Přejít na obsah


Fotka

Kde koupit 8mm a 16mm film


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
98 odpovědí na toto téma

#51 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 18 březen 2017 - 13:30:19

Zabudol som ešte spomenúť Fomu, samozrejme R21, 15 menej a Fomachrom myslím len raz. Tento film sa mi moc nepáčil, hlavne jeho kolísavá kvalita, aj keď ináč bol fajn. Na rozdiel od ORWA, ktorého kvalita bola stále na rovnakej úrovni.


  • 0

#52 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 březen 2017 - 15:57:40

RED: No, není to uplně jednoduché to vyvolávání (spíš tedy natočení do tanku je docela opruz), ale zase to umí udělat leckdo i tady v ČR. Kodachrome asi ne.


  • 0

#53 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 18 březen 2017 - 20:24:36

RED: No, není to uplně jednoduché to vyvolávání (spíš tedy natočení do tanku je docela opruz), ale zase to umí udělat leckdo i tady v ČR. Kodachrome asi ne.

 

Chapu te, ja sem chtel jen at si to nejaky novacek nevylozi tak ze je to uplna pohoda.

 

Co se tyka Kodachrome, mam takovou zajimavou zkusenost, jak tenkrat zavirali ten lab v americe. Leo si u nich nechaval vyvolat kodachrome v s8mm kazete, a kdyz se to vratilo, tak ten material uz nebyl tak pekny jako treba novy Ektachrome (tehdy jeste 64T). Byl to nekdy rok 2008...jen sem tim chtel rict, ze kdyz uz tehda ty kodachromy nestaly uplne za moc, tak dneska to vyvolavat jako barvu musi byt uz asi jenom experiment :) Pokud to vylozene nekdo neskladuje 15 let v hluboce zmrazene v mrazaku... Ja uz tenkrat v roce 2008 v britanii natacel vsechno na Ektachrome 64T, tenkrat to stalo 12 liber/kazeta...to bylo...

 

Ale jako cernobily film jsem to nevidel vyvolane, takze nemuzu posoudit. Ale nemyslim si, ze by se to dalo srovnat s TriXem v super8.


  • 0

#54 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 19 březen 2017 - 10:01:00

Niekto tu písal, že Kodachrom sa dá vyvolať ako negatív, dokonca bola aj ukážka.

Farebne sa dá vyvolať len v originálnom procese, ktorý je tak zložitý, že to robil len Kodak a nikdy neboli zverejnené recepisy. Čiernobielo som to skúšal, ale je to nepoužiteľné, obraz je prekrytý takým zvláštnym farebným závojom, predpokladám, že sú to zbytky medzivrstiev, ktoré sa v procese vyvolania neodstránili.


  • 0

#55 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 19 březen 2017 - 11:03:36

Kodachrome sa vyvolava 44x:

- prve vyvolanie

- expozicia cervenym svetlom

- prve farebne vyvolanie

- expozicia zelenym svetlom

- druhe farebne vyvolavanie

- expozicia modrym svetlom

- tretie farebne vyvolavanie

(to poradie si uz nepamatam, ale pre vysvtelenie satci.)

Je jasne, ze prva farebna, druha farebna a tretia farebna sa lisia zlozenim, v kazdej je okrem vyvolavaca prislusny farbotvorny komponent.

Ektachrome fiulmy si od Kdoachrrome nesu prislusne farbotvorne komponenty v prislusnych vrstvach a tak staci jedna farenbna vyvojka.

Ide vyvolat Kodachrome ciernobielo? Ide. Treba si ale najst odporucanu vyvojku. Nieco ako Dektol, alebo snad este kontrastnejsie.

Ide vyvolat Kodachrome farebne v C-41, alebo E-6? Myslim, ze nie, ja osobne by som to do stroja nevopchal. Naposledy som cistil stroj po starom UT dva dni.


  • 0

#56 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 19 březen 2017 - 12:55:30

Prepacte, zmyzla mi masla a ja teraz nemozem opravit :)

Kodachrome ma 4 vyvojky, nie 44 :) 


  • 0

#57 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 březen 2017 - 22:04:55

Prepacte, zmyzla mi masla a ja teraz nemozem opravit :)

Kodachrome ma 4 vyvojky, nie 44 :)

Uf 


  • 0

#58 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 březen 2017 - 17:47:21

Ak si dobre pamätám, tak všade písali že sa jedna o 17 krokov. Čo sa týka toho čb negatívneho vyvolania, tak sa odporúča čo najkontrastnejšia vývojka.


  • 0

#59 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 20 březen 2017 - 19:12:58

The processing cycle is as follows:[3]

    Backing removal: An alkaline bath softens the cellulose acetate phthalate binder. A spray wash and buffer removes the rem-jet anti-halation backing.
    First Developer: All exposed silver halide crystals are developed to metallic silver via a PQ developer. The yellow filter layer becomes opaque because it has a combination of Lippmann emulsion (very tiny grains) and Carey Lea silver (metallic silver particles that are small enough that they are yellow rather than gray.)
    Wash
    Red light re-exposure through the base: This makes the remaining undeveloped silver halide in the cyan layers developable.
    Cyan developer: The solution contains a color developer and a cyan coupler. These are colorless in solution. After the color developer develops the silver, the oxidized developer reacts with the cyan coupler to form cyan dye. The dye is much less soluble than either the developer or the coupler so it stays in the red layer of the film.
    Wash
    Blue light re-exposure from the top: This makes the remaining undeveloped grains in the blue sensitive layer (the yellow layer) developable. The now opaque yellow filter layers prevents the blue light from exposing the magenta layer (the green sensitive layer, which is also sensitive to blue light). It is important to avoid stray printing light exposing the film base of film.
    Yellow developer: Analogous to the cyan developer.
    Wash
    Magenta developer: This contains a chemical fogging agent that makes all of the remaining undeveloped silver developable. If everything has worked correctly, nearly all of this silver is in the magenta layers. The developer and magenta coupler work just like the cyan and yellow developers to produce magenta dye that is insoluble and stays in the film.
    Wash
    Conditioner: Prepares the metallic silver for the bleach step.
    Bleach: (Iron EDTA) Oxidises the metallic silver to silver halide. The bleach must be aerated. The former ferricyanide bleach did not require aeration and did not require a conditioner.
    Fix: Converts the silver halide to soluble compounds which are then dissolved and washed from the film
    Wash: Washes the fixer out of the film.
    Rinse: Contains a wetting agent to reduce water spots.
    Dry

 

Tak som to poradie predsalen poprehadzoval :)

Ano je to 17 krokov.


  • 0

#60 skalickyj

skalickyj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2017 - 23:27:28

No ke mně se ty filmy dostaly náhodou, tak jsem si řikal, že bych se na nich alespoň naučil vyvolávat a kdyby z nich něco vzešlo - bylo by to fajn, když ne, tak alespoň získám zkušenosti. Navíc to hodně lidí vyvolává caffenolem, což mi nepřijde tak těžký způsob (ale třeba se pletu). Jinak koukal sem na nějaké yt návody na volání i ostatních super 8 mm a často je nenamotávají na cívku ale víceméně pohážou do vývojnice (viz třeba tu https://youtu.be/9QS4a6gMFdU?t=4m48s) máte s tím nějakou zkušenost? Díky.


  • 0

#61 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 24 březen 2017 - 12:33:34

Kybl metoda je uz svetoznama! https://youtu.be/aDhqsaoi4sg


  • 0

#62 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 25 březen 2017 - 11:19:52

Koukám na to a nerozumím tomu, jak to může fungovat. Na světle a ještě ani nepoškodí emulzi.


  • 0

#63 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 25 březen 2017 - 14:10:17

Honza, v tme sa robí len prvé vyvolanie, pranie a bielenie, potom už môžeš v pohode robiť pri svetle, ja otváram tank až pri osvite, keď vyberám cievku do lavóra s vodou. To poškrabanie, tak to už je dosť otázne, možno si to niekto takto praje.


  • 0

#64 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 25 březen 2017 - 15:14:12

Nemyslim, ze tam dochadza k nejakemu vyraznemu poskrabaniu. Ak sa ustrazia konce filmu, potom samotne slucky velmi neublizia. Ide vsak o specificku skupinu ludi, mozno si to tak niekto praje, na druhej strane samotne susenie na snure vedie k tolkym kazom, ze nejaky ten skrabanec sa vstrebe :)


  • 0

#65 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 30 květen 2018 - 15:09:03

No nekupte to...

 

  https://aukro.cz/2-x...film-6929122217


  • 0

#66 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 květen 2018 - 16:57:44

No nekupte to...

 

  https://aukro.cz/2-x...film-6929122217

Hm, ten človek tomu určite na 101% rozumie


  • 0

#67 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 květen 2018 - 18:06:45

stále existuje možnost, že obrázek je ilustrační


  • 0

#68 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 30 květen 2018 - 18:50:02

Podle té češťyny spíš ne.


  • 0

#69 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 květen 2018 - 16:03:06

ako ma o tom presvedčí?


  • 0

#70 previtus

previtus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2019 - 17:35:36

Návrat k prvotní otázce - v pražské Fotoškodě mají pravidelně na skladě jeden čb Tri-X a jeden barevný kodak (teď nevím co přesně) jako super8 kazetku. Není to ale nejlevnější ...

Foma super8 nemají - nevěděl by někdo zda se tohle někde po Praze ještě vede?

 

Díky,

Vítek


  • 0

#71 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 leden 2019 - 17:57:54

Napíš priamo do fomaschopu.cz. Ja mám momentálne na ceste 30 metrov 35mm a 30 metroch DS8 Fomy R100


  • 0

#72 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 leden 2019 - 18:00:47

P.S. Nevšimol som si,  Fomu v Kazete Super 8 nehľadaj, neexistuje, nevyrába sa. Roku 2012 myslím, Foma robila jednorázovú várku filmov v kazete S8 pre nejakú americkú firmu.


  • 0

#73 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 16 leden 2019 - 23:16:07

FOMu v kazetě má wittner, ne? Nebo aspon měl.


  • 0

#74 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 17 leden 2019 - 08:46:07

Mám taký pocit, že už sa tam nevyskytuje, aspoň posledne som ju nevidel, a teraz sa tam akosi nedá dostať.


  • 0

#75 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 17 leden 2019 - 18:51:29

http://www.wittnerci...m/Products/1003

 

WittnerPan100 alias Fomapan R100 v kazetě. 39,90EUR bez dopravy a vyvolání není v ceně.


  • 0

#76 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 leden 2019 - 01:27:59

Všechno to nějak nesmyslně zdražilo... nechápu to :/ Novej Ektachrome za 40 dolarů, i negativ stojí 30... Foma stále drží dobré ceny, ale zase to vyvolání je na nic složité a není to barva. Třeba s tím Ferrania (pokud někdy) trošku zacvičí. Absurdní doba, kdy se fakt vyplatí točit na 16mm, protože to stojí stejně :( (ano, nepočítám teď analogovou postprodukci, ani fakt, že kopie pozitiv-negativ stojí dost, ani to, že 16mm Ektachrome zatím není k dispozici). Cívka barevného negativu Kodak lze na 16mm koupit za 900,- u film1635. Vyvolání v ČT stojí řádově do 500Kč. Scan asi podle toho kde. Pokud jde o to udělat si negativ-pozitiv kopii, tak to sice není levné, ale zase když člověk bude točit film, tak kopie bude ze setříhaného negativu. Pokud rodinné záběry, což jsem před lety dělal na osmičku já, tak tam v současné době neexistuje vůbec možnost. Super 8 Ektachrome teď v 1635.cz stojí 1620Kč. Čtyřikrát tolik než před zrušením Ektachrome před lety! Jediná možnost trošku rentabilně točit "home videa" je použít cívkovou FOMU DS8. To bych ale musel alespoň jednu z těch Quartzek mít funkční a to nemám. A taky mít nervy na to volat ČB doma a míchat si některé chemikálie sám, protože FOMAset je drahej jako kráva. No... nic moc, pánové :/ Co si budem povídat.


  • 0

#77 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 18 leden 2019 - 08:59:00

No, ja točím na Fomu a som spokojný, farba mi nechýba. Ten zatracovaný inverzný proces Foma mi nevadí, a je tak lacný, že nie je o čom hovoriť, len je časovo náročný, viem. Čo potrebuješ? Fomu LQR, jedna fľaštička 250ml za necelých 5 euro, k tomu zopár chemikálii za bagateľ a ustaľovač, teda cca10Euro a vyvoláš v tom 30-40 metrov DS8 respektíve 16mm. Za 40 Euro plus-minus mám vyvolaných cca 60 metrov filmu S8, čo je jedna 30metrová DS8 a asi 13 minút obrazu.

Ja som spokojný.  Čo sa mi viac chce? Moje prvé filmy, ktoré som natočil pred skoro 40 rokmi sú dodnes parádne a v pohode ich kedykoľvek založím do premietačky a fungujú ako za mlada, len ja som už zostarol, viac ako oni.


  • 0

#78 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 18 leden 2019 - 10:06:51

Jak napsal sokolvideo. Také léta letoucí používám Fomu. Pohoda.Barvu nepostrádám. Naopak. Mám všeobecně kladný vztah k č.b. fotografii a filmu. Lázně není problém doma nakvedlat a nebo koupit. Testni to a uvidíš jak tě to osloví a nebo ne. Pak to můžeš přehodnotit.
  • 0

#79 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 leden 2019 - 21:56:18

Já to dělal před lety s FOMAsetem. Jako v pohodě, nebylo to tak náročné. Ale spíš bych potřeboval radu, jak sehnat ty chemikálie mimo ten strašně drahej FOMAset. Asi nechci jít cestou, že si to budu shánět a nějak mixovat, na to nemám příliš chuť. Klidně si zaplatím, když mi to někdo namíchá (pomůže namíchat), naživo mi to ukáže, půjde se mnou koupit, atd. Ale to nevím, zda se někomu chce.


  • 0

#80 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 18 leden 2019 - 22:49:18

Mimo dichromanu pro bělič se dá koupit všechno třeba v Penta chemicals na živnosťák. Tj. chemikálie pro kyselý ustalovač a čistící lázeň. Vývojka je klasika LQR jak už psal Sokol. Místo dichromanu je možno použít manganistan, ale nechová se dobře k emulzi. Mě dichroman mohl koupit bratr, jelikož lidem s lékařským vzděláním a živností tohle prodat můžou. Kyselinou sírovou doporučuji koupit jen v koncentraci 30%, líp se s tím pracuje když se ředí do roztoku. Já blbec si koupil 96% a to jsou velmi zábavné efekty při ředění. A těch 1000g dichromanu mi stačí asi už navěky, protože na 1l běliče je potřeba myslím 5g a lázeň vydrží dost.

 

Bohužel kde by tyhle chemikálie mohl koupit obyčejný člověk bez živnosti netuším. V Ostravě máme třeba lab. prodejnu Merci, ale bez živnosťáku mi nechtěli prodat ani zkumavku.


  • 0

#81 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 20 leden 2019 - 17:30:42

Kdybys měl, Nakadahu, strach, že ten dichroman nespotřebuješ, klidně od tebe něco koupím...


  • 0

#82 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 20 leden 2019 - 21:23:38

Ivanovicz> kontaktuj mě přes SZ. Nemám problém se podělit.


  • 0

#83 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 28 leden 2019 - 22:02:18

Nechci zakládat nové vlákno a zahraju si trošku na debila :) Mám sice doma 3 DS-8 quartzky, ale stejně ani jedna dobře nechodí. Chtěl jsem se tedy na jednu věc optat zdejších znalců. Rád bych zase po mnoha letech natočil něco na DS-8 (protože jak víme s inverzí je to teď na prd), ale zvažuju si koupit novou, jednoduchou kameru na DS8 (ano, nechci si kupovat na ebayi Canon DS8). Jakou meoptu byste doporučili? Aby to nemělo uplně blbej objektiv a tak? Prostě uvidíme, co Pazdera má, ale takové kusy tam jsou pořád. Vezmu zkušební film, mrknu na to, jestli to tahá pero dobře, apod. V meoptách se nevyznám a tak vlastně ani nevím kolik jich na DS-8 bylo. Máte někdo s nějakou dobré zkušenosti? Novou quartzku už brát nechci, jedna je dražší a druhak bych si připadal jak debil.


  • 0

#84 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 29 leden 2019 - 07:30:03

No jestli se nepletu, tak Meopta dělala 5 typů na DS8 film. A8G Supra, A8G0 Supra, A8G2 Supra, A8L1 a A8L2. Géčka jsou na pružinový pohon, Lka na baterky. 0 znamená že je bez expozimetru, 2ka že má automatický expozimetr.

 

Jestli seženeš funkční nějakou z takových kamer, tak to asi bude zázrak. Co mi zatím prošlo rukama, všechno to byly nebožátka hozené bambilión let někde ve sklepě nebo na půdě. Polovina z toho smrděla plísní. Selénové články poloautomat expozimetrů jsou fsmrti, do automatických expozimetrů vytekly NiCd články 225. Mechanika je zalepená vyschlou vazelínou, valná většina těch kamer se buď nehýbe nebo jedou jak před smrtí. Pokud ji někdo nechal 30let ležet s nataženým pérem, tak taky finito.

 

Doma mám A8L2, mechanicky jsem ji dal dokupy, ale do expozimetru vytekla baterka. Je mi ji líto vyhodit, nebyly až tak časté.

 

Tož asi koukej po A8G Supra nebo A8G0 Supra a použij externí expozimetr. Ale pravděpodobnost že bude potřebovat servis je vysoká. Jo a objektivy to mělo pořád stejné - Mirar 12,5mm/F2.8 - je to ohniskově ekvivalent 100mm objektivu pro 35mm film. Chce to širokoúhlou předsádku.

 

Pokud bys netrval na DS8 filmu, doporučil bych spíše nějaký malý Bolex C8,B8,B8L,D8L atd. pro 2x8. To už jsou lepší strojky. Krásně se to dá rozdělat, vyčistit, namazat...jede to tiše a jsou malinké. Mám nejjednodušší C8ku a i tak je to paráda.


  • 0

#85 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 leden 2019 - 08:54:40

Honzo, plne s tebou súhlasím, až na tu ohniskovú vzdialenosť. G mali12,5mm, ale L mali 13mm, a nie je to ako 100, ale ako 50mm na kinofilm. 12,5mm je u formátu Super 8 základná ohnisková vzdialenosť.

Ja osobne som dlhé roky používal A8L2 k veľkej spokojnosti. Len mi je ľúto, lebo mi odišiel spínač a kamera neide. Asi sa do nej pustím a sprevádzkujem ju znovu.


  • 0

#86 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 leden 2019 - 09:19:14

Ospravedlňujem sa za preklep, používal som A8L1


  • 0

#87 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 29 leden 2019 - 10:52:57

Aha tak se omlouvám za mystifikaci, zapomněl jsem že řešíme super8 a ne menší políčko normal8. Tam je to pak s přepočtem ohniska samozřejmě jiné. U těch Lx je opravdu objektiv 13mm. No a ten spínač uvnitř, to je pomsta za něco škaredého asi, nevím za co. Plastová kostička co drží dva pružné páskové kontakty. A ještě se mezi ty pásky a plast zastrkávají dráty co to má spínat. Plast praskne a finito.


  • 0

#88 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 29 leden 2019 - 11:23:56

Pokud jsi zvyklý na komfort reflexního hledáčku, transfokátoru, ostření, bude přechod na Admiru zklamáním. Průhledový hledáček s paralaxou, fixfokus, pevné ohnisko plus 2 předsádky (široko a úzko).

Pokud máš všechny kvarcky stejné, dala by se z nich určitě udělat jedna funkční... Jen to dát nějakému mechanikovi, pokud nehovíš opravování.

Koupil jsem si nedávno DS8-3 a zdá se, že mám asi štěstí, ale nechci to zakřiknout, uvidím, jak dopadne vyvolaný film. Ale je hlučná, těžká a taková humpolácká. Ale jinak reflexní hledáček a transfokátor, což meopty neměly. (Asi až ty pozdější, kazetové(?)). 

 

Mám taky Meoptu A8G (normal 8), koupenou kdysi na burze, a ta šlape taky. Přijde mi ale, že nemá tak dobré péro a regulátor otáček jako kvarcka.

Nevím, jestli je to následováníhodný čin (asi ne), ale nedávno jsem ji zkusil překopat na DS8. Říkal jsem si, normal osmiček je hodně, jsou dostupnější, na rozdíl od DS8. Zvětšení záběru strhovače, jeho posunutí, zvětšení okeničky, přemalování hledáčku a další drobnosti. Ten 12,5 mirar nevinětuje ani při zvětšené okeničce, má obrovskou rezervu v obrazovém kruhu. Ale ŠÚ předsádka dělá na straně perforace vinětaci, ta je konstruovaná fakt natěsno. Jedině sehnat jinou předsádku, třeba tu speciálně pro DS8, jestli by to pomohlo. Objektiv totiž není teď úplně v ose okeničky, tak nevím. Přeosovávat objektiv ale nebudu, na to kašlu.

 

Jinak obrazový úhel 12,5mm objektivu při super8 okeničce je cca dvoutřetinový oproti padesátce pro foťák. Odpovídá tak foťákové 75tce.. To je fakt dost úzký úhel na „základní objektiv“. S tou šú předsádkou je to rozhodně lepší.

Ty mirary jsou dobré objektivy a předsádky na ně jsou korigované, žádný šunt. Rozhodně jejich rozlišení není menší než rozlišení filmu. Jen je problém, že jsou fixfokus, žádné ostření. Pod 1,5 metru už to nebude ostré. Jedině zase předsádkové čočky nablízko.


  • 0

#89 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 29 leden 2019 - 11:42:32

DS8-3 je hlučná, těžká, masivní. Zaklepeš s ní stovku hřebík a pak ho ještě natočíš :) Strojek se dá jednoduše demontovat z těla kamery, vyčistit, promazat.

 

Na aukru někdo nedávno prodával Bolex P1 Zoom Reflex 2x8mm. Aspoň podle fotek krásný stav. Cena skoro 3k, no už je naštěstí pro mě pryč.


  • 0

#90 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 29 leden 2019 - 12:04:24

DS-3 jsem ještě otevřenou neměl, nebyl důvod, ale jestli jsou údržbě-přátelské, to je dobrá zpráva. Měřil jsem u svého kusu FPS a bylo to neuvěřitelně přesné. Expoziční doba také přesně 1/30 s. Jen při spuštění ten první snímek je vždy 1/15 s, tudíž bude přeexponovaný. Je to normální, nebo porucha?


  • 0

#91 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 29 leden 2019 - 12:33:26

Dycky bude mít delší dobu osvitu :) strojek se totiž rozbíhá a potřebuje na to nějaký čas. Však i manuál uvádí, že když cvakáš s DS8-3 po snímku, má expoziční dobu 1/15s. To máš jako s rotačními kanóny, taky nemají plnou kadenci Xtisíc ran/min. Tu mají až za nějakou tu vteřinu, jak se roztočí na plné obrátky.

 

Jinak - sundáš DS8-3 deklík, vytáhnes cívky/cívku a vyšroubuješ 4 malé šroubky co drží hliníkový krycí plech pod cívkami. Pak uvidíš v každém rohu otvor, v každém je šroubek a když všechny vyšroubuješ tak ti ven z těla kamery "vypadne" celý pravý bok na kterém je strojek. Pokud ti šlape jak má, tak maximálně kapičku oleje na jemnou mechaniku do uložení hřídelí a to je asi tak vše. Jinak na nic nesahat. Hlavně vůbec nesahat na regulátor, pokoušet se čistit brzdný špalík disku regulátoru atd. Pozor při vyndavání strojku na disk závěrky, je celkem na ráně.


  • 0

#92 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 29 leden 2019 - 21:35:21

Fajn, dík za radu s DS-3.


  • 0

#93 Mastr123

Mastr123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 březen 2019 - 20:14:23

Ahojte lidi. Mám takovou otázku. Mám Krasnogorsk-3 v původním stavu s brašnou, filtry apod. (v mé ruce natočen pouze jeden 30,5m film) Jaká je aktuální cena K3 třeba na našem trhu? V Česku jsou jen na prodej špatné K2. Brouzdal jsem na eBayi a na podobných platformách a zjistil jsem, že v mém stavu se prodává od 8.000. Je mi to líto nepoužívat a chtěl bych to někomu prodat, kdo by si toho vážil a používal šikovnou 16ku :-)


  • 0

#94 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 8 červen 2019 - 15:01:24

Kolega našel po dědovi krabičku Euming pro triky se všemi doplňky. Máte o ni zájem? Jinak půjde prý na aukro


  • 0

#95 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 červen 2019 - 12:16:09

Co to je krabička pro triky? A to je na jaký formát?


  • 0

#96 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 11 červen 2019 - 10:28:48

Otec asi mysli Eumig mini 5 ... plus s prislusenstvim pro trikove veci v takove plastove krabici...je tam makro predsadka...dalkove spouste, karticky s vyrezama...nebo dreba drzak na diaramecek, at muzes tocit titulky

 

ofiko se to vola Eumig makro-set 


  • 0

#97 skalickyj

skalickyj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 říjen 2019 - 20:06:24

Nechci zakládat nové vláko, tak to hodím sem, snad to nebude vadit. Neleží někomu doma ruské kaccemy, případně jiné super 8 kazetky s možností vlastního navíjení filmu? Rád bych přešel na odvíjení z metráže. Díky moc. 


  • 0

#98 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 13 říjen 2019 - 20:13:46

Otec asi mysli Eumig mini 5 ... plus s prislusenstvim pro trikove veci v takove plastove krabici...je tam makro predsadka...dalkove spouste, karticky s vyrezama...nebo dreba drzak na diaramecek, at muzes tocit titulky

 

ofiko se to vola Eumig makro-set 

Dovezu na sraz.


  • 0

#99 borca

borca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 červen 2020 - 21:00:17

Nějaké filmy se dají koupit i na ebay :

 

https://www.ebay.com...ekAAOSwuOdez79l

 

 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních