Přejít na obsah


Fotka

Solarografie


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
132 odpovědí na toto téma

#1 cvms

cvms

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 May 2011 - 15:54:36

Slyšeli jste někdy o solarografii? Je to fotografování drah pohybu Slunce při dlouhé expozici (až několik měsíců). http://www.solargraphy.com
Jedna věc mi na tom není jasná - exponuje se na černobílý fotopapír, přesto je výsledný obraz barevný a je viditelný bez toho, aniž by se vyvolával. Dovede mi někdo vysvětlit proč?
  • 0

#2 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 24 May 2011 - 18:30:19

No vypadá to docela zajímavě. To je vidět, kolik srandy se s klasickými prostředky fotografie dá užít :D . Fotografický materiál černá pouhým působením světla, ale jen hodně pomalu, proto mu pomáháme vývojkami. Tady vzhledem k době expozice vývojka už ani není potřeba. Ale vzniká tak negativ, takže to co je na těch stránkách je už asi invertované v počítači. Tu barvu si jinak vysvětlit nedokáži, než že je to na barevný materiál nebo kolorované.
  • 0

#3 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 24 May 2011 - 18:42:08

Ale ne, ja to nekolikrat zkousel, neni v tom zadny trik. Proste se veme standartni cernobily fotograficky papir a necha se na nej po dlouhou dobu pusobit svetlo v dirkovce. Vyjde samozrejme negativ, navic ten obraz je v podstate neuchovatelny, nelze jej ustalit ani vyvolat. Po vytazeni mate jen jeden poradny pokus to oskenovat. Papiry ale obecne na svetle reaguji, vsak zkuste si nechat jeden papir vytazeny a uvidite, jak vam zacne menit barvu pri pusobeni svetla...
  • 0

#4 VirusSvobody

VirusSvobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 24 May 2011 - 21:39:42

ten obraz je v podstate neuchovatelny, nelze jej ustalit ani vyvolat.

Lze ustalit.
  • 0

#5 cvms

cvms

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 May 2011 - 22:13:05

ten obraz je v podstate neuchovatelny, nelze jej ustalit ani vyvolat.

Lze ustalit.


a ustaluje se to jako běžná čb zvětšenina na tentýž papír nebo jinak?
  • 0

#6 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 May 2011 - 07:32:40

vidím v galérii aj ČR, tak sa priznajte.

ďakujem za info, nepoznal som a niektoré su naozaj pekné.
  • 0

#7 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 May 2011 - 10:28:37

ten obraz je v podstate neuchovatelny, nelze jej ustalit ani vyvolat.

Lze ustalit.


a ustaluje se to jako běžná čb zvětšenina na tentýž papír nebo jinak?


S prostým ustálením si nejsem jist, i úplně černý, několi dní na světle se válící papír ustalovač vybělí. Tipuju, že světlo v emulzi změní barvu halogenidu (čili z latentního je viditelnej obraz), ale nevyredukuje ho na kovové stříbro. Ustalovač pak způsobně halogenidy rozpustí a máme bílej papír. Takže vyvolání (redukce AgX na AG) bude potřeba. O víkendu to zkusim, snad nebude zataženo.
  • 0

#8 VirusSvobody

VirusSvobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 May 2011 - 21:30:52

Ustaluje se normálně, jako běžná čb zvětšenina, ale obraz stává se mnoho jasnější.
  • 1

#9 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 25 May 2011 - 23:07:58

Právě že světlo redukuje v krystalu AgBr stříbrné ionty na kovové stříbro, ale jen v malém množství. Vyredukované atomy stříbra pak tvoří latentní obraz a poslouží při vyvolávání jako katalyzátor a zárodek, na kterém dochází ke shlukování dalšího stříbra a většímu či menšímu provolání celého zrna, viz. obr.
Vložený obrázek
Vlevo před vyvoláním a vpravo po vyvolání, to černé je kovové stříbro (zdroj: The Fundamentals of Photography na http://chestofbooks.com ).

Tak si to aspoň představuji já. Pořádné vzdělání mi v tomto směru každopádně chybí, ale tak na to moje cvakání to stačí :wink: .
  • 0

#10 Daz

Daz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationČeskéBudějovice
Reputace: 15

Publikováno 29 September 2012 - 09:57:10

Tak jsem včera sundal několik posledních pinholí, které byly na střeše přes léto. Větší část sice podlehla letním bouřkám a krupobitím, takže z léta vyšly nakonec jen dvě solarografie a to ještě velmi neostré, ale alespoň něco. Jaro je holt jaro :)


Co se techniky týká zatím jsem vždy používal papíry Fomaspeed N311 a ihned skenoval, neustaloval.

Několik ukázek: první tři jsou z jara - expozice 20.3-16.6.2012, poslední je letní - doba expozice 24.6-28.9 2012

Vložený obrázek Vložený obrázek
Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 6

#11 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 8 April 2013 - 13:59:53

Asi začnem po tme :ph34r: zo separovaného zberu vyberať plechovice z riedidla. Prvú pinhole na solarografiu som spravil z pivovej plechovice podľa návodov čo som našiel. Plechovica z riedidla sa mi zapáčila ale viac.
Nastriekal vnútro čierným "gumenným" sprejom na podvozky áut, aby sa tam svetlo moc neodrážalo. Už len za tmy vložiť papier, poriadne zalepiť a pripevniť kdesi. Spravím viac kusov a na jeseň sa pochválim či stoho niečo bolo :grin:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#12 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 8 April 2013 - 21:44:35

Kdyby clovek vnitrek vylil emulzi a fotil primo na plechovku, to by byl pane artefakt! Sakra, ja to snad zkusim. A to ted na foceni oficialne nemam cas...
  • 0

#13 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 8 April 2013 - 22:44:44

problem ze by sa to blbo skenovalo a na kukanie to moc neni... na svetle to degraduje.
tu je jeden s mojich.
Vložený obrázek
  • 1

#14 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 8 April 2013 - 22:52:52

Parádne. Ako dlho si to exponoval?
  • 0

#15 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 8 April 2013 - 23:37:52

exponoval som v kinofilmovej s kusom plechovky na dierku.
expozicia odhadom... 2-3 mesiace.
:-)
  • 0

#16 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 9 April 2013 - 21:24:36

A aký papier si dával? Mne dal kamoš balík starých papierov FOMA Neobrom 13x9 čo mali byť spracované do 1992. Rozhodol som sa ich takto minúť, experimentovať :grin:
  • 0

#17 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 9 April 2013 - 21:37:41

A aký papier si dával? Mne dal kamoš balík starých papierov FOMA Neobrom 13x9 čo mali byť spracované do 1992. Rozhodol som sa ich takto minúť, experimentovať :grin:

ale rátaj s tým že ten papier bude mať pravdepodobne nižšiu citlivosť ako napr nový Fomabrom či Fomaspeed, teda aj na svetle bude tmavnúť rôzne (solarografiu som neskúšal)
  • 0

#18 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 10 April 2013 - 11:00:20

To beriem na vedomie že je starý a bude asi menej citlivý. Nechám ho exponovať aj pol roka.
  • 0

#19 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 10 April 2013 - 11:16:40

neviem, či baryt je na to najvhodnejší, pretože so zmenou vlhkosti a teploty bude dosť pracovať podložka. Obetoval by som na to jedno väčšie RC, radšej matné.
  • 0

#20 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 10 April 2013 - 12:11:26

Dostal som od kamoša zadarmo celý balík tých starých papierov tak na experimentovanie mi stačia. Nemusím kupovať, keď ani neviem či vôbec stoho niečo bude. Postupom času budem skúšať aj iné možnosti, ale dík za tip.
  • 0

#21 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 10 April 2013 - 14:06:17

neobrom je velmi málo citlivý jako (kdysi) nový, a přestárlý šedne - závojuje, ztrácí kontrast a citlivost dost zřetelně, nevím, co je vhodné do dírkovky, ale s tímhle počítej.
  • 0

#22 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 10 April 2013 - 14:23:35

Vyvolávať ho ale nebudem tak mi nevadia nejaké vady. Skúšam to preto, lebo pri tej solarografi sa nechá sám stmavnúť pôsobením svetla dlhú dobu a potom sa na 1x odskenuje + invertujú farby. Keď som dva kúsky vybral za tmy a dal ich na denné svetlo tak mi tmavli pred očami. Skôr začali ružovieť a po celom dni išli trocha tak do ružovo-siva. Keď pozrieš na googli nejaké obrázky "solarography" a invetuješ farby stých namodralých, tak presne tak ružovo mi tmavne aj bez vyvolávania.
  • 0

#23 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 10 April 2013 - 14:25:06

...oprava "solargraphy"
  • 0

#24 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 10 April 2013 - 17:03:38

Jů, rád bych to také zkusil avšak na jednu otázku odpovědi hledal jsem, však nenalezl, tak se zeptám v meziřeči, jakpak je tedyk možné zaznamenat barevnou informaci na čistě negativní materiál bez možnosti rozlišení barevného spektra světla? je to enem pro mne veliká záhada... :huh:

Když tak přemýšlim, jak je možné, že to tedyk ustálit buď jde či nejde? nebo spíše jde to ustálit či nejde? :blink: z teho jsem jak ze státního rozpočtu :wacko:
  • 0

#25 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 10 April 2013 - 17:29:41

Jů, rád bych to také zkusil avšak na jednu otázku odpovědi hledal jsem, však nenalezl, tak se zeptám v meziřeči, jakpak je tedyk možné zaznamenat barevnou informaci na čistě negativní materiál bez možnosti rozlišení barevného spektra světla? je to enem pro mne veliká záhada... :huh:

Když tak přemýšlim, jak je možné, že to tedyk ustálit buď jde či nejde? nebo spíše jde to ustálit či nejde? :blink: z teho jsem jak ze státního rozpočtu :wacko:


Zkus vyzjistit tady:

http://www.solargrap...id=16&Itemid=18

Myslím, že jsou to stránky objevitelky solargraphye.
  • 0

#26 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 10 April 2013 - 18:31:51

Jů, rád bych to také zkusil avšak na jednu otázku odpovědi hledal jsem, však nenalezl, tak se zeptám v meziřeči, jakpak je tedyk možné zaznamenat barevnou informaci na čistě negativní materiál bez možnosti rozlišení barevného spektra světla? je to enem pro mne veliká záhada... :huh:

Když tak přemýšlim, jak je možné, že to tedyk ustálit buď jde či nejde? nebo spíše jde to ustálit či nejde? :blink: z teho jsem jak ze státního rozpočtu :wacko:


Tuším že to neustaľujú, iba odskenujú. O ustaľovaní som nikdy nepočul pri tomto. Iba všade sa spomína že sa to má na 1x poriadne odskenovať a nemá sa to dlho skenovať, nech to nenachytá závoj. A to farebné spektrum myslíš to že je taký "farebný" výsledok z toho papiera? To si myslím že je skôr (želaná) náhoda, alebo anomália takto exponovaného papiera :grin:
  • 0

#27 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 10 April 2013 - 19:46:29

milosx
nechaj si poradit.
fomaspeedy 13x18 stoja doslova par eur...
ak budes pol roka exponovat a potom s toho nic nebude tak urcite nebudes skakat od radosti.
vyskusaj si ten neobrom supnut na par dni na slnko. podla toho ako presvedcujuco zmeni farbu/stmavne uvidis ci to bude pouzitelne.
RC papiere uz po par minutach pobitu na svetle menia farbu na ruzovu... neobromy... neviem...
ja som pouzil dake presle RC papiere.
Ak mas cestu do bratilslavy tak na teba caka jedno balenie RC foma papierov na testy.
u nas v komore.
  • 2

#28 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 10 April 2013 - 20:04:28

Ďakujem za ponuku ale som z okolia Žiliny. Nebojím sa toho že by nič stoho nebolo. Aj keď teraz je vonku zamračené tak mi tie papiere doslova tmavli v rukách pred očami, išli do tmavej ružovej. Preto sa nebojím ich použiť. A kúpim si aj vačšie papiere, ale miniem aj tieto.
  • 0

#29 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 10 April 2013 - 20:29:08

...
RC papiere uz po par minutach pobitu na svetle menia farbu na ruzovu... neobromy... neviem...
...


Odskenoval som práve jeden papier na ukážku ako tmavnú tie moje Neobromy. Je to dnes okolo obeda vytiahnutý papier a bol na stolíku v rohu miestnosti. Bol som zvedavý ako tmavne bez priamého prístupu svetla z okna. Mal som na ňom položené aj ťažítko aby som vedel porovnať neosvetlenú bielu. Myslím že môže byť ;-)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#30 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 10 April 2013 - 21:44:46

ok
  • 0

#31 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 13 April 2013 - 11:53:00

Tak jsem to tedy zkusil po svojom, dal jsem kus fomaspeed-u k oknu, polovinu zakryl, po zrůžovění jsem vzal halogenku a vypálil ještě do papíru černé místo, pak jsem to strčil do ustalovače a pozoroval, tedy, se to trochu zesvětlilo ale vypálené místo a i to zrůžovělé již zůstalo beze stopy, ještě jem pak papír nechal na světle ale už se nic nestalo, takže ustálit to opravdu jde... B)
  • 0

#32 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 13 April 2013 - 17:36:53

Super ;-) Ja som práve prišiel domov z inštalácie 4-tej plechovice :grin:
  • 0

#33 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 13 April 2013 - 20:03:02

co ja viem tak ustalit ide.
vytrati sa farba a vela detailov.
  • 0

#34 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 14 April 2013 - 18:34:47

panpriatel: a ustálit v kyselým ustalovači nebo v rychlým ustalovači? já to zkoušel v kyselým a zdálo se mi to oukej... :rolleyes:
  • 0

#35 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 April 2013 - 18:42:57

válel se mi na zemi proužek barytu, už notně oexponovaný (růžový), a k tomu na sobě měl několik kapek bílých (asi od ustalovače). Tak jsem to bouchnul do ustalovače celé (jenom thiosíran + siřičitan), mírně to zesvětlalo ale růžové je to pořád se slušným odstupem od čistě bílé.
asi tu vaši solarografii taky vyzkouším...
  • 0

#36 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 14 April 2013 - 19:52:17

Mňa by ešte zaujímalo na aké miesta dávate tie pinhole plechovice alebo krabice. Na nejaké strechy alebo stĺpy?
Ja som dal tri na lúkach a kopcoch na stĺpy 110kV vedenia pár metrov nad zem a jednu na taký suchý špicatý strom bez konárov odkiaľ je výhľad na celú dedinu. Dúfam že mi to nikto odtiaľ neodtrhne.
  • 0

#37 Daz

Daz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationČeskéBudějovice
Reputace: 15

Publikováno 14 April 2013 - 20:52:19

Střechy, sloupy, i nějakej ten strom :) jinak co se inspirace týká (a to jak solarografiíí tak i umisťování pinholí) doporučuji si projít třeba web Diega Lopeze Calvina http://www.solarigra...olargraphy.html a jeho účet na flickru http://www.flickr.co...s/solarigrafia/ kde najdete spousty úžasných solarografií i fotky umístění atd..
  • 0

#38 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 April 2013 - 15:24:09

Prajem všetkým dobré svetlo :grin:
Dnes som nedočkavo z jednej pinholky vybral papier a rýchlo ho odkenoval. Na tom stúpajúcom slnku je aj vidno že včera bolo unás zamračené. Je to ešte tmavé lebo bol tam iba 3 dni, ale aj tak sa stoho teším ako malé decko :grin:

Přiložený soubor (y)


  • 4

#39 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 20 April 2013 - 16:36:10

usmálo se na mě štěstí, při projížďce na kole jsem našel několik perfektně zachovalých plechovek od piva. Jednu jsem právě nainstaloval, tak uvidíme za pár dní jak se to chová a pak upravím i zbytek plechovek. Bohužel zítřek má být jediný slunečný den na..., prostě dlouhou dobu.
Jen mě trochu vrtá hlavou, jak to zamaskovat. Ta jasně zelená plechovka uprostřed šedivý zdi docela bije do očí. mohl bych to obalit kůrou.

Má první pinhole, mimochodem.

P.S.: sehnat tady plechovky od piva (nezmačkané) je docela těžký, jsou totiž zálohovaný :).
  • 1

#40 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 20 April 2013 - 19:30:57

Jenda1250 - maskuj to čo najviac ako sa to len dá, predstav si že ideš namontovať bombu a chceš ju skryť, inak ti to nájdu! :D

Ja som dal v utorok jednu z krabičky filmu na most pre cyklistov pri priehrade čo tu máme. Dnes idem na bicykli a dívam sa že je pohnutá. Tak som ju zobral že doma vymením papier a dám inde keď mi ju už našli.
Otvorím ju a vidím že mi ju našla partia "geocaching" hľadačov a nechali mi tam podpis a pečiatky lebo si mysleli že to je geocache :D

Kto nevie, tak geocaching je vlastne akoby celosvetová hra, kde je sú na internete GPS súradnice ku "pokladu" ku krabičkám kde sa podpisujú všetci čo to našli, nechajú tam nejaké drobnosti ako postavčky z kinder vajíčok, niečo vymenia a podobne. Mne to za 6 dní našlo rovno niekoľko turistov hľadajúcich geocache. Pomýlili si tú krabičku a vybrali mi papier a nechali čosi po sebe :lol:

Přiložený soubor (y)


  • 1

#41 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 20 April 2013 - 21:50:51

milosx: super!
ustaloval si?
  • 0

#42 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 20 April 2013 - 21:55:19

Pche, geocaching. S kamarádem chceme rozjet astrocaching - sextanty, zaměřovací dalekohledy a nějaká ta trigonometrie. Zkrátka něco pro nedigitální klasiky :mrgreen: :mrgreen: .
  • 2

#43 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 20 April 2013 - 22:05:29

už byla nalezena, při večeři (je to nadohled oknem z jídelny) :-). Tady jinak nebude problém s maskováním jako spíš s tím ochránit to před biotickými činiteli. Losové, krávy a ovce sežerou všechno na co přijdou.
  • 0

#44 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 21 April 2013 - 09:20:43

už byla nalezena, při večeři (je to nadohled oknem z jídelny) :smile:. Tady jinak nebude problém s maskováním jako spíš s tím ochránit to před biotickými činiteli. Losové, krávy a ovce sežerou všechno na co přijdou.

Ja ich asi začnem dávať na poriadne nedostupné miesta, a za šera večer aby to nikto nevidel že tam čosi dávam.

milosx: super!
ustaloval si?

Nie nie, iby som to vybral zo zvedavosti či tam niečo bude a rýchlo to odskenoval. Nič viac som stým nerobil. Potom vnoci po tme som tam znova dal papier a ten už nechám dlhšie.
  • 0

#45 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 21 April 2013 - 10:03:01

nebylo by dobrý mít na tý plechovce naškrábaný alespoň odkaz třeba "solarography.com" aby bylo evidentní, že se nejedná o geokeš? či bombu, po těch atentátech bych byl raději opatrný, tedy jestli to má vydržet viset přes dva měsíce na jednom místě :D
  • 0

#46 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 21 April 2013 - 11:45:57

Presne preto som na tri ktoré som dal na stĺpy 110kV vedenia nalepil "dierkový foťák, pinhole - neničiť!" :D
  • 0

#47 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 21 April 2013 - 15:48:53

... aby bylo evidentní, že se nejedná o geokeš?

tady bych zauvažoval, dát jednu plechovku pinholku dobře maskovanou či ukrytou a kousek vedle plechovku viditelně, ať si ji geokešáci klidně najdou... a do té bych nasr.... a zavřel :-).
  • 1

#48 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 21 April 2013 - 22:16:00

Páni, ako absolvent SPŠE mi stávajú vlasy hrôzou, keď tu čítam, že niečo pre istotu kovové inštalujete na stĺpy VVN. Stačí mierne narušenie elektromagnetického poľa a môžete byť do konca života mrzákom, alebo skončiť ako uhoľ. Zažil som už na 110tke tzv. eliášov oheň, alebo koronu, ak chcete. Bola strašne hustá hmla a s dažďom a ja som sa brodil vo večerných hodinách cez mláky na poľnej ceste cez les, a vôbec mi nebolo všetko jedno, že to žiariace vedenie mám priamo nad hlavou. Nakoniec som to radšej vzdal a otočil sa naspäť a radšej som ďalšiu pol hodinu mokrý mrzol na zastávke autobusu, čo sa nakoniec ukázalo ako to najlepšie riešenie, pretože tie najväčšie mláky ma ešte len čakali a zdolať ich bez svetla a na úseku dlhom asi kilometer bolo nereálne. Odvtedy mám pred VN naozaj rešpekt. Raz som opravoval starší čb televízor v mojej starej dielni v pivnici a VN oblúk sa natiahol na asi 15 cm a to je hodne mäkký zdroj relatívne nízkeho VN.
  • 0

#49 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 21 April 2013 - 22:25:29

Očekával bych, že ta pixla pro solarografii se instaluje na sloup VVN za normálního počasí, mimo bouřku a mlhu, a v rozumné nadzemské výšce. Nebo snad ten stožár neni uzeměnej (a ty dráty nejsou na keramickejch izolátorech)? :)

Musel jsem si jako absolvent FELu rejpnout...
  • 0

#50 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 21 April 2013 - 22:46:37

Zahrávať sa s VVN je asi tak, ako hrať sa s domácou výrobou HMTD, či podobných látok. Nikdy tam nie je istota, že sa nič nestane. Izolátor môže mať zvod, vlhkosť ovzdušia sa môže podceniť a intenzita poľa rastie exponenciálne (ak sa mýlim, tak ma opravte). Že je stožiar uzemnený je pekné, ale v tomto prípade by možno bolo lepšie, keby nebol ;) Je pravda, že som neštudoval energetiku, na elektrofakulte som tiež nejaký čas pobudol, nakoniec som odtiaľ prestúpil na strojarinu, ale to už je iný príbeh. Videl som fotografie ľudí bez rúk a nôh spôsobené zásahom elektriny z VN. Mnohí len chceli ísť vyššie pár metrov kvôli lepšiemu výhľadu, iní sa na stĺpy štverali z frajeriny. Kamarát môjho dedka prišiel takto ešte v detstve o ruku, keď sa šplhal na drevený stĺp 22 kV, takže preto som v týchto veciach opatrný a podobné postupy rozhodne neodporúčam. V každom prípade prajem dobré svetlo a pekné zábery.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních