mate volat aj rtg film vo vyvojke :)  v akej? v hociakej, ktorej sa vam bude pacit vysledok. tento film nepoznam, ale na Agfa Ortho CP-GU/BU, Foma Medix XG/XB pracujem pravidelne, volam v ID-11, Xtol, Microphen...  pocitajte s tym, ze rtg film je ovela kontrastnejsi. vyvolavaci cas: ako pisete "štamprlovka". citlivost napr. Foma Medix  podla vyjadrenia vyrobcu ma okolo 55 ISO. ja exponujem na 25. konecny vysledok ajtak zistite najlepsie skusmo, experimentovanie vo forme radostnej roboty Vas neminie :), ja by som zacinal od vyvolavacieho casu so stredne riedenymi vyvojkami...  rozne druhy, kludne ake pouzivate aj na ine filmy, potom expozicne skusky. budete vidiet vysledok, a k tomu prisposobite vyvojku/ -y. mate vyhodu, ze rtg mozete vypracovat v cervenom svetle a vysledok vidite hned.

 

.


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních